iassa rinkelde ij Texel-Utrecht PANDA Hendrik Beekman laat onderbewuste ik zien Utrecht klaagde over grasmat WNF vestigt Pandawinkel" in De Waai Surrealisme in raadhuis Caravaneigenaars willen niet wijken voor bungalows op camping Gortersmient „Vakbondsschool": cursus voor FNV'ers Inschrijving voor prestatie-zeiltocht Trainingen De Krim TEXELSE COURANT DINSDAG 9 AUGUSTUS 1988 lanks het strandweer was het dagmiddag uitermate druk is de lijn bij de voetbalwedstrijd en Texel 1 en de profs van FC icht. Liefst 743 betalende be kers passeerden het loket aan laffelderweg, zodat inclusief odigden, voetballers en aan- zich naar schatting bijna 900 Jsen rond het A-veld van SV bevonden. Onder hen ook toeristen, waaruit kan worden oncludeerd dat SVT's „publici- icampagne" z'n vruchten heeft jworpen en er in een kennelijke oefte werd voorzien. De Istrijd eindigde in een 3-0 zege r Utrecht. jdens de rust van de voorwedstrijd en Texel B1 en Texelse Boys B1 r de groenzwarten met 3-2 ge en), was het al behoorlijk druk t speciaal voor de gelegenheid igestelde SVT-terrein. En dat ter- de organiserende SVT- uursleden Aad Blom en Willem Ti voor aanvang van de junioren- strijd nog met een zorgelijk gezicht de stralend blauwe lucht keken. telleen te mooi weer om te voet- maar ook te warm om de voet hebbers naar Den Burg te lok- naar het scheen. De uiteindelijke rage mocht dan ook een forse lier worden genoemd Voor oud- nde SVT-leden herleefden de tij- i/an weleer: zoveel publiek had de in jaren niet meer getrokken. De orters werden niet teleurgesteld, ms: Utrecht bleef onder de maat, SV Texel verweerde zich prima, irofs, zaterdag nog als derde idigd in het Maritiem Toernooi in Helder, speelden een tempo te en misverstanden en verkeerde es kenmerkten hun spel. Het was im niet eens verwonderlijk dat de leuwe tenues (Mantje Sport is aan- ikken als sponsor voor de iren-afdeling, met een contract vier jaar) gestoken thuisclub aan- elijk het beste van het spel had. jes in de beginfase waren er voor ïelle Martin Koorn en Paul van De in eerste instantie gevaarlijke spits Koorn zou later wegens itiegebrek wegzakken. Na twintig ren was het offensief van Texel vd en nam Utrecht het heft in en. Dat gebeurde weinig overtui- maar na een half uur leidde dat ot een doelpunt (0-1). Het harde leek overigens niet onhoudbaar Texel-keeper Bart Heerschap, die lien nog met een fraaie snoekduik inden op elkaar had gekregen, ad gedacht dat Utrecht na de meer initiatief zou tonen, kwam en uit. Texel trok brutaalweg anval en verdiende de gelijkma- esscherpe combinaties over de erf lank via debutant Rien Brou- Bn verdediger Koos Tjepkema, tten onrust in de Utrecht-defensie, miste echter een bekwame afma- )at was jammer, want een stand l-1 had de wedstrijd er beslist inder op gemaakt. Nu kon :ht op een onbewaakt ongenblik iloedig 0-2 aantekenen en was de wedstrijd gelopen. Manhaftig bleef Texel zich nog wel verzetten in de per soonlijke duels, trainer Asselman bracht ook nog enkel verse krachten in de strijd, maar het team was nog te weinig ingespeeld om werkelijk nog eens de krachten te kunnen bundelen. Van Loen Het publiek vermaakte zich evengoed nog wel. Bijvoorbeeld om de duels tussen Paul van Exel en de lange Utrecht-spits John van Loen (zo onge veer de enige Utrecht-speler die het publiek van gezicht herkende). Met ir ritant gedrag en slecht spel had Van Loen zich in de eerste helft weinig ge liefd gemaakt en elk duel dat Van Exel succesvol afsloot werd met gejuich be groet. ,,Okee Paulus, grijp die me loen", zweepten de Van Exel- supporters de geblokte Texel-speler op. SVT'er Piet Monster, opgesteld als linksback, kreeg de lachers op zijn hand. Toen hij, tegen het einde van de wedstrijd, zijn directe tegenstander niet meer kon volgen, riep hij ten ein de raad ,,prrrr!" Het hielp niet. De enige Utrecht-speler die enkele open doekjes ten deel viel, was linksbuiten Etienne Kelders (rugnummer 13). Met schitterende schijnbewegingen zette hij zijn opponent Joost Brouwer enkele malen op het verkeerde been, hoewel Brouwer zoals gebruikelijk zeer fana tiek verdedigde. De onbekende die in zijn acties aan de onnavolgbare oud- Utrechter Jan Monster deed denken, bleek bij navraag vorig jaar nog voor een afdelingsclubje uit te