keesom-studiefonds blijft tuderenden steun bieden 3 Opening van zaken over „Akenburg" ONDERNEMERS RKTIVITEITEH if ndanks Wet Studiefinanciering 18 andcompetitie volleybal S.T. Programma ogramma pupillenvoetbal eslaagd nd doodgereden KSV Kotex houdt jongdierenkeuring Vanavond openbare vergadering in manege Diploma-zwemmen „Molenkoog" Dinsdaglessen avondmavo Scholiere 40.000ste in museum Oudeschild Kruispunt afgesloten Expositie abstracte schilderijen in Nioz Computer stelt diagnose S.V. De Koog houdt „meeting" Kindertheater op Waalder feest ,ER J DAG 23 SEPTEMBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 I952 verleende de beroemdste wetenschapper die Texel ift voortgebracht, prof. dr. Willem Hendrik Keesom, stemming om zijn naam te verbinden aan een door de ge- ente Texel opgericht studiefonds. Anno 1988 biedt dit ds nog immer financiële steun aan studerende Texelaars, n hoeft beslist geen bolleboos van het niveau Keesom te om in aanmerking te komen voor een bijdrage. Wie bezig is ir het praktijkdiploma boekhouden, maakt in principe even kans als een student diergeneeskunde. .Doorslaggevend het inkomen van de ouders en de hoogte van de studie ten", verklaart Gerty van Oene, secretaris-penningmeester de stichting die het fonds beheert. Heeft het Keesom- diefonds nog wel bestaansrecht, nu de Wet Studiefinancie- I 18+ in werking is getreden?, zo vroegen wij haar. r" y van Oene: „Jazeker. Lang niet studies vallen onder deze wet. oorbeeld een secretaresse- iiding bij het Helders Onderwijs ituut (HOI) of de Academie voor uurgeneeskunde in Bloemendaal andere nog niet erkende (particu- opleidingen. Hiervoor wordt n rijksstudietoelage uitgekeerd, ns wel een bijdrage van de pro- ie, maar bij dure studies is die voldoende. Verder is de nieuwe niet van toepassing op stude- jen die ouder zijn dan dertig jaar. fonds stelt daarentegen geen tijdsgrenzen. Dus bijvoorbeeld Texelse kapster die de benodig- japieren wil halen om een eigen te beginnen en ouder is dan ig jaar, kan een beroep doen op Keesom-studiefonds." Texelse college van B en W liet ings blijken dat het fonds nog mag verdwijnen: voor het inmid- begonnen studiejaar 1988/'89 isdag 27 september: ld A mannen: ;30 u. Bremak 2-12 Balcken Seg/Eel 05 u. SI. de Boer-Seg./Eelm. Brem |45 u. Th. hoeve-Paal 28 SI de Boer .25 u. Music Shop-Amro Th. hoeve 15 u. Graaf Sp.-Kobeko Amro 5 u. Bremak 1-De Krim Kobeko ,25 u. Cocky-Westerslag Krim Vf B mannen en vrouwen: 30 u. CVI-7 Provinciën Question 05 u. Ass. Bremer-Question CVI 45 u. Retsina-Gyvo Ass. Bremer 25 u. Leijdekkers-Klif 23 Gyvo 05 u. Smash 1-Teso Gr. Slock 45 u. Gr. Slock-BCT Smash 1 25 u. Versluis-RWS BCT d C vrouwen: I.30 u. Rabo-Wass. Best W en W 05 u. Eel./Seg-W en W Wass. Best 45 u. Westerlaken-Durp. Eel/Seg. 25 u. Opel Rente-Smash 2Westerl 05 u. Zegel Mode-SportshTaveerne 45 u. Haarstudio-Taveerne Zegel 25 u. CZN-De Rival Haarstudio dstrijdleiding: Ilse en Rinus, )5 tel. Je slagen wedstrijden 20 september nakker-Segerink 1-1; Teso-Versluis 1-1; ödorahoeve-Musicshop 2-0; Graaf iterij-AMRO 1-1; RWS-Autocentrale 0-2; -Paal 9 2-0; Westerslag-Bremakker 0-2; stion-Meermarkt 1-1; Mets-Visser Bouw CVI-Assurantie Bremer 0-2, Leijdekkers-7 •inciën 0-2; RABO-Smash '68 1-1; CZN- ïan/Seg. 2-0; Paal 28-De Krim 0-2; Klif letsina 2-0; DA-Witt& en Witte 0-2; Rival- Rentenaar 1-1; Antiekhuisje-Wasserij Best Westerlaken-Zegel Modes 2-0; Durper Sportshop 1-1; Mantje-Taveerne 0-2. lerdag 24 september 1988 leybal: ohal, Den Helder 00 u. HCSC 2-Tevoko 2 (h) Drthal Trefpunt, Julianadorp 30 u. Juvoc 2-Tevoko 1 (h) lerdag 24 september 1988 Boys D1-©e Koog D1, 12.00 u. sterend D1-Texel D2, 12.00 u. Dl vrij iel E3-Tex. Boys El, 11.00 u. Boys E2-Texel E2, 11.00 u. iel El-De Koog El, 11.00 u. «terend