Rondje Texel is écht een grote wedstrijd" Post onvoo nu al uitgeput m 00catamarans zaterdag aan de start Verkeersmaatregelen GEEF'M VOOR VADERDAG CADEAU ETC. en s. IRG \^i' "Vj ezwaar ingetrokken I0EV Woensdag Taptoe Texel 1988 Ouderen blijven aandringen op roltrappen Geslaagd 7/ï/RBOtl/ffSH BARKER'S IJZERHANDEL I »n cadeau voor vaderdag? Juwelier Martin Tromp JUN| hjdAG 17 JUNI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA S lurs oen :en e inste IS ile achini exel Veel Texelaars schijnen dat nog niet te beseffen, maar het Rondje ixel is écht een grote, zeer belangrijke wedstrijd. De internationale iedstrijdkalender wordt er zelfs op afgestemd. De organisaties van jmpioenschappen en grote wedstrijden laten hun wedstrijddatum hangen van het Rondje Texel. Het is heus niet toevallig dat in de eek voorafgaande aan het Rondje bij De Cocksdorp de Europese itnpioenschappen in de Darts-klasse worden gehouden, en in het leekend na het Rondje de WK voor Hobies bij Scheveningen. lechts de Kieler Woche houdt nog geen rekening met ons, maar st komt ook nog wel." m het woord is Henk van Wijk, i sinds jaar en dag de public re gions verzorgt voor de Catama- nronde om Texel, oftewel „The ggest catrace in the world", ofte- e „Rondje Texel", oftewel ge- oon het „Rondje". De pr-man oeft er naar eigen zeggen tegen- oordig nog maar weinig moeite ior te doen om de binnen- en jitenlandse pers naar Texel te ha- n, en dat is waarschijnlijk de este graadmeter voor de status m het Rondje. meeste aandacht geeft ongetwij- ld 's lands grootste krant De Tele- aaf. Zaterdag verscheen voor het ICE TEfrde achtereenvolgende jaar bij de lekendbijlage een geheel aan het jndje gewijde „Vaarkrant". Het indje werd daarin uit diverse inval- aeken benaderd. Naast een wedstrijd- chnische benadering linterviews met vorieten), was er ook ruime aan- acht voor Texel als eiland. Eilandge- aten als jachthavenmeester Willem felby, „jutter" Jaap Bakker, natuur- inner/ hotelier Harry Wuis, politieman iter van der Heijden en jazzfanaat ;op Groen werden voor het voetlicht haald, evenals de nauwer bij de ilsport betrokken Sidny van Zon en rie Langeveld. Betere reclame was luwelijks denkbaar. slaagt de organisatie erin om tel- ins weer zoveel aandacht voor het ondje te krijgen, terwijl het in andere tbanfc'3"6" (opening jachthaven, Olym- a's Tour) juist zoveel moeite kostte pers voor een retourtje Texel te in- tesseren? ink van Wijk licht een tip van de uier op: „De tactiek is om eerst de ste mensen te benaderen en die op xel zien te krijgen. Dat lukt je niet et een vriendelijk persbericht, want t verdwijnt gewoon in de prullen- and op die grote redaktiekantoren. moet dus wat anders verzinnen, bij- orbeeld een verzorgd weekendje ixel met genoeg te eten en te drin- Je moet mensen zien over te ha- Als ze het dan eenmaal zelf erva- hebben, wordt het een stuk ge- akkelijker. Dan melden ze zich het ^pgende jaar zelf aan." et de Telegraaf-boys is dat dus ge kt en dat heeft voor een sneeuwbal- yifect gezorgd. Want als de grootste s o vaa Jaag ES e heer J. Vonk uit De Koog heeft beroep dat hij bij de gemeente- ad had ingesteld tegen weigering n een bouwvergunning getrokken. als bekend wilde Vonk de ruimte ssen zijn woning en een schuur 'erkappen en dichtbouwen, wat niet loorloofd was omdat daardoor de aximaal toelaatbare oppervlakte aan igebouwen nog verder zou worden ieischreden. Hij was bij nader inzien tde conclusie