komen. Zo spelend als tegen Texel kon hij wel eens een verrassing worden tijdens de komende competitie. Bij Texel 1 moesten de nieuwelingen (van wie drie ex-Oosterend) duidelijk nog wennen. In de slotfase voerde Utrecht de stand nog op naar 3-0, wederom via een af standsschot. Ook Van Loen kopte nog raak, maar tot vermaak van het pu bliek keurde de rustig leidende arbiter N. Ligthart uit Alkmaar deze treffer af. Toen de rossige Utrecht-spits vlak voor het laatste fluitsignaal nog een dot van een kopkans om zeep hielp (dankzij een kundige afweer van Heerschap), werd hij helemaal het middelpunt van spot. Toernooi? Organisator Aad Blom toonde zich na afloop tevreden. Uit de publieke be langstelling concludeerde hij dat de basis om volgend jaar mogelijk een toernooi met profclubs te houden, aanwezig is. Blom gaat op korte ter mijn contact zoeken met kandi daatsponsors en een plan uitwerken. Eén tegenstander lijkt al bekend: FC Utrecht. Met voorzitter Aalbers en trai ner Berger hebben de Texelaars een principe-afspraak gemaakt ten aanzien van eventuele deelname. Als het aan Han Berger ligt, zal dan wel het veld in een betere conditie moeten verkeren. Bij een inspectie van het veld voor de wedstrijd, liet Berger zich kritisch uit over de lengte van het gras (te lang) en de toestand van de doelgebieden (het gebruikelijke inzaai en van graszaad was dit jaar weinig succesvol: het jonge gras is in te ge- Om bekendheid te geven aan zijn Panda-winket stond dierenarts Jan Beekman met een collectie WNF-artikelen op de tentoonstelling tij dens Oosterend Present. Hij deed er goede zaken ten bate van het Wereld Natuur Fonds. nJ voor een kaartje. Zó druk is het in jaren niet geweest bij SVT. ringe mate opgekomen). Van gemeen tezijde werd desgevraagd meegedeeld dat zij niet van tevoren door de organi satie zijn geattendeerd op het te hoge gras en dat het normaal gebruikelijke onderhoud is gepleegd. Utrecht-trainer Berger uitte zijn twijfels over de effec ten van dit onderhoud. Verder zal, als SV Texel volgend jaar een toernooi houdt begin augustus, ook beschikt moeten kunnen worden over de kanti ne. Momenteel is dat deel van de ac commodatie in gebruik door de jon gens en meisjes van het Mobiele Recreatie-team. Nu had Texel het ge luk dat het zonnig weer was, en een terras met verkoopkraampjes voldoen de soulaas bood. Camping Gortersmient aan de Grens- weg in De Dennen heeft plannen voor de bouw van bungalows. De planologische procedure daarvoor is al in werking gezet. De twaalf eige naars van stacaravans die op het terrein een vaste staanplaats hebben zijn daar helemaal niet blij mee, want ze verwachten dat zij moeten verdwijnen. Ze nemen daarmee geen genoegen, zoals blijkt uit een brief die één van hen, de heer J. F. Pamei- jer uit Krommenie aan de gemeente raad heeft geschreven. Wrevel Sommige van de caravaneigenaars staan al 30 jaar op Gortersmient, vroeger Dennenrust Volgens Pamei- jer was het na de overname van het terrein door de heer H. Gort met de ,,rust" gedaan. De caravaneigenaars moesten vele malen verhuizen we gens interne herstructurering" en er mankeerde nogal wat aan de communicatie tussen de caravanbe- zitters en de nieuwe eigenaar van het terrein. Nu wordt gevreesd dat de heer Gort alle grond zal verkopen, zodat de ca ravanmensen geen plek meer heb ben Op de gemeenteraad wordt het beroep gedaan al het mogelijke te doen om een oplossing te vinden Aangekondigd wordt dat tegen de bouwplannen voor Gortersmient ge protesteerd zal worden zodra het of ficieel ter visie wordt gelegd. De brief aan de raad is dus een soort schot voor de boeg. Overleg B en W hebben de raad meegedeeld dat met de betrokken partijen reeds overleg is geweest. ,,Een voor alle partijen aanvaardbare oplossing lijkt in dit geval tot de mogelijkheden te behoren". De raad wordt voorgesteld de brief verder door het college te laten afhandelen. De afdeling Noordholland Noord van het Wereld Natuur Fonds (WNF) heeft op Texel een contact persoon aangewezen, tevens hou der van een zogenaamde Panda winkel. Het is dierenarts Jan Beek man die vanuit zijn woning Bo- mendiek 1 in De Waal (telefoon 02220 - 3495) een uitgebreide collec tie artikelen te koop aanbiedt ten bate van het WNF en zich tevens bezig houdt met den werving