'amiHe uit Rotterdam int Krim-bungaiow oltof geeft f1000,— voor Tesselhuus ovincie geeft uitgangspunten or herziening van streekplan OOSTEREND PRESENT >g iep zijl en verharde landingsbaan vliegveld? Open dag muziek- en dansschool Raadsvergadering Evert Koopman kampioen wielervereniging Texel Crossloop Den Hoorn Bestgaande rijpony Voorverkoop Siebe Waaijer begon voor zichzelf PAgIdAG 8 JULI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ïn me' i de N dagelt uur. vrijda l :rg vin ïtrekki irom o willen boute zorgt risten te van er een tt stra veran on mi Ikome oort o i De Nijs uit Rotterdam heeft luxe bungalow op De Krim ge iten in de monopolyspel-actie [je snackbargigant Mc.Do- Met de opbrengst van deze zo'n twee miljoen, kan een Ronald Mc.Donalds-huis" len gebouwd, waardoor ou- Ivan ernstig zieke kankerpa- les vlakbij het Emma Kinder tehuis kunnen blijven. De Rot- Imse familie kreeg woensdag fautel uit handen van burge- Iter Schipper, die daarop door 1 Cotof werd verrast met een |ue van f1000— voor het llhuus. moeder en dochter De Nijs m met twee vliegtuigjes van reld Zestienhoven naar Texel ge- t. Zij waren hier nog nooit eerder est. Gastheer Martin Warnaar zich goed van zijn taak en de ngst in het restaurant van De maakte op de familie meteen een ikende indruk. ,,We hebben alleen naar een plaatje van het huis ge- We werden opgebeld door ie- van Mc. Donalds die zei dat we irijs hadden gewonnen. Dezelfde kwam hij langs om te vertellen et hoofdprijs was. Of we in de itie hier komen, weten we nog want we hadden al een reis naar geboekt", aldus mevrouw De Voor de bungalow, die met een iint was „ingepakt" heette burge ter Schipper de gelukkige win- welkom op het eiland. „Als kind het spel monopoly veel teld, zij het met weinig succes, ik herinner me vooral de gevan- aldus de burgervader. Hij zei in zijn schik te zijn dat de prijs- lars uit Rotterdam komen, niet op 11 augustus wethouders en meester van die plaats naar de Slufter op Texel komen kijken, maar omdat hij inwoners van grote steden, waar de woonomstandigheden niet altijd even ideaal zijn, graag wil la ten meedelen in de rust, de ruimte en de natuur die hier is. „We willen graag een vakantiehuis zijn voor velen, die een paar weken willen bijkomen. We proberen er alles aan te doen om het onze gasten naar de zin te maken". Namens het gemeentebestuur bood hij een videoband over Texel aan, opdat de familie De Nijs het eiland in al zijn facetten kan leren kennen. Na een kor te bezichtiging van de bungalow ging René Coltof in op de actie. Hij bracht een toast uit en wenste het echtpaar met de twee dochters, waarvan er een in Madrid zat, veel geluk met het huis. De cheque voor het Tesselhuus was een spontaan gebaar van Coltof, waar de enigszins overrompelde burge meester erg blij mee was. Geen onbekende G. Rekoert, voorzitter van de stichting die het Ronald Mc.Donald-huis in Amsterdam beheert komt vaker op Texel. „Ik wil tegen de familie zeggen: kijk niet naar die video, maar kom alles hier bekijken". Rekoert kreeg met de stichting te ma ken nadat zijn eigen zoon aan kanker was overleden. „Uit ervaring wisten we dat er behoefte was aan zo'n huis. Er lagen mensen in stoelen en gangen te slapen. We dachten eerst te kunnen helpen door mensen heen en weer te rijden van en naar het ziekenhuis, maar de bekende professor Voute ver telde me over zo'n Amerikaans Mc.Donalds-huis en vroeg of ik voor zitter wilde worden van de stichting die dat moest verwezenlijken", aldus Rekoert. In 1973 is het idee van een huis voor ouders bij een kinderziekenhuis ont wikkeld in Amerika. Op 6 maart 1985 werd in Nederland, het eerste land in :ra leg van gt is hel zrcraft rbruiktft- lar vol ïkent: 1 en verheugd is burgemeester Schipper door de cheque voor het Tesselhuus. planr g is off rovincie keurt verharding van indingsbaan van het Texelse veld af als dat leidt tot een ame van het aantal vliegbewe- en en het gebruik van grotere