Cjrocn 'warLrJexels in het karL, Zeehonden van Ecomare ainnen worden ingeënt lessures in Calluna iet onrustbarend Terug naar Texel om de bui af te wachten... Circus en kermis bleven langer zonder overleg BAKKER tobben lijden aan gewone hondenziekte Rab verkocht laatste schip Spitsbergen-expeditie komt zaterdag terug Inbreker betrapt Ruitenbreker gepakt Doorgereden Klachten campings Kamperfoelieweg Deze week voordelig! é&T nu f169,— BARKER'S IJZERHANDEL PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.310 DINSDAG 30 AUGUSTUS 1988 bor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld £t De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, defoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Telefax 02220 4111 edactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. uiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Harry de Graaf, Pelikaan- eg 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742; NMB nr. 67.34.60.398. Waarschijnlijk kan deze week al worden begonnen met het inenten van de sehonden van Ecomare om ze te beschermen tegen de virusziekte die mo- lenteel een slachting aanricht onder de zeehonden in de Oostzee en Wad enzee. De aard van de ziekte staat thans namelijk definitief vast: het gaat m hetzelfde virus (of een zeer nauw verwante variant daarvan) dat de be ende hondenziekte veroorzaakt. igen hondenziekte bestaat al jaren en effectief vaccin. Het inenten van inge honden tegen deze ziekte is Dor elke veearts een routinehan- eling. Het vaccin dat bij honden lordt toegepast is gemaakt op basis an een levend (verzwakt) virus. De lehonden krijgen echter een prik iet een vaccin dat van dood virus is emaakt. Daaraan wordt thans de atste hand gelegd. Waarschijnlijk nd deze week zullen enkele robben Ecomare ermee worden ingespo- in. Als daarna uit bloedonderzoek ijkt dat de dieren de gewenste ïtistoffen hebben gevormd is het icces bewezen. j zeehonden van Ecomare zijn idea- proefdieren. Uit onderzoek van oed van vier van hen is gebleken it ze ziektevrij zijn en ook nooit eer- t zijn besmet met het beruchte irus. Primeur e aard van de ziekte werd gisteren Pieterburen onthuld door A.Oster- ius van het Rijksinstituut voor jlksgezondheid en Milieuhygiëne tij- Mensen die van genoemde ongeluk jes getuige zijn geweest,vinden dat het opvangbassin ruimer gemaakt zou moeten worden zodat ook bij verkeerd gebruik van de waterglijbaan de overkant nooit kan worden ge raakt. De Calluna-directie vindt ech ter dat voor een zo ingrijpende maatregel onvoldoende aanleiding is,gezien het aantal en de ernst van de ongelukken die zich tot dusver hebben voorgedaan. Ze zien meer heil in (nog) strenger toezicht op het gebruik van de waterglijbaan. Olks: r 'Is er voldoende ruimte in het bas- f in waar de gebruikers van de wa- erglijbaan van zwemparadijs Calluna i terecht komen?" Dat is de vraag lie menigeen zich stelt naar aanlei- ling van ongelukjes die zich in dit nderdeel van het zwemparadijs lebben voorgedaan en waarover logal schokkende verhalen de ronde loen. Zwemmers zouden bij het leerkomen in het opvangbassin te len de trap aan de overzijde zijn iestoten en ernstig gewond naar het iekenhuis zijn afgevoerd. De directie an Calluna zou alles in het werk tellen om deze incidenten in de oofpot te stoppen en dat zou ver laren waarom hierover tot dusver liets in de krant heeft gestaan. fet onderzoek dat wij instelden wees lit dat de verhalen sterk overtrokken :ijn,maar het is waar dat gemiddeld «ns per week iemand zich onder oktersbehandeling moet stellen om- at hij in het opvangbassin een ver konding heeft opgelopen. In zes evallen werd iemand per taxi naar let ziekenhuis in Den Helder ge- kacht maar in practisch alle gevallen on de betrokkene direkt na behan- leling weer naar huis. Het ernstigste leval betreft een enkelfractuur.Verder karen er twee kaakblessures en een >f twee keer moesten mensen naar tandarts omdat zij schade aan het lebit hadden opgelopen. Voor zover s na te gaan waren de andere ver kondingen van onschuldige aard,al sek het door het bloedverlies soms »g. ies gewonden op de vele duizenden lensen die het zwemparadijs inmid- 'els hebben bezocht, wordt door de 'irectie van Calluna niet alarmerend lewonden.Chef-badmeester Klaas an der Weide en directeur Arno Na- £r wijzen erop dat de ongelukjes bij- altijd het gevolg waren van het joh niet aan de regels houden. Vooral kinderen houden vaak veel te kainig afstand van elkaar als zij in de raterglijbaan stappen. Daardoor Pringen zij op elkaar bij het neerko- >en in het bassin en daarbij zijn de 'eeste blessures ontstaan. is ook verkeerd om te proberen le glijsnelheid op te voeren door op "e'en en schouders te glijden of de wembroek naar beneden te trekken. 