,Leen zo weinig mogelijk an een handelsbank" Vogels van duinen: de de Tapuit dvies Heetveld aan geslaagden RSG: OOSTEREND PRESENT )ld Geslaagd Rommeltjesmarkt vier zaterdagen Straatversiering Geslaagd JUNI qAG 21 JUNI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 wetj van dj imma, len j 1 ieugj zien It gev e-Styt 00 toi net 5.00 rizont llende deze# Ptogii ordt ning een at Kal obeer zo weinig mogelijk gebruik te maken van een han- ui ibank bij het financieren van je studie" aldus het advies dat tor Henk Heetveld donderdagavond gaf aan de geslaagden de Rijksscholengemeenschap die verder gaan studeren. tveld reageerde daarmee op de ■genomen jongste wijziging van studiefinancierings systeem die neerkomt dat studenten naast basisbeurs niet meer een aan- rie nlnde beurs of renteloze lening ten afsluiten. Hij rekende voor een student die maandelijks on- ebracfte' duizend gulden moet beste en een basisbeurs krijgt van door het lenen van het ont- ap vojende 9e,d in vier iaar een stu- chuld kan opbouwen van meer f40.000,—. Het duurt lang voor de aflossing en rente daarvan is iald. Heetveld keurde het eem daarom in scherpe bewoor- en af, maar deed een gedegen erwetse methode aan de hand het toekomstige financiële on- sf zoveel mogelijk beperkt te den; zet de tering naar de efinil rdt ht verht zond et loop len opi zult je geld anders moeten gaan ven dan |e misschien gewend was. zuinig, zodat je weinig of niets te lenen. Probeer het die jaren uit ïgen. Als Texelaar verkeer je in de 1 onechte positie dat je allerlei vakan- da™ antjes kunt nemen. Zorg dat je wat e9™ ent, zodat je zelf kunt aanvullen je tekort komt". et ee t VOOI elijk J. Zij n acl het ee; ats irdt I van ■ante B; 3. i jon| ir 19.0 sisjai ome) tark 2 hart Wils ren: 3 W rond; veggft ter gen de p rapp izak, jack, ilsmCe, peld nen i de hg. Feest gebruikelijk was van de officiële v' ma-uitreiking in de school een feest 'arna aakt. Dat begon al even na zeven avonds toen de geslaagde leerlin- zich op de Groeneplaats in Den verzamelden om daar te worden ;,00P esproken door de burgemeester, is voor het hele eiland Texel P weer een feest als van de geluk- Zi kilo in 6 4i iog op Texel aanwezige scholen voortgezet onderwijs, kinderen af- iren", aldus de burgemeester, die ie had ingenomen op het wapen rexel dat in het nieuwe plaveisel het plein is aangebracht. Jullie zijn omai '^ien blij ^at ie afscheid kunt ne- van de school en het lerarencorps, dat betekent dan wel afscheid ne- van een gebouw waar je echt on- ak was én afscheid nemen van sen waar je terecht kon en die jullie de jaren heen toch maar naar een eindresultaat hebben gevoerd. Er ook alle aanleiding om ook van kant deze mensen en via hen alle onderwijs betrokkenen, te dan- i/oor hun inspanning om de jeugd iet eiland te begeleiden". De burge- m bk ;ter zei er zeker van te zijn dat de ïgen niet alleen in intellectueel op- goed zijn opgeleid, maar ook op jebied van de menselijkheid goed )egeleid in de afgelopen jaren, zullen jullie nodig hebben om met -strar diploma op zak het verdere leven te kunnen. Maak er als mensen on- )eng tlkaar wat van en dan komt de rest id w B'f"- Ereronde eslaagden klommen vervolgens op grote vrachtwagen voor het maken n ereronde door Den Burg, voor- :90U' igaan door de ook op een wagen sc^a ide boerenkapel. Even na achten eerde de stoet in de scholengemeenschap-aula waar de ngen door applaudisserende ouders ndere genodigden werden opge- Het was niet het eerste feest leerlingen meemaakten in het ka- van de examens. Aan de vooravond het bekend worden van de examen- taten was er in de school nog een geweest, verzorgd door de ,,vóó- lexamenklas" onder leiding van Pe- lin, die voor een wild west-sfeer gezorgd door de feestruimte te ver in in een soort saloon. Hin had veel eer mee ingelegd en had zich eretitel Meester Feestmaker" 'en. De oorkonde als bewijs van woeming werd