A\ i Gemeente controleert egaal kamperen wèl" PWN-team informeert over ander drinkwater i EerstePicorna'-zeehond is op Texel aangespoeld bren dregt verweert zich: Hoornder milieumarkt actueel Vierde plaats voor Kleppertjes bij Provinciale kampioenschappen cksdorper epkistenrace de regen nstwerk voor idhuishal mag )00,kosten Crossloop: persoonlijke records gebroken Trainingen SV De Koog Instructeurs beheersten surfwedstrijd Vaccin lijkt te helpen Fooienpot gestolen Tweetal illegale arbeiders gepakt Geweerschoten waren rotjes Snelle tijden bij Hoornder crossloop Kind door bromfietser aangereden Zonder helm S1, jpAG 2 AUGUSTUS 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 derend gadegeslagen door het met paraplu's gewapende publiek verlaat coureur ,et startplankier het eerst in de geschiedenis de Texelse zeepkistenrace werd venement niet gehouden op logeberg maar in De Cocks- als onderdeel van de donder- avond gehouden Durper Feest- t. Het aantal belangstellenden groter, maar het aantal deal ers niet. ace-parcours waarop zowel zeep- ncoureurs als autoped-rijders hun il en behendigheid konden meten, uitgezet in de Kikkertstraat. Die is hellend zodat de afgelegde afstan- reer bescheiden waren. Niettemin n de verschillen opmerkelijk, af- elijk van de constructie van de in, de stroomlijn, de doorsnee van ielen, het gewicht aan boord en wat andere factoren waarover de leidende vaders langs de route discussieerden. Want net als op ogeberg was het ook in De sdorp vooral een strijd van iructeurs. De weersomstandighe- verkten niet erg mee. Het regen- jna voortdurend. Dat feit in aan- ng nemende was het toch gezel- uk bij het evenement en bij de instverfraaiïng die in de onlangs luwde raadhuishal moet komen, maximaal ƒ3000,— kosten. Het werk komt er namelijk op grond zogenaamde 1,5% regeling, n is bepaald dat dit percentage Ie bouwkosten mag worden ed aan kunst. Zoals bekend wor- fexelse kunstenaars in de gelegen- gesteld om mee te dingen naar idracht. Zij worden uitgenodigd jvend een ontwerp in te dienen jn daarbij vrij, al moeten ze er wel it gaan dat aan de bestaande in en inrichting van de hal niets derd mag worden, wat onder an- inhoud dat de bekende lamp blijven hangen. Vanzelfsprekend ook worden voldaan aan de ei- ip het gebied van bouw- en Ipreventie. Verder zijn er geen waarden wat betreft omvang, materiaal en plaats. De ontwer- lunnen tot 1 september worden liend bij mevrouw R. Van Dijk van deling culturele zaken (kamer 304, puis) en zullen worden beoordeeld de gemeentelijke adviescommis- oor kunst- en cultuurbeleid, die s zal uitbrengen aan het college, nadere informatie kan eventueel evrouw van Dijk worden egen. suggestie dat de gemeente optreedt tegen illegaal kampe is onjuist. Het is heus niet zo «rij slechts de toeristenbe- «g innen, en verder geen stap- ondernemen. Integendeel: re- slijk hebben B en W juist )ten om het gemeentelijk röle-beleid aan te scherpen." i wethouder Klaas Barendregt in «actie op het hoofdartikel in de s krant. Tegelijkertijd moet hij i' erkennen dat er nog niet tegen ploitanten van clandestiene cam- opgetreden. ,,Maar ik sluit ze- ,J6t uit dat dit de komende weken sl gebeuren." vorige krant meldden wij dat de aangetrokken ambtenaar die de 'lanbelasting moet controleren, •s deze taak uitvoert en dat diens den niet leidt tot het stopzetten "egale kampeeractiviteiten. Vol- Barendregt is het eerste juist, en iatste niet: ,,De betreffende 'ng-ambtenaar is niet aangesteld a onderzoeken of iemand al dan "egaal kampeert, en daar vervol- in op te treden. Dat is zijn "iet en het zou teveel tijd kosten, «en deze ambtenaar, terwijl hij op signaleren. Als hij vermoedt dat ergens illegaal wordt gekampeerd, dan moet hij dat op het gemeentehuis doorgeven. Die opdracht hebben trou wens alle gemeente-ambtenaren die vaak „langs de weg" aan het werk zijn. Dat de belasting-ambtenaar intus sen wèl toeristenbelasting int van de eventuele illegale kampeerders, is een normale