E1-ZDH E1 11.00 u. Boys E3 vrij el F2-Texel F1 10.00 u. sterend F1-Tex. Boys F1 10.00 u. C F1-Oosterend F2 10.00 u. Koog F1 vrij. k Vlaming slaagde voor zijn inge- wsdiploma aan de Haagse Hoge- ool (sector techniek) voor de ere Informatica Opleiding. (HIO) de Pontweg nabij de Rozendijk is sdag een hond doodgereden door 65-jarige man uit Almelo. De d stak plotseling over en de man niet meer uitwijken. werd een subsidie van f 19.000,- be schikbaar gesteld. Aanvraagformulie ren voor een toelage uit het Keesom-fonds zijn bij de gemeente verkrijgbaar. In het vorige studiejaar werd in to taal f14.015,- uitgekeerd aan Texel se studenten van middelbare, hogere en ook particuliere opleidingen. Van de 38 aanvragen (waarvan meerdere uit een gezin) werden er 11 gehono reerd. Het maximaal uit te keren be drag is f2000,-, terwijl het laagste bedrag dat vorig jaar werd toege kend f500,- was. Gerty van Oene: „Het gaat om relatief kleine bedra gen. Een studietoelage uit het Keesom-studiefonds is dus altijd een aanvulling, men kan er nooit een volledige studie van betalen." Kleine bedragen of met, uit de aan vragen is af te leiden dat het fonds nog altijd in een behoefte voorziet. Vandaar dat het stichtingsbestuur unaniem de hoogte van de gemeen telijke subsidie wilde handhaven: een wens die thans door B en W is vervuld. „Weliswaar is het zo dat de Wet Studiefinanciering 18+ studen ten meer financiële ruimte biedt dan voorgaande regelingen. Studenten afkomstig uit (onvolledige) gezinnen met een minimum-inkomen kunnen echter van hun ouder(s) vrijwel geen financiële ondersteuning ontvangen. Een toelage uit het Keesom- studiefonds is voor deze groep geen overbodige luxe en in veel gevallen een stimulans om de studie voort te zetten", aldus schreef het stich tingsbestuur aan B en W. Een aantal van 38 aanvragen lijkt niet al te veel. Zouden er op Texel niet meer gegadigden zijn, of bestaat er een soort drempelvrees? Gerty van Oene: „Dat vraagt het bestuur zich ook af. Het staat in elk geval vast dat de groep die voor een bijdrage uit het fonds in aanmerking komt, beduidend groter is. Veel Texelse studenten laten dus een mogelijkheid om een deel van hun studiekosten te dekken onbenut. Het bestuur zou graag meer mensen uit deze groep willen bereiken." Ziet men het Keesom-studiefonds wellicht als een elitaire instelling, die slechts oog heeft voor veelbeloven de universiteitsstudenten „Misschien is dat zo. Uit de gehono reerde aanvragen is dat echter niet af te leiden. Kijk maar naar de varia tie in studies waarvoor wij vorig jaar een bijdrage toekenden: deeltijdo pleiding MO economie, HEAO, Agra rische Hogeschool, HOI-opleiding receptioniste, diploma kappersbe- drijf, MDGO (Middelbaar Dienstverle nend en Gezondheids Onderwijs), enzovoorts. Maar misschien denken sommigen: dat Keesom-fonds is vast niet voor ons soort opleiding. Vandaar dat het bestuur nu wat meer aan de weg wil timmeren, zo dat de Texelaars een duidelijker beeld van het fonds kunnen krijgen. We plaatsen nu niet alleen adverten ties in de Texelse Courant, maar zoeken ook op andere wijze publici teit. Aan vrouwen- en standsorgani saties, het arbeidsbureau en het jeugd- en jongerenwerk is informatie verstrekt. Een andere reden dat niet zoveel mensen van het studiefonds gebruik maken, is dat de mensen mogelijk benauwd zijn om persoonlij ke gegevens te verstrekken. Maar het is heus niet zo dat het hele ge meentehuis meegeniet hoor. De in gevulde formulieren worden strikt vertrouwelijk behandeld." „Een elite-gezelschap van hoge he ren vormen wij beslist niet. Integen deel: eerder is sprake van een bestuur van wijze dames." Voorzitter is wethouder Zegers van onderwijszaken. De gemeenteraad heeft twee personen afgevaardigd: de dames