„Dorpskelder" voor inwoners van De Koog Vraagbak van het nderwijs" nam afscheid Biljart en soos in voormalige disco Ambriola na 40 jaar jerheidsdienst in de VUT ïn, maan en hoog water ndagsschool Den Hoorn staat honderd jaar Rijbewijs afgenomen Tweede onderlinge wedstrijd Waddenruiters en Kleppertjes Klaverjasclub viert 25-jarig bestaan Collectanten gezocht Vernieling Man onwel Afsluiting wielerseizoen JDAG 23 SEPTEMBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 'ra tii iodi$ iie re ?rder 'g to mot oetu •or cholen zijn voor mij instituten waar leren en vorming voorop eten staan. Het mogen geen bedrijven worden waar managers dienst uitmaken". Woorden van de heer Ton Ambriola, die sdagmiddag officeel afscheid nam als hoofd van de afdeling jerwijs, na een 40-jarige periode als dienaar van de irheid s scheidende ambtenaar greep de genheid aan om scherpe kritiek uten op de bezuinigingsmaatrege- (,,Ze noemen dat heel verhullend lerwaartse bijstellingen") die het erwijs de laatste jaren hebben offen en waarvan het eind nog in zicht is. De kwaliteit van het erwijs wordt daardoor aangetast, was voor Ambriola blijkbaar trerend geweest om aan de uit- ring van die maatregelen te moe- meewerken en het had hem jaasd dat de locale bestuurders hier met zo weinig protest bij rlegden. Met name de jongste lleidsnotitie" van de regering had verontrust. Scholen moeten ks een zelfstandige positie krij- en uit een vast budget salaris- en andere kosten betalen. Zo jen ze worden geprikkeld om zo ient mogelijk te werken in con- entie met anderen. Voor deze rlevering van het onderwijs aan vrije spel van maatschappelijke :hten" had Abriola geen goed >rd over omdat het volgens hem maal niet ging om het geven meer verantwoordelijkheid maar uitend om nog meer bezuinigin- te kunnen doorvoeren. Vooral /oorstander van het openbaar erwijs deed hem dat pijn. De heid is verplicht voor goed on- vijs te zorgen en dient daar de jelen voor beschikbaar te en. Ongedwongen lola had aanvankelijk weinig ge ld voor een officieel afscheid. Hij Izo zijn eigen gedachten over de lie maar niet altijd gemeende Irden die bij zo'n gelegenheid tot Icheidende functionaris worden poken en de plichtmatige en geforceerde sfeer die dergelijke Inkomsten kenmerkt. Maar hij 1 het toch gedaan omdat je na Itig jaar overheidsdienst met zo- Kr kan verdwijnen, echter onder jrwaarde dat de bijeenkomst ge ldelijk zou zijn: niet in de raad- maar in de kantine van leentewerken en met een mu- (je erbij. Hij kreeg zijn zin. Machineschrijver ambtelijke carrière van de arige Ambriola, zo vertelde wet zon komt 25 september op om [1 en gaat onder om 18.31 uur. n: 25 september V.M. ngtij: 28 september '9 water te Oudeschild. rag 24 september 7.45 en 20.44 dag 25 september 7.46 en 20.52 indag 26 september 8.46 en 21.44 dag 27 september 9.43 en 22.26 insdag 28 september 10.31 en 23.00 derdag 29 september 1112 en 23.21 lag 30 september 11.45 en 23.35 rdag 1 oktober 12.12 en 23.59 dag 2 oktober 12.32 en iwater valt gemiddeld 615 uur na jwater het strand is het een uur eerder hoog zondagsschool in Den Hoorn laat honderd jaar en dat wordt dag gevierd. In de kerk zal een kdienst worden gehouden en in is Huis" is een tentoonstelling, e Dennen is een buitenmiddag, ireen is welkom om het feest te vieren. programma van het feest: 30 uur koffie in de kerk, 11.00 kerkdienst, ongeveer 12.15 uur rek naar de Dennen, broodmaal- en spel. Tegen 16.00 uur is het t afgelopen. tentoonstelling in ,,Ons Huis" aat uit zondagsschoolmateriaal vroeger en nu met oude foto's 'oeken. Er is een gedenkboekje oop met de geschiedenis van de rnder zondagsschool en oude ^neringen. Ook de zondags- 'ol van deze tijd krijgt ruim