(jroen ^wartsjexeh in het tlineralenschat te exploiteren? ^log te vroeg )m te juichen )e Koog onvouwt plan oor „nieuw dorp" Provincie verbiedt siibstorten bij vloed in Texeistroom 17.45 Alternatieve lokatie kost meer dan het dubbele PPM - prijs 88 Deze week extra 35 voordelig! ^UcK^BSEPtËmbËÏHbS^^R IffMT zware mineralen die op en bij het Texelse strand :ten, vertegenwoordigen een waarde van vele tien- len miljoen guldens. Of het mogelijk is om dit ateriaal te winnen en of dat voor Texel een vorm n bedrijvigheid kan opleveren, staat echter nog al- minst vast. Het is nog veel te vroeg om te chen. GL 3 borgen presentatie in Opduin Groot deel Texel zonder stroom Diefstal Oosterenderweg afgesloten Gulle Bottelier Jonge Jenever DINSDAG 28 JUNI 1988 die: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 m werktijd deze week tot en met dinsdag a s.. Harrv de Graaf Pelikaan 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. r advertenties, abonnementen, etc .«veld b De Rooy B.V., Postbus 11. 1790 AA Den Burg, oon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Telefax 02220 - 4111 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs f19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. lus de conclusie die getrokken kan rden uit mededelingen van de men- die momenteel bezig zijn met een ironderzoek, dat misschien zal uit- nden in het oprichten van een efwinningsinstallatie, op zijn vroegst Ie tweede helft van volgend jaar. gelijk gebeurt dit tegelijk met of isluitend op de zandsuppletie die ig is voor het kustbehoud. de kostbare mineralen in aanmer- jke hoeveelheden op het strand en ir de kust van Texel zijn te vinden it vast. Mineralen komen overigens de hele Nederlandse en Duitse srdzeekust in het zand voor, maar gehalte op Texel en Ameland is I hoger dan gemiddeld elders, irdoor winning een rendabele zaak kunnen zijn. Het onderzoek, dat imenteel wordt gehouden door het nfysisch Versneller Instituut in Gro- gen, Rijkswaterstaat en het Instituut >r Aardwetenschappen te Utrecht, iuraij over'9ens n'et alleen de bedoe- de winbaarheid van de mineralen mderzoeken, nog belangrijker is de gelijkheid die de mineralen bieden het zandtransport in de zeegaten restuderen. De hierdoor verkregen levens zullen meer duidelijkheid ver- affen over de geologische geschie denis van de kust en van belang zijn voor de planning van de kustverdedi ging in de toekomst. Uitschieter De aanwezigheid van mineralen in het duin- en strandzand is al jaren geleden aangetoond in Duitsland, onder andere op Borkum. Naar aanleiding van een artikel hierover stelde Dr R. de Meijer van het Kernfysisch Versneller Instituut een onderzoek in op Nederlandse Waddeneilanden, als eerste Schier monnikoog. Daar werd niets gevon den, maar wel op Ameland. Nadien heeft De Meijer, samen met Dr R.D. Schuiling van het Instituut voor Aard wetenschappen (deskundig op het ge bied van geologie en mineralogie) en Rijkswaterstaat de Hollandse kust va naf IJmuiden systematisch onderzocht. Vorig jaar was Texel aan de beurt en hier sloegen de wijzers van de draag bare stralingsmonitor extra ver uit. Op meerdere plekken op het strand wer den flinke concentraties mineralen aan getoond, nadat al eerder aanwijzingen waren verzameld met behulp van boringen. Goed te zien Die concentraties zijn overigens ook door een leek waar te nemen. Iedere ar iedereen tot dusver echte/oos een voorbij ging, staat nu in de publiciteit: de mlnere- op het strand ven Texel. De foto werd gemaakt op het strand Westerslag waar zich één concentraties bevindt. De door de wind gevormde ribbels in het stuifzand tonen duide- een bruin-zwarte of bruin-blauwe kleur. n De Koog alsnog een badplaats iken met allure en sfeer. Dat is t doel van een plan, dat De iog Promotion heeft laten maken dat woensdagavond aanstaande i 21.15 uur zal worden gepresen- ard in hotel „Opduin". I plan is in opdracht van De Koog imotion ontwikkeld door het Texelse reau voor civiel- en cultuurtechniek b M" en gaat er van uit dat de 'dige structuur van het dorp niet ugt. De voorgenomen face-lift" at daarom veel verder dan het op- appen van straten en het stichten enkele voorzieningen. De uitbouw het dorp mag