SV Texel tegen FC voetbalt Utrecht Voetballers strijden weer om Texel-cup Jan Bruin opent zijn Atelier68" Volgend jaar toernooi met profteams? „Campingtoernooi op Boys-terrein Aanrijding bg tr rc Drie granaten gevonden Geslaagd Texla honkbalde tegen toeristen Superkool van acht kilo: een raadsel Ringsteekwedstrijd Maaimachine wordt duurder PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1 Op het terrein van Texelse Boys wo dinsdag een Avro's Toppop campinj toernooi gehouden, aanvang 12.30 uur. Naast een voetbalteam van de Avro's Toppop-mensen wordt meege daan door teams van De Zwaan en Casino en door diverse gelegen heidsteams van campings, die zich hebben geklasseerd bij de wedstrijdi van het recreatieteam. iog jdac erd; idai aanc isdc iens nde jdac :erd. jgvi n hi i Op de kruising Rozendïjk/Pontweg vond een aanrijding plaats, waarbij |(6r schade binnen de perken bleef. Een 23-jarige automobilist uit Den Heldi verzuimde, komende vanaf de Rozei dijk, voorrang te verlenen. Een 44-jarige inwoner van Den Burg, die zijn personenauto uit de richting va' De Koog op de Pontweg reed, kon een botsing niet meer vermijden. irgei de intie V om ds cte' jaar kwam zijn atelier/galerie gereec agf „Een ruimte met een geschiedenis' vertelt Bruin. In de oorlog moet he pand hebben gefungeerd als „Brau schenbad", een wasruimte voor de Duitse soldaten. Later had het voor malige waterschap „Dertig polders" zijn opslagschuur. Toen de familie J. Buis de schuur kocht, werd er een woonhuis op geplaatst. En nu geeft Bruin de schuur een nieuwe functie Bruin's nieuwe etsen, aquarellen en monoprinten blijken in weinig opzie) ten te verschillen met het werk van enkele jaren geleden. In problemati sche thema's zoals bijvoorbeeld „ge vangenschap" kan Bruin zijn emotie en onvrede blijvend kwijt. Anderzijdi tonen zijn aquarellen onveranderd zo nige landschapjes. Vooral deze laats categorie vindt gretig aftrek onder h r Duitse publiek op Texel, aldus beme Bruin. „Maar als dat goede handel blijkt, ga ik heus niet plotseling alle maal dezelfde landschapjes maken hoef er niet van te leven, en kan da! trouwens ook niet. Voor deze nieuw werkruimte geldt dat ook: ik hoef ni de tent vol te hebben, maar het is mooi genoeg als de mensen met inf resse me weten te vinden". „Atelier 68" is geopend maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur, of na telefor sche afspraak. Ol nsd in 1 irtg iele' fi2( igt: Wc ich, Pre Co alth llegr Op het strand even ten zuiden van Paal 9 werden woensdagmiddag drie granaten van uiteenlopend formaat ge vonden: één van 10 cm lang, één van 15 cm en één van 40 cm. De laatstge noemde had een doorsnee van ruim tien centimeter. De vinder was zo ver standig om de munitie te laten liggen en waarschuwde de strandbewakers van het Utrechts Studenten Corps, die ervoor zorgden dat de politie werd ver wittigd. Deze heeft de granaten veilig opgeborgen in afwachting van de duik- en demonteergroep van de mari ne, die voor vernietiging zal zorgen. Mevrouw B.A. Roest-Swaerts is geslaagd voor het geïntegreerde on dernemersdiploma voor detailhandel in lederwaren en reisartikelen, welke opleiding ze in Hoorn bij het IMO heeft gevolgd. Wekelijks staat het in de Recreatie krant: „Honk- en softbalvereniging Texla houdt om 19.00 uur dinsdag op de speelweide aan de Emma- laan een softbal-instuif". Softbal- liefhebbers onder de op Texel ver blijvende toeristen spelen dan sa men met een aantal Texla-leden ontspannen partijtjes. Dinsdag werd er voor het eerst deze zomer ook gehonkbald. Dat gebeurde op verzoek van hier vakantievierende honkballers van „De Panters" uit Tiel. De op camping Loodsmansduin verblij vende honkballers uit Tiel hadden zo veel contacten