aan- it. Deze expositie gaat zaterdag '5.00 uur open. Zondag kan een bezoek brengen van 12.30 3 30 uur en van 16.30 tot *0 uur. De week erna is de ten- 'Stelling elke dag van 1 5.00 tot '0 uur geopend en op vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur houder Piet Zegers, begon in zijn geboorteplaats Den Helder, waar hij 20 september 1948 bij de Rijkswerf in dienst trad als machineschrijver. Vijf jaar later stapte hij over naar de gemeente Den Helder en op 16 ja nuari 1970 kwam hij in dienst van de gemeente Texel, waar hij ging werken op de afdeling financiën en onderwijs. Daar ontwikkelde hij zich tot een betrouwbare vraagbaak voor het Texelse onderwijs en behartigde hij voor hetgemeentebestuur de pa pieren rompslomp die bij de uitvoe ring van de gemeentelijke onderwijsverplichtingen onontbeerlijk is. Even Abriola bellen Het was een bonte verscheidenheid van problemen en opdrachten die de onderwijsambtenaar in de loop der jaren op zijn tafel kreeg: de besog nes bij de invoering van het basison derwijs, het schrijven van pré-adviezen, het voorbereiden van aanvragen van scholen voor leermid delen, regelen van leerlingenvervoer, opstellen van reglementen voor ou derraden en medezeggenschapsra den, het doorworstelen van de herhaaldelijk arriverende ministeriële circulaires, portefeuilleoverleg, besprekingen met besturen van mul- ti functionele centra, problemen rond de rechtspositie van onderwij zend personeel, de verzelfstandiging van de Kompasschool maar ook pro blemen als een onaangename chloorlucht in school door een nabu rig zwembad en plassen regenwater op een bepaald schoolplein. Bij al die problemen en kleine en grote ram pen was het devies: even Ambriola bellen. Karakter Abriola was een rustige, betrouwba re en plichtsgetrouwe ambtenaar die Ambriola ontvangt uit handen van zijn chef het geschenk van de collega's. echter wel een duidelijke eigen me ning had over de zaken waarmee hij bezig was. Wethouder Zegers zei daarvan te kunnen meepraten. De discussies tussen wethouder en ambtenaar waren wel eens pittig" geweest. Ambriola zéi het als hij een besluit slecht vond. Dat had de goede samenwerking echter aller minst in de weg gestaan en Zegers vond dat de scheidende ambtenaar een uitstekende bijdrage had gele verd aan de kwaliteit van het onder wijs op Texel. Die dank werd materieel onderstreept met een tweetal enveloppen met inhoud. In goede handen Gemeentesecretaris Piet Zoon stelde vast dat het grondwettelijk veranker de recht op onderwijs bij Ambriola in goede handen was. Hij was een sta biele factor in de stroomversnelling van veranderingen die zich de laatste jaren juist op dat terrein heeft voorgedaan en hij heeft dit al les uitstekend verwerkt. ,,Het Texel se onderwijs is voor jou een aanhoudende zorg geweest". Verder werd gesproken door de heer H. Pennings, chef van de afdeling fi nanciën en onderwijs, die destijds gelijk met Ambriola in dienst van de gemeente Texel kwam. Hij gaf een bloemlezing van karakterschetsen die collega's van de afdeling van Ambriola hadden gegeven, waaruit bleek dat de scheidende ambtenaar niet alleen vriendelijk, rustig en hu moristisch was, maar ook idea listisch: hij kwam op voor de belangen van de sociaal zwakkeren. Als geschenk van de collega's over handigde Pennings het driedelige Van Dale woordenboek. Archiefkast A. Hoven, sprekend namens het openbaar onderwijs van Texel, noemde Ambriola een „archiefkast" die er altijd in slaagde de onderwijs gevenden van de gevraagde infor matie over de meest uiteenlopende onderwijszaken te voorzien en daar bij blijk gaf van een „bewogenheid en bevlogenheid" waar velen dank baar gebruik van hebben gemaakt. „We zullen je straks