/agenpark Texelse andweer compleet I ir «wedstrijd er concerten van ifare in juli in van der Zwaag ste met dressuur Klimtijdrit Verleende bouwvergunningen Nieuwe winkels geopend in Schoorl-pand Kunstkijken Grote belangstelling reünie Helderse R.H.B.S. Ernstig gewonde bij frontale botsing Sportvisser in moeilijkheden Huurverhoging 1988 JUNI im pAG 21 JUNI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 9 alen juist voordat hij in de VUT zal heeft brandweercomman- Daan van Wilsum de voltooi en het wagenpark van „zijn" mogen beleven. Met de st van de gloednieuwe Merce- Ecoliner"brandweerwagen de laatst overgebleven Com- worden verkocht en beschik- de Texelse vrijwilligers over modern, vijf wagens sterk De officiële overdracht vond Sigavond plaats. ing gepaard met de op Texel in to vertrouwde handelingen: uit in van burgemeester Ton Schip- ntving Van Wilsum de sleuteltjes, Ina de nieuwe aanwinst met de dspuit werd „gedoopt". Burge- iter Schipper zei in een korte taak dat het totale pakket dat de Iweer op Texel nodig heeft, nu ifgerond. „We hebben nu een dig park en dat betekent een compliment voor Van Wilsum, at alle uitbreidingen in zijn tijd tot zijn gekomen. Ook blijkt hieruit Ie gemeenteraad de brandweer joed hart toedraagt; telkens weer men bereid om het benodigde uit te trekken. Niet voor niets, in de praktijk is meer dan eens ten dat een goed geoutilleerde llige brandweer noodzakelijk is. jij is het voor de vrijwilligers een ilans om met goed materiaal te en werken. Toch zal ook de vol- e commandant nog aan verdere tiding mogen denken. Er is im- nog 40.000 hectare water die ge- 345 itelijk bij Texel is ingedeeld en ook ebied zal door de Texelse brand- moeten worden bestreken", aldus urgemeester. Hij wenste de brand- aanl mannnen „een goed gebruik" van ieuwe wagen toe, waarmee hij be- le dat men er zeer intensief mee oefenen. „Het overige gebruik wat mij betreft beperkt blijven", jhoofd Hulzenbosch vond dat tevreden mag zijn. Het is een beejd voor de andere gemeenten )S- idela iende wedstrijd van de zomerserie ihouden op het strand van De tsdorp. Er is totaal 872 centimeter jevangen, waarbij de jeugd drie in naar boven wist te halen met lengte van 87 centimeter en de en senioren 39 vissen (785 centi- r).De volgende wedstrijd is op 3 ian de Ottersaat. |d: 1. Stephan Kikkert, 50 centimeter twee mon X 2 Martijn Duinker, 37 centimeter één ienioren: 1 Ton Dorst 146 centimeter ze- nssen; 2. Map van der Zwaag, 90 centime- vissen; 3. Willem Verhagen 79 centime- er vissen. Koninklijk Texels Fanfarecorps In de maand juli een viertal zo- avondconcerten verzorgen, saandag 4 juli is De Waal aan leurt, vervolgens maandag 11 De Koog (dorpsplein), woens- 13 juli. De Cocksdorp (Kik- straat) en maandag 18 juli, Ou- hild (Juttersmuseum). lanvang van alle concerten is 5 uur en het geheel zal ongeveer uur duren. In alle dorpen zal voor- Bn rondgang door de drumband en rajorettengroep van KTF worden aakt. Het orkest van KTF (onder ig van dirigent Pieter Heertjes) zal programma van lichte muziek ten >re brengen. Het programma is in dorpen hetzelfde, te weten: 1. pub (mars); 2. Memories of Cole er; 3. Melodies of Bert Bacharach; oionel Bogey on parade (marsen- die); 5. Interplay for Band; 6. ntry and Western; 7. Frank Sinatra oncert; 8. Sambre et Meuse is). irdag deden twaalf Kleppertjes ién Waddenruiter mee aan een >t concours in Hoofddorp. John der Zwaag met zijn pony Wen- lad succes in de L2-dressuur. Werd