tuigen, want het beleid is erop ht vliegverkeer boven natuur- aden op Texel en aangrenzende t van de Waddenzee te rken. laat in een antwoordnotitie naar iding van vragen over de herzie- van het streekplan. Het nieuwe (plan zal in juni 1990 door Provin- Staten worden vastgesteld, eentelijke bestemmingsplannen ïn niet in strijd zijn met een kplan van de provincie. Is het >m niet wat voorbarig dat op al een herziening van bijvoor- het bestemmingsplan buitenge- aan de gang is? „Er is diepgaand iverleg met de provinciale plano- che dienst, opdat onze bestem- splannen in de pas lopen met het kplan. Daarnaast is het beleid van rovincie vrij bekend, dus daarmee i we ons niet in de vingers snij- aldus Peter Zweedijk van de af- Ruimtelijke Ordening van de inte. rt en april 1989 zal de bevolking nheid krijgen om commentaar te op het provinciale streekplan, il de plaatselijke overheden niet erg nauw bij de vaststelling zullen n betrokken, zal wel rekening n gehouden met plannen en esties uit die richting. Beleidsvrijheid streekplan voor de Kop van 'holland en Texel is één van de Europa dat het initiatief volgde, een ouderopvanghuis geopend. In Amerika zijn momenteel zo'n 100 Ronald Mc.Donald-huizen. Omdat het Emma Kinderziekenhuis werd verplaatst naar het Academisch Medisch Centrum moest het Mc.Donalds-huis ook worden ver plaatst. Het geld dat daarvoor nodig is, is door de actie beschikbaar geko men. „Als u niet hier bent om van het door u gewonnen huis te genieten, dan zijn mijn vrouw en ik wel bereid om voor u in te vallen, hoor", stelde Rekoert voor. De Nijs was helemaal ondersteboven van wat hem en zijn fa milieleden allemaal overkwam. „Het is echt een onvergetelijke geluksdag en ik kan alle aanwezigen niet genoeg be danken", aldus de Rotterdammer. De gelukkige familie en de genodigden gebruikten de uitgebreide lunch waar voor Rein Steenhuizen in het restau rant van De Krim had gezorgd. De fa milie werd daarna weer met het vlieg tuig naar huis gebracht. Burgemeester Schipper essisteert familie De Nijs bij het verwijderen van het lint dat om de door hen gewonnen bungalow zit. Ifoto Pieter de Vriest. eerste die worden herzien, daar dit één van de meest verouderden is. De ver wachtingen waren dat het nieuwe pro vinciale plan een soort actieplan zou worden, dat er op gericht zou zijn alle economische mogelijkheden van het gebied te benutten. Dat is niet ge beurd: de tot nu toe verschenen nota's stralen een sfeer van berusting uit. Wat wel goed naar voren komt, is dat de bereikbaarheid van het gebied moet worden verbeterd, hoewel verdubbe ling van de rijksweg 99 tot aan de Af sluitdijk niet noodzakelijk wordt geacht. Rijksweg 9 zal als hoofdverbin ding naar het noorden gaan dienen. Boortorens Het „parkeren" van boortorens in de Waddenzee wordt door veel mensen als een verstoring van de natuur ge zien, onder meer ook door het gebruik van algenwerende verf. De provincie heeft toegezegd aan dit onderwerp bij zondere aandacht te zullen besteden in het streekplan. Landbouw wordt ge zien als de stuwende kracht voor de regio, maar de provincie wil naast be nutting van alle mogelijkheden op dat gebied ook oog houden voor recreatie ve, landschappelijke en natuurlijke be langen. De landbouwkundige situatie op Texel is anders dan in de rest van de kop van Noordholland. Daarmee zal rekening worden gehouden. Voorzichtig Een voorwaarde voor de verbetering van recreatie en toerisme is dat het ei gen karakter van natuur en landschap bewaard blijft. Men vindt dat voorzich tigheid is geboden met seizoenverbre ding op Texel. Kwestbare gebieden moeten worden beschermd tegen een De Texelse muziek- en dansschool houdt zaterdag van 10.30 tot 13.