c m S£Eg ibA Gemeente is aardig voor schapenstamboek Proef: Ecomare open op zondag in najaar Luizen en schimmelziekte door zeer natte julimaand Loterij Scouting groot succes 3L „Loodsmanswelvaren" kreeg er vijf studio's bij ƒ699- 995,- ternationa/e menwerking Ruim f3000— kwijtgescholden Uit het politierapport Gemeente met sobere stand op Oosterend Present Uit het politierapport Tex. Boys start met nieuwe trainer DEZE WEEK VOORDELIG! AG 5 AUGUSTUS 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ensdag was politiebegelei- g nodig voor een omvangrijk ïsport van de Ploegelander- n de Dennen naar het inbare deel van het Krimter- i) bij De Cocksdorp. was een speelobject in de m van een hut die de afgelo- week is vervaardigd door de deelnemers van het termann-kamp in de Westen. ■egd kan worden dat het object vrucht is van internationale sa- merking, want de vijftien jonge- zijn afkomstig uit Nederland, tsland, Engeland en Italië. Ze ■en op Texel op uitnodiging en ten van Rotarydubs van Texel, tmund-Westentor in Duitsland West Mailing in Engeland. Al ja- worden dergelijke internationale jdkampen georganiseerd op I en altijd wordt gebruik ge- >kt van de boerderij in de sfen van G. Westermann. De tijd dt gedeeltelijk als vakantie door- recht, maar er moet dagelijks worden gewerkt aan een geza- tlijk object dat uiteindelijk een tie ten algemene nutte krijgt, leken is dat deze combinatie ontspanning en werk leidt tot lerzijds begrip en waardering en precies het doel van de stermann-kampen. De speelhut ontworpen door architect Kees ema uit De Koog. Jan Zijm van atsbosbeheer en Daan van Wil- i traden begeleidend op bij het g: timmer- en schroefwerk. 3ts van handeling was de schuur Staatsbosbeheer aan de Ploe- mderwegWoensdag was de klaar en kon enigszins gede- teerd op een vrachtauto van de <a Tatenhove worden geladen naar De Krim te worden ver- !rd Het gevaarte was echter |/i breder dan het wegenverkeers- lement toestaat, zodat de politie transport moest begeleiden. In Krim werd de speelhut met een 3n op zijn plek gezet en verder ebouwd. Vanavond zal het 'kstuk officieel worden overge- gen aan Staatsbosbsheer. Vorig maakte de Westermann-jeugd If een speeltoestel van hout voor Krim en op het dagrecreatieter- bij zwemparadijs Calluna zijn di- se speelobjecten van de jaren irvoor in gebruik. zaterdagochtend haalt Scouting oud papier, lompen en oude enen op. De mensen worden ver deze spullen vóór 10.00 uur aan traat te zetten, zodat ze vlot kun- worden ingeladen. Bij de oud er-wagen kunt u ook gereedschap de derde wereld kwijt. le"de zaterdag wordt het oude pa- etc. opgehaald in de volgende 'eatrixlaan, Kogerstraat, Waal raat, Burgerhoutstraat. Cocksdorp 'dag wordt in De Cocksdorp en eving oud papier opgehaald door oders van leerlingen van o.b.s. ■erhonk. Men wordt verzocht het !r uiterlijk 8.30 uur aan de weg te h. 'ddags wordt in de rest van de papier opgehaald door de Strij- ic(iool van 13.00 tot 15.00 uur. De onderdelen ven de speelhut worden op de vrechtwagen geladen. Een schuld van ƒ3.077,15 die het Texels Schapenstamboek had bij de gemeente is door B en W kwijtgescholden. Het schapenstamboek stond voor dit bedrag bij de gemeente in het krijt we gens verrichte diensten bij de Texelse Schapenfokdag van 1986. De totale rekening die het stamboek van gemeentewerken kreeg was ƒ8.077,15. Daarvan werd later ƒ5.000 afgetrokken, als uitvloeisel van het nieuwe beleid dat de gemeentelijke Toeristisch gezien mag er op Texel sprake zijn van topdrukte, de politie spreekt over ,,'n rustig algemeen beeld". Toch kan het politierapport da gelijks worden gevuld. Hieronder een greep uit de gebeurtenissen van de laatste dagen. In de nacht van woensdag op donder dag hield de politie op de Postweg een automobilist aan die teveel