Museumbestuur aanvaardt compromis over subsidie Wie ruim denkt moet de Suzuki Carry eens bekijken. 150.000ste Ecomare klant al binnen Procedure ongeldig door tussentijdse wijziging? Wagemaker in het klein WAO-groep begint met winterseizoen Botsing op Hoofdweg Collecte voor dieren „Ga met uw buurman om de tafel" Weer Engelse les in De Buureton M Motor tegen bus PAGINA 2 TEXELSE COURANT Garage Westend, Oosterenderweg 52, Oosterend (Texel), 02223-396 In een extra bestuursvergadering heeft de Stichting Texels Mu seum zich alsnog verenigd met het B en W-voorstel inzake de hoogte van de toegekende subsidie. Verkozen werd niet tot aan de allesbeslissende gemeenteraadsvergadering door te knokken, maar zich bij het onderhandelingsresultaat neer te leggen. „Het STM bestuur wil de goede relatie met het gemeentebestuur niet op het spel zetten. Daarom is besloten om het B en W voorstel vanaf heden als een gezamenlijk besluit te beschouwen; als een compromis dus." Aldus de toelichting van museum di recteur Jan Kuiper tijdens de verga dering van de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid, donderdagavond in het ge meentehuis. Een week eerder, in een vergadering van de commissie wel zijn, bestond nog een meningsver schil tussen B en W en het STM bestuur over het compromisvoorstel. Kuiper gaf toe dat „het bedrag geen vetpot betekent". „Het opstellen van de begroting was een kwestie van hangen en wurgen. Vandaar dat we ook lang ons best hebben gedaan een zo groot mogelijk bedrag uit het vuur te slepen. Op basis van dit be drag durven wij het aan om zelfstan dig verder te gaan." Donderdagavond kon Kuiper tevens mededelen dat het museum het wat het bezoek betreft, de toekomst zonnig tegemoet lijkt te kunnen zien. Nadat eerder dan verwacht de 40.000ste bezoeker bij het Maritiem Teso heeft een nieuw exem plaar toegevoegd aan haar col lectie modellen van schepen die ooit de veerdienst Den Helder-Texel v.v. hebben on derhouden. De jongste aan winst is de Dokter Wagemaker, de naar de oprich ter van Teso genoemde stoom boot die in 1934 in Rotterdam werd gebouwd en tot en met de vijftiger jaren de veerdienst heeft onderhouden, samen met de toenmalige Marsdiep". Net als de andere modellen die Teso heeft laten maken, is de kleine Dokter Wagemaker Ischaal 1:501 vervaardigd bij het gespecialiseerde Duitse be drijf Unterweser Modelbau uit Schwanewede. Dat gebeurde onder supervisie van de heer Willem J.J. Boot uit Opper does, met gebruikmaking van de originele tekeningen die in 1934 dienden bij de bouw van het grote schip op de werf Wil ton Feijenoord. Het resultaat klopt dan ook tot in zeer kleine details en ziet er schitterend uit, conform de oorspronkelijke uitvoering van het schip. (De Dokter Wagemaker werd in de vijfiger jaren verlengd, waarbij de stoommachine door een die selmotor werd vervangen en de typische hoge schoorsteen verdween). Eerder liet Teso modellen maken van de Mo lengat", ,,De Dageraad" (uit 1908) en de ,,Ada van Holland". De foto toont de mini- Wagemaker met Willem Boot. (Foto Dirk Kuiter). en Juttersmusem werd gere gistreerd, had zich donderdag ook de 150.000ste bezoeker bij Ecomare aan de kassa gemeld. Het compromis was, zoals bekend, nodig omdat bij de gemeente een re kenfout was gemaakt. De voorgestel de „raamsubsidie" ad f306.712,- bleek in tweede instantie f280.982,- te bedragen. Inmiddels had het STM bestuur al een begroting gemaakt op basis van het oorspronkelijke bedrag. Toen de rekenfout aan het licht kwam, moest de „met hangen en wurgen" tot stand gebrachte begro ting worden aangepast. De noodza kelijke bezuiniging werd gevonden door het ontslaan van een jong per soneelslid van het Maritiem- en Jut- tersmuseum, en daarvoor een WSW kracht „werknemer van sociale werk plaats De Bolder" in dienst te ne men. Er resteerde dan nog een tekort van f6000,-. B en W bleken bereid om dit bedrag beschikbaar te stellen. Donderdagavond werd dit compromis door dé commissieleden onder de loep genomen. Dirk Terpstra (PvdA) was niet zo te spreken over„de