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur een informatiedag in d'Ouwe ULO in Den Burg. ledereen die dat wil kan tijdens deze dag komen kennisma ken met de activiteiten van de school. Tijdens de informatiedag zullen alle docenten aanwezig zijn om demonstra- tielessen te verzorgen en informatie te verstrekken. Ook kunnen instrumenten worden geprobeerd. Instrumentale lessen zijn mogelijk op slagwerk, harp, gitaar, banjo, mandoli ne, viool, blokfluit, dwarsfluit, klarinet, saxofoon, koperen blaasinstrumenten, piano, spinet, kerkorgel, electronisch orgel, keyboard, synthesizer, accorde on en harmonica. Kinderen en jonge ren van 10 tot 23 jaar kunnen via de muziek- en dansschool deze instru menten leren bespelen. De lesgelden daarvoor zijn afhankelijk van het gezinsinkomen en bedragen f270,— tot 7541,— per jaar. Lessen aan personen die ouder zijn dan 23 jaar worden door de gemeente Texel niet gesubsidieerd en het lesgeld zou daardoor zodanig hoog moeten zijn, dat deze lessen niet haalbaar zijn. De muziek- en dansschool vindt echter steeds meer mogelijkheden om aan de vraag van volwassenen naar lessen te voldoen tegen betaalbare tarieven. Als er na indeling van de leerlingen tot 23 jaar nog plaats is voor leerlingen, kun nen volwassenen geplaatst worden voor instrumentale lessen. Het lesgeld bedraagt dan 7610,— per jaar. Als deze ruimte er niet is, kan de school toch behulpzaam zijn bij het vinden van een andere lesmogelijkheid. In ieder geval probeert de muziek- en dansschool de opleiding van volwassen fanfaremuzi kanten op koperen blaasinstrumenten het komende schooljaar structureel in het lessenpakket op te nemen. Deze lessen zullen zoveel mogelijk in groeps verband worden gegeven tegen tarie ven die afhankelijk zijn van het gezins inkomen en variëren van 7339— tot 7610,— per jaar. Ten behoeve van deze lessen worden instrumenten in bruik leen gegeven door DEK, KTF en Ex celsior. Ook over deze opleiding zijn tijdens de informatiedag nadere inlich tingen te verkrijgen. Demonstratielessen Zaterdag zullen er ook enkele korte de monstratielessen van speelklassen wor- den gegeven. Deze lessen algemene overdosis recreatiedrukte. De gemeen te Texel houdt in het nieuw op te stel len recreatiebasisplan vast aan het maximum van 47.000 slaapplaatsen, maar de provincie vindt dat de toelaat bare recreatiedrukte daar niet alleen uit kan worden afgeleid. De verspreiding in tijd en ruimte en het gedrag van de recreanten worden minstens zo be langrijk gevonden voor het effect op de natuur. Geen tweede huis In het streekplan zal een voorkeur voor accommodaties voor vakantiebesteding komen. Er zullen dus eerder kampeer terreinen met toeristische standplaat sen worden toegestaan dan met vaste. Ook genieten bungalowterreinen met huisjes voor de verhuur voorkeur bo ven tweede-woningcomplexen. De gemeente Texel kon weinig schok kends vinden in de door de provincie aangekondigde beleidslijnen. „De pro vincie ziet het wad als een rustgebied en dat was al lang bekend. Als er toch strijdigheden zijn tussen onze bestem mingsplannen en het streekplan, dan kunnen we altijd nog in beroep gaan", aldus Zweedijk. muzikale vorming zijn bestemd voor kinderen uit de groepen 5 en 6 van de basisschool en bedoeld als voorberei ding op latere instrumentale lessen Ook het lesgeld voor deze lessen is af hankelijk van het gezinsinkomen en va rieert van 7147,— tot 7294,— per jaar. Bij voldoende deelname zal er na de zomervakantie ook weer een cursus al gemene muzikale vorming voor vol wassenen van start gaan. Gedurende de hele informatiedag zullen er in de voorspeelruimte van de school open bare balletlessen gegeven worden. Het lesgeld voor de balletlessen bedraagt 7200,— per jaar voor leerlingen tot 18 jaar en 7225,— per jaar voor leerlingen vanaf 18 jaar. Voor het volgende schooljaar kunnen tot maandag 11 juli leerlingen worden aangemeld. Ten behoeve van de speel- klaslessen en de balletlessen zijn via de basisscholen folders en aanmel dingsformulieren verspreid. Voor alle lessen kunnen belangstellenden zich tijdens de informatiedag aanmelden of deze week contact opnemen met de administratie van de school, telefoon w 02220-3493. Verspreid over