zaak. Het is namelijk onze plicht om ten aanzien van elke toeristi sche overnachting belasting te heffen." De volgende vraag is logischerwijs: wat gebeurt er nadat een vermoedelijk geval van illegaal kamperen ten raad- huize is gedeponeerd? Volgens de wethouder is een ambte naar van de afdeling algemene zaken thans belast met de verificatie van de gesignaleerde gevallen. Er is dus niet extra mankracht ingeschakeld. Baren dregt: „Nee, en we zijn ook niet van plan om extra mensen voor controle in dienst te nemen. Wèl hebben we er nu binnen de bestaande organisatie meer het accent op gelegd." Het is de bedoeling dat de betreffende AZ-ambtenaar onderzoekt of er inder daad sprake is van een overtreding (dit kan aan de hand van het bestem mingsplan). Zo ja, dan zal de overtre der worden aangeschreven. Indien no dig zullen daarna sancties volgen. andere attracties van de Durper Feest- markt. De organisatie en leiding was in handen van het Recreatieteam en Arie van der Vis van de gelijknamige bouwmarkt uit Den Burg werkte weer mee door het beschikbaar stelllen van een vrachtauto met hellend plankier, vanwaar alle coureurs een eerlijke start konden maken. Bij de autopedrace (6-8 jaar) ging de eerste prijs naar Da niël Schob: tweede werd Inge Rente naar en derde Ulrich Pollak. Bij de 9-13 jarigen (jongens) was de eerste en eni ge prijswinnaar Erik van Lunen. Bij de meisjes was dat Anita de Weerd. Beste bij de jongens van 14 jaar en ouder was Martin Konradi. Tot „eerste dame" werd José Huisman uitgeroe pen en tot „eerste heer' Jan Geus. Winnaar van de zeepkistenrace (cate gorie kleine wielen) werd Ben Rente naar; tweede werd Sander Witte. Bij de grote wielen werd Peter-Jan Geus winnaar. Tweede werd Marco Witte, derde Roland Zijm en vierde Niels Huisman. De gunstige luchtvochtigheid en de matige wind waren zondag avond gelukkige omstandigheden voor de crossloop van De Koog waaraan deze keer 252 personen deelnamen. Menig persoonlijk re cord werd gebroken. Ondanks de grote inbreng van niet- Texelse deelnemers handhaafden de meeste snelle Texelaars zich vrij ge makkelijk bij de besten in hun catego rie. Zo zegevierden R. Schraag, J. Bakker, M. Stark en M. Goënga op respectievelijk de 1 '/z km. jongens, 1 '/z km. meisjes 4 km. dames en 8 km. heren met grote voorsprong op de overige deelnemers in hun categorie. Zondagavond kan er weer gestreden worden om de ereprijzen in één van de acht categorieën, om 19.30 uur op het sportveld van SV De Koog. Uitslagen achtste crossloop SV De Koog: 1 Vi km. jongens: 1. R. Schraag, 5.54; 2. T. Kla- renbeek, 6.09; 3 M Hoven 6.09. 1V4 km. meis jes: 1. J. Bakker 6.26; 2. J. Wordragen 6.47; 3. M. Huisman 7.10. 4 km jongens: 1. R. v/d Slikke 17.50 2. R. Stevens 17.51; 3. D v/d Slikke 18.01. 4 km. meisjes: 1. J. van Beekom 22.19; 2. N. Koopman 22.51, 3. G. Schockman 24.05. 4 km. dames: 1. M. Stark 19 48; 2 T Eelman 21.15; 3. C. Jeannine 22.39 4 km. recreanten: 1. A Brouwer 15.50; 2. M Boertien 15.57; 3. J. Brou wer 16.08 8 km veteranen: 1. L. Liefers 29.17; 2. J. Koops 29 46; 3 K. de Jong 30 30. 8 km heren: 1. M Goënga 27.40; 2, J. Zijm 28 49; 3 A. Hoven 29.21 De seniorentraining van SV De Koog wordt dinsdag (vandaag) hervat. De training begint om 19.00 uur op het veld aan de Boodtlaan. Iedereen moet loopschoenen meenemen. De „milieumarkt" die donderdag avond tijdens de Hoornder Donder dag wordt gehouden, belooft een zeer actuele, op de Texelse situatie toegesneden, aangelegenheid te worden. Waar nu al met enige spanning naar kan worden uitgeke ken, is de aanwezigheid van een PWN-team dat voorlichting zal ge ven over het veelvuldig bekritiseer de nieuwe drinkwater. Het PWN heeft speciaal voor deze ge legenheid een folder vervaardigd, waarin de feiten voor de Texelse drinkwater-gebruikers (alle Texelaars dus) nogmaals op een rijtje worden gezet. „Het PWN kan straks aan alle normen voldoen, hetgeen ten tijde van de waterfabriek in combinatie met de Moksloot-winning niet het