Cjrocn ^warLrJexels in het harL> ■loop dat Texvis weer Ivordt opgestart Raad van State wijst bezwaar Langeveld af Koger nachtcafé's 5 weken om 02.00 uur dicht Bandensporen op gevel... Kermis I Een huis kopen? 28 fj )g kaarten voor idré van Duin euw licht op sluipingszaak Mishandeling Pt**' TVissen dijk en duinenrij Aanrijding I Ui GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.297 VRIJDAG 15 JULI 1988 advertenties, abonnementen, etc.: jeveld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ion (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 ictie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. bo werktijd deze week tot en met dinsdag a.s Tessa de Graaff, Pater Wit- 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639. Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs A19.80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17 636 Rabobank nr 36.25.01 742, NMB nr 67.34.60.398. heb goede hoop dat .Texvis" nenkort weer wordt opgestart", Lethouder Klaas Barendregt in raadsvergadering van dinsdag. Wethouder baseerde die hoop .bepaalde signalen" die hij had irangen. Er wordt momenteel rstig gezocht naar een koper en issen wordt het bedrijf in tact orAten. nd- )ar kijndregt maakte de opmerking naar eiding van vragen van Henk mkes, die in de rondvraag infor- rde hoe het nu verder moet met n rjiwekerij en of de gemeente schade van het faillissement. Wat het >te betreft is de ramp te overzien, gemeente heeft destijds een aan- lijke korting gegeven op de grond- echter volgens een constructie lt| Texvis in eerste instantie het volle d heeft betaald, maar als tege- rtkoming een jaarlijks bedrag kreeg ruim f22.000,- gedurende vijftien tenzij het bedrijf voor die tijd zou ouden te bestaan. Dat laatste is Burd en de gemeente is dus alleen lijdrage over de eerste drie jaar t. Barendregt zei echter vurig te sn dat het bedrijf straks op een of re manier toch weer zal draaien, iets zou er sprake zijn van een -~Jme kapitaalsvernietiging. ,,Je kunt moeilijk iets anders doen dan pa- kweken. De markt voor gekweekte tg is zeer goed. Het bedrijf heeft oon erg veel pech gehad". Calluna riet er naar uit dat de geluidshin- die door de ventilatoren van het mparadijs in de directe omgeving dt veroorzaakt, vrij gemakkelijk tot aanvaardbaar niveau kan worden ggebracht, zo liet wethouder Schil- weten naar aanleiding van vragen Jan van Asselt. Woensdag aan- nde zullen ter plekke geluidsmetin- worden gedaan. De wethouder zei het zwemparadijs nog geen hinder- rergunning heeft, maar een aan- g is ingediend en de ontwerp- thikking is in de maak. Daarbij tde gemeente hulp van deskundi- ijde ingeroepen omdat het een al gespecialiseerde problematiek aft. Drijfmest Asselt toonde zich tevreden over feit dat het aanvullen van de ber- van de nieuw geasfalteerde Vuur- nweg nu toch nog snel is ge- ed, zodat aan een gevaarlijke situa- ien eind is gemaakt. Hij wilde dat nu ook gebeurt met de Laagwaal- veg. Hetzelfde raadslid klaagde stuivend zand dat voor het ver- op de Badweg ter hoogte van het malige badhotel hinder oplevert, zand komt van het aangrenzende ivterrein, dat nog onvoldoende is lant. Van Asselt opperde het idee het zand vast te leggen door het Brengen van drijfmestWethou- vorstelling van André van Duin op ag 9 december in Den Helder is trkocht, maar voor Texelaars zijn tsen gereserveerd. Wie heen wil, kaarten bestellen op de wijze zoals legeven in de folder die dinsdag krant was gevoegd. aanleiding van de oproep in de tzijn bij de politie verschillende inzake