ft ,,De verf droogde soms al op aan de kwast IK WIL 'N SPAARHYPOTHEEK MAAR DAN WEL MET DE RENTE 30 JAAR VAST! DAT KAN. TEXELAARS KNAPTEN FRANSE KERKJES OP Taxi in de berm Woensdagavond gebed AOT-bus omgeleid Strand-coureur Bemiddeling Niet uitgekeken TESO ONTSNAPT AAN OVERVAL II- Motor uit verkeer Stomdronken Windsurfmarathon Ke Den Helder-De Cocksdorp Weer snellere tijd van Minne Goëng Botsing fietspad had erger gekund PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 9 AUGUSTUS 1J( Een taxi, bestuurd door een 24-jarige inwoner van Den Burg, werd zaterdag aan de voorzijde flink beschadigd, na dat de chauffeur plotseling moest uit wijken voor een vallend jeugdig fiet- sertje. Dat gebeurde op de Grensweg, ter hoogte van camping De Koornaar. Het fietsertje, een 9-jarig jongetje uit Bovenkarspel, kwam ten val doordat een bal die hij met zich meedroeg on gelukkig in de weg kwam te zitten. Hij viel op de weghelft van de naderende taxi. De chauffeur reageerde bliksems nel, door te remmen en uit te wijken. De taxi raakte bij deze manoeuvre van de rijbaan en kwam in de berm tegen een heining tot stilstand. Hoewel de schade niet gering was, kon de taxi even later toch op eigen kracht weer op weg. Morgenavond om half acht wordt in de Nederlands Hervormde kerk in Den Burg het maandelijkse avondgebed ge houden. Het thema luidt: „Heelheid en behoud van de Schepping". Dit thema is het laatste uit een cyclus van drie in het kader van het „conciliair proces", een interkerkelijke activiteit. Bezoekers van alle gezindten zijn welkom. Wegens de te verwachten drukte in Den Hoorn, donderdag tijdens de ,,Dag van het vervoer", zal de AOT- bus tijdelijk niet de route door het dorp volgen. De bus zal worden om geleid via de Kleiweg (tussen de Westerweg en Hoornderweg). De om leiding betreft twee busritten: die van kwart voor zes in de namiddag naar de veerhaven en die van kwart over zes met bestemming Den Burg. De politie hield zondagochtend in De Koog een vakantieganger aan, die de avond tevoren was gesignaleerd toen hij met zijn auto op het strand aan het crossen was. Het betrof een 20-jarige inwoner van Papekop (Zuid-Holland). Hij was zaterdagavond eerst in actie gezien bij paal 17 en later op de avond maakte ook kustwacht Eierland mel ding van de verboden strandrit. De po litie kon hem echter niet diezelfde avond opsporen. De volgende ochtend werd de betreffende auto aangetroffen in De Koog. Niet alleen het kenteken klopte, ook de vele zandsporen waren onmiskenbare stille getuige. De bestuurder kreeg een proces verbaal. Niet alleen de VVV, ook de politie be middelt voor toeristen die op zoek zijn naar een vakantie-adres. Dat bleek za terdag, toen een ouder echtpaar uit Twello (Overijssel) plotseling naar Texel moest afreizen in verband met familie problemen. Het echtpaar had echter geen overnachtingsadres, en Texel zat vol, waarop de politie werd ingescha keld Hermandad had succes bij Va kantiecentrum Denneoord, waar het echtpaar een nacht in een bungalow kon worden ondergebracht. In de Gasthuisstraat vond zaterdag een aanrijding plaats die typisch het gevolg was van onbekendheid met de situatie. Een 27-jarige vakantieganger uit West- Berlijn was na het passeren van de kruising met de Vogelenzang plotseling gaan twijfelen of zij niet tegen het ver keer inreed. Zij remde en reed achter uit, maar had daarbij niet opgemerkt dat een andere auto, bestuurd door een 36-jarige vrouw uit