Jk voel me 'n Oosterender, iaar als 't erop aankomt../' ip Barnard bedacht „Strender" spel Uitbreiding Maritiem museum krijgt planologische medewerking OOSTEREND PRESENT i? emparadijs kreeg 000e bezoeker Zon, maan en hoog water Geslaagd Anjercollecte 1988 Keuringsuitslagen Spelrepetitie Laatste gelegenheid Wie maakt kunstwerk voor „Gollards"? IqAG 22 JULI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 \erlijk een Engelsman, innerlijk een Oosterender. Wilhelmus Bar- ■d, van jongsaf steevastPip" genoemd, plaatst één kantteke- g: ,,Ais het erop aankomt....ben ik géén Oosterender. ik ben opgegroeid, voel me Oosterender, maar de familie Barnard be- irt niet tot de van oudsher bij Oosterend horende families. Van Vis, Vlaming, Trap: dat zijn de echte Oosterenders. Ook als ze •en Burg wonen, blijven ze Oosterenders. A/s m'n vader nou er zou zijn...." s vader is echter, zoals bekend. ;arts. 'n Man die een kwart Iw geleden ..uit de grote stad" zijn gezin naar Texel kwam en (osterend een praktijk ging uit reen. Aanvankelijk met argus- n bekeken, later actief deel uit rend van het dorpsleven en één de .echte" Oosterenders. Dezo de Barnards? Leven die al niet generaties lang dan?", nen geneigd te denken. e voorgeschiedenis vertoont op- kelijke overeenkomsten met het laai van het historisch spel van terend Present 1988, dat werd be nt, geschreven en gecomponeerd r Pip Barnard. Op zekere dag arri- t Juf Tiny uit Amsterdam in het j Oosterend. De dorpelingen bekij- deze vreemde eend in de bijt" een afstandje. één persoon na: de sympathieke leman Pieter van der Vis, die haar aardig vindt. Ook de nieuwe joljuf is een vreemdeling boordevol ën, die met de grootste argwaan en bekeken. dat hoeft niet te verand'ren gaat goed zoals het gaat tand ziet graag iets verdwijnen ai eeuwenlang bestaat ig het niemand, doe geen voorstel je op de achtergrond tand zit op je te wachten blijft staan zoals het stond" Met dit couplet uit het eerste lied van „Een vreemde eend in de bijt" is de kern van dit historisch spel geraakt. Als de nieuwe schooljuf een zangvere niging wil oprichten, wordt dat „gek ke" idee niet geaccepteerd. Slechts door tussenkomst Pieter lukt het haar. „In zekere zin gebeurt dit in werkelijk heid ook: dat mensen van buitenaf de anderen inspireren. Voorwaarde is wél dat je je moet laten accepteren door de dorpsbevolking", zegt Pip, terwijl hij aan zijn handelsmerk, z'n pijp, lurkt. Pip Barnard („even uitrekenen, eh 27 jaar") geeft onmiddellijk toe dat het stuk niet van autobiografische trekjes is ontbloot. Met nadruk stelt hij echter dat het verhaal zich in elk willekeurig dorp als Oosterend kan afspelen. Om wille van het historische karakter dat nu eenmaal aan het spel moest wor den meegegeven, werd het een halve eeuw geleden gedateerd, maar het stuk is ook vandaag de dag nog van toepassing. Pip Barnard: „Ik heb zelfs één inwo ner van Oosterend horen zeggen: ik doe niet mee, want het spel is niet historisch, het speelt nu nog. Zó her kenbaar is het verhaal dus kennelijk. Ik zeg maar zo: als je er niet tegen kunt om in een dorp als Oosterend te wo nen, moet je er vandaan gaan." Creatief Pip Barnard heeft een veelzijdig crea tief talent. Maar als iemand vraagt wat hij doet, is daar moeilijk een antwoord op te geven. Pip doet gewoon alles te gelijk, maar hij doet het zodanig dat het niet serieus wordt genomen. Ja renlang, na