gekomen dat hij van gemeenteraad zijn zin toch niet zou ijgen. In de brief waarin hij de ge- '0-HI23 eenteraad meedeelde het beroep in trekken vroeg hij tevens of de door :m gewenste bouw in de toekomst èl planologisch mogelijk gemaakt kan orden. „Ik geef u in overweging om e maatregelen te treffen, die de be ogen van de gemeente in stand hou- ifl, de rechtszekerheid waarborgen en Brbij het individuele belang niet ironachtzamen". pmerkingen in de raadsvergadering lo dinsdag waren voor Vonk niet oopgevend. Hans Roeper van de vdA zei niets te voelen voor een rui- s voci «re regeling wat betreft bijgebouwen o wethouder Schilling zei dat de op plakte van bijgebouwen ook wat toi betreft niet ter discussie zal wor- fo gesteld bij de op handen zijnde inpassing van het bestemmingsplan "itengebied. n een iter- paradf- ctieve een st is de ilvoerrt indrijf etbotef j en adienes krant van Nederland er zóveel aan dacht aan besteedt, kunnen de ande ren niet achterblijven. Op de maandag se sportpagina's verschijnen dan ook, ook in zich terughoudend opstellende kranten als De Volkskrant, behoorlijke wedstrijdverslagen en zaterdag worden voorbeschouwingen gegeven. Televisie Ook weet het Rondje de laatste jaren telkens de televisie te bereiken. Dit jaar heeft de Tros toegezegd om enkele re portages te verzorgen. Mogelijk zijn er zowel vrijdag als zaterdag directe uit zendingen vanaf het strand bij paal 17, tussen vijf en zes uur 's middags. Voorts is in Tros Sport maandag een special over het Rondje te verwachten. De beelden die het camerateam schiet, zijn overigens het bezit van de Stich ting Ronde om Texel. Dat is een nieu we constructie, bedoeld om oneigenlijk of ongewenst gebruik van filmmateri aal tegen te gaan. De sponsors van het Rondje zorgen voor de financiering van dit „ruwe" materiaal. Met de beelden van dit jaar bestaan plannen om een film uit te geven, die op Sky Channel zal worden uitgezonden. Getuige de veie publiciteit luidt de conclusie dat het Rondje in elf jaar tijd zó groot is gegroeid, dat iedereen er automatisch op afkomt. Twee jaar ge leden leidde dat tot kritische opmer kingen in de gemeenteraad: het Rond je zou niet meer „echt Texels" zijn en steeds meer de speelbal worden van de commercie. Henk van Wijk is het daarmee niet eens: „De laatste jaren, toen het Rondje zo massaal in de belangstelling kwam, hebben we de organisatie streng in handen gehouden. Want als je niet uitkijkt, verandert het strand in derdaad in een woud van reclamevlag- gen. Voor die vlaggen moet nu dus worden betaald, en als wij vinden dat er genoeg hangen, dan komen er niet meer bij. Verder zijn met de politie en de andere betrokken instanties afspra ken gemaakt over de gang van zaken in de week dat het Rondje plaats vindt." Sigaretten Een opvallend verschil met vele voor gaande jaren is het verdwijnen van Pali Mali als sponsor. De sigarettenfabri- kant was zó nadrukkelijk met het Rondje verbonden dat er sprake leek van een onverbrekelijke twee-eenheid. De officiële lezing is dat de Pali Mali- directie met deze beslissing vooruit loopt op een wet die sport in combi natie met reclame voor tabaksartikelen Woensdagavond wordt op op de Groeneplaats in Den Burg de jaar lijkse Taptoe Texel gehouden, aan vang 19.45 uur. Meegewerkt wordt door muziekvereniging en drum band Excelsior uit Oosterend, or kest en drumband van het Konink lijk Texels Fanfarekorps en korps en drumband van „Door Eigen Kracht" uit Den Hoorn. Zoals altijd wordt het evenement geor ganiseerd onder auspiciën van het Kontaktorgaan voor Zang en Muziek en berust de algehele leiding bij Dik Haker die ook het toelichtend com mentaar via de luidspreker verzorgt. