Cjrom ^warts jexeh in het hart feet hangt af van de zon ^ampingbezetting goed naar 't kan nog voller Stelend Frans duo ook op Texel actief Lekker tussen weg: KRO filmde de buien door Gulle Bottelier Beerenburg 1&>5 Kettingbotsinkje Aanmelden zeepkistenrace Drankrijders jactie. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 ten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s Frans Hopman, Pater Wit- Kin 27, Den Burg, telefoon 02220 - 5472 advertenties, abonnementen, etc.. eveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, foon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 DINSDAG 26 JULI 1988 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ^19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr. 36 25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 ittopseizoen is nu écht begonnen, maar nog altijd is Texel niet volge- ekt. Vooral de gezinsterreinen op de grote campings bieden nog ruim- in overvloed. De campinghouders maken zich vooralsnog niet onge- st. Het uitblijven van mooi weer en een andere vakantiespreiding be- oeilijken een betrouwbare vergelijking met vorig jaar. beste graadmeter van de vakantie- ikte op Texel is, zoals bekend, het do „vreemde" auto's. Teso becijfer- dat zondagavond 7646 vreemde au- sop het eiland waren. Vorig jaar iren dat er in hetzelfde weekend Het ,,gat" met de zomer van 17 bedraagt dus nog ruim 500, maar wordt snel ingelopen. Vóór het ekend was er immers nog sprake een verschil van meer dan 1000 emde auto's. io's vervoerscijfers van het afgelopen ekend tonen dat ook aan: in verge- ing met 1987 werd er 4,6 procent er auto's overgezet. In de vaarrich- Den Helder-Texel was dat cijfer 8,5 cent, oftewel 5781 personenauto's tegen vorig jaar 5329. Er zit dus lot in, maar van een spectaculaire ei is nog geen sprake, lenover een flinke toename van het ital naar Texel vervoerde caravans, nd het afgelopen weekend eenzelf- daling in de categorie aanhangers, omvangrijkere vervoersaanbod had ren op zaterdag wachttijden van eni- betekenis tot gevolg. In Den Helder isten de Texelgangers al vrij vroeg de dag een boot wachten, hetgeen le loop van de ochtend opliep tot e tweeëneenhalf uur wachttijd, piek werd bereikt omstreeks half alf. Aan het eind van de middag en de grootste problemen van de in en om half acht kon de tweede it uit de vaart. Vrijdag ontstonden beide zijden wachttijden tot maxi- tl een uur. Zondag bleef het zowel t Horntje als in Den Helder rustig de opstelterreinen. Vakantiespreiding 7-directeur Jaap Dekker vindt het ;ken van een vergelijking met vorig moeilijk in te schatten". Dekker: et alleen het effect van een andere antiespreiding, maar ook het effect een andere regio-indeling speelt rol. De schoolvakanties van jrdholland vielen tot dit jaar altijd len met die van Zuidholland en acht. Dit jaar is Noordholland ech- ingedeeld in regio Noord, samen Friesland, Groningen, Drente en irijssel. Zuidholland en Utrecht n gelijk op met Gelderland in regio Iden en regio Zuid, met Zeeland, tent en Limburg, was dit jaar als Ie aan de beurt. Tot dusver vind ik er sprake is van een behoorlijke atting, over de gehele linie geno- Dat is zeker gezien het niet flo- inte weer en de matige weersvoor uitzichten bemoedigend te noemen." Het merendeel van de kleinere kam peerterreinen en de terreinen met huis jes zit momenteel vol, of kent een be zettingsgraad van 90 95 procent. De grote RST-campings Loodsmansduin en Kogerstrand blijven daar echter (nogl bij achter. Zondagavond waren op Loodsmansduin, dat een topcapaci teit van ruim 2600 heeft, 1850 kam peerders geregistreerd. De jongeren- en