hem door rector 'eld overhandigd. Heetveld bracht dank aan Ko Koomen die met en- anderen veel werk in de donkere f. had verzet, waardoor tegen lage aan elke leerling een foto van de imenklas kon worden uitgereikt. Muziek luzikale omlijsting van de diplomau- werd verzorgd door het Kon. Fanfare maar ook door een gele- tèidsformatie van leerlingen, taande uit Erna Pieters (zang) Guido 't Noordende, Martin Mevius, Jan sm van Groenigen en Marcel Tijsen. tochten een roek-nummer met een &aal voor deze gelegenheid gemaakt dat verwees naar actuele schoolse "landen. Elke tekstregel ervan was 9rote stroken papier gezet, ten be- van de ouders die de zangeres fchien niet zouden verstaan. Schilling, voorzitter van de Ou- ®ad van de RSG sprak een felicita- tord. Met voldoening verwees ze naar de enquête waaruit bleek dat de leerlingen het op de Texelse RSG prima naar hun zin hebben, maar ze vroeg ook aandacht voor de kinderen waar voor de schooltijd om wat voor reden dan ook problematisch is. "Ze on derstreepte het belang van goede sa menwerking tussen leerlingen, ouders, schoolleiding en docenten en meende dat ook de ouders een belangrijk steentje hebben bijgedragen aan het examenresultaat. Haar advies aan de geslaagden: ,,Sta open voor andere ideeën, je moet geven en nemen, maar ook kritisch zijn als het nodig is". De ouderraad had ervoor gezorgd dat alle geslaagden later op de avond een hapje en een drankje kregen. Voor schut De avond had verder een spontaan, maar nogal geïmproviseerd en rommelig karakter. Een groep leerlingen voerde onder leiding van Yvonne Boom een komische act op waarbij de leraren de zaal werden ingestuurd om vervolgens stuk voor stuk op het matje te worden geroepen. Yvonne Boom (,,Je ken wel zien dat het een echt Boompie is", zei iemand) zette ze daar voor schut (maar ook in het zonnetje) door allerlei kleine en grote belevenissen die zich tussen leerkrachten en leerlingen hadden voor gedaan, ter sprake te brengen. In één geval was het blijkbaar zo gênant, dat de betrokken leerkracht zich haastte om voor de microfoon te verklaren dat het „incident" dat ter sprake was gebracht naar het land der fabelen moest worden verwezen. Yvonne stak in het voorbij gaan ook organisator Peter Hin nog wat pluimen op zijn hoed. In zijn dankwoord bracht Hin ter sprake dat op het zo aar dige eindexamenfeest ook wat verve lends was gebeurd. Maar liefst elf spie gels waren toen spoorloos uit de school verdwenen. Hij deed een beroep op de daders ze terug te brengen. „Anders moet ik ze betalen". Bijzondere geslaagden Traditiegetrouw werd bij het uitreiken van de diploma's wat extra aandacht besteed aan geslaagden waarmee iets bijzonders aan de hand was geweest. Zoals Yvonne Gort die na de RSG het voor gezien had gehouden en een paar jaar was gaan werken. Toen kwam ze terug met de bedoeling toch maar een diploma te gaan halen. In de praktijk komt daar vaak niet veel van tercht, omdat veel opgedane kennis is „wegge zakt" maar Yvonne was geslaagd. Een bijzonder geval was ook Dennis Beum- kes, die in de brugklas een hopeloos geval leek, naar een andere school ging waar het ook niet lukte en toen naar de RSG terugkwam. Men had er een hard hoofd in, maar hij werd op aandrang van zijn moeder en onder een reeks kei harde voorwaarden toch weer toegela ten. Hij heeft nu wél zijn diploma en komt volgend jaar terug om verder te leren. Wegens speciale huiselijke of an dere omstandigheden werd ook de geslaagde Sacha Takes in het zonnetje gezet, evenals Evert Koopman die Noordhollands kampioen wielrennen bij de niet-licensiehouders werd, maar zijn school niet verwaarloosde want hij slaagde met vele achten. Jan Rikus Jansen ontdekte bij het VWO- eindexamen dat hij het verkeerde vak kenpakket had gekozen. Een jaar over met een ander pakket mocht niet vol gens de ministerële bepalingen. Hij kwam dus niet terug op school, maar ging aan