Cjroen c2wartrJ~exels in het 1 uurwerk bij opening ermis in De Koog ,,We keken elkaar verbijsterd aan Deze week extra B voordelig! en peede vakantiegolf vlot verwerkt Fancy Fair 'n succes Vouwwagen door brand verwoest Slechtste haring van Nederland? Anti-discriminatiewerkgroep opent telefonische melddienst Orgelbespeling ).vj Bunkers dicht wegens gevaar Papieren gestolen m In de maling Insluiper pleegde ontucht Kwaliteitsprijs voor De Vries en Barnard Lammerenmarkt bij „Dag van het dier" Een huis kopen? Botteliei IjERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.296 DINSDAG 12 JULI 1988 ie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg. telefoon (02220) 2741 werktijd deze week tot en met dinsdag a s Tessa de Graaff, Pater Wit- 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639 advertenties, abonnementen, etc.: leveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ,n (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Telefax 02220 - 4111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 719,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties. Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01 742; NMB nr. 67.34.60 398 d, be g 381 suken jaarlijkse kermis die voor het it in de Texelse geschiedenis in Den Burg wordt gehouden ar in De Koog, wordt morgen- Idag om 13.00 uur geopend. De iningsdag krijgt een spectacu- karakter want De Koog Promo- D|i zorgt ervoor dat tussen 22.00 23.00 uur een vuurwerk wordt estoken op het nemententerrein. 355S dat op het terrein aan de Nika- over wat meer ruimte kan wor- beschikt. is het aantal kermis- ■acties groter dan in vorige ja- Er zijn nu vier grote stukken, aronder de autoscooters en drie iciaal op jonge kinderen gerich- ittracties waaronder een rad t een doorsnee van 7,5 meter is geen echt reuzenrad). Het ital ..gok" attracties is beperkt louden. Het aantal gebak-, ugat- en andere eettenten is uit breid met een paling- en pinda aam. Verder zijn alle attracties s de laatste jaren in Den Burg iren, ook in De Koog aanwezig. Toeloop? fet spanning wachten exploitanten en neente af of veel publiek naar de Imis op de nieuwe plaats zal komen, j ervaring heeft geleerd dat verplaat- I van een kermis vaak negatieve [nolgen heeft. Er zijn zelfs voorbeel- van kermissen die na zo'n verhui- |g helemaal verwaterden en tenslotte lesten worden opgegeven. De ex- litanten zijn echter redelijk opti- lstisch, wat blijkt uit de pachtop- Ingst van ruim F50.000,—Dat is tien vijftien duizend gulden minder dan I afgelopen jaren meestal in Den Irg werd gevangen, maar het is aan- Irkelijk meer dan de gemeente had ■terochtend bevonden zich op lel 5662 auto's van niet ingezete- Ji, tegen 5909 op het vergelijkba- |tijdstip vorig jaar. Dat betekent t het aardig druk begint te wor- n, nadat vorige week nog werd jtlaagd over het uitblijven van I drukte. Woensdag lag het aan- I vreemde auto's namelijk 1300 liks beneden de stand van vorig Ir (een gevolg van het wat later Iginnen van sommige vakanties) pr dat cijfer heeft zich dus aar- hersteld. Het vorig jaar hoogst ■reikte aantal vreemde auto's was beide vaarrichtingen werden vrijdag, lerdag en zondag totaal 8730 auto's irgezet (vorig jaar 8400), 421 (479) ivans en 339 (322) aanhangers, it betreft de vaarrichting Den ilder-Texel was bij de personenauto's ke van een toename van 13%. lelijking van de vervoerscijfers met van vorig jaar is niet helemaal eer- omdat het afgelopen weekend ook vakanties Nordrhein Westfalen be nnen; vorig jaar waren die een week Het vervoer kon door Teso niet lemaal zonder wachttijden worden werkt. Vrijdag moest in Den Helder ssen 9.30 en 16.00 uur een half uur irden gewacht; zaterdag was dat het val tussen 6.00 en 11.00 uur. 