floeren vielen als os zand uit elkaar.... Jubileumwedstrijd met mensen van het eerste uur UURDERS MOESTEN HUIZEN ONTRUIMEN Vriendschapsbandjes voor goed doel IBS Wielerploeg naar Tour de Scagha Carburateurs gestolen Texelse Hobiecatzeilers in wereldkampioenschap Toerclubtocht Basketball eilandcompetitie Geslaagd voor zwemdiploma Paardenvrienden maakten dorpentocht Surfclub Texel bestaat 10 jaar zigingen voor scheepvaart Fietsdriedaagse Wat ik zeggen wou Jammer en zilversmid eigen atelier umineerd PAG 1 JULI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ders van elf bovenwoningen de Hollewal en Weststraat in Burg hebben voor vijf weken ander onderkomen moeten en omdat de cementen afdek- ren van -het woongedeelte van uizen wordt vervangen. Als van fouten die bij de bouw gemaakt vielen de vloeren let- als los zand uit elkaar. oetreft hier nieuwe woningen van /oningbouwvereniging die gereed jekomen in oktober en november De eerste klachten over de kwa- van de zwevende afdekvloer in woongedeelte kwamen april vorig binnen. De bewoners merkten dat :ement onder de vloerbedekking rokkelde op plaatsen waar veel gelopen. Uiteindelijk bleek dat luvel zich voordeed in maar liefst uizen. Dat gaf ongerief en hinder, geen gevaar omdat uitsluitend de ntimeter dikke cementen dekvloer ging en niet de daaronder gele- consffuctievloer die door een iso- elaag van de afdekvloer is geschei- Het weid al gauw duidelijk dat ai oeren vervangen moesten worden. Onderzoek irchitect liet een onderzoek uitvoe- waarbij aan het licht kwam dat de enstelling van de cementen vloer afweek van het voorschrift in het vbestek. De verhouding tussen zand en cement moest 4:1 zijn, maar het was 7:1. De vloeren werden daar door veel te zacht. Contra-expertise door de hoofdaannemer leverde dezelf de bevindingen op. Bij het onderzoek bleek dat het afbrokkelen van de vloe ren nog werd verergerd omdat er lei dingen waren-ingelegd. Dat werd on gewenst geacht, hoewel in dat opzicht niet was afgeweken van het bestek. De vloeren zijn indertijd aangebracht door een gespecialiseerd bedrijf uit Den Helder, wat niet wegneemt dat hoofdaannemer Vissers Bouw- en tim merbedrijf er verantwoordelijk voor is. Wie uiteindelijk de schade zal vergoe den staat nog niet vast. Met de verze kering is men nog in onderhandeling. Volgens directeur Hans Wendrich van de Woningbouwvereniging stellen alle betrokkenen zich redelijk en soepel op. Dat geldt in het bijzonder voor de ge dupeerde bewoners waarmee twee keer is vergaderd, maar ook voor aan nemer Visser die zijn verantwoordelijk heid in deze heeft erkend en de vloe ren thans in snel tempo vervangt. Over veertien dagen zullen de bewo ners kunnen terugkeren. Geen opzet Er wordt vanuit gegaan dat het ver keerde zand cement mengsel is ont staan door onachtzaamheid van het personeel van het bedrijf uit Den Hel der. Opzet ligt niet voor de hand om dat niemand profijt van betekenis kan hebben van deze fout. Het is althans niet aannemelijk dat men bewust zo sterk gaat afwijken van de voorschrif ten om een partijtje betrekkelijk goed kope cement uit te sparen. De bewoners zullen in elk geval volle dig schadeloos worden gesteld. De in het geding zijnde driekamerwoningen Tijdens de folklorewoensdagen verzor gen de interkerkelijke vrouwen in de N.H. kerk te Den Burg een ten toonstelling van „pulsaras". Dit zijn een soort kleurige macramégeknoopte armbandjes die als blijk van vriend schap worden gegeven. In Amerika is het een rage. Het tijdschrift „Hand werken zonder grenzen" heeft een oproep gedaan om zoveel mogelijk van deze armbandjes te maken en op te sturen. Ze