A ff Vis vloog weg van nostalgische afslag Toeristische drukte herstelt zich IK WIL 'N SPAARHYPOTHEEK MAAR DAN WEL MET DE RENTE 30 JAAR VAST! DAT KAN. Succesvolle Oudeschilder manifestatie Noodcamping drie dagen in gebruik Vriendendienst voor brandweer-Abraham Wielerwedstrijd bij PEN-centrale zwaar Geen zomeravondvolleyba Ringsteken Den Hoorn PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 2 AUGUSTUS! gsD. U wilt een hypotheek waarbij u de Ie looptijd maximaal van 't fiscale voordeel profiteert? En uw netto woonlasten 30 jaar lang onveranderd kunnen blijven, terwijl u tienduizenden guldens minder kwijt bent dan bij andere hypotheken Texels hypotheken informatiecentrum garantie voor zekerheid FA.JAN DEKKER verzekeren - financieren - sparen Bernhardlaan 109, Den Burg, tel. (02220) 2833 De tweede helft van juli heeft uiteindelijk toch een ommekeer teweegge bracht. Teso zette afgelopen maand méér auto's en aanhangers over dan vorig jaar juli en het aantal vreemde auto's overtreft na het afgelopen wee kend voor het eerst deze zomer het aantal van 1987. Kortom: het toerisme naar Texel heeft zich hersteld. Volgens de statistieken van Teso bevonden zich zondagavond 8244 vreem de auto's op het eiland, bijna 300 meer dan vorig jaar. Een week geleden was er nog sprake van een negatief verschil van 500. Mede door het grote vervoersaanbod van het afgelopen weekend, beëindigde Teso de maand met 3 Z2 procent meer overgezette personenauto's dan vorig jaar. Lichte stijgingen waren er in de categorieën vrachtauto's, caravans en aanhan gers. Tegenover een toename van het aantal vervoerde autobussen (27, 6%) stond een daling in de categorie opleggers (15,3%). Het totaalbeeld over de eerste zeven maanden van dit jaar blijft onveranderd gunstig: er werden in 1988 tot dusver 325.948 eenheden vervoerd van Den Helder naar Texel en omgekeerd, tegen 298.483 vorig jaar. Dat is een stijging van 8.6%. De drukte leidde vrijdag en zaterdag tot wachttijden aan beide zij den van het Marsdiep, die tot maximaal 2)4 uur opliepen. Zondag was het eveneens druk, maar toen hoefde de reserveboot niet te worden ingezet. een geïnteresseerde oud-Texelaar zegde spontaan in zijn bezit zijnde Spitfire- onderdelen toe. Voor de kraam ston den recentelijk door Texelse kotters op geviste Rolls Royce-motoren van neer gestorte bommenwerpers uitgestald. Scheepsroer 17.39.05 minuten. Tweede was Jasper Braam in 17.59.90 minuten. De senio ren moesten dit keer 32 km rijden, uitslag: 1 Evert Koopman, 50.34.84 minuten; 2. Paul van Arnhem, 51.13 05 minuten; 3. Dirk Vinke, 51.37.36 minuten; 4 Wim Schepers, 51.54.08 minuten; 5. Willem Trap, 52.43.10 minuten; 6 Hans van Osch, 54 35.92 minuten; 7. Wil Braam, 55 22.18 minuten; 8. Piet Roeper, 56.38.41 minuten; 9. Jordi Roeper, 56.38.41 mi nuten, 10. Frans Witte, 59.44.36 minuten. springkussen. Dat kantelde terwijl er kinderen op actief waren. Persoonlijk letsel deed zich niet voor, maar om herhaling te voorkomen werd het ge vaarte steviger vastgebonden. Aan de vooravond van de Visserijdag, vrijdag avond, moesten in verband met de harde wind ook voor de grote feest tent voorzorgsmaatregelen worden ge troffen Broederlijk bijeen hielden vrachtwagens van de Oudeschilder transportbedrijven de tent uit de wind. Van de verwachtte uitschieters tot windkracht 11 kwam overigens niets terecht. Dat was hooguit zaterdaga vond het geval, toen in diezelfde tent een feest losbarstte dat zijn weerga niet kende. Touwtrekken De Texelse kottervissers zullen met een weinig feestelijk gevoel naar de feest tent zijn gegaan. Voor het tweede achtereenvolgende jaar trokken zij aan het kortste eind in de touwtrekfinale en dat nog wel op eigen terrein. Win naar was wederom het team ,,De Vrij buiters" uit Heeten. Deze goed geoe fende touwtrekkers hadden het echter niet eenvoudig. Na twee manches was de stand 1-1 en moest een barrage de beslissing bieden. De betere techniek van de ploeg uit Heeten gaf uiteinde lijk de doorslag. In de poulewedstrij den waren beide teams ongeslagen gebleven. Vooraf bestond enige span ning of het sterk in kracht toegeno men team ,,De Prinsen" (spierbundels uit de PH-polder) de kottervissers zou Twee echte oude vissers. Cor Vonk en J ven der Vis Azn.. genieten van het touwtrekken. Vrijdagavond zag de gemeente z! genoodzaakt de noodcamping a: de Westerweg in gebruik te steil Dat was om „loslopende" jongel op te vangen, die