geval was", aldus de slotconclusie in de folder. Be halve het Provinciaal Waterleidingbe drijf Noordholland qeeft een keur aan Twintig surfers deden er mee aan de eerste wedstrijd om het Texels kam pioenschap bij het Island Wave Center (paal 12). Door de voor surfers iets te genvallende windkracht (±51 werd al leen de slalom gesurfd. Daarbij wordt een grote acht gedraaid om twee boei en waarvan er één net in het begin van de branding ligt. De start was een zogenaamde Lemans start, dus alle maal tegelijk van het strand af de branding in, wat een spectaculair ge zicht was. De wedstrijd gaf een wat eenzijdig beeld, de overheersing van de surfinstructeurs van het Island Wa ve Center was groot. Steeds waren zij vooraan te vinden, in de derde man che zelfs als eerste, tweede en derde. Winnaar Maurits Jongefreur merkte op: „We maken zoveel uren op het water als instructeurs, we hebben erg veel routine en kijk op de goven en branding gekregen". Een trotse surf- schoolhouder Joris Lamens kon dus aan „zijn" jongens drie dagprijzen uit reiken. Als niet-Texelaars konden ze echter niet meedingen naar het kampi oenschap. De uitslagen: 1. Maurits Jongefreur; 2. Erik Wienk, 3. Bert Willems, 4. Niels Kossen; 5. Menno Loning, en 6. Arno Koot. De tweede wedstrijd van windsurfclub Texel en kustzeilvereniging Westerslag is op zondag 4 september bij Paal 17. andere instanties acte de presence. Al le zullen onderwerpen aansnijden die direct met het Texelse milieu te maken hebben. Zo geeft het zusje van het PWN, het PEN, informatie over het plan om nabij Oudeschild windturbines te plaatsen. Deskundigen geven tekst en uitleg aan de hand van een model windmolen. Rijkswaterstaat heeft een stand waarin de olievervuiling van de zee en de bestrijding daarvan uit de doeken wordt gedaan. Staatsbosbe heer laat de oorzaken van zieke en do de bomen in het bos zien. Het Nioz spitst zich toe op de chemische veron treiniging van Noord- en Waddenzee: welke invloed hebben deze stoffen op de in de zee levende organismen? De gemeente verstrekt voorlichting over de verwerking van het Texelse huisvuil, terwijl de pas opgerichte Texelse IVN- afdeling laat zien wat je thuis al kunt doen om de afvalhoop binnen de per ken te houden. De politie gaat in op de aanpak van milieudelicten. Verder zijn met een stand vertegenwoordigd: biologisch-dynamisch bedrijf St. Dona- tus, Uitwaterende Sluizen, de Wad denvereniging, de brandweer en een strandjutter. De markt wordt gehouden op het plein voor supermarkt Goënga en be gint om zeven uur 's avonds. Het is voor de eerste maal dat dit thema aan de orde komt tijdens de Hoornder Donderdag. De eerste nog in leven zijnde zee hond die lijdt aan de beruchte „Pi- corna" virusziekte is vorige week maandag op Texel aangespoeld. Het diertje (van vier weken oud) is naar Pieterburen overgebracht om besmetting van de zeehonden van Ecomare te voorkomen. Het vaccin dat in Pieterburen wordt getest lijkt te werken, maar pas over twee weken is daar zekerheid over. De zeer besmettelijke virusziekte stak begin mei de kop op. De eerste alar merende berichten kwamen uit Dene marken. In het Kattegat waren toen al honderden zeehonden het slachtoffer geworden. Wat de sterfte veroorzaakte wist men toen nog niet. Bij sectie ble ken de dieren aan een acute long ontsteking te zijn overleden en sommi gen hadden een leverbeschadiging. In juni werden de eerste dode zeehonden in de Nederlandse Waddenzee gevon den. De hoge snelheid waarmee de ziekte om zich heen greep wees op een virus en A. Osterhaus uit Biltho- ven ontdekte er twee bij de zieke zee honden: een Herpesvirus en een virus uit de Picornagroep. Dit laatste veroor zaakt de grote sterfte. Geen genezing Tegen het Picornavirus bestond geen vaccin en in verschillende laboratoria werd met man en macht gewerkt om er een te ontwikkelen. Er is iets ge vonden dat wordt getest op de zee honden van de crèche in Pieterburen, die vrijwel allemaal zijn besmet. De eerste resultaten