Cf roen cZwartsJ~exeh in het kart-, eter klimaat raadhuis i/vordt veel te duur 1 Man (32) uit Oudeschild verkrachtte Duits meisje V W 16." llegale arbeiders lerbleven in tent irie personen met lasj opgepakt Vechtpartij Vernielingen Torpedo bleek drijflichaam Toeristendrukte over hoogtepunt heen Radioreportage over economie van Texel Diefstal uit woningen Gulle Bottelier Becrcnburg IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.306 DINSDAG 16 AUGUSTUS 1988 ir advertenties, abonnementen, etc. mgeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 ladactie: Parkstraat 10 ot Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 puiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s Harry de Graaf, Pelikaan- g 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19.80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank rtr 36.25.01.742; NMB nr. 67.34 60.398 let aanbrengen van technische voorzieningen in het raadhuis daar een beter werkklimaat te krijgen, kost zoveel geld, dat aar maar beter niet aan kan worden begonnen. Aldus hebben en W geconcludeerd na een globale raming die heeft uitge lezen dat de totale kosten in de buurt van de zeven ton ko nen te liggen. Als alleen het bestaande raadhuis wordt oorzien kost het f690.000,-. Als ook de geplande nieuwe verklaag wordt meegenomen, komt daar nog f90.000,— bij. let afwijzende standpunt van het ollege, dat gisteravind door de iadscommissie voor algemeen en ganisatorisch beleid werd onder- hreven, betekent niet dat het lerkklimaat in het straks uitgebreide ladhuis helemaal niet zal verbete- B en W verwachten van de ex- bouwlaag al een gunstig effect, lant de bouwlaag die nu de oogste verdieping is zal dan beter ijn geïsoleerd. Bovendien zijn een- oudiger voorzieningen dan aircondi- oning denkbaar om wat meer frisse icht in het gebouw te krijgen. Te enken valt aan het installeren van rote ventilatoren op de gangen en an het tijdig openen van ramen en et neerlaten van zonweringen. Ook et feit dat er straks meer ruimte er ambtenaar is, zal in de meest itterlijke zin wat extra lucht geven. Eén verdieping? zou ook besloten kunnen worden m alleen in de nieuwe hoogste ver- e politie heeft donderdagavond drie arokkanen aangehouden die zon ar geldige identiteitspapieren in Ne erland verbleven. De buitenlanders ageerden al sinds juni in een tent p een camping in De Koog. Uit ver oor bleek dat zij werkzaam waren ij een bollenkweker in De Koog. en winkelier uit De Koog zette de olitie op het spoor van de Marokka- en. Hij had gezien hoe een van hen en paar schoenen had ontvreemd it zijn bedrijf en deed hiervan aan- ifte. De politie hield de betreffende (larokkaan vervolgens aan. Naar anleiding hiervan bezochten politie- genten een tent op een Koger earn ing en hield daar twee andere flarokkanen aan. Ook zij bleken niet ver geldige identiteitspapieren te eschikken. Bij het doorzoeken van e tent stuitte de politie op enkele estolen goederen, onder meer een adio en kleding. Voorts werd een leine hoeveelheid verdovende mid- elen aangetroffen: hasj en een lijntje" cocaine. ij raadpleging van het opsporingsre ister bleek dat de eerste aangehou- en Marokkaan nog 26 dagen evangenisstraf tegoed had, in ver and met een eerder gepleegde iefstal. Hij werd daarom vrijdagmid- ag overgebracht naar de politie in ioorn. Een van de twee andere nannen bleek zich enige tijd geleden te hebben aangemeld bij de ge- neentepolitie van Amsterdam. Hij ad bij die gelegenheid gezegd dat i| zijn identiteitspapieren had verlo- n. Op grond van de vreemdelingen- net werd de man door de Texelse olitie vastgehouden en vervolgens rijdagavond overgebracht naar Ioorn. De derde Marokkaan werd te- elfdertijd overgedragen aan vreem- elingendienst in Amsterdam. en oplettende burger gaf de politie 'terdagavond de tip dat bij een uit- 'ansgelegenheid te De Cocksdorp asj werd verhandeld. Zelfs het ken- eken van het voertuig waarin de be- 'effende personen zich verplaatsten "erd doorgegeven. Diezelfde nacht werd het voertuig aangehouden Pde Postweg. De bestuurder er- 'n, een 22-jarige inwoner van "aarsenbroek bleek onder invloed an alcohol te verkeren. Zijn passa- l'ers waren een 22-jarige man uit 'kocht en een 20-jarige Cocksdor- s' In de wagen werden behalve we messen ook 29 zakjes hasj ""getroffen met een totaal gewicht "n 