Zondag vertrek voor tocht in spoor Willem Barentsz Drie Texelaars bij Spitsbergen-expeditie 8 vv vv jongens meisjes IEN XLE .V. V a slaagd W W W W Kerkentocht Tweede driekamp atletiekvereniging Aanrijding Zomeravondconcert van Rose Harmony Singers Rommeltjesmarkt bij Hoornder Donderdag TEXELSE COURANT PAGINA 5 raat il. 38 og een paar nachtjes slapen en dan wordt Jan Knippenberg's mooiste droom werkelijkheid: een expeditie naar Spitsbergen per zeilschip. De in Gerritsland woonachtige geschiedenisleraar wil langs deze avontuurlijke weg een bescheiden historische re- te ijszeeën bewerkstelligen. Onder zijn hoede scheept zich een waalf man sterk gezelschap in voor een tocht van acht weken, 'UV^an boord van de tweemaster „Pandora". Behalve Knippenberg jaan nog twee Texelaars mee: Jan Moens uit Den Burg en Peter jock uit Den Hoorn. Zondagochtend is het vertrek, tussen elf en j waalf uur vanuit de Oudeschilder haven. 168 e moderne ontdekkingsreizigers reden niet helemaal in de voetspo- in van Barentsz en diens reislusti- e tijdgenoten. Van het oorspron- lijke plan om met twee zeilsche- en te vertrekken, moest noodge- wongen worden afgezien, een be- oekje aan IJsland werd om wille sn het tijdschema geschrapt en en barre overwintering op Nova embla is (vanzelfsprekend) even- nin in het draaiboek opgenomen, r resteren echter nog voldoende listorisch) interessante aankno- ingspunten om er een geden- waardige tocht van te maken. banc Als iedereen weer present is, dan is het tijd voor het ultieme deel van de reis: de tocht naar het vaste pakijs van de Noordpool. Déér, op 81° NB, is het begin van een onafzienbare witte vlak- constructie van Willem Barentsz' ontdekkingsreis door de noordelij- te, die zich uitstrekt tot aan de andere jterdagavond, ruim een jaar nadat iet de voorbereiding werd begonnen, jt de „Pandora" opgetuigd en vol- estouwd gereed voor de verre reis. pstappunt is de haven van Harlingen. roeg in de avond wordt koers gezet aar Oudeschild, waar expeditieleider nippenberg als laatste aanmonstert, indagochtend tussen elf en twaalf ur worden de avonturiers uitgewuifd leoPfoor familie en bekenden, die op de itter TX 19 van Krijnen tot aan het lolengat de „Pandora" uitgeleide oen. Daarna moeten ze het twee laanden lang zelf zien te rooien, arste doel is om in zeventien dagen d Longyearbyan, Spitsbergen's Dofdstad, te bereiken, uitgaande van rn schema van 100 mijl per dag (de stand Oudeschild-Spitsbergen be laagt circa 1600 mijl). Alleen maar ater om je heen zien is echter ook een lolletje, reden waarom enkele ver- iten stukjes land langs de route even nden aangedaan. Wazige stipjes op kaart als de Shetland Eilanden en sn Mayen krijgen bezoek van de Hol- ndse delegatie. IJsland laat men let- rlijk en figuurlijk links liggen. In iste instantie was dat wel de bedoe- maar bleek bij nader inzien een te trte omweg. pitsbergen is een eilandengroep, aarvan het westelijkste eiland verre eg het grootste is en West- oitsbergen voor de vroegere ontdek- ngsreizigers en Walvisvaarders de uit- ilsbasis vormde. Gevarieerd ook thans voor Knippenberg en zijn etgezellen. In de periode van 23 juli t 6 augustus zullen zij op gevarieerde ijze kuststrook en binnenland van astelijk en noordelijk Spitsbergen na- ir inspecteren. Daarbij wordt onder Jan Knippenberg. meer een bezoek gebracht aan het roemruchte Smeerenburg op het Amsterdam-eiland, het voormalige zeer belangrijke Hollandse walvisvaart centrum. Verder staan diverse impo sante gletschers en fjorden op het pro gramma. Reisleider Knippenberg leidt zijn reisgenoten verder langs de neder zetting Barentszburg, via Alesund (waar het noordelijkste postkantoor ter wereld is gevestigd) en het eilandje Dansköja naar het walrussen-eiland Moffen. We zijn dan inmiddels op de tachtigste graad noorderbreedte aan beland. Volgens planning zal dan worden afge daald naar de Woodfjord, alwaar een deel der bemanning wordt afgezet. Zij gaan het wagen om over het be sneeuwde binnenland naar de oostelij ker gelegen Wijdefjord te trekken. In Nederland werd daartoe onder meer