Cjrom ^wartx jexeh in het hart-, ,De Krim" keert weer dividend uit Gemeente bespaart jaarlijks 30 mille door samenwerking ,,Bij compostering eerst kat uit de boom kijken" junstige cijfers ondanks tagnatie kampeersector College wil kool en geit sparen DIGITAALSCHAKELING TELEFOON AFGELAST Geen Texelaar bij hasjkotter gepakt Weer klachten over vliegt uigla waai BOSMAAIERS NU BELANGRIJK AFGEPRIJSD! BAKKER'S Telefoon IJZERHANDEL 02220 2346 PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.317 VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1988 dactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. iten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Pater Wit- ilein 27, Den Burg, telefoon 02220 5472. or advertenties, abonnementen, etc.: igeveld Et De Rooy B V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. et gaat goed met de N.V. Exploitatiemaatschappij De Krim. oor het eerst sinds 1974 wordt aan de aandeelhouders divi- end uitgekeerd: 6% op het nominale bedrag van elk prioriteit- aandeel en 4% op de andere aandelen. Het grootste deel van i winst (f 197.789,-) over 1987 wordt echter in reserve ge- Duden ter versterking van de vermogenspositie. dividenduitkering is dus beschei- n, maar het ziet ernaar uit dat het Igend jaar weer kan gebeuren en sschien zit er dan nog wat meer Dat de aandeelhouders veertien ir niets hebben ontvangen was erigens niet het gevolg van een nder florissante gang van zaken, ik in het verleden werd meestal I winst gemaakt, maar met in- mming van de aandeelhouders rd niets uitgekeerd omdat op die snier op de goedkoopste wijze uwe belangrijke investeringen nden worden gedaan. Gezond bedrijf ie Krim is uitgegroeid tot een ge ld recreatiebedrijf", aldus sident-commissaris J. Miedema de opening van de woensdaga- id in het Krim-restaurant gehou- i aandeelhoudersvergadering, ar de sfeer niet zonder reden rd beheerst door tevredenheid it wat tot stand is gebracht en or optimisme wat betreft de nabi- en verdere toekomst. Sinds 1983 ift het bedrijf voor zes miljoen den geinvesteerd, inclusief de indaankopen. Dank zij de weiwil dheid van de aandeelhouders kon bedrijfsrisico worden genomen en ik zij een voortvarende exploitatie rd aan de verwachtingen daan. Stabilisering t is vooral de combinatie van npeerterrein en huisjesterrein araan De Krim zijn gunstige toe- nstperspektief dankt. De kam- srsector alléén baart namelijk ge zorg. Jarenlang zijn daar forse izetstijgingen geboekt; dit jaar ziet ernaar uit dat de omzet iets zal eken, wat mede is veroorzaaakt ir de ongunstige weersomstandig- len waardoor vooral de late ilissers het hebben laten afweten; de gereserveerde kampeervakan- i op De Krim zat nog wel wat lei. Landelijk gezien zijn de prog- ies voor de komende jaren ook t zo gunstig. Er worden minder ge vakanties in deze sector ver- cht. Het aantal korte kampeerva- ïties zal wel wat toenemen, maar is de vraag of Texel daarvan zal fiteren omdat eenkorte vakantie het eiland als gevolg van de «kosten naar verhouding duur valt. Er is al gauw sprake van een ratie waarin meer wordt betaald ir de boot dan voor het verblijf op camping. Huisjes: succes. iar zelfs als het blijvend minder id zou gaan met het kamperen op Krim, lijkt er voor de EMK geen Itje aan de lucht. Een meer dan compensatie is er dank zij het ang dat de EMK heeft bij de ont- ikeling en exploitatie van het aan wende bungalowpark, waar sindelijk zo'n 500 vakantiewonin- i zullen staan. Die zijn welliswaar ticulier eigendom, maar