wekten hoop, maar inmiddels zijn toch ingeënte zeehon den dood gegaan. Over twee weken zal er meer zekerheid zijn omtrent de werkzaamheid van het vaccin. Op Texel werd een „quarantaineopvang" ingesteld waar alle gevonden zeehon den eerst heen zouden worden ge bracht om besmetting van de zeehon den in Ecomare te voorkomen. Daar zijn nog maar twee dieren heenge bracht: een dood aangespoeld exem plaar dat voor sectie is doorgestuurd en het vier weken oude zeehondje dat vorige week maandag werd gevonden. Het was zeer verzwakt en had een ontsteking aan een oog. Loom gedrag Met de zeehonden in de Nederlandse Waddenzee gaat het slecht. Vanuit vliegtuigen is waargenomen dat ze zich loom gedragen en zich niet ver weren tegen meeuwen die gaten en wondjes in de zeehondenhuid pikken. „Als het vaccin werkt gaan we alle zeehonden in Ecomare inenten, maar dat is met de vrije exemplaren in de Waddenzee natuurlijk onbegonnen werk", aldus Rens van der Zwaag, die renverzorger in Ecomare. Hij vermoedt dat na de eerste golf van de epidemie een tweede zal volgen. „De zeehon den zitten nu nog verspreid in verschil lende groepjes, maar over een tijdje is het paringstijd en dan komen er velen bij elkaar. Daar hoeven maar een paar besmette exemplaren tussen te zitten Uit het VW bureau in De Koog werd vrijdag de zg. fooienpot ontvreemd. De pot zat met schroeven vast aan de wand, maar onbekenden zijn er blijk baar ongemerkt in geslaagd het ding los te krijgen. Vermoed wordt dat in de pot ongeveer f200,— zat. De politie heeft vorige week twee illegale in Nederland werkzame mannen uit Egypte aangehouden, één in Den Burg en één in De Koog. De Egyptenaren liepen tegen de lamp bij een gelijktijdig uitge voerde controle in de Texelse pizze ria's en shoarmazaken. Het betrof een controle op de Wet Ar beid Buitenlandse Werknemers, die werd uitgevoerd door de groep Texel van de Rijkspolitie in samenwerking met de Dienst Inspectie Arbeidsver houdingen en de Rijkspolitie district Alkmaar. De actie was geen onderdeel van een landelijke controle, maar werd uitsluitend op Texel ondernomen. De Egyptenaren bleken wél in het bezit van een geldig paspoort, maar hun vi sa waren verlopen. Hun indentiteitspa- pieren werden door de politie in beslag genomen. Beide mannen werden in de gelegenheid gesteld om een verblijfs vergunning aan te vragen. Eén Egypte naar reisde na zijn aanhouding terug naar een kennis in Amsterdam, de an der bleef op Texel. Vrijdagochtend zeer vroeg kreeg de politie melding dat in de Ruyslaan in De Koog met een jachtgeweer werd geschoten. Bij onderzoek bleek dat een groepje feestvierende Rotterdam mers rotjes had afgestoken. om weer een nieuwe golf van ziekte te veroorzaken". Inmiddels zijn ook dode grijze zeehonden aangetroffen. Deze soort leek in eerste instantie immuun voor het Picorna-virus. Zeveneneenhalf procent van de Nederlandse zeehon den is inmiddels bezweken aan het Picorna-virus. De verwachting is dat dit percentage nog zal toenemen, in het ongunstigste geval tot 50 procent. Voor de epidemie z'n intrede deed za ten er 1050 zeehonden in het Neder landse deel van de Waddenzee. V 2Ë3 De drie surfers in actie die met de rest van het deelnemersveld de vloer aanveegden. (Foto: Peter Boon Hoewel er een stevige Zuidwestenwind stond, leverde de crossloop van afge lopen vrijdag in Den Hoorn toch goe de resultaten op. Er verschenen 74 deelnemers aan de start. In vier van de vijf wedstrijdcategorieën werd de beste seizoentijd verbeterd. Minne Goënga was wederom de snelste op de 8 kilometer, maar door gebrek aan concurrentie wordt hij nog niet tot (voor hem) grote prestaties gedwon gen. Bij de jeugd op de 4 kilometer dwong de pas 12-jarige Roald van der Slikke respect af met een sterke tijd van 15.58 minuten. Aanstaande vrijdag wordt er weer gelopen in Den Hoorn. De start is 19.30 uur precies vanaf het sportterrein aan de Witteweg en de in schrijving is geopend vanaf 19.00 uur. Een 12-jarig Duits meisje dat zondag met haar grootouders wandelde op het fietspad van de Pontweg nabij De Koog,werd daar door een bromfietser (een jongeman uit De Koog) aangere den. Het meisje liep een blauwe heup op en moest zich onder doktersbehan deling stellen. De partijen geven verschillende lezin gen over de toedracht. De bromfietser beweert dat het meisje voor hem on verwacht op het fietspad ging lopen en de grootouders zeggen dat het meisje in de grasberm liep en daar door de bromfietser werd geraakt. De uitslagen waren als volgt: 8 km vrije inschrijving: 1. Minne Goënga, 28.30. 