de insluiping aan het Pater leplein binnengekomen. Uit het on- oek en ook uit de gegevens die de inische recherche inmiddels heeft ameld is gebleken dat de zaak niet »ch staat. Er is in diezelfde nacht insluiping in een woning aan de Ihuisstraat gepleegd, waarna uit schuur in dezelfde straat een nfiets is ontvreemd. Deze werd la- leruggevonden in de Beatrixlaan, vandaan een blauwe Renault 4 is genomen. De auto werd in De g bij Bos en Zee teruggevonden, is nog niet bekend of de onbeken- zijn bezigheden heeft voortge- Nieuw tips blijven welkom. der Barendregt voelde voor dat laatste niets maar beloofde wel tegen het eu vel te zullen optreden. Naar aanleiding van andere vragen van Van Asselt deelden collegeleden mee dat bekeken zal worden of de thans minder gelukki ge aansluiting van het nieuwe fiets- voetpad op de Molenlaan ter hoogte van de R.K. kerk te De Cocksdorp, kan worden veranderd en er zal haast worden gemaakt met het plaatsen van parkeerverboden op het pad bij het reddingboóthuis. Democratie in gevaar? Op zijn bekende dramatische wijze bracht Henk Beumkes van de Partij van de Arbeid een volgens hem „ge voelig" onderwerp ter sprake: de de mocratie zou in gevaar zijn. Deze op vatting baseerde Beumkes op het feit dat de burgemeester niet meer toestaat dat naar aanleiding van de notulen in de raadsvergadering op nieuw over onderwerpen van vorige vergaderingen wordt gediscussieerd en op het verbod om in het openbaar te praten over de notulen van de verga deringen van B en W. „Dwing ons niet verder in een keurslijf van verbo den", aldus Beumkes, die daarmee een geprikkelde reactie van de burge meester uitlokte. Die legde uit dat de B en W-vergaderingen besloten bijeen komsten zijn. De notulen daarvan zijn dus vertrouwelijk. De raadsleden krij gen deze notulen bij de besluitvor ming, maar het is uiteraard niet de be doeling om u die notulen niet meer te geven", aldus burgemeester Schipper. Veel meer kwaadheid, maar dan bij wethouder Schilling, wekte Beumkes met een nogal insinuerende opmerking over „vermengen van belangen" die een rol zou spelen bij plannen om aan een terrein aan de Wagemakerstraat woningen te bouwen. Dat betekent verlies van groen en daarom is tegen het plan verzet gerezen. Een ambte naar van Ruimtelijke Ordening zou hebben opgemerkt dat er genoeg openbaar groen is op Texel en dat vond Beumkes kwalijk, want volgens hem is de Wagenmakerstraat nogal kaal en dat kleine stukje groen zou daarom behouden moeten worden. Wethouder Schilling had geen goed woord over voor deze opmerkingen. Volgens hem sloegen ze nergens op. Van vermenging van belangen was al helemaal geen sprake, in tegendeel. Ambtenaren worden niet bevoordeeld, maar mogen ook niet minder tege moetkomend worden behandeld dan burgers. In dit geval is voor argwaan al helemaal geen reden want de kwestie zal de normale procedure doorlopen en dus in openbaarheid worden behan deld. Tine Krijnen kon een voor de hand liggend antwoord krijgen op haar vraag waarom er nog geen bomen staan op het nieuwe parkeerterrein aan de Elemert: in de zomer kun je geen bomen planten en dat gebeurt daarom in het najaar. Toeristenbelasting Ook van de illegale campings op Texel wordt toeristenbelasting geheven, zo kreeg Dirk Terpstra van de PvdA desgevraagd te horen. Het feit dat die campings verboden zijn staat los van de plicht dat elke niet ingezetene die op Texel betaald nachtverblijf geniet, toeristenbelasing betaalt. Het feit dat de gemeente die belasting accepteert betekent dus niet dat zo'n camping wordt