alcohol had genuttigd. De man, een 49-jarige Texelaar, werd een bloedproef afgeno men. Een Duitse toerist trof dinsdag zijn bij camping Loodsmansduin geparkeerde auto aan met een lekgestoken band. Een 25-jarige Texelse motorrijder werd maandagmiddag lichtgewond bij een aanrijding in de Waalderstraat. Hij reed te dicht achter een personenauto, bestuurd door een 41-jarige eilandge- noot. Toen die linksaf de Spinbaan in zou slaan, botste de motorrijder tegen de auto en kwam ten val. De loterij die Scouting Texel heeft gehouden om geld bijeen te krij gen voor de vervanging van het dak van het clubgebouw aan de Bernhardlaan, mag een succes worden genoemd. Alle loten ƒ10,— zijn verkocht en dat bete kent dus dat ƒ10.000.— bijeen is. De trekking is inmiddels gehouden. De hoofdprijs (8-daagse vliegreis voor twee personen, t.w.v. 1500— naar Tu nesië of Portugal) is gevallen op lot nummer 48. De tweede prijs (audio- installatie) viel op nummer 2802, de derde prijs 14 dagen verblijf in een bungalow) op nummer 150, vierde prijs (lang weekend in Center Pares) op nummer 662, vijfde prijs (fiets) op nummer 1078, zesde prijs (r.v.Srkeuken) op nummer 551. De zevende tot en met tiende prijs (walkmanradio's) vie len op de nummers 23, 2953, 287 en 1990. De eerste prijs zal tijdens een speciale plechtigheid op het dak van het Scou- tinggebouw aan de winnaar worden uitgereikt. De overige prijzen moeten door de winnaars zelf worden afge haald bij Zegel Herenmode in de Weverstraat. De geslaagde loterij betekent niet dat al het geld voor de vernieuwing van het dak nu bij elkaar is. Met een le ning, subsidie, zelfwerkzaamheid en hopelijk nog wat financiële bijdragen moet het kostbare project verder wor den rondgemaakt. Wie een finaniceel ruggesteuntje wil geven, wordt ver zocht gebruik te maken van de specia le rekening bij de Rabobank 36.25.84.214 van Scouting Texel met de vermelding ,,dak". steun aan de schapenfokdag tot dit bedrag beperkt. Het resterende bedrag werd echter niet voldaan en in novem ber vorig jaar vroeg het bestuur van het schapenstamboek om kwijtschel ding. Aanvankelijk had dat geen resul taat. B en W vonden dat het scha penstamboek over de brug moest ko men, maar onlangs werd dat stand punt gwijzigd. Naar aanleiding van de gepeperde re kening over 1986 zijn afspraken ge maakt inzake de verdeling van taken, wat erop neerkomt dat het scha penstamboek ingaand de fokdag van vorig jaar een deel van de werkzaam heden uitvoert (zoals het opzetten van de hekken, het afzetten van de Groe- neplaats en het aanbrengen van stroo in de hokken) die vroeger door de ge meente werden gedaan. De kosten die gemoeid zijn met gemeentelijke werk zaamheden kunnen daardoor beneden de ƒ5.000,— blijven. Na de vrij droge maanden april, mei en juni was de maand juli ex tra nat. Rond Den Burg was de neerslag in juli 194 mm en in Zuid- Eierland viel 185 mm regenwater, volgens gegevens van Henk Kager en Piet Jansen. De dagen dat het niet regende waren donker en somber. Mede hierdoor traden er allerlei schimmelziekten op in de landbouwgewassen, terwijl de vele soorten luizen zich sterk in aantal konden vermeerderen. Hooien was erg moeilijk. Goed weidehooi is er praktisch niet gewonnen. Wel is er voldoende kuilgras binnengekomen van goede tot zeer goede kwaliteit. Door de overvloedige groei van het gras is er zelfs een overvloed aan gras en wintervoer. Evenals bij de hooioogst verliep de oogst van Italiaans graszaad erg moei zaam. Op de meeste percelen heeft het voorgemaaide graszaad te lang op het veld moeten liggen met als gevolg dat er voor het dorsen al zaad was af- geregend. De zaden waren nog nat tij dens de oogst. Het dorsen verliep daardoor moeilijk en er bleef zaad aan het stro kleven. Algemeen kan worden vastgesteld dat de