namenlijk eerste met 125 ten. andere combinaties wisten dit kend weer een winstpunt te beha- en promoveerden naar een hogere Se. Lieneke Roeper met Arabei en Timmer met Marina gaan het nu Ml-dressuur proberen. Hiermee el aantal M-combinaties bij pony- ,De Kleppertjes" op zes geko- 8ij het springen hadden sommi- >aarden en pony's nogal wat pro lan met de harde en gladde bo- Ondanks dat kwam Corrien Duin 'tZ-parcours (110 cm.) rond met krafpunten. niiuur: Jacobien de Wit met Tavarez 118 mresde prijs L2-dreesuur: John van der 19 met Wendy 125 punten eerste prijs één '-bunt; Bea Timmer met Marina 120 punten 8 prijs één winstpunt Z-springen Z pStn: Lorrien Duin elf fout. in de regio. Voor Van Wilsum is dit niet de eerste plechtige overdracht, maar menig commandant maakt hele maal niet mee dat er een nieuwe wa gen wordt aangeschaft", sprak Hulzen bosch, Voorts wilde hij nog kwijt dat de motivatie van de Texelse vrijwilli gers, wellicht mede door het prima materiaal, zeer groot is. Dat was hem onder meer bij cursussen gebleken. „De band met het vasteland drijft hierdoor niet weg", concludeerde het regiohoofd. Van Wilsum memoreerde dat de nieuwe wagen „na halsbreken de toeren" naar Texel was gekomen. Hij doelde daarmee op een overbezet ting in de fabriek, waardoor de wagen later dan gepland dreigde te worden geleverd. Uiteindelijk viel dat mee. Ruil De uitbreiding zal een kleine reorgani satie tot gevolg hebben. De huidige „wagen 1" zal nu namelijk in De Cocksdorp worden gestationeerd en worden geruild met de wagen van dat brandweerteam. Hierdoor zal ook De Cocksdorp over een eigen hulpverle ningsset kunnen beschikken, terwijl men voortaan méér liter water per mi nuut kan wegpompen. De nieuwe aan winst wordt niet de nieuwe „1", maar zal worden ingezet bij grotere branden. De wagen is namelijk logger dan de „sportwagen" van De Cocksdorp en heeft een topvermogen dat bijna het dubbele bedraagt van de 1500 liter wa ter per minuut, die tot dusver het Texelse maximum was. Thans bedraagt het topvermogen zo'n 2800 liter per minuut. De wagen is ook groter, zwaarder en krachtiger dan wat de Texelse spuitgasten gewend waren. Met een gewicht van elf ton en 170 paardekrachten onder de motorkap wordt de tot dusver zwaarste combina tie (9 ton bij 130 pk) in de schaduw gesteld. Verder kunnen in plaats van maximaal zeven personen nu elf man tegelijk aan boord. Optimaal Het nieuwe Mercedes-model heeft dus als voordeel dat er geen keus hoeft te worden gemaakt tussen óf een grote waterinhoud, óf meer manruimte; bij de „Ecoliner" zijn beide factoren ge optimaliseerd. De Texelse brandweer vindt dat Mercedes uitstekend inspeelt op de wensen van de brandweer. On der meer door een speciaal chassis met smalle tanks aan de zijkanten en een uitlaat aan de voorzijde en een verhoogd dak wordt veel werk- en bergruimte gecreëerd. De 7360.000,— kostende nieuwe wagen beschikt voorts over zestien toevoerslangen en veertien aanvalslangen twintig meter lengte. Daarnaast bevindt zich een ho gedrukspuit (tot 40 atmosfeer) aan boord, alsmede een BCF-blusspuit, met een mengsel dat geen schade aan electronica (computers) toebrengt. Het wagenpark van de Texelse brandweer bestaat nu geheel uit voertuigen van Mercedes. De nieuwe trots van de Texelse vrijwillige brandweer Met de overhandiging van de sleuteltjes door burgemeester Schipper aan brandweercom mandant Van Wilsum was de overdracht een feit. