Ronde om Texel A VERVOLG VAN PAG.l Kijkje in keuken Hissen dijk en duinenrij Rondje Texel AMNESTY INTERNATIONAL DE NOODZAAK BLIJFT „Eigen" programma als experiment op kabel Weekenddrukte zat crosslopers in benen Auto leeggehaald Onder invloed PAGINA 6 TEXELSE acht bij vijf meter grote Roberts 27-catamaran vanaf het begin het veld had aangevoerd, de VC-boei bij de Vlakte van Kerken zelfs al gepas seerdOm ongeveer half twaalf was de hele meute, op de drie zeilende slakken na, de vuurtoren gepasseerd Aanvaringen Dat betekende overigens niet dat alle 887 zeilteams daar hun supporters op de kant mochten begroeten. Een tien tal had zich namelijk al in een zeer vroegtijdig stadium gewonnen moeten geven. In het gedrang voor de start, hetgeen met zoveel boten kennelijk niet anders schijnt te kunnen, resul teerde ongeduld (en soms onkunde) in een aantal aanvaringen. Gedesillusio neerd konden sommige zeilers alweer naar de kant zonder dat ze een meter hadden gevaren. Zeer sneu was bijvoorbeeld de aftocht van de Texelse jeugdzeiler Gerard van Unen, die in de dit jaar voor het eerst ingestelde jeugdklasse deelnam. Hij had van zeilschoolhouder Sidny van Zon uit De Cocksdorp een boot mo gen lenen, maar was buiten zijn schuld bij de start overvaren. Het gat in een der drijvers was niet te herstel len, en wat erger was: de boot zonk langzaam. Gelukkig voor Gerard en zijn mede-opvarende werd het schip snel naar het strand gesleept. En voor een boze reactie van Sidny van Zon hoefden ze evenmin bevreesd te zijn: Van Zon eindigde namelijk samen met bemanningslid Joke van der Wal op een prachtige tweede plaats in de Ho- bie 16-klasse, in het grootste deelne mersveld van het Rondje dus. Perspectieven Een uitstekende positie die perspectie ven lijkt te bieden voor het WK van aanstaande weekend, waarvoor Van Zon zich al had gekwalificeerd Over zijn kansen in Scheveningen wilde hij geen voorspelling doen: ,,Hier waren de Australiërs niet aanwezig, en zo'n WK is totaal iets anders dan een Rondje Texel. En bovendien", zo ver klapte Van Zon, bovendien vind ik het Rondje eigenlijk belangrijker....." Net als veel anderen had het Texelse Hobie-duo veel last gehad van de af nemende wind gedurende het laatste deel van het Rondje. Op de Wadden zee was het al minder, maar vooral na de passage van het Marsdiep werd het moeilijk om nog snel vooruit te ko men. ,,Op het laatste stuk moesten we voortdurend korte slagen maken om tussen de stroom en de branding in te manoevreren. Voor m'n gevoel duurde dat een eeuwigheid", vertelde Gerard Monen, die met zijn zoon Andreas een knappe prestatie had neergezet. In de open klasse behaalde het Cocksdorper duo met hun nieuwe Thundercat 18 de vierde plaats, slechts één stekje achter de gerenommeerde Pieter Jan Dwars- huis, de overall-winnaar van vorig jaar. Bart Boon en Fred Eenhoorn behoor den tot de pechvogels. Met hun Su- percat konden ze, nadat ze in zeer gunstige positie uit de start vandaan waren gekomen, na ongeveer een kilo meter een kruisje maken over hun kan sen. Ze zeilden de mast overboord, na dat de voorstag door onbekende oor zaak was afgebroken. Beter verging het Dirk en José Pool, die tweede werden in de Dart 18-klasse. Helemaal glunderen konden de broers Ronny (15) en Ronald (16) Kenbeek uit Haarlem, die ook een beetje tot de Texelaars kunnen worden gerekend. Het duo dat vrijwel wekelijks bij De Cocksdorp oefent, werd eerste in de