,De Schoierie" besluit ubileumjaar ijzersterk Wie heeft interesse voor Esperanto? Waterschap veroorzaakt waardedaling huizen" Tweede nachthike 'n groot succes UW EIGEN BROTHER HI-SPEED COMBINATIE OVEN ^►brother ëmé BG m OALS „BLOK" OUD-TEXEL VASTLEGDE HU C" Dger crossloop: 08 deelnemers Meijert Boon klaagt: Inname rijbewijs straf drankrijders Auto-inbraak Hulp nodig voor kankerbestrijding Brommer gestolen LU JS 11 JDAG 12 AUGUSTUS 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 tg jaren veertig realiseerde de nruchtste schilder van het ilse landschap, Ad Blok van der jen, zich ineens dat hij het emaiige Gouden Boltje voor het \eslacht moest vastleggen. Tal- karakteristieke piekjes \teuwigde hij vervolgens in zijn \etsbiok. Zijn negentig tekenin- omvattende collectie kreeg L/ jaren vijftig, begin jaren zestig ils grote historische waarde, de ruilverkaveling Texel ingrij- id veranderde. Tachtig tekenin- kwamen in het bezit van de ■neente Texel (door ,,Biok" voor vriendenprijsje overgedaan), nstschilder bliek Welboren haal de helft daarvan uit het archief heeft ze met ingang van van- g tentoongesteld in zijn ate- Igalerie „De Schoierie" in Zuid- ■Itnd. reertig geëxposeerde tekeningen Ie periode 1943-1965 zijn zonder mdering hoogwaardig van kwali- Qua stijl vertonen de latere wer- nauwelijks verschil met de oudste Jschaps-afbeeldingen. De tekenin- zijn dan ook allemaal tot stand lacht middels Blok van der Veldens [ontwikkelde speciale tekentech- De traditionele techniek (fijne ijes met een pennetje) beviel hem I zo, en na enig experimenteren had bk" de oplossing gevonden. De in B te Dordrecht geboren kunstenaar lal vroeg .verliefd" werd op Texel, Iht met een droge, hard varkensha- Ipenseel de inkt aan. Zo kon hij als Iware „schilderend tekenen": zijn |ningen kenmerkten zich ook door i streken en grijze tinten. De land- Iippen oogden hierdoor speelser en ar, en dat gevoel paste exact bij Texel van voor de ruilverkaveling. jdagavond werd in De Koog voor Regende keer een crossloop gehou- 1. Er waren 208 deelnemers. Het f warme weer resulteerde in matige In. Zondag om 19.30 uur kan er |r worden gestart aan de Boodt- Ook wandelaars zijn welkom. Ïagen: jeugd VA km. jongens: 1. Jeroen van 5.59; 2. Pieter Boot, 6.04; 3. Chris Boot, [Mini jeugd VA km. meisjes: 1. Josine 5.28; 2. Merlin Huisman, 6.59; 3. Eva ftrmer, 7.03. Jeugd 4 km jongens: 1. Ri- d Stevens, 18.05; 2. Roald van der Slikke, f). 3 Egbert van der Werf, 20.00. Jeugd 4 meisjes: 1 Jolanda van Beekom, 22.15; 2. kja Koopman, 23.58; 3. Carolien Schokman, Recreanten 4 km.: 1 Marcel Boertien, ft; 2 André Brouwer, 16 48; 3 Norbert Eel- 116 51 Dames 4 km.: 1. Margreet Snater- *19; 2. Marijke Stark, 20.22; 3. Nel Brui- L21 27. Heren 8 km.: 1. Minne Goënga, J; 2 Fredi Spohr, 29.10, 3. Jan Zijm, 29.11. En veteranen 8 km.: 1. Menno Huizinga, ;2. Stef Groen, 31.01; 3. Fred Oellers, Texel was destijds letterlijk schilderach tig tot halverwege de jaren zeventig bleef Ad Blok van der Velden zich er uitleven. Veel kolken, tuunwallen, paadjes en boetjes die hij had gere gistreerd, waren toen inmiddels ver dwenen. Eind 1979 verhuisde hij naar Italië, waar hij slechts kort mocht ge nieten: in mei 1980 overleed hij, een zeer omvangrijk oeuvre achterlatend. Wat hem vooral boeide in het Texelse landschap, waren de door mensenhan den aangebrachte zaken als tuunwallen en hekken. Blok van der Velden leidde hieruit de aard van de Texelse bevol king af: de meeste boeren waren te „suunig" om nieuwe materialen aan te schaffen en timmerden van gejutte planken en roestige kromme spijkers een „nieuw" hek in elkaar. Niek Wel boren zegt met enige weemoed dat het huidige Texelse landschap „te net jes" is. „De schilderachtige sfeer van destijds is nu nauwelijks nog te van gen. Nu zie je overal dezelfde omhei ningen, keurig nieuwe hekken en net jes verbouwde boerderijen". Herkenbaar Voor veel Texelaars zal de expositie een reis terug in de tijd zijn. Lang puz zelen op de getekende lokatie is niet nodig: bijschriften