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en/of in stanties bouwvergunning verleend: De heer Veldhuis, De Dageraad (huisje 8) Den Hoorn voor het plaatsen van een woonhuis aan het Vroonlant 24, Den Burg; G.M. Legierse, Robbepad 11, Oosterend voor het plaatsen van een serre; Recreatiestichting Texel, Slingerweg 2, Den Burg voor het ver nieuwen van een toiletgebouw aan het Kogerstrand, De Koog; Stichting Dorpsherstel Texel, Noordwester 57, Den Burg voor het vernieuwen van De Waalderstraat in Den Burg krijgt steeds meer het karakter van een winkelstraat. In één keer kwa men er de afgelopen week twee winkels bij en werd een bestaande zaak vernieuwd. We doelen op het uitgebreide en vernieuwde winkel pand van Schoorl dat er nu fraai modern uitziet maar toch past in het kleinschalige straatbeeld. Schoorl zelfs sloeg hier zijn vleu gels verder uit en de pachters van de andere drie eenheden binnen het complex hebben nu ook hun deuren geopend. Een oude bekende is „De Gulle Botte lier", de slijterij van de gebroeders Van der Linde uit De Cocksdorp. Die zat hier vroeger ook, maar is nu veel beter en fraaier geoutilleerd, zij het op onge veer dezelfde bedrijfsoppervlakte. ,,De gulle Bottelier" is een inkoopcombina tie. Door massale gezamenlijke inkoop kunnen allerlei dranken tegen concur rerende prijzen worden aangeboden. Een verschil met vroeger is dat sherry, port en diverse wijnsoorten nu ook vanuit het vat worden verkocht, waar mee tegemoet wordt gekomen aan de vraag van het publiek. Ook het assorti ment biersoorten is uitgebreid. De winkelinrichters zijn erin geslaagd de collectie zeer overzichtelijk uit te stal len. Een nieuwe zaak is „Memphis" van Jan en Marijke Hennink. De bran che die zij aanbieden kan het best worden omschreven als „cadeauartike len", waarbij gedacht moet worden aan pluche speelgoedbeesten, souve nirs, kunstbloemen, glas- en kristal werk, kunstnijverheidsartikelen en an dere zaken die niet tot de eerste le vensbehoeften kunnen worden gere kend, maar wel leuk zijn om te heb ben. Opvallend is dat een voor een gemiddeld hoge kwaliteit is gekozen waardoor de winkel ondanks de bonte verscheidenheid een exclusieve sfeer ademt. Er zijn heel mooie en originele dingen bij, zoals van bamboe vervaar digde levensechte eenden en andere vogels (afkomstig uit China), glaswerk met parelmoerglans en kristallen mo dellen van auto's en motoren. Verder doosjes van parelmoer, handgemaakte kaarsen in ongekende kleurencombina ties en kaarsen die eruit zien als vruch ten en bij het branden ook een vruch- tengeur verspreiden. Maar er is ook „doodgewoon" Delftsblauw omdat daar nu eenmaal vraag naar is. Opval lend is de collectie speelgoeddieren, waaronder apen en pinguins waarvan een deel van de opbrengst ten goede komt van het Gorilla-fonds en Green peace. Maar liefst 102 soorten snoep en een groot assortiment noten is ver krijgbaar in de winkel van mevrouw Lia Hendriks-Voormeer. Mevrouw Hen driks werkte tot dusver bij haar man (bedrijfsleider Albert Heijn) aan de overzijde van de straat, maar was al lang van plan iets leuks voor zichzelf te beginnen, geïnspireerd door ideeën die ze elders in het land heeft opge daan. Haar winkel biedt een collectie snoepwaren in de meest fantastische kleuren, vormen en smaken. Alles ligt overzichtelijk voor de greep. Zowel bij de snoep als bij de noten wordt ge werkt met eenheidsprijzen, wat makke lijk is voor de klanten als zij zichzelf bedienen door het vullen van bakjes van anderhalf ons. De noten zijn