worden dan op de grote Verversmarkt te Doesburg op 1 okto ber verkocht, waarna het geld ten goede komt aan een weeshuis in Mexico. Van 5 tot en met 10 juli zal een uit zes man bestaande Texelse wielerploeg deelnemen aan de ,,Tour de Scagha", een evenement dat vergelijkbaar is met de Helderse Tour de Lasalle. Nadat ook vorig jaar de IBS ploeg op uitno diging aan deze etappewedstrijd heeft deelgenomen, is er opnieuw voor dit evenement gekozen. In tegenstelling tot de Tour de Lasalle kunnen de deel nemende wielrenners na afloop van de etappes nu nog wel met de laatste boot naar huis. De door Installatieburo Schuil gesponsorde wielerploeg bestaat uit de volgende deelnemers: Leen van Elk, Paul van Arnhem, Theo Boom, Willem Trap, Dirk Vinke, Piet Roeper. De ook in de IBS ploeg fiet sende en kersverse kampioen van werden allemaal gehuurd door al leenstaanden of (echtlparen. Ze zijn er bijna allemaal in geslaagd tijdelijk on derkomen te vinden bij familie of ken nissen. Bewoners van twee huizen slaagden daar niet in. Voor hen heeft de woningbouwvereniging woonruimte moeten huren. Bij het herstelwerk zijn de oude vloeren en de zich daaronder bevindende isolatie verwijderd. Nieuwe isolatie werd aangebracht en hierop zijn dinsdag de nieuwe afdekvloeren gegoten, van een ander materiaal. Het zijn nu zogenaamde anhedryd-vloeren waarbij het vloeibare materiaal met een slang is aangebracht. Voor dit (duurdere! systeem is gekozen omdat de vloeren dan sneller weer gebruiks- gereed zijn. Binnen veertien dagen zul len ze uitgehard en droog zijn. Twee bromfietscarburateurs van twee jongen uit Het Noorden zijn vrijdag gestolen. De schade is ongeveer 7150,—. Ze hadden hun vervoermidde len bij De Witte Burcht neergezet. Texelse en „semi-Texelse" catamaran zeilers hebben zich, nadat zij zich moesten meten met een internationaal op hoog niveau zeilend deelnemers veld, gekwalificeerd voor het WK Ho- bie 16 te Scheveningen, namelijk: Sid- ny van Zon en Gerard van Uunen, Ma rianne van der Wal en Alwin van Dae- len, Jacob den Houting (naam fokke- maat onbekendl. Het WK Hobie 16 met als hoofdspon sor O'Neill wordt voor het eerst in Eu ropa gehouden. Wedstrijdleider van de Amerikaans/Nederlandse organisatie is Tony van Oeveren, bekend van de Ronde om Texel. De officiële races voor de semi-finals zijn woensdag be gonnen. De Texelse deelnemers kun nen vooral tegenstand verwachten van onder andere de Australische; Amerikaanse- en de Franse deelne mers. De in Frankrijk woonachtige Australiër Tony Laurent, de overall winnaar van de Ronde om Texel 1988, zeilt het WK Hobie 16 ook mee. Toerclub Taxi 2000 houdt zondag haar derde toertocht van het seizoen. De afstanden zijn 30 en 60 kilometer. In schrijven is mogelijk tussen 10.00 en 12.00 uur bij het clubgebouw in de Warmoesstraat. Noordholland Evert Koopman mag he laas aan dit evenement nog niet deel nemen, daar hij vorig jaar nog met een juniorenlicentie aan wedstrijden heeft deelgenomen. Deze wedstrijd is niet alleen toegankelijk voor recrean ten. Dit zijn wielrenners die niet offi cieel bij de KNWU zijn aangesloten. Het wedstrijdprogramma ziet er als volgt uit: dinsdag 5 juli: proloog van 1 kilometer en een etappe in Winkel van 85 kilometer. Woensdag 6 juli een etappe van 78 kilometer in Wieringer- werf. Donderdag 7 juli een ploegentijd rit van 32 kilometer in Wieringerwaard. Vrijdag 8 juli is rustdag. Zaterdag 9 juli een etappe van 78 kilo meter in 't Zand. Zondag 10 juli is in Schagen de afsluiting met een indivi duele tijdrit van 8,3 kilometer en een criterium van 60 kilometer door de stad. Martin Visser zal als ploegleider