het behalen van zijn mid delbare school-diploma, stond hij ach ter de bar in 't Cafeetje aan de Ooste render Kerkstraat. Daar begon hij re gelmatig bandjes naar Texel te halen. Uit die contacten ontsproot „Pip Pro ductions", een feitelijk niet bestaand muziekbedrijfje. Als „impressario" slaagde Pip erin om klassieke orkest jes, en bekende namen als het Neder lands Saxofoonkwartet, Drs. P en Brainbox naar Texel te lokken. Ook was hij onlangs de organisator van de toernee die het Nederlands Saxofoon kwartet langs verschillende Waddenei landen maakte. Rijk wordt hij er niet van (eerder arm). Deze activiteiten kunnen dan ook worden beschouwd als pogingen om „het culturele isole ment" van een eiland als Texel te doorbreken. Geen wonder ook dat Pip deze zomer wekelijks meerdere malen op de planken staat bij theater- restaurant Klif 12 in Den Hoorn. „Als ik maar niet in de bediening hoef", had hij Cor van Heerwaarden toege roepen. De Hoornder theater ondernemer vond het allang prima dat hij op de medewerking van Barnard kon rekenen en stelde geen extra voor waarden. Componist Méér dan een regelaar van optredens, is Pip componist. Van verhalen (hij schrijft momenteel aan twee boeken, die ook zullen worden uitgegeven), maar vooral van muziek. Naar eigen schatting heeft hij momenteel „zo'n drie l.p.'s" aan liedjes op de plank lig gen, waaronder het schitterende „Pa ter Witteplein". Weinigen kennen Pip's repertoire echter. „Ik leur er niet mee; eigenlijk zou ik dat wel moeten doen. Maar ik ben nu eenmaal niet commercieel ingesteld. Ik heb er gewoon geen behoefte aan om ermee langs de deur te gaan. Iemand anders moet dat voor me doen." Muzikale duizendpoot Pip Barnard bedacht, schreef en componeerde het historisch spel „Je gelooft het misschien niet, maar ik heb zelfs al eens een historische musical over Oosterend geschreven. Dat deed ik op basis van een halve bladzijde in ,,'t Landt van Texel". Toen ik eens een tijdje -als waarnemend directeur...7 werkte bij het musicalbe- drijf Corona, heb ik nog geprobeerd om dat stuk te slijten aan musicalvere nigingen. Dat lukte niet en nu ligt het ongebruikt ergens in een la. Geld om het zelf te produceren heb ik niet. Ik ben alweer bezig met een nieuwe mu sical, en in mijn hoofd speelt zelfs een operaMet het gevaar dat ook die stukken nimmer worden uitgevoerd, ja." Publiek geheim Na bovenstaande persoonsbeschrijving te hebben gelezen, moge duidelijk zijn waarom de Oosterend Present- organisatie Pip benaderde voor het historisch spel. Dat Pip ja heeft ge zegd is enerzijds een bewijs dat hij als echte Oosterender wordt beschouwd, anderzijds kan men er vraagtekens bij zenen. Immers, het is een publiek ge heim dat de vorige organisatoren van het historisch spel geestelijk een flinke knauw kregen van de problemen die het regisseren van 250 dorpelingen gaf. En Pip heeft het al zo druk met van alles en nog wat. „Nee hoor, voor een dergelijke te rugslag ben ik niet bang. Met alle commissieleden hebben we afgespro ken dat we op elkaar zullen letten. Een belangrijk verschil met vijf jaar geleden is bijvoorbeeld dat de huidige dorps- commissie zich zeer positief opstelt, en niet moeilijk doet als het historisch spel wat geld moet kosten. Ingezien wordt dat het spel belangrijk is voor het feest, en vorige keer lag dat iets anders." Verder geeft het een geruststellend ge voel dat alle teksten