Loterij Scouting „Dicht het dak" Met stevige wind richting Noordpot Geslaagde jubileumdag bloeiende windsurfclub Folklore herleefde in manege Akenburg Bromfietsen uit het verkeer Vernielingen Joyriding met fiets Veel oud-leden weer op de plank Judotraining voor gehandicapten Rouwdienst Hoofdprijs: 8 dagen naar de zon Winkeldiefstal De Waal vol van ringsteekwedstrijd Surfer in problemen Autoradio gestole*r 1 Drenkeli ■weste PAGINA 2 In manege Akenburg werd woens dag strijd om de man en de vrouw" gehouden. Maestro „Ge- rardo Coeverti" voerde de strijd aan die wegens de frisse wind en omdat het publiek toch nog niet in zeer grote getale was opgekomen, binnen werd gestreden. Na afloop bleken de oudere strijders toch nog net even sneller dan de jonge ren. Jan Duin en Rita de Wit gin gen met een taart naar huis. Op de survivalbaan was de jeugd in het voordeel bij het laatste onderdeel: evenveel stenen als je eigen leeftijd in een kruiwagen gooien en daarmee naar het eindpunt rennen. Het maxi- maum aantal stenen zal voortaan op 25 worden gesteld. Peter Beers won in 1.02 minuten en ging ook met een taart naar huis. De hele baan kan op de survivalbaan worden geoefend, wat de snelheid waarschijnlijk gunstig zal beïnvloeden. Bij de kegelbaan moet een geblindoekt paard" door de koetsier met de stem tussen pionnen door worden geloodst, waarbij elke fout wordt afgestraft met strafsecon- den. „Paard" Map van der Zwaag en koetsier Peter Dros waren favoriet en kregen de taart. Woensdag aanstaan de kunnen vanaf 19.30 weer taarten worden gewonnen, alsmede schapen vachten en kruidendrank. De Texelse formatie „Light Music" verzorgt de muzikale omlijsting. De bromfiets van een jongen uit Den Burg werd op de Pontweg uit het ver keer gehaald omdat hij te hard reed. Op het Kerkplein te Oosterend werd een inwoner van die plaats aangehou den omdat een verkeerd verzeke ringsplaatje op zijn brommer zat en omdat hij geen helm droeg. In de nacht van donderdag op vrijdag werd op de Pontweg een bromfietser aangehouden die 80 km per uur reed. Zondag werd de bromfiets van een be woner van Den Hoorn uit het verkeer gehaald voor technisch onderzoek. In de Schoonoordsingel zijn zondag de ruitenwissers van de Volvo van een vrouw uit Den Burg vernield. De scha de is ƒ50,—. De antenne van de VW van een Duit se toerist werd vernield op de parkeer plaats bij Loodsmansduin. De schade bedraagt ƒ200,— Met een bierfles heeft een voorbijgan ger donderdag in De Koog het raam van een voordeur ingegooid. De per soon kon niet meer worden achterhaald. De fiets van een 22-jarige jongen uit Zwijndrecht werd vrijdag van een cam ping bij De Koog meegenomen door een 22-jarige inwoner van Weert en een 24-jarige man uit Zwolle. De fiets is later teruggebracht, maar bleek wel beschadigd. Het bestuur van de jubilerende vereniging op de dijk bij de feesttent en het (semi- permanente) clubgebouw. V./.n.r.: Wieb van der Berg, Ina Pool, Gerrit Span haak en Cor Snoeij. Johan Henstra ontbreekt noodgedwongen Windsurfclub Texel vierde zondag het 10-jarig bestaan van Dijkmans huizen. Op de dijk was een feest tent geplaatst en vonden diverse activiteiten plaats, waaraan ook surfers van het eerste uur die te genwoordig aan de overkant wo nen, deelnamen. De afsluitende barbecue trok 's avonds liefst 180 deelnemers. De weergoden leken rekening met het jubileum te hebben gehouden. De ste vige bries vormde voor de geoefende surfleden een ideale uitdaging. Er werd voornamelijk voor de gezelligheid ge zeild, maar na afloop werd toch een uitslag bekend gemaakt. In de vetera- nenklasse eindigde Rolf Schwempels op de eerste plaats, gevolgd door Dirk Eelman en Jan Vonk. Bij de senioren won Marc van Rijsselberghe voor