Cjroen c2wartsjexels in het hart^ -J I 3emeente wil radar bij schietoefeningen Oosterend Present, gij kunt beginnen!" Texelaar (59) pleegde ontucht met kinderen m> - m. 'iu.juj Wielrijder gewond ans Bakker nieuwe irecteur Sint Jan anleg fietspad Krimslag amend voorjaar Haaien dood; show ontbrak op folklore Voetbalinstuif op speelweide Ecomare ontving 100.000e bezoeker Gemeente koopt „Buureton'-'kelder voor lokale omroep Voorlopig geen geld voor zandsuppletie Whipperploeg redde visser van de „Bol" Goënga's supermarkt en specialiteitenslagerij VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1988 dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. iten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.. Frans Hopman, Pater Wit hin 27, Den Burg, telefoon 02220 - 5472. or advertenties, abonnementen, etc.: ueveld Et De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, «foon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ^19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652 Bankrelaties. Amro Bank nr, 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 en W hebben de chef van de chtmachtstaf in Den Haag ver- icht op de schietrange De Vlie- srs een radarinstallatie aan te engen, waarmee afwijkingen van aanvliegroute van schietende iegtuigen direct kunnen worden iconstateerd. hoopt wordt dat op deze wijze de iluidshinder die op noordelijk Texel Dfdt ondervonden van de oefenende aaljagers zal worden teruggedron- n. Door radarwaarneming wordt het ogelijk onmiddellijk corrigerend op te den tegen vliegers die in de fout ■eigen) te gaan. als onze lezers zich zullen herinne- i, kwam de wenselijkheid van een larpost ter sprake bij het bezoek dat n afvaardiging van de gemeenteraad icht aan de vliegbasis Leeuwarden de onder deze basis ressorterende hietrange Vlieland. De gemeente ■eg toen het advies om bij de lucht- ichtstaf aan te dringen op aanschaf n de betrekkelijk goedkope larinstallatie. Twee soorten hinder last de hinder die op Texel wordt dervonden van vliegtuigen die van route afwijken of te laag zitten, is ook het normale" lawaai dat de istellen veroorzaken zonder dat fou- worden gemaakt en dat vooral bij taalde meteorologische omstandig- den op Texel goed hoorbaar is. De darinstallatie kan daar natuurlijk geen betering in brengen, maar het colle gaat ervan uit dat de belangrijkste raaibron wordt gevormd door van de route afwijkende en te laag vliegen de vliegtuigen. De commandant van de vliegbasis Leeuwarden denkt daar echter anders over. In een brief aan de gemeente noemt hij juist het „legale" lawaai het meest problematisch. Hij acht een on derzoek wenselijk, waarbij atmosferi sche omstandigheden zoals windrich ting, het gebruikte vliegtuigtype, etc. factoren zouden moeten zijn. Ook B en W willen dat onderzoek, maar vra gen los daarvan in elk geval om per manente radarbewaking. Daarmee kunnen vliegfouten direct worden ge constateerd en gecorrigeerd en „te vens kan dan van uw kant met vrucht worden aangetoond dat de overige vlieghinder nu eenmaal is verbonden aan een adequate defensie van ons land." Een 45-jarige man uit Lochem moest dinsdagmiddag ernstig ge wond naar het Gemini-ziekenhuis worden getransporteerd, nadat hij met zijn racefiets tegen een gepar keerde auto was gebotst. De wielrijder werd gewond aan het hoofd en kwam zo ongelukkig terecht dat hij ook een sleutelbeen brak. Het ongeval gebeurde even na twaalf uur op het Molwerk. De man reed niet over het fietspad, maar verplaatste zich hard fietsend over de openbare weg. Daarbij lette hij niet op een auto van Rijkswaterstaat die links stond ge parkeerd in verband met werkzaamhe den. De racefiets bleef onbeschadigd. et ingang van 1 januari aanstaan- treedt Hans Bakker uit Den irg in dienst als directeur van het rzorgingshuis Sint Jan. De •jarige Bakker zal daarmee Wim n Heerwaarden opvolgen, die in aart volgend jaar met pensioen iet. ns Bakker, een geboren Texelaar, is imenteel werkzaam bij Drukkerij ligemann in Den Burg. Tot 1986 was tien jaar lang verbonden aan de N Texel, waarvan de laatste periode adjunct-directeur. Bakker volgde leidingen aan de Pedagogische Aca- mie in Den Helder en het Neder- ids Wetenschappelijk Instituut voor Brisme en recreatie INWIT) in Breda, werd gekozen uit 36 sollicitanten, t merendeel van de gegadigden was ;omstig van het vasteland. het voorjaar van 1989 wordt be amen met de aanleg van het Uspad langs het Krimslag naar sal 28. De gemeenteraad zal wor- in voorgesteld hiervoor 7425.000,— schikbaar te stellen. 'ar staan aanzienlijke subsidies van ministerie van landbouw en van de ovincie tegenover. Het ministerie «ft 75% van f391.500,— (het oor- ronkelijk vastgestelde investeringsbe- '9) en de provincie heeft 15% van delfde bedrag toegezegd. Omdat de hle kosten hoger uitvallen, moet de Hnciële bijdrage van de gemeente f30.510,— hoger worden dan aan- "kelijk was verwacht. De meer eien komen ten laste van het bedrag in de begroting beschikbaar is w het onderhoud van secundaire igen. In plaats van met de schrik der wereldzeeën moest de „Dag van de zee" het doen met het schip der woestijn. Geen haaien maar kame len dus op de woensdagse folklo re. Tot grote teleurstelling van de organisatie was de aangekondigde grote trekpleister, een haaienshow, op het laatste moment komen te vervallen, en moest men in allerijl op zoek naar vervanging. Het draaide erop uit dat het thema ge weld moest worden aangedaan. De Groeneplaats had woensdag meer weg van een combinatie tussen de Oude schilder Visserijdag en Circus Royal. Naast kamelen paradeerden ook oli fantjes door het centrum van Den Burg, waar wegens het eindelijk door brekende strandweer tamelijk weinig publiek op de been was. Een onver diend resultaat voor de organisatie, die zich had uitgesloofd om het tij nog te keren. Pas maandag was de organisa tie op de hoogte was gebracht van het niet-doorgaan van de haaienshow. En kele weken geleden waren de haaien allemaal gestorven als gevolg van ver ontreinigd bassin-water. Nieuwe, speci aal getrainde, haaien moesten uit Amerika worden gehaald en zouden afgelopen weekend arriveren in Neder land. Die opzet mislukte. Oosterend, klokslag acht uur vanochtend. Te paard verschijnt een heraut aan de toegangspoort van het dorp. Zijn twee vazallen, eveneens te paard, grijpen hun klaroen en schallen de dorpelingen wakker. Een menigte verzamelt zich en luistert ademloos naar de proclamatie van de heraut. Diens woorden luiden: Inwoners van Oosterend; boeren, burgers en buitenlui. De bestuurderen van Oosterend vragen uw aandacht voor het volgende: Na vijf lange jaren van afwachten en vergaderen is het weer zover. Vandaag barst het grote feest los, OOSTEREND IS WEER PRESENT. Voor de zevende maal in successie vragen wij U om Uw zorgen en buren ruzies aan de kant te zetten, om met elkaar -in eendrachtige harmonie- drie dagen lang feest te vieren. Hoewel het overladen programma dat U wordt aangeboden er borg voor zal staan dat U zich niet hoeft te verve len, wordt U er bij deze nogmaals op gewezen dat het welslagen van het feest voor een groot deel aan Uzelf te danken zal zijn. Daarom vragen wij U om zoveel mo gelijk sfeer in Uw eigen buurt of straat te creëren, alvorens aan te zitten aan de gezamenlijke maaltijd in het cen trum van het dorp. Verder wordt U vandaag om half drie verwacht bij de uitvoering van het grootse Oosterender spel op het feest terrein aan de Bijenkorfweg. Voor het overige programma verwijzen wij U naar de feestkrant, die inmiddels bij U bezorgd is. Er wordt op U gerekendI Zegt het voort, zegt het voort!" Onder gejuich der buurtbewoners