een bergbeklimmings-instructie ge volgd. De anderen varen met de „Pan dora" een blokje om, waarna na drie dagen de lopers weer worden opgepikt in de Wijdefjord, die aan de oostzijde door een reusachtig gletschergebied wordt begrensd. In de fjorden ver maakt een ander deel van de beman ning zich met kanovaren, een grote liefhebberij van de twee Texelaars Lock en Knippenberg. Er zijn vier kano's aan boord, geschikt gemaakt om verken ningstochten mee te ondernemen. zijde van deze aardbol. Hemelsbreed is het van daaruit nog 700 kilometer tot aan de feitelijke noordpool. Tegelijk is dit ook het spannendste onderdeel van de reis. De plannen staan weliswaar mooi op papier, maar de omstandighe den ter plekke kunnen de boel nog compleet wijzigen. Wind, stroming en drijfijs zijn de bepalende factoren. Bij noordenwind is de situatie het on gunstigst. Het drijfijs wordt dan in de richting van noordelijk Spitsbergen gestuwd, zodat een uitstapje naar Spitsbergen gevoegelijk uit het hoofd kan worden gezet. Sterker nog, in dat geval zal voor het schip ijlings een vei lige ligplaats moeten worden gezocht. „Kruip in een fjord", luidt het advies bij dergelijke omstandigheden. Bij de bemanning bestaat overigens goede hoop dat het wèl zal lukken. Dit optimisme is gebaseerd op de zachte winter en de huidige zeer zomerse weersomstandigheden in Skandinavië en omstreken. Na de gehoopte schreden op de Noordpool, gaat het langzaam maar zeker weer zuidwaarts. Ook dén staat echter nog allerminst vast of de ge plande route inderdaad kan worden gevolgd. Het is namelijk de bedoeling om West-Spitsbergen aan de oostzijde te passeren, door de Hinlopenstraat. Deze doorgangsroute is nog slechts door zeer weinigen genomen. Ijsgang zou deze passage kunnen blokkeren, waardoor de „Pandora" gedwongen wordt om dezelfde route rond Spits bergen te nemen als heenreis, maar dan uiteraard in de tegengestelde rich ting. Een oostelijker route is onwaar schijnlijk, vanwege het vele drijfijs. Wordt de Hinlopenstraat daadwerkelijk genomen, dan wordt vermoedelijk het eiland Wilhelmöja aangedaan, op weg naar de Barentszee. De expeditie voert en passant langs het grote eiland Ed- geöya, waar vorig jaar oud-Texelaar Sjors Visser en een collega eeg duel op leven en dood met een ijsbèer uit vochten. Bereneiland Mogelijk via Bereneiland wordt koers gezet naar het noordelijkste deel van Noorwegen, naar de Lofoten-eilanden. Langs de Noorse kust gaat het gelei delijk zuidwaarts, totdat op een gege ven moment Nederland weer in zicht komt. Dat moet tegen 3 september het geval zijn. Schipper (en tevens ,,Pandora"eigenaar) Ben Veenstra uit Harlingen wil op die datum graag in zijn woonplaats terug zijn, omdat dan de Visserijdagen aldaar worden beslo ten. En wat is mooier dan een feeste lijk onthaal door duizenden mensen op de kade? Voorbereiding Dat zou de bekroning zijn op een lang durige voorbereiding. Knippenberg, die brf 'II 9j*r* fhf«er» - KBrvun nhuhtn Strfono* O o kM WmM| "'it, Sobjntf ftorenti#yo Pj"<Un TUDUC omtxrtbukta SVALBARD (To Norwêf) 1 4 000 000 6 iö ÏO To Statut* Milt IÓ 10 32 40 Kilomttstt O John Bartholomew Son ltd. Edinburgh rletret De route van en near Spitsbergen in grote lijnen innemen. Het expeditieteam dat nu op weg gaat, bestaat naast de reeds genoem de Knippenberg, Moens, Lock en Veenstra, uit enkele ex-leerlingen van Knippenberg (Bart van der Kolk en Bertien Besteman uit Heemskerk, Si mon Bos uit Castricum en Loek Bek- ker uit Amsterdam), collega Robin Ver beek uit Amsterdam, biologieleraar Watze de Vries uit Uithoorn en de stu denten Jan Tjeerd Groenewoud uit Groningen en Ruud Albers uit Utrecht. De laatste twee reageerden op een ad vertentie. Zenuwcentrum Er werd een taakverdeling gemaakt, met Knippenberg als „zenuwcentrum". Onderdelen waarvoor speciale aan dacht was vereist, waren: kanovaren, wapens, bergbeklimmen, verzekerin gen, medicijnen en voedsel. Bij dat laatste kreeg men de hulp van Jan Stolk van het Havenrestaurant, die een voedingsschema opstelde met de daar voor benodigde hoeveelheden. Een wetenschappelijke