jeugdklasse. Bij het Nederlands kampioenschap Dart, dat tijdens het voorrondje" bij paal 33 werd afge werkt, was Ronny al zevende geëin digd in combinatie met zijn vader. Voorrondje Dat voorrondje", de traditionele trai- ningsweek van de Cocksdorper kust- zeilvereniging, mocht overigens een groot succes worden genoemd. Bijna 120 catamaran-teams hadden er hun onderkomen gezocht om het rondje gedegen en tegelijkertijd ontspannen voor te bereiden. Er werd niet uitslui tend getraind, ook aan diverse activi teiten, zoals een toertocht rond Vlie land en een tocht naar de Razende Bol (met barbecue aldaar), werd be hoorlijk deelgenomen. Als vanouds vertrok het grootste gedeelte van de catamarans vrijdagmiddag in optocht naar paal 17 om zich bij de anderen te voegen. Met de vrijdag is de drukste aanvoer- dag genoemd. Stonden de vrijwillige tractorchauffeurs de voorgaande dagen nog wel eens met de handen in de zakken, vrijdagmiddag moest er af en aan gereden worden. Supervisie hiero ver had Reijer Dijker uit Den Burg. ,,Het zweet staat soms in je sokken en de vellen hangen langs je "benen, maar als je ziet dat alles weer op rolletjes loopt, dan heb je daar een enorme voldoening van", aldus een opgetogen Dijker zaterdagavond. Op dat moment had hij het rustig met het afvoeren van catamarans. ,,Er blijven er opval lend veel op het strand tot morgen", constateerde Dijker. Een etmaal later zouden, op de Pontweg, de gevolgen hiervan duidelijk blijken Parkeren Het enige probleem dat de organisatie niet kon oplossen was het parkeren op de zaterdagochtend. Aan alle zeilers waren parkeerkaarten verstrekt. De deelnemers die met hun auto na kwart voor acht zaterdagochtend bij paal 17 arriveerden, konden echter niet meer op het parkeerterrein terecht. Zij wer den door de politie tegengehouden en vriendelijk verzocht om de auto langs de Ruijslaan of bij ,,De Zilvermeeuw" te parkeren. Begrijpelijk is dat dit nog al wat weerstanden opriep, getuige de boze reacties waarmee de politie werd geconfronteerd. ,,Er vielen wat woor den, maar slechts in één geval liep het uit de hand", aldus woordvoerder Jos Dat de catamaranronde om Texel draait op de inzet van tientallen vrijwilligers, is inmiddels een alge meen bekend gegeven. Maar ook voor al deze onbetaalde medewer kers is steun onontbeerlijk: zij moeten van de broodnodige ener gie worden voorzien. Dat zeelucht hongerig maakt, blijkt uit de na volgende cijfertjes, die ons door de ploeg van zeven keukenmeiden werden toegespeeld. Van dinsdag tot en met zaterdag werd 93 liter soep bereid, werden 2300 broodjes gesmeerd en be legd, werden de noeste werkers opgemonterd met een slordige 250 liter koffie en zo'n 20 kilo macaro ni. Berbé. Hij doelde daarmee op een woedende Duitse zeiler, die zijn auto dusdanig parkeerde dat hij de toe gangsweg naar paal 17 blokkeerde. De auto moest worden weggesleept. De organisatie speelde improviserend op de situatie in door per tractor en platte wagen de zeilers vanaf ,,Uit en thuis" naar het strand te vervoeren. Voor de zeilers was het ver weg parkeren met name een probleem doordat zij zeilspullen in hun auto hadden en die een heel stuk moesten meesjouwen. Met betrekking tot de parkeerproble- matiek deed burgemeester Ton Schip per in zijn welkomsttoespraakje zater dagochtend een opmerkelijke uit spraak. Ook hem was de ergernis on der de zeilers opgevallen: ,,We zullen er wat aan doen", beloofde hij. Desge vraagd