Krijnen-Bays en Eelman- van 't Veer. Verder zitten twee per sonen op basis van hun deskundig heid in het bestuur: de dames A. Oskam-van der Sterre en A.G. Luysterburg. Gerty van Oene is door B en W als secretaris penningmeester toegevoegd, als op volger van de heer Ambriola die de ze maand in de VUT gaat. Strenge normen De aanvragen worden getoetst aan de normen die de provincie hanteert voor onderwijssubsidies. Deze zijn vrij streng, getuige het feit dat vorig jaar slechts 11 van de 38 aanvragen werden gehonoreerd. Voor de diver se kostenposten, zoals huisvesting en reiskosten, zijn normbedragen vastgesteld. „Wie zijn intrek neemt in het Hilton, hoeft er heus niet op te rekenen dat de kosten kunnen worden gedeclareerd." Texelse stu denten zijn in vergelijking met stu denten van elders vaak duurder uit, vanwege de hogere reis- en verblijf kosten. Door de eilandpositie zijn de studenten vaak gedwongen op ka mers te gaan, terwijl menigeen in de weekenden zijn of haar sociale leven op Texel in stand houdt. Anderen reizen bijvoorbeeld dagelijks op en neer naar een school in Schagen of Heerhugowaard, hetgeen met forse reiskosten gepaard gaat. De studie beurs van het rijk houdt met deze gemiddeld hogere kosten geen reke ning. Studentenzijn als gevolg daar van gedwongen geld te lenen. Uit de aanvragen blijkt dat menig gezin Zaterdag houdt kleindiersportvereni- ging Kotex weer haar jaarlijkse keu ring, van dieren geboren in 1988. Dit is als het ware een voorselectie voor het komend tentoonstellingsseizoen. Er worden hoenders, duiven en konij nen ter keuring aangeboden, totaal 170 stuks. De keuring begint om 10.30 uur en duurt tot 15.00 uur. De keuring is voor een ieder toegan kelijk (ook niet-leden) en er kunnen vragen gesteld worden aan de heren keuringsmeesters. Zaterdag 1 oktober wordt een algemene verkoopdag ge houden. Het bestuur van de Stichting Over dekte Manege Texel houdt vana vond (donderdag) in de foyer van manege „Akenburg" een openbare algemene vergadering, aanvang 20.00 uur. Alle belangstellenden zijn welkom. Op de agenda staan enkele belangwekkende punten: toekomst plannen, financieel beleid en last but not least de mogelijkheid om „aan geslotene" te worden en aldus stemrecht te verwerven. In principe kan ieder die zich nauw betrokken voelt bij het wel en wee van de overdekte manege „aan geslotene" worden. Om deze status te bereiken moet men een (tijdens de vergadering van vanavond vast te stellen) bedrag betalen. Houders van een abonnement zijn automa tisch „aangeslotene". Alle aangeslo tenen zijn stemgerechtigd, indien er tenminste dertig dbij een vergade ring aanwezig zijn. Dit voornemen past in het streven tot democratise ring van de stichting. In overleg met de notaris zijn nieuwe statuten op gesteld, die dit mogelijk maken. Het bestuur wil vanavond, aan de vooravond van het binnenseizoen, opening van zaken geven. Inmiddels zijn zes commissies benoemd, die elk een deel van de manege activiteiten voor rekening nemen. Er is een wedstrijd-, onderhoud-, activiteiten-, Zwarte Markt- en cur- sussencommissie, alsmede een com missie die zich zal bezighouden met de realisatie van een crossbaan. Dat is een paardenparcours met natuur lijke hindernissen (een soort mini cross country circuit) in de bomen- singel rond de manege. Getracht wordt de baan voor volgend seizoen gereed te hebben. Ook de financiële zaken zullen worden toegelicht. Uit de begroting, die ter inzage ligt, moet blijken dat er geen reden is om de tarieven voor de ongeveer 70 abonnementhouders te verhogen. Crista! Paul met het kado voor de 40 000ste bezoekster. krap in de financien komt te zitten door de studie van een of meerdere kinderen. Vooral studenten die af komstig zijn uit gezinnen met een