men- no Loning en Holger Thun. Van de vijftig deelnemers was een deel van de overkant speciaal hiervoor naar Texel gekomen. Alle oud-leden die in de club-archieven waren te vinden, waren aangeschreven. In totaal gaven twintig personen acte de présence. Ook van de vaste wal kwam de heer Frank Jib- be, van het Koninklijk Nederlands Wa tersport Verbond (KNMV). Hij sprak tijdens het officiële gedeelte, dat na de wedstrijden en andere activiteiten zoals „schatgraven" voor de jongste jeugd, plaatsvond. Jibbe zei dat „het op zichzelf geen prestatie is om het tien jaar vol te houden". „Maar als je ziet wat hier op Texel is gerealiseerd: een zeer gezonde en bloeiende vereniging die een voor beeld is voor vele andere clubs. Het bestuur heeft hiervoor een goede basis weten te bereiken, namelijk de totstandkoming van een eigen accom modatie op de dijk. Ten tweede wor den er vele activiteiten op touw gezet, waaronder wedstrijden van faam. Ik heb me laten vertellen dat de Texelse wedstrijden van het Branding- promotiecircuit altijd de beste van de hele serie zijn. Contacten met clubs van elders worden verder niet verge ten, 'n heel goede zaak". Albert Hoven voerde als voorzitter van de Texelse Sportraad eveneens het woord. Hij noemde de windsurfclub „de enthousiaste jongeling in het Texelse sportwereldje". Hoven merkte op dat diverse leden bereid zijn veel energie en tijd in de club te steken en dat er veel jeugd („het toekomstige kader") is. Het viel hem op dat vooral mannen en jongens op de plank staan. Hoven riep op om ook de leden van het vrouwelijk geslacht hiertoe te stimuleren. Overige sprekers waren Cees Vlas namens de KNZHRM („de waakzame moeder") en H. Flens ver tegenwoordigde het Waterschap Texel. Overweldigend De voorzitter van de jubilerende vere niging, Gerrit Spanhaak, toonde zich overweldigd door de flinke belangstel ling van buitenaf. „De aanwezigheid van de diverse organisaties en spon sors streelt ons. Het duidt er op dat TEXELSE COURANT onze vereniging lang geen onbekende meer is". Spanhaak memoreerde dat de club in 1978 door een aantal enthousiaste sur fers van de grond werd gebracht. Deze mensen van het eerste uur schroom den niet om daarbij zelf financieel ste vig bij te dragen, zodat onder meer een caravan als clubhonk werd aange schaft. De voorzitter benadrukte voorts de aandacht voor begeleiding van de club die de toenmalige voor trekkers hadden. De club plukt daar van nu nog de vruchten. „We hebben nu no één grote wens: dat onze ac commodatie permanent op de dijk mag staan, het is een moeilijke kwestie, maar het bestuur blijft hiero ver ijveren", besloot voorzitter Spanhaak. Sinds oktober 1987 reserveert judoclub Shima één trainingsuur per week voor gehandicapten. Voor deze groep is de graduatie aangepast. Daarvoor wordt de weg naar de verschillende banden gesplitst in vijf opeenvolgende deelexa- mens. De vaardigheid van de judoka's wordt daarbij aangegeven door op de band te bevestigen gekleurde slips. Za terdagochtend legden Ki Afman, Elwin Eygenraam, Marc van der Vliet, Mare Westerlaken en Kees-Jan Zoetelief met goed gevolg het deelexamen „witte band gele slips" af. Naast de slips kregen de judoka's een bewijs van vaardigheid. In de N.;H. kerk te Den Burg is woensdag in verband met een rouw dienst geen koffiedrinken en geen tentoonstelling. Burgemeester Ton Schipper was de eerste die loten kocht. Dat gebeurde gisterochtend tijdens een korte plechtigheid op het dak van het Scouting-gebouw. Op de achtergrond het bewuste dakgedeelte, dat hoognodig aan vervanging toe is. De burgemeester xei de actie van harte te ondersteunen: ,,Het is zeer belangrijk dat dit jeugdwerk onder dak blijft". „Als het dak niet kan worden ge