J f w Patrouille van Koger oreca werkt perfect" Bloeiende planten in de duinen ff Jus-ploeg" begeleidt afvoer café-publiek ft )ng zeehondje op rand gevonden Koger nachtcafé's mogen weer tot 04.00 uur open Insluipers bekend Geen nieuwe gevallen in ontucht-zaak Winkeldieven „Zwarte markt" een week verzet DAG 12 AUGUSTUS 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 i' 4 t Is de aanvang van het topseizoen houdt een eigen patrouille de Koger horeca een oogje in het zeil vóór, tijdens en na ingstijd in de badplaats. Volgens J. Moeskops, commandant de Texelse politie, werkt dit optreden van de zogenoemde s-ploeg" perfect. „Over de medewerking van de horeca in <oog kan ik alleen maar zeer positief zijn", aldus steekt iskops de loftrompet. IMiet alleen de afvoer van cafépubliek nopt tot dusver soepel, ook voor het overige is het naar po- iormen „rustig" in de nachtelijke uren in De Koog en de van Texel. er man sterke patrouille is op gezet door de Stichting Tropi ca Festival, die dit initiatief be- jt en financiert. Vanaf ongeveer ién 's nachts wordt er gesur- erd; in eerste instantie door drie en tegen sluitingstijd voegt zich jersoneelslid van bar-dancing oekomst zich bij hen. Twee man ,en de boel bovendien fietsend gaten. De nachtwachten be- jn zich namelijk niet tot uitslui- Dorpsstraat. Zij laten zich zien op de Brink, Ruyslaan, Pie traat en een stukje Badweg. De ruille (geen ingezetenen van I) doet de ronde totdat de rust it dorp is wedergekeerd iptreden (van niet-politiemensenj t preventieve werking, oordeelt skops. De patrouilles begeleiden pjes jongeren en treden indien g met zozeer bestraffend, als corrigerend op. „Ze manen de sen tot rust en het publiek ac- eert dat, mede omdat wange wellicht tot gevolg heeft dat de ende avond de toegang tot café scotheek wordt ontzegd", lolitiecommandant vindt dat de ir horeca tot op heden de geda- eloften waarmaakt. In ruil voor •nging van de sluitingstijd met half uur „uitloop", zou de hore en steentje bijdragen aan de or- p straat. Wat dat betreft is de enwerking tussen politie, horeca sxibedrijven, die de afgelopen ja il goed functioneerde, nog iets isiever geworden. Enkele malen «eek wordt de actuele situatie gesproken, zodat de dienstdoen- olitie-agenten adequaat kunnen iden. Sus-ploeg week liepen we 's nachts een je met de horeca-patrouille om. swaar is het kwartet met geuni- leerd, maar hun identieke zwarte s en brede posturen doen toch szins bedreigend aan. Toch een ploeg in plaats van een ploeg"? iadere kennismaking blijken vier ige knapen bij de brede schou- iartijen te behoren. Twee van hen broers, al zou je dat op het te gezicht niet zeggen: Norman .ucien van Boven. Amsterdamse is van een Texelse vader. Spre- i met een onvervalst Amster- is accent, en -belangrijker nog- gend met humor en een snelle Ad rem reageren in penibele si- ies is verdomd handig bij een lelijk baantje als nachtwacht, imer drie heet Plarry Kei. Woon- ts- Warmenhuizen. Eveneens niet :'n mondje gevallen en werkzaam 'e Koog's „Super-disco" Ook de de man kennen de jonge vakan- ierders van achter de bar in het er uitgaansleven: Gerard Schui- Kortom: vier jongens die weten uitgaan voor jongeren betekent, lie dit ook uitstralen. Ze staan dat aangaat niet boven, maar :en het publiek dat zij geacht den te begeleiden. Mogelijk is de sleutel tot het succes van optreden. idelende vakantiegangers troffen dagavond omstreeks half elf op strand bij paal 19 een levend zee- aan. Dit werd gemeld bij een ijgelegen strandpaviljoen, waarna mare werd ingelicht. Even later d het vijf zes weken oude dier lehaald door een medewerker van centrum voor Wadden- en Noord- Het zeehondje bleek vrij verzwakt, 3'werd niettemin als „pittig" om- teven. In verband met het risico eventuele besmetting door het oma-virus, werd de zeehond vol 's efspraak woensdagochtend per ütuig naar de zeehondencrèche te 'erburen getransporteerd. vinders van het zeehondje waren leugdige Marjolein en Wouter Ver- ui uit Oosterbeek. maandagavond werd een zee- *f langs de Texelse kust aange- "sn. Bij paal 33 vond tenspitter F. Duinker een dode "assen zeehond aan, die al in a' van ontbinding verkeerde. Het laver werd de volgende ochtend "ijderd door een Ecomare- dewerker. Met ingang van de nacht van zaterdag op zondag zullen de Koger nachtbedrijven De Beere- kuil en 't Galjoen weer tot 04.00 uur geopend mogen zijn. De seizoen-maatregel dat alle horecabedrijven in De Koog 02.00 uur moeten sluiten, is daarmee een week eerder dan gepland ten einde. Al voordat de maatregel in wer king trad, had burgemeester Schipper toegezegd dat bij een gunstig verloop van de zomer, mogelijk de vijfde en laatste week de normale situatie weer zou worden hersteld. De burge meester heeft zijn beslissing ge nomen na overleg met de Texelse politie, die tevreden is over de wijze waarop de betrok ken horeca-ondernemers meehel pen om zo weinig mogelijk overlast te produceren. Boven dien wordt verwacht dat de drukte het komend weekend zal afnemen. Als om twee uur al het publiek de straat op wordt gestuurd, nemen de vier een afwachtende houding aan. Twee man pakken de fiets en de an dere twee posten in de Dorpsstraat Als er aanleiding is om een groepje te volgen, gebeurt dat. Door hun be kendheid met de situatie in de diver se horecazaken en de verstandhouding met de exploitan ten, is meestal al bekend waar en met wie men moeilijkheden kan ver wachten. Spelregels De grootste problemen doen zich voor op vrijdag en zaterdag. Niet zo zeer omdat het dan het drukst is, maar omdat vrijdag een wisseldag is. Nieuw publiek dat de Texelse spelregels nog niet kent. De patrouil leleden vertellen dat zij al honderden keren hebben moeten uitleggen waa rom alle café's „al" om twee uur dicht moeten zijn „Thuis in de eigen woonplaats kunnen die gasten tot vier, vijf uur 's nachts uitgaan. Gaan ze op vakantie en dan blijkt dat ze tegen tweeën als kinderen naar bed worden gestuurd. Daarover is veel onbegrip en ook irritatie, die gemak kelijk kan omslaan in agressie." Zo als gezegd worden eventuele problemen opgelost met een kwinkslag. In veruit de meeste ge vallen werkt dat prima. Lucien: „Op een gegeven moment waren er twee aan het vechten ge raakt en ik kom tussenbeiden. Zegt die ene jongen: „Ik wil die goser he lemaal verbouwen." Ik reageer me teen met: „Ben je soms timmerman dan?" Die jongen schoot toen in de lach en het knokpartijtje was over. En een paar nachten geleden ge beurde iets soortgelijks. Ik kreeg die jongens toen zover dat ze het bela chelijke van hun gedrag inzagen en vervolgens gingen ze broederlijk een biertje drinkenMaar dat lukt na tuurlijk niet altijd. Veruit de meesten werken echter goed mee. De groot ste overlast is in feite nog het zin gen op straat. Wat dat betreft lossen de twee fietsers nog een hoop op. Als een groep op weg naar de camping luidruchtig door een woonwijk trekt en je fietst er even langs en zegt dat ze moeten dim men, dan is daar begrip voor. Kijk, De sus-ploeg", v.l.n.r. Harry.. Norman. Gerard en Lucien in de nachtelijke Dorpsstraat die jongens en meisjes zijn hier met vakantie en voelen zich vrij. Ze den ken er dan niet bij na dat er ook nog mensen in het dorp zijn die de vol gende dag niet kunnen uitslapen." Op zijn laatst om drie uur is de rust wedergekeerd en kan het wachtlo pen/fietsen worden gestaakt Of hun aanwezigheid dusdanig pre ventief werkt, dat als direct gevolg daarvan geen rottigheid meer te