opbrengst aan gras zaad in 1988 beneden de 1500 kg zaad per ha komt te liggen. De meeste per celen wintergerst zijn inmiddels ook gedorst. De opbrengsten liggen tussen de 4500 en 6700 kg per ha. Deze grote verschllen zijn te verklaren door ver schil in grondkwaliteit, ziektedruk en stikstofbemesting. Wintergerst vraagt meer stikstof dan zomergerst en heeft voor groei en ontwikkeling ongeveer 200 kg zuivere stikstof per ha nodig. Aardappeltopluis In de meeste percelen consumptieaardappelen is de schade van de aardappeltopluis te zien. Deze luizen zijn in grote aantallen in de aar dappelpercelen aanwezig geweest en hebben daar de bovenste bladeren aangetast. Met als gevolg krullende topbladeren met in de ergste gevallen een bruinachtige gloed en afstervende bladeren. Dit verschijnsel in de aardap pelpercelen is op Texel nog nooit zo groot geweest als dit jaar. Deze sterke aantasting heeft een negatieve invloed op de opbrengst. De aardappeltopluis kan worden bestreden door bij het Binnenkort komt het er dan toch van: de veelgevraagde zondag openstelling van Ecomare. Voor standers hiervan moeten echter niet te vroeg juichen, want het be treft een proef. Het centrum voor Wadden en Noordzee zal in de pe riode 18 september tot en met 18 december zeven dagen per week zijn geopend, 's Zondags geldt de zelfde openingstijd als tijdens de rest van de week: van 9.00 tot 17.00 uur. De Ecomare-directie wil aldus de proef vaststellen of zondag-openstelling fi- De stand van de gemeente Texel op de tentoonstelling die ter gele genheid van Oosterend Present wordt gehouden, heeft een sober der karakter dan in 1984 en 1978. Het college heeft besloten er niet meer dan ƒ5470,— voor uit te trekken. Aanleiding voor extra voorzichtigheid was het feit dat de kosten in het verle den wel eens flink uit de hand zijn ge lopen. In 1978 kostte de gemeentelijke stand uiteindelijk ƒ17.646,—. De standruimte is nu niet groter dan 20 m3, er is zoveel mogelijk van bestaand materiaal gebruik gemaakt, de personele bezetting van de stand is kosteloos en alles is in eigen beheer uitgevoerd. In de stand worden bestemmingsplan- kaarten getoond, oude foto's van Oosterend en omgeving (waarbij het accent ligt op historische panden) en er is een hoekje met informatie over gemeentereiniging en milieu. Verder wordt een archiefstuk getoond uit het midden der dertiger jaren waar uit blijkt dat de Oosterender bevolking aandrong op het stationeren van een politieagent in het dorp. De gemeente is in het bezit gekomen van een ka dastraal kaartje van Oosterend uit 1832. Dit is gekopieerd en wordt aan het publiek als attentie uitgereikt. De stand is ingericht door Hans Bakker en Piet Bolier. Om de kosten te drukken, zorgen raadsleden op basis van vrijwil ligheid voor de „bemanning". nancieel haalbaar is, en tevens hoe groot de behoefte is bij het publiek. Om dit laatste te onderzoeken zal on der de zondagse bezoekers een enquê te worden gehouden. Het lijkt wellicht raar om de proef bui ten het zomerseizoen te doen plaats vinden. Er is echter bewust voor het najaar gekozen omdat er dan meer weekend-toeristen op Texel verblijven. In de zomer houdt men over het alge meen langer vakantie en zijn er ook door de week mogelijkheden om „naar de zeehonden" te gaan. Deze zondagopenstelling betekent dat Ecomare dan een volledige personeels bezetting heeft: het centrum zal op dezelfde basis als op de andere dagen moeten functioneren. Waarschijnlijk wordt de proef uitgevoerd met inscha keling van (ingewerkte) zomerkrachten. spuiten tegen de aardappelziekte een luisbestrijdingsmiddel toe te voegen. Tussen verdrogen en verzuipen van de landbouw ligt maar een klein verschil. Begin juli was het voor meerdere ge wassen te droog, terwijl er half juli te veel water viel. De