gelegd met andere honkballers, dat het mogelijk was een team te formeren. Zij kwamen met het verzoek om tegen Texla te mogen spe len. Op korte termijn bleek het inder daad haalbaar om een wedstrijd te or ganiseren, omdat ook Texla, ondanks de vakantie, over voldoende spelers kon beschikken. Het werd onder lei ding van scheidsrechter Fred Winkel een zeer geanimeerde wedstrijd. Beide teams experimenteerde wat met de opstelling voordat men de mensen op de juiste plaatsen had staan. Vanaf dat moment was er sprake van een gelijk gaande strijd. Het gelegenheidsteam wist zelfs een dubbelspel te realiseren. Toen na anderhalf uur de balans werd opgemaakt, bleek Texla met een paar punten verschil (16-19) gewonnnen te hebben, hoewel dat het minst belang rijke aspect van de avond was. Het toeristenteam bestond uit spelers van de volgende verenigingen: Jeka (Bre da): De Knuppelaars (Rosmalen): M.A.C. (Delfzijl); De Panters (Tiel) en S.V. Phoenix ZC (Zeist). Aan de andere zijde van het veld werd intussen de gebruikelijke softbalwedstrijd gespeeld. Onder leiding van Piet Schneider ook hier leuke spelmomenten. Naast toe risten die niet in verenigingsverband uitkomen, waren hier spelers en speelsters aanwezig van H.C. The Eag les (Deventer) en De Hazenkamp (Nijmegen). Zondag 7 augustus Om 17.30 uur speelt op het Texel-vö Texel 1 tegen FC Utrecht (voor wedstrijd Texel B1-Boys B1). Maandag 8 augustus Om 19.00 uur begint in De Koog ee ,rV ringrijderij om het kampioenschap ]?'h Texel. ts, ie fa Om 17.40 uur wordt via Nederland de aflevering „Texel" uitgezonden vj de serie „Lekker weg". In Cinema Texel draait Fatal Attract) om 20.00 uur. De I 0 Bi iade rnd 00 tr Dinsdag 9 augustus Op het terrein van Texelse Boys in Den Burg wordt het Avro's Toppop campingvoetbaltoernooi gehouden, aanvang 12.30 uur. Voor de overige evenementen wordt verwezen naar de Recreatiekrant. nationale voetbalwereldje, veronderstelt Blom dat het naar Texel halen van meerdere profteams goed mogelijk is. ,,Die clubs kennen Texel nu, en zijn in principe geïnteresseeerd om ook in de zomer hier te komen voetballen". Al eerder kwamen op Texel profclubs zich voorbereiden op de naderende compe titie. De laatste jaren waren onder meer PEC Zwolle, FC Groningen en AZ '67 te bewonderen, die in Texel 1 of een Texels selectieteam een fanatie ke sparringpartner aantroffen. De pu blieke belangstelling varieerde daarbij van een handjevol tot enkele honder den fans. Te vaak bleef de interesse echter wat onder de maat. Om die in teresse op te schroeven, maakt SV Texel thans uitgebreider reclame dan ooit tevoren. Men heeft een speciaal programmablad laten drukken, dat op diverse manieren zal worden verspreid. Het blad rolt vandaag als bijlage bij al le Texelse Courant-lezers in de bus, terwijl de twee organisatoren een deel van de oplage gaan verspreiden op de Texelse campings. Voorts zal het blad vrijdag en zaterdag aan de man wor den gebracht bij het wachtende boot- verkeer op het veerhaventerrein in Den Helder. Dat gebeurd door de jongens en meisjes van het De Koog promotieteam dat op de veerhaven de Kogeruitgaanskrant uitdeelt. Blom: ,,We hebben de publiciteit nu behoor lijk opgevoerd. Als zondag ook het weer meewerkt, dan moet er toch flink wat publiek op afkomen. Het aantal toeschouwers vormt de graad meter voor een eventueel toernooi vol gend jaar". Geen verlies 'n Gedrukt programmablad, 'n prof team als tegenstander... moet daar geen geld op worden toegelegd? SVT- voorzitter Aad Blom legt uit dat het tegendeel waarschijnlijk het geval is. ,,Met 200 betalende bezoekers draaien we quitte. Het programmablad heeft dankzij de adverteerders geld in het laatje gebracht, dus dat is in het ge heel geen