caravanterreinen waren vrijwel vol ledig bezet, maar de gezinnen laten het tot dusver afweten. Niettemin is deze situatie al rooskleuriger dan een jaar geleden. Op Kogerstrand is dat nog niet het ge val: daar loopt men nog achter bij 1987, hoewel de tendens zich in de goede richting begeeft. Afgelopen weekend meldden 1437 kampeerders zich aan, terwijl er 830 gasten vertrok ken. De schoen wringt net als bij Loodsmansduin bij de gezinnen. Ten kantore van de RST in Den Burg wordt verwezen naar de kranteberich- ten over het enorme bezoek aan pret parken en dergelijke in den lande. „Met dit weer blijven de mensen thuis en besteden hun vakantiegeld op een andere wijze." Het jongerenterrein is wel volledig be zet. Daarmee houdt het dan echter op: niet of nauwelijks moesten jeugdi ge kampeerders die aan de poort ver schenen, naar elders worden verwe zen. Van een ingebruikname van de noodcamping is vanzelfsprekend in het geheel geen sprake. In totaal verbleven er zondagavond 3250 kampeerders op Kogerstrand, waarvan 650 jongeren. De topcapaciteit van de duincamping is ruim 5000 gasten. Grote radio's De bedrijfsleiders van de RST- campings signaleren dat de wisseling van de wacht het afgelopen weekend de komst van het luidruchtigste deel van het vakantiepubliek heeft ingeluid. „Grotere radio's, grotere monden." Tot wegsturen van te rumoerige jongeren, zoals vorig jaar herhaaldelijk gebeurde, is het nog niet gekomen. Wel som meerde de politie een groepje kam peerders de biezen te pakken, maar dat had te maken met een incident in De Koog, dus niet op de camping. Op geen van beide campings vertrok ken kampeerders eerder naar huis van wege de enorme regenval eind vorige week. Zoals gebruikelijk hadden de duincampings niet te kampen met wa teroverlast. Dat kon van een andere grote camping, De Krim, nog niet worden gezegd. De hele vrijdag was men daar in de weer om het overtolli ge water af te voeren. Kampeerders waren daar overigens niet het slachtof fer van geworden. Dit noordelijke cam- pingbedrijf zit voor 95 procent vol, te gen een bezettingsgraad van 70 80 procent een week eerder. „Nu nog een paar dagen mooi weer, dan kan augustus de zaak redden." Beeld van wachtende Texelgangers zaterdagmiddag in Den Helder. (Foto: Dirk Kuiter Op de Ruigendijk had zaterdag een kettingbotsing plaats, waarbij drie au to's waren betrokken. Geen der inzit tenden werd gewond. Alle drie voer tuigen begaven zich in de richting De Koog. De voorste, bestuurd door een Texelaar, remde af bij een fiets- oversteekplaats. De achteropkomende automobilist, ook een Texelaar, had dat tijdig bemerkt en remde eveneens af. De laatste bestuurder, een 40-jarige Duitse toerist, had de manoeuvre ken nelijk niet verwacht en reageerde te laat. Alle betrokken auto's werden be schadigd. Drie dagen lang is vorige week een cameraploeg op Texel actief ge weest om opnamen te maken voor het KRO-programma „Lekker weg" dat maandagavond 8 augustus om 17.40 uur zal worden uitgezonden via Nederland 1. Het wordt een uit zending van bijna een half uur die helemaal aan Texel is gewijd met het directe doel om de kijkers te stimuleren dit gebied te bezoeken. Pure emotie dus die deze keer niet gratis was, want de Stichting Re- kratie, het Nederlands Bureau voor Toerisme, de provincie als VVV en vooral ook de Stichting VVV Texel- promotie heeft er flink voor in de buidel getast. De Texelse aflevering maakt deel uit van een serie van 18 „Lekker weg" af leveringen waarin telkens een ander deel van het land onder de loep wordt genmen. Het karakter van de program ma's doet enigszins denken aan „Ont dek je