van donateurs. De vestiging van het contactadres op Texel is het gevolg van hernieuwde ac tiviteit van de WNF-afdeling, die de af gelopen jaren enigszins was ingesla pen. Enkele maanden geleden is tot heroprichting besloten, waarbij de wenselijkheid van een vestigingspunt op Texel aan de orde kwam. Via rela ties werd een beroep gedaan op Beek man, die als warm voorstander van de activiteiten van het WNF daartoe graag bereid was. Zoals bekend brengt het Wereld Natuur Fonds (deel uitma kend van de internationale organisatie The World Wild Fund for Nature) gel den bijeen voor natuurbehoud en na tuurbeschermingseducatie, zowel in Nederland als in de hele wereld. Dat geld komt van donateurs en wordt ook verdiend met de verkoop van wens kaarten, kalenders, textiel, stickers, pluche dieren, keukenartikelen, strop dassen en vrije tijdsartikelen. Al deze artikelen vertonen het bekende sim- bool van het WNF, de Pandabeer. Een flinke collectie is thans te bewonderen in de winkel van Beekman. Wie een bezoek wil brengen is welkom, liefst na een telefoontje. Beekman is één van de vele particulieren in het land die dit werk belangeloos doen, geheel ten bate van het WNF. Op Texel zijn ongeveer 150 volwassen donateurs van het WNF. Daarnaast zijn er zo'n 21 jeugd-donateurs, de zogenaamde Ran gers. Vergroting van het aantal dona teurs is zeer gewenst De jaarlijkse bij drage voor volwassenen is minimaal ^27,50,—.Daarvoor ontvangt men elf keer per jaar het fraaie tijdschrift Panda". Rangers betalen minimaal F22— en ontvangen elf keer per jaar het blad ,,Tam tam". Hendrik Beekman bij één van zijn olieverfscheppingen Iers van FC Utrecht geknielden SV Texel in het gezelschap van het arbitraal trio vóór de aftrap. ,,Je bent gewoon een oversekste ke rel", schreef een bezoekster van een der voorgaande exposities van de sur realistische schilder Hendrik Beekman in het gastenboek. De kunstenaar is het niet met die stelling eens, maar is de eerste om toe te geven dat erotiek in zijn leven een belangrijke plaats in neemt. Lief de is nog belangrijker, maar zonder sex zou ik niet kunnen. Joh, ik ben een geile beer en daar kom ik graag voor uit", aldus Beek man. Van hem zijn tot en met 18 au gustus in de raadhuiskelder tekeningen en schilderijen te zien. Aangezien Beekman zijn eigen onder bewustzijn als grootste inspiratiebron beschouwt, is het niet vreemd dat ero tische symbolen, kleuren en vormen die sexuele hoogspanning suggereren, in menig werkstuk een grote rol spe len. Beekman's favoriete kleur is rose, zeg maar vleeskleur. Poliep-achtige ro se vormen dwarrelen door zijn werk, hier en daar druppels loslatend. (Beek man: ,,lk kan er niets aan doen. Laatst tekende ik een vlinder en voor dat ik het wist vielen er zomaar een paar druppels van zijn vleugels".) In tegenstelling tot enkele medesurrea listen maakt Beekman geen commer cieel gebruik van zijn zinneprikkelende beelden. Een collega heeft bijvoor beeld een permanente expositie in een sexhuis. Beekman is niet van plan zich naar opdrachten te schikken Voorlopig zal hij dan ook met kunst nog niet vol ledig zijn brood kunnen verdienen. Zijn voorstellingen spelen tegen de achter grond van fantasie-landschappen. Alles wat Beekman vervaardigt is fantasie, of althans: zijn eigen werkelijkheid, voortspruitend uit een surrealistische levensbeschouwing Het surrealisme was oorspronkelijk een literaire stro ming, die zich afzette tegen de heer sende (religieuze) dogma's en een gro tere persoonlijke vrijheid voorstond. Surrealistisch werk staat dan ook haaks op de bestaande wereld. Het is echter niet zo dat als men iets gek of onbegrijpelijk vindt, dit per definitie ook surrealistisch is. De 42-jarige Beekman is bezig de Nederlandse sur realistische beweging weer nieuw le ven in te blazen De Alkmaarder heeft de Stichting der Bevordering van het Surrealisme in het leven geroepen, waarvan zijn echtgenote secretaris is en een kunstcriticus uit Utrecht voor zitter. De stichting houdt zich onder meer bezig met het organiseren van tentoonstellingen en het laten maken van vertalingen van surrealistische ma nifesten en gedichten uit de jaren twintig. Volgend jaar zal er op de scholen veel aandacht aan deze op- Komende winter wordt een ,,vak- bondsschool'-cursus