gedoogd. Naar aanleiding van andere vragen van Terpstra liet het col lege weten te zullen nagaan of de rijkshavenmeester van Oudeschild ple zierjachten doorverwijst naar de nieu we passantenhaven (waar ze toeristen belasting moeten betalen) en dat beke ken zal worden of op de parkeermeters bij het postkantoor op de Brink in De Koog op een veel kortere parkeertijd moeten worden afgesteld. Ze staan nu op een maximum van anderhalf uur, waardoor van de beoogde doorstro ming van het verkeer niets terecht komt. Maas-woningen B en W zullen nagaan of voor de su permarkt van Maas alsnog een hinder wetvergunning kan worden verleend door tegemoet te komen aan de klach ten die voor de Raad van State aanlei ding geweest zijn om de reeds ver strekte hinderwetvergunning nietig te verklaren, aldus deelde wethouder Schilling mee op vragen van Gerbrand Poster van Texels Belang. Verder werd naar aanleiding van opmerkingen van dezelfde vragensteller beloofd dat scherper zal worden gelet op mensen die met terreinvoertuigen op het strand rijden en daarvoor geen vergunning hebben. Poster noemde hen „strand- bonzen", modern afgekort „strabo's" die te beroerd zijn om honderd meter te lopen. Gerard van der Kooi van de PvdA waarschuwde tegen het gebruik van die benaming, want er bestaat een firma Strabo die handelt in gevul de koeken Poster vond dat het college handelt in strijd met artikel 128 van de gemeente wet waarin staat dat B en W verplicht zijn de raad te voorzien van alle gege vens die nodig zijn om de gemeente te kunnen besturen. Hij doelde op de weigering van het college om de ge meentelijke jaarcijfers te verstrekken, waaruit kan worden opgemaakt hoe groot de reserves nog zijn. Hij wilde die cjfers nu onmiddellijk op tafel heb ben. Barendregt reageerde afwijzend omdat de cijfers volgens hem op dit moment nog niet KUNNEN worden gegeven. Men is er nog mee bezig. De diverse begrotingsjaren worden daarbij niet in volgorde, maar tegelij kertijd afgewerkt. De betreffende gege- vesn zullen echter spoedig compleet zijn en aan de raad worden voorge legd. Het gaat om de rekeningen over 1984, 1985 en 1986. Erfkamperen Poster liet zich vrij verbitterd uit over de weigering van het provinciebestuur om mee te werken aan de proefrege- ling die de gemeenteraad had vast gesteld voor het kamperen bij de boer. Hij hield het erop dat de weerstand vooral bij gedeputeerde W.T. van Gel der ligt en wilde dat de gemeente een procedure aanspant tegen de provin cie. Hij vond het maar vreemd dat het provinciebestuur bezwaar heeft tegen vijf eenheden op erven terwijl minister Braks er al over denkt om landelijk tien eenheden toe te staan. Wethouder Schilling zei dat de afdeling Ruimtelijke Ordening van de gemeente opdracht heeft gekregen om een advies te ma ken over hoe het nu verder moet. Hartpatiënt Gerard van der Kooi informeerde of er gedragsregels zijn voor chauffeurs en andere „bemanningsleden" van de zie kenauto. met name wilde hij weten of het is geoorloofd dat de chauffeur tij dens de overtocht met de boot de am bulance verlaat. Aanleiding voor die II UllWMI I - - acw nieuwsgierigheid was een nare toestand die zich enig tijd geleden heeft voorgedaan toen een hartpatiënt naar Den Helder werd getransporteerd. Tijdens de overtocht, vertelde Van der Kooi, raakte de patiënt in een toestand die het nodig maakte het shock apparaat (hartdefibrilatorl te gebruiken. De begeleidende verpleegster kon dat niet alleen, maar de chauffeur kon niet helpen omdat deze elders aan boord koffie was gaan drinken. De