ma nier waarop een WSW'er wordt ge bruikt als sluitpost". Terpstra vond dat de indruk wordt gewekt dat de WSW kracht een evengrote produktie zou leveren als de ontslagen kracht. De realiteit is echter dat er 50 pro cent van een arbeidsplaats moet worden ingeleverd, hetgeen produk- tieverlies betekent. Kuiper erkende dat een WSW'er in plaats van een gewone arbeidskrachtverlies aan tem po of produktiviteit betekent. „Er ge beuren dus of minder dingen, of ze gebeuren in een lager tempo. Toch Woensdag om 10.00 uur komt de WAO-groep weer voor de eerste keer van het komende seizoen bijeen in De Buureton. ledereen, oud en jong, man of vrouw, die een uitkering ont vangt via de WAO is hier van harte welkom. De bedoeling is samen een opvulling te zoeken om de vrije tijd die door afkeuring is ontstaan op een goede manier te besteden, problemen met uitkerende instanties samen op te lossen en emotionele spanningen te verwerken. De WAO-groep is iedere woensdag morgen in De Buureton te vinden, terwijl iedere tweede en vierde woensdag van de maand iemand aanwezig is, die op vele vragen ant woord kan geven of de weg weet om achter antwoorden te komen. Verder bestaat de mogelijkheid om geza menlijk te biljarten, een kaartje te leg gen of gewoon gezellig bij elkaar te zijn. De koffie staat klaar. Voor verdere informatie: Piet Kok, Beatrixlaan 76, Den Burg, tel. 02220-3913 of Ben Staring, Robbe- pad 10, Oosterend, tel. 02223-868. hebben we het compromis geaccep teerd, omdat deze nadelen ons in ziens niet opwegen tegen de voordelen van de verzelfstandiging." Wethouder Klaas Barendregt zegde toe dat naar een passender formule ring zal worden gezocht inzake de in zet van de WSW'er. Langere termijn Terpstra had, gezien het budget van de gemeente, begrip voor de hoogte van de raamsubsidie, maar vroeg zich af of de STM ook de komende jaren met het nu vastgestelde bedrag zal kunnen rondkomen. „De gemeente stopt er nu een aardige puist geld in en we moeten nu afwachten hoe het gaat draaien. Maar als tezijnertijd kwaliteitsverbetering gewenst is en er dus meer geld nodig is, dan zullen we de consequenties moeten aan vaarden", gaf de PvdA-voorman al vast een schot voor de boeg. Ook Nel Eelman-van't Veer (CDA) infor meerde of de STM het niveau in de nabije toekomst zal kunnen handha ven. Directeur Kuiper legde uit dat het museum nu op papier veel meer geld krijgt, maar dat deze subsidie net voldoende zal zijn om zelfstandig te kunnen functioneren. Nieuwe in vesteringen, zoals de pretentieuze plannen voor het„buitenmuseum" in Oudeschild, kunnen van dit geld in elk geval niet worden gedaan. Een adjunct-directrice (Nynke Bloksma) is aangesteld om directeur Kuiper meer ruimte te geven om an dere geldbronnen aan te boren, zodat deze toekomstplannen toch kunnen- worden gerealiseerd. Gerbrand Poster Texels Belang stelde, als enig com missielid, de aanstelling van een ad junctdirectrice ter discussie. Hij betwijfelde de noodzaak van een der gelijke goedbetaalde functie. Poster leek echter genoegen te nemen met de uitleg van Kuiper. Belofte? In het B en W-voorstel staat dat om de twee jaar zal worden bekeken of het subsidiebedrag moet worden aan gepast, als gevolg van prijsstijgingen of andere externe oorzaken. Weer was alleen Gerbrand Poster het hier mee oneens: „Dat houdt een bepaal de belofte in. Kuiper komt toch wel aankloppen, dus wat mij betreft is dit een overbodige toevoeging." Of de rest van de Texels Belang-fractie er ook zo over denkt, moet nog worden afgewacht. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) wilde er verzekerd van zijn dat het voor gebouwenonderhoud toege kende bedrag ook daadwerkelijk zo wordt besteed. De verleiding is an ders maar al te groot om dat geld voor andere doeleinden te gebruiken, Op de Hoofdweg kwamen vrijdag middag rond vijf uur twee persone nauto's met elkaar in botsing. Lichte schade aan beide voertuigen was het gevolg. De aanrijding ontstond toen een 61-jarige Texelse vrouw die met een Mercedes in zuidelijke richting over de Hoofdweg reed, linksaf een inrit insloeg. Daarbij werd de tege moetkomende Opel Ascona van een 22-jarige Texelaar niet opgemerkt. De Opel raakte de Mercedes aan de rechterachterzijde. met als gevolg dat er achterstallig onderhoud kan optreden, meende Er na Eelman. Zij kreeg Gerbrand Poster aan haar zijde. Zowel Barendregt als Kuiper stelden hen gerust: de STM zal moeten voldoen aan een onder- houdsplanning. De meerderheid van de commissie schaarde zich tenslotte achterhet voorstel, uitgezonderd Poster die als enige ook moeite had met de extra f6000,- die van ge meentewege nodig is om de begroting sluitend te krijgen. 150.000ste Een meerderheid gaf dus te kennen vertrouwen te hebben in de toekomst van de bij de Stichting aangesloten musea. Met enige trots kon directeur Kuiper melden dat in navolging van het Maritiem en Juttersmuseum ook Ecomare een „magische" grens was- gepasseerd. Donderdagochtend kon de 150.000ste bezoeker van 1988 worden gehuldigd, liefst drie weken eerder dan vorig jaar. Dat is niet niks, want 1987 was een recordjaar, waa rin de teller uiteindelijk bleef stilstaan op 167.000 bezoekers. Toen kon ech ter nog worden verwezen naar de re genachtige zomer, die het bezoek aan slechtweeraccommodaties bevor derde. Ditmaal gaat die vlieger niet op. De verklaring lijkt nu te moeten worden gezochtin de wijze waarop Ecomare zich profileert. Een nieuwe naam, uitbreiding en verbetering van de zeehondenbassins, sponsorac tiesten bate van de zeehondjes, de „scholenmolen" en andere activitei ten zorgden voor veel positieve publi citeit. Nadrukkelijk wordt aan de weg getimmerd, terwijl intern druk aan de kwaliteit wordt gewerkt op basis van een solide beleidsplan.Toch zag het er in eerste instantie helemaal niet naar uit dat de 150.000 al zo snel zou worden gehaald. De 100.000ste be zoeker was namelijk slechts een dag eerder binnen dan in 1987, eind juli. De belangstelling van de toeristen in het hoogseizoen is kennelijk dus ook stijgende. Het centrum voor Wadden en Noordzee heeft topdagen van 2600 bezoekers gehad, waarbij de expositieruimten eigenlijk te klein wa ren en rond het zeehondenbassin een tribune op zijn plaats zou zijn geweest. De „jubileumbezoekster" was de 26-jarige Kitty van der Kelen uit Amsterdam. Zij vierde enkele dagen vakantie op Texel met vriendin Aletta Krol, in gezelschap van twee vrien den uit Almere, Gert Jan Detering en Leo Bilagher. Donderdagochtend vroeg waren zij op het eiland gearri veerd, en het eerste programmapunt dat werd afgewerkt was een bezoek je aan Ecomare. Daar wachtte hen een plezierige verrassing Het is straks weer 4 oktober. We relddierendag De Dierenbescher ming houdt zoals altijd haar collecte in de week van 4 oktober, ook op Texel. Met het geld van de collecte wordt zoveel mogelijk gedaan voor de die ren, die niet voor zichzelf op kunnen komen. Het asiel in Den Helder, waar ook diern van Texel terecht kunnen, krijgt bijvoorbeeld een deel van de collecte. Dit jaar zal speciale aan dacht (c.q. geld) worden besteed aan de opvang van zieke zeehonden en de verzorging van nog gezonde zee honden in de opvangcentra. Alle die renvrienden worden opgeroepen om een paar uurtjes te helpen met col lecteren voor de dieren. Opgave bij: G. Huysman, (Tel. 02225 - 477) of Mevr. Kooiman (Tel. 02220 - 4169). Felicitaties voor de 150.000ste aan de rand van het zeehonden „Voor mij is de procedure ongel dig", aldus A. van Hardeveld tijdens de woensdagavond gehouden com missievergadering voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Hij had een be zwaarschrift ingediend tegen de bouwplannen van zijn buurman, W.van der Linde te De Cocksdorp. Maar in die plannen was iets veran derd nadat Van Hardeveld ze had in gezien en daarvan was hij niet in kennis gesteld. „Ik vind het onfat soenlijk en ik kom u wel weer tegen als ik in beroep ga". Wethouder Schilling probeerde de gemoederen te sussen door Van Hardeveld tijdens de vergadering ge legenheid te geven de verandering te bestuderen. „Er is niet wezenlijk iets veranderd, alleen een naam". W.van der Linde gaf toelichting op het ingediende bezwaar tegen zijn plannen om een verblijf voor stagiai res van zijn ruitersportbedrijf te ma ken. „Toen Van Hardeveld zijn huis kocht zaten wij daar al naast en we hadden officieel toestemming van de gemeente om een paardenbedrijf te beginnen". De eerste tekening voor een verblijf die Van der Linde indien de was bedoeld als een „praatplaat je".