Gemeente protesteert tegen rechtsongelijkheid c 1 Geen straf voor Duitse verkeerszondaars Stokroos van vier meter Hoofdprijswinnaars wilden „slechts" Scouting steunen Van der Linde mag slaapruimte maken aan Langeveldstraat Plotselinge drukte Man opgepakt Toppop-team wint camping-toernooi Zomeravondconcert NH kerk Oosterend Vroege surfwedstrijd Doorgereden Boys-junioren Hoog niveau bij tennistoernooi Fietser aangered Oecumenische zomeravonddiens ZDH speelt thuis „Doormars" hield eersti open drive PAGINA 4 TEXELSE COURANT Het gemeentebestuur neemt geen ge noegen met het besluit van de procu reurs generaal om Duitsers die in Ne derland verkeersovertredingen begaan voortaan ongestraft te laten, terwijl andere buitenlanders en Nederlanders wèl worden vervolgd. Deze vorm van rechtsongelijkheid is overal in het land slecht gevallen, in het bijzonder in ge bieden waar veel Duitsers komen zoals Texel. ,,De schrik sloeg me om het hart toen ik hoorde van het besluit van de procureurs generaal. De één niet en de ander wèl vervolgen, dat is heel erg", aldus burgemeester Schipper dinsdagavond in de raadsvergadering naar aanleiding van vragen van Henk Beumkes van de PvdA. Laatstgenoem de had in Vrij Nederland een artikel gelezen over deze kwestie. Daaruit bleek dat ook commandant J. Moes kops van de Texelse politie verbaasd is over de nieuwe richtlijnen. Hij had zelfs gezegd dat hij nu helemaal geen bekeuringen meer ging uitdelen. Dat laatste moet niet al te letterlijk worden opgevat, zo zei de burgemeester, die zich echter best kon voorstellen dat Moeskops zoiets heeft gezegd, want het is inderdaad nogal frustrerend om met dergelijk justitieel beleid te worden geconfronteerd. De bedoeling is dat gewoon wordt doorgegaan met het verbaliseren van iedereen die op ver- keersfouten wordt betrapt. Het ge meentebestuur zal intussen een brief schrijven aan justitie waarin veront rusting over deze zaak wordt kenbaar gemaakt. Baatbelasting Over twee jaar hoeft geen baatbe lasting 1 en 2 meer worden betaald, omdat de Gasunie dan geen vergoe ding meer vraagt voor de aardgaslei ding door de Waddenzee. Veel Texe laars hebben de afgelopen jaren echter gebruik gemaakt van de gelegenheid om de belasting in een keer af te ko pen. Naar aanleiding van een vraag van Dirk Terpstra IPvdAl zei wethou der Klaas Barendregt dat het college deze categorie mensen op een of an dere manier financieel tegemoet zal komen, zodat ook zij profiteren van de meevaller. Naaktstrand De burgemeester zal uitzoeken hoe het In het tuintje van strandjutter Cor Ellen aan de Oesterstraat in Oosterend staat een stokroos die een lengte van maar liefst vier meter heeft bereikt. Mogelijk is het een unicum dat in aanmerking komt voor vermelding in het Guinness Book of Records. Dat is echter niet zo makkelijk na te gaan want hoe kom je er zo snel achter waar nog hogere stokrozen staanDat de lengte van de plant uitzonderlijk is, staat wel vast. Enkele bloemisten vertelden ons des gevraagd al respectabel is. Op de foto poseert Caroline Kuiter uit Oosterend bij de 4,20 meter lange stokroos, (foto Dirk Kuiter). reinigen van de Texelse naaktstranden precies is geregeld, naar aanleiding van vragen van Tine Krijnen van Texels Belang. In elk geval wordt het totale Texelse strand, dus ook de stukken naaktstrand, twee keer per jaar van gemeentewege schoongemaakt. Het naaktstrand wordt gereinigd door de exploitant van het aangrenzende gewone strand - red.) Hobbelig fietspad Het nieuwe en op het eerste gezicht zeer fraai uitgevoerde betonnen fietspad van de Rommelpot levert voor wielrijders geen aangename ervaring op. Door een foutieve afstelling van de machine waarmee het pad is aange legd vertonen verschillende stukken ribbels overdwars, waardoor men nogal door elkaar wordt geschud. Beumkes, die hierover klaagde, kreeg van wet houder Barendregt te horen dat de aannemer de fout heeft erkend en door de gemeente aansprakelijk is gesteld. Herstel is een ingrijpend en kostbaar karwei, maar het