50 gram. De drie mannen kre- een proces verbaal. dieping luchtbehandeling te installe ren. Met name Erna Eelman (VVD) en Riet Huitema (CDA) voelden daar voor. Volgens eerstgenoemde zou het hele gebouw daarvan profiteren. „Want warme lucht gaat omhoog". Tine Krijnen (Texels Belang) herinner de eraan dat zelfs airconditioning niet ideaal is en tot klachten aanlei ding geeft, 's Morgens vroeg en tus sen de middag de ramen openzetten leek haar een goede remedie. Huite ma zag wel wat in grote plafondven tilatoren zoals veel in de tropen worden toegepast, waardoor de lucht weliswaar niet wordt ververst maar wel in beweging wordt gehou den. De te bouwen nieuwe verdie ping zou volgens haar wel luchtbehandeling moeten krijgen. De burgemeester zag daar echter wei- ning heil in. Henk Beumkes (PvdA) legde zich met moeite neer bij de af wijzing van echte klimaatbeheersing in het raadhuis en hoopte op vol doende effect van eenvoudiger mid delen. Peter Bakker (PvdA) had daar niet zoveel vertrouwen in en vreesde dat het raadhuis een benauwd ge bouw zal blijven. Hij onderkende dat zeven ton voor klimaat beheersing te gek is, maar zei bereid te zijn toch wel een behoorlijk bedrag uit te trek ken, desnoods ten koste van andere onderdelen van het verbouwplan voor het raadhuis. Bodewoning verkopen? Tine Krijnen liet weten dat in haar fractie stemmen opgaan om bij de op handen zijnde verbouwing van In de nacht van zaterdag op zondag heeft een vechtpartij plaatsgevonden op de Groeneplaats, waarbij een Texelaar een flinke snijwond in de rug heeft opgelopen. Toen de politie ter plaatse kwam was de rust al weergekeerd. De gewonde moest zich onder doktersbehandeling stel len. De wond was door glas veroor zaakt. De juiste toedracht wordt nog uitgezocht. het raadhuis de bodewoning onge moeid te laten en deze te verkopen. In de bodewoning zijn vergaderruim ten geprojecteerd, onder andere ten dienste van de raadsfractie. Me vrouw Krijnen meende evenwel dat die vergaderruimte 's avonds ook wel in het raadhuis kan worden ge vonden. Zou er voor die gedachte een meerderheid zijn, dan moet een andere oplossing worden gevonden voor de fietsenstalling want die zou ook in de bodewoning komen. Naaktstranden De burgemeester liet naar aanleiding van vragen in de raadsvergadering weten dat een goede en in de prak tijk bevredigende regeling geldt voor het schoonhouden van de naaktstranden. De reiniging wordt uitgevoerd door de exploitanten van de aangrenzende gewone strandge- deelten en als beloning daarvoor be talen die exploitanten wat minder pacht. Over dat schoonhouden van de stranden worden geen klachten vernomen. Minder goed staat het er voor in het centrum van Den Burg waar nogal wat rommel op straat ligt, vooral op bepaalde plaatsen waar het door de wind bijelkaar wordt geblazen. Peter Bakker vestig de daar in de rondvraag van de ver gadering de aandacht op. Dezelfde vragensteller klaagde dat een sollici tatiebijeenkomst (voor het aanwer ven van een directeur voor De Bolder) waarbij hij aanwezig zou zijn afgelast waardoor hij voor niets een vrije dag had opgenomen. „Dat heeft mij f80,— gekost". Patatwagen Riet Huitema informeerde hoever een patatwagen verwijderd moet zijn van een winkel die ongeveer hetzelfde verkoopt. Dat had betrekking op de standplaats van een patatwagen die tijdens de Oosterender rommel- tjesmarkt vlak voor een supermarkt staat. De burgemeester en ambte naar Wout Stam zeiden dat er van gemeentewege geen regels zijn om dergelijke concurrentie in banen te leiden. Afgesproken is dat de Ooste render organisatie zoiets zelf regelt. Overigens neemt het aantal klachten over het optreden van exploitanten van patatwagens de laatste tijd toe. Waar niet over wordt geklaagd is de rust in nachtelijk De Koog. De burge meester bevestigde dat het daar goed gaat, mede dank zij de pa trouille die door de horecaonderne mers zelf is georganiseerd. Riet Op veilige afstand gehouden badgasten kijken gespannen toe hoe de mannen van de duik- en demonteergroep bezig zijn de „torpedo" te bergen. IFoto Bert Koning). Huitema voegde daaraan toe dat de politie evengoed nadrukkelijk in het dorp aanwezig is en dat had kenne lijk haar instemming gezien het pre ventieve effect. Riet Huitema vroeg verder wanneer eindelijk een andere naam wordt voorgesteld voor de Kantoorstraat, waarop