„Aan de hand daarvan wilde ik uitleg geven". Zadelberging In de tekening was de naam „zadel berging" gewijzigd in „slaapruim- te". In de winter zullen er inderdaad zadels worden opgeborgen, maar zo mers wordt het slaapruimte voor stagiaires. „Wij doen ons best om van een ouwe troep iets knaps te maken. Onze buurman is toch niet van mening dat zijn huis meer waar de heeft als er een oud varkenskot naast staat? aldus Van der Linde. PvdA-raadslid Hans Roeper vreesde dat er meer aan de hand was dan een verandering van een naam. Maandag 3 oktober starten de les sen Engels voor ouderen (55 jaar en ouder) weer in „De Buureton". De bestaande groepen worden op de zelfde tijd verwacht als vorig sei zoen. Lestijden: 9.15-10.15, 10.30-11.30 en 13.30-14.30 uur. Bij voldoende belangstelling start er een beginnersgroep. Lestijd voor deze groep: maandagmiddag van 14.45-15.45 uur. Voor inlichtingen: Coos Ampt, tel. 02220-4259. Er start binnenkort een nieuwe cur sus: creatieve handvaardigheid. Deze cursus wordt gegeven op de vrijdag middag (wekelijks) van 14.00 - 16.30 uur. Verschillende technieken komen aan de orde, zoals met kralen wer ken, oorbellen maken, poppen ma ken, borduren, breien, haken, en dergelijke. Gebruikt materiaal: onder andere zilverdraad, nylon, pailletjes en wol. De deelnemers kunnen zelf aangeven wat zijn willen doen tijdens de cursusmiddagen. Wie interesse heeft, kan zich aanstaande vrijdag opgeven bij „De Buureton". Om 14.00 uur worden de eventuele deel nemers verwacht om de cursus door te spreken. 948 793 jesc noc .ievi „Het lijkt verdomd veel op een ap partement". Hij wilde nog geen ai Pan! vies geven over het bezwaarschril Erna Eelman(VVD) en Jan van As- selt (Texels Belang) achten het on gegrond. „Ik vind de term „sluipende uitbreiding" van Van Hardeveld een insinuatie. Tot nut i' gebeurt alles daar legaal", aldus f ,et man. Riet Huitema (CDA) dacht d )ew' Van Hardeveld persoonlijke grieve "'J tegen zijn buurman had. „Ik heb; 'at vastgesteld dat het daar opknapt, vind het naar dat u dingen sugge reert die misschien kunnen gebeu ren. Gaat u toch eens met Van deff'i' Linde om de tafel, een goede buui beter dan een verre vriend". Ook vond het bezwaarschrift ongegroi Zaterdagmiddag omstreeks vijf ui vond een aanrijding plaats op de hoek Drijverstraat/Wilhelminalaan sen een motor en een autobus, motorfiets, bestuurd door een 21-jarige Texelaar, werd daarbij licit j beschadigd. Niemand werd gewoi De bus, met aan het stuur een 27-jarige Texelaar, was teveel op linkerweghelft gekomen, waardoorl botsing met de tegemoetkomende] motorrijder ontstond. Dinsdag 27 september De Historische Vereniging houdt in dorpshuis d'Ouwe ULO een bibliotheekavond, aanvang 19.30 uur. In „Het Eierlandsche Huis" houdt de klaverjasclub De Cocksdorp een jubileumdrive voor leden en oud-leden; aan vang 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Rambo III". De Vrouwenbond FNV houdt in „De Buureton" in de Mo lenstraat een praatavond: 20.00 uur. i Woensdag 28 september Vandaag begint in het raadhuis een expositie van olieverfschil derijen van mevrouw M.E. Keijser-Beerman. Van 16.00 tot 18.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur houdt de „dorpskelder" in De Koog (voormalige „Metro") open huis. Donderdag 29 september In het raadhuis heeft de raad- scommissie voor Welzijnsbeleid J| een openbare hoorzitting, waa rop bezwaren tegen het sociaal larii cultureel programma voor 'an j 1989 kunnen worden toege- jpr licht. Aanvang 19.30 uur. ipen In „Cinema Texel" draait „The last Emperor"; 20.00 uur. fekc

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2