2 Jan Zijm, 29.13; 3. Peter Ludwig, 30.16. 8 km Veteranen 1. Klaus Bohn, 30.47; 2. Joachim Schober, 32.20; 3 Piet Bakelaar, 32.26 4 km Vrouwen vanaf vijftien jaar: 1. N. Hogeboom, 21.40, 2. Tieneke Buningh. 22.05 4 km Mannen vanaf vijftien jaar: 1. André Brouwer, 14 15, 2. Arjan Prent, 14.55; 3. Douwe Dijker, 15 58. 4 km Jeugd t/m veertien jaar 1. Roald van der Slikke, 15.58, 2 Kees-Jan de Jager, 17.08; 3. Dennis van der Worp, 17.33. Twee Texelse meisjes en een jongen (van 17 resp. 18 jaar) reden zondag middag met de bromfiets over het fietspad van de Krimweg. Omdat ze geen helm droegen werden ze door de politie aangehouden en bekeurd. Donderdag werden in Midden- Beemster de provinciale kampioen schappen van Noordholland voor pony's en paarden gehouden. Ook ponyclub De Kleppertjes deed hier aan mee, en startte in de klasse waar voor het verenigingskampi oenschap. Dit kampioenschap bestaat uit drie onderdelen, name lijk afdelingsdressuur (achttal), springen en groepsdressuur. Op al le drie de onderdelen was de laatste weken intensief geoefend door de deelnemende combinaties. Het achttal reed een nette proef en daarom vielen de behaalde punten (113 en 111 van de twee juryleden) achteraf de ruiters en suporters wat tegen. De drie combinaties die uitkwamen in de groepsdressuur deden het uitstekend. Jacobien de Wit met Tavarez behaalde 128 punten, Lieneke Roeper met Ara- bel 123 en Evelyn Eelman met Lindy 122 punten. Na deze twee onderdelen stonden De Kleppertjes op de tweede plaats samen met het tweede team van de Wieringermeerruiters. Het springen moest dus de beslissing bren gen. Ook op dit onderdeel was de laatste tijd goed getranind. Het was jammer dat Sigrid Collou in de laatste week moest uitvallen wegens een ge broken sleutelbeen, opgelopen bij een val van de trap. Hierdoor moest een andere combinatie voor haar invallen. Het parcours in Midden-Beemster was zwaar gebouwd, maar de ruiters gin gen er positief op af. De driesprong was erg lastig en vele combinaties kre gen hierop fouten of weigeringen. Zo ook de Texelaars. Ellis van Egmond met Bianca kwam rond met één wei gering, maar de andere twee spring- combinaties werden op die bewuste hindernis uitgebeld. Hierdoor liep het aantal strafpunten snel op en zakten De Kleppertjes naar de vierde plaats. Op zich een knappe prestatie, vooral als men bedenkt dat Noordholland toch zo'n vijftig ponyclubs telt, die aan deze kampioenschappen kunnen meedoen. Individueel Ook werd nog individueel gereden en hier waren ook prima resultaten voor de Texelaars. John van der Zwaag met Wendy werd vierde in de rubriek Best- gaande Rijpony en mag meedoen aan de Nederlandse Kampioenschappen in Utrecht. In de M-dressuur waren er twee eerste plaatsen voor De Klepper tjes: Bea Timmer met Marina en Lie neke Roeper met Arabei werden in twee apate rijbanen beiden eerste. Ook Jacobien de Wit met Tavarez kreeg het oranje lintje voor de eerste plaats in de L2-dressuur. L2-dressuur: 1. Jacobien de Wit met Tavarez 123 punten 1 winstpunt; 4. Sanna Pelgrim met Devil 124 punten 1 winstpunt. Mrdressuur: 1. Lieneke Roeper met Arabei 129 punten 1 winstpunt; 1. Bea Timmer met Marina 124 punten 1 winstpunt. L-springen: 2. Ellis van Egmong met Bianca 4 fout voldoende 1 winstpunt. Het achttal en de twee reserve deelnemers van de Kleppertjes. met hun instructrice Peggy Kamperman.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5