minimum-inkomen, kunnen van hun ouders veelal geen extra financiële ondersteuning ontvangen. Op papier komen zo ongeveer alle denkbare vormen van onderwijs na de basisschool in aanmerking voor een bijdrage uit het Keesom- studiefonds. Aanvragen voor het LBO en de RSG worden echter zel den gehonoreerd. Ten eerste zijn de studiekosten betrekkelijk gering, en ten tweede worden de ouders geacht deze kosten te betalen van hun kinderbijslag. Voorwaarden De overige studenten kunnen niet zomaar een toelage uit het Texelse fonds ontvangen. Een belangrijke voorwaarde is dat men moeite moet hebben gedaan om een provinciale en/of rijksstudietoelage aan te vra gen. De hoogte van reeds toegeken de studietoelagen is van belang, evenals de hoogte van het gezinsin komen van de student of de ou ders/verzorgers en niet te vergeten de kinderbijslag. De secretaris/pen ningmeester zet deze gegevens op een rijtje, waarna het bestuur bijeen komt om over de aanvragen te besluiten. Mede daarom is het van groot belang dat de aanvraagformu lieren duidelijk en volledig worden ingevuld, voorzien van de gevraagde bijlagen. Heeft het bestuur eenmaal besloten, dan is beroep aantekenen niet meer mogelijk. De toelage is een eenmalige donatie die niet behoeft te worden terugbe taald, behalve als de aanvra(a)g(st)er de studie voortijdig afbreekt. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar op het bureau onderwijs in het ge meentehuis in Den Burg, bij Gerty van Oene. Desgewenst verstrekt zij ook nadere informatie. De formulie ren zijn ook telefonisch te verkrij gen; Gerty van Oene is bereikbaar op telefoonnummer 02220-3041, toestel 157. De formulieren, waar mee een verzoek wordt gedaan voor een bijdrage voor het schooljaar 1988/'89, moeten voor 1 november bij het bestuur worden ingediend. Verzoeken die later binnenkomen worden niet in behandeling geno men, evenals onvolledige verzoeken. Het ligt in de bedoeling dat het bestuur voor het eind van het jaar de aanvragen heeft beoordeeld, waarna de diverse geldbedragen zul len worden overgemaakt. Vrijdag vindt voor de laatste maal dit seizoen diplomazwemmen plaats in zwembad „Molenkoog". Om 17.00 uur voor diploma A en om 17.30 uur voor diploma B. Door de volwassenen wordt om 19.30 uur afgezwommen voor 9e diploma's A en B van het Bureau Nationale Zwemdiploma's van de KNZB. In het berichtje over de avondmavo in de vorige krant is een foutje geslopen. De lessen Frans zijn niet op donderdag, maar op dinsdag van 18.30 tot 20.00 uur. Nietsvermoedend kom je met je klas het Maritiem- en Juttersmuseum te Oudeschild binnen en dan blijk je de 40.000ste bezoeker te zijn. Dat overkwam Annemarie Hubbers uit Enschede woensdagmorgen. Zij werd in de Juttersafdeling gehuldigd door adjunct-directeur Cristel Paul en strandjutter Cor Ellen. Annemarie kreeg een boekje met Texelse verha len en een diploma namens de zee god Neptunes. Voor de school, die al voor de vijftiende keer Texel be zoekt, werden oude landkaarten van het eiland en een boek meegegeven aan leraar J.Dol. Verleden jaar kwam de 40.000ste pas op 2 oktober het museum bin nen. „We komen volgend jaar wat eerder en dan hoop ik voor het mu seum dat wéér iemand van onze groep 40.000ste bezoeker is", aldus de leerkracht. Maandag wordt het kruispunt Ko- gerstraat/Bernhardlaan/Beatrixlaan wegens werkzaamheden voor onge veer drie weken afgesloten. Ter plaatse worden omleidingen aan gegeven. Tot 15 oktober zijn in de gangen van het Nioz-gebouw nabij 't Horntje 25 schilderijen te zien van Maria Prins uit Utrecht. Alle werken kun nen worden gevat onder de noemer „lyrisch-abstract", hetgeen neer komt op het gebruik van talloze kleuren die met soms heftige pen seelstreken zijn aangebracht. Het re sultaat zijn veelal zeer expressieve, abstracte