renoveerd, dan zijn we gedwongen om de boel te sluiten". Nick Slijde- rink sr., animator van Scouting Texel, zegt dit bloedserieus. De toestand van het dak van het club gebouw aan de Bernhardlaan is zó abominabel, dat de voortgang van clubactiviteiten voor de komende winter ernstig wordt bedreigd. Scouting Texel is daarom een lote rij gestart onder het motto „Dicht het dak". Voor het vernieuwen van het hevig lekkende dak is ƒ25.000,— nodig (na aftrek van eigen arbeid), aldus is becij ferd. De clubleiding heeft zich op het standpunt gesteld dat de investering niet ten koste mag gaan van het jeugdwerk. „Als we het geld uit de clubkas gaan halen, moeten we gaan beknibbelen op de activiteiten voor onze jeugdleden en dat mag niet ge beuren. De kosten voor het nieuwe dak moeten dan ook op een andere wijze worden opgehoest", aldus Slijde- rink. Dat betekent overigens niet dat de le den met de armen over elkaar gaan zitten toekijken hoe het geld bin nenstroomt. Integendeel, met het ver richten van diverse karweitejs heeft de Scouting-jeugd al flink haar best ge daan; bij het Rondje Texel werd stevig meegeholpen, er werd een camping schoongemaakt en voor een overkant- se zaadhandelaar werden denneappels verzameld. Begrijpelijkerwijs zijn de hiermee verdiende centjes ruim onvol doende om een nieuw dak mee te fi nancieren. Ook de loterij zal qua op brengst tekort schieten. Maximaal wordt ruim ƒ10.000,— overgehouden. Dat bedrag zal vermoedelijk worden aangevuld met een gemeentelijke in vesteringssubsidie, terwijl voorts aan vragen lopen bij Jantje Beton en het Anjerfonds. Wat dan nog resteert, zal moeten worden geleend. Prijzen De loterij omvat 1500 loten a ƒ10,— met een pakket aantrekkelijke prijzen ter waarde van in totaal ƒ5000,—. Per lot heeft men twee kansen op prijs; feitelijk koopt men twee loten in één. Hoofdprijs is een 8-daagse vliegreis voor twee personen naar een vakantie bestemming in Tunesië of Portugal, ter waarde van ƒ1500,—. Ook de andere prijzen zijn niet gering: de tweede prijs is een stereocombinatie van ƒ599,—, de derde prijs een 4-daags verblijf in een bungalow van ƒ450,—, de vierde prijs een lang weekend Cneter Pares van ƒ400,—, de vijfde prijs een fiets van ƒ399,—, de zesde prijs een roestvrijsta len keukenset van ƒ355,— en de zeven de tot en met de tiende prijs zijn walk mans of radio's. De prijzen zijn vanaf morgen uitgestald in de voormalige vi deotheek aan de Weverstraat. De trek- Bij een winkel in De Koog werd vrijdag een 18-jarige inwoner van Vorden op heterdaad betrapt toen hij de winkel wilde verlaten met een petje ter waar de van ƒ8,95 onder zijn jas. king is op 1 augustus. Vóór die tijd moet de actie dus zijn afgerond. Scou ting is daarmee gisteren van start ge gaan. Alle ouders van de Scouting- jeugd zijn schriftelijk benaderd, met het verzoek om loten weg te zetten bij familie en bekenden. Binnen enkele dagen komt iemand van de Scouting- begeleiding aan de deur om te verne men hoeveel loten men wil afnemen. Volgende week zal dan het restant door de Scouting zélf worden ver kocht. Het is de bedoeling dat met een versierde auto de huizen langs wordt gegaan. De eerste wedstrijd om het Texelse kampioenschap ringsteken, die zondagavond in De Waal werd ge houden, heeft zeer veel publiek ge trokken. Aan weerszijden van het Hogereind stonden de toeschou wers op sommige plaatsen drie rij en dik. Van de vijftien deelnemen de combinaties kwamen Gerard du Porto en zijn ringsteekster Anneke Witte-De Kindt als beste uit de bus. Dit duo ontving na afloop de prijs die door de dorpscommissie van De Waal beschikbaar was gesteld. Belangrijker nog waren de punten die werden vero verd voor het klassement voor de Jan Agter-bokaal. Deze strijd