Groen Twar Lr Texel s in het harL Postgiro 652. Optreden Georgisch >taatsensemble buitenkans voor Texel Storm bleef niet zonder gevolgen SPECT ROND OP TEXEL GEORGIERS KIJKEN BAKKER m Palen weg Ontdek het gemak van de magnetron! BARKER'S IJZERHANDEL 9; v.-' - As-.v Opnieuw uitstel van digitaalschakeling Geslaagd ial S3 ICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.318 DINSDAG 27 SEPTEMBER 1988 Het vernielde hekwerk van de Oosterender tennisbaan. De onverwacht hevige storm van vrijdag en zaterdag heeft hier en daar op Texel zijn sporen nagelaten. Enkele bomen sneuvelden, de om heining van de Oosterender tennis baan stortte in, terrassen hadden het zwaar te verduren en het strand paviljoen bij het Westerslag werd veiligheidshalve ontruimd. Langs de noordelijke westkust werd weer een deel van de zandsuppletie weggesla gen. Een spectaculair ogend rijtje, maar de totale stormschade viel best mee. Vrijdagmiddag omstreeks half zes wakkerde de toen al stormachtige zuidwestenwind plotseling aan tot kracht 10 met uitschieters van twaalf. In de loop van de avond draaide de wind bovendien naar west, een gevaarlijke richting. In het laaggelegen strandpaviljoen Westerslag begon men 'm te knij pen. 's Middags werd het dak een stukje opgelicht, zonder dat er scha de ontstond. Het dak werd daarom met extra zandzakken verzwaard. Ook de daken van de strandhuisjes werden op deze manier beveiligd. Toen rond een uur of half twee 's nachts bleek dat de zee bij laag wa ter slechts op 25 meter van het pa viljoen stond, werd besloten een deel van de inboedel te evacueren. Met drie man en een |eep werden de spullen naar het parkeerterrein over gebracht. Toen het 's morgens vroeg hoog water was, bleek de si tuatie mee te vallen: de wind was iets afgenomen zodat het water niet tegen het paviljoen werd op gestuwd, al scheelde dat maar een half metertje De negen strandhuis jes die nog niet waren verwijderd, hadden het niettemin zwaar te ver duren. Het huisje naast het paviljoen werd aan de voorzijde zwaar be schadigd (de deuren waren stuk ge- waaidl terwijl een ander huisje als een kaartenhuis in elkaar stortte en in brokstukken naar het parkeerter rein werd afgevoerd. Alle huisjes werden zaterdagochtend per tractor verplaatst. Dit gebeurde mede met het oog op de voorspelde nieuwe depressie, die echter zou uitblijven. Sterker nog: zondagochtend was het onverwacht fraai weer en de strand paviljoens konden goede zaken doen. Zo ook bij het paviljoen paal 19 van de familie M. Nouwen. De barricade van hout, staaldraad, plastic en een grote'hoeveelheid zand die afgelopen voorjaar was op geworpen, bleek daar effectief te zijn. Het water beukte tevergeefs te gen het houten schot en het pavil joen stond hoog en droog. Bij de andere strandslagen hadden de pa- Tijdens het weekend werd een aantal vier meter lange palen ontvreemd, die waren opgeslagen langs de Boodtlaan. De palen zouden worden gebruikt bij de reconstructiewerk zaamheden aldaar. viljoens evenmin een centje pijn. Midden in Den Burg daarentegen was het raak. Een deel van de halfg- lazen scheidingswanden op het ter ras van De Lindeboom werd vernield. De wind had vat gekregen op het op de hoek staande schot, dat vervolgens in zijn val nog drie andere schotten meesleurde. Glas schade was het gevolg. Aan de Ele- mert sneuvelden drie bomen. Ter hoogte van de eendenvijver knapte een boom af, en bij de oude tennis banen van Deuce werden twee bo men ontworteld. Enkele