werd meege deeld dat dit gelijk zal gebeuren met het toekennen van namen aan enke le nieuwe straten op Texel. Peter Bakker kreeg desgevraagd te horen dat bij het gemeentebestuur klachten zijn binnengekomen van campingexploitanten van de Kamper- foelieweg in De Koog naar aanleiding van de geluidsoverlast die ondervon den is van het circus en de kermis. Het wachten is nog op een reactie van de dorpscommissie van De Koog. In de nacht van zondag op maandag werden van een Opel, geparkeerd in de Epelaan te De Koog beide ruite- wissers en een buitenspiegel vernield. De schade was ongeveer f.250,-. Van de Fiat van een Duitse toerist was het rechter portierslot vernield; die wagen stond geparkeerd bij een camping in De Koog. Een 32-jarige man uit Oudeschild heeft tegenover de politie bekend in de nacht van vrijdag op zaterdag een 17-jarig Duits meisje te hebben verkracht. De Oudeschilder kon za terdagochtend reeds worden aange houden en legde zijn bekentenis af op het politiebureau in Den Burg, waar hij nog wordt vastgehouden. In de loop van deze week wordt hij overgebracht naar Alkmaar, om te worden voorgeleid aan de officier van justitie. De verkrachting, een voor Texel uit zonderlijk misdrijf, vond plaats op de Waddenzeedijk, ter hoogte van het PEN-bassin. Het meisje was naar die plaats meegenomen door de Oude schilder, die haar per motor een lift had gegeven. Het 17-jarige, uit Kür- ten Bechen afkomstige meisje was vrijdagavond met een groot aantal leeftijdsgenoten uit geweest in het Oudeschilder café 't Steigertje. Zij behoorde tot een groep van 28 jon geren die per zeilschip vakantie hield (deel uitmakend van de „Bruine vloot"), en voor een weekend in Ou deschild was afgemeerd. In gezel schap van een jongen en meisje van dezelfde groep, had het meisje om streeks half één 's nachts het café verlaten om terug te keren naar het schip. Aangekomen op het haventer rein raakten de drie in contact met een passerende motorrijder. Hun schip lag afgemeerd ter hoogte van de asfaltmolen en zij zouden dus nog een flink eindje moeten lopen. De motorrijder bood aan om ze één voor één op de plaats van bestem ming af te leveren. Eerst bracht hij de jongen naar het schip en zette vervolgens ook één der meisjes keu rig af. Met het overgebleven 17-jarige meisje had de motorrijder (de 32-jarige Oudeschilder dus) ech ter andere plannen. Hij nam haar mee naar de IJsdijk om zich daar op een stil plekje aan haar te vergrijpen. Het meisje verzette zich hevig, het geen ook valt af te leiden aan het spoor van met geweld afgerukte kle ding op de dijk. Ook probeerde zij schreeuwend de aandacht van even tuele voorbijgangers te trekken, wat mislukte. Ondanks deze tegenstand vond er een verkrachting plaats. De verkrachter brak zijn handelingen abrupt af toen hij geluiden onderaan de dijk hoorde. Uit de reconstructie van de politie kwam vast te staan dat nog onbekende wandelaars zich daar op dat tijdstip moeten hebben bevonden. De man ging er op zijn motor vandoor en liet het meisje achter. Korte tijd later werd zij ge vonden toen zij de dijk afstrompelde en een deel van de verontruste groep die op speurtocht was ge gaan, haar tegemoet kwam lopen. De Duitsers waren vrijwel direct gaan zoeken toen zij de motor in de nacht hoorden wegrijden en het meisje niet kwam opdagen. Ook de Toeristen keken vreemd en veron trust op toen zaterdag bij laagwater te paal 20 een ongeveer twee meter lang spoelvormig voorwerp in de waterlinie zichtbaar werd. Aanvanke lijk werd gedacht aan een torpedo en de gewaarschuwde politie scha kelde de Duik- en Demonteergroep van de marine in. Toen deze ter plaatse kwam werd het echter alweer hoogwater en moest tot zondag worden gewacht. Met het oog op eventueel ontplof fingsgevaar was een deel van het strand afgezet. Door het mooie weer was er grote drukte op het strand en veel mensen probeerden een glimp op te vangen van de Duik- en De monteergroep die met een truck vol materiaal naar de "torpedo" was ge komen. Na enig graafwerk bleek het echter te gaan om een onschuldige "paravaan", dit is een drijflichaam dat door de mijnopsporingsdienst van de marine wordt gebruikt. Het voorwerp is uitelkaar gehaald en van het strand verwijderd. groepsleiding zette zich bij de speur tocht in. Een toevallig op de haven passerende inwoner van Den