schilderijen, die men „mooi" of „niet mooi" vindt. In de wandelgangen kan men op het Nioz althans deze discussie horen. Alge meen schijnt het werk van Maria Prins goed te worden aangeslagen, getuige de vele exposities in binnen- en buitenland. Vrijwel alle v.erken zijn te koop. Het contact met de schilderes is uit erst toevallig tot stand gekomen. Een dochter van een Nioz- medewerker die in Utrecht ging stu deren, verzeilde op kamers bij haar en bracht de mogelijkheid tot expo- Maria Prinsi ..lyrisch-abstract" Drogisterij Wim Mets in de Parkstraat in Den Burg heeft de computer ingeschakeld bij de ver koop van homeopathische ge neesmiddelen, die bij zelfmedicatie mogen worden toegepast. De om schrijving van de klacht wordt inge toetst, waarna op het beeldscherm een reeks vragen verschijnt die be vestigend of ontkennend moeten worden beantwoord. Na verwerking van deze gegevens volgt een op somming van in aanmerking komen de geneesmiddelen met een beschrijving van hun specifieke doel, samenstelling, indicatie, contraindi catie, dosering en wijze van inne men. Desgewenst kan ook een op het door de computer ontdekte ziek tebeeld gebaseerd voedingsadvies worden gegeven. Het hele verhaal wordt als print aan de klant uitge reikt, waarna hij vrij is om te beslis sen of hij het geadviseerde middel ook werkelijk zal kopen. Dat laatste is ter plaatse alleen mogelijk als mid delen worden aanbevolen die vol gens de wettelijke voorschriften in drogisterijen mogen worden ver kocht. De andere medicijnen kunnen alleen op recept van de arts worden verkregen. Het programma is ont wikkeld door het homeopathische geneesmiddelenbedrijf Dr Pflüger. Het spreekt vanzelf dat de computer niet de dokter kan vervangen. De adviezen worden uitsluitend ver strekt op grond van gegevens die door de klant worden verstrekt. Van een medisch onderzoek is geen sprake. De kans dat bij zelfmedicatie het juiste middel wordt gekocht is nu echter veel groter dan vroeger. Sportvereniging De Koog houdt za terdag op het terrein aan de Boodt- laan een feestelijke „meeting" waarop leden, donateurs, belangheb benden, sponsors en andere be langstellenden welkom zijn. De bijeenkomst wordt gehouden ter gelegenheid van de introductie van de nieuwe voetbaloutfit, die te dan ken is aan de nieuwe sponsor VEM Elektrotechniek. Onder het genot van een hapje en een drankje zal de nieuwe kleding aan de leden worden overhandigd en de sponsors zullen worden voorzien van posters waa rop hun logo is afgedrukt. De bijeen komst duurt van 16.00 tot 18.00 uur. Tijdens het Waalderfeest is zaterdag om 10.30 uur een optreden van kin dertheatergroep De Van Tasjes. Dit is alleen voor kinderen uit De Waal en van de Waalderschool. seren op Texel ter sprake. Maria Prins stond daar niet onwelwillig te genover. Zonder zich van verdere details op de hoogte te stellen, ging ze akkoord. Ze koos 25 schilderijen uit haar collectie en liet deze op Texel bezorgen, alwaar Marcel Wer- nand en Maarten Mulder van de or ganiserende Nioz-personeelsvereniging voor de inrichting zorgden. Dat de expositie haar niet helemaal koud liet, toonde Maria Prins maandag. Toen kwam ze onverwacht een kijkje nemen. Van het een kwam het ander: ze wist nog een kennis die ruige zeege zichten schildert, Theo de Lange uit Bilthoven. Overeengekomen werd dat die rond de jaarwisseling in het Nioz zal exposeren. De personeels vereniging zal inmiddels haar best doen om de expositie omstandigheden te verbeteren. Aan een goed ophangsysteem wordt ge werkt. Liefhebbers van abstracte kunst kunnen vrijelijk het Nioz- gebouw betreden. De schilderijen van Maria Prins bevinden zich in de eerste gangen op de begane grond en de kantine.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5