be leven valt, is moeilijk uit te maken. Het zou ook best kunnen zijn dat ook zonder sus-ploeg" er van een rustige zomer sprake zou zijn ge weest. Opvallend is in ieder geval dat er beduidend minder jongeren rondhangen in de disco's en café's dan in voorgaande jaren het geval was. Was het voorheen in de Texelse discotheken op doordeweekse dagen tijdens het hoogseizoen altijd volle bak, dit jaar vertonen de disco's lege plekken. ,,Er is minder jeugd", luidt een conclusie. Een andere opmer king. „De jeugd blijft vaker op de camping hangen en gaat niet meer elke avond te stappen." Het syste matisch terugdringen van de omvang van de jeugdterreinen op de cam pings wordt door de Texelse discotheek-eigenaren als bedreigend ervaren. Gevreesd wordt dat Texel door alle goedbedoelde maatregelen straks gaat worden gemeden door de jeugd. Ongetwijfeld zullen hiero ver tijdens de evaluatiegesprekken tijdens de komende winter nog enige harde noten worden gekraakt. De politie heeft de identiteit achter haald van de Franstalige insluipers die op Schiermonnikoog, Vlieland en Texel geld en andere betaalmiddelen hebben ontvreemd uit hotelkamers. Het zijn de 22-jarige L.B. uit Tunesië en de even oude H.L. uit Frankrijk. Beiden worden nu gezocht. Ze zijn in het voorjaar met de politie in aanra king geweest. Bij die gelegenheid werden foto's van ze gemaakt, aan de hand waarvan ze nu zijn herkend. Er zijn bij de politie geen nieuwe aan giften gedaan naar aanleiding van de ontuchtzaak, in verband waarmee een 59-jarige Texelaar vorige week werd aangehouden. De man heeft inmiddels bekend met drie jonge meisjes ontuch tige handelingen te hebben verricht. Hij is voorgeleid aan de officier van justitie en wordt nog vastgehouden in Alkmaar. Een inwoner van Den Hoorn zag maandag hoe twee jongens spijker broeken ontvreemdden van een buiten- rek bij een damesmodezaak in het cen trum van Den Burg. Hij waarschuwde de eigenaar die de jongens, een 18-jarige Alkmaarder en een 19-jarige inwoner van Warmenhuizen, in de kraag kon grijpen en overleveren aan de politie. We gaan nog een keer naar het duingebied. Keken we zo'n twee maanden geleden vooral uit naar de tapuit, nu wat meer aandacht voor de vegetatie. In deze tijd van het jaar is er aan vogels wat minder te ontdekken, dus kunnen we ons beter op de plantjes concentreren. Op dit moment bloeien er heel wat verschillende soorten. Zelfs in de droge duinen. De voortdurende neerslag in juli heeft er voor ge zorgd dat de duinen er prachtig groen uitzien. Uiteraard moeten we ons in één Witte Lieuw beperken tot een paar soorten. Op sommige plaatsen begint weer aar dig struikhei te bloeien. Nog niet zo massaal als een paar jaar geleden, vóór de strenge winters. Toch is hier en daar steeds meer jonge hei ont kiemd en kleuren sommige hellingen weer langzaam paars. Op de wat nat tere plaatsen bloeit ook nog de dop hei. Duidelijk te onderscheiden van de „gewone" hei door de trosjes hangen de dieproze „dopjes" of „belletjes". Onze derde heidesoort, de kraaihei, draagt inmiddels volop vrucht. De donkerblauw-zwarte bessen die zo graag door vogels gegeten worden, maar door hun bijzonder wrange smaak slechts door weinig mensen worden geprefereerd. Overal zagen we de laatste weken losse groepjes zilver meeuwen en houtduiven door de kraaiheidevelden stappen, op zoek naar bessen. Niet zulke spectaculaire vogelsoorten, maar op diverse plaatsen waren ook groepjes regenwulpen op bessenjacht. Deze kleine wulpensoort is voor veel vogelaars toch wel erg leuk om goed te zien. Meestal horen we ze alleen maar roepend overtrekken. Gele planten Sorry, daar kwam ik toch weer op vo geltjes terecht. Snel terug naar de planten. Het is opvallend hoeveel