missen". Woorden van lof waren er ook van E. Hordijk, hoofd van de school met de Bijbel uit Oosterend, die door me vrouw R. Visser van „De Bruinvis" (namens het openbaar èn bijzonder onderwijs) een geschenk onder cou- vertliet overhandigen. Laatste spreker was Hans Bakker die als vervanger van de geblesseer de Kees Maas, afscheidswoorden sprak en geschenken overhandigde namens de Stichting Katholiek on derwijs. Ambriola werd een integer ambtenaar genoemd die ondanks zijn voorkeur voor openbaar onder wijs, toch het bijzonder onderwijs al tijd uitstekend van dienst was geweest. Van een 44-jarige inwoner van Den Burg werd dinsdagmiddag het rijbe wijs ingevorderd, nadat hij op het Schilderend was aangehouden. Een blaas- en bloedproef bewees dat hij onder invloed van alcohol verkeerde. Zaterdag houden de landelijke rijve- reniging „De Waddenruiters" en po nyclub „De Kleppertjes" hun tweede onderlinge wedstrijd van 1988. Deze zal gehouden worden in de Dennen aan de Rozendijk, vlakbij „Heidehof". 's Morgens wordt om half tien be gonnen met de dressuur. Deze wordt verreden in vijf verschillende rijbanen. De jongste ruiters zullen met hun po ny's hun best doen in een B 1- en 2 proef, terwijl de meer gevorderde rui ters verdeeld zijn over B-, L- en M- proeven. Het wegparcours wordt ook voor de middag gehouden en loopt over ruiterpaden in het bos. Bij vijf verschillende posten zullen de ruiters vragen over hun sport moeten beant woorden of een opdracht te paard moeten uitvoeren. Om half een be gint het laatste onderdeel van deze dag, namelijk het springen. De laat ste springers zullen om ongeveer half vier klaar zijn, waarna de dag wordt afgesloten met een parade van alle ongeveer 70 deelnemende paarden en pony's. De totaaluitslag van de drie verreden onderdelen van deze dag bepalen samen met de uitslag De klaverjasclub van De Cocksdorp bestaat 25 jaar. Het jubileum wordt dinsdagavond a.s. gevierd door mid del van een feestelijke klaverjasdrive voor leden en vooral ook oud-leden, aanvang 20.00 uur in het Eierland- sche Huis. De club werd destijds opgericht door de heer W.Z. Stolk. De 16 leden kwamen bijeen in „De Molen" (café Marinus). De klaverjasclub heeft on afgebroken gebloeid. Er zijn thans veêrtig vaste leden. Op de wekelijk se speelavonden in het Eierlandsche huis zijn altijd wel acht tot negen ta fels bemand. Het bestuur huldigt de opvatting dat altijd met een losse maat moet worden gespeeld, waar door „afspraakjes" niet mogelijk zijn. Dat bestuur bestaat tegenwoor dig uit Meijert Boon (voorzitter), Henk Hooijschuur en Nico Ooievaar. Bij de feestelijke drive van dinsdag wordt gebruik gemaakt van geld dat nog is overgebleven, waardoor leuke prijzen beschikbaar kunnen worden gesteld en geen inleggeld hoeft te worden geheven. van de eerste onderlinge wedstrijd van het afgelopen voorjaar, wie club kampioen 1988 bij de paarden en wie clubkampioen 1988 bij de pony's wordt. De prijsuitreiking hiervan vindt 's avonds plaats tijdens een feest avond in „De Zilvermeeuw". Er is zondagmorgen slecht gevangen door de sportvissers die een plekje aan de dijk nabij de veerhaven had den gezocht. Er kwamen drie jeugdle den en veertien seniorleden aan de dijk die in totaal zeven vissen met een lengte van 170 centimeter op het droge brachten. Uitslag Jeugd (resp. aantal cm en aantal vis sen) 1. Stephan Kikkert, 35.1. Senioren: 1. Paul Verhagen. 85, 3; 2. Frans Bos, 18. 