ver pleegster zette toen het alarmsignaal van de ziekenauto in werking, waarop Lees verder pagina 2 De nachtcafé's 't Galjoen en De Beerekuil moeten, net als de andere cafébedrijven in De Koog, tijdens de komende vijf weken hoogseizoen om 02.00 uur sluiten. Eigenaar Frits Lan geveld had de Raad van State om schorsing van dit gemeen telijk besluit verzocht, maar dat werd deze week afgewezen. De maatregel beslaat de periode 16 juli tot en met 19 au gustus. zitting bij de Raad van State dat „alle zorgvuldigheid in acht was genomen". Langeveld bestrijdt dat: „Vorig jaar hebben we vrijwillig medewerking ver leend aan een proef, maar we hebben nooit de kans gekregen om te zeggen wat we ervan vonden, ondanks dat was toegezegd dat een evaluatie zou plaatsvinden. Zoiets noem ik onbe hoorlijk bestuur." Overigens werd bij monde van Lange- veld's advocaat ook de inhoudelijke kant van het besluit aangevochten. In de nacht van maandag op dinsdag zijn een 29-jarige man uit Den Helder, twee Texelaars van 30 en 35 jaar en een 23-jarige vrouw uit Amsterdam met een Volvo die ze hadden geleend van een 29-jarige Texelaar tegen een lantaarnpaal en gevel van een huis in de Warmoesstraat gereden. Het viertal liet de wagen onbeheerd achter, maar de politie wist hen te achterhalen. De man uit Den Helder wordt ervan ver dacht de wagen te hebben bestuurd. De lantaarnpaal ging door de manoeu vre tegen de grond, na eerst door het raam van de woning te zijn gegaan. De Volvo raakte flink beschadigd. Op de foto het kapotte raam met daaron der de sporen die door de banden van de auto zijn achter gelaten. Langeveld's advocaat, mr. Wiet van Utenhove, voerde ter zitting (maan dagmiddag in Den Haag) aan dat tussen het probleem van de open bare orde en de twee nachtbedrij- ven geen oorzakelijk verband is aangetoond. De gemeente, verte genwoordigd door juridisch ambte naar Ron van Schaik, bracht hier argumenten tegenin gestoeld op een rapport van de Texelse politie. Gesteld wordt dat de proef met een éénduidig sluitingsuur van 02.00 uur vorige zomer een succes is geweest. Geconstateerd werd dat in plaats van twee druktepieken (om 02.15 uur bij het verlaten van de café's en disco's en om 04.15 uur bij het verlaten van de nachtcafé'sl, nog slechts sprake was van één druktepiek (om 02.15 uur dus) en dat het na 03.00 uur rustig op straat was. Kennelijk heeft de afdeling rechtspraak van de Raad van State zich voor deze argumenten gevoelig getoond. De exacte motivatie voor de uitspraak is overigens nog onbekend. Langeveld's schorsingsverzoek werd mondeling afgewezen; een schriftelijke verklaring volgt binnenkort. Frits Langeveld reageerde teleurgesteld op het tijdelijk intrekken van zijn nachtvergunningen. Niet zozeer het besluit zelf, alswel de wijze waarop het besluit tot stand is gekomen, is hem een doorn in het oog. Langeveld meent dat hem geen gelegenheid is geboden om over deze kwestie met B en W van gedachten te wisselen. We liswaar zijn er enkele bijeenkomsten geweest waarbij het zomerseizoen 1987 ter sprake kwam, maar daarbij was Langeveld telkens betrokken als lid van hetzij De Koog Promotion, hetzij de dorpscommissie, hetzij een andere be langenorganisatie. „Ik zat telkens met een ander petje op. Je mag toch niet verwachten dat ik op die vergaderin gen privé-zaken aan de orde ga stel len. Die nachtvergunningen zijn het belang van één ondernemer, daar had een apart gesprek voor nodig geweest. We hebben genoeg signalen gegeven, maar een uitnodiging van gemeentezij de is nooit gekomen", aldus