vers- gebrand, want dat gebeurt binnen het bedrijf, zij het in een ruimte achter de winkel omdat de geur van gebrande noten niet gelukkig combineert met de zoete geur die van het snoepassorti- ment uitgaat. Op diverse manieren kan van een door de klanten bijeenge brachte snoep of notenverzameling een geschenkartikel worden gemaakt. De spullen worden bijvoorbeeld in een doorzichtige plastic koker gedaan, die wordt opgetuigd met fleurige lintjes. Een speciaal artikel binnen de branche wordt gevormd door handgemaakte Belgische bonbons die worden ver kocht vanuit een speciale hoek en zelfs door een speciale verkoopster... Dinsdag hield de wielervereniging een heuvelklim. Hierbij ging het erom wie het snelst de Hogeberg opfietste, over een afstand van ongeveer 250 meter. Iedere renner moest twee keer rijden waarbij de snelste tijd gold. Uitslag A jeugd: 1 Denhard van der Slikke 48.82 sec 2 Jasper Braam 52.02 sec; 3 Martijn Bakker 53.75 sec; 4 Roald van der Slikke 55.20 sec. B jeugd: 1. Thijs de Boer 1.04.25 sec, 2 Jan Werner Prins 1.05.98 sec; 3. Sander Boom 1.07.27 sec. 4 Roel Bakker 1.07.95 sec; 5. Chris de Vries 1 15.85 Senioren: 1 Tijmen Wit 40 38 sec, 2. Henk Broekman 40.89 sec; 3. Richard Koopman 4112 sec, 4 Leen van Elk 41.35 sec; 5. Evert Koopman 42.20 sec; 6 Willem Keyzer 42 34 sec, 7. Jan Buis 43.38 sec; 8. Jan Nico van der Ploeg 45.81 sec; 9. Benno Bakker 46.02 sec; 10 Jos Huisman 46.10 sec; 11. Jacco Vinke 46.22 sec; 12 Willem Trap 46.32 sec; 13. Frans Witte 46.34 sec, 14, Dirk Vinke 46.34 sec; 15 Martien Visser 47.41 sec; 16 Jordi Vinke 49.32 sec een woning te Oost 85, Oosterend; D.Th Hoogendijk, Marelstraat 11, Den Burg voor het plaatsen van een serre; Fa. D en M. Roeper, Rozendijk 3, Den Burg voor het plaatsen van een jongveestal. Fa. Stark, Harkebuurt 3, Oosterend, voor het gedeeltelijk vergroten van een fabriek; U. van Holte, Pontweg 133, De Koog, voor het veranderen/vergro ten van een restaurant/appartement gebouw; R. van IJsseldijk-Smit, Gast huisstraat 60, Den Burg, voor het ver nieuwen van een garage; P. Vrijdag, Verlorenkost 12, Oosterend, voor het plaatsen van een dakkapel; A. Kooger, Hogereind 33, De Waal, voor het ver groten van een zomerhuis; H. van der Beek, Buysstraat 11, De Cocksdorp, voor het plaatsen van een garage; W. Vóller, Bosrandweg 235, De Koog, voor het plaatsen van een serre en berging; H. de Lang, Beatrixlaan 83, Den Burg, voor het plaatsen van een berging; H. van Tatenhove, Beatrixlaan 85, Den Burg, voor het plaatsen van een berging; P.W. op de Beek, Hoofd weg 46, Eierland, voor het vernieu wen/vergroten van een schuur/garage; P.J. Prins, Ruyterstraat 6, Oudeschild, voor het gedeeltelijk vergroten van een woonhuis; A. Cupido, De Ruyterstraat 5, Oudeschild, het gedeeltelijk vergro ten van een woonhuis. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administatieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. Op zaterdag 8 oktober vindt een reü nie plaats van de voormalige Rijks H.B.S. en M.M.S. te Den Helder, die in de loop der jaren ook door vele Texelse leerlingen is bezocht. De be langstelling er voor is groot: nu reeds hebben zich ruim zeshonderd deelne mers opgegeven, die het programma geheel of voor een gedeelte meema ken, Bij de aangemelde personen zijn ruim twintig oud-leraren. Wat de leer lingen betreft is er een verheugende deelname van vóór 1940. Er hebben zich zelfs reünisten opgegeven die voor 1920 leerling van de school wa ren. Er is door het