Cjroen C^warts jexeh in het harL, )e Koog verbeteren kost ninstens f3.000.000,— Texvis" failliet tamping Kogerstrand verplaatsen? BIJNA ALLES HALVE PRIJS! „Carïta" Onderzoekers geven zich niet bloot ONGEKLEDE RECREATIE TOEGESTAAN L: Carita wat doe je me nu... Extra busdiensten in het hoogseizoen Bromfiets gestolen F.KJL- STRAND NUDIST BEACH PLAGE-NUDISTE ff V" ÉRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.293 VRIJDAG 1 JULI 1988 Ijctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741, en werktijd de2e week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- 75 De Koog, telefoon 02228 - 266 advertenties, abonnementen, etc.: geveld 6 De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oon (02220)'2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742; NMB nr. 67.34.60.398 ed- it verplaatsen van de RST-camping „Kogerstrand" naar het :ikel 11 gebied tussen de Nikadel en de Mienterglop, een ulevard maken langs het strand aan het eind van de Bad- ;g en het algehele dorp aanpassen met overkappingen en rbeterde bestrating. Dat zijn in het kort de meest ingrij- nde wijzigingen die De Koog staan te wachten, als de innen van adviesbureau B&M van Eddy Momberg worden tgevoerd. Woensdagavond ontvouwde hij zijn ideeën in een ervolle zaal in hotel Opduin. De kosten van dit alles? instens f3.000.000,—... la Koog Promotion heeft het advies- eau van Eddy Momberg gevraagd beleid voor de lange termijn op rier te zetten. Bij het vertolken van visie woensdagavond ging Mom- g niet inhoudelijk in op zaken die ik in het nieuws waren als geluidso- last, vandalisme enz. ,,Het zijn se- idaire factoren, hoe beeldbepalend ook". Het belangrijkst was naar ling van Momberg een zodanige ndering dat een kwalitatief igstaande ambiance, zowel binnen buiten kan worden geboden. Badplaats Koog is nog steeds de badplaats Texel. Het heeft alles: bos, duin, en mientgronden. In De Koog rd het eerste toeristische hotel neer iet. Bungalows, kampeerterreinen gden en daarmee de middenstand horeca. Ondanks de niet erg fraaie ikleding werd het ai gauw een pu- ikstrekker van de eerste orde. In de htiger jaren nam de stroom toe- en echter af. De zuigkracht van n Burg werd merkbaar en dat zal in nabije toekomst misschien ook ge uren ten opzichte van De Cocks- rp. De Koger ondernemers deden er inig aan. Wel positief waren de lalitatieve verbeteringen van de sndpaviljoens en de gerealiseerde tel- en appartementenbouw van Dg niveau. Maar een feit is dat De og als geheel weinig aantrekkelijk is ar de toeristen en al helemaal niet 3r de overige eilandbewoners. Zwemparadijs het werkelijk zó slecht met De og? ,,Er zijn wel degelijk positieve igen op te noemen, zoals de prach- e geografische ligging op het eiland, goede wegverbindingen, de grote rkeerterreinen, de hotels en apparte- inten van goede kwaliteit, het vol- ende aantal restaurants, horecagele- nheden en winkels voor de eerste 'ensbehoeften, de grote campings htbij en niet te vergeten het zwem- radijs", aldus Momberg. Desondanks I De Koog er mistroostig bij. „Het is of er na 1965 niets meer is ge- urd". De verbindingen met het and zijn te moeizaam. De hoogte- schillen aanpassen is een onhaalba- Ja, u leest het goed, vanaf vrijdag juli om 10.00 uur starten wij onze grandioze actie. BIJNA ALLES HALVE PRIJS!! Grote merken - kleine prijzen is onze slogan. Exclusief voor Texel: In Wear - Matinique - Esprit - Radioboy - Radio Girl - Nico Verhey - Trader - Diesel - C 17. Een goed advies, kom tijdig, want OP OP The boutique