plekje" maar er is wat meer amusement in verwerkt en het „servi- ce"karakter is veel duidelijker, wat on der meer blijkt uit het noemen van adressen waar de kijkers meer informa tie kunnen krijgen over het betreffen- den gebied. De serie loopt al een tijdje en gebleken is dat de kijkdichtheid on geveer drie keer zo hoog is als van „Ontdek je plekje". Er kan op zo'n mil joen kijkers worden gerekend. Eigen gezicht Wat de inhoud van de programma's betreft heeft de eindredacteur Chris tot-activiteit in het Klif-theater in Den Hoorn. Aan de maaitijd op de voorgrond Berry BroekhuisenMarjan Dros en Annemarie Ver- fis in de reportage herhaaldelijk zijn te zien. Houtman de dikste vinger in de pap, al wordt rekening gehouden met wensen en tips van de WV-mensen in het be treffende gebied. „Ik heb echter mijn eigen verantwoordelijkheid", aldus Houtman. „Ook zo'n serviceprogram ma moet aan journalistieke eisen en aan ethische normen voldoen. Ik pro beer af te wijken van de meest voor de hand liggende presentatie, waarbij stomweg de bekende bezienswaardig heden de revue passeren. Ik probeer de minder bekende, verrassende din gen van een gebied te laten zien, met nadruk op het eigen karakter". Meevaller Houtman vertelt dat hij dat eigen ka rakter op Texel ook tot zijn verrassing volop heeft aangetroffen. „Ik was nooit eerder op Texel geweest en dacht erover zoals haast iedereen: een druk, zeer toeristich gebied vol met dikke Duitsers.... Het was voor mij een openbaring dat er zoveel ruimte en rust is, ook nu alle vakanties in volle gang zijn en er zo'n 30.000 toeristen op het eiland moeten zitten. Je kunt hier werkelijk alle kanten op. Wat me ook meeviel was dat de eigen bevol king helemaal niet is overspoeld door die toeristen. Ik had geen moeite om overal echte Texelaars tegen te komen en het was verbazend hoe die mensen zichzelf blijven. Allemaal heel makke lijk, gemoedelijk en rustig. Ze doen hier fantastische dingen naast hun ge wone werk, zomaar er tussendoor als of het vanzelf spreekt". Tesselhuus Het meest sprekende voorbeeld van dat laatste vind Chris Houtman het Tesselhuus, het vakantiehuis voor zwaar gehandicapten dat door puur plaatselijk initiatief belangeloos van de grond is gebracht. Het Tesselhuus krijgt in de reportage dan ook nadruk kelijk de aandacht. Een van de regel matige gasten van het huis (Annema rie Verbunt uit Dongen) is meerdere malen te zien, als zij zich in haar rolstoel over het eiland beweegt van de ene attractie naar de andere, samen met Marjan Dros uit Den Burg en Ber ry Broekhuisen uit Groessen, die bei den als vrijwillige hulpkrachten aan het Bij een insluiping in een familieho tel in De Koog werd afgelopen week voor duizenden guldens aan geld en goederen ontvreemd. De gedupeerden waren Duitse gasten van het hotel. Al snel werd duide lijk dat twee Franse mannen, die eveneens hun intrek in het hotel hadden genomen, de daders moesten zijn. Zij waren echter met de noorderzon vertrokken. Later bracht politie onderzoek aan het licht dat de Fransen nog meer op hun kerfstok hadden: zij waren op identieke wijze aan de slag ge weest op Vlieland en Schiermon nikoog. De insluiping geschiedde op klaarlichte dag, tussen tien uur en half drie. De dieven sloegen hun slag in twee ka mers. Eerst was het vertrek van twee Duitse vrouwen (58 en 61 jaar) aan de beurt. Van hen werden 700 Duitse mark aan contant geld en eurocheques met bijbehorende pasjes buitgemaakt. Voorts miste één der dames een 80 parels tellende halsketting. De buit in de andere kamer, van een Duits gezin (vader, moeder, één kind) was nog veel groter. Naast 600,— DM