niet in oostelijke hting plaatsvinden zoals nu nog de doeling is, maar er moet worden ge- owd in de duinen, vooral ten zuiden de Badweg waardoor De Koog ht aan zee komt te liggen en er een 'binding ontstaat tussen strand- en 'gaansleven. Door deze structuurs verandering zou De Koog veel aantrek kelijker en exclusiever worden. Volgens de plannenmakers zou definitief moe ten worden afgezien van de 144 Jarino-appartementen in het Nikadel- gebied. Appartementenbebouwing zou aan de Badweg moeten komen en het Nikadelgebied zou tot een bomenrijk park moeten worden gemaakt. Daar naast zou het bestaande dorp ingrij pend moeten worden opgeknapt, waardoor een eind komt aan het rom melige beeld dat daar in de naoorlogse jaren is ontstaan. De aantrekkelijkheid van de Dorpsstraat zal onder meer worden vergroot door deze gedeeltelijk te overkappen. Op de informatie-avond zal het plan met dia's en modellen worden toegelicht en wordt tevens uit gelegd hoe dit planologisch en finan cieel is te verwezenlijken. De avond heeft een openbaar karakter en is dus voor elke belangstellende toegankelijk. Een speciale uitnodiging hebben onder andere de dorpscommissie en de raadsfracties ontvangen. strandwandelaar heeft kent wel de plekken waar het zand niet wit is maar bruin of bruin-blauw. Onder invloed van wind en water ligt dit anders ge kleurde zand vaak in ribbels of heu veltjes en steekt daardoor sterk af bij het gewone witte zand. Die afwijkende kleur wordt niet veroorzaakt door olie vervuiling of plantenresten zoals vaak wordt gedacht, maar door stukjes mi neraal die zich tussen de gewone zandkorrels bevinden in een concentra tie van soms wel enkele procenten. Die mineralen zijn onder meer granaat, rutiel, ilmeniet, zirkoon, epidoot en tourmalijn. Het zijn stoffen die in tal van moderne industrieën worden ge bruikt. Uit rutiel en ilmeniet wordt bij voorbeeld titanium gewonnen dat no dig is voor de vliegtuigbouw. Zircoon wordt gebruikt in de keramische in dustrie. Het zeer harde granaat vindt toepassing als straalzand. Omdat er veel vraag naar is, is de prijs van som mige van die stoffen op de wereld markt sterk gestegen in de afgelopen jaren. Waardevol Dr De Meijer gaat ervan uit dat de mi neralen gemiddeld ongeveer f500,— per ton waard zijn. Bij een zandsupple tie zoals die de laatste keer door Rijks waterstaat op Texel werd uitgevoerd, werd negen miljoen kubieke meter zand op het strand gespoten. Als dat zand 2% mineralen bevat is sprake van een mineralengehalte ter waarde van f100 miljoen. Dat is bijna drie keer zo veel als het bedrag dat het rijk aan de zandsuppletie heeft uitgegeven. Het is begrijpelijk dat het groot opzien baarde toen deze cijfers onlangs in enkele dagbladen werden genoemd. Het zou betekenen dat zandsuppletie's zeer lu cratief zouden worden omdat de kosten dank zij de mineralenopbrengst door de baten zouden worden over troffen. Zover is het echter nog lang niet. Er is nog veel te weinig bekend over de omvang van de zandmassa's waarin de mineralen in winbare hoe veelheden voorkomen en ook moet nog worden bepaald in hoeverre zand suppletie en mineraalwinning kunnen worden gecombineerd, zonder dat een der activiteiten daar nadeel van onder vindt. Aan deze technische aspecten is men zelfs nog helemaal niet toe. Onder Invloed van water hebben de mineralen zich zeer plaatselijk zo sterk verdicht dat de bodem voor meer dan de helft uit mineraal bestaat De mineralenconcentratie's zijn makke lijk op te sporen omdat ze iets meer radioactiviteit uitstralen dan gewoon zand. Ongerust hoeft men zich daaro ver niet te maken, want het gaat om zeer zwakke straling, een onderdeel van de zogenaamde achtergrondstra ling die overal aanwezig is en er ook altijd is geweest. De hoogste concen tratie mineralen (70% en meer) zoals zeer plaatselijk aangetroffen op Ame land en Texel stralen ongeveer 30 keer sterker, dan gewoon zand. Zelfs als men een jaar lang onafgebroken op dit zand zou zitten of liggen, zou men een aanmerkelijk lagere dosis straling opdoen dan bijvoorbeeld toe laatbaar wordt geacht voor mensen die in radiologische instituten werken. De zeer gevoelige meetapparatuur rea geert echter sterk op de