's Mid- igs liepen de wachttijden op tot een maar al rond 16.30 uur was er van ichtPjP geen sprake meer. Zondag 'ren efgeen wachttijden. verwacht. Als de kermis in De Koog erg druk wordt zal de pachtopbrengst volgend jaar ongetwijfeld aanmerkelijk hoger worden en dat is dan weer gunstig voor de plaatselijke verenigin gen, die hun investeringssubsidies uit de „kermispot" ontvangen. De minde re toeloop die mogelijk wordt veroor zaakt door de verplaatsing, zou ruim schoots gecompenseerd kunnen wor den omdat de kermis drie weken later wordt gehouden, wanneeer er meer toeristen op Texel zijn. Bovendien duurt de kermis nu wat langer; tot en met zondagavond. Het netto-resultaat zal daarentegen weer wat lager zijn als gevolg van extra kosten, onder andere wegens het plaatsen van een tweetal (geruisloze) generatoren voor de stroomvoorziening. Als de kermis in De Koog een succes wordt zullen vol gend jaar vaste kabelaansluitingen worden gemaakt. Lawaai In goed overleg met de naburige kam- peerbedrijven zijn maatregelen geno men om de geluidsoverlast zo beperkt mogelijk te houden. Er komt een cen trale muziekinstallatie, zodat op het hele kermisterrein dezelfde muziek is te horen met een niet al te groot volume. Verder sluit de kermis elke avond on verbiddelijk om 23.00 uur en bij de at tracties mogen geen sirenes worden gebruikt. De „sprookjes fancy fair" van de Red- mer IJskaschool in De Waal bracht za terdag f1777,— op Omdat de dag met regen begon, werden de activitei ten niet op het schoolplein, maar in de school gehouden. Dit mocht de pret niet drukken en over bezoek viel niet te klagen. Een diner werd gewonnen dor de familie Duin uit Den Burg. Een zelfde prijs ging naar de familie Schoo uit De Koog, die ook (voor twee per sonen) een bioscoopbezoek won. De andere bios-bon ging naar de familie Elzinga uit De Waal. De snel gearriveerde brandweer kon niets anders meer doen dan nablussen. Vannacht werd op camping Ko- gerstrand voor een kamperend gezin uit Twello (Overijssel) de vakantie in één klap beëindigd. Tegen drie uur werd hun vouwwagen (type ,,Jamet") door brand geheel verwoest. Het ge zinshoofd, de 53-jarige vader, liep daarbij brandwonden op aan been en handen en moest zich onder dokters behandeling stellen. De overige twee gezinsleden (moeder en zoon) man keerden niets. Bij de korte, hevige brand gingen alle meegebrachte bezit tingen verloren. De vermoedelijke oor zaak van de vlammenzee is oververhit ting van de (op gas aangesloten) koel kast, die in de voortent stond. De drie gezinsleden lagen te slapen toen de brand uitbrak. De vader liep zijn brand wonden op bij het openmaken van de voortent, toen hij de weg naar buiten vrij wilde maken. Naburige kampeer ders zorgden voor tijdelijke opvang. De zaterdagbijlage van het Alge meen Dagblad heeft consternatie teweeg gebracht op Texel: uit een test van haring bij verschillende verkooppunten door heel Neder land, werd de Hollandse Nieuwe van de snackbar op 't Horntje be oordeeld als ..een gevaar voor de volksgezondheid". ,,We hebben elkaar totaal verbijsterd aangekeken", aldus Jan Stolk van het Havenrestaurant, waar de snackbar bij- hoort. In de test van het AD wordt de haring van Stolk ,,een triest diepte punt" genoemd. Een in Nederland ge hanteerde norm voor visprodukten is 10 milligram histamine per 100 gram visvlees. In de haring bij de Texelse veerhaven werd 14 milligram gevon den. ,,Op drukke dagen staan hier meerdere friet- en haringkarren voor de deur. We weten helemaal niet wanneer die mensen van het AD zijn geweest, want ze hebben zich niet bekend ge maakt, ook niet achteraf", aldus Stolk, die juist bekend staat om zijn verse en goedverzorde produkten. De Keurings dienst van Waren komt geregeld bij hem op bezoek. ,,We zijn vreselijk kien op zulke dingen. Elke dag wordt alles nauwgezet schoongemaakt. Er kan na tuurlijk iets tussendoor zijn geslipt, ze ker op drukke dagen als het hier storm 'loopt, maar dat is beslist een uitzonde ring". Per dag Stolk krijgt de haring via een visserij groothandel te Den Helder. Er wordt per dag besteld om steeds een zo vers mogelijke partij in huis te krijgen. Om een nieuwe negatieve golf van publici teit te vermijden zal geen actie worden ondernomen om de indentiteit van de AD-mensen te achterhalen of om het onderzoek aan te vechten. ,,We zijn er voor onszelf van overtuigd dat we heel kritisch zijn op onze waren en dat blij ven we gewoon volhouden", aldus Stolk. In