with the best choice Weverstraat 5 Den Burg, Texel re kaart, maar inschakeling van bij voorbeeld het treintje van Bruining om de mensen van het parkeerterrein naar het strand te brengen leek hem een ideale oplossing, vooral voor mensen die slecht ter been zijn. „De klant wordt in De Koog maar al te vaak NIET als koning gezien en het kwaliteitsaanbod is over het algemeen te laag", aldus Momberg, die de geza- melijke ondernemers aanraadde cursus sen te volgen op gebied van omgaan met anderen, marketing, positief den ken en branchebeheersing. Verplaatsing De verplaatsing van camping Ko gerstrand naar het artikel 11 gebied zou betekenen dat alle kampeerfacili- teiten in een klein gebied worden ge concentreerd. Er zou kunnen worden geparkeerd op het al aanwezige grote terrein aan de Nikadel en er komt een duingebied vrij. Momberg wees erop dat de huidige staat van het RST- terrein voor veel verbetering vatbaar is en dat de investeringen die daarvoor moeten worden gedaan achterwege kunnen blijven als de hele camping toch wordt verplaatst. De meningen hierover in de zaal waren verdeeld, zo als bleek uit de gesprekken in de pauze. Boulevard „Een boulevard is iets dat mensen trekt. Het zorqt voor een soort gezel ligheid". Momberg zag de aanleg van een boulevard aan het eind van de Badweg al helemaal zitten. Hij wilde de geplande appartementenbouw in het eerder genoemde artikel 11 gebied laten vervallen. Nieuwe lokaties zou den kunnen worden gezocht langs de Badweg, maar daar zouden eventueel ook winkels kunnen komen. „Uiteraard zullen enkele problemen, vooral met Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer moeten worden overwonnen", aldus Ed Momberg, die vond dat de toe risten in De Koog meestal niet komen om naar de vogeltjes te kijken, maar om zich met elkaar en met andere mensen te amuseren: „meiden kijken". Voor het dorpsbeeld had hij ook ingrij pende plannen klaar: Door middel van lichtstraten zouden gedeelten van de Dorpsstraat en de Badweg moeten worden overdekt. De bestrating moet worden aangepast en er moet „sma kelijk" straatmeubilair komen, bijvoor beeld een fontein. „Die overkappingen zorgen ervoor dat De Koog bij elk weertype aantrekkelijk is en dat is met het oog op seizoenverbreding van be lang". Kosten Een nieuw dorp krijgt men niet voor niets. De herinrichting van de Dorpsstraat inclusief verlichting en re- ln de zeel ven ..Opduin" werd een verkleind model getoond ven het type overkapping det de plennenmekers in enkele Koger streten willen aanbrengen Een bijzonder tafereeltje op het naakstrand bij Den Hoorn: degelijk geklede geleerden van het Kernfysisch Versneller Instituut uit Groningen en het In stituut voor Aardwetenschappen in Utrecht stappen gewapend met geiger teller systematisch de bodem af. Dat gebeurt voorlopig ongeveer eens per maand en als er in het najaar storm en hoog water is geweest wordt di rect daarna een extra onderzoek ingesteld. Op drie plaatsen van het Texel se strand waar zich concentraties mineralen in het zand bevinden Izie hoofdartikel vorige krant) worden deze metingen uitgevoerd, waarbij het gaat om het vaststellen van de stralingsintensiteit en de hoogte van de bo dem op vaste punten. De proefvelden zijn gemarkeerd met palen waardoor het eenvoudig is om met behulp van meetlinten telkens dezelfde meetpun ten op te zoeken. De aldus verzamelde gegevens zijn van belang voor de studie naar de verplaatsing van het mineraalhoudende zand. Mannen van Rijkswaterstaat Texel verlenen hand- en spandiensten