optreden. Op de foto de volledige ploeg. de jongeren en voor deze wedstrijd zijn prachtige prijzen beschikbaar gesteld door enkele ondernemers. Be kende en vakkundige speaker Joris La- mens zal het publiek op de hoogte houden van alles wat gebeurt. Om 16.30 uur is het officiële gedeelte, waarvoor vertegenwoordigers van de gemeente, het waterschap en de wind- surfbond zijn uitgenodigd. Om 18.00 uur begint de barbecue. Wie hieraan wil meedoen, moet zich voor aan staande maandag opgeven. De kosten bedragen 77,50. De wedstrijden van 1 juli komen te vervallen, omdat De Koninghal die avond bezet is. De wedstrijden van die avond worden verzet naar 8 juli. Het programma is als volgt: 19.00-19.30 u. VespertrJan en Hetty (Ronald Witte) 19.30 u. The Jump-Pilaar 1 (Marg'a van Heerwaarden) 20.00-20.30 u. Team 11-Verpleeghuis (Jan Witte) 20.30-21.00 u. Mantje Sport-Pilaar 2 (Peter de Hoogh) 21.00-21.30 u. Sportshop Texel-The Wombats (Ria Zijm) 21.30-22.00 u. Klif 23-Vespertina (Mar co T.) 22.00-22.30 u. Jan en Hetty- Paracentrum (Marga van Heerwaarde) In zwembad „Molenkoog" zijn alle 70 afzwemmertjes voor het A-diploma geslaagd, evenals alle 26 zwemmers voor het diploma B. Het zijn: Diploma A: Simon Koorn, Michel Takes, Janine Baren- dregt, Annet Panneman, Marije Hoep, Piet van der Laan, Ketie Zijm, Stephano Siebeling, Ber- nadine Kuiter, Dennis Huizinga, Auke Vermeu len, Marlies Koom, Martijn Bos, Pieter List, Femke Kamphuis, Cian Bongers, Ester Buijs, Nicky Verveer, Leon Laan, Michiel Spitzer, Pieter de Ridder, Jothan Purmer, Jurriaan Eissen, Je roen van Beek, Kasper Zijm, Tjitske Steenis, Frouwke Arendsen, Ylona Stolk, Arianne van Noort, Jeroen Vooys, Cees-Jan Laan, Christa Schraag, Steve van der Snepscheut, Liebeth van Es, Ralf Keyser, Marieke van der Werf, Jan- nika Tromp, Sander Koomen. Edzard Verweïj, Aart Verweïj, Mirjam Kuip, Marga Boon, Simone van Heerwaarden, Robert Buysman, Bibi van der Slikke, Maren Siebert, Nienke Ruis, Daan van der Slikke, Immetje Duin, Maartje van Hat- tem. Marijke Steenis, Christine Geense, Maneke Meedendorp, Anika Tijsen, Wouter Bakker, Ca- rolien Bakker, Pieter Waverijn, Bennie Boonstra, Sanne Schoo, Paula van Munster, Mark Rans- dorp, Jacqueline Lindeboom, Esperanza Smidt, Gijs Waverijn, Margje Weijdt, Karin Koger, Mo hammed Tasserom, Martine Bruin, Jozien den Brok-Veldwisch, Netty den Brok Diploma B: Simon de Jager, Sebastiaan Duin- ker. Mare Kievits, Cornelis Groen, Roel Ploeg, Klaas Troost, Tolga During, Thirza Zwart, Sabine List, Gerard Hoedjes, Richard Koning, Netty Kie vits, Ilse Brommersma, Liesbeth Brouwer, Anita de Weerd, Björn Verduyn, Joris Schrama, Johan Daalder, Marco Groenhof, Marieke Brommersma, Natalia Daalder, Ivo Witte, Miriam Cnossen, Wendy Hoogenbosch, Alfons van Heerwaarden, Regien Smit. Met dertien aanspanningen hebben 45 volwassenen en zeven kinderen zon dag meegedaan aan een veertig kilo meter lange .dorpentocht" van de Vereniging voor Vrienden van het Paard. Ondanks het bewolkte weer werd het een succes. De tocht ging vanaf Den Burg naar Den Hoorn, via Zuidhaffel en de Hogeberg waar in het keurig verzorgde bosje van de familie Van Boven koffie werd gedronken. Daarna via Oudeschild en Spang naar Oosterend waar in het bos van de fa milie Van Tatenhove een picknick werd gehouden. Ook hier had de eigenaar speciaal voor deze gelegenheid alles tevoren keurig in orde gebracht. Na een rustpauze van een uur ging het via Bargen en De Waal terug naar Den Burg. De fotoquiz die in de tocht was opgenomen, werd gewonnen door de heer F. van der Gracht; tweede werd M. Witte en de derde prijs werd ge