bij elke tekening ge ven aan om welk plekje het gaat. Wel boren hoopt dat menig eilandbewoner de weg naar zijn onderkomen in het voormalige schoolgebouw van Zuid- Eierland zal weten te vinden. Bij de vorige twee tentoonstellingen in het kader van het 10-jarig jubileum van „De Schoierie" merkte Welboren tot zijn vreugde dat Texelaars die nog nooit een stap over de drempel had den gezet, uit nieuwsgierigheid een kijkje kwamen nemen. Het thema „Het Texelse landschap" en de schil ders (Bakels en Kuiter) bleken aan te spreken. Menigeen zei terug te zullen komen voor „Blok". Ook het totale bezoek lag hoger, wat mede terug te voeren is naar de goed verzorgde publiciteit. De ,,Biok"-expositie is te zien tot eind september, wekelijks van donderdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De entree bedraagt f2,50. Welbo ren hoopt in december zijn jubileum jaar af te sluiten met een expositie van nieuw werk, in combinatie met een overzicht van het afgelopen decennium. Als er genoeg belangstelling voor is. zal in september op Texel worden begonnen met een cursus Esperanto. Het is een initiatief van mevrouw A. Habraken uit De Koog, die zelf met deze „kunsttaal voor internatio naal gebruik" (Van Dale) heeft kennis gemaakt in haar vorige woonplaats Lelystad. MALKONSTRUITA EN I94IA. REKONSTRUITA EN I950A j PER KMNLABORO INTER LA ESPERANTI STARO KAJ TEKSELA PUBLIKO, HONOCF AL LA REMEMORO DE JOH^ M. DUINKEB, KIU INICIATIS LA KONSTRUON EN I9S5A. f Gedenkplaat op het monument die herinnert aan het eerste bouwwerk dat in 1935 werd op gericht en in 1941 werd vernietigd. Als zich tenminste zes deelnemers melden is het mogelijk om eens in de maand een curcusbijeenkomst te hou den op een ochtend of een middag en daarvoor een docent naar het eiland te laten komen, liefst op een donderdag. lP.van het Esperanto-monument op de hoek Kogerstraat-De Zes in Den Burg. De ster j? Van het 'n de oorlog vernietigde eerste monument en kon ternauwernood uit de 1 van da Duitsers worden gered. Het is de bedoeling om naast deze maandelijkse bijeenkomst ook samen komsten te houden waarbij de taal zonder docent wordt bestudeerd. Aan gezien het een vrijwilligersactiviteit is, zullen de kosten zeer gering zijn. Geïn teresseerden kunnen voor opgave en nadere informatie terecht bij mevrouw Habraken, Plevierstraat 16, telefoon 02228 - 896 in De Koog. Brug Esperanto werd ruim honderd jaar ge leden bedacht door de Poolse arts L.L. Zamenhof. De bevolking van de plaats Bjalistok waar hij woonde bestond uit Polen, Russen, Duitsers en joden, die elk hun eigen taal spraken, waardoor tussen deze groepen wanbe grip en irritatie ontstond. De idea listisch ingestelde Zamenhof meende daaraan wat te kunnen doen door het ontwerpen van een kunsttaal die ieder naast zijn eigen taal zou moeten spre ken. Niet alleen in zijn eigen woon plaats zou dat tot verbetering van de verhoudingen tussen de mensen kun nen leiden, wereldwijd toegepast zou het ook een brug kunnen worden tus sen de volkeren. In 1887 publiceerde Zamenhof een boek waarin hij zijn taaiplan uiteenzette en al in 1905 werd het eerste internationale Esperantocon- gres gehouden. Vooral in socialistische kringen bestond voor de nieuwe taal veel belangstelling omdat het vooral daar werd gezien als middel tot ver broedering en solidariteit. Tegenwoor dig vindt men Esperanto-aanhangers onder alle politieke en godsdienstige geledingen. Ook het Texelse initiatief is volkomen „neutraal". Eenvoudig Esperanto is een eenvoudige taal, die voor iedereen makkelijk is te leren. De woordelementen zijn logisch en plan matig vastgesteld of samengesteld. De woordstammen zijn overgenomen uit bestaande talen, voor meer dan de helft uit romaanse talen, zodat veel woorden makkelijk worden onthouden. Van onregelmatigheid waardoor veel westerse talen moeilijk zijn, is bij Espe ranto geen sprake. Dat geldt ook voor de uitspraak. Er zijn in de loop der ja ren meer „plantalen" bedacht, maar •i Deze tekening vervaardigde Ad Blok van der Velden in 1950 