op tijd klaar wa ren en konden worden ingestudeerd. In januari, bij de presentatie van Oosterend Present 1988, waren de tekstboekjes al klaar, zodat direct audi tie voor de drie hoofdrollen kon wor den gedaan. „Het is voor het eerst dat met tekst boekjes wordt gewerkt. Dat is niet al leen handig, maar bij dit spel ook noodzakelijk. Het komt aan op een nauwkeurige timing, het tempo moet er goed in blijven", aldus Pip Barnard. Studiomuzikanten Thuis aan de piano componeerde en schreef hij de liedjes (eerst de woor den, daarna de melodieën). Inclusief de gesproken teksten kostte hem dat slechts één week. Later, eind april/begin mei, werden de ruwe versies van een arrangement voorzien. Een bepaald stevige muzikale ondergrond, de namen van de „studi omuzikanten" in aanmerking nemende: Hans Vlaming (drums). Kees de Jong (bas). Nils Lely (guitar) en Pip zelf (pi ano). In de studio, de zolder van de Daalderschool, lieten deze rasmuzikan ten de liedjes in één keer klinken zoals Pip ze in het hoofd had. Met het 25-stemmige koor volstond eveneens één repetitie. Er werden een vrijdag en zaterdag in De Bijenkorf aan gespen deerd om alles op de band te zetten, die tijdens het historisch spel door de luidsprekers zal klinken. Nu moet alleen het weer nog meewer ken. Pip: ,,Je rekent met mooi weer, het hele feest is daarop gebaseerd. Als het regent gaan we failliet....." mparadijs „Calluna" ontving dagmiddag rond vier uur de K)e bezoeker. Het was de ge Luutzen van der Spek uit Euidhollandse Zevenhuizen in Ischap van zijn ouders, twee rs en een zusje. Uit handen directeur Arno Nater kreeg zen bloemen, het gezelschap ht gratis zwemmen en er was een drankje. si na tien openingsdagen deze aal werd bereikt, overtrof de ver dingen maar de verklaring ligt de hand: het slechte weer. Het ire verloop van de exploitatie is er tiinder spannend door geworden, st zwemparadijs een commercieel as wordt, is zelfs aan het eind van )mer nog niet te bepalen; dat kan ia afloop van het winterhalfjaar, r A. van der Spek, van beroep rauwer, is voor het eerst op Texel. sger gingen we meestal met va- b naar het buitenland, maar te- roordig zoeken we het dichter bij We zitten in een bungalow van urkse Tent. Dat dit zwemparadijs ixel is, wisten we al in het voor- vant toen kregen we de folder e Turkse Tent waarin stond dat gast van dat bedrijf voor half geld van dat bad gebruik mocht ma ken". De leden van het gezin Van der Spek horen tot het soort toeristen dat zich ook weet te vermaken als het geen strandweer is. Met gehuurde fiet sen verkennen ze het eiland waarbij ze zullen trachten zoveel mogelijk attrac ties en bezienswaardigheden te bezoe ken. Het programma van de zaterdag j.l. begonnen vakantie vermeldt verder onder meer sportvissen, een tocht met de garnalenkotter TX 27 en een rond vlucht. „Maar we hopen natuurlijk op wat zon, zodat we ook nog naar het strand kunnen". De zon komt 24 juli op om 5.50 uur en gaat onder om 21.42 uur. Maan: 29'juli V.M. Doodtij: 24 juli. Hoog water te Oudeschild: Vrijdag 22 juli 1.30 en 13.30 Zaterdag 23 juli 1.58 en 14.50 Zondag 24 juli 2.46 en 15.44 Maandag 25 juli 3.59 en 17.14 Dinsdag 26 juli 6.08 en 18.43 Woensdag 27 juli 7.30 en 20.01 Donderdag 28 juli 8.35 en 21.09 Vrijdag 29 juli 9.32 en 22.12 Zaterdag 30 juli 10.25 en 23.14 Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Aan het strand is het een uur eerder