Den Burg zich achter haar bevond. Beide voertuigen hadden lichte schade. Bijna was Teso geconfronteerd met een roofoverval. Zondagavond, toen de laatste boot op het punt van af meren in de veerhaven van Den Hel der lag, mislukte de poging van met bivakmutsen gemaskerde mannen. De overvallers bedreigden op het in middels verlaten opstelterrein twee Teso-lokettistes, die zich ternauwer nood fietsend in veiligheid konden brengen. De mannen maakten zich vervolgens per gereedstaande auto snel uit de voeten, en waren spoorloos verdwe nen toen korte tijd later de Helderse politie met inzet van alle beschikbare auto's arriveerde. Ondanks dat ook de districtspolitie van Alkmaar direct werd gewaarschuwd, konden de voortvluchtigen niet worden getra ceerd. Zij gingen er vandoor met een vrij nieuwe, donkerblauwe persone nauto met hoog oplopende, rechte achterzijde. Gedacht wordt aan een nieuw type Audi. Over het aantal personen dat bij de mislukte overval was betrokken, bestaat evenmin ze kerheid: Van hen was één de chauf- De groep die in La Carta aan de slag ging. voor de toegangsdeur van het kerkje. Texels II "I hypotheken informatiecentrum garantie voor zekerheid Het kerkje van Sabarat heeft de klok merkwaardigerwijs bovenop de toren. De Texelse vrij willigers konden dit kerkje niet geheel afschilderen wegens een gebrek aan verf. Hoge temperaturen en twee desastreuze busritten vermochten niet verhinderen dat negentien enthousiaste Texelaars met veel voldoe ning terugblikken op hun Zuidfranse expeditie. Twee weken lang sloofde een gezelschap onder leiding van dominee Kees de Jong uit Oosterend zich aan de voet van de Pyrenéeën uit om twee kerkjes een grondige opknapbeurt te geven. Die opdracht werd vol bracht, méér nog: er bleef tijd genoeg over voor een heel bijzonde re vakantie. „Het opknappen van de kerkjes vormde voor de mensen in die dorpjes een geweldige impuls", verhaalt dominee De Jong enthou siast. Zijn gezicht is, na enkele wisselvallige dagen Hollands weer, nog steeds roodverbrand en zijn ogen glinsteren van de napret, 'n „Vers" foto-album doet de rest. „Je hebt in die streek van Frankrijk in zulke dorpjes kleine, kwetsbare ge meenschappen. Weinig jongelui: velen trekken naar de grote steden. Als er dan plotseling een groep enthousiaste Hollandse jongeren leven in de brou werij komt brengen op de manier zoals wij hebben gedaan, dan kun je begrij pen dat de mensen zélf ook geïnspi reerd raken. Ze zagen dat wij niet kwa men om te plukken, maar om te hel pen. Voor onze inzet kregen we daar om veel terug- we werden ontvangen op het gemeentehuis en sloten spon tane vriendschappen met dorpsbewo ners. In een gewone vakantie maak je zoiets niet mee", zegt Kees de Jong. De Nederlands Hervormd predikant is de initiatiefnemer van deze speciale werkvakantie. Een kennis van hem is feur van de auto die met hoge snelheid was komen aanrijden en stopte bij het hek om het opstelter rein. Minstens twee gemaskerden sprongen uit de vierdeursauto en probeerden over de omheining te klimmen. Eén overvaller slaagde daarin en rende in de richting van de twee lokettistes. Die hadden zojuist hun drive-in loketten aan de ingang van het opstelterrein verlaten, en waren per Teso-dienstfiets op weg naar het hoofdloket De twee had den een grote hoeveelheid geld bij zich, een deel van de dagopbrengst. Om welk bedrag het ging wilde de politie niet meedelen. De dames hadden de man echter in de gaten