Texel Jazz: kwaliteit hoog in het vaandel Drukte sloeg alle records ïde keuringsresultaten (else dwerggeiten Succesvolle actie „Mensen in nood" Tesselaartje kon je op hetzelfde terras genieten van jazz èn het EK-voetbal. COURANT PAGINA 5 'IJ' W De Big Band Eric van Lier beet het spits af op het big band festival, zaterdagmiddag op de Groeneplaats w ERS ittle Town Jazzband vrijdagmiddag spelend aan boord van de Teso-veerboot. %y'n ouc*ere dwerggeiten werd Ferine 4 van Tyeslemore (fokker/eigenaar F. T. Windkracht 11" is een vertrouwde gelegenheidsformatie op het Texelse jazzfestival, spelend in De Karseboom. van Tyeslemore; 1B Farinda 10 van Tyeslemore; 1E Bamby 8 van de Posthoorn, IA Hetty van de Burght. Jonge geiten: IE Bamby 7 van de Posthoorn Oudere geiten Honny van de Burght; 1C Farinda 5 van Tyeslemore; 1A Farin da 4 van Tyeslemore; 1A Farinde 3 van Tyesle more; 1C Marieke 15 van de Batshoeve, eigenaar de Ridder. Veteranen: 18 Marieke 7 van de Batshoeve, eigenaar K de Ridder; Fokgroepen (moeder, dochter, kleindochter) 1A Farinde 3, 5 en 10 van Tyeslemore, 1B Farinde 4, 13 en 19 van Tyeslemore; ID Marieke 7, Bamby 8 en Ma rieke 5 van de Posthoorn Eigenaarsgroepen: drie zelfgefokte dieren) 1A de groep van A C Pool Afstammelingengroe- pen: (drie dochters van êén vader) 1B drie dochters van Ralph" eigenaar A C. Pool Reserve kampioen bij de boklammeren werd Oscar van der Burght. Reserve kampioen bij de jeugdgeiten werd Ma rieke 2 v/d Burght, beide van A.C. Pool. Dezelfde eigenaar verwierf ook het kampioenschap bij de eigenaars- groepen en het reservekampioenschap bij de afstammelingengroepen. Kampi oen bij de geitlammeren werd Farinde 17 van Tyeslemore, haar moeder Farin de 4 werd kampioen bij de oudere gei ten en won het reserve kampioen schap bij de fokgroepen. Het kampi oenschap bij de fokgroepen was voor Farinde 3 van Tyeslemore eveneens ge fokt door F.T. Voskuil. irdag werd door drie Texelse en met 26 dieren deelgenomen de eerste dwerggeitenkeuring 1988 in de markthal te Purmer- Er werden 124 dieren aange- d, met als resultaat 110 eerste 'eertien tweede premies. ammeren 1A Oscar van de Burght, eige- A.C. Pool; 1B Willem 53 van Tyeslemore, aar FT. Voskuil; 1B Silvia's Ceasar van de 'oom, eigenaar K. de Ridder. Jeugdbok- 1B Willem 50 van Tyeslemore Geitlamme- 1B Farinde 19 van Tyeslemore; 1A Farinde n Tyeslemore; 1B Renate van de Burght; irinda 16 van Tyeslemore; 1E Marieke 5 van Jsthoorn; 1B Farinda 15 van Tyeslemore, 1A a van de Burght; 1B Henriette van de ht; 1C Hannibal van de Burght. Jeugdgei- IA Manka 2 van de Burght; 1C farinda 13 Het jazzfestival in Den Burg heeft meer publiek gekregen dan ooit tevoren. De organisatoren schatten dat het evenement zo'n 1500 personen méér heeft getrokken dan vorig jaar toen men ook al dik tevreden was) wat betekent dat ruim 7000 bezoekers op de been waren. De druktepiek viel uiteraard in het weekend toen alle deel nemende café's tot diep in de nacht letterlijk staande vol waren en er zelfs op straat af en toe geen doorkomen aan was. Eerder in de week was de toeloop van luisteraars ook uitstekend Maandag avond was het al direct raak, want het optreden van het nationaal vermaarde Trio Pim Jacobs met Rita Reys trok een meer dan volle Lindeboom-zaal. Het in leeftijd zeer uiteenlopende pu bliek stelde het gebodene duidelijk op prijs. Vooral de kenners toonden zich aangenaam verbaasd over het gemid deld hoge peil van de uitgenodigde groepen. Dat moet de organisatoren als muziek in de oren hebben geklon ken, want dat was ook precies hun in tentie. Jazzfestivals zijn er meer in Ne derland, maar Texel moet zorgen er uit te springen. Te druk? Wat deze keer echter ook duidelijk werd was dat de grenzen van de groei zijn bereikt en waarschijnlijk zelfs over schreden. Veel publiek dreigt onvol doende aan zijn