6 komt dan met zoveel vaart in het ossin terecht dat je de trap of de 5"tl van de overzijde kunt raken. Dat ^'bieden we dus. Bij normaal ge- fik kan er niets gebeuren". dens een persconferentie die enorme belangstelling trok. Dat het om ge wone hondenziekte ging,was al een tijdje geleden komen vast te staan, maar er werd geheimzinnig over ge daan omdat Osterhaus het Engelse blad "Nature" de primeur had beloofd. Onbegonnen De virusziekte bij zeehonden is nu dus te voorkomen door vaccineren. Het is echter practisch onmogelijk om alle zeehonden in het wadden gebied te vangen en in te enten, afgezien van andere argumenten die zich tegen een dergelijke onnatuurlij ke ingreep verzetten. De ziekte zal gewoon moeten uitwoeden,wat een nog onbekend aantal robben het le ven zal kosten. In het zeegebied waar de ziekte het ernstigst heeft toegeslagen is inmiddels 80% van de zeehonden dood. In de Nederlandse Waddenzee is thans 15% omgeko men; dit percentage zal vrijwel zeker nog aanzienlijk oplopen. De overge bleven dieren zullen resistent zijn. Hun gelederen zullen kunnen worden versterkt met de ingeente en dus ook resistente robben die afkomstig zijn uit de opvangcentra,zoals Texel en Pieterburen.Deze zeehonden kunnen zich uitbreiden tot een nieuwe popu latie, maar dit zal nauwelijks of zeer traag gaan zolang zich in het wad denzeewater nog de beruchte pcb- stoffen bevinden die de voortplanting van de zeehonden belemmert. Nu een vaccin beschikbaar is, is de kans op uiteindelijk herstel van de kolonie wel belangrijk groter geworden. Zaterdag keren de Spitsbergen- gangers terug in Nederland. Om 8.30 uur zullen zij het gat tussen Terschel ling en Vlieland doorsteken, waarna ze koers naar Harlingen zetten, waar visserijdagen zijn. Vanaf de Lofoten heeft men op de motor moeten varen omdat de wind het liet afweten. Een inbreker kwam een horecagelegenheid te De Koog bin nen door een steen door een ruit te gooien. Wakker geworden door het lawaai nam de eigenaar een kijkje, waarbij hij de man betrapte. Samen met de bewakingsdienst van de RST wist hij de inbreker vast te houden tot de politie arriveerde. Het bleek om een 28-jarige inwoner van Den Helder te gaan. Hij had sigaretten klaargelegd om mee te nemen en had een kippebout opgegeten. Een 21-jarige Amsterdammer gooide zaterdagnacht een tegel door een raam van een appartement aan de Badweg. Hij was gezien door een voorbijganger die de toevallig passe rende Hans Zijm van Beveili gingsservice Texel te hulp riep en de politie van dienst kon zijn bij het aan houden van de dader. De Amster dammer heeft de schade (f585,—) inmiddels vergoed. JACOB Het beunschip Guurtje Jacoba van bouwmaterialenhandel Rab uit Oude- schild is verkocht aan de firma Bak ker in Ridderkerk. Zaterdagochtend om 9.15 uur heeft het schip de ha ven van Oudeschild definitief verla ten. Het betekende de afsluiting van een episode in de bedrijfsgeschiede nis van Rab want er komt geen nieuw schip voor in de plaats. Het vervoer van zand en grind naar Texel is nu uitbesteed aan P. de Waard uit Ouderkerk a.d. IJssel, schipper- eigenaar van de ..Prins Willem Alexander". Economische overwegingen leidden tot het besluit om er geen eigen schip meer op na te houden. Aanlei ding was dat de Guurtje Jacoba ver bouwd en verbeterd moest worden, waarmee een aanzienlijk bedrag was gemoeid. Het bleek efficiënter te zijn het zand- en grindvervoer voortaan door derden uit te laten voeren. Schipper Anne Duizendstra woonde op de Guurtje Jacoba en hij is nu dus op zoek naar een huis op het land. Rab heeft totaal vier schepen in ge bruik gehad. Het begon met de Vliestroom. In 1959 werd de eerste Guurtje Jacoba gebouwd, vervolgens kwam de Tine Martha en in novem ber 1972 de nu afgestoten tweede Guurtje Jacoba. Anne Duizendstra kwam in september 1956 in dienst AsnrijclinQ van Rab, als schipper van de Vliestroom. In 1964 stapte hij over op de eerste Guurtje Jacoba en in 1972 op de tweede. 