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Opmars van de gezamenlijke korp sen: en majoretten Dixieland Revel, Intrada, Mars der Medici, Saint Tri- phon. Dirigente Betty Witte-Bakker. Tamboer-maltre Carla Veeger-Roeper. 2. Optreden orkest, drumband en ma joretten Door Eigen Kracht. 3. Optreden orkest, drumband en ma joretten Excelsior. 4. Optreden orkest, drumband en ma joretten Koninklijk Texels Fanfarekorps. 5. Opmars voor de finale: Door Eigen Kracht, Excelsior. Koninklijk Texels Fanfare. 7. Jubilissimo, gezamenlijke mars, rof fel drumbands, signaal door blazers, Wilhelmus door alle orkesten. Dirigent Klaas Modder. Tamboer-maïtre Theo Medema. 7. Afmars van de deelnemende verenigingen. Bij regen wordt de Taptoe uitgesteld tot 23 juni. gaat verbieden. Ook nu al ligt de com binatie sport/roken gevoelig. Pali Mali zoekt daarom nu naar wegen om toch langs deze weg reclame te kunnen maken. Ook in het geval van het Rondje Texel wilde men financieel blij ven meedoen, maar dan via de sportkleding-divisie van het bedrijf. Dat kon de ronde-organisatie echter niet maken, omdat men al een con tract heeft met O'Neill, een andere grote sponsor van het Rondje. Gedacht wordt wel eens dat Pali Mali de hoofdspronsor was, maar dat is niet waar. Van Wijk: „Niet qua geld althans. Wel voor wat betreft de me dewerking. Zij hadden een goed ge traind team dat met rubberboten zorg droeg voor de veiligheid bij de start." Een vervangende sponsor was snel gevonden. Gereedschapsfabrikant Gedore meldde zich spontaan aan. Marktonderzoek had aangetoond dat zich onder de zei lers veel sleutelaars bevinden.... Inschrijving De inschrjving verliep in eerste instan tie via de 650 leden tellende club „Vrienden van het Rondje". Na een datum in mei verviel het recht om als eerste te mogen inschrijven. Naar schatting 400 „vrienden" bleken daar van gebruik te hebben gemaakt. Dit aantal werd aangevuld tot 650 startge rechtigden. Ongeveer honderd Neder landse gegadigden moesten worden teleurgesteld. Gerekend wordt dat zich zo'n 100 buitenlandse catzeilers aan melden, maar Henk van Wijk denkt zelfs dat de buitenlandse inbreng dit jaar wel eens dusdanig kan zijn dat de totale deelname op meer dan 800 bo ten neerkomt. „Je kunt die buitenlan ders niet terugsturen, dus wie zich nog vlak voor de wedstrijd aanmeldt, Zo'n 300 vrijwilligers zorgen er voor dat het Rondje Texel Überhaupt kan plaatsvinden. Zo zorgde een achttal leden van Scouting Taxal ervoor dat de houten constructie waarop de Jury-container wordt geplaatst, afgelopen weekend uit de grond werd gestampt. Da klus kon alleen bij laag water worden verricht, waardoor de scouts ook 's nachts In touw wa ren. Het strand bij paal 17 begint inmiddels aardig vol te lopen. In de laatste dagen voor het Rondje wordt een invasie verwacht vanuit De Cocksdorp waar dezer dagen de EK Dart worden afgewerkt en vele cats ,,/n training" zijn. Toegankelijkheid veerboten De ouderenorganisaties ANBO, KBO en PCOB willen en dat er ten behoeve van slecht ter been zijn- den op de Teso-boten meer ge beurt dan alleen het bouwen van twee kleine salons op de rijwiel- dekken. Ze willen dat er ook rol trappen komen en de geplande sa