1; 3. Kees Bakker, 17, 1. Van 26 september tot en met 2 ok tober wordt weer de jaarlijkse col lecte voor de nierstichting gehouden. Voor een goed resultaat zijhveel collectanten nodig. Wie hier voor een beetje vrije tijd wil geven kan zich opgeven bij Elly Heerschap, telefoon 02220-3173 of Mar van Maldegem, telefoon 02225-254. Een met reclame op de haven van Oudeschild staande gele Buggy is ongeveer veertien dagen geleden door onbekenden zwaar beschadigd. De mistlampen en spiegels werden eraf gerukt, de houten kap was opengebroken, de versnellingspook en bedrading was eruit getrokken en de achterklep was vernield. Wie wat heeft gezien wordt verzocht contact op te nemen met de politie, telefoon 02220-2644. Bij de kiosk op het Wuispad te De Koog werd dinsdag een Duitse man onwel. Zijn vrouw verklaarde dat hij leed aan plotselinge verkramping. De man was wel aanspreekbaar, maar kon niet lopen. Per ambulance is hij naar een arts vervoerd. Zondag wordt ter afsluiting van het wielerseizoen een koppelwedstrijd over drie uur verreden. Het is de be doeling dat om het half uur wordt gewisseld. Als er nog renners zijn die mee willen doen, kunnen zij zich aan melden vóór zaterdag bij Leen van Elk, tel. 02220-4596. De wedstrijd begint om 9.00 uur. Vorig jaar schitterden er nog de glitterbollen, sinds afgelopen week caramboleren er de biljartballen. De voormalige discodan cing ,,De Metro" aan de Boodtlaan is na een periode van leegstand omgedoopt in een gemeenschapscentrum. Het initia tief werd door ouderen uit De Koog genomen, maar het is de bedoeling dat in de ondergrondse ruimte activiteiten voor alle badplaatsbewoners worden ontplooid. Een dorpshuis dus, in de gedaante van een dorpskelder". Aanstaande woensdag wordt er „open huis" gehouden en staat het kelderluik voor iedere belangstellende open. Als enig Texels dorp beschikt De Koog niet over een dorpshuis. De dorpscommissie vindt dat jammer en wil daarin graag verandering bren gen. De thans in gebruik genomen kelder wordt beschouwd als een aanzet tot een „echt" gemeen schapscentrum annex sportzaal (het ideaal van de dorpscommissie). Men werd op het spoor gezet door dorpsbewoner Eer Kaczor. Namens de in De Koog woonachtige leden van de Anbo (Algemene Nederland se Bond van Ouderen) was dit dorp- scommissielid op zoek gegaan naar een geschikte lokatie voor ouderen- activiteiten, zoals biljarten, koersbal en de soos. Tot dusver werd gebruik gemaakt van de „Kaapsnol". De moeilijke bereikbaarheid van het als kantine gebruikte gebouwtje in de duinen van camping Kogerstrand, vormde echter een belangrijk be zwaar voor veel ouderen, 's Win ters, in het donker bij gladheid en slecht weer, werd de geisoleerde lig ging van de „Kaapsnol" als hinder lijk ervaren. Al vroeg in het seizoen (april) werd het gebouw bovendien alweer als kantine in gebruik geno men en moesten de ouderen elders in het dorp (De Schuilhut, Capri onderdak zoeken. Als gevolg van deze onvredeging Kaczor tijdens de afgelopen zomer op zoek en stuitte uiteindelijk op de voormalige disco theek. Het pand aan de Boodtlaan was in middels eigendom van de aan de overzijde van de straat wonende ap partementenverhuurder Piet de Wit. Die had nog geen idee wat hij met de kelder zou doen. Een disco of bar was in elk geval uitgesloten, en voor andere doeleinden leek de ruimte hem onaantrekkelijk. Pas toen De Wit de oorspronkelijk donkere muren wit schilderde, kwam hij tot de ont dekking dat de gebruiksmogelijkhe den nog met zo slecht waren. Het idee van Kaczor sprak hem wel aan en toonde zich bereid om de kelder voor een zeer zacht prijsje te ver pachten. De Wit stelde de ruimte compleet ingericht (dus inclusief meubels, verlichting, vloerbedekking, etc.) ter beschikking. Intussen was Kaczor met meerdere gebruikers op de proppen gekomen. De pacht zou voor alleen de ouderen niet zijn op te brengen. Beheerscommissie Aan het eind van de zomer waren de plannen rond en kon de organisa tie worden overgenomen door de