zal wel ge beuren. Er komt een speciale frees naar Texel waarmee de bultjes zullen worden weggeslepen. Als gevolg van deze extra behandeling zal de aanne mer weinig aan het fietspad verdienen. Autocross Zodra de nieuwe brandweercomman dant in functie is, zal met hem worden gesproken over het hoge tarief dat de Motor- en Auto- en Bromfietsclub moet betalen voor het aanwezig zijn van de brandweerauto met bemanning bij de autocrossen. Aldus antwoordde de burgemeester op vragen van Ger- brand Poster die het bedrag van ƒ6500— dat de MAB-club dit jaar ver schuldigd is, exorbitant hoog noemde. De burgemeester sloot niet uit dat het mogelijk zal zijn een goedkopere rege ling te treffen die toch voldoende vei ligheid biedt. Dezelfde vragensteller in formeerde waarom de gemeente geen openbare sollicitatieprocedure heeft ge voerd bij het aanwerven van de extra kracht die de afdracht van toeristenbe lasting moet controleren. Barendregt zei dat de gebruikelijke personeelsad vertentie achterwege is gebleven om dat het in dit geval ging om een tijde lijke kracht, die werkzaam is op arbeidscontract. De functionaris werd betrokken via het arbeidsbureau. Sportveld Oosterend De afwateringsproblemen op het sportveld van Oosterend zijn nog steeds niet uit de wereld, zo vertelde Gerard van der Kooi (PvdA). Het ter rein ziet er thans prachtig uit, maar het staat volgens de consul nu al vast dat het 's winters na regenval te nat zal zijn en daardoor herhaaldelijk on bespeelbaar. Van der Kooi zei te heb ben vernomen dat landbouwvoorlichter Koolhof ooit de suggestie heeft ge daan om het terrein met een diepwoe- ler te bewerken. Het is de moeite waard om dit nog eens te overwegen nu andere maatregelen onvoldoende hebben geholpen. Wethouder Zegers beloofde ernaar te zullen informeren. Ton van Braks Na de beruchte „ton van Ploeg" (die tot dusver niet is uitbetaald) is er nu ook een ton van Braks. Erna Eelman- van der Kooi van de VVD doelde daar mee op de ƒ100.000,— die de minister van landbouw beschikbaar heeft gesteld voor het zeehondencentrum Pieterburen. Erna Eelman wilde dat B en W proberen ook geld van Braks los te krijgen voor het zeehondenopvang centrum Ecomare, waar volgens haar ongeveer hetzelfde werk wordt gedaan. Wethouder Piet Zegers was van dat laatste niet overtuigd, al wilde hij best wat proberen. Volgens hem heeft Pie terburen de ton vooral te danken aan de „ziekenhuisfunctie" van dit cen trum, terwijl het centrum Ecomare veel meer een fokkerij van zeehonden is. Ernstig zieke dieren die in eerste in stantie in Ecomare terecht komen, worden dan ook doorgestuurd naar Pieterburen. De ton van Braks voor Pieterburen komt overigens uit de pot die bestemd is voor de nationale par ken, zo deelde wethouder Daan Schil ling glimlachend mee... Gastvrije vuurtoren In de roemruchte tests die worden ge houden door het Algemeen Dagblad is Texel er in de afgelopen jaren een paar keer slecht afgekomen (VVV-service, haringkwaliteit). De afgelopen week betekende de AD-test betere promotie voor het eiland. Bij een beoordeling van mogelijkheden, prijs, service en dergelijke van voor het publiek toegan kelijke kerktorens, vuurtorens en uit kijktorens, werd de Eierlandse vuurto ren geprezen om zijn fascinerende uit zicht en de sympathieke ontvangst die de bezoekers krijgen. Gerbrand Poster wees daarop in de raadsvergadering van dinsdag en verbond er de wens aan dat de „informatiefunctie" van de toren wordt gesteund in de vorm van een bijdrage. Zwarte dag Zoals bekend hebben B en W hun ac ties om de bemanning van de vuurto ren op zes personen te handhaven, opgegeven. De door de minister afge kondigde afslanking gaat per 15 sep tember definitief in. Henk Beumkes (PvdA) sprak van een „zwarte dag voor de zeevarenden, in het bijzonder voor de schepelingen die te maken hebben met de beruchte Eierlandse gronden". Hij zei verder dat de PvdA zich hierbij niet zal neerleggen („De maat van dit beleid is vol") maar licht te dat niet verder toe. Wel hekelde