Cjrom c/mirLrJ~exels in het Nu volop vers water voor de zeehonden Recreatieteam nu met twee mobielen sel Air en dingboten fenen samen nrijding gsteken gaat idag van start rantisten naar Texel )ntaan brandje Ier motorkap Aanleg zeewaterleiding met hindernissen Mini-symposium zeehondenvirus Zeepkistenrace niet meer op Hogeberg Insluiping Zeepkisten Een andere in het oog lopende ver nieuwing betreft de zeekistenrace waarvan de leiding in handen is van het mobiele team. Er wordt met een Het nieuwe Recreatieteam-busje, geparkeerd voor kleedkamers en kantine van S.V. Texel. Tijdens de zomer zijn de leden van hetmobiele team" daar ondergebracht. Op de achtergrond de eerste mobiel, op de voorgrond Jftze Beintema, geflankeerd door recreatieleiders Peter en Ageeth (in gloednieuwe outfit). ie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 5741. werktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Frans Hopman, Pater ein 27, Den Burg Tijdelijk bereikbaar via 02220 - 4111 dvertenties, abonnementen, etc.: ild De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 itions De Koog en De Cocksdorp s KNZHRM houden dinsdag- 12 juli een gezamenlijke oefe- net Tessel Air. De bedoeling is muit een vliegtuig van Tessel Air drenkeling" wordt opgespoord in erlandse gat en dat de piloot er oor zorgt dat de rubberboot en iegfried Egmundis" zo snel mo- naar deze plek worden geleid, de eerste keer dat de Texelse RM-mensen bij een dergelijke ibineerde oefening zijn ;ken. kruising Emmalaan/Schilder- ernhardlaan deed zich maandag inrijding voor toen een 74-jarige n een Mercedes bij het afslaan voorrang verleende aan een ge bromfietser die rechtdoor op de weg reed. De Mercedes raak- i de rechter voorzijde beschadigd voorvork van de bromfiets was gen. De berijder ervan had fwonden. g zal de eerste van de zeven rijden om het kampioenschap iken van Texel in De Waal wor- irreden. De aanvang is om 19.00 et opstellen van de deelnemers schieden op het terrein van de iders Van Heerwaarden aan de weg, tegenover L. Witte. Het irs is als volgt: Hogereind, Waal- Bomendiek. Omwonenden n verzocht het parcours vanaf uur autovrij te houden. i tot 30 juli heeft in Rotterdam iste Wereld Esperanto Congres waaraan ruim 2200 personen er dan zestig landen deelnemen ard zullen daar geen tolken no- n). Het wordt het grootste inter- ale congres dat dit jaar in ons rordt gehouden. Voor, gedurende dit congres zullen tevens talrijke ies worden gemaakt, waaraan in door vele honderden congres- ts zal worden deelgenomen. Eén daarvan komt naar Texel: van 30 3 augustus. Deze internationale zal gedurende die dagen onder- iden in hotel Rebecca in De rn onder meer bezoeken brengen igelbroedplaatsen. aan vloog woensdagochtend de lotor van een op bungalowpark lust" geparkeerde Opel- renauto in brand. De brandweer nel ter plaatse, maar hoefde s nabluswerk te verrichten. De ren waren reeds gedoofd door optreden van „Vredelust" verker Udo Eelman, die met een rblusser erger wist te voorko- schade aan de auto, eigen- Eelman's collega Lena Bonne, deze snelle reactie, aan- alles wat zich onder de motor- werd verwoest. Mevrouw had de auto vlak voor het uit- van het brandje nog gebruikt Medewerkers ven Ecomere spuiten het eerste vie de leiding eengevoerde Noordzeewater in het bessin. Directeur Jen Kuiper vult de flesjes terwijl mensen ven eennemingsbedrijf Daalder en Rijkswaterstaat toekijken. der en uitvoerder J. J. Groot van Daal der. Dat gebeurde uit erkentelijkheid voor de zeer positieve wijze waarop de mensen van Dienstkring en aannemer zich hadden ingezet om de problemen tot oplossing te brengen. Drie jaar De aanleg van de zeewaterleiding heeft zich over maar liefst drie jaar uit gestrekt. In 1985 werd het eerste stuk aangelegd, tussen het NRC via het duinpark naar het achter de eerste dui nenrij staande pompstation. Een jaar later werd de pijp door de waterkeren- de duinen gelegd waarbij men op een onverwachte hindernis stuitte in de vorm van twee bunkers uit de tweede wereldoorlog. Daarmee werd korte metten gemaakt door de hydraulische sloophamer van Niek Dros uit Ooster end. Toen de leiding met het ter hoog te van de laagwaterlijn in de bodem zittende drain klaar was en de pompen Met de aanleg van de ongeveer twee ton kostende dubbele zeewa terleiding tussen het strand van paal 17 en de robbenbassins en aquaria van Ecomare, is het niet van een leien dakje gegaan. Het in eerste instantie aangelegde systeem waarbij het water werd aangezogen via een bij de laagwa terlijn