Lange veld. De gemeente daarentegen kenmerkt de door de Koger ondernemer ge noemde evaluatiegesprekken echter wél als gelegenheden waar ieder volle dig zijn of haar zegje over het seizoen 1987 heeft kunnen doen. Op 22 februari jongstleden schreef Langeveld een brief aan de gemeente, waarin staat dat hij er vanuit gaat dat zijn nachtbedrijven weer gedurende het hele seizoen tot 04.00 uur open zullen zijn. Drie dagen later reeds ont ving hij het schriftelijk antwoord van burgemeester Schipper. Die schreef: „De besluitvorming is nog niet afge rond, maar het ziet ernaar uit dat de beperkende maatregelen voor de nachtbedrijven gedurende de top van het seizoen wel weer zullen gaan gel den." Op zijn beurt maakte Langeveld vervolgens tegen dit standpunt be zwaar. Dat werd echter niet ontvanke lijk verklaard, omdat de brief van de burgemeester geen officieel besluit be trof. Uiteindelijk kreeg Langeveld op 20 mei opnieuw een brief van de gemeente. Daarin stond het besluit van de burge meester dat -in het belang van de openbare orde- de nachtvergunningen van 16 juli tot en met 19 augustus worden ingetrokken. Langeveld liet blijken het hiermee niet eens te zijn, vooral omdat hij naar zijn mening (ondanks de vele gesprekken waarbij zowel hij als de burgemeester aanwezig waren geweest) nog onvol doende was gehoord. Begin juni werd door afgevaardigden van Langeveld de zaak nog eens doorgenomen, op uit nodiging van de burgemeester en in gezelschap van politiecommandant Moeskops. Tijdens dat gesprek wees de burgemeester Langeveld's verwijten van de hand. Verder verklaarde Schip per zich bereid om, als blijkt dat het in de laatste week van de 5-weekse peri ode rustiger is, de beperking voor de nachtbedrijven eerder op te heffen. Concluderend stelde de gemeente ter Een vader en zoon uit Eierland raakten in de nacht van zondag op maandag slaags met een viertal Italianen die werkzaam zijn op Texel. Bij het verla ten van een bar werd een oude kwestie opgerakeld en liepen de Texe laars klappen op. Over de Italianen zijn meerdere klachten binnengekomen en de zaak zal nader worden uitgezocht. door Klaas Bonne Aan de voet der blonde duinen Rees het hoofd van Jut omhoog Want de kermis moest verhuizen Van de hoofdstad naar De Koog Want in onze residentie Waar zij vroeger altijd stond Daar rijst nu een straaltje water Uit de herbestrate grond Maar Alberto met zijn apie En zijn ongelikte beer Kwamen door de boottarieven De laatste tijd toch al niet meer En onze uitgewoonde badplaats Was toch al geen rustgebied Dus aan een boom zo volgeladen Ontdekt men een paar orgels niet En men mag weer vrij parkeren Op de ruime Nikadel Dus burgers, gaat u amuseren In de oude caroussel En laat het raadhuis rustig slapen Aan 't gerenoveerde plein Bij het monotoon geklater Van hun heldere" fontein. Een 43-jarige automobilist uit Nederlek verleende zondag op de kruising Ro- zendijk/Pontweg geen voorrang aan twee broers op een bromfiets, wat een botsing tot gevolg had. De auto moest worden weggesleept en de bromfiets, die de broers hadden geleend van een 16-jarige jongen uit De Koog was total loss. De 16-jarige bestuurder uit Den Burg had een lichte hersenschudding en zijn 20-jarige broer wonden aan arm en been. Ze werden per ambulan ce naar de dokter gebracht, maar kon den na behandeling huiswaarts keren. Voor een vrijblijvende hypotheek- aanbieding BELT U: Assurantiën Et hypotheken Siebe Waaijer Schoudieck 28, Den Burg, telefoon: 02220 - 5207. I i r

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1