de dag zul len ook nog enkele samenspelactivitei ten plaatsvinden. Naast het optreden van enkele muziekschoolensembles houdt het orkest Musica Texla onder leiding van Bernard Tellegen van 14.00 tot 15.00 uur een openbare repetitie en zal vanaf ongeveer 12.30 uur de jazz- workshop, die tijdens de open dag van d'Ouwe ULO in januari j.l. en tijdens de manifestatie „Natuur op Texel" in Ecomare zoveel belangstelling trok, nog eens worden herhaald. Dinsdag 12 juli, aanvang 19.30 uur, vergadert de gemeenteraad. De agenda: 1 Opening 2. Vaststellen volgorde stemming 3. Vaststelling besluitenlijst van de ver gadering van 14 juni 1988 4. a. Ingekomen stukken, b. medede lingen, c. beantwoording raadsvragen 5. Bedragen ingevolge artikel 102 van de Wet op het Basisonderwijs over de periode augustus 1985 tot en met de cember 1985 en de jaren 1986 en 1987 6. Plaatsing Vrije School Texel op het scholenplan 1989-1992 7. Voorbereidingsbesluiten ten behoeve van het bouwplan: a. Tessel Air B.V., b. de heer R.J. Verhoeven, c. de heer H. Gort, d. Petroland B.V. 8. Vervallen 9. Vervallen 10. Meerjarenprogramma monumenten 11. Gemeenschappelijke regeling Noordhollandse Bestuursacademie 12. Akoestische voorzieningen ten be hoeve van de J. Daalderschool te Oosterend 13. Bouw personeels/ administratie- en conciërgekamer Kompasschool 14. Overzicht onvoorziene uitgaven 15. Rondvraag 16. Sluiting. Evert Koopman is zaterdag winnaar geworden van de wedstrijd om het clubkampioenschap van de Wieler vereniging Texel. Evert hoorde tot de kopgroep van zeven man die zich van de totaal veertien deelne mers had losgemaakt. Ontsnappin gen vanuit deze kop door Jan Nico van der Ploeg, Leen van Elk en Ri chard Koopman mislukten. Evert Koopman was de snelste in de sprint, die de beslissing moest brengen. Het clubkampioenschap werd verreden op het parcours bij het Texelse Boys terrein. De senioren moesten 70 kilo meter afleggen wat neerkwam op 65 ronden. Erg groot was de animo niet. Er waren slechts veertien kandidaten, een samenvoeging van A- en B-poule. Tweede werd Theo Boom, derde Ri chard Koopman, vierde Willem Trap, vijfde Dirk Vinke, zesde Leen van Elk en zevende Jan Nico van der Ploeg. Winnaar bij de A-jeugd was Denhard van der Slikke, tweede Jasper Braam en derde Roald van der Slikke. Daar mee zijn tevens alle deelnemers in de ze categorie genoemd. Snelste bij de B-jeugd was Jan Werner Prins, twee de werd Sander Boom, derde Thijs de boer, vierde Roel Bakker en vijde Chris de Vries. De kampioenswedstrijden verliepen gladjes, zonder ongelukken of materiaalpech. Er was zelfs niet één lekke band. Vrijdag gaan de jaarlijkse crosslo pen van s.v. ZDH weer van start. De crossloop wordt volgens dezelf de formule als vorig jaar gehou den. Gestart wordt vanaf het ZDH- veld, aan de Witteweg bij Den Hoorn. Men kan steeds kiezen uit de afstanden 4.250 meter 14 km) en 8.375 meter (8 km). De lopen wor den gehouden op de vrijdagen 8 juli tot en met 19 augustus (in to taal zeven keer). De start is steeds om 19.30 uur precies en de inschrij ving is geopend vanaf 19.00 uur. Het deelnamegeld bedraagt 74/-; voor de jeugd tot en met 14 jaar 73- De 4-km loop is bedoeld voor wande laars en voor drie wedstrijdcatego rieën: jeugd tot en met 14 jaar, vrou wen vanaf 15 jaar en mannen vanaf 15 jaar. De 8-km loop kent twee wedstrijd-categorieën; een vrije in schrijving (dus voor iedereen, maar geen aparte mannen- en vrouwen wedstrijd) en verder een wedstrijd voor veteranen (vanaf 40 jaar, ook geen aparte vrouwen-categorie) Dat hierbo ven de wedstrijd-categorieën zijn ge noemd, wil natuurlijk niet zeggen dat recreatie-lopers en trimmers enz. niet kunnen meelopen: iedereen die wil lo pen is van harte welkoml De route is als volgt: start op ZDH- veld. Rommelpot, bij Ruige Hoek de duinen in richting Bollenkamer, dan richting Hoornderslag en terug naar het ZDH-veld. De 4-km lopers leggen deze afstand éénmaal af, de 8-km lo pers