gehouden voor FNV-leden en hun huisgeno ten, uit alle verschillende bij de FNV aangesloten bonden. Op geva rieerde wijze komen tal van vraagstukken aan de orde. waar mee vakbondsleden te maken heb ben en waarover zij nu van ge dachten kunnen wisselen. De cur sus start in september of oktober. Wie belangstelling heeft om deze avonden mee te maken, kan zich schriftelijk of telefonisch opgeven bij: B Starink, Robbepad 10, Oosterend (tel. 02223-868) en R. van IJsseldijk, Gasthuisstraat 60, Den Burg (tel. 02220-3397). Thema's die aan bod komen zijn onder meer praktische zaken als de CAO, au tomatisering, reorganisatie en arbeids omstandigheden. Maar ook onderwer pen als politiek, het sociale zeker heidsstelsel, het milieu en de gezond heidszorg worden behandeld. Voor deelname aan de cursus is een vooropleiding niet van belang; ieder lid kan meedoen, ongeacht beroep, leef tijd, opleiding, ervaring en mening. Het woord ,,vakbondschool" klinkt misschien wat zwaar, maar echt schools is de opzet niet. De cursisten en begeleider stellen bijvoorbeeld sa men een programma op, waarbij op verschillende manieren kan worden ge werkt. De ene keer zoeken de deelne mers zelf iets over een onderwerp uit, een andere keer wordt een videoband bekeken en besproken of wordt er een gastspreker uitgenodigd. Voordat men zich definitief kan opgeven, zal eind september een informatie-avond wor den' gehouden over de precieze inhoud en bedoeling van de cursus. Zaterdag 3 september wordt weer de prestatie-toertocht ,,Rond Texel en Vlieland" gevaren. Deze tocht wordt weer georganiseerd door de werkgroep zeilevenementen Texel en gaat dit jaar voor de derde maal van start. Vorig jaar telde de tocht 32 deelnemers. Gestart wordt vanuit de jachthaven in Oudeschild op een tijdstip dat door de schippers zelf individueel wordt be paald om zo het eigen schip optimaal aan het getij aan te passen. Het is na melijk van het allergrootste belang dat de schepen op de Noordzee op het juiste moment de vloedstroom oppik ken die hen naar het wantij in de Om draai op het wad moet voeren. Als de tocht wegens mist of harde wind (méér dan 5 Beaufort) niet doorgaat zal veertien dagen later nog een po ging worden ondernomen, terwijl voor de liefhebbers een vervangende wad- dentocht kan worden gevaren. Na af loop van de ronde wordt gezamenlijk gegeten (grauwe erwten met spek). Schepen van andere verenigingen heb ben vrije ligplaats in de verenigingsha ven van vrijdag 2 september tot en met zondag 4 september. De schepen krijgen op deze tocht weer een overle vingspakket mee, bestaande uit een doos heerlijke Texelse koeksoorten. Verder is voor ieder bemanningslid een scheurbuikpakket' (vers fruit). Alle schepen ontvangen een herinnering aan deze tocht. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij H J. Collou, Schil- derweg 200, 1792 CK Oudeschild (tele foon 02220 - 2634). Vandaag begint weer de training van de C.Z.V. De Krim. De dames trainen van 19.30 tot 20.30 uur en de senioren trainen van 20.30 tot 21.30 uur. De ju nioren en pupillen beginnen in samen werking met SVC te trainen op dins dag 30 augustus. De pupillen van 18.00 tot 18.45 uur en de junioren van 18.45 tot 19.30 uur. Nieuwe leden voor zowel zaal als veld zijn van harte welkom. merkelijke stroming worden besteed. Niet dood Beekman. Sommigen menen dat het surrealisme dood is, maar dat is niet waar. Het is namelijk geen kunstvorm maar een levensvisie. De werelden die ik schilder zijn ook niet bedacht, zoals bij het magisch-realisme het geval is, maar ontstaan spontaan, uit een ge voel. Daar moet je ook niet te moeilijk over doen. Mensen doen vaak zo zwammerig over kunst, maar kunst is ook om te lachen Zelf heb ik vaak onbedaarlijke schik in mijn schilderijen". Kennelijk mede door deze mentaliteit zijn Beekmans werkstukken van uiteenlopende kwali teit. Men kan gemakkelijk zeggen dat alles persoonlijk is, maar daarvoor zijn sommige afbeeldingen toch te steriel, te afstandelijk. De algemene indruk is echter positief: technisch knap, fraaie kleurencombinaties (vooral bij het ge bruik van transparante verflagen in zijn olieverfschilderijen) en prikkelende vor men, zetten ook de fantasie van de toeschouwer aan het werk.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7