verschillen. Onderzoek De mineralen verraden zich dus door hun straling en vormen voor het duin- _^anc^aamTe^^ij^^emen£d^e^^ natuurlijke „tracer" waardoor de be wegingen van dat zand als gevolg van wind en water kunnen worden nage gaan. Vooral in dat aspect is Rijkswa terstaat geïnteresseerd. „We kunnen zo meer informatie krijgen over de zandverplaatsing in het kustgebied. Dat is voor ons nog belangrijker dan de vraag of we straks misschien geld kunnen verdienen door de mineralen te verkopen", aldus De Meijer, die heeft geconstateerd dat langs de hele Texel se kust het mineraalgehalte belangrijk hoger is dan elders. Er zijn echter drie plaatsen waar de concentraties extra hoog zijn: het strand bij paal 9, Westerslag en ten noorden en ten zuiden van de Slufter. Op laatstge noemd strand ligt het opgespoten zand dat afkomstig is van een bank ten noordoosten van Texel, de over kant van het Robbengat. De Meijer en zijn collega Schuiling hebben samen met mensen van de Dienstkring Texel Lees verder pagina 5 Rijkswaterstaat zit met de handen in het haar. De Provincie vindt het niet goed dat het baggerslib uit de veerhaven bij vloed in de Texeistroom wordt gedumpt, wegens het risico dat droogvallende platen en banken in de Waddenzee tussen de Niozhaven en Oudeschild worden „ondergesneeuwd". De Provincie is tot dit besluit gekomen door de doelstellingen van de Planologische Kernbeslissing Waddengebied en aan verwante plannen, waarin met name verzet is tegen deze baggerstort in de Texeistroom. Als alternatieve lokatie wordt het Molengat op de Noordzee voorgesteld, maar dat ziet Rijkswaterstaat niet zitten omdat de kosten dan minstens twee keer zo hoog worden. Baggeren wordt rond de Texelse ha vens al sinds de vorige eeuw gedaan en het heeft nooit grote problemen opgeleverd. Tegenwoordig moet het opgebaggerde slib, specie genaamd, voldoen aan een bepaalde kwaliteit voordat het weer in zee mag worden gestort. Doet het dit niet, dan moet het op het land worden opgeslagen. Baggerslib is elders in het land een be laden term, wegens de verontreiniging. Op Texel is dat niet aan de orde; hier is geen groot industriegebied dat ver vuiling zou kunnen veroorzaken, dus de kwaliteit van het slib is goed. Heen en weer „Het enige dat we eigenlijk doen is het heen en weer brengen van het slib", aldus Martin Zijm, de „bagger- deskundige" van Rijkswaterstaat. De baggerspecie die tot nu toe bij vloed in de Texeistroom werd gedumpt en bij eb in het Marsdiep, spoelt in de loop der tijd weer de haven in en verzandt deze in een hoog tempo. „Als we de ze winter niet baggeren, kan er geen schip meer in. Maar als we het slib naar het Molengat moeten laten bren gen zijn er zeewaardige schepen die een grotere afstand moeten afleggen", aldus Zijm. Hij vindt het raar dat er geen aanlegvergunning voor de slibstorting door de provincie wordt gegeven als aan de voorwaarden van de Wet Verontreinigingen Oppervlakte water is voldaan. Aannemer Een andere mogelijkheid zou zijn: al leen slib storten bij eb in het Marsdiep. Hiervoor heeft de provincie wel toestemming gegeven, met het idee dat de baggerspecie met de ebstroom wel naar de Noordzee zal gaan en zo de banken in de Waddenzee niet zal aantasten. „Gekkenwerk natuurlijk. Waar vind je een aannemer die het werk steeds een tijd stillegt om te wachten tot de vloed voorbij is? En als die er is, wat zal dat wel niet kosten?", aldus de Rijkswaterstaatmedewerker. Globaal kost een baggerbeurt zo'n f300.000,—. Als het slib echt naar het Molengat moet zal de rekening zo'n twee tot vijf keer hoger zijn. En dat kan Rijkswaterstaat niet betalen. „We zullen dan eerst bij het rijk aan moeten kloppen, maar die hebben ook geen geld meer in het potje voor de havens, dus we zitten echt met een probleem", aldus Zijm. Probeersel Bij de vorige baggerbeurt is het totaal nieuwe waterinjectiesysteem uitgepro beerd. Daarbij wordt het slib niet afge voerd met schepen, maar wordt het door middel van waterstraaltjes losge werkt van de bodem en door de na tuurlijke stroming onder water wegge dragen. Zal dit nieuwe systeem bruik baar blijven, nu slibstorting in de Wad denzee aan banden wordt gelegd? „Geen idee. Het was