in het zand liggende infiltra tiebuis werd een mislukking, om dat op deze manier niet alleen zee water werd opgezogen maar ook ijzerhoudend zoet drangwater uit de duinen. Met het chloor dat er bij de behandeling van dat water aan wordt toegevoegd ter voorko ming van infecties bij de zeehon den, ontstond een chemische reac tie met als gevolg witte neerslag die het water onbruikbaar maakte voor de bassins. Dat maakte het noodzakelijk een ander systeem te bedenken. Een installatie om het ijzer uit het water te halen bleek onbetaalbaar en in samenwer king met Rijkswaterstaat werd toen besloten af te zien van de aanzuigbuis in het zand. In plaats daarvan werd op de kop van het 140 meter lange strandhoofd bij paal 17 een inlaat ge maakt. Daardoor wordt gewoon troe bel water aangezogen dat pas in Eco mare wordt gefilterd. Tussen Ecomare en het strand ligt nu een dubbele lei ding. Aan- en afvoeren van water is dus tegelijkertijd mogelijk. Wél moeten de pompen worden stilgezet als het laagwater is, want dan komt de inlaat- opening droog te liggen. Het is nu mogelijk om gedurende ongeveer 16 uur per dag zeewater naar en van Eco mare te pompen met een capaciteit van 22 m3 per uur. Woensdagmiddag werd de zeewaterlei ding op enigszins feestelijke wijze in gebruik gesteld in aanwezigheid van onder meer vertegenwoordigers van de Dienstkring Texel van Rijkswaterstaat en het aannemingsbedrijf P. Daalder. De plechtigheid bestond uit het open draaien van de slang waarmee het „eerste" zeewater in het bassin werd gepompt, waarna Ecomare-directeur Jan Kuiper twee monsterflesjes met dit water vulde en ze overhandigde aan resp. RWS-dienstkringhoofd J. Re- werden gestart, deed zich de beschre ven tegenvaller voor. Het veranderen van het aanvoersysteem kostte veel tijd, want om de inlaat op de kop van de ver in zee stekende pier te kunnen maken, was extra laag water nodig, dus oostenwind. De wind bleef de he le winter echter in de westhoek zitten, zodat men pas in de loop van het voorjaar aan de slag kon. Het vaste voornemen van Daalder om het karwei in elk geval voor de Ronde om Texel te klaren, werd echter waargemaakt. Ook in deze fase-was het materieel van Niek Dros nodig want in de lengte van het stenen strandhoofd moest een sleuf worden gemaakt om de leiding in te leggen. Ecomare had al een enkelvoudige zee waterleiding die in 1971 werd aange legd, tegelijk met de aanleg van het strandhoofd. In de kop van het toen nog korte strandhoofd was een filter- kist gemaakt, waarop de zuiglelding was aangesloten. Dat filter leverde problemen op en omdat de filterkist vrij hoog zat, kon maar een klein deel van de dag water worden aangezogen. Het lastigst was het ontbreken van een retourleiding, waardoor dezelfde leiding voor zowel aan- als afvoer ge bruikt moest worden. Door één en an- In Ecomare wordt op donderdag 14 juli een mini-symposium gehouden over de virusziekte, die de laaste maanden onder de zeehonden al honderden slachtoffers heeft geëist. De kennis over de achtergrond van deze ziekte is nog zeer gebrekkig en over de gevol gen op lange termijn bestaat onzeker heid. Tijdens de bijeenkomst zal een overzicht worden gegeven van de bestaande kennis door sprekers als P.Reijndecs van het RIN, J. de Vlas van het Ministerie van Landbouw en Visserij, Lenie 't Hart van de zeehon dencrèche te Pieterburen en Jan Kui per, directeur van Ecomare. Het symposium wordt mede gehouden in verband met de officiële ingebruik name van het gerenoveerde en uitge breide kraambassin. Dit kwam tot stand door een gift van het PEN en bijdrage van „Vrienden van de Zeehon denopvang Ecomare". Het symposium begint om 11.15 uur. Steeds vaker doen Texelse camping^ bungalow- en andere re- creatiebedrijven beroep op het Re creatieteam. Weliswaar zijn net als vorig jaar circa zeventig jongens en meisjes bij dit sportieve zomerwerk betrokken, maar het aantal dagde len dat zij gemiddeld worden inge zet is sterk groeiende: dit jaar al bijna 200 manweken. „En er is nog veel meer mogelijk", aldus een te vreden Jitze Beintema, coördinator van het zomerrecreatiewerk. Op enkele campings zijn inmiddels al recreatieleiders aan de slag gegaan. De eigenlijke start van het Recreatieteam is echter maandag, want dan komt het „mobiele team" in actie. Dit betreft de groep recreatieleiders zonder vaste standplaats, die zich per personenbus- je van evenement naar evenement ver plaatsen. Deze zomer beschikt het mo biele team voor het eerst zelfs over twee mobielen: het bekende Renault- busje