tweemaal. Elke deelnemer ont vangt bij binnenkomst een prestatie certificaat en voor de eerste binnenko mende in elk van de vijf wedstrijdcate gorieën is een prijs beschikbaar, ge maakt door houtgraveur Ton Water man. Naast de wedstrijdprijzen worden na afloop elke keer een aantal prijzen verloot onder alle deelnemers. Hieraan zijn geen extra kosten verbonden en elke deelnemer, hardloper of wande laar, maakt evenveel kans. Deze extra prijzen worden beschikbaar gesteld door Hoornder middenstanders. Deel nemers (Texelaars) aan minimaal vier van de zeven lopen worden automa tisch in het eindklassement opgeno men. Meteen na afloop van de laatste crossloop worden de klassementsprij- zen (voor de eerste in elke categorie) uitgereikt. Evenals vorige jaren wordt op de ko mende landbouwdag in Den Hoorn op 21 juli de bestgaande rijpony gekozen, die zich dan kampioen van Texel" mag noemen. De voorselectie staat in het programma om 16.45 uur, voor beide categorieën, kleine en grote maat. Opgave is nog mogelijk, liefst per omgaande, maar uiterlijk tot 15 ju li, telefonisch 02220-2405. De organisa tie heeft voor iedere deelnemer een herinnering. o telefoon (02223) 837, o. b.g.g. (02223) 221. De voorverkoop van de driedagenkaart begint zaterdag tussen 19.00 en 21.00 uur in De Bijenkorf. Een driedagen kaart kost 735,— (normaal 740,— voor kinderen 717,50 (normaal 720,— kin deren tot 4 jaar gratis. Parkeerkaarten voor Oosterenders zijn verkrijgbaar op vertoon van kenteken. Deze „O-kaart" geldt alleen voor inwo ners van Oosterend, dus niet voor omwonenden. Op vrijdag 8 juli wordt om 19.00 uur een extra repetitie van het Strender Spel gehouden voor de meisjes van de gymgroep: op het landje achter de School met de Bijbel. Zaterdag 9 juli is op hetzelfde terrein een grote repetitie voor alle spelers, aanvang 19.00 uur. De spelleiding wil precies op tijd be ginnen, zodat op ieder het beroep wordt gedaan om in elk geval ruim schoots voor 19.00 uur aanwezig te zijn. De renners kort na de start tijdens het derde rondje. Texel heeft er een onderneming bij. Siebe Waaijer uit Den Burg is in zijn woning aan de Schoudieck een assurantie- en hypothekenkantoor be gonnen, dat zich bezig houdt met ver zorging en begeleiding van alle finan ciële aangelegenheden van de cliën ten: verzekeringen, hypotheken, spa ren, kortlopende financiering, etc. Waaijer kan bogen op ervaring en vak kennis want van 1980 tot 1986 deed hij dit werk in dienst van de firma Jan Dekker in Den Burg. In die periode haalde hij ook diveise diploma's zoals het assurantiediploma A en het diplo ma Branche Varia. Vervolgens werkte hij anderhalf jaar als administratief me dewerker bij Jan Spanjers Groothan del. Siebe Waaijer heeft nog geen volle dagtaak aan zijn zojuist gestarte be drijf, want daarvoor is het klanten bestand nog niet groot genoeg. Om toch voldoende brood op de plank te hebben, is hij op zoek naar een neven taak, bijvoorbeeld als administrateur voor een halve dagtaak of minder. Als verzekeringsman opereert Waaijer vol komen vrij. Hij heeft dus geen bindin gen met bepaalde maatschappijen. Waaijer kan gebruik maken van de diensten van zo'n 345 maatschappijen, maar in de praktijk zijn het er een stuk of twintig. Ook in de verzekeringswe reld is de automatisering in opmars. Dank zij de computer kan een bemid delaar een veel grotere klantenporte feuille behartigen dan vroeger. Dat werkt schaalvergroting in de hand. Kleinere tussenpersonen worden „op geslokt" door grotere. Waaijer wil pro beren een flink cliëntenbestand op te bouwen door aan de weg te timmeren met „bijzonder dingen". Zo brengt hij zijn klanten elk jaar een bezoek om na te gaan of de getroffen verzekering- en andere regelingen nog beantwoorden aan de actuele situatie. Verder zal Sie be Waaijer nadrukkelijk de boer op gaan met zijn hypotheken. Hij zegt de laagste rente van heel Nederland te kunnen bieden.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 9