legde Schipper uit dat zijn woorden niet betekenen dat de ge meente wel eventjes voor een oplos sing zal zorgen. ,,Met 'we' bedoelde ik dat wij als Texelaars zullen bekijken of hiervoor een oplossing te vinden is. In het evaluatiegesprek met de organisa tie en andere instanties zal dit onder werp zeker op tafel komen. Een oplos sing heb ik nog niet zo 1,2,3 voor handen." Uitslagen: 1. P 182 T. Laurent/L. Grondein (F.); 2. Torn. J. Tolsma/G. Kats; 3. Torn. H. Lambriex/E. van Kuffeler; 4. Su 20. M. Warnaar/W. Rienks; 5. P182 G. Loos/F. Putters; 6. Torn. H. Boks/W. Houwing; 7. Hy18 S. Goezinne/R. Al; 8. P 182 A. Rutten/R. v.d. Kroon; 9. N60 W. Brugmann/J. Visser; 10. N58 A. v.d. Plas/C. v.d. Eikel. 20. Th18. A. G. Monen/G. Monen; 29, H16 Sidney van Zon/Joke v.d. Wal; 53. Da18 Dirk Pool/José Pool; 109. Da18 R. Kenbeek/R. Kenbeek; 139 Da18 D. Kenbeek/J. Ran; 140. CC15 J. H. Zuidema; 179. CC15 C. van Sijp; 197. H16 G. van Uunen/M. M. van Uunen;230. R27sP Muskens/ Berkhout-Emery (Sui); 399. H16 R. Boon/J. Venneman; 416. Da18. W. van Heerwaarde/S. Dros; 577. H16 Corry Kuip/Thalia Houwing. door Klaas Bonne Het rondje Texel zit er op De masten zijn gestreken Pall Mali dringt niet meer bij ons aan Een saffie op te steken De strijdbijl om de hoogste eer Der ridders van de golven Ligt weer tot het volgend jaar Onder het zand bedolven Zij verschenen aan de start Als een stel jonge honden Want zij wisten dat de gouwe bol Niet zomaar is te ronden Vooral het zwakke achterveld Was er weer van doordrongen Dat de natuur geen meelij heeft Met een verkleumde jongen En de ouwe pessimist Is in zijn schulp gekropen En vond het weer een wonder dat Er niemand is verzopen Hij zit weer op het stille wad Met zijn hengel en zijn netje En houdt het toch maar liever bij Zijn groen geverfde vletje En op het strand bij Ome Joop Is 't weer zoals tevoren Het krijsen van de zilvermeeuw Is a/s vanouds te horen Hij plaatst zich op een vuilnisbak En hamert op het deksel Want hij weet daaronder het restant Van 't elfde rondje Texel. De taken binnen de organisatie waren volgens een strak draaiboek vastgelegd. Deze dames zorgden ervoor dat de registratie van gefinishte zeilers vloeiend verliep. Agent Jos Berbé op zijn speciale politie-trike. Op het strand hoefde nauwelijks te wor den opgetreden tegen illegaal rijden. Mede doordat de politie het afgeven van vergun ningen dit jaar zelf in handen had genomen, hoefde slechts zesmaal proces verbaal te worden opgemaakt tegen personen die zonder vergunning met een motorvoertuig over het strand reden. Er werd zo'n 22 man politie ingezet, waarvan vier bereden en en vier verkeersagenten van de overkant moesten komen. Voorts hielpen vier Texelse reser visten mee om het verkeer in goede banen te lelden. Het waren lange dagen voor de Texelse agenten; op een overuur meer of minder werd niet gelet COURANT Warnaar en Rienks hebben het wéér gered: a/s vierde arriveerden zij op het strand bij paal 17 en daar hadden de supporters wel een paar natte voeten voor over. (Foto: Arend Nijkamp DINSDAG 21 JUNI Een tv-ploeg van Tros Sport verzorgde vrijdag een gedeeltelijk rechtstreekse uitzending vanaf paal 17. Hier interviewt verslaggever Walter Tiemessen zwaargewicht-zeiler Wim Ruska. Vanavond besteedt Tros Sport ruime aandacht aan het Rondje, vanaf half elf op Nederland 2. Omzoomd door volgboten op weg naar de finish: de snelle Zwitser Muskens en zijn in de trapeze