hij het VVD kamerlid mevrouw Jorritsma die volgens hem alleen maar had ge probeerd „iets populairs te doen". De burgemeester zei dat het college geen mogelijkheden meer ziet omdat er grenzen zijn aan de energie die men in bepaalde onderwerpen steekt („het is vechten tegen windmolens") maar ini tiatieven van anderen worden toege juicht. Erna Eelman klaagde over de wijze waarop de vuurtorenbezoekers hun auto parkeren. Hoewel op het na burige parkeerterrein ruimte genoeg is worden de wagens in de berm van de weg gezet, dus eigenlijk in de duinen. De burgemeester beloofde te zullen bekijken of daar door verwijsborden of andere maatregelen wat aan kan wor den gedaan, in overleg met de chef van de Texelse vuurtorenwachters. OffC r,;i[ fifr To^gjngsfvcji j r 5 z> m dé 19<n«fmi)nd«n /2-50 - tol 14 l 1,50 Until tr»®»j«dev 153 Verr«kijker rut uewifffl 30 M CWIM op r*t terrein a *«n bord mtt «I xiformitk MnotOncAC d«r icimtMien tan d« kyjl»icm 3« tor «O iinwtflg» fa möt« leden vin de kustwacht uitvoerde .m^nungen sver gescA-eCenj tn werking van •«n gemakktUjke kin bngs ijzeren trappen, oe wernnwni» vin <M kustwacht is nul toegaiurijk Tnet. de VE«horj. hei dorp VUetand. de Noordzee, de Wadden ta n*t newer weer Hartogen en Terschelling laednerend v&cht en een rvmcj sympathieke ontvangst Openingsboden van 30-4 lol 1-8 van 10 tof 16 30 uw Toegangspa /32S tol 13j./i. „Ik had er een zwaar hoofd in of de loterij op een succes zou uitdraaien. De lootjes waren naar mijn smaak aan de dure kant. Maar gelukkig is alles op zijn pootjes terechtgeko men: de mensen kochten niet een lot omdat ze zo graag die reis naar Tunesië in de wacht wilden sleoen. De heer W. T. van der Linde uit De Cocksdorp wil zijn berging en schuurruimte aan de Langeveldstraat in De Cocksdorp zodanig verbouwen dat er een behoorlijke slaapruimte ontstaat voor de stagiaires van zijn bedrijf. Dat betekent afwijking van het bestemmingsplan en er was dus een voorbereidingsbesluit van de ge meenteraad nodig om het plan met toepassing van een artikel 19-procedure toch te kunnen uit voeren. Dinsdagavond ging de gemeenteraad daarmee akkoord, maar enkele leden uitten wel bedenkingen. Erna Eelman (VVD) en Hans Roeper (PvdA) vroe gen zich af of hier geen precedent wordt geschapen. Roeper was het opgevallen dat in het voorstel wordt gesproken over zowel stagiaires (dus mensen die praktijkervaring opdoen als onderdeel van hun studie) als tij delijke arbeidskrachten, dus mensen die een gewoon salaris krijgen en volgens Roeper best in eigen huis vesting zouden kunnen voorzien. Roeper was bang dat het scheppen van dergelijke overnachtingsmogelijk heden tot ongewenste ontwikkelin gen leidt. Van stagiaires naar seizoenkrachten of toeristen is maar een stapje. De zorg van Roeper werd echter nauwelijks gedeeld. Het colle ge zei zelfs te hópen op vele prece denten want het is een goede zaak dat jongelui onder behoorlijke om standigheden arbeidservaring kunnen opdoen. Bovendien wordt anders op illegale wijze in de behoefte aan slaapruimte voorzien. Het is beter de zaken behoorlijk te regelen. Asfaltfabriek Ate Rienstra en Riet Huitema van het CDA stemden tegen een voorbe reidingsbesluit waardoor het mogelijk wordt dat de asfaltfabriek van Ooms B.V. op het haventerrein van Oude- schild van een overkapping wordt voorzien Huitema wees erop dat het bouwsel een hoogte krijgt van acht tien meter. ,,Dat is net zo hoog als een flat van zes verdiepingen". Het huidige met overdekte bouwsel is ook ongeveer zo hoog, maar is door het karakter van de constructie niet massaal en daarom niet erg storend. De overkapping zal dat wel zijn. Hans Roeper van de PvdA zag dat nadeel ook wel, maar vond de werk gelegenheid die samenhangt met de fabriek (die nu een permanente sta tus krijgt) belangrijk. Hij zei echter bij voorbaat begrip te hebben voor eventuele bezwaren die straks tegen de bouw worden ingediend in het kader van de artikel 19-procedure. maar gaven dat tientje ter on dersteuning van de Scouting. Dat