en is typerend voor zijn stijl en onderwerpkeuze. Op de voorgrond een kolkje en een suunig" hekje in een weiland aan het Haffelderweggetje, dat uitkomt bij de nu nog bestaande hoeve ..Elba" Aan de linkerzijde werd later de Pontweg aangelegd Meijert Boon uit De Cocksdorp heeft bij het Waterschap geklaagd over de wijze waarop de vernieuwing van de Vuurtorenweg tussen Lange- veldstraat en Postweg tot stand is gekomen. De nieuwe weg met fundering is bovenop de bestaande weg aange bracht. Het wegdek is daardoor veel hoger komen te liggen dan de aan grenzende omgeving, temeer daar de afgelopen twintig jaar de weg al 15 tot 20 centimeter was verhoogd als gevolg van onderhoudswerk in de vorm van het aanbrengen van slijtlagen. ,,De nieuwe laag is nu dermate hoog komen te liggen ten opzichte van de gebouwen langs de weg, dat deze er blijvende hinder van ondervinden", aldus de aan het betreffende weg- deel wonende Boon. Hij doelt daar mee op het feit dat de opritten van de aangrenzende erven een hellend verloop hebben gekregen, waardoor op- en afrijdende auto's minder be hoedzaam kunnen manoeuvreren. De weg (met ter weerszijden sloten) is gevaarlijker geworden voor het ver keer en het van de weg afkomstige hemelwater geeft meer overlast. Boon meent dat de gebouwen door de wegverhoging in waarde zijn ge daald en vindt dat de schade die daaruit voortvloeit voor rekening van het Waterschap moet komen. De Politierechter mr. L. A. Punt veroor deelde vrijdag een inwoner van Amsterdam wegens het rijden over in vloed tijdens diens vakantie op Texel, eind augustus vorig jaar. De Amster dammer mag een half jaar niet autorij den en kreeg bovendien een geldboete van duizend gulden (of twintig dagen hechtenis). De rechter bevond verder een inwoner van Den Burg schuldig aan het doorrijden na een aanrijding, begaan op 11 april 1987. Mr. Punt vond het niet zo'n ernstig misdrijf en gaf de laagst mogelijke straf: T50,— boete (of een dag gevangenisstraf bij niet betalen). alleen het Esperanto heeft zich ontwik keld tot een levende taal, die vooral in de na oorlogse jaren is uitgebreid met talrijke nieuwe woorden. Hoewel Esperanto tot dusver over de wereld geen echt massale aanhang heeft gekregen, koesteren velen de hoop dat dit alsnog zal gebeuren, vooral de mensen die hierin een effec tieve mogelijkheid zien om de wereld vrede te dienen. Het aanleren van deze hulptaal naast de eigen taal zou vol gens hen een vanzelfsprekendheid moeten zijn. Dat Esperanto een prach tig middel is voor mensen van verschil lende landen en culturen om elkaar te leren kennen is overigens genoegzaam bewezen. Esperantisten bouwen vaak uitgebreide internationale contacten op en maken daarbij gebruik van eikaars gastvrijheid. In de dertiger jaren bestond in Nederland veel belangstel ling voor deze wereldhulptaal. Naar verhouding was er veel animo op Texel, vooral door toedoen van men sen als de gebroeders G. en J. Duin- ker, de toenmalige uitgevers van de Texelse Courant. Op hun initiatief werd in Den Burg in de Kogerstraat het Esperantomonument gebouwd, ze wa ren betrokken bij de organisatie van Esperantocongressen en ze gaven zelfs ansichtkaarten van Texel uit met op schriften in het Esperanto. Er zijn nog vrij veel mensen op Texel die het Espe ranto in die tijd hebben geleerd. Mo gelijk voelen sommigen van hen ervoor om zich bij een cursistengroep aan te sluiten en daar hun kennis over te dragen. briefschrijver is ook niet tevreden over de wijze waarop het Water schap de bermen heeft aangevuld na de wegverhoging. Dat is met een soort klei gebeurd die bij regenweer glad en slap wordt, wat ook gevaar lijk is voor het verkeer. Hij wil dat de klei spoedig wordt vervangen door andere grond. Boon heeft een af schrift van zijn brief naar de ge meenteraad gestuurd. B en W menen dat dit een aangelegenheid is van het Waterschap en heeft de raad geadviseerd de brief voor ken nisgeving aan te nemen. In de nacht van 8 op 9 augustus werd een aan de Waalderstraat geparkeerde auto van een 25-jarige