onkostenpost. Het is wèl zo dat: voor dergelijke dingen sponsoring 'n absolute noodzaak is.". Gehoopt wordt dat de wedstrijd in financieel opzicht iets kan goedmaken voor het wegvallen van het tweedaagse toer nooi in juni, dat het SVT-bestuur te laat had aangevraagd en daarom door de gemeente werd verboden. Overi gens wordt de houding van de ge meente ten aanzien van de wedstrijd van zondag geloofd: hoewel het tot 15 augustus officieel verboden is om van de velden gebruik te maken, heeft de gemeente SVT toestemming gegeven om de wedstrijd op het A-veld te laten spelen. Het terrein verkeert door het weinige droge weer van juni en juli in een uitstekende conditie. ,,Maar", zegt Blom, ,,het gaat niet alleen om onze clubkas. Zo'n wedstrijd is toch een prachtige promotie voor de voet balsport op Texel?" Aanwinsten SV Texel treedt aan met een vernieuw de selectie. De smalle (en dus kwets bare) kern van vorig seizoen is uitge breid met een vijftal talentvolle voet ballers, zodat nu zestien spelers gaan knokken voor een basisplaats. Van SV Oosterend kwamen Rien Brouwer, de gebroeders Erwin en Ralph Koning en Leendert Eelman en van Texelse Boys is Jacob van Heerwaarden de gelede ren komen versterken. Volgens trainer Gerrit Asselman hebben al deze aan winsten de kans om in de selectie van Texel te geraken. De entree voor de wedstrijd tegen FC Utrecht bedraagt f5— (ook voor sei zoenkaarthouders); jeugd tot en met 14 jaar betaalt een rijksdaalder. Nu de voorbereidingen op het nieuwe seizoen zijn begonnen, wordt het voor de Texelse voetbal verenigingen weer tijd om oefen wedstrijden tegen elkaar te spelen. Net als tijdens voorgaande jaren worden deze wedstrijden weer in competitie-vorm gegoten, met als inzet de „Texel-cup". De eerste ont moetingen vinden zaterdag plaats, op het C-veld van Texelse Boys. Bij de strijd om de „Texel-cup" gaat het nu weer om de punten in plaats van goed gedrag. De laatste zomers ging de cup naar het team dat volgens de scheidsrechters het sportiefste speelde. Een andere verandering is het kleinere deelnemersveld. SV Cocksdorp vaardigt zelfs helemaal geen team af. Texel's kleinste voetbalclub kan niet over voldoende spelers beschikken tij dens de zomermaanden. Texel 1 doet evenmin mee, omdat het zoals gebrui kelijk een eigen oefenprogramma heeft. Het tweede elftal van SVT strijdt als plaatsvervanger mee met de standdaardteams van SV De Koog, SV Oosterend, Texelse Boys en ZDH. Voor de strijd om de reservebeker zijn slechts drie elftallen ingeschreven: De Koog 2, Oosterend 2 en Texelse Boys 2. De eerste wedstrijden worden gespeeld op het C-veld van Texelse Boys. Eventueel zullen de wedstrijden van zaterdag 13 augustus al op de ei gen velden mogen worden afgewerkt, afhankelijk van gemeentelijke toestem ming. Contactpersoon is dit jaar Jan Raven, telefoon 02220 - 2334. De clubs wordt verzocht aan hem de uit slagen door te geven. De laatste wedstrijd om de „Texel-cup" is op dinsdag 6 september. Het tweede ge deelte van het programma wordt half augustus in deze krant gepubliceerd. Programma eerste wedstrijden: zaterdag 6 augustus 17.30 uur Texelse Boys-ZDH; 19.15 uur De Koog-Texel 2 zaterdag 13 augustus 19.00 uur ZDH- De Koog; 17.30 uur Oosterend 2-De Koog 2; 19.15 uur Texel 2-Oosterend. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21 45 uur Fatal Attraction. Texel 1 voetbalt zondag op het ei gen hoofdveld aan de Haffelder- weg tegen de profs van FC Utrecht. De eredivisieploeg heeft toegezegd met de voltallige selec tie naar Texel te komen. De wedstrijd begint om 17.30 uur en wordt voorafgegaan door de junio- renwestrijd Texel B1-Texelse Boys BI, die om 16.00 uur begint. Mócht de oefenpartij qua entourage een succes worden, dan overwegen de organisatoren om volgend jaar méér betaalde clubs naar het ei land te halen, zodat een toernooi kan worden gehouden. Model voor dit idee staat het „Mari tiem Toernooi", dat komend weekend in Den Helder plaatsvindt. Jaarlijks tre den op dat toernooi drie profteams en een Helders selectieteam tegen elkaar in het strijdperk, wat als een magneet op de voetballiefhebbers in de ma- rinstad blijkt te werken. FC Utrecht is één van de deelnemers aan het „Mari tiem Toernooi' dit jaar. De club verblijft dus in de buurt en dat maakte het voor SV Texel betrekkelijk eenvoudig om de Domstadploeg te strikken. De organisatoren, SVT-bestuursleden Aad Blom en Willem Koorn, maakten daar bij gebruik van de bij het Gamma kersttoernooi gelegde contacten. Op grond van de in de loop der jaren op gebouwde ruime kennissenkring in het Peter van Heerwaarden staat versteld van zijn superkool. Tuinder/groenteman Peter van Heerwaarden krabde zich de afge lopen weken stevig achter de oren, toen hij in een veldje spitskool één exemplaar buitengewone propor ties zag aannemen. De verwonde ring werd nóg groter toen bleek dat er sprake was van een uit de kluiten gewassen groene savooie kool. 'n Schier onverklaarbaar raadsel, maar beslist geen zeepbel: de acht kilogram zware kool is voor ieder die interesse heeft te bezichtigen in Van Heerwaarden's winkeltje aan huis. Met dertig jaar groente-ervaring is Van Heerwaarden geen groentje meer te noemen, maar een savooiekool van dergelijke omvang (diameter 1.20 me ter) had hij nog nimmer aanschouwd. Ook zijn collega-tuinder Cor Hoogen- boom, die al 38 jaar in het vak zit, wreef zich de ogen uit. Bij rode en witte kool komt zoiets wel eens voor, maar deze soortnee. Ik zou zeggen dat er iets aan de hand moet zijn ge weest met het zaad. Misschien dat er een vreemde kruising tussen heeft ge zeten, een speling der natuur", aldus de nog altijd verbaasde Van Heerwaar den. Hij kan zich herinneren dat de spits kool op 22 april is gezaaid. Een stukje verder op zijn groenteland in Zuidhaffel staat een veldje savooiekool dat een paar weken later in de grond is ge gaan. De verschillen zijn enorm. Nor male savooiekolen wegen gemiddeld een kilo en er gaan er twaalf van in een kist. Van deze superkool kunnen er met veel moeite slechts twee in een veilingkistje. Ik zal 'm nog een beetje water geven voordat ik hem aan de zaadhandel aanbiedt", grapt Van Heer waarden. Hoewel er nu uiteraard sprake is van een extreem geval, staat de groei niet helemaal op zichzelf: tot dusver is 1988 een geweldig tuindersjaar, waarin ook de andere groenten groeien als kool. De vierde wedstrijd om het Texels kampioenschap ringsteken wordt maandag gehouden in De Koog. De aanvang is zoals gebruikelijk 19.00 uur. De deelnemers dienen zich op te stel len op het evenemententerrein aan de Nikadel. In Theater Klif 12 treedt Mars Teunisz op; 21.30 uur. Om 19.00 uur begint in Den Hoorn de Hoornder Donderdag, deze keer in het teken van het milieu Onder meer geeft het PWN-team informatie over het Texelse drinkwater. In Oosterend is de eerste dag van Oosterend Present. Voor het program ma zie de speciale feestkrant. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.45 uur Fatal Attraction. Vrijdag 5 augustus In het raadhuis begint een tentoonstel ling van tekeningen en olieverfschilde rijen van surrealist Hendrik Beekman. Open vanaf ca. 14.00 uur. Ingaand vol gende week op werkdagen van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur (t/m 18 augustus). Zaterdag 6 augustus Van 10.00 tot 17.00 uur houdt „Atelier 68" van Jan Bruin open huis: Gast huisstraat 68, Den Burg. Op het C-veld van Texelse Boys wor den Texelcupwedstrijden gespeeld: om 17.30 uur Texelse Boys-ZDH en om 19.15 uur De Koog-Texel 2. Jan Brum bij de pers waarmee hij ets-afdrukken vervaardigt. Donderdag 4 augustus In het creativiteitscentrum De Verma ning in Den Hoorn begint de foto expositie „Beroep en milieu" van Pie- ter de Vries. In Cinema Texel draait om 20.00 uur voor het eerst „Fatal Attraction" van regisseur Adrian Lyne. („Flashdance" en 914 weeks") met in de hoofdrollen Michael Douglas, Glenn Close en An ne Archer. Fatal Attraction is het ver haal van Dan Gallagher (Douglas), een gelukkig getrouwde huisvader en ju rist. Alex Forrest (Close) is een onge huwde directrice van een uitgeverij, die Gallagher weet te verleiden in een weekend als zijn vrouw en dochter de stad uit zijn. Voor Dan betekent deze korte verhouding een afleiding maar voor Alex is het eind van de hele affai re het begin van een nachtmerrie. Een onschuldige sexuele ontmoeting wordt een ziekmakende obsessie voor For rest. Fatal Attraction geldt als een sterke film met een perfect opgebouw de dreiging en een bloedstollende apo theose (keuring 12 jaar). De maaimachine die gemeentewerken wil aanschaffen voor het maaien van sportvelden en andere grotere grasop pervlakten, valt duurder uit dan waar op in het investeringsplan 1988 was gerekend. Er was /95.000— geraamd (de prijs van de oude machine plus in flatie) maar de laagste offerte (van Bonne Mechanisatie uit Eierland) ver meldt ƒ111.300,Dat komt omdat de uit Engeland geïmporteerde maai- eenheid door koersverschillen duurder is; bovendien is de tractor van een zwaarder type; het huidige type kan niet meer worden geleverd. Een voordeel van de nieuwe machine is dat deze is uitgerust met snelkoppe lingen zodat het aan- en afkoppelen veel sneller gaat. Bovendien kan de zwaardere tractor ook worden ingezet voor het versnipperen van takken e.d. wat gewenst is in verband met de toe komstige afvalverwerking. veel beter af; ik heb mezelf alles uit boeken eigen gemaakt. Ook anderen met meer ervaring heb ik nooit om hulp gevraagd. Ik werk het liefst indivi dueel. Toen ik 21 was had ik mijn eerste expositietje op Texel, toen ver vaardigde ik monoprints en gouaches. In 1976 ben ik met etsen begonnen". Zijn atelier was ondergebracht in een grote slaapkamer in Bruin's vorige wo ning. Dat was krap bemeten, want één van de twee voor het etsen beno digde persen was noodgedwongen naar zolder verbannen. Toen hij drie jaar geleden naar de Gasthuisstraat verhuisde, werden zijn werkomstandig heden er aanvankelijk slechter op. De voor inrichting als atelier bestemde schuur onder het woonhuis moest eerst worden verbouwd. Door de na weeën van de verhuizing en enkele tra gische familie-omstandigheden, was Bruin lange tijd niet in de stemming om zich aan zijn kunstzinnige vrijeteijds-besteding te wijden. Pas dit Na drie jaar in de anonimiteit te hebben vertoefd, treedt Jan Bruin (44) uit Den Burg thans weer met nieuw schilder- en etswerk naar buiten. Voor het eerst in zijn leven gebeurt dat in een eigen atelier/ga lerie, gevestigd onder zijn woon huis aan de Gasthuisstraat 68. Za terdag is er in „Atelier 68" open dag, van 10.00 tot 17.00 uur. Jan Bruin (die zijn werk ondertekent met „Jan Jacob Bruin") staat bekend als een hobby-schilder. Zijn werkstuk ken ontstaan na vier uur 's middags en in het weekend. Bruin heeft name lijk een volle dagtaak als tekenaar bij het PEN-bedrijf. Niettemin slaagde hij er doorgaans in om een behoorlijk gro te produktie aan de dag te leggen, van een goede technische kwaliteit. „Bij mij is sprake van een uit de hand gelo pen hobby", stelt Bruin. „Ik heb geen tekencursus gevolgd of zo, daar ben ik ongeschikt voor. Zelfstudie gaat mij

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2