voor zo- ze worden verhuurd is de EMK enige instantie die daarbij mag niddelen en dat is zeer lucratief, gend jaar zullen zo'n 350 huisjes >r bewoning en verhuur beschik- ir zijn. Meer personeel t jaarverslag maakt er melding i dat door de nieuwe aktiviteiten soneelsuitbreiding noodzakelijk s. Ingaand vorig jaar werd De n een jaarbedrijf en verschillende Wenkrachten werden in vaste est genomen. De post perso- !lskosten steeg dan ook met ruim 34.000,- Op De Krim is een min of meer per manent proces van verbetering en uitbreiding gaande, tegemoetkomend aan de kwaliteitseisen die de doel groep stelt. Dat bleek uit recent uit gevoerde en toekomstige activiteiten, die werden opgesomd door directeur Martin Warnaar. Al leen al in het afgelopen voorjaar is voor f 650.000,- geinvesteerd. Het oudste deel van de camping, de be faamde tien hectare, is gerenoveerd. Alle plaatsen zijn nu 100 m2, heb ben electra en parkeermogelijkheden dichtbij. De camping is van een slag boom voorzien met geavanceerde electronica, waardoor het in- en uit gaande publiek veel beter kan wor den gecontroleerd. Op een deel van de nieuwe camping zijn 58 plaatsen van electra voorzien. Op korte termijn wordt overgegaan tot uitbreiding van speeltoestellen, het opknappen van toiletgebouwen, het verbeteren van de ontwatering van het laagste deel van de camping en het uitdiepen van de sloten. Speelautomaten Door een aandeelhoudster werd kri tiek geleverd op het feit dat de krim- camping er een speelautomatenhal opna houdt. Directeur Warnaar kon zich die afkeer wel voorstellen, maar wees erop dat De Krim ook voor de jeugd aantrekkelijk moet zijn. De au tomatenhal is vooral voor hen een ontmoetingspunt. De automaten zijn overigens van een nogal onschuldig soort waar de EMK weinig aan ver dient. Omdat het gemeentelijk beleid slechts één automatenhal in Texels noordpunt toestaat, bereikt de krim met zijn automaten dat een dergelij ke, maar mogelijk meer agressieve hal elders in deze omgeving wordt tegengehouden. Centrum Dit jaar is ook het nodige gebeurd met de centrumvoorzieningen van De Krim. De supermarkt is de helft groter geworden (nu 375 m2). De kantine werd verbouwd tot restau rant en er kwam een nieuwe kanti ne, waardoor een veel betere scheiding werd verkregen tussen de verschillende „soorten" gasten die op De Krim verblijven. Er kwam ver der een nieuwe aktiviteitenhal, tele fooncellen en wasserette. Dank zij de grotere toeloop van publiek (voornamelijk afkomstig van de in middels gebouwde bungalows) was de exploitatie van de centrumvoor zieningen aanmerkelijk gunstiger dan invorige jaren. De kosten van het zwembad komen voor de helft ten laste van de eigenaars van de bun galows. Elk weer Het zijn de eigenaars van de bunga lows die het meest profiteren van de centrumvoorzieningen. Want mede dank zij die voorzieningen worden de spectaculaire verhuurresultaten bereikt. In de nabij toekomst wordt dat nog sterker als De Krim „elk weervoorzieningen" gaat stichten: overkapping boven het zwembad en een multi functionele hal, waar bijv. tennis en squash kan worden gespeeld. Met de verenigingen van eigenaars van de bungalows zal worden onderhandeld over hun aan deel in de kosten. Verder is het streven nog steeds ge richt op een golfbaan. Een deel van de benodigde grond daarvoor is reeds aangekocht. De provincie ligt echter nog dwars. De financiering is iets minder eenvoudig geworden „Nu kan ik wéér niet naar huis gaan met het idee dat er wat Is beslo ten". Een verzuchting