jonge bomen aan de Bernhardlaan moesten het traditiegetrouw ontgel den, terwijl ook aan de Thijsselaan een populier tegen de vlakte ging. Ook aan de Rozendijk, het plantsoen aan de Stolpweg en de Dorpsstraat vielen bomen ten prooi aan het na tuurgeweld. In het bos was van stormschade daarentegen geheel geen sprake. Volgens Staatsbosbe heer kwam de wind ,,uit de goede hoek": her en der waren alleen wat afgeknapte takken te bespeuren. Ook in Oosterend trok de storm niet onopgemerkt voorbij. Deterrasstoe- len van Strends End vlogen de lucht in en een deel van de omheining van de nieuwe tennisbanen ging plat. Kustafslag Een betrekkelijk gering deel van de Texelse noordzeekust werd afge kalfd. De ernstigste schade trad op bij paal 29. Over een lengte van 900 meter verdween 2 tot 4 meter zand in zee. Bij paal 26 werd over een lengte van 200 meter een meter afslag genoteerd en bij paal 22 was over een zelfde afstand twee meter weggeslagen. Voorts wijst Rijkswa terstaat erop dat vrijwel alle afritten bij de strandslagen zijn afgebrokkeld, hetgeen gevaar kan opleveren voor passanten. DrpiUle klok en tijdklok (90 minuten) te bedienen door verlichte droeiknop Bmnenveriichbng. geluidssignaal, draaiende antenne en glazen pleal Buitenetm. 45.5 33.5 27.5 (ixdxh). Adviesprijs 11 839.- 'NWINKELVOL IDEEËN! elijke reis naar Nederland te ma- Dat verklaart waarom de afge- in jaren honderden Texelaars op iek zijn geweest in Georgië, ir dat een massaal tegenbezoek lusver geen haalbare kaart is ge- stEr verandert momenteel ech- eel in de Sowjet Unie. Te gast fenost en perestroika zijn er waar- ■jnlijk de oorzaak van dat het we- Iberoemde Rustavi-gezelschap 1 alleen op Texel mag optreden Ir er ook een paar dagen op ei- I gelegenheid mag verblijven, te bij Texelse familie's. Naar aan- ling van het eerste bericht daaro- lin deze krant hebben zich trse Texelaars gemeld die aan de Jn van het gezelschap twee hten logies met ontbijt willen fctrekken. Meer dan de helft van |gezelschap heeft nu een gasta- Er zijn dus nog wat gasthuizen lig. Wie interesse heeft wordt locht kontakt op te nemen met la Slootman-Verheij van de Stich- 1 Ondersteuning Welzijnswerk in bshuis d'Ouwe ULO in Den Burg, Ifoon 02220-3554 of 4300. Koopje Jat het voor de Texelaars is, den voor het optreden in de Bur- leester de Koning-hal alleen de Hoewel niemand de illusie heeft dat Texel de Georgische artiesten van „Rustavi" een ontvangst kan bezor gen, zoals Texelaars meerdere keren in Georgië hebben gekregen, heeft de Stichting Ondersteuning Welzijns werk toch een aardig programma in elkaar gezet om de gasten met Texel (en hopelijk ook de Texelaars) te laten kennismaken. Maandag 3 oktober rond 12.00 uur komen de Georgische ar tiesten aan. Via het Gerritslander- dijkje gaan ze per bus naar ,,Ecomare" waar burgemeester A. Schipper een welkomstwoord spreekt en waar de lunch wordt gebruikt. Vervolgens bezichtiging van ,,Ecomare", rondrit door de dennen en bezoek aan het strand. Rond 16.30 uur gaat het naar de Burgemeester de Koning-hal waar zaal en toneel worden geïnspec teerd en waar voorbereidingen worden getroffen voor het optre den van die avond. Ter plaatse kan een lichte broodmaaltijd, soep o.i.d. worden gebruikt. Na afloop van de voorstelling (die om 20.00 uur begint) wordt ver wacht dat de gastgezinnen de Georgiers afhalen. Dinsdag begint om 10.00 uur bij de burgemeester de koning-hal een rondrit, waarbij het vliegveld, de Slufter en