door te zorgen voor vervoer en het meetwerk. De onderzoekers De Meijer en Schuiling waren woensdag de hele dag in touw op het strand, samen met een collega uit Florida, die te maken heeft met een soortgelijke vindplaats van mineralen aan de Golf van Mexico. Kennis inzake het onderzoek en de daarbij gebruikte methode wordt uitgewisseld. novatie van de afwatering komt op on geveer 7470.000 De overkappingen kosten afhankelijk van de uitvoering zo'n 7850.000,— en de herinrichting van de Badweg is geraamd op 7600.000,—De prijs van de aan te leg gen boulevard hangt sterk af van de uitvoering. Het kan voor minimaal 7500.000,—maar ook voor het dubbe le. De verbetering van de verbindingen Dorpsstraat met de Nikadel vereist een bedrag van 750.000,—. de aankle ding van de Nikadel zelf wordt bij een eenvoudige uitvoering geraamd op f90.000,-. Waar moet dat geld vandaan komen? „Naar mijn mening is er slecht één oplossing mogelijk: richt een project groep op waarin alle ondernemers van De Koog deelnemen, evenals de ge meente", aldus Momberg. Deze Koger projectgroep zou aan branchebeheer sing kunnen doen, bijsturen waar no dig is en kwaliteits- en marketingsug- gesties doen. Ook zou de groep als een soort coöperatieve vereniging fi nanciële bijstand van de individuele ondernemer kunnen verzorgen. „En een dergelijke groep kan veel makkelij ker op de geldmarkt lenen dan een in dividuele ondernemer". Bereikbaarheid Erna Eelman-van der Kooi hoopte dat ondanks de overkappingen de Dorpsstraat nog wel toegankelijk zou blijven voor ambulances, brandweer en ander dienstverlenend verkeer. ,,ln principe is de doorrijhoogte vast gesteld op 4.20 m., maar dat kunnen we in overleg aanpassen", aldus Mom berg. Lisa van der Burgh wilde weten hoe het met de geluidsoverlast zit onder die overkappingen. Momberg verzeker de haar dat daarmee rekening was ge houden, evenals met de afvoer van rook en warmte en de brandwerendheid. „De logiesverstrekkers willen ruimte en rust en dat staat lijnrecht op de ideeën van de ondernemers die vermaak wil len bieden. Dat probleem blijf je hou den en dat is een primaire zaak bij de beleidsvoering", aldus Walter Brom- mersma. Hij was het absoluut niet eens met verplaatsing van camping Kogerstrand. „Het is juist uniek dat we een camping hebben zó dicht bij het strand". Hij zag in dat de kwaliteit van het kampeerterrein te wensen overlaat, maar hij vond dat de ver plaatsing naar een doorsneelokatie af breuk zou doen aan wat De Koog toe risten kan bieden. „In die projectgroep Vanaf zaterdag onderhoudt de AOT extra busdiensten richting De Koog en De Cocksdorp. De extra bussen naar De Koog vertrek ken van de Elemert in Den Burg om 11.35, 12.35, 13.35, 14.35 en 15.35 uur. Van De Koog om 11.50, 12.50, 13.50, 14.50 en 15.50 uur. Verder vertrekt dagelijks om 9.10 en 16.10 uur een bus naar De Cocksdorp, via De Koog. Vorig jaar werden laatst genoemde extra diensten op De Cocksdorp voor het eerst gereden bij wijze van experiment, omdat de ver- blijfsrecreatie in De Cocksdorp en om geving zich steeds meer uitbreidde. Hoewel het vereiste aantal passagiers (gemiddeld acht) niet werd gehaald, mag de dienst ook dit jaar worden ge reden in de hoop dat er nu meer be langstelling voor is. In de nacht van vrijdag op zaterdag is een bromfiets van een 38-jarige inwo ner van De Koog gestolen. Hij had de ze achter zijn huis staan. Er zijn wel twee onbekenden op het erf gesigna leerd, maar of deze te maken hebben met de diefstal is niet bekend. De bromfiets had