en fietsten zo hard zij konden naar het wachtlokaal. De overvaller zag in dat de poging was mislukt en maak te rechtsomkeert. Door de snelheid waarmee zich alles afspeelde, kon den de dames geen nauwkeurig sig nalement van de overvallers geven. Zelfs de richting waarin de auto wegreed kon niet met zekerheid worden vastgesteld. De politie zoekt dan ook nog getuigen. Wie meent inlichtingen te kunnen verschaffen, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de gemeentepolitie van Den Helder, telefoon 02230 - 55700. dominee in het gebied waar de twee op te knappen kerkjes zich bevinden. De onkerkelijkheid is groot en het pro testantisme klein in dat deel van Frankrijk, zodat deze dominee een enorm groot gebied onder zijn hoede heeft. Tevens een heel fraai gebied, zo kon het gezelschap vrijwilligers met ei gen ogen vaststellen. In totaal (inclu sief leiding) telde dit legertje 27 perso nen. Naast de negentien Texelaars wa ren dat vier lieden uit het Groningse Termunten, twee HEAO-studenten uit Enschedé en twee plaatselijke jongens die zich spontaan bij de groep aanslo ten en twee weken lang volop mee draaiden. Het Texelse bestand had zich gevormd naar aanleiding van oproepen van do minee De Jong in de kerkbladen van de Gereformeerde gemeenschap op Texel en de Nederlands Hervormde en Doopsgezinde gemeenten. Vooral meisjes hadden zich aangemeld, de meesten tussen 15 en 20 jaar. Ook en kele reis- annex werklustige ouderen kwamen de groep versterken, en dat kwam uitstekend uit. Lia Trap en An nie Vlaming bijvoorbeeld weten van wanten als het op schilderen en schrobben aankomt. Zij hadden de lei ding van de groep die het kerkje in het hooggelegen dorp La Carla de Bayle zou opknappen. De andere groep, aan het werk gezet in het enkele kilometers verderop gelegen dorp Sabarat, stond onder leiding van Oosterender Hans Purmer. Gortbuukers Het moge duidelijk zijn: Oosterend was ook in Zuid-Frankrijk present. De „Gortbuukers" waren in de meerder heid, maar van enige kliekjesvorming was geen sprake. „We leefden écht als een groep, 'n eenheid", constateert De Jong tevreden. Van de niet- Oosterenders kwam er één uit Den Burg, één uit Den Hoorn en één uit De Cocksdorp. De heenreis was een verhaal apart, 'n Touringcar met chagrijnige buschauf feurs, irritante medereizigers die in de Ardêche op kanokamp gingen, in het gangpad slingerende uitpuilende baga ge (waaronder tassen vol verf kwasten....) en vele omwegen maak ten er een slopend geheel van. De te rugreis zou iets soepeler verlopen, maar duurde altijd nog liefst 27 uur. Aangekomen op de camping nabij Sa barat, op de kaart te vinden tussen de plaatsen Pamiers en Saint Girons, bleek het verblijf aldaar met de Franse slag te zijn geregeld. Er was dus nau welijks iets geregeld, maar op het laatste moment, met veel geduld en improvisatie, lukte er nog van alles. Aan Kees de Jong werd een 9-persoons busje ter beschikking gesteld, waarmee hij tussen de twee kerkjes een soort lijndienst onderhield. „Ik moet duizenden kilometers hebben afgelegd", verzucht hij. Prettige bijkomstigheid was dat de camping van Sabarat aan de rand van een stuwmeer was gelegen. Verkwik king was voor veel deelnemers uiterste noodzaak. Temperaturen tussen de 35 en 40 graden Celcius zijn op Texel im mers geen alledaags verschijnsel. Tij dens het werk, in de kerkjes, viel het nog wel uit te zingen. Relatief gezien dan, want: „De verf droogde soms al op aan de