contant, werd een hele waslijst aan dure artikelen ontvreemd. Deze spullen bevonden zich in een afgesloten kof fer, die door de Fransen werd openge broken en doorzocht. Tot de opmerke lijkste gestolen spullen behoorden een titaan-gouden horloge ter waarde van liefst 4000,— DM, een dameshorloge van 1000,— DM, een zonnebril van 450,— DM, een fototoestel, herenring, peperdure aansteker en voorts Tesselhuus zijn verbonden. De weergo den gedroegen zich tijdens de opna- medagen bijzonder grillig, waardoor herhaaldelijk van het opnameschema moest worden afgeweken. Menige bui tenopname werd uitgesteld omdat de regen met bakken uit de hemel viel. Gelukkig brak de zon vaak genoeg door om uiteindelijk alle voorgenomen shots te kunnen maken. Alleen beel den van grote aantallen mensen die zich op het strand en in de branding vermaken konden niet worden opgeno men. Belgisch Wat betreft de regie en inhoud is de produktie een Nederlandse aangele genheid, maar de techniek is in han den van een Belgische cameraploeg, ingehuurd van het bedrijf Image Facto ry uit Antwerpen. In het Belgische team bevond zich onder meer de be roemde cameraman Guido van Rooij die volgens eindredacteur Chris Hout man originele beelden van een hoog esthetisch gehalte heeft gemaakt. Ge filmd werd onder meer op het vlieg veld (parachutespringen), de Hors, de Hogeberg, De Schans, Brakenstein met de wezenputten, het Maritiem museum, Ecomare, zwemparadijs Cal- luna, de garnalenkotter TX 27. Ook culturele activiteiten zoals het kinderto neel van de groep De Van Tasjes en het optreden van Marjol Flore in thea ter Klif 12 kregen de aandacht. kenteken- en rijbewijzen. De politie bracht de diefstal in verband met twee identieke gevallen op Vlie land en Schiermonnikoog, op respec tievelijk 10 en 16 juli. De werkwijze was als volgt: de Fransen reserveerden telefonisch een kamer op naam van een (niet-bestaande) kennis. Zij kwa men echter zélf, zodat zij niet onder de eigen namen stonden ingeschreven. Vervolgens sloegen zij bij gefortuneer de gasten in hetzelfde hotel hun slag, waarna zij spoorslags verdwenen. Het gaat om twee Frans sprekende man nen van circa 1.80 meter lang en 25 S 35 jaar oud. De één is een Zuideuro pees type (donker, krullend haarl, de ander is blond (kort, keurig kapsel). De politie sluit niet uit dat de mannen elders op Texel eveneens vooruit heb ben geboekt. In tegenstelling tot voorgaande jaren moeten deelnemers aan de zeepkisten race zich nu vooraf aanmelden, opdat de races in een vlotter tempo verreden kunnen worden. Aanmelden kan tele fonisch op nummer 02220-2835 tot uiterlijk donderdagmiddag 12,00 uur. De aangemelde deelnemers dienen dan donderdagavond om 19.30 uur op het parcours aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp aanwezig te zijn voor de briefing over het parcours. De races beginnen om 20.00 uur. De politie hield de afgelopen dagen enkele automobilisten aan die met te veel alcohol in het bloed achter het stuur waren gekropen. In de nacht van donderdag op vrijdag moest een 20-jarige inwoner van Heerlen zich aan een blaas- en bloedproef onderwerpen. Een 19-jarige jongeman uit Soest werd in de nacht van vrijdag op zaterdag gepakt, toen hij zich met gedoofde lichten door De Koog verplaatste. Een even oude inwoner van Driebergen werd 24 uur later in de kraag gevat, op de Groeneplaats. In alle gevallen kregen de drankrijders een rijverbod van acht uur opgelegd en werd tegen hen proces verbaal opgemaakt. «pe guie «bottbjbu Ktkk«rtitr»tt 13, O* Cockadotp WmMoth. 27. Dan Burg. tal Q2220-318S

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1