B en W Rotterdam per vliegtuig naar Texel Nostalgische visafslag op Oudeschilder haven Menig camping afgestroopt op oek naar Duitse dominees" De Schuilhut" Dorp presenteert zich zaterdag Recreatiekrant Kraan zakte de grond in ERVOLG VAN PAG. 2 Rookoverlast door brandend hooi Verhaal was niet jlledig" lij kunnen niet alles weten Vuilniswagen Training SV Oosterend begint Toertocht naar Vlieland Brommer weg Zon, maan en hoog water AMNESTY INTERNATIONAL NOODZAAK BUJR JDAG 29 JULI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 delijke toename van mensen die 'hun ei kwijt willen. Het voordeel lat je hier als toerist anoniem bent. 9 uit eigen omgeving en na een i'weken weer van het eiland af. il mensen komen ook vaak pas op antie toe aan het nadenken over 1 persoonlijke problemen", vervolgt: Daarbij is het fijn dat wij eds meer contacten hebben op «I en dat omgekeerd de Texelaars sen ons werk kennen. We merken 'mensen door hun gastheer of °uw naar ons zijn verwezen. Op on- Iseurt onderhouden we goede con- ten met de hulpverleners op Texel, ikring is groeiende: „Als er wat is, 9 ie altijd bellen", wordt er dan ge- !d en daar maken we gepast ge- 'fcvan. Soms is doorverwijzen no- maar meestal blijft het bij een sp'ek, niet zozeer om een oplossing 9oede raad". SOS-lijn? 'aanzien van deze geestelijke op- '8 bestaan interessante ideeën, ver- I Guiljam. Al langere tijd blijkt na- 'ïk behoefte te zijn aan een SOS- 'oondienst. Tijdens de afgelopen 'sr werd dit onderwerp in de ^ilhut-commissie langdurig bespro- 1 Geconcludeerd werd dat een der- is hulplijn niet door De Schuilhut Sn op de schouders kan worden 'omen. „Een SOS-telefoon kun je 'kalf aanpakken, maar moet 24 uur 'dag zijn bemand. Daarvoor ontbre ken de financiën en de mankracht. Bo vendien zal zo'n dienst niet ophouden per einde van het seizoen. Voor Texe laars is een belletje naar de SOS-lijn in Alkmaar namelijk een grote stap, ze verwachten daarvan namelijk geen di recte hulp. Verder is gebleken dat de genen die veel met probleempersonen in aanraking komen, zoals politie en horecamensen, graag mensen naar een vast opvangadres zouden verwij zen. De gemeente is inmiddels van on ze ideeën op de hoogte gesteld". Zuinig Een SOS-lijn mag dan teveel zijn om aan het Schuilhut-pakket toe te voe gen, het aanbod is wel iets aan de zuinige kant momenteel, constateert Guiljam. „Continuïteit in het program ma is belangrijk, maar iets nieuws zou den we nog best kunnen gebruikten. Iets wat afwijkt van het overige zomer- recreatiewerk. Dat is vooral gericht op jongeren, waarom zouden wij dan niet iets voor een oudere doelgroep gaan organiseren. En dan geen bingo avond. Aan de hand van koffie- gesprekjes, na afloop van dia-avonden of kerkdiensten, proberen we uit te vissen waaraan zoals behoefte bestaat". Wie precies wil weten op welke wijze de gezamenlijke Texelse kerken als on derdeel van de eilandgemeenschap de hier verblijvende gasten van dienst wil len zijn, kan dat naslaan in de gratis folder Handreiking van de kerken op Texel". Niet in de folder vermeld is het telefoonnummer, omdat pas onlangs een toestel is geplaatst. De Schuilhut is te bereiken via 02228-231. In de Recreatiekrant over de periode 23 tot en met 31 juli wordt aan de le zers meegedeeld dat berichten over kerkdiensten, artsen, politie etc. voor taan niet meer in de gratis verkrijgbare en royaal verspreide Recreatiekrant ver meld worden, maar wegens het enor me aanbod van andere activiteiten in het weekendnummer van de Texelse Courant. Met mijn gezin heb ik al enkele jaren op Texel de vakantie doorgebracht. Steeds kreeg ik bij aankomst op mijn vakantiestekje bij de overige informatie over Texel de Recreatiekrant. Vooral als je voor de eerste keer op Texel komt (bv. op zaterdag) en van het bestaan van de Texelse Courant niet afweet, zodat je ook niet direct op zoek zult gaan naar een kiosk om die te gaan kopen, is zo'n Recreatiekrant met o.a. ook informatie over