en klaroengeschal trekken de drie ruiters verder, naar de volgende straat. Net zolang totdat zij alle straten hebben gehad en het hele dorp op de hoogte is. Als het trio het dorp verlaat, is daar de feestvreugde hoog opgelaaid: Oosterend Present 1988 is 'n feit. Wie het wil meemaken, kan van daag, morgen en overmorgen in het prachtig versierde dorp te recht. Een 59-jarige man uit Eierland is maandag door de politie aange houden wegens ontucht met jonge kinderen. Uit politie-onderzoek is naar voren ge komen dat de man bij tenminste drie gevallen betrokken moet zijn geweest. Eén geval heeft de Texe laar inmiddels bekend. De man is ingesloten in Den Burg. Morgen wordt hij voorgeleid aan de officier van justitie te Alkmaar. De zaak kwam enkele weken geleden aan het rollen. Een Texels ouderpaar vermoedde dat ontuchtige handelingen waren gepleegd met hun 7-jarige dochtertje en schakelde de politie in. Daarnaast deden op dat moment al enige tijd geruchten de ronde over sex met jonge kinderen. Naar aanleiding hiervan stelde de Texelse rijkspolitie Texel een onderzoek in, in samenwer king met de afdeling jeugdzaken van het district Alkmaar. Naast het geval waarvan aangifte was gedaan, konden nog twee ontucht- zaken worden vastgesteld. Het betreft drie verschillende kinderen (meisjes) van ongeveer zeven jaar. Eén der meis jes is afkomstig van het vasteland. Zij was door de man benaderd toen zij met haar ouders op Texel logeerde. Al le drie gevallen zijn op Texel gepleegd, waarschijnlijk bij de man thuis. Uit het onderzoek bleek voorts dat de man telkens eerst op vriendelijke wijze in contact trachtte te komen'met de meisjes. Als na enige tijd sprake was van een zekere band, lokte hij ze mee om vervolgens ontuchtige handelingen (geen verkrachting) te verrichten. Het onderzoek duurt nog voort. De politie sluit niet uit dat nog meer ge vallen aan het licht zullen komen. Ou ders/verzorgers die vermoeden dat ook hun kind slachtoffer is geworden, wor den verzocht te bellen met de rijkspoli tie Texel (tel. 02220-2644) of naar de afdeling jeugdzaken van de rijkspolitie Alkmaar (tel. 072-195555). Alle ver strekte gegevens zullen vertrouwelijk worden behandeld. Tevens kan de poli tie voorlichting geven over hulpverle ning en eventueel doorverwijzen. Zaalvoetbalvereniging Casino houdt in samenwerking met Voetbal Interna tional een voetbalinstuif op de ijs baan/speelweide in Den Burg, woens dag om 12.00 uur. Voor dit evenement zijn diverse mini-voetbalteams op de been gebracht. Er wordt gespeeld vol gens het Amerikaanse systeem en het veld zal van opblaasbare boardings worden voorzien. De organisatoren streven ernaar dat ook Texelse teams meedoen aan deze instuif. Wie interes se heeft wordt verzocht contact op te nemen met Willem Roeper, per adres Havenrestaurant, telefoon 02226-310. Ecomare ontving woensdagmiddag de 100.000e bezoeker van dit jaar. Het was één van de leden van de familie Kokshoorn uit Zoetermeer: echtpaar met een 8-jarige dochter. De Kokshoorns mogen zich tot de zeer trouwe bezoekers van Ecomare reke nen want al zeven jaar is een bezoek aan het centrum vast onderdeel van hun vakantie op Texel. De familie mocht er deze keer gratis in en werd verblijd met een pluche zeehond en een pakket met posters, stickers, fol ders en ander informatiemateriaal. De komst van de 100.000e bezoeker op 3 augustus wijst erop dat de be langstelling voor Ecomare nog steeds uitstekend is. Vorig jaar werd de 100.000e één dag later geregistreerd. Het totale aantal bezoekers was in 1987 168.000. Vrijwel zeker gaat de gemeente raad dinsdag akkoord met de aan schaf door de gemeente van de kelder van De Buureton aan de Molenstraat ten behoeve van de Stichting Lokale Omroep Texel. De kelder wordt van de firma Duin ge kocht voor 758.000,— en zal aan de