percelen werden moeilijk begaanbaar voor de machines. Bij controle van de aardappelpercelen werden de eerste verrotte aardappelk nollen gevonden. Door een overmaat aan water en tekort aan zuurstof zijn de aardappelknollen plaatselijk gaan rotten. Natrotbacteriën zijn de veroor zakers van deze aantasting. Bij het rooien van de aardappelen zullen de aangetaste knollen evenals de moe derknollen buiten de aardappelopslag gehouden moeten worden. Indien mo gelijk dienen de natte aangetaste en moederknollen op de rooimachine te worden uitgezocht. Dit ook om ver smering van andere bacterieziekten te voorkomen. Aardappelen rooien in twee fasen zal de droging sterk posi tief beïnvloeden. Bekalking Voor de structuur en kwaliteit van het bouwland is het van belang dat de gronden bedekt de herfst en winter in gaan. Met een groenbemestingsgewas kan dit worden bereikt. Tot de maand september kunnen de gewassen gele mosterd, bladramenasen, raaigrassen als groen bemestingsgewas worden in gezaaid. Wanneer het september of oktober wordt kan rogge zorgen voor een goede bescherming van het bouwland. Nog steeds zijn er gronden op Texel die voor meerdere akker bouwgewassen een te lage pH ofwel een te hoge zuurgraad hebben. Om de pH voor de oogst 1989 op peil te heb ben is een bekalking na het vrijkomen van de gronden de meest aangewezen methode. Uitstellen tot het voorjaar heeft alleen maar nadelige gevolgen. De kalk kan zich in een korte periode niet met de grond mengen. Voor een ideale werking moet de kalk minimaal drie maanden op het land hebben ge legen. Gezien de lage prijzen voor de akkerbouwgewassen is het niet meer verantwoord dat de gewassen tekort opbrengst geven door een te lage pH. De grond zal in een optimale conditie moeten verkeren. Dinsdagavond werden aan de telefoon cel op het plein in Den Hoorn vernie lingen toegebracht. Een 20-jarige Duitse vakantieganger en zijn 23-jarige vriendin, beide afkomstig uit Essen, werden zondagnacht in een café in De Koog bestolen van hun portemonnees, waarin zich naast een klein bedrag aan papiergeld, rij- en kentekenbewijzen bevonden. Bij een diefstal op een camping in De Koog werden in de nacht van zaterdag op zondag diverse kleine goederen ontvreemd, zoals een walkman en een zaklantaarn, alsmede enkele girobetaal kaarten. Gedupeerde is een 18-jarige inwoner van Alkmaar. Een 19-jarige jongeman uit Vaassen die zijn auto zaterdagmiddag een uurtje had achtergelaten op het parkeerter rein aan de Nikadel in De Koog, vond zijn voertuig aan de voorzijde bescha digd terug. De dader was zonder ach terlating van naam en adres doorgere den. Hotel-café-restaurant „Loodsmans welvaren" in Den Hoorn is uitge breid met een vijftal „studio's". Dat zijn luxe verblijfseenheden voor twee drie personen die ver gelijkbaar zijn met appartementen. Ze bestaan uit een woon/slaap- ruimte zonder keuken en een luxe badkamer. Deze accommodatie- vorm biedt privacy en er is de laatste jaren vrij veel vraag naar. Wil van Hintum van „Loodsmanswel varen" verhuurt ze inclusief ontbijt, dat in de hotelzaal wordt gebruikt. De gasten maken zelf uit waar ze dineren, al blijkt in de praktijk dat de keus veel al valt op „Loodsmanswelvaren". Van de vijf studio's (elk voorzien van kleuren-t.v., mini-bar, e.d.) bevinden er zich vier op de begane grond. De an dere zit in de bovenverdieping en daar wordt momenteel ook de laatste hand gelegd aan de bedrijfswoning voor de familie Van Hintum. De bungalow aan de Naalrand is verkocht omdat wonen Waterovelast is veel erger dan een droogte periode, zo blijkt ieder jaar. Vooral wintergewassen lopen de meeste schade op. In de winter van 1987/88 zijn grote oppervlakten winter graan en vooral bloembollen verzopen. Dit kost duizenden guldens. Door een goede drainage kan dit grotendeels