25.000 ton naar Texel vervoerd va nuit het Gelderse Giesbeek en het Zuidlimburgse Panheal. De foto (van Bert Koning) toont de Guurtje Jacoba zaterdag bij het verlaten van de ha ven van Oudeschild. Verandering Vroeger werden practisch alle bouw materialen per schip aangevoerd; te genwoordig gebeurt dat alleen nog met zand en grind De andere materi alen, zoals bakstenen worden al jaren per as naar het eiland gebracht om dat dit praktischer is. Vervoer per schip is voor zand en grind echter nog steeds verreweg de voordeligste methode, zodat wordt verwacht dat dit tot in lengte van jaren zo zal blij ven. Jaarlijks wordt op deze wijze De Jan Plezier reed vrijdag op de Badweg iets te dicht langs een ge parkeerde auto van een man uit Den Burg. De spiegel brak af en er zat een kras in de lak van de wagen. In de nacht van donderdag op vrijdag negeerde een 22-jarige man uit Den Burg een stopteken van de politie op het Lage Achterom te Den Hoorn. Aan de hand van het kenteken kon zijn naam worden achterhaald. Hij bleek te hebben gedronken. De wa gen is voor technisch onderzoek in beslag genomen. In allerijl moesten de drie Dakota's en een Beechcraft die zondag middag een bezoek brachten aan Texel, terug naar Amsterdam. Dat had te maken met het onheilspellende weerbericht: Schiphol dreigde later in de middag onbereikbaar te worden in verband met hevige onweersbuien. Het was echter al te laat. Toen de vier historische toestellen met totaal ongeveer honderd passa giers halverwege waren, hadden de onweersbuien de hoofdstad al bereikt en werd voor'de landing op Schiphol geen toestemming gegeven. De vlieg tuigen keerden terug naar Texel, waar werd gewacht tot de meteo liet we ten dat de kust veilig was. Dat wachten veroorzaakte echter wel spanning. De vrees bestond dat de onweersbuien die met zeer veel re gen en hevige windstoten gepaard gingen, ook op Texel voor ongerief zouden zorgen. Er zou wel eens zo veel water kunnen vallen dat de zwa re toestellen niet meer van de doorweekte grond zouden kunnen opstijgen en dagenlang op Texel ge vangen zouden blijven. Ook was er kans dat de vliegtuigen door de har de windstoten beschadigd zouden worden. In verband met dat laatste werden al juten zakken gehaald met de bedoeling deze met zand te vullen en op de vleugels te leggen. Het viel gelukkig mee. De ergste buien lieten de Texelse luchthaven letterlijk links liggen en de vlucht naar Amsterdam kon een uurtje later alsnog zonder problemen worden gemaakt. Ontmoeting De vliegtuigen (met ook enkele Texel se passagiers) zijn gisterochtend naar West Malling in Engeland vertrokken om luister bij te zetten aan een grote airshow aldaar. Honderden Texelaars waren zondag naar vliegveld Texel gekomen om de historische toestellen te zien. Naast de Dakota PH-DDA en de Beech D-18 S van de Dutch Dakota Association was er de Dakota SE-CFP van de club „Flygande Veteraner" uit Zwe den en de Dakota OH-LCH van „Air- veteran Oy" uit Finland. Op hetzelfde vliegveld beleefden luchtvaartliefheb- bers daags tevoren een teleurstelling, want het aangekondigde bezoek van het domonstratieteam „Fokker Four" ging niet door. Regen en laaghangen de bewolking waren spelbreker. Toen de zon 's middags toch doorbrak, was er geen tijd genoeg meer om het voorgenomen programma af te werken. Het bezoek is nu gepland op 10 september. De campings Coogherveld, De luwe Boshoek en Dekkerskoog (allen gele gen aan de Kamperfoelieweg in De Koog) hebben zich bij de gemeente beklaagd over de hinder die deze zo mer werd ondervonden van zowel het circus als de kermis op het na burige Nikadel-parkeerterrein. In een gezamelijke brief met honderd handtekeningen van teleurgestelde gasten wordt geconstateerd dat de geluidsoverlast niet binnen de voor gasten aanvaardbare grenzen is ge houden. Er zijn gasten voortijdig ver trokken en anderen hebben laten weten dat ze volgend jaar niet terug keren als deze situatie zich herhaalt. Geen overleg Het wordt kwalijk gevonden dat het circus veel dichter bij de campings is gezet dan was afgesproken en het wordt ook onjuist gevonden dat zo wel circus als kermis enkele dagen extra mochten blijven staan en dat daarover geen overleg is geweest met de campings. Daardoor kregen de gasten de indruk dat de campin gexploitanten hen vals hadden voor gelicht. Een aparte schriftelijke klacht kwam binnen van de heer T. Kerk- man uit Oosterbeek, namens de 51 eigenaars van even zovele stacarvans op Dekkerskoog. Deze wijst erop dat het monotone muzieklawaai van trommels en bassen („boem boem boem") van 13.00 tot 23.00 uur in de caravans was te horen waardoor kleine kinderen niet konden slapen, ouders geïrriteerd raakten en enkele ouderen eerder naar huis vertrokken. Velen hebben besloten volgend jaar niet naar Texel te zullen komen als de kermis op dezelfde plaats komt. „Is dit Texelpromotie?" Stofzuiger 950 watt Metalen zuigbuizen 3 jaar garantie op motor. Het ging er zondag internationaal en nostalgisch toe op het groene Texelse vliegveld passagiers gaan aan boord van de uit Zweden. Finland en Nederland afkomstige Dakota's voor de leerstel start richting Amsterdam. 'N WINKEL VOL IDEEENI

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1