geel- bloeiende planten we in de duinen zien. Allerlei paardebloemachtigen en havikskruiden (veel schermhavikskruid op de Zanddijk bijvoorbeeld), rolklaver en ook kruiskruiden waaronder het ja- cobskruid. Vorig jaar schreef ik al eens over deze door z'n grootte en z'n stij ve schermen gele bloemetjes opvallen de plant. Over de wisselwerking tus sen de jacobsvlinder, dat wil zeggen de knaagactiviteiten van z'n rupsen en de aantallen bloeiende planten. Dit jaar zijn er niet zoveel rupsen maar er is wel een redelijk aantal bloeiende planten. Er zal dus heel wat zaad ge produceerd worden. Dat betekent dat het aantal planten de komende jaren weer zal toenemen. Een andere geel- bloeier is het echt walstro, ook wel eens geel walstro genoemd. In de ou dere en drogere duinen groeit dit maxi maal enkele decimeters hoog worden de plantje in grote aantallen. De heel kleine bloemetjes staan in lange smalle pluimen. De walstrosoorten kenmerken zich door kransen smalle blaadjes rond de stengel. Op de wat nattere plaatsen in de duinen vinden we verwante, maar wit bloeiende moeraswalstro en ruw walstro. De meest bekende wilde vertegenwoordiger van deze familie is wellicht het kleefkruid. De stengels en vooral de zaden van deze soort heb ben veel weerhaakjes waardoor het heel gemakkelijk in kleren of haar blijft hangen. Het is een lastig „onkruid" in beschaduwde tuinen. Als tuinplant is het lievevrouwebedstro bekend en vroeger werd de meekrap, ook een walstro-achtige, gekweekt voor verfstof. Grasklokje Een andere opvallende plant is het grasklokje. Met z'n lichtblauwe klokjes valt deze soort erg op. Ook omdat hij veel in een grasachtige omgeving groeit die in deze tijd al geel verkleurd is. Hij is op Texel niet erg talrijk. Het meest vinden we hem nog langs de binnenduinrand, bijvoorbeeld bij de Bollekamer. Grasklokjes behoren overi gens ook tot de typische begroeiing van tuinwallen in het Hoge Bergge bied. Bij zoveel planten zien we dat er het ene jaar veel meer bloeien dan het andere. Zo ook bij het grasklokje waar van er dit jaar duidelijk minder zijn dan in 1987. Naast grasklokjes vinden we in de drogere duinen op dit moment nog een plantje met een opvallend blauwe kleur: het zandblauwtje. Dit plantje heeft kleine hemelsblauwe bloempjes in bolvormige hoofdjes. Hoewel het niet direct een klokje lijkt behoort het toch tot de klokjesfamilie. Het grasklokje is een bijzondere plant, in die zin dat het een van de weinige Gras klokje (tekening Sytske Dijksen soorten is die wettelijk beschermd zijn en toch nog vrij veel buiten de natuur gebieden groeit. Het is dus niet alleen verboden klokjes ut te graven voor de tuin (er zijn talrijke tuinsoorten overi gens in cultuurl maar ook is het niet toegestaan ze te plukken! Plukverbod Het is trouwens ook niet de bedoeling dat we andere planten in het duinge bied plukken. In natuurgebieden horen planten te blijven staan. Vroeger had Staatsbosbeheer dat ook op borden aangegeven. Nu gaat men er van uit dat iedereen dat wel weet. Omdat er zoveel paden en drukke strandslagen door de duinen lopen, wordt naar ons idee weieens vergeten dat de duinen natuurreservaat zijn. Alweer enige tijd geleden raakte ik over het onderwerp recreatie in de duinen en het gebruik van paden met iemand in gesprek. „Zie je wel", betoogde hij, „al die toe risten op Texel zijn voor de duinen he lemaal niet zo'n probleem. Ze kunnen op al die paden terecht en daar doen ze toch geen schade? En dat is een foute gedachte! Het is absoluut niet zo dat de paden door de duinen géén na delige invloed op de natuur hebben. Bijna elke meter pad is toch een concessie. Ze tasten landschappelijke waarden aan, maar ook de vegetatie en het die renleven. Zeker in de broedtijd