de zelfstudie en slaagde met weinig of geen hulp van de leraren met een uitstekende lijst. Opmerkelijk was ook de prestatie van Arnold en Dennis Boomstra, een tweeling die op hetzelfe niveau, en met dezelfde vakken examen deed en ongeveer gelijkluidende cijfers behaalde. Het was al tien jaar geleden dat zich op de RSG iets dergelijks voordeed. Afscheid Voor het laatst was de organisatie van de examens in handen geweest van conrector Martin de Weijer. Hij gaat de school verlaten en kreeg alvast als aan denken foto's van de eindexamenklassen mee. De Weijer verklaarde het werk met plezier te hebben gedaan, al was het steeds wel een „zenuwenklus". Vooral dit examenjaar was nogal turbulent ge weest als gevolg maar liefst acht wijzi gingen die van Den Haag moesten wor den doorgevoerd, waaronder- op het laatste moment een verandering met betrekking tot de waardering van de re sultaten van scheikunde/VWO waardoor deze cijfers iets hoger konden uitvallen dan was verwacht. „Een douceurtje van Deetman, maar het kostte dan ook niets", aldus De Weijer. RSG blijft De conrector memoreerde nog dat de omvang van de school hard is terugge lopen. Vorig jaar waren er nog 204 exa menkandidaten; dit jaar 157. Het ziet er echter naar uit dat in de huidige leerlin- genomvang niet veel verandering meer zal komen. Er zijn gelukkig nog genoeg leerlingen om het voortbestaan van de school te rechtvaardigen, zodat kan worden verwacht dat de RSG Texel tot De geslaagde RSG-ers op weg naar de diploma-uitreiking. in lengte van jaren zal bestaan, ondanks andersluidende geruchten. De Weijer vertelde over het vele correctie- en an dere werk dat in het kader van de exa mens is verzet, de rol die de computer daarbij speelde en over het falen op be paalde onderdelen van diezelfde compu ter, waardoor toch nog handwerk nodig was. Dat werd ondermeer verricht door mevrouw Haak die in de helft van de eigenlijk benodigde tijd twee keer 157 lijstjes verzorgde. Op de Amsterdamse Grafische School is Gertha Wessels geslaagd voor de opleiding Reclame Vormgeving. Exacte animo Aan de hand van cijfers toonde De Weijer aan dat het percentage geslaag den van de Texelse RSG-kandidaten ho ger was dan elders in het land. Ook het gemiddelde niveau van de geslaagden is hoger. Zo'n tachtig procent deed examen op D-Niveau. Een kwart koos zeven vakken inplaats van de minimale zes. Opvallend was vooral het naar verhouding grote aantal leerlingen dat een „exact" pakket had gekozen, dus met het niet zo po pulaire maar wel veel gevraagde wiskun de. Dat was ook een verdienste van de desbetreffende lerarengroep, die blijkbaar zeer motiverend in actie is geweest. De meest verdienstelijke van hen, Jan Vla ming, werd in de bloemetjes gezet. Dat Texelse RSG-geslaagden die elders gaan studeren kunnen worden gerekend tot veelgevraagde Texelse produkten, bleek uit een verhaal van rector Heetveld. Een vrouw uit Heemskerk die een tijdlang een Texelse leerlinge op kamers heeft gehad wil perse weer iemand van Texel! Wie in Kennemerland of omgeving gaat studeren moet zich dus maar melden... De bekende rommeltjesmarkten in Oosterend worden komende zomer gehouden op de volgende zaterda gen: 9 juli, 23 juli, 13 augustus en 27 augustus. De opzet is gelijk aan voorgaande ja ren. Vanaf 10.00 uur is er dus weer een vlooienmarkt aan de Verlorenkost door de kinderen. Ook de verkoop van versgebakken vis begint om 10.00 uur De kramen staan als vanouds op gesteld rond de Nederlands Hervormde kerk. Er is weer een rad van avontuur en voor de jeugd zijn er spelen. De Rommeltjesmarkt-kapel zorgt voor mu zikale begeleiding. De organisatie heeft weer veel spullen binnen gekregen. Deze zijn thans opgeslagen in een nieuwe opslagplaats: in de „zuier- schuur" van de familie A.P.C. Koop man aan de Achtertune. Deze schuur was in november vorig jaar door de gemeente verzegeld omdat er geen be drijfsactiviteiten