heeft gezelschap gekregen van een identiek gespoten Nissan-busje (dus: wit, met het opschrift van spon sor Texeltoerist). traditie gebroken, want de zeepkisten snellen deze zomer niet meer van de Hogeberg af. Teneinde dit spectaculai re evenement méér onder de aandacht van het publiek te brengen, worden de zeepkistenraces in drie dorpen gehou den. De zondagmiddag wordt ingeruild voor de donderdagavond. Op 28 juli heeft De Cocksdorp de primeur, op 11 augustus gevolgd door De Koog en tenslotte op 25 augustus Den Hoorn. In De Cocksdorp en Den Hoorn is op genoemde data markt, dus lijkt men van voldoende toeschouwers verzekerd. Verder hoopt Beintema op grotere deelname van Texelaars aan activitei ten van het Recreatieteam. Vooral voor de minivoetbal- en volleybaltoernooien zou vanuit de Texelse sportwereld inte resse moeten bestaan. Mede met het oog hierop is één der wekelijkse volley baltoernooien verplaatst naar Den Burg, naar de speelweide aan de Em- malaan. Daar kan men elke vrijdaga vond terecht; dinsdagavond is het toernooi gewoon aan de Boodtlaan in De Koog. Ook nieuw is de medewerking aan de folklore, die dit jaar voor het eerst sinds lange tijd ook 's avonds weer een programma heeft. De leden van Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs H9,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. der was de hoeveelheid water die da gelijks kon worden verpompt erg klein. Versleten pompen Nu de retourleiding klaar is, zou een zeer groot deel van de dag continu kunnen worden gepompt. Zover is het echter nog niet, want daarvoor moe ten nog wat technische voorzieningen worden getroffen en die hangen nauw samen met de dringend noodzakelijke vernieuwing van de zuiveringsinstalla tie en de pompenkelder. Deze appara tuur is al twee keer zo lang in gebruik als de officiële levensduur en is totaal versleten. Met vervanging is een zeer aanzienlijk bedrag gemoeid en de fi nanciering is nog niet rond. De politie zoekt getuigen van een insluiping die in de nacht van za terdag op zondag heeft plaatsge vonden in een woning aan het Pa ter Witteplein te Den Burg. De bewoners kwamen rond tien voor half drie thuis na een avondje uit en gingen om 03.00 uur naar bed. Ze werden tegen half vier wakker en za gen iemand wegvluchten. De politie vermoedt aan de hand van verklaringen van buren die vóór half drie gestommel hebben gehoord, dat de onbekende zich al in het huis had verschanst voordat de bewoners terug waren. Hij is naar boven geklommen via een regenpijp aan de voorzijde van het huis en kwam via een niet afgesloten raam in de logeerkamer terecht. De insluiper droeg een oude spijker broek en een t-shirt met korte mou wen. Dat laatste is opvallend, daar het koud en regenachtig weer was. Hij had kort blond haar en een normaal postuur. Uit de woning wordt niets vermist. Wie iemand tussen kwart voor twee en tien voor half drie (of op een ander tijdstip) in die bewuste nacht tegen de regenpijp van een huis aan het Pater Witteplein heeft zien klimmen, of wie iemand in grote haast rond vijf voor half vier het huis heeft zien verlaten, wordt verzocht contact op te nemen met de politie. Anonieme reacties zijn ook welkom. Telefoon: 02220-2644. het mobiele team namen de begelei ding en presentatie van de zeskamp achtige spelletjes op zich. Zij zijn daar toe ingehuurd door de Folklorestichting. Inhuren Inhuren is ook mogelijk voor incidente le activiteiten ten behoeve van de op Texel verblijvende toeristen. Een voor beeld: als een hotel iets voor de kinde ren van de gasten wil organiseren, maar tijd, materiaal en personeel om dit te doen ontbreken, dan kan con tact worden opgenomen met Jitze Beintema (telefoon 02220-5114) of via het gemeentehuis (02220-3041). „Als wij dat tijdig te horen krijgen, dan is de kans vrij groot dat wij iets naar wens kunnen organiseren", meent Beintema. Jitze Beintema: „Eén busje was een onpraktische situatie: leden van het mobiele team moesten vaak lang wachten totdat ze werden opgehaald, ik moest regelmatig mijn eigen auto inschakelen, enzovoorts. Onveilig was het ook: voor de spelmaterialen die met hetzelfde busje werden vervoerd, was vaak geen ruimte meer, zodat ze op het dak werden bevestigd. Met twee busjes is het veel efficiënter wer ken. Vermoedelijk kan het totaal aantal kilometers worden verminderd". i Toon Berndsen blust na. Op de achtergrond naast scheidend cpmmendant i staet Udo Eelmen die door snel optreden erger voorkwem.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1