vindt door zo'n padenstelsel toch voortdu rend verstoring plaats. Uit ervaring blijkt namelijk dat je waar je mensen een gebied inhaalt, ook al is het alleen op vaste paden, automatisch veel meer overtredingen en dus verstorin gen krijgt. Hoe meer je toestaat, hoe meer overtredingenl Raar maar waar. Het is zoiets van een vinger geven en een hele hand nemen. Bovendien er varen we dat als er wandelroutes in gesteld worden, fietsers, ruiters, mo torrijders en zelfs automobilisten vin den dat ze ook rechten krijgen en ge bruik van de paden willen maken, of er nieuwe bij willen hebben. Met name ruiters en fietsers zijn soms een plaag op de wandelroutes Begrijp me goed, ik ben helemaal niet tegen een goed padenstelsel door de duingebieden. Het is prima dat we zoveel mogelijk kunnen zien van planten en dieren. Maar er is een grens aan het recreatie ve medegebruik van de reservaten. De schade daardoor aan de natuur mag niet te groot worden. Het is daarom jammer dat de aanleg van nieuwe pa den nog steeds doorgaat. Dat bete kent voor de natuur steeds meer verlies. Lamsoor plukken? Tja, daar ben ik eigenlijk al weer een heel eind afgedwaald van het thema planten. Tenslotte dus toch maar even over een plantensoort: de lamsoor. Voor een duingebied een bijzondere plant natuurlijk. Immers, lamsoor groeit alleen in gebieden die af en toe door zeewater worden overspoeld. Het is een typische kweldersoort. Omdat we hier een bijzonder kweldergebied in de duinen hebben. De Slufter, groeit hij op Texel ook in het Staatsbosbeheer-gebied. Weet u het nog: in staats natuurreservaten mogen geen bloemen worden geplukt. Ooglui kend heeft de beheerder het plukken van lamsoor in De Slufter altijd toe gestaan. Dat echter lijkt met het steeds drukker worden wat uit de hand te lopen. Stukken in het vrij toe gankelijke deel worden nu echt geheel kaal „gegraasd". En dat is toch jam mer, De Slufter is nog steeds natuur gebied en geen plukweide. langzamer hand zou het massaal plukken wat te ruggedrongen moeten worden. We willen daarmee beginnen door een be roep te doen op de Slufterbezoekers. Matig UI Pluk enkele trosjes of liever helemaal niks. Omdat het zo'n stugge bloeiwijze heeft, kunnen we lamsoren heel lang bewaren, het verwelkt niet. Maar na een paar weken verliest het z'n heldere kleur en na nog enige tijd is het helemaal verstoft. Lamsoor is het mooist op de plaats waar hpt hoort: in De Slufter! Adriaan Dijksen De „Zwarte Markt" die aanvanke lijk voor zaterdag op het program ma stond, is een week uitgesteld. De organisatie kwam tot de ont dekking dat men anders zou con curreren met de Rommeltjesmarkt in Oosterend, die wegens Ooster end Present ook al was uitgesteld. De markt vindt zoals gebruikelijk weer plaats in manege Akenburg, van 10.00 tot 17.00 uur. Inmiddels hebben al 25 verkopers zich van een standplaats verzekerd, maar er is nog voldoende plaats over. De markt staat open voor zowel particulieren als professionele kooplui. Een standplaats kost ?15,— en wie daarbij ook een kraam wil moet er 725,bijbetalen. Wie niet is geïnteres seerd in een standplaats, maar wel overtollige spullen heeft, kan deze door de organisatie laten verkopen. De betreffende spullen zullen na een tele foontje worden opgehaald en verkocht ten bate van de manege. Voor inlich tingen en opgave: Linda Bakker, tele foon 02222-573 (tussen 17.00 en 21.00 uur), liefst voor donderdag 18 au gustus. Naast de markt zijn er ook an dere activiteiten in de manege. Voor de jeugd is er onder meer poppenkast, sjoelen en schminken. Voorts kan wor den deelgenomen aan behendig heidsspelletjes als „survival" en „ke geltje rijden". De toegang is gratis.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5