de vuurtoren zullen worden bekeken. Na een brood maaltijd wordt om ongeveer 14.00 uur het maritiem- en jut- tersmuseum bezocht, waar onder meer de verkorte video documentaire over de opstand van de Georgiers zal worden be keken. Voorts vermeldt het pro gramma een bezoek aan de haven van Oudeschild, de begraafplaats ..Loladze" en een busrit via de Mokbaai en het Jan Ayeslag naar zwemparadijs „Calluna" waar de mogelijkheid wordt geboden om te zwemmen en waar wordt gedi neerd. Omstreeks half tien voe gen de Rustavi-leden zich weer bij hun gastgezinnen. Om kwart over negen de volgende ochtend verzamelt het gezelschap zich bij de Burgemeester de Koning-hal voor vertrek naar het vasteland. De Georgiers komen met een ei gen bus naar Texel, waarin naast de artiesten plaats is voor enkele speciale genodigden, die voor ex plicatie zullen zorgen. De gasten stellen echter ontmoeting met nog meer Texelaars op prijs, zo dat belangstellenden die de ritten over het eiland met eigen vervoer willen volgen, welkom zijn. r-v^v ctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. n werktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Harry de Graaf, Pelikaan- ~W m ~B m Jf Verschijnt dinsdags en vrijdags 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. 1 K J. „i, Abonnementsprijs f19,80 per kwartaal; los 95 cent iveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Bankrelaties: Arnro Bank nr 46.99.17 636 on 102220) 2741. na 18.00 uur 4881 Telefax 02220 - 4111 Rabobank nr. 36 26.01.742; NMB nr. 67.34.60 398 danstechnisch een grote prestatie. De vocale en instrumentale muziek is in het programma echter minstens even belangrijk. Bij de volksmuziek die ten gehore wordt gebracht heeft elke stem zijn eigen inbreng. Elke zanger moet zowel solist als koor zanger kunnen zijn. Om toegelaten te worden in het ensemble „Rusta vi" moesten de leden uitzonderlijk bekwaam zijn op dit gebied. De meeste vocalisten zijn dan ook af gestudeerd op het Sarajishvili Staat- sconservatorium van Tbilisi. In Georgië zijn overigens veel meer dans- en muziekgroepen actief. De meeste bestaan uit mensen die het uit liefhebberij doen en dus eigenlijk amateurs zijn, hoewel ook zij van Staatswege in de gelegenheid wor den gesteld om onder leiding van vakmensen tot grote perfektie te ko men en ook wel in het buitenland optreden. „Rustavi" bestaat echter geheel uit „staatsprofessionals", die het neusje van de zalm vertegen woordigen en per jaar honderden voorstellingen in binnen- en buiten land geven. „Rustavi" (de naam be tekent: bron waar de rivier begint; er is in Georgië ook een dorp met die naam) werd opgericht in 1968 door Revaz Morchiladze, destijds hoofd van het departement van cul tuur in Georgië. Rustavi maakte talrijke grammofoonplaaten. In 1983 kreeg het gezelschap de Duitse Al- bert Schweitzerprijs voor de muzika le prestaties en het bevorderen van de vriendschapsbanden tussen de volkeren. De toernee in Nederland wordt georganiseerd door Jan Pep ping, projektleider van de Werkgroep Ensembles Buitenland, een organisa tie die op non profit-basis bijzondere culturele gezelschappen naar Neder land haalt, ook uit niet- oostbloklanden. Kaarten voor de uitvoering van maandagavond zijn nog verkrijgbaar voor f 12,50 bij het VVV bureau aan de Groeneplaats, Frans Zegel Herenmode in de Weverstraat en dorpshuis d'Ouwe ULO aan de Wil- helminalaan. Eventueel resterende kaarten zijn op de avond aan de zaal verkrijgbaar voor f 1 