waliteit van het recreatiewerk is hoog Aan de overkant zegt men: )o Texel wordt veeI gedaan Zomeravondconcert VACUÜM ZAKKEN >g JULI JDAG 29 JULI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Een Romeintje wordt aangejurkt. rooi p«rf«M HEVEL programma voor het mobiele team ligt al vast en wij kunnen per week zelf invullen wat we willen doen. En we hebben het hier fantastisch", al dus Sylvia Waarland, die wel vindt dat zij en haar vriendin het erg druk hebben. ,,Het zou beter zijn als er meer recreatiemensen per camping werden geplaatst, zelfs al zou daar door de vergoeding per persoon omlaag gaan". Toiletgebouw Op camping De Krim zijn drie re creatieleidsters geplaatst. Bedrijfslei der André van der Vliet, die zelf ja renlang in de werkgroep recreatie- werk en in de Sportraad heeft geze ten, coördineert en organiseert het werk voor hen. ,,We hebben ge middeld 1000 deelnemers per week. Recreatiewerk is net als een schoon toiletgebouw een must voor een camping. Je moet de gasten die de behoefte hebben iets te onderne men vlakbij een keus bieden. Men wil met elkaar in contact worden gebracht". Om de zaken nog pro fessioneler aan te pakken zal De Krim volgend seizoen een eigen re creatiemedewerker aanstellen. Er zullen daarnaast evengoed drie an dere recreatieleiders worden geplaatst. Cita Nijdam, Feikje van Wieren en Corinna van Doodewaard vermaken zich prima met het werk in het noorden van het eiland. „Gééf, dat is het. We krijgen heel veel mede werking van het campingpersoneel. Het enige dat ons tegenvalt is dat de mensen soms zo hebberig zijn als iets gratis is. Maar de afwisse ling is heel leuk en we komen zeker terug". Dinsdag wordt in de R.K. kerk te Den Burg weer een concert gegeven Deze keer door Klaas Schroevers, trombone en Peter Zwart, orgel. Het concert be gint om 20.115 uur en het programma is als volgt: 1. Trombone en orgel, In- trada, Allemande, Sarabande, Bal van Joh. Pezel; 2. Trombone en orgel, „Was Gott tut, das ist wohlgetan" en „Ertödt uns durch dein Güte" van Joh. Seb. Bach; 3. Orgel, Toccata van Leon Boelmann; 4. Trombone en or gel, „On wings of Song" van Felix Mendelssohn; 5. Orgel, Thema en va riaties, Thema, Allegretto, Burlesco, Allegretto. Andante, Scherzando, Mar- ziale, Finale van Peter Zwart; 6. Trom bone en orgel, „Wachet auf, ruft uns die Stimme", Larghetto van Jan Koet sier; 7. Orgel, Toccata van W. Ralph Driffel; 8. Trombone en orgel, „Holy City" van S. Adams. Ook dit concert wordt georganiseerd door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken en is gratis toegan kelijk. Bij de uitgang van de kerk wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de kosten. SPINBAAN to 17*1 MC OEN BURO - TEXEL TEL 02210 MB Uw dealer voor Texel hooft divorso maton in voorraad studeert jeugdwelzijnswerk en is voor het tweede jaar als lid van het mobiele team op Texel. „Het is nu veel drukker Het scheelt misschien dat ik toen de laatste twee weken van het seizoen hier was. In de bui tenlucht werken in een team met recreanten die echt geïnteresseerd zijn, vind ik leuk aan dit werk". „Je ontmoet heel veel enthousiaste mensen in verschillende leeftijdcate gorieën", aldus Peter de Bruijn uit Tilburg, die de strandspelen het mooiste vindt dat er is. Op camping Loodsmansduin zitten Esther van der Heijden uit Breda en Carla Schelle uit Oosterhout. Bei den waren niet eerder op Texel ge weest. „Het is jammer dat we hier op de camping voornamelijk voor de kinderen van 4 tot 14 bezig zijn Die van 16 jaar en ouder bereik je alleen met grote activiteiten zoals die hike die het mobiele team doet of toernooien", aldus Esther. De meisjes hebben een eigen „hok" op de camping en zijn daar zeer over te spreken. Op de Turkse Tent werd woensdag middag een Romeinse Dag op touw gezet door Sylvia Wichink uit Haar- le en Els Zoete uit Amsterdam. Zij deden vorig jaar recreatiewerk in het Noordhollandse Waarland, om dat er toen al genoeg mensen voor Texel waren. „Het leek ons niet al leen veel leuker op Texel, maar de vergoeding is hier ook ƒ100,— ho ger", aldus Els. In eerste instantie wilden zij in het mobiele team, maar na het kaderweekend veran derden ze van gedachten. „Het elektrotechniek jaf, dat is het!" Niet alleen de deelnemers aan de zomerrecreatie- 'ILJW iviteiten zijn enthousiast, maar ook de mensen die het begeleiden. Texel wordt veel gedaan aan zomerrecreatiewerk. Er is een mobiel m dat op verschillende plaatsen op het eiland evenementen op w zet en veel campings hebben een ,,vast" team. De activiteiten rden aangekondigd in de Rekreatiekrant en op affiches. Dat het in behoefte voorziet blijkt wel uit de vele positieve reacties. Het is \,,must" voor een camping. ,,Het is haast net zo belangrijk als een oon toiletgebouw". Vlieli maki esch it var effen mobiele recreatieteam dat op werkzaam is bestaat uit negen oonjfonen. Jitze Beintema begeleidt gedj dviseert. Het recreatieteam res- eert onder de gemeentelijke rtraad. Er is aan het begin van 987, tg is egebi 'ar een ..verse" werkgroep Re- liewerk gevormd, om nieuwe itieven te ontwikkelen. De oude igroep bevatte namelijk nog r een kleine groep mensen die I jaren inzaten, waardoor aan recreatiewerk weinig nieuwe im- ,en werden gegeven. ,,We heb- nieuwe werkgroepleden ge it onder mensen die met het lerrecratiewerk te maken heb- zoals strandexploitanten, bun- jvwerhuurders en campingeige- aldus Jitze Beintema. /V Texelpromotie werd eveneens Bderd, maar die vonden het niet idzakelijk. Ik snap zoiets niet, it recreatiewerk is toch een Lmei "te promotie-activiteit? Je zou kelijk wat lui in zo'n shirtje mee een beurs kunnen sturen en rmatie laten geven over wat wij Iers doen voor de gasten op het id". jaar inventariseert de werkgroep precies aan recreatiewerk op ede#i wordt gedaan en waar nog ■trok reteringen kunnen worden aan recht. Volgend jaar zal worden robeerd het werk nog meer in- d te geven. Dat wil niet zeggen er heel veel gaat veranderen: e willen het bestaande zoveel lelijk in stand houden en daar- st kijken wat we nog meer kun- tfoen. Dat hoeft niet direct op pings te zijn, maar meer voor Is of ondernemersverenigingen jorbeeld", aldus Beintema. Zo snel mogelijk is voor planning en het aan- ;ken van voldoende mensen be- jrijk dat zo snel mogelijk bekend relke bedrijven wanneer wat activiteiten willen hebben, niko ir misschien wordt het volgend ook mogelijk activiteiten op etermijn te verzorgen. ,,Je zou wel extra mensen in het recrea- im moeten hebben, bij voor- r op oproepbasis". il veel bedrijven durven het nu niet aan een eigen recreatie- n voor een paar weken bij de irtraad te „bestellen". „Als ze af toe eens zouden kunnen proe hoe dat is, misschien dat ze jaar erop dan wel durven als is leken dat de gasten het erg leuk Jen", aldus Kees de Koning, ad- iur en lid van de werkgroep Re- etiewerk en als zodanig ook be- met de training van de recrea- eiders die naar Texel gaan. stap van helemaal geen recrea- verk naar een vast team is vaak jroot. Toch is gebleken dat de ten het kunnen meedoen aan irganiseerde actieve bezigheden ingrijk vinden. Met af en toe keer inhuren van het team kan eer langzaam aan wennen. Gedetacheerd vaste recreatieteams die op npings worden geplaatst worden :detacheerd"vanuit het mobiele en vallen ook onder de Spor- td. Dit jaar zijn vaste teams ge- etst