deeld door D.S. Smit en mevrouw R. Witte-Smit. Tien jaar surfclub Texel: van gestuntel in een SRV-wegen tot deze prachtige accommodatie. Ie periode van 30 juni tot en 1 juli moet de scheepvaart re- ing houden met het feit dat op ede van Den Helder op 1 juli internationale schepenschouw dt gehouden. Hieraan nemen schepen deel, waaronder circa ntig Nederlandse en buitenland- marineschepen. In februari 1978 was het zover: door „windsurfgekken" Herman Boks. Joke de Boer, Gé Koot. Mar- loes van der Vis en Hanno Kort- mann werd de surfclub Texel opge richt. Dit is nu tien jaar geleden en het jubileum wordt zondag 10 juli gevierd bij het clubonderkomen bij Dijkmanshuizen. De mensen van het eerste uur zullen om 14.00 uur het feest luister bij zetten met een veteranenwedstrijd. Bij de oprichting in 1978 werden direct 25 mensen lid van de windsurfclub. In middels zijn dit er meer dan 100. Echt surfen kon men nog niet, dus er werd een cursus gevolgd in Giethoorn. De wedstrijdjes die werden gehouden, gingen volgens eigen regels en van een protestregeling had nog niemand gehoord. Er werd een clubwagen aan gekocht: een voormalige rijdende win kel uit de gemeente Roelofarendsveen. De windsurfclub had de nodige moeite om erkenning te krijgen. Oud voorzitter van de club C. G. Geutjes: ,,Men zag het als een bevlieging van een stel jonge mensen. De beroeps vaart vond het levensgevaarlijk en er waren mensen die het horizonvervui ling vonden". Maar de club gaf niet op en in een te rugblik zegt huidige voorzitter Gerrit Spanhaak dat het misschien niet eens zo onverstandig is geweest van de ge meente en het waterschap om in de beginjaren de boot af te houden. Na dat we hadden bewezen geen een- dagsvlieg te zijn, konden in onderling overleg goede plannen worden ge maakt voor een windsurflokatie bij Dijkmanshuizen, wat dat gestuntel in die SRV-wagen overbodig zou maken". Clubgebouw V ijf jaar na de eerste aanvraag was er vergunning voort een clubgebouw met toiletgelegenheid en parkeerterrein met laad- en losmogelijkheden voor surfspullen bij de opgang van de dijk. Wat nog ontbrak was geld. Er werd een voorjaarsmarkt gehouden en een sponsortocht. Dit alles bracht 712.000,— in het laadje en het clubge bouw van de windsurfers werd een feit. De wisselbeker die in de eerste jaren werd uitgreikt, was een zelf gegraveerd bierglas. Jaap Verhoeve vond dat maar niets en schonk de club een ook nu nog in gebruik zijnde wisselbeker, de Jaap Verhoeve-trofee. De volgboot, die toen in gebruik was, werd gehuurd. Het ding bestond uit zes stevige wa tervaste plankjes.... Elke keer moest het de dijk worden opgetrokken, wat een vreselijk karwei was. Toch was men niet ontevreden met dit wonder te water. Maar tijdens een flinke storm verdween het van het toneel. Er was inmiddels genoeg geld in kas voor een eigen clubboot en die is inmiddels al weer vervangen door een nog betere. De verkeersveiligheid bij Dijkmanshui zen is door het parkeerterrein onder de dijk een stuk verbeterd Feesttent Het tienjarig bestaan zal niet onge merkt aan de leden en andere be langstellenden voorbij gaan. Er komt een grote feesttent op de dijk waarin de hele dag de „Radio Action"drive-in show aanwezig zal zijn. Om 12.00 uur begint het spektakel. Een uur later kunnen de kleintjes schatgraven. De veteranen van 35 jaar en ouder treden om 14.00 uur in het strijdperk tegen Op 4, 5 en 6 juli wordt de avond- fietsdriedaagse gehouden. Er kan wor den ingeschreven voor 20 of 40 kilo meter. De start is vanaf 18.30 uur bij de kantine van de Texelse Boys. Deel name kost voor volwassenen 75,— en voor kinderen tot en met 