5,- De ingebruikname van de nieuwe di gitale telefooncentrales van Den Burg, Eierland en De Koog wordt niet eerder dan eind deze week verwacht. Toen de geplande digitaalschakeling jongstleden woensdagavond niet luk te, werd een tweede poging voor tij dens het weekend aangekondigd. Vrijdag bleek echter dat dit voorne men niet haalbaar was. De proble men met de software in de moedercentrale in Alkmaar waren toen nog steeds niet verholpen. Pas als deze kwestie technisch volledig onder controle is gebracht, wil PTT Telecommunicatie een nieuwe poging wagen. Plaatsgenoot Louis Witte is geslaagd voor de studierichting Biologie aan de Rijksuniversiteit van Groningen. optreden van het Georgische Staatsensemble Rustavi" op mdagavond 3 oktober in de Burgemeester De Koning-hal in Burg, mag een buitenkans voor Texel worden genoemd, muziek- en dansgezelschap vertegenwoordigt namelijk de olute kwaliteitstop in dit genre en dankt daaraan zijn inter- 'onele beroemdheid. I is op uitdrukkelijk verzoek van ustavi-leden zelf in de tournee nomen, wat te maken heeft de banden die het eiland heeft deze Sowjet-republiek sedert de isenoorlog" van april 1945. ;l is in Georgië een begrip. Het aal van de opstand is er veel t r bekend dan in Nederland, maar By imotionele banden met het ei- Hl worden vooral veroorzaakt door Hfeit dat hier honderden Georgiers JBaven liggen. De grond van Texel dt door de Georgiers in zekere ils Georgische grond be- iuwd. Georgiers die de kans krij- om naar Nederland te komen n dan ook altijd trachten een >ek aan Texel te brengen. Het jetsysteem stelde daaraan ech- ijn beperkingen, afgezien van feit dat Georgiers materieel veel iet makkelijk in staat zijn een kosten in rekening gebracht. Dat verklaart de lage toegangsprijs: f12,50 in voorverkoop en f 15,- aan de zaal. In de andere theaters waar de groep is opgetreden kostte het kaartje twee of drie keer zoveel. Wie deze gelegenheid aangrijpt wordt ge confronteerd met een staaltje cultu rele perfektie, gebaseerd op de eeuwen oude traditie van Georgi sche dans en muziek. De Georgische muziek alleen al is uniek. Ze bestaat uit polyfoon (meerstemmig) gezon gen liederen die hun wortels hebben in het grijze verleden van deze repu bliek die nog maar betrekkelijk kort- deel uitmaakt van de USSR, altijd in een uitzonderingspositie heeft ver keerd en meer dan andere republie ken autonoom is. Lang voordat er sprake was van glasnost, konden Georgiërs zich vrijheden veroorloven die voor andere sowjetburgers niet waren weggelegd. Georgië is het meest welvarende deel van de Sow jet Unie, met een eigen taal en let terschrift en een geheel eigen en hoogontwikkelde cultuur, die sterk afwijkt van die van de omringende landen. Die cultuur uit zich niet al leen bij bijzondere gelegenheden, maar maakt deel uit van het dage lijks leven. De bourgondische en vro lijk levende Georgiers zingen, dansen en dichten, eten en drinken bij el ke gelegenheid die zich voordoet. De Texelaars die Georgië hebben be zocht, kunnen daarvan meepraten. Onstuimig Het emotionele en onstuimige karak ter van de Georgiers blijkt sterk uit de dansen, die maandagavond in de Burgemeester de Koning-hal zijn te zien. De mannen dansen daarbij vaak op de spitsen van de tenen of over de bal van de voet, hoewel de voeten meestal gestoken zijn in laar zen van dun en soepel leer; ï-.-SAv'- luimig temperament kenmerkt vele Georgische dansen.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1