lons zouden veel groter moeten worden dan Teso nu van plan is. Aldus blijkt uit een reactie van J. G. Humme uit Assendelft (namens de ge zamenlijke ouderenorganisaties) op het onlangs naar buiten gebrachte stand punt van Teso over de mogelijkheden tot aanpassing van de boten voor ou deren en minder-validen. Namens de ANBO Texel heeft de heer A, Brinks uit De Cocksdorp over dat onderwerp een brief aan de gemeente raad gestuurd. Hij onderschrijft het standpunt van Humme en wil dat de gemeenteraad zijn invloed aanwendt om bij Teso om te bereiken dat er gro tere salons en roltrappen komen. Hans Roeper van de PvdA reageerde op laatstgenoemde brief in de rond vraag van de raadsvergadering. Hij had vernomen dat Teso-directeur Hooger- heide voor de ouderenorganisaties een uitvoerig betoog heeft gehouden, waarin hij uitlegde waarom roltrappen, liften e.d. niet mogelijk zijn, of een on aanvaardbare last voor de exploitatie van de bootdienst vormen. Dat betoog staat op papier en het leek Roeper zin nig dat de gemeenteraad er kennis van neemt alvorens eventuele nadere stap pen te nemen. De burgemeester be loofde dat te zullen regelen: per fractie zal één exemplaar van het Hoogerheide-verhaal worden uitgereikt. kan meedoen", aldus Van Wijk, daarbij herinneringen ophalend aan die zater dagochtend toen zich plotseling nog tien Italianen zich kwamen aanmelden. We zullen het zaterdagochtend om tien uur zien. FF tlJetUJKÉ VMKCe«S«»C»*T»W Tijdens de komende Ronde om Texel worden in overleg met het Waterschap en de Rijkspolitie door de gemeente Texel tijdelijke ver keersmaatregelen getroffen nabij Paal 17 en nabij de vuurtoren. Vanaf vrijdagochtend 17 juni tot en met zaterdag 18 juni kan maar in één richting op de Californiëweg (nl. richting strand), de Peli- kaanweg en de Ruyslaan worden gereden. Op zaterdag 18 juni kan maar in één richting op de Vuurtorenweg (nl. richting vuurtoren) de Stengweg en de Volharding (nl. richting De Cocksdorp) worden gereden. Het publiek wordt aangeraden het evenement niet per au to te bezoeken omdat verwacht wordt dat parkeerproblemen en verkeersopstoppingen zullen ontstaan. De weg naar Paal 17 wordt vanaf de hoek met de Ruyslaan (,,Uit en Thuis") afgesloten. Deze toegangsweg is uitsluitend toegankelijk voor automobilisten in het bezit van een parkeerkaart (deelnemers aan de wedstrijden en medewerkers van het organiserend comité). Het publiek kan parkeren bij De Zilvermeeuw (met plaats voor ca. 250 auto's). Tegenover dit perceel bevindt zich een voetpad naar het strand van ongeveer 800 meter lengte. Dit pad komt niet ver voorbij het startpunt op het strand uit. Het parkeerterrein bij de vuurtoren is in voorgaande jaren nauwelijks benut. Bezoekers heb ben hun auto daar veelal in de berm van de weg naar de vuurtoren geparkeerd. Het is verstandig dit niet te doen, maar door te rijden naar het parkeerterrein zelf, waar plaats is voor ruim 300 auto's. Uitdrukkelijk wordt er nog eens op gewezen dat het verboden is om zonder ontheffing van het gemeentebestuur te rijden met een motorvoertuig op het strand. Dit jaar zal hierop scherp worden ge controleerd. De kentekennummers van overtreders zullen worden genoteerd zodat de politie ook achteraf hiertegen kan optreden. Als gevolg van uitgaven die niet waren begroot, heeft de gemeente nu al de post „onvoorzien" in de begroting opgemaakt: er is zelfs een negatief saldo van f455,— ter wijl het jaar nog maar voor