hoog water. B en W vinden dat het bestem mingsplan van Oudeschild moet worden aangepast om de realise ring van het „buitenmuseum" bij het Maritiem- en Juttersmuseum mogelijk te maken. De gemeente raad zal daarom worden voor gesteld een zogenaamd voorberei- dingsbesluit te nemen zodat met toepassing van artikel 19 bouwver gunning kan worden gegeven. Uitvoering van deze plannen is overi- ges een zaak van lange adem. Volgens het beleidsplan van de Stichting Texels Museum zullen de diverse museale ge bouwen in de periode tot 1995 tot stand worden gebracht. Het enige dat op zeer korte termijn moet worden ge realiseerd is een kassagebouwtje. Dat kan ook niet volgens het huidige bestemmingsplan, zodat hiervoor ai di rect een artikel 19 procedure zal wor den gevoerd. Zoals bekend is het de bedoeling in de omgeving van de hui dige museumgebouwen allerlei gere construeerde panden met cultuurhisto rische waarde te zetten, alsmede een kantoor, werkplaats, dienstwoning e.d. Hierdoor zal zowel de aantrekkelijk als de bezoekerscapaciteit van het mu seum worden vergroot. Steun B en W vinden dat de plannen steun verdienen gezien het belang voor Texel. Die steun beperkt zich voorals nog tot de genoemde planologische medewerking. Een veel groter pro bleem zal de financiering van dit pro ject worden. B en W stellen wel voor waarden. De achtererfontsluiting van de woningen van de Heemskerckstraat moet worden gewaarborgd en de be bouwing moet op minstens drie meter afstand blijven van de perceelgrens van de bebouwing van de Loodssingel en de bejaardenwoningen aan de De Houtmanstraat. De woningen aan de Barentszstraat mogen niet door de museumbestemming worden ingekap seld en het zicht op de molen „De Traanroeier" moet vrij blijven. Reke ning houdend met het bovenstaande, ontstaat een effectieve terreinopper vlakte van ongeveer 4660 m2; daarop komen gebouwen met een oppervlakte van 1163 m2, wat neerkomt op 25%. De regels zullen zodanig worden gesteld dat een maximumbebouwing van 30% mogelijk wordt. Het is de be doeling dat de Stichting Texels Mu seum een schuur van Hans Boom aan de Heemskerckstraat koopt als opslag en werkplaats. De huidige bestemming van dat gebouw laat dat toe zodat hierover niet hoeft te worden gepraat. De parkeerruimte voor het Maritiem museum zal gevonden moeten worden op het naburige haventerrein en dus niet op het terrein tussen de De Ruy- terstraat en de dijk, waar wel eens sprake van is geweest. Op de haven is parkeerruimte genoeg en de loop afstand naar het museum is gering. o o Van de Texelse I.M.O. cursus zijn de volgende cursisten geslaagd voor het Middenstandsdiploma: Ingrid Arensman-Uffelie, Angelien Bakker, Marieke Bakker, Anneke Bremer, Hans Dijker, Peter Eelman, Robert-Jan de Graaf, Monica Kooger-de Wit, Kees Jan Krijnen, Peter de Porto, Petra Rol- vink, Geertje Schrama-Zuidenwind, Corrie Stiehl-van der Vis, Indra Veeger- Falli, Liselotte Vlaming-Schermer, Hen- nie Vlaming, Elgin van der Vis-Wagner, Bert van der Wal, Jeanette Welbie, Nancy Westerlaken, Albert Winter en Martin Witte. Zes cursisten kunnen nog via een her kansing slagen. De nieuwe cursus start dinsdag 6 september. Voor inlichtingen ng kan men terecht bij directeur Stu- dulski, Vloedlijn 26, Den Burg, tel. 02220 - 3323. Voor diegenen die verder willen studeren voor een vakdiploma komt er - bij voldoende deelname - een Stivo cursus in Den Helder. Het Stivo is' bereid de lestijden aan Texelse omstandigheden aan te passen. Ook hiervoor kan men terecht bij A. Studulski. De Anjercollecte, die gehouden is van 6 tot en met 19 juni, heeft totaal 72,473,85 opgebracht. Gecollecteerd is door Drumband en Muziekkorps Excel sior; Soli Deo Gloria; Scouting; D.E.K.; Orgelfonds Oudeschild; Orgel fonds Den Burg. De collecterende ver enigingen mogen 25% van de behaal de opbrengst houden, in dit geval 7616,15. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 7. Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drijverstraat. Binsbergenstraat, Brouwerstraat. De Mars. Bij het doorgeven van de keurings uitslagen heeft de organisatie van het concours van de Vrienden van het Paard enkele fouten gemaakt. Zij heb ben deze inmiddels hersteld en hierbij volgen nogmaals de keuringsuitslagen: Rubriek I: Merrieveulens 1 Ingsmar, fokk/eig: Martin Kikkert, Den Burg, 2. Irmgarda i 253, fokk/eig R.C Bornrif, De Koog. Rubriek IV 2-jarige Merries: 9. Gracia G 303, fokk/eig: Martin Kikkert, Den Burg; 8. Gaby G 97, fokk/eig: W A. Siebeling, Den Burg. Rubriek VIII: 7 tot en met 12 jarige merries: 16. Bri gitte B 205, fokk V Kikkert, Den Burg, Eig. Martin Kikkert, Den Burg, 1e premie, voorlopig model, 15 Bellefleur B 190. D-cert. zadelproef, fokk J. Heemskerk, Purmerend, eig. R.C. Born rif, 2e premie Rubriek IX: merries van 13 jaar en ouder: 19. Rebecca R 152, fokk. Y. Kikkert, Den Burg, eig. Martin Kiikert, Den Burg, 1e pre mie. 18. Souwie S 192, fokk/eig. Y. Kikkert, Den Burg, 2e premie voorlopig model. Voorlopige modelruinen: 25. Giton G191, fokk/eig R.C, Bornrif, De Koog, A-premie, 24. Davril D 06, fokk H. Jager, Winschoten, eig. Martin Kikkert, Den Burg Veulenkampioen: 2. Ingsmar, fokk/eig. Martin Kikkert. Algemeen dagkampi oen 1988 9. Gracia G. 303, fokk. Martin Kik kert, eig. G. Terpstra. O telefoon (02223) 837, o. b.g.g. (02223) 221. Om 19.00 uur is zaterdag spelrepetitie op het feestterrein achter de Mul derstraat. ledereen wordt verzocht zo veel mogelijk attributen mee te ne men, zodat er echt kan worden gespeeld. Voor de „Bruiloft"zijn wat muzikanten nodig. Wie accordeon, vi ool, trompet of iets dergelijks speelt wordt verzocht zijn of haar instrument mee te nemen. Zaterdag van 19.00 tot 21.00 uur bestaat voor de laatste keer de gele genheid om Driedagenkaarten tegen gereduceerd tarief te kopen. Zo'n kaart kost dan 735,— inplaats van 740,- (voor de jeugd 717,50 inplaats van 720,— Tevens is dan voor het laatst gelegen heid tot het verkrijgen van parkeer- kaarten waarmee inwoners van Ooste rend hun auto tijdens het feest het dorp in kunnen en ook zijn (voor 78,50) nog maaltijdborden te koop. Bij de maaltijd moet zelf voor bestek wor den gezorgd. Bij het in 1987 geopende „Gollards" verzorgingshuis aan De Zes in Den Burg moet nog een kunstwerk worden geplaatst. Gedacht wordt aan een ob ject bij de vijver aan de voorkant van het gebouw. Bestuur en directie van de stichting „Samen Een" en de ge meentelijke adviescommissie voor kunst- en cultuurbeleid roepen nu kunstenaars op die dit kunstwerk zou den willen maken. Voor nadere infor matie kunnen zij terecht bij mevrouw R. van Dijk van de afdeling culturele zaken (kamer 304) in het raadhuis, te lefoon 02220 - 3041, toestel 132. Zij heeft een informatiepakket klaarliggen.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5