van wethou der Daan Schilling in de woensdagavond gehouden commis sievergadering voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Hij gaf aan dat van compostering op Texel de eerste tijd nog geen sprake zal zijn, maar dat bij het vaststellen van een lokatie voor een afvaloverslag daar mee wel rekening moet worden ge houden. Maar de commissieleden konden geen overeenstemming be reiken over een lokatie. De vuilstortplaats op 't Horntje kan binnen afzienbare tijd niet meer wor den gebruikt, dus er moet een besluit worden genomen over een plek waar een vuiloverslagcentrum kan worden gevestigd. Uit een on derzoek zijn twee lokaties naar vo ren gekomen die voldeden aan de voorwaarden die het college had gesteld: nabij de PEN-centrale en het voormalige autowrakkenterrein aan de Pontweg. Met ruimte voor een eventueel aan de overslag gekoppel de composteringscentrale moet wel rekening worden gehouden, hoewel wethouder Schilling liever eerst de kat uit de boom wilde kijken. „Er zijn me nog veel te weinig van die composteringsgevallen in Neder land", verklaarde hij. Rioolzuivering Erna Eelman (VVD) had problemen met de lokatie bij Oudeschild. Zij vond de aan- en afvoerwegen te smal. Als alternatief droeg ze een nieuwe plaats voor, ten noorden van derioolzuivering aan de Pontweg. Dit zal worden onderzocht. Ook vroeg Erna Eelman zich af waarom over de windrichting in relatie tot de ligging Een enveloppe met Inhoud voor de ..koperen" directeur Martin Warnaar en zijn vrouvr Joke. van het overslagcentrum weiu ge praat als, zoals menigmaal is ver klaard, er geen stank vrijkomt bij de overslag van het vuil. Jan van As- selt (Texels Belang) zag meer in de lokatie ten noorden van de PEN- centrale bij Oudeschild. „De Pont weg is me te dicht bij woonbebou wing en dat lijkt me niet wenselijk". Voorlichting Hans Roeper van de PvdA wilde dat eerst meer voorlichting over de overslag aan de bevolking van Ou deschild wordt gegeven. „Er ligt daar een industrieterrein waar moge lijkheden zijn voor redelijk zware in dustrie. Vuiloverslag behoort niet tot de zwaarste categorie. Als dat daar niet meer mag, wat mag er dan wel?", aldus Roeper. Wethouder Schilling gaf toe dat het college wat betreft het industrieterrein was ge zwicht voor de druk van de bevol king. „Wij hoopten met een lokatie buiten Oudeschild, zoals bij die PEN- centrale zowel de kool als de geit te sparen". Windmolen G.Zijerveld en J.Kreeft waren na mens de Oudeschilder bevolking aanwezig en gaven enige toelich ting. „U hebt wel problemen met eventuele overlast voor jachthaven bezoekers die door een windmolen op de dijk wordt veroorzaakt maar u zou een vuiloverslagcentrale niet erg vinden. Dat kan er bij ons niet in", aldus Kreeft. Hoewel wethouder Schilling bleef aandringen, kwam er geen echte uitspraak over een loka tie. „Die voorlichting komt er en we laten ook die nieuwe lokatie die me vrouw Eelman aangaf onderzoeken, maar verder zit op dit moment wei nigvooruitgang in de zaak", aldus de wethouder. want René Coltof (die er belang bij had omdat hij de huizen vlotter dacht te kunnen verkopen als een golfbaan in het vooruitzicht gesteld zou kunnen worden) heeft zijn ga ranties ingetrokken. Tot dusver is de verkoop van de huisjes ook snei ge lukt zonder golfbaan. EG-subsidie De EMK laat de mogelijkheden voor nieuwe voorzieningen op De Krim op professionele wijze onderzoeken. De meeste kosten daarvan worden ge dekt uit een EG-subsidie die beschik baar is voor dergelijke research