ircus Royal betrekt ubliek bij voorstellingen Evert Koopman winnaar in Ronde van Zuidema OOSTEREND PRESENT f? Meehelpen Rollen omgedraaid bij redding catamaran Dikke bandenrace trekt publiek Spitsbergenexpeditie is voorbij Jan Mayen Wijziging trainingen Atletiek Vereniging Texel Open tennistoernooi bij Eierlandsche Huis Traditionele start van de Zuidema-ronde: denk je om het afdakje. Kees! lichting Texelse 26 JULI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Kamelen twaalf deelnemers in de klasse .jeugd" werd sportief, maar fanatiek gestreden om de eerste plaats. De laatste binnenkomer kreeg de meeste bijval: de kleine Benjamin Gehrels op een heel klein fietsje stal de harten van het publiek. Net als bij de echte wedstrijd mochten Sander Kok leerstel. Dirk Westdorp (tweedel en Andreas Schraag (derdel het erepodi um beklimmen om een medaille uit handen van Kees Zuidema te ontvan gen. Bij de categorie volwassenen" gingen plezier en presteren hand in hand. Velen waren gecostumeerd op de fiets geklommen. Vooral recente sportgebeurtenissen werden uitge beeld. Twee deelnemers herinnerden, geheel in oranje kleding en met span doek, aan het behaalde Europees kam pioenschap vn het Nederlands voetbal elftal. Ook naar de doping-affaire in de Tour de France werd menigmaal ver wezen. Bij de dames vielen twee in luiers gehulde baby's" op. Niet een voudig was het fietsen voor de twee dames met zwemvliezen, paraplu's en duikbrillen. Een speciale vemelding verdient Leen den Braven Hij eindigde als derde, maar wat meer tot de ver beelding spreekt is dat hij van de 31 keer 30 maal de Ronde van Zuidema heeft meegefietst. Hij miste alleen de eerste dikke bandenrace. Alle deelne mers gingen met een prijs naar huis. Uitslag: 1. Evert Koopman, 2. Maurits van der Heide, 3. Ed Scholte. Dikke bandenrace: Jeugd 1 Sander Kok, 2. Dirk Westdorp, 3 Andreas Schraag. Heren: 1. Hans Witte, 2. An dreas Monen, 3. Leen den Braven Dames: 1. Sabine Beijert, 2. Diny van Tongelen, 3. Manon de Graaf Bewoners van Mulderstraat, Robben- pad en Boterstraat wordt verzocht om vanaf heden iedere avond vanaf 19.30 uur mee te helpen met het aanbren gen van de straatversiering. aard - bokspringen over elkaar. Een boeienkoning liet enkele staaltjes van ontsnappingskunst zien. Hij wist zijn geboeide handen op één of andere manier los te krijgen, zich van een ket ting met hangsloten te ontdoen en hij ontworstelde zich ook aan een dwang buis, nadat een meneer uit het publiek dat laatste zelf vergeefs had gepro beerd. Aandoenlijk was het optreden van de vijfjarige (dus nog kleine) oli fant, onder andere gepresenteerd door de vijfjarige Natasja. Enkele mensen mochten er een ritje op maken, het dier maakte keurig op de muziek een walsje, ging ,,dood" liggen etc. telefoon (02223) 837, b.g.g. (02223) 221. wil graag naar Texel terugkomen, als de kosten maar zo hoog waren". Dat zegt Maurice Veldkamp, directeur van het piepjonge circus Royal dat sinds vrijdag da twee voorstellingen geeft op het Nikadel-terrein in De Mede door het uitblijven van fraai strandweer is er re- toeloop van publiek, maar het staat volgens Veld- nog te bezien of hij er geld aan overhoudt. Na de pauze werd de piste beheerst door een bonte collectie dieren: ka meel, dromeradis, lama's, zebra en zelf een runderachtig dier met enorme hoorns. Ze maakten gehoorzaam rond jes, leverden een bont en amusant ta fereeltje op en bleken vooral op de kinderen onder het publiek veel indruk te maken. Aardig was het nummer van miss Monica met pony's