kwast." Verf op Voor wat betreft het neo-klassieke kerkje van het in een dal gelegen Sa barat, werd de opzet niet geheel waar gemaakt. De verf raakte namelijk voor tijdig op en de nieuwe bestelling bleef te lang onderweg (de verf moest van 300 kilometer ver komen). Kees de Jong: „In de globale inschatting voor af had men niet alle hoekjes en gaat jes meegerekend. Wat te denken bij voorbeeld van de kunstige houtgesne- den lambrizering aan de bovenzijde van de binnenmuren. Die moest hele maal worden afgeschuurd en in de verf gezet. Spijtig van al het werk is die echter nooit afgeschilderd.... En ja, de gipsmuren die helemaal moesten worden afgekrabt, moesten natuurlijk tweemaal worden gedaan, 'n Nette af werking kost nu eenmaal meer verf." Het kerkje van La Carla werd wél ge heel naar wens opgeleverd. Voor het opknappen was de groep in twee de len gesplitst: in beide kerkjes een vaste groep. De eerste week werd, zoals vermeld, kamperend doorgebracht. De tweede week verbleef de groep nabij La Carla, in een leegstaand oud huis. Voor op vang, met eten en dergelijke, werd ge zorgd door de lokale gemeenteleden. Uit dank organiseerden de vrijwilligers een barbecue waarvoor alle gemeente leden waren uitgenodigd. Aardig was dat bij de bereiding van de Franse maaltijd zelf stokbrood moest worden gemaakt. Tempel Later hield de groep een afsluitings avond in het zojuist gerenoveerde kerk je van La Carla. In de kerk werd een dienst gehouden met als thema „Gij zijt God's tempel". Deze tekst hadden de Hollanders op de muur geschreven. Een Franse protestantse kerk is name lijk een tempel. De dienst werd door zo'n vijftig zestig belangstellenden bijgewoond en was tweetalig. Gospels met gitaarbegeleiding zorgden voor verdere vervolmaking van de sfeer. Kees de Jong tenslotte, voldaan: ,,De opzet was: 'verven en ervan bijkomen'. Dat was een duidelijk doel. Mede daarom liep alles heel soepel. De tijd die we over hadden, werd heel ont spannen doorgebracht. Kanoën, grot- excursies en niet te vergeten alle leuke avonden met de groep zelf. Er was een aantal enorm creatieve mensen bij, zodat er spontaan de meest leuke spelletjes en stukjes werden gedaan. Ik zou het zó willen overdoen, maar of we dan weer naar Zuid-Frankrijk gaan? Spanje lijkt me ook we! eens leuk." Zaterdag 27 augustus kunnen er al weer herinneringen worden opgehaald. Dan is er voor de deelnemers een reü nie. Zaterdag werd bij een politiecontrole in Oudeschild een 22-jarige motorrijder uit dat dorp betrapt. Diens motor was niet voorzien van een kentekenplaat, was niet gekeurd en evenmin verzekerd. Het scheelde weinig of in de nacht van zaterdag op zondag had een ex tra boot moeten varen. Een 33-jarige Oudeschilder die ,,in coma" in de wegberm bij de Oostkaap was aan getroffen, reageerde namelijk niet op prikkels die hem door de politie en later een arts werden toegediend. De arts schatte de situatie dermate er nstig in dat Teso moest worden ge waarschuwd. Kort hierop kon de actie weer worden afgeblazen: na een behandeling met medicamenten kwam de Oudeschilder plotseling weer bij kennis. Geconstateerd werd dat hij overvloedig aan Bacchus had geofferd. De samenwerkende verenigingen Ai Windsurfclub Texel en Windsurfvj eniging Lutje uit Den Helder hou den zondag 21 augustus de jaarliji T) se surfmarathon van Den Helder naar De Cocksdorp en terug. De marathon kan worden gevaren in recreatief- of wedstrijdverband Er worden geen