14 jaar 72,50. De organisatie van de Ronde om Texel was perfect. De vele goede reacties waren terecht. Maar waarom lieten de exploitanten van de strandpaviljoens en strandhuisjes bij paal 17 het afwe ten wat betreft het tijdig legen van de vele vuilnisbakken? In vijf dagen wer den deze emmers niet geleegd, wat een onvoorstelbare smeerboel heeft veroorzaakt. De strandbezoekers moesten hun blikjes, verpakking van patat en ijsjes en dergelijke naast de overvolle bakken zetten en deden het vaak nog zo netjes mogelijk door de rommel in een plastic tas te stoppen. De meeuwen maakten daar 's nachts korte metten mee. De rommel werd uit elkaar getrokken en meegesleept tot ver in de omgeving. Zo kon je allerlei smerig verpakkingsmateriaal tot diep in de duinen aantreffen, waaraan de wind ook een handje meelhielp. Het was bepaald geen reclame en de kreet „Houdt Texel schoon" op de vuilnis bakken maakte wel een merkwaardige indruk. Zo'n emmer van tien liter is toch makkelijk even weg te halen en te legen? Of dachten de heren exploi tanten alleen maar aan hun kassa? Wat me ook ergert zijn de reclamepa piertjes die vooral door horecabedrijven over het eiland worden verspreid door ze onder ruitenwissers van geparkeerde auto's te stoppen. De automobilisten zijn daar niet blij mee en veel van die papiertjes komen op straat terecht. Mensen, dit kan echt niet, zeker niet als we de mond vol hebben over kwa liteitsverbetering van ons eiland. Ver beter het eiland, maar begin bij jezelfl Een echte Texelaar: J. van Lenten Eierland Majesteit de Koningin zal de penschouw afnemen. Scheepvaart liet aan de schepenschouw deel- wordt verzocht zich op te hou ten zuiden van Texel in een ge- dat begrensd is door de denk- dige lijn tussen de boeien S14 en De Rijkspolitie te water en het ihavenkantoor zullen via VHF ka- 14 hierover aanwijzingen geven, aanwijzingen dienen in verband de veiligheid onverwijld te worden evolgd. Na afloop van de schepen- duw zullen de deelnemende sche- Den Helder binnenlopen. Als ge-, hiervan zal op gezette tijden de van Den Helder zijn afgesloten, hierover geeft het Rijkshavenkan- via het genoemde kanaal aanwij- die onverwijld opgevolgd moe- In de periode van 30 juni 12.00 uur tot en met 1 juli 06.00 voor de marine-eenheden op van Den Helder extra anker- gereserveerd. De schepen lig- hier op 30 juni vanaf 20.00 uur ten anker. en zilversmid Peter Tromp in zijn huis (het voormalige 'arte Schaep in de Kogerstraat) l eigen atelier waar hij niet al- n reparaties verricht, maar ook lan ontwerpen en ontwerpen van mten vervaardigd. Zijn speciali- I is het restaureren van oude sie- lan en het veranderen van uwringen in leuke nieuwe «dellen. een opleiding voor goud- en zil- smid aan de MTS van Schoonho- te hebben gevolgd heeft Peter hip enige tijd door Australië getrok- waar hij veel edelstenen heeft ge- Wen. Bij een goudsmid in Harder- it heeft hij kennis gemaakt met alle Wen vqn het vak en eind 1979 "de hij terug op het eiland, waar hij liler de zaak van zijn broer Martin Wies en nieuwwerk deed. Eind stopte deze samenwerking en be- Peter Tromp helemaal voor zich- Bij zijn ontwerpen maakt hij niet *r gebruik van goud, zilver en an- ifhoogwaardige materialen, maar van diverse edelstenen en zelfs 'hout. Als iemand door hem iets ontwerpen, maakt hij eerst een te- "ig zodat in goed overleg met een !f|teen optimaal eindresultaat wordt ''kt. Alle reparaties worden zelf ge- in. dus men hoeft er niet lang op •echten. Ook worden enkele op- •kelijke sieraden rechtstreeks uit De- harken geïmporteerd door Tromp.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5