die zich ver maakten op de wip en indrukwekkend was het optreden van de fakir, die moeiteloos zonder zichtbare gevolgen op een spijkerbed ging liggen en zelfs tussen twee spijkerbedden kroop, waarna iemand er met zijn volle ge wicht op mocht springen. Dezelfde fa kir had ook een goed hypnosenum- mer. Een uit het publiek afkomstige Texelaar werd zo stijf als een plank ge maakt en over twee stoelen gelegd. De man boog niet door, zelfs niet toen de fakir er op ging staan. Aardig was ook het „knallende" slot nummer met cowboys. Met een zweep werd een krant in stukjes gescheurd, er werd gedemonstreerd met een vijf tien meter lange lasso en er werd op bloedstollende wijze met messen ge worpen. Als topprestatie gebeurde dat laatste geblinddoekt, waarbij het „slachtoffer" op een haartje na werd ontweken. „Royal" zou de reeks voorstellin gen op Texel aanvankelijk morgen avond afsluiten, maar gistermiddag zijn B en W ermee akkoord gegaan dat het circus vier dagen langer blijft, dus tot en met zondag. Da gelijks worden om 16.00 en 20.00 uur voorstellingen gegeven; alleen zondag vervalt de avondvoorstel ling omdat het circus dan wordt afgebroken. De KNZHRM-whipperploeg van De Koog kwam vrijdagavond ter hoog te van paal 19 in actie nadat daar een catamaran in moeilijkheden was geraakt. Het vaartuig was bij vrij harde zuidwestelijke wind om geslagen nadat beide drijvers half vol water waren gelopen. Dat laatste was mogelijk omdat onbe kende de afsluitdoppen van de loosgaten hadden afgeschroefd. De opvarenden Jacco Dros, Kees Nan Dogger en Peter Boon hadden daar geen acht op geslagen toen zij een tochtje gingen maken. Al na een paar honderd meter varen begon de cata maran (eigendom van de kustzeilvere- niging Westerslag) kuren te vertonen. Toen het vaartuig was omgeslagen dreef het vrij snel in noordelijke rich ting. De opvarenden zagen in dat zij niet meer zelfstandig de wal konden bereiken en vuurden een lichtkogel en een rookpot af. Dat werd vanuit het strandpaviljoen van paal 19 gezien door Kees Burgman, waarop mevrouw Carla Burgman de KNZHRM alarmeer de. Intussen werd vanaf het dak van het paviljoen de positie van de snel af drijvende catamaran in de gaten ge houden. De whipperploeg had met de rubber boot de onfortuinlijke brandingzeilers snel bereikt. Een lijn werd uitgebracht om het hele zaakje naar het strand te slepen en Het lukte om de catamaran weer rechtop te krijgen. Bij de berging ging echter wat mis, want door het remmend effect van de sleep kwam de rubberboot dwars en met onvoldoende snelheid in de branding terecht en sloeg om, waarbij alle bemanningsle den overboord gingen. Dat leverde een opwindend tafereeltje op voor de hon derden strandbezoekers die op de „schipbreuk" waren afgekomen en la chend constateerden dat KNZHRM- redders in grotere nood verkeerden dan de brandingzeilers. De rollen wa ren omgedraaid. Alles liep echter zon der persoonlijke ongelukken of ernstige schade af. Bij dit geval is weer eens gebleken dat het niet overdreven is dat brandingzei lers altijd vuurpijlen en lichtfakkels bij zich dragen. De meeste catamaran- vaarders houden zich aan die regel, mede omdat het een voorwaarde is om aan de Ronde om Texel te mogen meedoen. Het zou goed zijn dat ook surfers deze noodsignalen bij zich dragen. mensen uit het publiek met hun volle gewicht op de op het spijkerbed liggende fakir. Toegejuicht door een haag van mensen rijdt Benjamin Gehrels op de eindstreep af. De Spitsbergenexpeditie waar on der anderen de Texelaars Moens, Lock en