meer mochten plaats vinden. Met toestemming van ge meente en Koopman konden de „rom meltjes" er echter worden opgeslagen. ijjl'A kW telefoon (02223) 837, b.g.g. (02223) 221. Vanaf heden is er iedere maandag avond voor de bewoners van de Mul derstraat, Botterstraat en Robbepad van 19.30 tot 21.00 uur een werkavond of wordt informatie verstrekt over de versiering van de straat. De bijeen komsten zijn in de schuur van W. Du- vekot, Robbepad 2. Edwin Witte is geslaagd voor het exa men docerend musicus Trombone aan het conservatorium te Alkmaar. Zangvogels zijn bij veel mensen niet zo populair, ledereen geniet natuurlijk wel van hun zang, maar het herkennen van de verschil lende soorten is moeilijk. Er zijn zoveel verschillenden, ze lijken zo op elkaar en het is zo moeilijk ze te ontdekken in struikgewas of dichte boomtoppen In de duinen is het vaak makkelijker. Hoewel ook hier veel „kleintjes" in de dichte struiken leven, laten ze zich toch wat beter zien. Ze zitten ook nog wel eens bovenin, op een paaltje of op een duintopje. Bovendien heeft een aantal soorten zelfs een zangvluchtje. Dat wil zeggen: al zingend stijgen ze op om na langere of kortere tijd weer te dalen. Extra opvallen voor hun soortgenoten is de bedoeling van zo'n zangvlucht. Maar ook wij, vogelaars, profiteren natuurlijk van dit gedrag. Is het u wel eens opgevallen dat het juist de zangertjes van open gebieden zijn die in de vlucht zingen? Bosvogels doen dit nagenoeg nooit. Logisch als we erover nadenken want in het dichte struikgewas heeft zoiets natuurlijk nau welijks zin. De „buren" zien het niet eens, zover een zangvlucht al mogelijk is in de dichte boomtoppen. Holenbroeder Op naar het duin dus. Wel verrekijker meenemen want je benadert zangvo gels zelden zo dicht dat je ze met het blote oog goed kan bekijken. Eén van de meest opvallende en gemakkelijkst herkenbare zangvogels in het duinge bied is de tapuit. Vooral de mannetjes zijn opvallend: grijze kop en rug, zwar te vleugels en wang, wit keeltje en voorhoofd en vooral in het voorjaar een bijna oranje borst. Het meest ken merkend is misschien wel het staartpa- troon. Een brede zwarte eindband vormt samen met zwarte middelste staartpennen een omgekeerde T. Die steekt sterk af bij de witte zijkanten van de staart en de witte stuit. Als een tapuit voor ons opvliegt is dat heel opvallend. De wijfjes zijn veel minder uitgespro ken gekleurd, maar hebben dezelfde staarttekening. Tapuiten leven overal in de duinen, maar het meest in echt ka le duingebieden. Het liefst zitten ze op hellingen met veel duinroosjes, bunt gras, mossen en korstmossen. Langs het wandelpad langs de Nol van Ber- tus (noordelijk van De Koog) zien we ze bijvoorbeeld altijd. Ook in De Bolle- kamer, Bleekersvallei en Eierlandse dui nen is het doorgaans niet zo moeilijk ze te ontdekken. In deze open duinge bieden wordt ook genesteld. Er is zelfs nestgelegenheid in overvloed, want de soort is een echte holenbroeder. In de talrijke (verlaten) konijneholen vindt hij onderdak. Men hoort weieens zeggen dat konijnen door hun gegraaf en het opvreten van allerlei planten alleen maar schadelijk zijn, maar dat is niet zo. Vier vogelsoorten zijn gebaat bij een goede konijnenstand omdat ze in hun holen broeden. Het kauwtje, de bergeend, de holenduif en onze tapuit. Uitgezonderd de eerste soort zijn ze er zelfs bijna geheel afhankelijk van. De holenduif broedt voor 100% in de ho len en de bergeend en tapuit zeker voor 90-95%. Lang leve het duinkonijn dus! Tapuiten zijn overigens wel vindingrijk bij het zoeken naar broedplekken. In De Slufter broeden ze bijvoorbeeld wel eens onder een stapeltje aangespoeld hout. Uitzonderlijk is dat ze zelfs wel eens op de Hogeberg broeden in een tuinwai. Zelf graven ze geen holen, zo als bijvoorbeeld de oeverzwaluw, dus er moet toevallig wel een holletje in de tuinwai zitten. Merkwaardige