dorpscommissieleden, die na het sei zoen hun handen weer vrij hadden. Er werd een beheerscommissie in gesteld, bestaande uit Nico Ruis (voorzitter). Hans Huisman (secreta ris/technische zaken) en Willem Mets (penningmeester). Deze com missie functioneert onder verant woordelijkheid van de dorpscommissie, maar kan geheel zelfstandig te werk gaan. Admi nistratieve hulp wordt verleend door Yvonne Hornby, terwijl Carla Huis man de leiding heeft over een groep van zo'n tien vrijwillig(st)ers die bar diensten draaien en schoonmaken. De Anbo heeft met het beheer geen bemoeienis, maar heeft wel z'n steentje bijgedragen aan de inrich ting door de inbreng van twee bil jarts. De ouderen-activiteiten spelen zich overdag af. Op vaste middagen wordt er gebiljart en er is een och tend bejaardengymnastiek. Voorbe reidingen voor een soos worden momenteel getroffen. Niet alleen de oudere Kogers maar ook anderen hebben de kelder inmid dels ontdekt. Twee biljartclubs ma ken gebruik van de nieuwe mogelijkheid, op maandag- en op dinsdagavond. Toneelvereniging De Duinkanters heeft al belangstelling getoond om er te repeteren. En wie de ruimte in ogenschouw neemt, be merkt dat er zelfs toneeluitvoeringen kunnen plaatsvinden. Als een toneel podium wordt gemaakt, blijft er vol doende zaalruimte over om op zijn minst 1 50 toeschouwers te herber gen. Verder zijn de plannen om een brid geclub op te richten in een verge vorderd stadium. Plannen Verenigingen en andere aspirant gebruikers kunnen inlichtingen ver krijgen bij voorzitter Ruis. De be heerscommissie heeft zelf ook wel wat plannetjes in petto, maar de meeste initiatieven zullen toch uit de Koger bevolking zelf moeten komen. Gedacht wordt ook aan het houden van cursussen en tentoonstellingen. Voorts zou de commissie graag re gelmatig op woensdagmiddag of za terdag iets voor de kinderen uit De Koog doen. Er wordt naar gestreefd dat de ruimte elke avond en middag is bezet. Para-commercieel wil men in elk geval niet zijn: geen bruiloften en partijen dus, maar uitsluitend ac tiviteiten op verenigingsbasis. Zo hoopt de dorpscommissie dat het gemeenschapsleven in De Koog hechter wordt en er een goede basis ontstaat om verder te bouwen. Want de „dorpskelder" wordt slechts als een eerste stap be schouwd op weg naar de realisatie van een volwaardig dorpshuis annex sportzaal. Voorlopig moet de loop er echter nog inkomen. De initiatiefnemers- denken niettemin quitte te kunnen spelen. Dat gebeurt vooralsnog zon der gemeentelijke subsidie. De plot selinge kans op deze goede en betrekkelijk goedkope ruimte wilde men zich in De Koog niet laten ont glippen, daarmee een zeker finan cieel risico incalculerend. Maar of de exploitatierekening aan het eind van het boekjaar nu wel of niet een te kort vertoont, de dorpscommissie wil evengoed met de gemeente in onderhandeling gaan voor een finan ciële bijdrage. Dit met het oog op de aanschaf van apparatuur en dergelij ke. Ook zal worden geprobeerd om de toegankelijkheid te verbeteren voor de ouderen die moeilijk ter been zijn, bijvoorbeeld door een een voudige lift. De open dag is aanstaande woens dag bedoeld als kennismaking voor ieder die belangstelling heeft. De commissie vindt het vooral belang rijk dat de vooroordelen over de voormalige disco uit de weg worden geruimd. ,,De mensen kunnen woensdag met eigen ogen zien dat het hier geen donker hol is, maar een royale lichte ruimte." Men kan een kijkje nemen 's middags van 16.00 tot 18.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 22.00 uur. De Koger ..dorpskelder geen donker hol, meer een grote, goed verlichte ruimte. Dinsdegevond wes de biijenclub er volop actief.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7