in economisch zwakke gebieden, waar toe noordelijk Noordholland en dus ook Texel wordt gerekend. Als het thans in aanbouw zijnde contingent bungalows op De Krim gereed is, volgt de laatste fase van 150 bungalows, waardoor men op Telefoonabonnees in Den Burg, De Koog en Eierland die de hoorn van de haak nemen, zullen merken dat de kiestoon van hun telefoontoestel nog vertrouwd in de oren klinkt. De voor woensdagavond 23.00 uur ge plande digitaalschakeling van een deel van het Texelse telefoonnet is namelijk niet doorgegaan. Oorzaak was een storing in de software van de PTT-moedercentrale in Alkmaar. De storing kon vannacht niet wor den verholpen, zodat een 20-tal spe ciaal hiervoor naar Texel gereisde PTT'ers vanochtend onverrichterza- ke huiswaarts moest keren. De aan sluiting op de nieuwe digitale centrale wordt nu op zijn vroegst in het weekend tot stand gebracht. De storing vond gisterochtend plaats tijdens voorbereidende werkzaamhe den in de „verkeerscentrale" in Alk maar, van waaruit de „operatie Texel" zou worden gecoördineerd. Lange tijd was het onduidelijk waar het euvel precies zat en welke con sequenties dat had. Vandaar dat zo wel in Alkmaar als op Texel woensdagavond PTT-teams present waren om de vervanging van de ou de electro-mechanische centrales door computergestuurde moderne centrales te voltrekken. Salades en drankjes stonden gereed. In totaal waren zo'n vijftig personen paraat, waarvan dertig op Texel, verdeeld over de „knooppunt centrale" in Den Burg en de eind- centrales in Eierland en De Koog. In Alkmaar was inmiddels bekend dat de complicaties zich in de software moesten bevinden, maar nog altijd kon de storing niet worden verhol pen. De operatie werd omstreeks 01.00 uur afgeblazen en in eerste instantie verzet tot 06.00 uur va nochtend. Ook dat tijdstip bleek on haalbaar. De nieuwe datum van aansluiting is afhankelijk van de snelheid waarmee de problemen in Alkmaar worden opgelost. Getracht wordt om aanstaand weekend een nieuwe poging te wagen. Voor de betrokken 5000 telefoonabonnees heeft het uitstel geen gevolgen. De telefoon-verkoopactie van vandaag tot en met maandag, gaat gewoon door. Uitgezonderd zondag kunnen de Texelse telefoonbezitters bij de PTT-centrale aan de Waalderstraat tussen 10.00 en 17.00 uur terecht om een keuze te maken uit het as sortiment nieuwe PTT-toestellen. Als men zijn of haar oude toestel wil rui len, dan moet die weer naar huis worden teruggenomen. Pas na de di gitaalschakeling kunnen de nieuwe toestellen worden benut. totaal 500 huizen komt. Er zal de nodige promotionele aktiviteit moe ten worden ontwikkeld om die allemaal verhuurd te krijgen, maar volgens Warnaar zal dat wel lukken, mede dank zij de samenwer king met de Zilverberk-organisatie waar De Krim deel van uitmaakt, ei gen promotie en de VW. Vooral het enorme promotiebudget waarover de VVV tegenwoordig beschikt, vond Warnaar geruststellend. Als alle 500 bungalows er staan, heeft De Krim nog een stuk terrein over, dat vol gens het bestemmingsplan „uitwer- kingsgebied" is. Hier zouden na een beslissing door b en w 100 sta caravans of vakantiehuizen kunnen staan, maar het EMK-bestuur denkt thans aan iets anders zoals mogelijk heden voor het doorbrengen van een zeer luxe, verzorgde vakantie. Jubileum De aandeelhoudersvergadering werd besloten met een huldiging. Het was namelijk 12,5 jaar geleden dat Mar tin Warnaar en zijn vrouw Joke in dienst traden van de EMK. President-commissaris Miedema prees de „moed, beleid