een probeersel en we zijn de resultaten aan het on derzoeken. Maar hoe kunnen we nou verder gaan met een nieuw systeem als we al problemen hebben met het oude?". Een groot deel van Texel heeft de af gelopen nacht een tijdje zonder stroom gezeten, als gevolg van een kabelsto ring nabij Akenbuurt. Door deze sto ring, waarschijnlijk sluiting, vloeide een grote hoeveelheid electrische energie weg, waarop (ter vermijding van scha de aan de opwekkingsapparatuur) de beveiliging in werking kwam. Daardoor werden meerdere richtingen op Texel uitgeschakeld en raakte niet alleen Den Burg stroomloos maar ook Oosterend, De Cocksdorp en Eierland. Nadat het defect was gelokaliseerd werd de stroom via een ander circuit naar de genoemde dorpen geleid, een operatie die in fasen werd uitgevoerd. De stroomonderbreking heeft nergens langer dan 36 minuten geduurd. Ge zien het tijdstip (rond half drie 's nachts) hebben de meeste mensen er niets van gemerkt. Wel zijn velen te laat op hun werk verschenen omdat electrische wekkers uitgeschakeld wa ren geweest. Het jaar is nog maar voor de helft voorbij, maar de kans is groot dat de Prijs voor Plaatselijke Politieke Moed (de PPM-trofee) wordt toegekend aan de CDA-politicus Ate Rienstra. Hij staat sinds donderdag hoog op de no minatie want deze anders zo schuchte re volksvertegenwoordiger heeft in de openbare vergadering van de raads commissie voor financieel, economisch en technisch beleid -gepleit voor verho ging van de plaatselijke belastingen met 4%. Hij gaat dus veel verder dan het college van B en W dat een ver hoging met 2% heeft voorgesteld. Rienstra motiveerde zijn voorstel door te wijzen op de noodzaak van voort gaande gemeentelijke investeringen, met name in het landschap, dorpsre novatie en verkeersvoorzieningen - kortom in de economie van Texel. Die investeringen zijn vooral van belang voor het toerisme, de enige bedrijfstak met groeikansen, de belangrijkste bron van directe en indirecte werkgelegen heid. Het opvoeren van kwaliteit van het eiland als karakteristiek recreatie gebied heeft daarom hoge urgentie. Ais er niet onmiddellijk meer geld in wordt gestoken, duurt het allemaal veel te lang en worden kansen gemist. Dat geld komt niet van de rijksover heid integendeeldie heeft steeds minder), is ook niet meer uit bezuini gingen te halen en het aanspreken van reserves biedt op termijn ook geen soulaas. Voor dat geld zullen de Texe laars zelf moeten zorgen en de plaat selijke belastingen moeten dus om hoog, hoe vervelend dat ook is. Bij een verhoging van 2%, zo constateer de Rienstra, komt er te weinig tot stand, er moet dus meer geld komen. Op die manier bewijst men Texel een betere dienst dan met het iaag houden van de toch al lage belastingen, hoe leuk dat op dit ogenblik ook lijkt. De kost gaat voor de baat uit. Het is al vervelend genoeg dat de belastingen de afgelopen jaren niet zijn aangepast. Opmerkelijk was dat Rienstra van het college bij monde van wethouder Ba- rendregt gelijk kreeg. Het college vindt ook dat 2% verhoging niet genoeg is, maar gaat er bij voorbaat van uit dat de gemeenteraad een sterkere verho ging zal afwijzenI Het wordt daarom niet eens geprobeerd en men is al blij als een halve maatregel door de vroe de vaderen wordt geaccepteerd. Geen beste beurt voor de wethouder van fi nanciën en zijn medeverantwoordelijke college-genoten. Als die werkelijk vin den dat een forse belastingverhoging noodzakelijk is, moeten ze daarvoor overtuigende argumenten aanvoeren om tenminste te proberen de op dit punt kortzichtige gemeenteraad mee te krijgen. Als dat niet lukt, is het jam mer, maar dan zullen ze later, als op Texel de boel vastloopt, niet door zelf verwijt worden geplaagd. Van de Toyota van een 30-jarige Duit ser zijn woensdag de kentekenplaten gesloten. De wagen stond bij camping Kogerstrand. Op 29 en 30 juni en 1 juli zal de Oosterenderweg wegens asfalterings- werkzaamheden voor alle verkeer, be halve voor fietsers en wandelaars zijn afgesloten van De Waal tot Bargen. JON JEN EVE <D€ gud-E «BOtTHJSL Kikkertstraat 13, De Cocksdorp Waalderstraat 27, Den Burg, tel 02220-3185 in O) Sn.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1