de test werd nog een andere Texelse haringverkoper onder de loep genomen: het Texels Viscenter op de Stenenplaats te Den Burg. Deze zaak kwam er met een vijt vanaf. De werkgroep Anti-discriminatie Texel, opent woensdag 13 juli een telefonische melddienst. Vier leden van de werkgroep hebben daarvoor hun telefoonnummers beschikbaar gesteld. De werkgroep heeft bij dorpshuizen, jeugdherbergen, campings en dergelij ke foldertjes neergelegd waarop de nummers staan die kunnen worden ge beld als iemand zich, om welke reden dan ook, gediscrimineerd voelt. De te lefoondienst zal niet alleen een luiste rend oor bieden voor het probleem en daar notie van nemen, maar zal ook proberen de mensen door te wijzen naar organisaties, die bezig zijn met discriminatiebestrijding op een speci fiek gebied. Het foldertje is in vier ta len en de telefoonnummers zijn: 02220-2609, 02220-4897, 02220-4969 en 02222-315. Bedrijven of instellingen die folders willen hebben kunnen ook daarheen bellen. Donderdag wordt om 20.15 uur in de Doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg een orgelbespeling gege ven door de organist van de kerk, Piet Kraijma. Ten gehore wordt gebracht: 1. Fantasia con imitazione h-moll, Jo- hann Sebastian Bach; 2. „Werde munter, mein Gemijte", Johann Pa- chelbell; 3. Prélude et Fugue D-majeur, Alexandre Pierre Francois Boëly; 4. Prayer, Georg Friedrich Handel; 5. Ga- vot, William Boyce. 6. a. Marche, b. Barcarolle, Léon Boëllmann; 7. Grand Choer in Es, William Faulkes; 8. Orgel- choral: ,,Nun ruhen alle Walder", Otto Türke; 9. Nachspiel, Johann Christoph Kellner. De toegang is gratis. Packer), ng snel- I wordt, rioeft er ^lijks te nse en karing. pnse en ring op iren er ~kn die plechte Tiitterende winkel, redenj schoongemaakt, het is mislij hygiëne anders een 8 |rdam, De Haringprina, pittig gezouten iets romig iets zilt licht keung schoongemaakt, verhoogd histaminegehalte. anders een 8 53 Amsterdam, Volandammar Vla- handel Mooyer, Stadionweg pittig gezouten iets bitter, iets vissig mooie winkel, keurig schoongemaakt. Geen mooier vis dan Mooyers vis" klopt niet! 11 slecht 2.75 (gr) 2.00 (kl.) 5 54 Den Burg (Texel), Texel'a Viscenter grauw-bruimg. vissig, iets ranzig, mul. Waddenzee, Steenenplaats bitter mooie zaak, haring van gisteren pas op met de temperatuur 15 voldoende 2.50 5 71 Den Helder, snackbar bij veerhaven bruin-zwart, gelige randen, papperig, overriip. bitter, licht ranzig, nare. vissige smaak dagen van tevoren schoongemaakt de frisdrank uit blik smaakt beter 7 matig 2,50 4 72 Sliedrecht, Vishandel Hoogetrate, kraam achter Winkelcentr Merwede geei-brume plekken, bitter, sterk ranzig haring van gisteren, ook hier het anaalvinnetje 9 goed 2.25 4 73 Taxel, snackbar veerhaven 't Horntje gelig, sterk ranzig, bitter, zwaar bedorven hier moet de Keuringsdienst van Waren ingrijpen! een ongekend hoog histaminegehalte een gevaar voor uw gezondheid 7 zeer slecht 2.75 1 74 Hulst. De Belie, Vismarkt gelig, bruinig, sterk bedorven haring van gisteren, een verhoogd histami negehalte ingrijpen Keucngsdienst! 7 slecht 2,25 1 75 Zutphen, Hendriks Vis, Spittaalstraat «ets ranzig, vissig, zout bedorven Dat u dit durft te verkopen1 De haring stonk de winkel uit! 7 zeer slecht 2.50 (Hol 1,75 (De 1 Bunkers bij de Texelse vuurtoren zijn door Rijkswaterstaat vol zand geschoven, omdat de diepe gaten die tot ingang dienden gevaar ople verden. Er staat weliswaar een hek voor, maar wie zich daar niet aan stoorde kon gemakkelijk in zo'n gat vallen. Niet alle bunkers bij de vuurtoren zul len worden dichtgemaakt. De bunkers die nu onschadelijk zijn gemaakt lig gen in de buitenduinregei, waarvan Rijkswaterstaat (RWS) het technisch beheer heeft. „Nu de vuurtoren weer is opengesteld voor publiek, loopt daar veel volk. Er kan makkelijk even ie mand over een hek klimmen en we willen alle gevaar vermijden", aldus B. Siemeling van RWS. De overgebleven bunkers, dichter bij het torenpaviljoen, liggen in de binnenduinen, die worden beheerd door Staatsbosbeheer. Het is niet waarschijnlijk dat deze ook wor den