heeft me enorm veel deugd ge daan." Aldus Nick Slijderink sr., nestor van Scouting Texel, bij de overhandiging van de hoofdprijs van de grote loterij ten behoeve van een nieuw dak voor het clubgebouw. Zijn woorden wer den beaamd door de winnares, me vrouw A. Witte-Huisman uit de Waalderstraat. Woensdagochtend nam zij samen met haar man de prijs in ontvangst op het dak van het Scouting-gebouw aan de Bernhard- laan. Mevrouw Witte: ,,lk zou niet zomaar een lot van een tientje kopen, als men daarmee bij mij aan de deur zou komen. Maar omdat het van de Scouting was, kocht ik een lot van mijn zoon Gerard. Al mijn zoons heb ben op de padvinderij gezeten en m'n kleinzoon Floris heeft dat voor beeld gevolgd." Scouting Texel hoopt in september de renovatie van het lekkende dak te kunnen uitvoeren. Tot hun verbazing bemerkten bewo ners van de De Ruyterstraat dat hun doorgaans slechts door fietsers en voetgangers bevolkte buurt, plotse ling weer druk autoverkeer begon te vertonen. De oorzaak was snel ge vonden: snodaards hadden de ver bodsborden aan beide zijden van de straat weggehaald. De gemeente zal de situatie weer herstellen. Wegens openbare dronkenschap en baldadigheid rekende de politie in de nacht van dinsdag op woensdag een zwerver in, die zich in de buurt van de Stenenplaats ophield. De man, een 26-jarige inwoner van Heems kerk, had onder meer een luifel van een winkel aan de Weverstraat ver nield. AVRO's Toppop-baas Willem van de Wasenburg ontvangt de wisselbeker uit handen toernooi-organisator Willem Roeper. Eindelijk konden de voetballende discjockeys van AVRO's Toppop eens met de beker pronken die de hoofdprijs vormt van hun „eigen" toernooi, dat jaarlijks op Texel wordt gehouden. Ditmaal was er geen sprake van een kroegen maar van een camping-toernooi. De deelname viel echter enigszins tegen, evenals de publieke be langstelling. De voetballers zelf be leefden niettemin een genoegelijk dagje in de luwte van de bosjes rond het C-veld van Texelse Boys. Het eigenlijke kroegentoernooi waaraan de bekende discoshow z'n naam heeft verbonden, werd dit jaar in mei ver speeld. Het Toppop-team was toen verhinderd, maar toernooi-organisator Willem Roeper stak de helpende hand toe en organiseerde een nieuw evene ment: een camping-toernooi. De mini- voetbaltoernooien op de campings zijn populair en het leek daarom niet moei lijk om voldoende teams met camping- gasten op de been te brengen. Zeker als daarbij de hulp van de op de cam pings werkzame jongens en meisjes van het Recreatieteam zou worden in geroepen. In de praktijk viel dat niet Dinsdag wordt in de NH kerk van Oosterend weer een zomeravondcon cert gegeven. Deze keer door: Hans Alting (trompet) en Piet Wiersma (or gel). Het concert begint om 20.15 uur en de toegang is gratis. Wel is er na afloop een collecte om de kosten te drukken. Het programma: 1. Orgel, Vier Preludien, Johann Lud- wig Krebs. 2. Trompet orgel, Volun tary in D, John Stanley. 3. Orgel, a. Capriccio in D, Georg Bóhm, b. 7 vari aties over: „Wer nur den lieben Gott lasst walten", Georg Bóhm. 4. Trompet orgel, 3 Koraal-bewerkingen, a. „Es ist gewisslich an der Zeit", b. „Liebster Jesu, wir sind hier", c. „wa- chet auf, ruft uns die Stimme", Jo hann Ludwig Krebs. 5. Orgel, a. Koraal-bewerking „Liebster Jesu", Jo hann Seb. Bach, b. Koraal-bewerking: „Allein Gott", Johann Seb. Bach, c. Solfegietto in C, Carl Ph. E. Bach, d. Concert in G Anth. Vivaldi bew. Alle gro moderato, Adagio, Allegro, Johann Seb. Bach. 6. Trompet orgel, Con cert in Bes, Allegro, Andante, Allegro, Tomasso Albinoni. De Windsurfclub Texel houdt zondag een wedstrijd, die meetelt voor het clubkampioenschap. Dit keer wordt een zogenaamde course-race gevaren. Omdat in de baan een aantal half- windse rakken met gijpboeien is opge nomen, worden bij voldoende wind hoge snelheden bereikt. Het verloop van de race is door de vorm van de baan door het publiek erg goed te vol gen. Er wordt al vroeg gestart. Omdat het al om elf uur hoogwater