tijdelijk op de gewone campings niet meer te recht konden. Zoals bekend zijn lang niet alle kam- peerbedrijven op Texel bereid om jonjrli geren op te nemen, zodat de plaat singsmogelijkheden voor deze categr rie op Texel beperkt zijn. Kampeerde in gezinsverband kunnen ook nu nor op de meeste campings terecht. Op de noodcamping stonden zaterdag e kele tientallen tenten. Zondag was d aantal al hard afgenomen en maan dagmiddag kon de noodcamping we worden gesloten. Ook elders op de haven was iets te zien wat onlangs boven water was ge haald: een circa een eeuw oud scheepsroer dat afgelopen woensdag door de TX 94 „Avontuur" van Kees Boersen was opgevist. Het hardhouten roer, dat in goede staat verkeerde, was in de netten beland bij het „gaatje van Ellen", een in de Texelse visserijwereld bekende visstek op de Noordzee, ver noemd naar oud-visser Wim Ellen. De ze benaming gaf overigens nogal wat hilariteit onder de bezoekers op de ha ven. Het vijf meter lange roer zal, na een zoetwater behandeling te hebben ondergaan, worden tentoongesteld op een plaatsje voor het Maritiem- en Juttersmuseum. Deze Oudeschilder trekpleister was overigens ook met een leuke kraam vertegenwoordigd. Een sloep van de in januari 1986 bij paal 11 gestrande „Compass" was als origine le informatiestand ingericht en in het kraampje stond een aquarium met een fles, die eerder in de week was opge doken uit een 16e eeuws scheepswrak in het Scheurrak door het onderwater- archeologisch WVC-team. Voor de sfeer op de haven zorgde voorts een stoomschip uit Zaandam, dat regelma tig luidruchtig stoom afblies. Het schip beschikte bij deze demonstratie over meer dan 4000 kilogram steenkool die in de loop van het jaar was opgevist door de Texelse kotters. Voor sfeer van een andere (muzikale) orde zorgde de Nioz-band, die zonder moeite het pu bliek op de hand kreeg. In de feesttent vermaakte de Boerenkapel de bezoe kers die daar even van de vermoeienis sen op de winderige kade kwamen uitrusten. De demonstraties van de whipperploeg en Duikclub Texel trokken telkens veel belangstelling. Dat deed ook Circus Royal, dat onaangekondigd met kame len, een lama en een olifant over de haven paradeerde, in een poging nog wat bezoekers voor de laatste voorstel lingen te lokken. Springkussen Voor de kinderen was er een mini- kermis ingericht, 's Ochtends had die nog voor wat problemen gezorgd, toen de wind vat kreeg op het kolossale Spuitgasten hebben een hechte onder linge band, die tot ver over de provin ciegrenzen reikt, 'n Sterk voorbeeld daarvan was vrijdagavond te beleven bij hoeve Ruimzicht" aan de Hoofd weg. Aldaar hield de heer Brand van Middendorp uit het Gelderse Voorthui zen samen met zijn echtgenote Riet en het beviiende echtpaar Van den Hazel vakantie. Vrijdag vierde Van Midden dorp zijn vijftigste verjaardag. Dat heuglijke feit mocht volgens het brand weerkorps uit zijn woonplaats niet on opgemerkt passeren. Commandant Gert van der Kamp had daarom con tact gezocht met zijn Texelse collega's. Die zijn, zoals bekend, wei in voor een geintje. Hoofd brandwacht Van Mid dendorp zag zodoende tot zijn grote verbazing vrijdagavond de wagen van de Cocksdorper brandweer met zwaai licht en sirene het erf opkomen. De brandweerlieden Harry Bonne en Henk Leyen waren zo attent om een bloe metje en een flesje drank mee te bren gen, en werden uit dank op koffie ge- tracteerd. Aardig detail is dat de kers verse Abraham eerder dit jaar met de brandweerwagen van Voorthuizen op Texel heeft rondgetoerd. Dat betrof een nieuwe aanschaf die moest wor den ingereden, en aangezien de familie Van Middendorp graag wilde weten hoe hun vakantie-eiland eruit ziet, werd het een ritje Voorthuizen-Texel vi ce versa. ,,Dat was maar goed ook, want Texel bleek veel groter dan we hadden gedacht. Op Terschelling, waar we anders altijd heengaan, deden we alles op de fiets. Maar hier heb je een auto nodig, zeker als je in de polder logeert." Touwtrek-kampioen Heeten: niet de grootste spierballen, we! de beste techniek. kunnen verslaan. Dat lukte echter n mede omdat de spectaculaire scheiji rechter Simon Dros „De Prinsen" maal had afgeblazen wegens een meende overtreding van de spelregi Ook andere beslissingen werden Drt niet in dank afgenomen hetgeen I ge reacties teweegbracht, maar alles bleef binnen de sportieve perken. Ui slag heren: 1. Heeten, 2. Kottervissi 3. De Prinsen, 4. De Polderjongens, Ploff Inn, 