expeditie kan de onderneming niet worden ge noemd. Voor de Texelse instituten Nioz en Ecomare worden echter enkele opdrachten vervuld. Het Nioz heeft ge vraagd om water- en grondmonsters, waaruit de vervuilingsgraad kan wor den vastgesteld, en Ecomare vraagt speciale aandacht voor de zeehon denstand. Ook zijn er contacten met Greenpeace, De commercie heeft zich nog niet op de tocht gestort, de lan delijke publiciteitsmedia evenmin. Een enkele sponsor daargelaten, moe ten de deelnemers de kosten zelf op hoesten. De benodigde f3200,— lijken echter een schijntje voor de enorme ervaringen die ze ervoor terugkrijgen. Peter Lock. tcm.-f 1inoi- Een meer gedetailleerd overzicht van de ..historische" zeiltocht rond Spitsbergen. enkele jaren geleden al eens op Spits bergen was en er toen zijn hart aan verpandde, dacht in eerste instantie aan twee schepen met een bemanning van in totaal twintig personen. De twee beoogde zeilschepen waren nog in aanbouw en op een gegeven mo ment werd duidelijk dat de aanvankelij ke opzet moest worden losgelaten. De inmiddels reeds aangeworven avontu riers (grotendeels relaties van Knippen berg) zagen weinig heil in alternatieve bestemmingen, maar voelden evenmin veel voor uitstel. Het aanbod van „Pandora'-eigenaar Veenstra kwam dan ook als geroepen. Het aantal deel nemers dat zich aanvankelijk had op gegeven, was intussen om diverse re denen gereduceerd tot twaalf personen en dat kwam goed uit. Onder hen ook Texelaar Hans Roeper en diens dochter Fenneke. Peter Lock, kano-vriend van Knippenberg, meldde zich nieuw aan en kon één der opengevallen plaatsen c Jan Moens. de scholengemeenschap voor Jelbaar Beroeps Onderwijs „De sim" te Den Helder zijn de volgen- ierlingen geslaagd: de afdeling MEAO slaagden voor estuurlijke richting: Marja Bakker 'etra Brouwer; de bedrijfsadmi- atieve richting: Sylvia Barhorst, de Vries, Gert Wieten en Kassen de commerciële richting: Anita Riemke de Vries slaagde voor assurantie-B diploma, de afdeling 1-jarige Intas zijn ragd: Cynthia Boon en Susan f. de afdeling V.Z. zijn geslaagd: Mi- Bruijn, Tanja Strik, Alice Visser, )o van der Knaap, Petra Huisman ire van der Vis. Voor de primaire iding dameskappen zijn geslaagd: te de Boer, Astrid Nauta, Margret en Miriam Witte. Ie associatie SMK te Eindhoven |den voor het typediploma: San- Souer, Simone de Ridder, Brenda ikink, Barbera Houterman, Colin- imit, Miranda Boon, Anuska van erg, John van der Zwaag, Irene en Renate Daman. lm Bakker uit De Koog is geslaagd de Hogeschool der Kunsten te iem, afdeling architectonische igeving monumentaal. el van der Star uit De Cocksdorp Alkmaar geslaagd voor de Mid- ire Landbouwschool. In de officië- slaagdenlijst stond zijn naam fout «ld. Helemaal niet genoemd werd Witte, die wel is geslaagd voor ipleiding. Kees van Heerwaarde, werkzaam bij accountantskantoor NBC slaagde aan de Hogere Economische School in Den Haag voor het examen Accountant-administratieconsulent. 2^.2jL Anja Bakker uit Den Burg slaagde te Amsterdam voor de opleiding Ago gisch werk, richting semi-residentieel werk. 2jL2jt Jaco van Trigt uit Den Burg slaagde aan de Economische School „De Waegh" te Alkmaar voor het MMO- diploma (Middelbaar Middenstands Onderwijs). Henri van Maldegem van 't Horntje slaagde in Den Haag voor het vakdi ploma „Grensoverschrijdend Vervoer". Hij volgde deze opleiding aan het insti tuut van NOB wegvervoer. Aan de Opleiding voor leraren basison derwijs te Alkmaar slaagde Niek Slijde- rink jr. uit Den Burg voor het einddiploma. Op de Amsterdamse grafische school is Marlon Bruin geslaagd voor de opleiding reproductie-tekenen Berny Boom is aan het Nautisch Tech nisch College geslaagd voor het diplo ma MTS-navigatie. Judith van Ingen, thans woonachtig in Den Haag, is geslaagd voor HBO dans-theateronderwijs met als speciali satie eurythmie. Anneke Witte-Rienstra is in Rotterdam geslaagd voor het modevakdiploma costumière. Maurits Bakker uit Den Hoorn en Est her en Liesbeth Kop uit Den Burg slaagden in het marinezwembad in Den Helder voor het basis zwemdiploma. 