geluiden De zang van de tapuit is lastig te om schrijven. Het is in ieder geval geen lang aangehouden welluidende strofe. Het zijn maar korte stukjes met nogal wat hoge, piepende geluiden, af en toe met heldere tonen en soms afge wisseld door een merkwaardig „me taalachtig" geluid. Meestal wordt van af een duintopje gezongen maar zoals het een echte duinvogel betaamt laat hij soms een zangvluchtje zien. Hij stijgt steil, maar lang niet zo hoog als bijvoorbeeld de veldleeuwerik, om meteen daarna weer te dalen met uit gespreide vleugels en staart. Dit ge drag zien we in juni niet meer zo vaak. De meeste tapuiten hebben nu jon gen. Als we te dicht bij ze in de buurt komen worden ze heel zenuwachtig, dat wil zeggen de ouders. Ze laten hun waarschuwings- of alarmroep ho ren, een scherp „tik" of „pjie-tik". Dan knikken ze nerveus door de knieën en trekken met vleugels en staart. Als de vogels dit gedrag verto nen, kunnen we maar beter doorlopen of op ruime afstand gaan kijken. Dan zien we misschien hoe de tapuit met een insect of een vette rups in een holletje verdwijnt of een uitgevlogen jong voert. Duinvogel? In Nederland broedt de hoofdmacht van de tapuiten in het duingbied. Daaruit zouden we kunnen conclude ren dat de soort een schaarse broed- vogel is die nogal kieskeurig is wat woongebied betreft. Het tegendeel is waar! Eigelijk broedt hij overal in open gebieden van toendra in het uiterste noorden tot het echte hooggebergte in zuidelijke streken. Een vereiste is dat het gebied open of kaal is en dat er voldoende holten zijn. In rotsachtige gebieden zijn die er natuurlijk. En zo kwamen we de tapuit ooit tegen in de rotsige lavavelden van IJsland, boven de boomgrens in de Zwitserse bergen en in de Kaukasus en ook op het vliegveld van Irkutsk, midden tussen de bijna eindeloze wouden van de Si berische taiga. Steeds kregen we dan weer die plezierige schok van herken ning. „Onze" tapuit van de zon doorstoofde duinpannetjes langs de boorden van de Noordzee, ook hier zo ver van huis In feite strekt het verspreidingsgebied zich over het hele noordelijke halfrond uit. Van het noordoostelijke deel van Canada, via Groenland en IJsland naar Europa en Noord-Afrika en dan verder via het gehele noordelijke deel van Azië tot aan de stille oceaan. Nee, zelfs nog verder want ook Alaska wordt door de soort nog bewoond. Wereldreiziger Alle tapuiten uit dit hele immense ge bied trekken in de herfst naar Afrika. Tapuit (mannetje) tekening Sytske D/jksen Zelfs die uit Alaska. Via de Be- ringstraat vliegen die over naar Siberië. Daar houden ze een zuidwestelijke richting aan om via Arabië tenslotte in oostelijk Afrika te belanden. Een tocht je van vele duizenden kilometers En in het voorjaar moeten ze weer terug ook. De Canadese, Groenlandse en IJslandse tapuiten vliegen via westelijk Europa naar Afrika. Maar daarvoor moet eerst wel een flink stuk oceaan worden overgestoken. Die IJslandse tapuiten kunnen we overigens op doortrek op Texel ook wel eens zien. Het zijn meestal de late trekkers die hier na half mei of begin juni passe ren. Lijster Als we de tapuit (of op z'n Texels stoag of atoagie) een tijdje gadeslaan valt z'n verwantschap met de lijsters meestal wel op. Z'n houding, z'n ma niet van voedsel zoeken en z'n vaak wat geaggiteerde maniertjes doen hem op een klein lijstertje lijken. De veel zeldzamere mededuinbewoners rood- borsttapuit en paapje zijn „neven" van de tapuit en behoren ook tot de lijster- achtigen. Van deze twee soorten broe den in ons duingebied slechts zo'n vijf of tien paren. Het is dus heel wat moeilijker, hoewel niet onmogelijk, dit tweetal te ontdekken. Bij de tapuit moet dat in ieder geval wel lukken. Er broeden tenslotte zo'n 130 paren in de Texelse duinen en er is daar meer dan 50 kilometer vrij toegankelijk wandel en fietspad. Adriaan Dijksen

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7