de helft voorbij is. Om bij nieuwe niet geraamde uitgaven niet in de pro blemen te komen, heeft het colle ge besloten om enkele bedragen die zijn geraamd voor voorzienin gen die dit jaar nog niet worden gerealiseerd over te boeken naar „onvoorzien". Dat is gebeurd met het bedrag van 74860— zijnde de kapitaalslast voor het openbaar toilet in De Koog en met het bedrag van 77048,— dat was ge raamd voor strandbewakingsvoorzie- ningen. In De Koog ziet men nl. geen kans om dat openbaar toilet voor het komend seizoen te verwezenlijken en het bedrag voor de strandbewaking is ook nog niet nodig. Er is dus nu weer ruim 711.000,— reserve. Dat is niet veel, zodat de kans groot is dat dit be drag weer spoedig is opgesoupeerd. Dirk Terpstra (PvdAl veronderstelde dinsdag echter dat het college nog wel een idee „in het achterhoofd" heeft Kogerstraat Een van de jongste aanslagen op de post „onvoorzien" was het besluit om 79800— extra uit te trekken voor de herinrichting en reconstructie van de Kogerstraat. Het oude plan is namelijk wat kostbaarder geworden omdat te gemoet is gekomen aan een reeks wensen van bewoners. De wijzigingen betreffen het maken van een verkeers- om voor meer centen te zorgen. Ze- gers moest hem teleurstellen. „We hebben wel veel in ons achterhoofd, maar niets in de knip". Hij speelde de bal terug door de raadsleden te vragen met ideeën voor bezuiniging te komen. Als van uitgaven wordt afgezien, ont staat er weer wat ruimte. Verwijten De slechter wordende financiële toestand van de gemeente kwam tij dens de vergadering nog een keer ter sprake, waarbij stekeligheden werden uitgewisseld over de oorzaak van deze toestand. Volgens Zegers was het te kort aan financiële ruimte mede ver oorzaakt door het afwijzen van de door B en W voorgestelde belasting verhoging. Gerbrand Poster, de felste tegenstander van belastingverhoging, voelde zich aangesproken en reageerde verontwaardigd. Hij zei dat het kwam omdat de raad had besloten het raad huis te verbouwen en daar was zijn fractie nu juist tegen geweest... De burgemeester moest eraan herinne ren dat alle raadsleden verantwoorde lijk zijn voor een bepaald beleid, ook de eventuele minderheid die tegen heeft gestemd. drempel nabij het kruispunt Aken- buurt, verkeersdrempels in het deel tussen Bernhardlaan en De Zes, een inritconstructie nabij De Zes richting Stenenplaats, meer parkeerruimte aan de Bernhardlaan, een extra parkeervak ter hoogte van „Vespertina", het ver anderen van het trottoirgedeelte bij het kruispunt Akenbuurt aan de westzijde van de Kogerstraat en het aanbrengen van fietsenstallingsplaatsen ter hoogte van het Esperantomonument. Okee, beschuit op bed kan nog ^net. Maar daarna is hi] met i meer ie houden. i de slag met z'n nieuwe k Turbo-Wash®Een handig kapparaat dat uw luinslang superwaskracht geeft op normale waterdruk. Klik i aan de slang, [shampoo erin en jwassen maar, kzonder krassen i Instelbaar voor rijk sop. ver- kdund sop of i zuiver waler. De Turbo- Wash® reinigt auto's, cara vans, tuinpaden, ja zelfs de ramen op de bovenverdie ping. Zo krachtig is de waterstraal van Turbo-Wash®En u lekker droog bij. V lncl.1 flacon speciale shampoo Nico Evers uit Den Hoorn deed met goed gevolg examen aan de Middelba re Hotelschool in Tilburg. reinigt met superkracht op normale waterdruk 'NWINKELVOL IDEEËN I Natuurlijk naar Weverstraat 34 02220 - 2912

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5