organisatiecomité een gevarieerd programma opgezet dat begint om 12.00 uur met de lunch en dat eindigt met een feestavond die voortduurt tot ongeveer 01.00 uur. Veel oud-leraren en oud-leerlingen uit de periode 1898-1968 hebben inmiddels bericht van de reünie ontvangen. Een groot aantal adressen blijkt echter niet meer juist te zijn. Diegenen die nog niet bereikt zijn, kunnen zich rechtstreeks aanmelden bij het secreta riaat: mevrouw A. Porsius-Bleeker, Vo- gelzand 2224, 1788 GB Den Helder, te lefoon 02230 - 41415. Juni: Jan Bruin, Gasthuisstraat 68, Den Burg. Doorlopende expositie van et sen, aquarellen en monoprints. Ge opend maandag tot en met vrijdag van 19.00-21.00 uur. Zaterdag gesloten. Harry Tielemans, Ruigendijk 20, De Koog, Doorlopende expositie van olie verfschilderijen, gouaches en kerami sche objecten. De Blauwe Rafel, Warmoesstraat 8, Den Burg. Doorlopende expositie van handgeweven vloerkleden en lopers, sieraden en textielschilderijen. Jeanet Tromp, Kaapstraat 15 (hoek Ruyslaan), De Koog. Doorlopende ex positie van gebrandschilderd glas in ei gen atelier. Geopend dinsdag tot en met zaterdag van 14.00-18 00 uur. Rabobank, Groeneplaats, Den Burg. Tot 1 september exposeren vier Texelse kunstenaars: Pieter de Vries (foto's). Peter Riteco (houtsculpturenl, Coby de Visser (bronzen beelden) en Niek Wei- boren (olieverfschilderijen). Toegang gedurende de openingstijden van de bank. Niek Welboren, „De Scholerie", Zuid- Eierland. Tot 17 juni expositie van schilderijen van R.S. Bakels (Texels landschapl en vanaf 23 juni „naïeve" schilderijen van Jacob Kuiter. Galerie Tessel, Kogerstraat 11, Den Burg. Tot 25 juni: expositie van werk van diverse kunstenaars. Te zien is het werk van Rob Pestman (aquarellen en olieverfschilderijen). Manja Hazenberg (keramische objecten), H. Hendrik Franssen (keramiek, vazen, schalen). Marijke Cosse (bronsl en Jos Jonker gouw (sieraden). Vanaf 27 juni. Han Euwesman (aqua rel, landschappenl, Tjikkie Kreuger (bronsl, Arja Hoogstad (keramische objecten), Carolien Makovitz (kera miek), Nesrin During (keramiek, steen goed). Maandag tot en met vrijdag geopend vanaf 10.00-18.00 uur (zater dag 17.00 uur). Klif 23, Den Hoorn. Vanaf 6 juni expo sitie van aquarellen „Texels landschap" van Gerrit Ehlings. Hotel Opduin, Ruyslaan 22, De Koog. Expositie van aquarellen van Ineke Meyer en Sonja Dwinger. Expositieruimte gemeentehuis: van 10 tot en met 23 juni Barend Peuscher uit Haren Foto's, zeefdrukken en fotogra fische zeefdrukken. Vanaf 24 juni Toer-ln 1988. Thema: verdedigingswerken. Opgaven voor deze rubriek dient te geschieden bij Trudie Luth (02220-22611 of Tinie Visser (02220-3227), vóór het eind van de maand. Twee Texelse jongens werden zon dagmiddag vrij ernstig gewond toen zij met hun bromfiets op het rijwielpad van de Schilderweg vlak bij Oudeschild met elkaar in bot sing kwamen. Een 18-jarige jongen uit De Westen reed in de richting van Den Burg. Uit tegengestelde richting kwam een 17-jarige jongen uit Den Burg. Een botsing ontstond omdat eerstgenoem de uitweek naar links omdat hij twee fietsers voorbij wilde laten gaan en een brommer liet passeren. De 18-jarige liep verwondingen op aan kaak en gebit en werd via het Gemini ziekenhuis in Den Helder naar het Me disch Centrum Alkmaar gebracht. De jongen uit Den Burg werd naar het Gemini ziekenhuis vervoerd met een zware hersenschudding, inwendig let sel, verwondingen aan het hoofd en aan een onderbeen. Vooral zijn toestand