Knippenberg aan deelne men, is donderdagavond uit Ler- wich op de Shetland Eilanden ver trokken. Slecht weer maakte het verder reizen te gevaarlijk, dus keerde de expeditieleden terug naar de Britse eilandengroep. Na twee dagen kon de tocht worden vervolgd. Vrijdagnacht werd Jan May en bereikt. De enige berg van het ei land, de „herenberg" werd beklom men. De temperatuur was er 4 5 graden boven nul. Zondagnacht is het De trainingen van woensdagavond on der leiding van Gerard Muts gaan van af 27 juli niet door, wegens vakantie. Peter de Hoogh begint weer op vrijdag 26 augustus en Gerard Muts op jwoensdag 7 september. gezelschap vertrokken in de richting van het einddoel, Spitsbergen. De stemming onder de bemanning is pri ma, alleen wordt een viertal geplaagd door steeds terugkerende zeeziekte. Ze verwachten in negen dagen Spitsber gen te bereiken. Op de banen achter het Eierlandsche Huis te De Cocksdorp wordt van 1 tot en met 7 augustus een open ten nistoernooi gehouden. Iedereen die deze week op Texel is kan inschrijven. Er wordt vanuit gegaan dat diegene die heeft ingeschreven de hele week beschikbaar is om zijn of haar partijen te spelen. De wedstrijden beginnen om ongeveer 8.30 uur en gaan door tot ongeveer 21.00 uur. Het inschrijf geld voor dames- en heren-enkelspel is 710,—. Voor dubbelspel is het 77,50 per persoon. Bij het Eierlandsche Huis en bij het clubgebouw van tennisvereni ging Deuce te Den Bureg kunnen in schrijfformulieren worden afgehaald. De inschrijving sluit woensdag 27 juli. Wie meer informatie wil hebben kan bellen naar 02222-507. maal bieden niet mogelijk was vol doende variatie in de voorstellingen te brengen. Hij begon toen, per 1 april van dit jaar, met zijn circus Royal. Veldkamp exploiteert het circus als „een uit de hand gelopen hobby". Hij stamt niet uit een circusfamilie („Mijn vader was rijksambtenaar in Breda") maar heeft altijd veel interesse in cir cuscultuur gehad, wat tot het idee leidde om zelf maar een circus te be ginnen. Daarmee begaf hij zich op een zakelijk zeer ongewis pad, want circus sen hebben het moeilijk. Wie denkt dat „Royal" wereldniveau biedt, komt bedrogen uit. Dit klassieke circus is bescheiden van omvang en programma. Geen levende muziek, geen roofdierennummers en geen trapeze- of ander acrobatenwerk. Geen echt spektakel dus. Toch is het pro gramma best de moeite waard, al zit ten er naast originele ook ondermaatse elementen in. Sterk punt van de aan tal van circus Royal is dat het publiek sterk bij de voorstelling wordt betrok ken. Toeschouwers lopen de kans ëen clown op schoot te krijgen, een olifant een suikerklontje te mogen geven of in de arena geroepen te worden om deel te nemen aan één of andere act. Een aardig begin van het programma zoals het thans in De Koog wordt af gewerkt, wordt gevormd door „Mada me Monique" die als ballerina te paard danst en touwtje springt op de rug van een fraaie Friese hengst. Het nummer van clown Michel, die geint jes uithaalt met ballonnen, kan beter worden geschrapt. Menigeen moet hebben gedacht: zo kan ik het ook. Dezelfde clown kwam later in het pro gramma met een veel beter nummer, waarin hij werkte met een paard. Geiten Niet alledaags en erg leuk was het nummer waarbij bokken en geiten kunstjes uithaalden, waaronder - uiter- Onder grote publieke belangstel ling, die pas laat op gang kwam, werd zaterdag de 31e editie van de ronde van Zuidema door de straten van De Cocksdorp verreden. Een 22-tal renners verscheen rond 18.30 uur aan de start voor de 20 ronden