trekken te komen, omdat de capaciteit van de zalen het niet toelaat. Dank zij het fraaie weer kon de straat het afgelopen weekend een haast onbeperkte uitloopmogelijk heid bieden en omdat ook daar veel te beleven viel, genoten ook de mensen die er niet meer in slaagden zich een café binnen te worstelen. Een ander probleem dat aangeeft dat aan die ver sterkte toeloop van het publiek scha duwzijden zitten, was het gebrek aan taxivervoer in de nacht van zaterdag op zondag. Wie na afloop van het muzikaal genieten (en het consumeren van de nodige acoholica) terug wilde naar zijn vakantie-adres kon bellen wat hij wilde, maar het duurde soms uren voordat er een taxi kwam. De onder normale omstandigheden ruim beme ten Texelse taxicapaciteit is op een dergelijk evenement niet afgestemd. Voorzitter Joop Groen van de Vereni ging Texeljazz: ,,Daar moeten we over praten. Het is heel vervelend als men sen niet naar huis kunnen als zij dat willen. Misschien kunnen we volgend jaar door Robert Aris van Boven of de AOT bussen laten rijden". Lucratief Het grote aantal betalende bezoekers betekent dat de Vereniging Texeljazz niet bang hoeft te zijn voor rode cij fers. Zowel de verkoop van passepar touts als van de andere kaarten was hoger dan vorig jaar. Bij de vereniging zijn twaalf horecabedrijven aangeslo ten. Elk bedrijf betaalt zijn eigen" muziek en krijgt daarvan zoveel moge lijk vergoed uit de opbrengst van de kaartverkoop en de onmisbare bijdra gen van sponsors. Elk bedrijf staat dus borg voor een eventueel nadelig saldo. Een verlies zou overigens best te dra gen zijn, want de omzetten die op dergelijke topavonden worden ge maakt, zijn niet gering. Joop Groen: Texeljazz is goed voor de handel, maar ons bestuur vindt dat het méér moet zijn: een culturele ge beurtenis van niveau waaraan de men sen meer kunnen beleven dan een ge woon avondje stappen". De programmering van het festival is dan ook een zaak die zeer ernstig wordt opgevat. Uitgangspunt is dat niet alleen de kwaliteit goed moet zijn, maar dat ook uiteenlopende jazzstijlen een kans krijgen. Elke liefhebber moet iets van zijn gading kunnen horen. Verder wordt gestreefd naar verrassin gen. Hoewel bepaalde orkesten meer dan eens hebben geschitterd op het Texelse festival, wordt toch geprobeerd telkens anderen uit te nodigen. ,,Wie een paar jaar achter elkaar is ko men kijken en luisteren, moet niet het gevoel krijgen dat het steeds hetzelfde is. De spanning moet erin blijven, dan komen de mensen terug", zegt Mans Zegers, bestuurslid van Texeljazz. ,,Voor veel groepen is het wel een te leurstelling dat ze niet terug mogen komen, want ook voor hen is Texel iets bijzonders, niet alleen omdat het een eiland is met een heel speciale sfeer, maar ook omdat we er geen rommeltje van maken. We zorgen voor een programma waarin de nationale top goed is vertegenwoordigd. Het is een eer om daarbij ook van de partij te mogen zijn". Een man die zich in het bijzonder met de programmering van het festival be zighoudt is bestuurslid en apotheker Gerrit Lely. Hij had vooral de hand in het programma van de eerste dagen en is zeer tevreden over het resultaat. Niet alleen voor Rita Reys was er een volle zaal maar ook voor groepen als het kwartet Joop van Enkhuizen/Han Bennink en het quintet Roos- Hekkema-De Wijs met zijn zestiger ja ren bop. Woensdag zat het met het Dick de Graaf kwartet ook goed en hetzelfde geldt voor het sextet Dick Vennik-Rein de Graaf. ,,Dat sextet is van Europese klasse, héél goed. Over het programma overleg ik altijd met de BIM, dat is de Bond van Improviseren de Musici. De voorzitter daarvan heeft me gefeliciteerd met het hoge niveau dat we op het Texelse festival bieden We laten ons echt met alleen door de commercie leiden". Big bands Een nieuw onderdeel van het festival was het optreden van vier