wordt beslecht over een serie wedstrijden in de Texelse dorpen, met de f:nale in DINSDAG 12 JULI Den Burg, op 24 augustus. Er zich in totaal 23 combinaties ir schreven. Men moet aan wedstrijden hebben deelgenomen in de finale te mogen uitkomen. Waal eindigde het koppel Rein man/José Eelman-Schaafsma als tweede en Dick Smit/Nelie de werd derde. Het krachtsverschil deze combinaties was zó klein, een extra ronde moest worden legd om de volgorde te kunnen len De volgende wedstrijd is op in Oosterend. Uit de auto van een toerist is een 1 ir ocassetterecorder gestolen van hei 'sei merk „Audiosonic", ter waarde va1 ƒ250,—. Ook werd ƒ3,75 vermist. D wagen stond aan de Nikadel te De rk Koog. '°l Strandbewakers van de Kon Bond tot Redding van gen hebben donderdagmiddag Duitse surfer in veiligheid ge bracht. De 33-jarige man was hoogte van De Koog in geraakt. Nadat de mastvoet was gebroken hij een eind in noordelijke richting gedreven, bij vrij harde zu wind. Zijn op het strand achterget spa ven vrouw had hem niet meer in en zij waarschuwde de KNBRD- strandbewakers toen hij na een uur nog niet was teruggekeerd, strandbewakers gingen met een op zoek en tegelijk werd de gewaarschuwd omdat het zoekactie over grote afstand zou den. De afspraak is dat de strandt 'str wakers zich beperken tot acties vil 5te de kust, die in korte tijd kunnen w j>ns den afgerond. Op het moment dat whipperploeg van De Koog met di - b rubberboot bij paal 20 arriveerde, den de strandbewakers de surfer e ter al bereikt. Dat was ter hoogte paal 23 op enkele honderden mete n d uit de kust. De man (die geen en) th nadeel van zijn avontuur had opgi der pen) en de zeilplank werden aan li 9r< gebracht. Het zeil was op drift ge' ten en is tot dusver niet teruggevonde De man had verstandig gehandeld ,door na de mastbreuk rustig op zij plank te blijven in afwachting van rding. Hem werd daardoor het lot bespaard van surfers die in dergelf omstandigheden in paniek raakten hun plank verlieten en zwemmend beerden de kust te bereiken. Doof stroming, kou en afstand lukt dat altijd, met tragisch gevolg. m c )en Nó of az ni Ina Avonturier Peter Lock uit Den Hoorn knoopte de kano's op het dek nog eens extra stevig vast. Bij het vertrek voor de reis naar Spitsbergen vanuit de Oudeschilder haven zondagoch tend, blies de wind namelijk zuidwest tot west kracht 6, met uithalen naar 7 Beaufort. Een stevig begin van de twee maanden durende onderneming dus. Velen hadden de moed die voor een dergelijke reis nodig is, op z'n juiste waarde geschat en waren naar de haven gekomen om de tweemaster Pandora" en de twaalf opvarenden uitgeleide te doen. Onder de be langstellenden burgemeester Schipper die de Spitsbergengangers een behou den vaart toewenste. De slechtziende vader van opvarende Jan Moens uit Den Burg kon het ,,vaar wel" per wal- kie talkie vanaf de kade volgen. Toen expeditieleider Jan Knippenberg uit Gerritsland om kwart voor twaalf laatste aan boord stapte, konden trossen los. Onder geklik der fotoi mera's, geroep en gewuif, koos de Pandora" het ruime sop. Een dei van et publiek holde op de dijk al vend een stuk mee. Hans Roeper, aanvankelijk ook mee zou gaan en twee dochters begeleidden het scl per motorbootje de havenmond ui Buiten de haven werd hun taak of* genomen door de aldaar wachten viskotter TX 19 van Krijn en, waan familie en bekenden zich hadden fer zameld. De kotter zou het zeilschi je, dat in de woelige zee een tere druk maakte, tot aan het Mol engs(de vergezellen. De eerste halte is de Shetland-eilanden; in zeventien d> da tijd hopen de moderne ontdekking ie zigers Spitsbergen te hebben bert dst 26- roe zc 9 1 ndf 19 op ■nrr

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2