een waarde van onge veer f1000,—. zullen ook vertegenwoordigers van de bewoners moeten worden opgenomen. Ik zet trouwens vraagtekens bij de haalbaarheid ervan. Er is niet genoeg kwaliteit in huis om zoiets zelf te doen. Deskundige begeleiding van bui ten af lijkt me het belangrijkst". Brom- mersma noemde het „komen voor de mooie meiden" niet gelden voor de gemiddelde Nederlandse toerist. Vooral door de oprukkende vergrijzing komt er steeds meer vraag naar ander va- kantievermaak, niet meer alleen op jongeren gericht. Momberg was het met hem eens dat hier een taak voor de projectgroep ligt. Hij besefte dat het plan dat hij had voorgeschoteld een uiterste is, waarbij nog vele com promissen mogelijk zijn. „Misschien denkt u nu wel: hij heeft gelijk, heel De Koog moet ondersteboven. Maar misschien vind u het ook wel prima zoals het is en vond u wat ik heb ver teld een waardeloos verhaal. Maar er zit nog heel veel tussenin. En er moet toch wat worden gedaan om de ver loedering van De Koog tegen te gaan". Alle vragen werden door hem geno teerd. Over ongeveer twee weken zal Momberg in een rapport aan De Koog Promotion de uitgewerkte beantwoor ding van de vragen geven. Viskwekerij „Texvis" B.V. te Oudeschild geeft gisteren het faillissement aangevraagd. Het door pech achtervolgde be drijf, de grootste viskwekerij van Nederland, heeft het niet kunnen bolwerken, ondanks een recentelijk doorgevoerde re organisatie. Het faillissement betekent ontslag voor zes me dewerkers, nadat bij de reorganisatie al vijf hiervan waren afgevloeid. r.W- -*J5fV VI .y- 'v Texvis startte in 1985 veelbelovend met steun van de gemeente Texel die in de vorm van een jaarlijkse bijdrage de helft van de grondkosten vergoedde. Een jaar later bleek het verkrijgen van voldoende wilde pootaal, de „grondstof" van de kwekerij, grote problemen op te leveren waardoor de produktie onvoldoende in omvang was. Die problemen leken in 1987 overwonnen, maar toen kreeg men te maken met de zwemblaasworm, een parasiet die een groot deel van de wil de pootaal in Nederlandse wateren had aangetast. Deze parasiet veroor zaakte een groeivertraging van 30% en een verhoogde sterfte van gekweekte paling. Rode cijfers Halverwege 1987 werd dan ook gestopt met het inkopen van deze besmette pootaal en werd gezocht naar alternatieven in de vorm van on der gecontroleerde omstandigheden opgekweekte glasaal, die vrij is van deze parasiet. Het bedrijf was door de ze ontwikkelingen echter al behoorlijk in de rode cijfers geraakt, waardoor begin dit jaar een herstructurering noodzakelijk werd. Met deze herstruc turering zijn vele miljoenen gemoeid. Hiertoe vloeiden vijf werknemers af. Twee hiervan werden ontslagen terwijl drie via natuurlijk verloop vertrokken. Hoop vervlogen In deze periode is gezocht naar bedrij ven die geïnteresseerd waren in over- of deelname. Deze bedrijven werden gevonden, doch door een, volgens di recteur Evert Lieuwes nogal onrealisti sche houding van de huisbankier, tij dens de vier maanden gedurende on derhandelingen werd dat een misluk king. Daar op korte termijn geen ande re oplossing te vinden was hebben de directie en aandeelhouders besloten het faillissement van het bedrijf aan te vragen. Het nieuwbouwpand van Texvis te Ou deschild heeft een vervangingswaarde van 6,5 miljoen gulden. Vanuit het complex werd in 1987 meer dan 150 ton paling, zeebaars en dourade aan de handel geleverd. In de eerste helft van dit jaar was dat 65 ton.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1