big bands op de Groeneplaats, waar de hele za terdagmiddag in ging zitten. Ook dit was topklasse, al vertegenwoordigde het een muziekgenre waar niet ieder een wild van is. De belangstelling was goed als in aan merking wordt genomen dat er op hetzelfde moment in de straten elders in het centrum ook het nodige was te beleven, dat de Ronde om Texel zijn finish beleefde en dat het Europees kampioenschap voetbal de aandacht opeiste. Wie gek is van voetbal èn jazz had het moeilijk, maar hier en daar kon van allebei tegelijkertijd worden genoten. In de Binnenburg konden voetbal en jazz op hetzelfde terras worden meebeleefd. Het oorspronkelij ke plan om van het big band-optreden een soort concours te maken, waarbij een prijswinnaar zou worden aangewe zen ging niet door wegens het niet be schikbaar zijn van een voltallige jury. De tientallen bezoekers die we spraken in de diverse overvolle café's waren unaniem positief over het jazzfestival. Het was niet moeilijk om mensen te vinden die speciaal-voor dit evenement naar Texel waren gekomen en nooit eerder op het eiland waren geweest, maar naar verhouding waren er ook veel trouwe Texelgangers. En niet te vergeten oud-Texelaars die regelmatig op hun geboorte-eiland terugkeren, maar er de laatste jaren voor zorgen dat ze in elk geval ten tijde van de ronde en het jazzfestival present zijn. Het ontmoeten van oude bekenden draagt voor hen bij aan de speciale sfeer. Opvallend is ook dat een zeer brede leeftijdsgroep zich voor het festi val interesseert; zelfs bejaarden zijn ftink vertegenwoordigd. Een man die een vaste standplaats heeft op camping Dennenoord: ,,We komen al een jaar of zeven op Texel. Het is juist die combinatie van uiteen lopende attracties die wij zo leuk vin den. Het lijkt wel alsof hier werkelijk alles mogelijk is." Een soortgelijk geluid hoorden we van een familie uit de Zaanstreek. ,,Er was bij ons op hetzelfde moment ook zo'n festival. Maar we zijn toch naar Texel gegaan. Wij houden van de natuur maar ook van gezelligheid. Op Texel is het allebei. Het maakt allemaal een spontane en niet al te commerciële in druk. Texel moet er wel voor zorgen dat dat zo blijft". Hele week Een toerist uit Sint Pancras: ,,We zit ten hier al de hele week. We komen elk jaar, maar we proberen het steeds te combineren met de Ronde om Texel en het jazzfestival. Ik ga pas maandag weer terug, want ik voel er niets voor om zondagavond voor de boot te moeten wachten. Een paar jaar gele den dachten we daar niet aan en toen hebben we 3% uur in de rij gestaan. Vreselijk, wat een afknapper. Zonder jazzfestival zouden we waarschijnlijk ook wel naar Texel komen. Zodra je op die boot zit, heb je het gevoel dat je er echt even tussenuit bent. Zo'n ei land is toch een andere wereld met een ander tempo. We brengen altijd veel afwisseling in onze vakanties. We gaan graag mee met excursies van Staatsbosbeheer, maar wat hier ge beurt vinden we ook leuk. Ja, ik houd erg van jazz". Met eigen boot Een acht personen tellende groep toe risten is met een plezierjacht naar Texel gekomen. ,,We houden elk jaar een zeilweekend. Meestal komen we in september, maar deze keer hebben we er voor gezorgd dat het samenviel met ht jazzweekend. We zijn namelijk alle maal jazzliefhebbers. Het valt ons op dat er nogal wat uitschieters zitten tussen al die groepen. Het is best het aanhoren waard". De onlangs gehouden kledingactie van de Stichting „Mensen in nood" was weer een groot succes. Niet minder dan 9500 kilogram kleding werd inge zameld. Dit resultaat werd dankzij het enthousiasme en inzet van veel vrijwil ligers bereikt. De stichting verzoekt om tot september geen kleding meer te brengen op het bekende adres Mo lenstraat 20. Zelfs op straat was er hier en daar geen doorkomen meer aan.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5