durende westrijd over 50 kilometer. Zoals elk jaar gaf Kees Zuidema het startschot met een dubbel loops jachtgeweer. Het aantal deelnemers was dit jaar te leurstellend. Meestal verschijnen er zo'n 50 renners. Enkele ploegen uit Noordholland hadden naar aanleiding van hun verrichtingen in een meer daagse wielerwedstrijd te Schagen van hun sponsor een weekend Parijs aan geboden gekregen en lieten zodoende verstek gaan. De kwaliteit van de wedstrijd had echter niet te lijden on der het geringe aantal deelnemers. Vanaf het startschot werd in hoog tempo gereden. De snelste renner ging 43,5 km. per uur en de langzaamste 39,5. Premiesprints In de vierde ronde vormde zich na een premiesprint een kopgroep met Evert Koopman (Noordhollands kampioen 1988 en clubkampioen van de Texelse Wielervereniging), Maurits van der op de hoge kosten van ver- standgeld en brandweer. Vooral de van gemeentewege opgelegde om bij elke voorstelling brandwacht in de tent te wat hem in totaal 71677,40 is hij zeer teleurgesteld. Volgens zijn er maar weinig gemeenten dergelijke eisen worden gesteld, het in orde is met de aanwezige middelen, de vluchtwegen e.d. it volstaan met een inspectie en it er verder niet moeilijk gedaan. I is wel héél streng..." Ikamps financiële reserves zijn be- Hij was niet in staat de van ge- ntewege opgelegde vergoedingen uit te betalen, maar de ambtena- loonden zich niet de beroerdsten varen bereid om circus Royal eerst elegenheid te geven wat te verdie- Ze kwamen graag buiten de ;uren en zelfs in het weekend som het verschuldigde in termij- te innen. Kennelijk is de gemeente ervaringen in het verleden zeer geworden. Aquacircus lis niet de eerste keer dat de ge- §nte met Veldkamp heeft te maken, j jaar had hij een „aquacircus" bmee hij naar Texel wilde komen. Iwas een voorstelling met allerlei erdieren (zeeleeuwen, pinguins [die in een bassin optraden. Het :den ging echter niet door. Vol- b Veldkamp omdat hij werd afge- Jokken door de brandweerkosten ■oen nog veel hoger waren dan ■Er is nu sprake van een compro- 1 waarbij de gemeente er rekening I heeft gehouden dat circus Royal [eigen blusmiddelen beschikt en I mensen die ermee kunnen om- Het aquacircus is overigens op rekt omdat het gezien de beperkte lelijkheden die waterdieren nu een- Heide (winnaar van de Texelse triath lon 1986), Ed Scholte, Martin Bakker en Dirk Vinke. Door eendrachtige sa menwerking en een hoog tempo werd de voorsprong van het vijftal nog ver der uitgebouwd. Achter de kopgroep viel het peloton in twee groepen uit een. Dat uit die kopgroep de uiteinde lijke winnaar naar voren zou komen was al gauw duidelijk. Bij elke door komst voor de geluidswagen in de Kik- kertstraat konden punten worden ver zameld voor de leidersprijs. Vooral Ed Scholte en Maurits van der Heide lie ten zich zien in de strijd om deze prijs. Uiteindelijk bleken beide heren hetzelf de aantal punten te hebben verzameld en zij moesten de prijs delen. De hoogste tree van het erepodium was echter voor Evert Koopman uit Den Burg. Hij had in de laatste ronden al wat plaagstoten uitgedeeld. „Ik voelde dat ik goede benen had", aldus de renner die de eindsprint met over macht won. Zijn kracht werd eens te meer bevestigd daar hij deze wedstrijd reed op zijn reservefiets, die hij speci aal heeft voor het crossen! Doping Na de officiële wielerwedstrijd was er nog een onofficiële: de dikke banden race. Dit vrolijke en sfeervolle spektal- kel trok het meeste publiek. Bij de

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5