Burg werd door de Duitsers aangehouden en belde de politie vanuit een tele fooncel op de haven. Toen het meis je terecht was werd zij teruggebracht naar het schip, alwaar zij haar afschuwwekkende relaas deed. De inmiddels gearriveerde poli tie zorgde ervoor dat zij naar een arts werd gebracht voor behandeling en onderzoek. Het meisje bleek eni ge lichte verwondingen zoals blauwe plekken te hebben opgelopen. De politie stelde ogenblikkelijk de ou ders van het meisje in kennis. Horloge Inspectie van de plaats van de ver krachting leverde de politie een be langrijk bewijsstuk op: het horloge van de dader, dat tijdens de worste ling van diens pols was gegleden. In samenwerking met een zaterdagoch tend vroeg gearriveerd team van de technische recherche van de rijkspo litie Alkmaar, kon de verkrachtings zaak spoedig worden opgelost. Bij een juwelierszaak in Den Burg kwam vast te staan dat een dergelijk horlo ge was verkocht aan de Oudeschil der. Dat kwam overeen met het vermoeden van de politie, die op ba sis van het vage signalement al de naam van de Oudeschilder in ge dachte had. Om half twaalf 's och tends werd man bij zijn woning in Oudeschild aangehouden en ter ver hoor meegenomen naar het politie bureau in Den Burg. Hij legde redelijk vlot een volledige bekentenis af. Het meisje is gisterochtend in gezelschap van de groep uit Oudeschild ver trokken. De top van het seizoen is voorbij. Het afgelopen week end zijn meer toeristen ver trokken dan gekomen. Dat blijkt uit het door Teso gere gistreerde aantal „vreemde" personenauto's dat zich op Texel bevindt. Gisterochtend was dat aantal 7137; precies een week eerder was het 8660. Het wordt dus wat rustiger, maar het is nog altijd belangrijk drukker dan vorig jaar om dezelfde tijd. Toen was het aantal auto's van niet- ingezetenen 686 stuks minder. Het herstel dat zich tegen het eind van de teleurstellende juli-maand inzette, is dus niet van korte duur. Het zijn uitsluitend de weersomstandigheden geweest die het te zeer van kam peerders afhankelijke Texel even de das hebben omgedaan; het eiland mag zich afgezien daarvan nog steeds in toenemende gratie ver heugen. Weekend Ook het afgelopen weekend is het druk geweest voor Teso. In beide richtingen vervoerden de boten van 12 t/m 14 augustus totaal 11034 personenauto's wat 6,3% meer was dan in het vergelijkbare weekend van vorig jaar. Er werden 679 caravans vervoerd (toename 14,7%) en 660 Avro's Radio Journaal zendt donder dag 18 augustus om 13.30 uur via radio 1, een reportage uit over de bestaansbronnen van Texel. Het pro gramma, dat ongeveer twintig minu ten zal duren, maakt deel uit van een serie van drie wekelijkse afleve ringen onder het motto „Waar drij ven de Waddeneilanden op". De eerste uitzending heeft in zijn geheel betrekking op Texel. Het is de be doeling dat onder meer aan het woord komen: slager W. Goënga uit Den Hoorn, VVV-directeur J.W. Dek ker, landbouwvoorlichter J. Koolhof en wethouder N.C. Barendregt. De opnamen zullen 16 en 17 augustus worden gemaakt. aanhangwagens (toename 18,1%). Uitsluitend in de richting van Texel was de groei minder sterk: 4,1% bij de personenauto's. Wachttijden Zonder wachttijden kon de drukte niet worden verwerkt Vrijdag tussen 9.00 en 18 00 uur moesten terugke rende automobilisten bij 't Horntje 2 tot 2,5 uur wachten, zaterdag moest tussen 10.00 en 14.00 uur één tot anderhalf uur worden gewacht en zondagmiddag gedurende korte tijd één uur. In Den Helder moest het verkeer richting Texel vrijdag een half tot een heek uur geduld hebben; za terdag tussen half tien en half vier was dat een tot anderhalf uur. Infotelefoon Het speciale telefoonnummer dat Te so heeft ingesteld om automobilisten informatie te verschaffen over wachttijden blijkt in een behoefte te voorzien. Hoewel het nummer nog niet algemeen bekend is, wordt het soms wel honderd keer per dag ge draaid. Uit een vakantiewoning in De Koog is zondag tussen 11.00 en 14.30 uur f.1500,- aan Duits en Nederlands geld gestolen van een 52-jarige Duit se toe- st. Er waren geen sporen van braak Op dc Rozendijk is ingebroken bij een 70-jarige alleenstaande vrouw. De dader is waarschijnlijk binnen gekomen via een openstaand raam. Er werd F.600,- en een aantal siera den vermist. -o 03 3 A <0 cn

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1