2jL2jL Aan het Nautisch Technisch College „Noorderhaaks" te Den Helder slaag de Niels Kuiter uit Oudeschild voor het diploma MTS electronica. 2^2* Corine Boon uit De Cocksdorp is geslaagd voor de 2-jarige opleiding aan de Ecole International d'Hotesses Tunon te Den Haag. Dinsdag start vanaf De Schuilhut (ach ter de N.H. kerk in De Koog) weer een tocht langs de Texelse kerken, on der deskundige begeleiding. De aan vang is 14.00 uur. Deelnemers dienen zoveel mogelijk voor eigen vervoer te zorgen. Deelname is gratis. Atletiekvereniging Texel houdt za terdag de tweede driekamp van deze zomer op het veld van Texelse Boys. De laatste driekamp wordt op 17 september gehouden. De onderdelen zijn: verspringen, ko gelstoten, sprint en 1000 meter. Om 13.30 uur begint de inschrijving en de start is een half uur later. Ook niet- leden van de vereniging zijn welkom om mee te doen. De deelname is gra tis en iedereen die meedoet, of dat nu aan alle driekampen is of aan één, krijgt na de laatste de leuke herinne ring. Voor verdere inlichtingen: 02220 - 4388. Op de Beatrixlaan ter hoogte van de Kompasschool vond woensdag een aanrijding plaats toen een 35-jarige vrouw op een bromfiets komende van uit de Keesomlaan de bocht te ruim nam. Ze raakte een 12-jarige fietsertje uit Den Burg, die schaafwonden in het gezicht opliep; de fiets werd totaal vernield. De vrouw had een pijnlijke knie. In de serie zomeravondconcerten vindt dinsdag in de Nederlands Hervormde kerk van Den Burg weer een optreden plaats. De beurt is aan het Texelse koor „Rose Har mony Singers" onder leiding van Hanny Roos. Medewerking wordt verleend door lemke Roos (piano) en Paula Bruining (harpsichord). Het concert begint om 20.15 uur en is gratis toegankelijk. De organisa tie is in handen van de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse ker ken. Het programma: 1. Te Deum (for St. Cecilia's day), H Pureed. 2. Que moerebat en Que est homo uit Stabat Ma ter, G. B. Pergolesi. 3- Deh, vieni non tardar uit Le nozze di Figaro, W. A. Mozart. 4. Astri, mi astri (Noors volkslied), K Nystedt. Over the rainbow uit The Wizzard of Oz, Harburg, Arlen en I. Roos. 5. In the shade of the old appletree, Williams, v Altyne, Westman. 6. Potpourri van Zuid-Amerikaanse liedjes, Parker, Hanmer en I. Roos. O, foolish moon. Give her a rose, La cu- caracha. Though his job has discomforts galore, Girls adore them, Love, stay in my heart. 7. Spiel ich die Unschuld uit Die Fledermaus, Haff- ner, Gen ée, J. Strauss. 8 Potpourri van Operet- temelodieèn: Leise, ganz leise, Dörman, Jacob- son, O. Strauss; Dunkelrote Rosen, Stefann Kneppler, Millöcker; Komm, Zigóny, Brannerm, Grünwald, Kólmón; Vilja Lied, Léon, Stein, Lé- har; Liebe, du Himmel auf Erden, Kneppler, Jen- bach, Léhar, Reich mir zum Abschied noch ein- mal die Hënde, Grünwald, Löhner, Abraham. Be werking en zetting: lemke Roos. De eerste Hoornder Donderdag gaat om 19.00 uur weer van start en ten bate van de restauratie van het beken de Hoornder kerkje wordt voor „Ons Huis", het verenigingsgebouw van de kerk een grote rommeltjesmarkt ge houden. Er is tevens een grote collec tie gebruikte boeken te koop. De Her vormde vrouwenvereniging van de Prins Hendrikpolder en Den Hoorn schenkt koffie met cake in „Ons Huis" en verkoop zelfgemaakte handwerkarti- kelen, waaronder de onovertroffen sokken. Wie nog artikelen heeft voor de grote veiling op 18 augustus kan bellen naar Ferry Zwanenburg, tele foon 02226 - 272. Parkstraat 10 Postbus 11, Den Burg-Tbxel tel. 02220-2741 Langeveld en de Rooy zoekt voor deze zomer: die op oproepbasis voor 15 uur per week voor ons enquêtes willen afnemen en andere voorkomende werkzaamheden willen verrichten. Wij verwachten: een leeftijd van ongeveer 16-18 jaar een redelijke Duitse spreekvaardigheid flexibiliteit dat zij deze zomer op Tfexel blijven bij voorkeur in bezit van typediploma Sollicitaties richten aan Langeveld en de Rooy Parkstraat 10, 1791 CA Den Burg, Of vanaf maandag telefoon 02220 - 2741, vragen naar Sheila Struyck.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5