en trouw" waarmee het tweetal zich voor het bedrijf heeft ingezet en overhandig de bloemen en een geschenk onder couvert Tot dusver is geen Texelse betrok kenheid gebleken bij de onderschep ping van een met hasj geladen kotter, afgelopen zaterdag bij de sluis van Kornwerderzand. In krante- berichten werd reeds melding ge maakt van de arrestatie van een 42-jarige Texelaar, maar dat blijkt onjuist. Het feit dat op de Wadden zee de kotter TX 31 door de politie werd geinspecteerd in verband met deze zaak, duidt evenmin op een di recte relatie met Texel. Deze kotter is de voormalige „Wendy" die mos selvisser Dirk Slik uit Oudeschild een jaar geleden inruilde voor een vrachtwagen bij wijze van grap. Het schip is inmiddels verkocht naar de overkant, maar voert kennelijk nog steeds het oude visserijnummer. Of de kotter iets met de hasjzaak te maken heeft, wilde de Haarlemse officier van justitie mr. Th. Bot be vestigen noch ontkennen. Dinsdag zijn bij de gemeente klach ten binnengekomen over hevig vlieg tuiglawaai nabij De Cocksdorp. veroorzaakt door F 16 straaljagers van onbekende nationaliteit die bij de schietoefeningen van hun route afweken. Dat de vliegers zich niet hebben ge houden aan de voorgeschreven mini mumafstand van één zeemijl van de Texelse kust, staat vast volgens kustwachthoofd Piet Stam en red- dingbootschipper Jaap Groen. Zij hebben gezien dat de toestellen aan de zuidkant van de toren vlogen. Stam deed de waarneming vanaf de grond en beweert zelfs dat de toestellen zo laag vlogen dat de uit laatgassen te ruiken waren. Mensen van de milieuafdeling van de gemeente hebben de verantwoor delijke luchtmachtautoriteiten inmid dels benaderd. De gemeente kan jaarlijks ongeveer f 30.500,- besparen door het beschikbaar stellen van gegevens op grond waarvan het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier de polder- lasten kan bepalen. B en W zullen de raad voorstellen om met het Hoogheemraadschap een desbetreffende overeenkomst aan te gaan. Onder het genoemde waterschap ressorteert de Dienst Centrale Om slagheffing die voor diverse Noord hollandse waterschappen, waaronder het Waterschap Texel, de polderlasten incasseert. Met in gang van 1990 zullen de polder- lasten van de gebouwde eigendommen, net als de onroerend goed-belasting, worden geheven naar de economische waarde. De gemeenten beschikken uiteraard over de gegevens met betrekking tot deze grondslag en het ligt dus voor de hand dat de Dienst centrale om slagheffing daar graag gebruik van maakt om niet alles zelf te hoeven taxeren. Met meerdere gemeenten zijn inmiddels overeenkomsten af gesloten. Bijdrage Het Hoogheemraadschap betaalt voor de gegevens 50% van de taxa tiekosten en 50% van de kosten van de jaarlijkse bijhouding. Deze kosten bestaan thans uit één maal per vijf jaar een bedrag van f 120.000,- en jaarlijks een bedrag van f 30.000,- Voor de voorgestelde samenwerking zullen de gegevensbestanden van de partners wel op elkaar afgestemd moeten worden en mogelijk moet ook hetgeautomatiseerde systeem worden aangepast. In de daarmee verband houdende kosten zal het Hoogheemraadschap echter bijdra gen. Als de bestanden op elkaar zijn afgestemd, zal het ook mogelijk zijn de kosten van kadastrale veranderin gen te delen, waarmee ruim f 7000,- is gemoeid. type LT 210 met draadkop f595,— nu f495,- type BC 212 met 8 tands mes f872- nu ƒ695,— type BC 400 met messenkop f1395,- nu f995- 'N WINKELVOL IDEEENI

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1