Plattersniet de enige attractie op gala-diner tridgeclub De Koog tart deze week al ieen concurrentie voor Den Burg alerie Tessel: loemaquarellen i potterie Kotex-keuring met 181 jonge dieren Het Leerhuis start weer lezingencyclus Geslaagd Hondendiner smaakte beestachtig lekker Zangrepetities Overkapping asfaltfabriek garandeert werkgelegenheid Linke situatie bij schoorsteenbrand Hinder voorkomen door uitzetten van molen Algemene muzikale vorming voor volwassenen Kinderdagverblijf houdt „Open dag" JSDAG 27 SEPTEMBER 1988 TEXELSE COURANT i plan om in de nieuwe „dorpskel- van De Koog bridge-drives te - f iden, zal geen negatieve gevolgen iben voor het ledenbestand van Igevereniging „Groot Slam" uit j: i Burg. De Koger leden van die k b blijven gewoon de maandagse ielavonden bezoeken. Daarnaast fo: iden zij op donderdagavond in De f:W ig een eigen competitie. De eer speelavond is al deze week. ijijij: i of meer gestimuleerd door de :jS: ichting van een eigen dorpshuis in Koog, kwamen vorige week op zoek van de heer Venema een ral bridgeliefhebbers bijeen, om de Ibaarheid van een Koger bridge- ®:i )je te bespreken. Voorop gesteld rd dat dit geen concurrentie van §;ij bridgeclub „Groot Slam" in Den g mocht betekenen. Als lokatie f:?: I het nieuwe „dorpshuis" aan de idtlaan de voorkeur. Het bleek dat :S: nand zelfs maar overwoog om de eniging in Den Burg in de steek te in. Wel bleek er zeer grote interes- S? om 's winters een tweede gezelli- bridgeavond in de week te iben. Met grote meerderheid werd donderdagavond als speelavond 'er igewezen. Het dorpshuis bleek die 360, md nog niet bezet. De huur werd umki fors geacht voor een dergelijke ine groep, maar daarentegen wa de consumptieprijzen aan de lage it. Na enkele telefoontjes bleek dat donderdagavond op zeker zestien S(e" leden kon worden gerekend, ■nede enkele „losse paren" per ind. Bij een dergelijke omvang van drive zouden de gemiddelde aan- lafkosten van materiaal binnen de ken blijven. Per vast lid zou dit irkomen op een contributie van 0,- voor circa dertig avonden, plus eerste jaar een tientje materiaal ten. Losse paren zouden per per- in per avond een rijksdaalder eten betalen. Tinie Visser's galerie Tessel" de Kogerstraat In Den Burg trek- i momenteel snel en vaardig ge- akte aquarellen van diverse temsoorten de aandacht. Het is ik van Hilligje Geijtenbeek uit isduinen, dat hier tot en met de fstvakantie wordt gexposeerd. t is uiteraard de beoeling dat het irdt verkocht. Dat zou best eens men lukken want het werk eekt tot de verbeelding van brede iepen mensen. Gisteren was al op i aquarellen een oranje stip ge kt als teken dat de maakster niet er de eigenares is. Aan de groei- ie kopersbelangstelling voor haar rk komt Hilligje blijkbaar zonder al grote opofferingen tegemoet nt ze is met veel plezier zeer pro- ktief, zonder dat het ongeinspi- rd seriewerk wordt. ligje werd geboren in Meppel in 43 en kwam naar Huisduinen om- t haar man in het zeer naburige n Helder marineofficier is. Hoewel ook landschappen maakt, vormen emen haar belangrijkste inspiratie- in. Ze heeft de onderwerpen Iet- lijk in bosjes naast de deur, want haar huis onderhoudt ze een bon- wilde bloementuin. Opvallend aan ir schildertechniek is, dat ze wei- verf gebruikt en veel water. Dat ift een sprankelend, transparant ultaat. Hilligje Geijtenbeek is al ds haar jeugd creatief bezig, maar imert pas sinds haar huwelijk met 1st aan de weg. Ze volgde teken schildercursussen aan de School >r Beeldende Kunsten in Zwolle het expressiecentrum in Den Hel- Daarnaast kreeg ze privélessen Joek Paleari in Haarlem. Potterie ir de moeite waard is ook de pot- ie van de 35-jarige Joop Crom- its uit Swalmen, die op het )ied van traditionele keramiek il naam aan het maken is en ook egelmatig in het buitenland expo rt. Naast forse in kobaltkleur uit- 'oerde schalen en wandborden in een gasoven zijn gestookt, I hij fraaie gedraaide potten zien, kunstzin paren aan uiterste tech- che precisie. Wie constateert dat fraaie, porceleinen dekseltje pre- s past op op de opening van de gelooft niet dat het hier hand- <k betreft dat ook nog eens een „primitief" bakprocédé heeft on- 9aan: gestookt in een houtoven arbij het vuur ervoor zorgde dat !n enkele pot dezelfde kleurteke- 9 kreeg. en met de herfstvakantie is Ga- f Tessel nog de hele week behal- zondag open. Daarna alleen op lag en maandag van 10.00 tot 00 uur zaterdag van 10.00 tot 00 uur Verder alleen op telefoni- 'e afspraak. Zaterdag heeft KSV Kotex haar jon ge dierendag gehouden. Er waren in totaal 181 dieren ter keuring ge bracht: 73 konijnen, 54 hoenders en 54 duiven. Tijdens dezg jonge dierendagkeuring is door het publiek veel belangstelling getoond. Vragen aan de verschillende keurmeesters leverden duidelijke ant woorden op. De beste van alle konij nen in het totaal was een Tan, kleur zwart, van dhr. D. Hoogenbosch. Met de grote hoenders werd