kerkdiensten, art sen en politie van groot belang. Waarom onder „zondag" wel allerlei commerciële en recreatieve evenemen ten opgenomen en in dezelfde krant geen informatie over wat m.i. toch (ook in de vakantie) wezenlijk hoort bij en onlosmakelijk verbonden is aan de zondag: de kerkdiensten? Informatie over artsen en politie is ook niet onbelangrijk. Zelf heb ik op dins dag en vrijdag steeds de Texelse Cou rant gekocht, omdat ik in plaatselijk nieuws ben geïnteresseerd. Ik meen dat u door uw keuze veel vakantiegan gers die kerkgang belangrijk vinden, tekort doet en dat u door berichten over artsen en politie niet op te nemen alle vakantiegangers belangrijke infor matie onthoudt. Wellicht is een kleiner lettertype en compactere informatie een opiossingl Henri Verhagen Werkendam NACHRIFT REDACTIE: Uw verzoek is doorgegeven aan de redactie van de Recreatiekrant. Aeerder CAMPING KOGERSTRAND: ïeerder Verhoeven van camping Ko- strand vindt dat ten onrechte scha- B toegebracht aan de reputatie van camping en aan zijn persoonlijke utatie door het ingezonden stuk ide heer A. H. Hazelaar uit Twello Ie vorige krant. Hazelaar beklaagde i daarin over de manier waarop hij s behandeld nadat op de camping i vouwwagen in vlammen was op- jaan. Het kwam er op neer dat de npleiding had verzuimd hem be- jdijk op te vangen en onder te ngen. Beheerder Verhoeven liet ons igevraagd weten dat het verhaal i Hazelaar onvolledig was en daar- jr onjuist. „Ik heb direct na de nd hulp aangeboden, maar toen Bk dat de familie al was geholpen jr Duitse mensen. Op mijn aan- ng en in goed overleg met de poli- is Hazelaar naar de dokter gebracht zijn brandwonden te laten behan- Bn en meer dan eens heb ik me van toestand van de familie op de igte gesteld, waardoor ik de hele :ht met het geval bezig ben ge est. Duidelijk was dat de familie in ide handen was en de hulp van de lere gasten gaarne had geaccep- id, zodat verdere hulp van onze it geen enkele zin had. Had ik die nsen dan toch moeten wegsleuren? telaar heeft in zijn stukje ook niet meld dat ik van harte heb meege- kt aan een collectie die onder de ten voor de getroffen familie werd louden en die ongeveer f500,— ift opgebracht. In overleg met me- uw Hazelaar werd geregeld dat de jrande spullen door aannemer Ta- hove zouden worden opgeruimd, zouden daarvoor de rekening krij- i maar, zo bleek, dat was geen en- bezwaar want die kosten zouden ir de verzekering worden gedragen, toud het erop dat de heer Hazelaar i dit alles niet meer precies herin- t als gevolg van schrik en emotie. was wel degelijk onze bedoeling naderhand nog eens contact op te nen met de familie. Er lag zelfs een mdiging klaar om als pleister op de ide in september een paar dagen len van onze trekkershutten door te igen. Toen ik dat ingezonden stuk gelezen, heb ik besloten die uitno- ng toch maar niet te sturen". Begin oktober verschijnt de herfst/win- K/it>e van het toeristenblad „Texel- rist". Met de samenstelling daarvan we intussen begonnen. Het is na- rlijk de bedoeling dat alle vermelde levens correct zijn en zonodig wor- i aangepast aan veranderde om- ïdigheden, zodat de toerist juist rdt geïnformeerd. We kunnen ech- niet alles weten. Wie met betrek- g tot Texeltoerist wat heeft aan- of te merken zou ons dat moeten zeg- i. Met name doen wij een beroep de rechtstreeks betrokkenen wat reft de gegevens die in de zoge- imde tips zijn vermeld. Wijzigingen aanvullingen ontvangen wij graag irlijk deze week. lactie Texeltoerist kstraat 10 .02220 - 2741. Brandweerlieden zijn bezig om de rookontwikkeling een halt toe te roepen „Fiets 'm d'r in" was één van de leukste evenementen van 1987. Ou- deschild pakt het deze zomer be scheidener aan. Geen waterspekta kelstuk en inkrimping van de Ha venfeesten tot één dag. Maat*tij dens die dag, zaterdag, is wèl veel te beleven in en rond de haven. Het dorp presenteert zich massaler dan ooit, 's middags verrijst een nostalgische visafslag en er is een