Duitse vakantie ganger opengebroken. Er werd een ra diocassetterecorder ter waarde van f500,— buitgemaakt. Tegen het eind van deze maand be zorgt de post op alle Texelse adressen een brief van het Koningin Wilhelmina Fonds. Daarin bevindt zich ook het zakje voor de inzameling. Deze zakjes worden door de collectanten van het K.W.F. opgehaald tussen 1 en 11 sep tember. De opbrengst van de landelijke inzameling is bestemd voor onderzoek, voorlichting en begeleiding van jeugdi ge en volwassen kankerpatiënten. Voor al deze activiteiten is in 1988 ruim 45 miljoen nodig. Het Koningin Wilhelmi na Fonds is voor het bijeenbrengen van dit enorme bedrag vrijwel geheel afhankelijk van de vrijgevigheid van de bevolking. Texel bracht vorig jaar meer dan f17.000,— bijeen. Wie zich wil in zetten voor de kankerbestrijding, kan dit ook doen door zich als collectant aan te melden bij: Mevr. J. Krugers- van Tatenhove, Thijsselaan 99, Den Burg, telefoon 02220 - 3073 of bij Drs. Th. L. Schaap, Boodtlaan 55, De Koog, telefoon 02228 - 792. Een 27-jarige inwoonster van Ooster end raakte dinsdagmiddag haar brom fiets kwijt. De brommer stond gestald aan de Vliestraat. In de nacht van woensdag op don derdag hebben 61 enthousiastelin gen deelgenomen aan de tweede Texelse nachthike. Net als de eerste, werd ook de tweede hike georganiseerd door het Mobiele Recreatieteam van de Texelse Sportraad. Om 22.30 uur vertrok ken de eerste teams voor de nach telijke avonturentocht over het ei land. Tegen zeven uur de volgende ochtend kwam het eerste team weer op het startpunt aan. Dit keer stond de zuidelijke helft van het ei land centraal in de hike. In zwembad Molenkoog in Den Burg vond de start van de hike plaats. Op een vlot, dat midden in het diepe bad was gelegd, konden de deelnemers de eerste aanwijzing vinden om achter de plaats van de tweede post te komen. Via een blinde-kaart route en een tijdrit werd koers gezet naar camping Loodsmansduin. Hier werden de deel nemers weer verrast door een „natte" opdracht in het zwembad van dit kam- peerbedrijf. Bovendien werd de inwen dige mens versterkt met soep en brood. Na deze korte eetpauze werd koers gezet naar manege Akenburg waar de „survivalbaan" inzet was van een zeer vermoeiende maar erg leuke strijd om bonuspunten. De bekende stripfiguur Garfield kwam om de hoek kijken bij de „smile-tocht" die de deel nemers naar Dijkmanshuizen aan de Waddenzee voerde. Hier werden de hi kers ingescheept met de opdracht zo veel mogelijk voorwerpen te „jutten". Hoewel de vangst niet echt spectacu lair was, vormde dit onderdeel een leu ke afwisseling van de opdrachten op de vaste wal. Bij de Oostkaap werd de tocht weer over land voortgezet. Via een route met coördinaten kwamen de inmiddels doodmoe geworden hikers weer aan in zwembad Molenkoog in Den Burg. Hier wachtte de deelnemers nog een laatste opdracht in het diepe bad. Uit „wraak" voor alle zwembad opdrachten werd als finale zonder par don het Mobiele Recreatieteam het bad ingegooid. Na al het geplons in het water kon iedereen zich tegoed doen aan het ontbijt dat inmiddels op het terras klaar stond. Na afloop van het ontbijt vond tenslotte de prijsuitrei king plaats. Team 12 van camping „De Krim' won de wisselbeker die veertien dagen op dit kampeerbedrijf mag blij ven staan tot de volgende hike. De le den van het winnende team kregen tot slot allemaal een gratis weekabonne ment aangeboden door zwembad Mo lenkoog. Het Mobiele Recreatieteam kon terugkijken op een nachthike, die door de avontuurlijk ingestelde vakan tiegangers enorm op prijs werd gesteld. Bakt en bruint als een gewone oven Tijd- en energiebesparing tot 50% 650 watt - 5 standen Magnetron Voorverwarmen niet nodig Gebruik van bakblikken mogelijk Ontdooit, bakt en braadt d.m.v automatische gewichtinstelling Instelling bereidingstijd naar gewicht Warmhoudmogelijkheid Drie-fasen bereiding Tiptoetsbediening DRIE OVENS IN ÉÉN! type MF 2200 f1599,- ,'N WINKELVOLIDEEEN!

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7