ondergeschoven. Vuurtorenwach ter Piet Stam hoopt, als de aanlegver- gunning die de gemeente moet afge ven rond is, een pad te krijgen van het torenpaviljoen naar de vuurtoren, zo dat de bezoekers niet meer over zijn terrein hoeven. Een vrouw uit Den Burg had vrijdag haar auto in Den Hoorn laten staan en ontdekte toen ze deze later ophaalde dat de deur open stond en haar paspoort en rijbewijs eruit waren ge haald. Zij had de wagen wel afgesloten. Verkeerscontrole Bij een verkeerscontrole werd vrijdag één automobilist bekeurd voor rijden door rood licht. Twee bromfietsers werden aangehouden omdat ze zonder helm reden. Op de Kogerstraat had iemand on rechtmatig zijn wagen neergezet op een invalideparkeerplaats.''- Bi De heer Kees Commandeur realiseert zich waarschijnlijk niet dat de Texelse Courant ook door ,,vele overkanters" wordt gelezen. Hij zou zijn opmerking over de zogenaamde derde boot, om die in gevallen van wachttijden op zee te leggen, om daarmee de indruk te wekken dat deze óók vaart, misschien achterwege hebben gelaten. De heer Kees Commandeur gaat voorbij aan het feit dat een groot gedeelte van die overkanters voor een redelijke econo mische situatie op Texel zorgt en der halve door de heer Kees Commandeur niet in de maling wil worden genomen. Mevrouw P. Schouten Rotterdam Er is bij de politie nog geen gouden tip binnengekomen over de insluipings zaak van vorig weekeinde aan het Pa ter Witteplein. De onbekende, die ver moedelijk tussen kwart voor twee en tien voor half drie via de regenpijp aan de voorzijde van het huis naar binnen is geklommen, werd pas opgemerkt toen hij bij de slapende vrouwelijke be woner in bed kroop en ontuchtige handelingen pleegde. Zij alarmeerde haar partner, waarna de dader tegen half vier het huis uitvluchtte. Het sig nalement van de insluiper luidt: nor maal postuur, kort krullend blond haar, gekleed in een oranje t-shirt en een donkerblauwe spijker- of joggingbroek. De politie hoopt dat er mensen zijn die zich alsnog iets herinneren dat bij het onderzoek kan helpen en die dit willen melden, al of niet anoniem. Telefoon 02220-2644. Pieter de Vries uit Den Burg en Pip Barnard uit Oosterend hebben de kwaliteitsprijs van f250— gehad voor hun inzending voor de thema tentoonstelling „Verdedigingswer ken" die momenteel in het raad huis is te zien. De bekroonde inzending bestaat uit een serie foto's en teksten die een do cumentair en kunstzinnig beeld geven van heden en verleden van het beken de fort De Schans bij Oudeschild. De jury, bestaande uit vertegenwoordigers van de Culturele Raad Noordholland en de gemeentelijke adviescommissie voor kunst- en cultuurbeleid, meent dat de inzenders zich goed hebben ge documenteerd. Alle aspecten van De Schans zijn belicht en foto's en tekst zijn zeer goed verzorgd. De aanmoedi- digingsprijs van f150,— is toegekend aan Tiny Bakker-Hopman uit De Koog voor haar textielschilderij „Stormvloed kering". „Er is durf voor nodig om een zo strak werk in textiel uit te voeren", meende de jury, die verder het advies heeft gegeven dat Tiny Bakker ook eens met andere materialen dan het tot dusver veel gebruikte tule te gaan werken. Een speciale vermelding kreeg B. van Leersum voor zijn maquettes van diverse Texelse bunkers, al kunnen die niet tot echte kunst worden gere kend. De maker heeft namelijk slechts beoogd een technisch zo correct mo gelijke weergave te maken van de ori ginele verdedigingswerken. Tijdens de folklorewoensdag, met het thema „Dag van het dier", zal een be scheiden lammerenmarkt worden ge houden. Er zullen naast 250 „gewone" Texelse lammeren 140 zwarte dieren worden gepresenteerd. Daarbij wordt echt handel gedreven; kooplui van de overkant hebben hun komst toege zegd. De organisatie verzoekt de vee houders hun dieren via de doorbraak Elemert/Groeneplaats aan te voeren. Dit moet vóór 10.00 uur 's morgens gebeuren. Voor een vrijblijvende hypotheek- aanbieding BELT U: Assurantiën hypotheken Siebe Waaijer Schoudieck 28, Den Burg, telefoon: 02220 - 5207. z <DE 5UM «BOYTHJBL,

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1