op Loodsmansduin, De ernaar, De Bremakker, Dennen- Kogerstrand, Om de Noord, aap- Shelter, bungalowbedrijven bij de Slufter, De Krim, Sluftervallei, Prins Hendrik en zwembad Molen koog. De teams variëren naar grootte van de bedrijven van één tot drie personen. Ze verzorgen ac tiviteiten alleen voor het bedrijf waar ze zijn geplaatst. Na maximaal drie weken worden de teams gewis seld. „Langer houdt je dat werk, als je het goed wilt doen tenminste, ook niet vol", aldus Beintema. De perioden waarin bedrijven een re creatieteam willen hebben variëren van vier tot tien elf weken. Dat seizoensverlenging toch langzaam begint te komen op Texel, blijkt uit de cijfertjes: de periode waarin een beroep wordt gedaan op recreatie werkers is duidelijk langer gewor den. Slecht weer Het slechte weer de afgelopen zo mers heeft het recreatiewerk aardig in de kaart gespeeld. Een heleboel bedrijven zagen in dat mensen ble ven als er voor de kinderen iets te doen was. Een onderzoek van de Kampeerraad heeft vorig jaar aange toond dat de bedrijven met recrea tiewerkers het minst last hadden van leegloop door slechte weers omstandigheden. Een bedrijf betaalt /350,— per week plus reiskosten per recreatieleider en de kosten voor het trainingswee kend. Het onderdak wordt op de campings meestal gratis geregeld. De recreatiewerkers krijgen een ver goeding van f225,— per week. „Als de prijs voor het werk zo zou moe ten zijn dat alles uit kan, dan zou het drie vier keer zo duur worden. Dan zou het voor veel bedrijven on betaalbaar worden, vandaar dat de gemeentesubsidie onmisbaar is voor het voortbestaan van het recreatie team", aldus Beintema. Service Het mobiele team verzorgt de gro tere activiteiten over het hele ei land, waaraan niet alleen mensen van één bedrijf mee kunnen doen, maar van meerdere. Enkele voor beelden zijn voetbal- en volleybal toernooien, fietspuzzeltochten, avonturentochten en nachthikes. „Het mobiele team is eigenlijk gra tis service van de gemeente naar de toeristen toe. Maar in de toe komst kan er misschien wat geld worden verdiend met het verhuren van dat team als er nog tijd over is in het weekprogramma", aldus De Koning. Gezond Gezond en fit zijn is in op het mo ment. Hotels zouden daar op in kunnen spelen door het huren van een recreatieteam. „Zoiets moet ge woon groeien. We kunnen wel mooie folders gaan sturen, maar dat werkt niet. Als er een paar ho tels mee beginnen dan werkt mond-op-mond reclame veel beter. En als er morgen hotels bellen dat ze wat georganiseerd willen heb ben, denk ik dat wij alles in het werk zullen stellen om dat voor ze te regelen", aldus Beintema. Het mobiele team heeft vanaf de eerste weken dat het dit seizoen ac tief was veel respons gekregen op de evenementen, hoewel de vakan ties nog niet overal waren begon nen. Er waren zelfs nog veel groe pen op schoolreisje die deelnamen aan de recreatie-activiteiten. Krim kwamen woensdagmiddag parachutisten binnenvallen, nadat Slep Zijlstra met zijn hovercraft een demonstratie had gegeven Daarvoor was een vliegerwedstrijd gehouden. HEVEL HEVEL Holland HEVEL Holland De strandspelen, die erg weersge- voelig zijn, zijn pas twee weken ge leden begonnen. En met die afhan kelijkheid van goed weer lijkt het erg mee te vallen, want hoewel het tot nu toe nog niet echt een stra lende zomer is geweest, was het bij ieder strand waar het team ver scheen een drukte van belang. „De deelname aan tochten op de fiets of lopend is vergeleken bij vorig jaar behoorlijk gestegen", aldus Beintema. De steeds grotere bekendheid die het recreatiewerk inmiddels heeft gekregen is daar zeker debet aan. „Je hoort het geregeld aan de overkant: op Texel gebeurt veel". Suggesties Suggesties van deelnemers aan ac- toerisme. Door deze variëteit is de kwaliteit van het werk op Texel be hoorlijk hoog. leder jaar komen er gemiddeld 140 aanmeldingen waar van 80 worden uitgeselecteerd om mee te doen aan het kaderwee kend. Rond de 70 blijven over. Texelaars Opmerkelijk is dat ook Texelaars meedoen aan de activiteiten. „Bij volleybal- en voetbaltoernooien zijn het er het meest", aldus Beintema. „Ik zou alleen zo graag nog een paar Texelse oproepkrachten heb ben. Mensen die hier wonen en dus snel beschikbaar kunnen zijn. Het probleem is de vergoeding. Ze verdienen veel meer als ze in een snackbar gaan werken". De Romeinen tegen de Galliërs op de Turkse Tent. tiviteiten of andere personen zijn welkom. Als ze bruikbaar zijn, wor den ze ingepast in het programma. „Maar we hebben wel onze gren zen, hoor", waarschuwt Jitze. Als voorbeeld noemt hij eierengooien en een oberrace. „Met eten gooien gaat net iets te ver en zo'n oberra ce is een sportieve wedstrijd die net zo leuk is als met water wordt gelo pen in plaats van met bier". Tussen de deelnemers van zeer ver schillende pluimage zitten wel eens een paar oproerkraaiers die het plan hebben de boel eens lekker te ver zieken. Daarmee hebben de recrea tieleiders weinig pardon: als ze al niet vóór die tijd door andere deel nemers tot de orde zijn geroepen wordt hen vriendelijk doch beslist te verstaan gegeven dat ze beter kun nen ophoepelen. „Ik kan niet echt zeggen dat dat gebonden is aan een bepaald gebied op Texel, hoe wel het in het noorden van het ei land eigenlijk nooit voorkomt". Voordat de recreatiewerkers aan de slag gaan hebben zij een scholings weekend op Texel. In dat zg. kader weekend worden ze wegwijs ge maakt op het eiland en wordt dui delijk gemaakt wat er van hen wordt verwacht. Ze krijgen de gele genheid elkaar goed te leren ken nen, ze worden voorbereid op de verschillende groepen mensen die ze kunnen verwachten en over spe cifieke activiteiten daarvoor. Het merendeel van de „aanmelders" volgt een opleiding waar de aspec ten van het werk in terug te vinden zijn, zoals sportacademie, jeugd- en jongerenwerk of een school voor Het recreatieteam heeft twee busjes voor het vervoer van mensen en matrialen. Die materialen zijn door de Sportraad bijeengebracht en de hoeveelheid is in de loop der jaren aardig uitgebreid. In de winterperio de kunnen verenigingen dat lenen, evenals de busjes. De verenigingen zijn per brief op de hoogte gesteld van die mogelijkheid en de prijzen zijn niet hoog. In de zomerperiode kunnen de campings die recreatie leiders hebben, gratis gebruik ma ken van het materiaal, mits dit niet op eenzelfde moment nodig is voor een activiteit van het mobiele team. Recreatieconsulent Gemeente Texel heeft ooit een full time recreëtieconsulent in dienst ge had. „Het is eigenlijk te gek dat dat nu niet meer het geval is. Het seizoen breidt zich alleen maar uit. In de kleinere vakanties zou je de zelfde service aan bedrijven moeten bieden", aldus Kees de Koning. Jitze Beintema, die nu een deeltaak aan het recreatiewerk heeft, zou zich gelijk beschikbaar willen stellen als er weer een volledige baan op dit gebied zou worden aangeboden. „Je zou in de winterperiode vanuit de Sportraad of misschien wel van uit de gemeente een ondersteunen de taak kunnen hebben naar vereni gingen toe. Je kunt zelf evenemen ten op touw zetten, vrijwilligers be geleiden en helpen bij de organisa tie van hun activiteiten, het lijkt me echt een schitterend beroep", aldus Beintema. Niet verplicht Reina Kuik uit Sint Anna Parochie

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 8