is, wordt de eerste manche om precies tien uur gestart bij het surfstrandje Dijksmans huizen. De briefing is om 9.45 uur bij het clubgebouw. Bij paal 28 werd maandag een aldaar geparkeerde Ford personenauto van een 68-jarige Cocksdorper beschadigd als gevolg van een aanrijding. Het rechterportier vertoonde deuken. De dader is onbekend. Een indentiek ge val deed zich zondag voor op de ro tonde onderaan de Badweg bij de in gang van camping Kogerstrand. Een inwoner van Spijkenisse had daar kortstondig zijn auto geparkeerd. Bij terugkeer bleek het linkerportier licht te zijn beschadigd. Junioren A- van Texelse Boys speelt zaterdag een oefenwedstrijd tegen SVA A1 uit Assendelft, aanvang 19.00 uur. De wedstrijd was oorspronkelijk ge pland op zondag, maar is nu dus een dag vervroegd. mee. Op het laatste ogenblik moi nog teams worden geformeerd. dagmiddag verschenen er acht in wei, die op twee veldjes een minivoetbal-competitie afwerkten, nummers één en twee van de tw poules ontmoetten elkaar in kruis les. De winnaars daarvan waren AVRO's Toppop en Camping PH. een bikkelharde strijd trok Toppop de discjockeys Robin Albers, Han gito en de geblesseerde Hans Scl fers) met 4-3 aan het langste eint de finale. De strijd om de derde vierde plaats was een Casino onderonsje. Het tweede (het discotheek-personeel) won glansr van het eerste (de jonge talenten met 6-0. Voorts werd deelgenomi door De Zwaan (eervol uitgescha in de poule) en de campings De makker, De krim en Dennenoord In de afgelopen week is op de t baan achter het Eierlandsche huis recreatief tennistoernooi gehoudei Vooral op zondag waren de wedst den van een hoog niveau. In de f enkel was Herman van Sambeek een marathonpartij beter dan Sim Brand. Deze wedstrijd heeft de ve toeschouwers ruim twee uur kunr boeien. Bij de damesenkel gaf Wi Daalen uitstekend partij. Zij speek een van haar betere wedstrijden, moest toch het onderspit delven Gretha Beijert, die samen met Ma Rotteveel, ook de damesdubbel v\ Bij de herendubbel was de titel vc Simon Brand, die samen met C. Goslinga won van het duo Poster wer. In de gemengd dubbel tensk was de winst opnieuw voor Greth Beijert. Samen met gelegenheids[ ner Theo van Maanen was zij net sterker dan het gerenommeerde d Trudie Otsen en Marcel Boogaard dens dit toernooi bleek dat ook in recreatief toernooi veel partijen va een hoog niveau gespeeld kunner worden. Een 59-jarige fietser uit Poeldijk moest dinsdag naar het Gemini ziekenhuis worden vervoerd, nac hij omstreeks half vijf 's middag botsing was gekomen met een bromfietser. De man had ademh lingsproblemen en een hoofdwor Het ongeval gebeurde op het fietspad langs de Pontweg, ter h te van de kruising met de Rozen De bromfietser, een 17-jarige val tieganger uit Bloemendaal, had goed opgelet en was pardoes te de voor hem rijdende fietser aan reden. In de Rooms-katholieke kerk te Di Koog wordt zondag een tweetalig (Duits-Nederlands) oecumenische meravonddienst gehouden. De dit zal worden geleid door Pfarrer A. mann (Duisbergl en A.M. Guiljam Schuilhut). Medewerking wordt vi leend door de blazersgroep DEK Den Hoorn. De dienst begint om uur. Voor de texelcup voetbalt ZDH dag tegen SV De Koog zijn eerste wedstrijd op het ZDH-veld. Aanva 19.00 uur. De belangstelling voor de eerste klaverjasdrive van klaverjasclub Doormars" te Oudeschild viel nog gen. De eerste prijs ging naar het ke koppel Willem van Aperlo/Jaap ning. Veel mensen werden gelukk de verloting na afloop. Vrijdag (he om 20.00 uur wordt in dorpshuis Skiltje opnieuw een klaverjasavoni voor iedereen, dus ook voor vakai gangers, gehouden. Aanvang 20 uur. Het koppelkaarten kost f3,— persoon. Gespeeld wordt volgens Amsterdams systeem. Koffie en gebak op ..het" dak Mevrouw A Witte-Huisman krijgt uit handen van Scouting- animator Nick Slijderink sr. de hoofdprijs uitgereikt Links echtgenoot C A Witte, en rechts Jan Kager en André Eelman van Scouting Texel VRIJDAG 12 AUGUSTUS

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 4