touwtrekcompetitie en tot besluit is er een feestavond in de grote tent. De dag begint 's morgens om elf uur met de feestmarkt, die forser van om vang is dan in voorgaande jaren. Alle standhouders zijn niettemin uit Oude- schild afkomstig. Te zien zijn onder meer oude ambachten (veelal specifiek op de visserij gericht), diverse hobby's en verzamelingen en is er uiteraard een kraampje met een spel waarvan de opbrengst is bestemd voor de bouw van de nieuwe sportzaal. Er is nog ^3000,— nodig en in Oudeschild rekent men erop dat dit bedrag zaterdag wordt binnengehaald. Voorts zijn er onder meer demonstraties van de whipperploeg en Duikclub Texel, is er voor de kinderen een mini-kermis met een zweefmolen, treintje en springkus sen en zorgt de NlOZ-band onophou delijk voor een vrolijke deun. Om half twee is de opening van de visafslag die in authentieke stijl zal worden gehouden. Er wordt vanuit in de haven liggende kotters verse vis aangevoerd, waarop vervolgens een ie der kan bieden. De afslag vindt plaats in een grote tent naast het Pakhuus, dus op de plaats van de echte Texelse visafslag vroeger. De hele middag wordt vis verhandeld. Om vier uur be gint het touwtrekken, dat vorig jaar veel intensief meelevend publiek trok en tot de hoogtepunten van de haven feesten in 1987 kan worden gerekend. Het touwtrekken geschiedt op hetzelf de terrein als vorig jaar, naast het par keerterrein bij het havenkantoor. Er kunnen zich nog teams aanmelden, 's Avonds speelt de nieuwe Texelse rock and roll-band ADA tijdens de feestavond („vissersbal") die om 20.30 uur begint. „Een niet zo spectaculair programma misschien, maar anders wordt het - mede met het oog op Oosterend Pre sent - allemaal teveel van het goede. Volgend jaar pakt Oudeschild weer uit met twee dagen", aldus de organisatie. De vuilniswagen zal in verband met de feestelijkheden in Oosterend niet op donderdagochtend het dorp aandoen, maar de dag ervoor (woensdag). De seniorentraining van SV Oosterend zal in de aanloop naar de competitie voorlopig telkens op de dinsdag- en vrijdagavond worden gehouden, aan vang 19.30 uur. Begonnen wordt dins dag 2 augustus De brandweer moest dinsdagmiddag in actie komen omdat een in brand gestoken stapel hooi voor overlast zorgde in Den Burg en een gevaarlijke verkeerssituatie op de Pontweg tot ge volg had. De politie achtte de rookont wikkeling dermate onverantwoord dat zij de brandweer inschakelde. Het hooi was aangestoken door de eigenaar, een aan de Hoornderweg woonachtige agrariër. De man verklaarde dat de wind was gaan draaien nadat hij de hooistapel, die zich op een weiland in de buurt van zijn bedrijf bevond, in brand had gestoken. Het was toen echter niet meer mogelijk om het vuur zelf te doven. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 1. Bernhardlaan, Lieuwstraat, Tjak- kerstraat, Burdetstraat, Mr. Kraaistraat, Wilsterstraat, Marelstraat. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud papier opgehaald. Leerlingen, ouders en leer krachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de schapenboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex- gebouw (vóór 9.30 uur). de excursie wordt koers gezet naar Ecomare. Tussen de middag wordt in restaurant Het Vierspan in Den Burg een maaltijd van Texelse produkten aangeboden. Omstreeks 15.00 uur wordt een bezoek gebracht aan het Ni- oz, onder leiding van prof, dr. E.K. Duursma, wetenschappelijk directeur. Anderhalf uur later gaat de Rotterdam se delegatie weer naar het vliegveld en zal om ongeveer 17.00 uur huiswaarts keren. Kustzeilvereniging Westerslag houdt zondag een toertocht naar Vlieland Vertrek om 8.00 uur vanaf Paal 17, te zeilen via de Noordzee naar het Post huis. Het is mogelijk om met de rub berboot droge kleding mee te geven, verpakt in vuilniszakken. In de loop van de middag wordt de terugreis aanvaard. Een 20-jarige inwoonster van Den Hoorn heeft bij de politie aangifte ge daan van de verdwijning van haar