is ernstig; de ouders moesten voorlopig in het ziekenhuis blijven. Een uit Nijmegen afkomstige sportvis ser kreeg problemen toen hij gister middag in de buurt van de boei Texelstroom 26 vanuit een klein bootje zijn hobby beoefende. Het ankertouw raakte verward in de schroef, waardoor hij aan de stroom was overgeleverd. Hulp werd geboden door Hans Jonge- dijk van de „Rival". Die nam de nogal geschrokken sportvisser aan boord en het bootje werd naar Oudeschild gesleept. Jongedijk hielp daar met het verwijderen van het ankertouw, waar na de sportvisser op eigen kracht kon terugvaren naar Oost. MEDEDELINGEN VAN B EN W Op 1 juli 1988 worden de huren van de meeste woningen en kamers in Neder land weer verhoogd. In de regel zal het gaan om een huurverhoging van 3%. Het kan zijn dat de huur van een woning met meer dan 3% zal worden verhoogd. De huurverhoging mag, be halve in bijzondere gevallen, niet hoger zijn dan 7%. De huurprijzenwet woon ruimte bepaalt dat de huurverhoging schriftelijk aan de huurder moet wor den voorgesteld. Als voorwaarde voor een huurverhoging per 1 juli a.s. geldt dat het voorstel om de huur te verho gen de huurder uiterlijk op 31 mei a.s. moet hebben bereikt. Waarom kan de huur met 3%, 5% of 7% omhoog gaan Er zijn huren die te laag zijn in verhou ding tot wat de woning biedt aan grootte, voorzieningen of comfort. Dit wordt de kwaliteit van de woning ge noemd. De kwaliteit van de woning wordt uitgedrukt in punten. Hoe meer punten de woning heeft, hoe hoger het percentage van de huurverhoging zal kunnen zijn. Is de door u betaalde huurprijs achtergebleven bij de kwali teit van de woning dan mag de huur verhoging 5% bedragen. Als de huur prijs veel te laag is in verhouding tot de kwaliteit dan mag de huurverho ging zelfs 7% zijn. Wanneer de huur prijs op peil is zal de huurverhoging 3% bedragen. Hoe kan nagegaan worden of de voorgestelde huurverhoging van 5% of 7% juist is. Op het voorstel tot huurverhoging moet het aantal punten dat de woning heeft, vermeldt zijn. Aan de hand hier van kunt u beoordelen of de vermelde voorzieningen kloppen met die welke ook in en rond de woning aanwezig zijn. Zijn hierover vragen, neem dan eerst contact op voor een nadere toe lichting. Blijven er daarna nog twijfels over haal dan de brochure „Huuraan- passingen 1988" van het ministerie van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer op het postkantoor of bibliotheek. Voor een huurverhoging van 3% is geen puntentelling vereist. Deze huurverhoging is in het algemeen toegestaan. Bezwaar maken Als er verschil van mening blijft over de huurverhoging dan heeft het alleen zin bezwaar te maken indien: het voor stel tot huurverhoging niet juist is en dit bezwaar tegen de huurverhoging kan leiden tot een lagere nieuwe huur prijs; de woning ernstige onderhouds- gebreken heeft en deze al eerder bij de verhuurder gemeld zijn. Er is sprake van een blijvend verschil van mening als de verhuurder na over leg met de huurder niet bereid is aan de bezwaren van de huurder tegemoet te komen. Voor het maken van be zwaar is een speciaal formulier voorge schreven. Dit formulier moet tijdig worden ingediend bij de verhuurder. Huurcommissie Indien de verhuurder het met het inge diende bezwaar niet eens is, kan deze de huurcommissie vragen een uit spraak te doen over de voorgestelde huurverhoging. De huurcommissie beslist dan of deze huurverhoging re delijk is.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 9