hangende fokkematen. (Foto: Arend Nijkamp Via het kanaal dat tot dusver weit bruikt voor de programma's van 4 RAI biedt Kabeltex nu een dagefj Nederlandstalig kinderprogramma is het via Intelsat V ontvangen dernet" dat afgestemd is op jeugAj dertien jaar en telkens is te zienvi 7.00 tot 10.00 uur. Het wordt door het niet Nederlanse Life-Sty speciaal voor de vrouw, (10.00 tot 16.00 uurl en Screensport, met ui ;b breide sportverslaggeving <16.00 u [q, 01.00 uur). Kindernet is horizont geprogrammeerd: de verschillend! tijdsgroepen zien steeds op deze# tijd het op hen afgestemde progr, ma, dat niet onderbroken wordt #Jg' reclame en waarin wel spanning avontuur is verwerkt maar geen 9 weid. Het is de bedoeling dat Kal het programma gedurende drie m in' den in de aangesloten huiskamers brengt zonder dat daarvoor extra jee kosten in rekening worden gebrat 'el Daarna wordt een enquête gehou Als daaruit blijkt dat het overgroti vna de abonnees prijs stelt op vo er zetting, dan gaat Kabeltex definiti met Kindernet in zee en wordt hr maandelijkse kabeltarief iets verhi de al De finishploeg kon aanvankelijk niet plaatsnemen in de vertrouwde container, die ten tijde van de finisg van de eerste catamarans nog in de branding stond. Hulp van een shovel en de whipperploeg van De Koog brachten echter uitkomst. Om 19.30 uur werd zondagavond de tweede keer dit seizoen het st< schot gegeven voor de crossloop De Koog. Deze keer probeerden leten en atletes hun krachten opi van de drie afstanden. Dat het ee druk weekeinde was geweest vooi meeste deelnemers was duidelijk merken. Bij de vier kilometer dam g, en de acht kilometer heren zegevi ei den respectievelijk Lubek en J. Zij met ruime voorsprong op hun acf volgers. Ook de prestaties die hei T. Takes/W. Daman neerzette, ee; week na hun avontuur rondom VI land en Texel, spraken aan. Dama veroverde zelfs een derde plaats ir categorie. Volgende week wordt e weer gestart op het sportveld van De Koog voor de derde crossloop«gS| Mini jeugd jongens 1'A kilometer: 1. R Schraag 6.03; 2. J. Schrama 6.04, 3 P w 's Zwaag 6 29 Mini jeugd meisjes 1V4 kile ter: 1 J Bakker 6 45; 2. M. Huisman 6 M. Duin 7.03. Vier kilometer recreanter R Brouwer 17.10; 2. N. Eelman 17.18; 3. Postma 17.35. Vier kilometer jeugd jon] 1. R. Stevens 18.20; 2. K J. de Jager 19.( D. Sleutel 19 34. Vier kilometer meisjes Natasja Koopman 23.11; 2 Nanda Koopmi 25 11, 3 Erna Kikkert 25.45. Vier kilome) mes: 1 I. van Lubek 19.17; 2. M. Stark 2 3 T Eelman 22 09 Acht kilometer herei J. Zijm 29.46, 2. C Timmer 31.13; 3. Wilü burg 33 42. Acht kilometer veteranen: van Vliet 31.32; 2 P. Bakelaar 32.11; 3 W man 33.29 ie Te: he Bk se; n In de nacht van zaterdag op zond; trad de politie op tegen drie weggjet bruikers die met drank op achter li ;o stuur zaten. Twee van hen kregen rijverbod. Een ander moest een blAte proef ondergaan. ig Zondagochtend werd een op de p 1 z keerplaats van camping Kogerstrai staande personenauto van een 27-jarige vrouw uit Heerlen openg ken en leeggehaald. Ontvreemd w een koffer met kleding, scheerapp raat, twee paar schoenen, rugzak, sportschoenen, walkman, ski-jack, twee tennisrackets, toilettas, alsmJ^ een koffer waarin zich een witgou: ring met briljant, een gouden schi 1(j, larmband en een zilveren dasspeld ,e, vond. De daders kwamen binnen i x het slot van de achterklep van de nc vo te forceren.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 6