brommer, een Puch Maxi. Zij had haar tweewieler zaterdagavond gestald in een tuin aan de Vogelenzang. Toen zij enkele uren later terugkeerde, was de brommer weg. De zon komt 1 augustus op om 6.01 uur en gaat onder om 21.30 uur. Maan: 4 augustus L.K. Springtij: 31 juli Hoog water te Oudeschild: Vrijdag 29 juli 9.32 en 22.12 Zaterdag 30 juli 10.25 en 23.14 Zondag 31 juli 11.16 Maandag 1 augustus 0.08 en 12.05 Dinsdag 2 augustus 0.53 en 12.50 Woensdag 3 augustus 1.30 en 13.32 Donderdag 4 augustus 1.58 en 14.15 Vrijdag 5 augustus 2.17 en 14.59 Zaterdag 6 augustus 2.48 en 15.47 Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Aan het strand is het een uur eerder hoog water. Enige opschudding ontstond woensdagochtend in Oudeschild toen daar een 15-tons kraan van het Loon bedrijf Niek Dros plotseling meer dan een meter diep wegzakte in de grond en als gevolg daarvan de hele dag on wrikbaar bleef zitten. Het ongelukje gebeurde toen de machinist net was begonnen met graafwerk op het ach tererf van Erik Visser, waar een rom melige toestand zou worden herscha pen in een keurig tuintje. De kraan was zonder problemen het terreintje opgereden, maar toen dezelfde weg terug werd gemaakt, zakten de wielen diep weg en kwam de kraan in toestand van zware slagzij te verkeren. Dat de ondergrond plaatselijk zo zacht was, heeft mogelijk te maken met de sloot die daar vroeger was. Het was de bedoeling het gevaarte tegen de avond met behulp van een telekraan weer op de weg te zetten. Het gemeentebestuur van Rotter dam wordt op 11 augustus een aangenaam dagje Texel bezorgd. Niet alleen wordt het ludieke plan om burgemeester Peper en zijn mede-bestuurders een excursie door de Slufter te bezorgen, ten uitvoer gebracht, ook staan be zoekjes aan Ecomare en Nioz op het programma. Voorts krijgen de Rotterdamse gasten een diner met Texelse produkten voorgeschoteld. Aanleiding voor het bezoek vormt de inrichting tot stortplaats van verontrei nigd havenslib van een op de Maas vlakte bij Rotterdam gelegen gebied, dat de naam „Slufter" heeft meege kregen. De tegenpool van het gelijkna mige Texelse natuurgebied dus. Bij de gemeente Texel kwam men op het idee om het gemeentebestuur van Rotterdam uit te nodigen om de wer kelijke (positieve) betekenis van de naam „Slufter" te tonen. Rotterdam aanvaardde de uitnodiging. Om 9.30 uur landen de Rotterdammers op Texel Airport, alwaar zij door een „hoge" Texelse delegatie (burge meester en wethouders, gemeentese cretaris Zoon en raadslid Van der Kooi) worden ontvangen. Na een kopje kof fie gaat men om 10.00 uur richting De Slufter. De rondleiding daar wordt ver zorgd door R. Klaassen, hoofd dienstkring Texel van Staatsbosbeheer, en E. van der Spek, SBB-medewerker. Na afloop van de circa een uur duren- Donderdag 28 juli In Den Hoorn wordt de derde ring steekwedstrijd gehouden om het kam pioenschap van Texel. Om 21.30 uur begint in Klif 12 in Den Hoorn een voorstelling van het cabaret „Zindroom". Vrijdag 29 juli Ouderen (55-plussers) spelen vanaf 14.30 uur midgetgolf in Den Hoorn. Vertrek bij de Buureton in de Mo lenstraat om 14.00 uur. In Oosterend begint om 17.00 uur de zomeravondmarkt. Zaterdag 30 juli De visserijdag in Oudeschild begint om 11.00 uur. Zondag 31 juli Om 8.00 uur wordt bij paal 17 vertrok ken voor een zeiltoertocht naar Vlie land, georganiseerd door Kustzeilvere niging Westerslag. In de Gereformeerde kerk van Den Burg is om 19.00 uur een dienst voor belangstellenden. Voorganger is de heer Rienstra uit Kolhorn, medewer king wordt verleend door de familie Prink uit Den Helder. Het thema is: „Alle zegen komt van boven". Om 11.00 uur begint bj paal 12 een brandingsurfwedstrijd om het kam pioenschap van Texel. Maandag 1 augustus In de Hervormde kerk te De Koog ver zorgt de heer F. Veldwisch een dia voorstelling over Texel, aanvang 20.00 uur. Voor de overige evenementen wordt verwezen naar de Rekreatiekrant.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 6