omroep ter beschikking worden gesteld als studioruimte. Daartoe zal de ruimte moeten worden ver bouwd, waarvoor 745.000,— nodig is. De kapitaalslasten van aankoop en verbouwing worden door de ge meente in rekening gebracht van de omroep. Verder zal aan de stichting een in vesteringssubsidie worden toegekend van 727.595,—, zijnde 25% van de kosten van technische apparatuur, ver bouwing en inventaris. Oude subsidie Aan de Stichting Lokale Omroep Texel was voor 1988, 1989 en 1990 al een jaarlijkse exploitatiesubsidie toegezegd van 720.000,—, maar dat was eigenlijk bestemd voor uitzenden via de kabel in afwachting van een ethervergun ning. Van de kabeluitzendingen is ech ter niets gekomen. Alle energie is ge richt geweest op het verkrijgen van ethervergunning. Die vergunning is er inmiddels en B en W hebben er geen moeite mee dat dit geld nu voor de etheruitzendingen wordt gebruikt. Het bedrag valt echter wel onder de 1% kortingsregeling die voor 1988 nog gold, zodat Radio Texel kan rekenen op jaarlijks 719.800,—. Hoe het na 1990 zal gaan is nog ongewis. Texel zal met lede ogen moeten aanzien hoe de westelijke duinkust verder door de zee wordt afge knaagd want er komt voorlopig geen nieuwe zandsuppletie. Een paar maanden geleden was daar van nog sprake, maar de minister heeft nu beslist dat hiervoor of voor andere maatregelen om de af slag tot staan te brengen, geen geld wordt uitgetrokken. Dat gebeurde nadat een delegatie van het ministerie had vastgesteld dat er geen acute nood is omdat de bevol king geen gevaar loopt. Rijkswa terstaat Texel zou het liefst strandhoof- den aanleggen of verlengen op plaat sen waar de meeste kustafslag is, want daarmee zijn goede ervaringen opgedaan. Het is opgevallen dat tus sen de palen 10 en 14, waar de strand- hoofden zijn verlengd, de kust nauwe lijks meer achteruit gaat. Het ministe rie wil voor die strandhoofden echter ook geen geld uittrekken omdat die „pieren" moeten worden onderhouden en dus een bron van kosten zijn. De laatste zandsuppletie kostte veertien miljoen gulden. Een nieuwe suppletie zou twee keer zoveel vergen omdat het zand van veel grotere afstand van uit de Noordzee moet worden aange voerd, waarbij hoppers en lange drij vende leidingen moeten worden ingeschakeld. De whipperploeg van De Koog was dinsdagmiddag betrokken bij een reddingactie in het Molengat, ter hoogte van zandplaat De Razende Bol. Twee broers uit Zaandam, die daar waren gaan vissen, waren in ernstige moeilijkheden geraakt toen hun bootje vanwege de sterke stroom plotseling was gekanteld. Eén wist de zandplaat te bereiken, maar de ander dreef urenlang rond, zich vastklampend aan een lege jerrycan. De whipperploeg was tegen kwart voor vier gealarmeerd en ging kort daarna bij paal 9 te water met de rub berboot. Gezocht werd in de omge ving van de boei MG 11. Na ongeveer drie kwartier zoeken kregen de Texelse redders een seintje van een schip dat iemand op De Razende Bol zwaaiend met een rood hemd de aandacht stond te trekken. Hij bleek één der twee gezochte vissers. De whipper ploeg haalde de man op en zette hem over op de RP 20, het patrouillevaar tuig van de rijkspolitie te water. Onge veer gelijktijdig werd diens 62-jarige broer in zwaar onderkoelde toestand opgepikt door het Helderse reddingvlet „De Zeeleeuw". Beide mannen werden overgebracht naar het Gemini- ziekenhuis, alwaar bleek dat degene die in het water had gedreven op het nippertje aan de dood was ontsnapt. Echt Texels lamsvlees Heel veel soorten brood, broodjes en gebak Een postkantoor Biologisch-dynamische groente en zuivel en nog veel meer dingen, die u in een gewone supermarkt niet vindt, vindt u bij in Den Hoorn, 02226 - 252 OOK UW BARBECUESPECIALIST Den Hoorn is dichterbij dan u denkt!

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1