beperkingen aan hei zeiloppervlak opgelegd. Deelgenomei kan worden in de categorieën rond- platbodems. Tandemplanken varen tj sluitend recreatief. De tocht wordt bs geleid door volgboten en langs de d rijdt een auto met trailer om gestran-, surfers naar Dijkmanshuizen te ven/» ren. Wie wil meedoen aan de tocht, kan zich zondagmorgen tussen 8.30 10.00 uur inschrijvenin Lands End. schrijving kost 725,-; leden van de ganiserende verenigingen genieten f15— reductie. De start is nadat de Teso-boot van 10.35 uur de haven vj Den Helder heeft verlaten. Na bij de Cocksdorp de V.C. boei gerond te ht ben, arriveren de surfers tussen 13.0 en 15.00 uur bij Dijkmanshuizen, wa een lunch- en rustpauze is. Om ong veer 15.30 uur zal bij Dijkmanshuizes gestart worden voor de terugtocht naar Den Helder. De prijsuitreiking is omstreeks 17.00 uur in Lands End. Voor meer informatie over deze surf- tocht kan men bellen met Wieb van den Berg, telefoon 02223 - 243. Bij de crossloop in Den Hoorn ver schenen vrijdag 91 deelnemers aan start. Het was goed weer en dat leit de net als vorige week tot talloze ve beteringen van persoonlijke records Minne Goënga verbeterde zijn beste seizoentijd van vorige week met ruin een minuut tot 27.25 en ook bij de teranen en de jeugd (Roald van der Slikke) werden de beste seizoentijde ordt scherper gesteld. Vrijdag wordt weei gelopen in Den Hoorn. De start is 19.30 uur precies vanaf het sportten in nu aan de Witteweg en de inschrijving geopend vanaf 19.00 uur. De uitslagen: 8 km. vrije inschrijving: 1 Minne Goënga. 27,25, 2. Jan Zijm, 28.22; ,e'00 Bert van Driesten, 28.38 8 km. veteranen- Joop van Amerongen, 30 01; 2 Piet Bakelaai 31.27; 3. Joachim Schober, 32.36. 4 km. vro wen vanaf 15 jaar: 1 Nel Bruining, 18.47; 2 Tilly Eelman, 18.53; 3. Jeannine Christijn, 19 int d> 4 km. mannen vanaf 15 jaar: 1. Harry Bakl er \je 15.34; 2. Alexander Boks, 16.12; 3 Erwin Kui 16.34 4 km jeugd t/m 14 jaar: 1 Roald v der Slikke, 15.52, 2. Denhard van der Slikke 16 42; 3. Bastiaan van Hebei, 17.36. C nand dvie W€ omrr >g is ensti olgei ing v jude rand njger jen. aar v lanc ïstel- ordt o xelsi het rdac oerin s rae d he ven 'nder nergi OUWÉ eroep rouw arprc 'rijd a c an 1( uuret roepe Een botsing tussen een fietser en et bromfietser op het fietspad langs de Postweg had vrijdagavond veel sleet ter kunnen aflopen dan nu het geva was. Zowel de bromfietser, een 17-jarige Haarlemmer, als de fietser, een 15-jarige inwoner van De Cocks dorp, hielden slechts enkele schram metjes aan de aanrijding over. Hum eldw wielen werden daarentegen wèl flint beschadigd: onder meer twee krom Ugusi wielen voor de fiets. De aanrijding vond plaats omstreeks kwart voor twaalf, ter hoogte van hoeve „Mo- destia". De bromfietser begaf zich if de richting van De Cocksdorp, zich daarbij wegens nachtblindheid orièn rend op de witte markeringsstrepen het midden van het pad. Aldus be merkte de bromfietser de hem tege moetkomende Cocksdorper fietser li laat op, mede omdat die zonder ver lichting reed. foor d erwe: tlefon aor di :eun r FA.JAN DEKKER verzekeren - financieren - sparen Bernhardlaan 109, Den Burg, tel. (02220) 2833 U wilt een hypotheek waarbij u de hele looptijd maximaal van 't. fiscale voordeel profiteert? En uw netto woonlasten 30 jaar lang onveranderd kunnen blijven, terwijl u tienduizenden guldens minder kwijt bent dan bij andere hypotheken

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2