6. Jonge Vissers, 7, J. Bri wer. Dames: 1. Van Sambeek Truck service, 2. Bremer Assurantie, 3. minebron. In totaal deden vier team^st minder mee dan vorig jaar. In verband met Oosterend Present gaat het zomeravond volleybaltoerno van Smash' 68 woensdagavond niei door. Het ringsteken in Den Hoorn werd donderdag in verband met het sleck weer afgelast. Woensdag zal de wedstrijd alsnog in die plaats worde verreden. Het opstelterrein is aan Kleiweg en er wordt gestoken in de Herenstraat, aanvang 19.00 uur. Met, he wordt verzocht de Herenstraat, Stok e weg en Naalrand vanaf 10.00 uur ai sen vrij te houden. rkt c Ihea 21.: ver toek Oudeschild was zaterdag aan trekpleister van de eerste orde. (Foto: Dirk Kuiter! Vrijdag hield de wielervereniging een tijdrit bij de Pen Centrale. Het was een zware wedstrijd door de harde wind. Bij de jeugd waren maar twee deelne mers die een rit van 8 km. reden. Eerste was Egbert van de Werf in Niet spectaculair, wel 'n succes. Oudeschild voorzag zaterdag met de jaarlijkse Visserijdag duidelijk in een behoefte. De kraampjes wa ren 's morgens nog maar nauwelijks ingericht, of het was al een drukte van belang op de havenkade. Verse vis stond centraal, in velerlei opzicht: verkoop van gebakken vis ten bate van de nieuwe sportzaal, gratis mosselen proeven en demonstraties visroken waren activiteiten die typisch bij een zich manifesterend vissersdorp pas sen. Een schot in de roos was de eenmalige wederopleving van de visafslag. Zonder veel moeite waren aan het eind van de middag alle aangevoerde kisten verse vis „schoon leeg". Doorlopend was de tent, op de vertrouwde plaats naast ,,'t Pakhuus", gevuld met aspirant-kopers die graag in de buidel wilden tasten. Veel lichter werden de portemonnees niet, want de prijzen la gen soms op Sinterklaas-niveau. Tien stuks schar of schol ging weg tussen de vier en zes gulden, en voor een ki lo gekookte garnalen werd tussen de vier en zeven gulden neergeteld. Maar wie alleen kwam om de sfeer te proe ven, kwam eveneens aan z'n trekken. Veilingmeester Ruud Boom maakte er een prachtige Skilder show van, waar bij hij zijn hele verbale trukendoos opentrok. Hij zette bijvoorbeeld in op f7,50 en liet vervolgens via een onver staanbaar gemurmel („afslagdialect") de prijs zakken. Wie „ja" riep, moest dan maar afwachten voor welk bedrag het betreffende portie vis was afgesla gen. Als het hem zo uitkwam, rekende Ruud Boom gewoon twee kwartjes veilingkosten, zonder dat het publiek daar over viel. In Adrie Hutjes en Dirk Schagen had Boom twee geschikte aangevers. Hutjes liet blijken aan de verse vis te kunnen zien door welke kotter die was gevangen en Schagen gaf desgevraagd uitleg over de ken merken van de verhandelde vis. Alle Oudeschilders en ook diverse andere Texelse vissers hadden voor de aan voer gezorgd. Ook in het algemeen gesproken, toonde de organisatie zich bijzonder ingenomen met de medewer king van de zijde van de visserij. Zo la gen de kotters in de haven netjes aan de kant en waren zonder uitzondering vrolijk met vlaggetjes versierd. De TX 88 kon worden bezichtigd en de gar- nalenkotter TX 10 lag midden in de haven met de netten uit. De nostalgi sche visafslag was om half twee ge opend met de overhandiging van de eerste „Skilder skuut". De jarige ha venmeester Kees de Graaf nam het produktenmandje in ontvangst uit han den van Erna Tromp-Tuinema, secreta resse van de Oudeschilder ondernemersvereniging. Gratis Zoals gezegd was vis hét produkt za terdag. Hier en daar werd ook een vis je gratis uitgedeeld, en dat bleek door velen enorm op prijs te worden gesteld. „De mensen moeten overal al hun portemonnee trekken, laten wij dan eens wat weggeven. De presenta tie van het dorp staat voorop. Als het vooral om de centen zou gaan, had den we net zo goed kassa's op de dijk kunnen zetten", aldus één der organi satoren. Wat betreft de presentatie, kan de opzet geslaagd worden ge noemd. Echt veel nieuws onder de zon was er in vergelijking met vorig jaar weliswaar niet, maar er viel vol doende interessants te zien. Amateur- historicus en vliegtuig-enthousiast Brendan de Graaf bijvoorbeeld was present met een actuele stand, waarin hij een deel van hun persoonlijke col lectie vliegtuig-attributen had uit gestald. Hij probeerde alvast promotie te bedrijven voor het Texelse vliegtuig museum in oprichting. Dat lukte ook:

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2