worden voorkomen. Om een goed re sultaat te hebben van drainage is het van groot belang dat de drainreeksen onder droge grondomstandigheden worden gelegd. Deze hebben de beste werking en de langste levensduur. Ie dere herfst en winterperiode valt het op dat nog meerdere percelen bouw en grasland een holle ligging hebben. Langs de slootkanten komen verhogin gen voor terwijl midden op de perce len dalen zijn te vinden. Het water blijft in grote plassen op het land staan. Door de hoge gedeelten te ver plaatsen naar de laagten kan water overlast c.q. piasvorming grotendeels worden voorkomen. Het water dient een natuurlijke afloop te krijgen naar de sloot. Hiervoor is het niet nodig dat het perceel helemaal vlak is. Vanuit de slenken moet het laagste deel bij de sloot liggen en niet midden op het perceel. Op het oog egaliseren is geen eenvoudige zaak en het resul taat valt meestal tegen. Met een egali satiebord of shovel met diepteregeling- sapparatuur kan goed werk worden geleverd. Dit kan ook als de te bewer ken oppervlakte van tevoren wordt uit gezet met waterpasapparatuur. Belang rijk is het dat deze werkzaamheden worden uitgevoerd onder droge grond- omstandigheden. Is de boven of on dergrond te nat dan kunnen de werk zaamheden beter worden uitgesteld. Na de successen van het Nederlands elftal moet de honger naar de bal on gekend groot zijn, vandaar dat Texelse Boys de voetbaltraining vroeg start. Vandaag (donderdag) is de eerste trai ning onder leiding van de nieuwe oe- fenmeester Piet Bakker uit Den Helder. Naast de senioren zijn ook de A- junioren uitgenodigd om vanavond om 19.00 uur op het Boysveld present te zijn. De trainingstijden zijn in vergelij king met vorig seizoen ongewijzigd: dinsdag en donderdag om 19.00 uur. De eerste drie trainingen hebben plaats op het C-veld, dat moet worden gehuurd van de gemeente omdat het eigen trainingsveld tot 15 augustus niet mag worden betreden. Verder kan worden vermeld dat het eind augustus geplande „trainingskamp" in Noord brabant niet doorgaat. Daarentegen is het Boys-bestuur van plan om op zon dag 4 september een groots seizoeno pening te houden op het Boysveld, waarbij ernaar gestreefd wordt alle teams aan bod te laten komen. Voor Boys 1 is men bezig om een aanspre kende tegenstander te strikken. Voor wat betreftde tijden en indelingen van de jeugdtraining zal binnenkort meer bekend worden gemaakt. KOELKAST tafelmodel, 140 liter \J. deze week ƒ298 dicht bij het bedrijt praktische voorde len biedt. De studio's (elk met een oppervlakte van 35 m2) en de bedrijfswoning zijn ondergebracht in een nieuw apart ge bouw aan de achterzijde van „Loodsmanswelvaren" en het makke lijkst bereikbaar vanaf het Hoge Ach terom, waar ook een ruime parkeer plaats Is aangelegd. Dat laatste was mogelijk nadat Van Hintum grond had aangekocht van de familie Zijm. De to tale capaciteit van „Loodsmanswelva ren" is nu dertig gasten, waardoor een efficiënt en praktisch te exploiteren be drijf is ontstaan. Het gebouw waarin de studio's zijn ondergebracht is ont worpen door architect Louis Uriot. Door de bakstenen muren (die nog worden witgeschilderd) en het schuine pannendak maakt het een traditionele indruk, passend in het beschermd dorpsgezicht van Den Hoorn. Hoofd aannemer was Bouwbedrijf Duin. Ver der werd meegewerkt door Instalreau Schuijl (electra), Willem Bakker (grondwerk), Veltkamp (loodgieters- werk), CVI (centrale verwarming) en Nic Dros (aanleg parkeerterrein en straatwerk). Het schilder- en inrich tingswerk werd in eigen beheer uitgevoerd. DUBBELDEURS KOELKAST 235 liter, vriesvak 45 liter, volautomatisch ontdooien deze week BOSCH VAATWASSER met overloopbeveiliging, 3 programma's, extra geluidsisolatie deze week

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5