de heer Theo Witte de beste van allen met zijn Hollandse hoen Goud Peil. Bij de kleine hoenders eindigde de heer A. Dekker als beste met een Wijandotter kriel wit. Bij de duiven eindigde de heer A W. Haastrecht bovenaan met zijn Nederlandse hoogvlieger. Als keurmeester waren er de heren W. Noll (konijnen), J.L. Meyer (hoenders) en de heer J. Kristenstein (duiven). Aanstaande zaterdag heeft KSV Ko tex haar kleindier verkoopdag. Alle aanwezigen gingen hiermee ak koord. Het enthousiasme was zo groot dat de nieuwe Koger bridgeclub al aanstaande donderdag van start gaat, aanvang 20.00 uur. Om een eventuele tè grote aanloop van losse spelers te voorkomen, wordt be langstellenden verzocht zich voor 18.00 uur donderdag telefonisch op te geven bij de heer Venema (voorzit ter) of de heer Kamstra (penning meester). Dit geldt natuurlijk ook voor „nieuwe" leden, al of niet uit De Koog. Het geven van cursussen voor begin nende bridgers (ook Kogers dus) blijft in handen van de heer Zevenhoven in Den Burg. De nieuwe bridgecursus- sen starten volgende maand. Half oktober begint een nieuwe cy clus lezingen in Het Leerhuis, voor het zesde winterseizoen. Opzet was en is: bewustmaking van de Joodse achtergronden van geloof en cultuur, in een vorm die ook niet-kerkelijke geïnteresseerden aanspreekt. Dit ge beurt in nauwe samenwerking met het OJEC, het landelijk Overlegorgaan voor Joden en Christenen. Deelname aan Het Leerhuis staat open voor iedereen. Van de deelnemers wordt per lezing een bijdrage van f5,— ge vraagd, op vrijwillige basis. Deelne mers hoeven niet voor de hele serie in te tekenen: de meeste inleidingen staan op zichzelf. Vaste lokatie is het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat. De lezingen beginnen doorgaans om 20.00 uur en zijn veel al op maandagavond. De onderwer pen zullen steeds nader worden aangekondigd. Een voorlopig over zicht: 17 oktober en 31 oktober, Rabbijn H. Pereira, Oudenkerk aan de Amstel; 14 november drs. Hanna Blok, Amster dam; 28 november dhr. L. Evers, Am sterdam; 19 december ds. G.H. Cassuto, Oud Beyerland; 9 januari drs. R. Naftaniël, Den Haag; 27 fe bruari rabbijn H. Pereira; 20 maart dr. P van Boxel, Werkhoven; 10 april dr. H. Vreekamp, Epe; 1 mei dr. K.A.D. Smelik, haarlem. Nadere inlichtingen: tel. 02220 - 3193. Op 22 augustus is Sonja Kuip af gestudeerd in de Europese Studies, een vrij nieuwe studierichting aan de Universiteit van Amsterdam. Sonja Kuip is inmiddels begonnen in wat vroeger het „diplomatenklasje" heet te, bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Hoewel zij het „Hof van Ede" ge wend zijn, waanden 25 honden zich in een aards paradijs toen zij zater dag een bezoek brachten aan Ooste rend. In cafe-restaurant Strends-End, waar hun baasjes uit eten gingen, kregen ook de viervoeters een com plete maaltijd voorgeschoteld. Na een gastvrije ontvangst met emmertjes water, kregen de honden aan de bar een hapklaar Bonzodiner opgediend. Het niet alledaagse eetfestijn gebeur de op verzoek van een hondenasiel uit Ede. De directie daarvan had de grote groep aldaar werkzame vrijwil ligsters als dank voor hun inspannin gen een weekendje Texel De fameuze Amerikaanse groep ,,The Platters" is niet de enige attractie op het Tweede gala diner dansant, dat zaterdag 7 ok tober Ivoor alle standen!) wordt gegeven in hotel ,,De Linde boom". Als het succes van deze avond die van vorig jaar evenaart of overtreft, is dat waarschijnlijk ook te danken aan de Irene Welter-dancers. Deze groep in Nederland bekend ge worden na het winnen van de Soundmix-show van Henny Huis man, maar had ook al een tv-succes in 1984 als winnaar van de Fame danswedstrijd van de Vara. De Irene Welter-dancers zijn als showgroep verbonden aan de jazzballetschool Irene Weiter uit Vianen en verzorgen talrijke uitvoeringen per jaar, waar van meerdere voor de televisie, zo als voor de „Op naar de top"-show en „Hartengala". De groep treedt vaak op tijdens cruises, is gespecia- liserd in gedanste modeshows en treedt de laatste tijd ook veel op in het buitenland: België en Spanje. De Irene Welter-dancers zullen zater dag tussen een van de zes gangen van het diner optreden. Casino Het muzikaal entertainment tijdens het diner is in handen van het orkest „Casino" waarvan het gehalte kan aangeboden. Beheerster Wil Vorsel- man komt al jaren op het eiland en is er verknocht aan. Gelogeerd werd op een boerderij aan de Slufterweg. Het uitstapje had een voorbeeldig ver loop: de honden bleken net zo goed met elkaar te kunnen opschieten als de vrijwilligers. Op Texel werden lan ge natuurwandelingen gemaakt, on der meer op de Hors. Zondag werd een tocht gemaakt met het treintje van Bruining, die zo vriendelijk was om de honden een gratis zitplaats te verschaffen. Het enige probleem was het diner zaterdagavond, maar Strends-End bood uitkomst. Toen bo vendien eigenaar Willem van Diesen met de fabrikant van Bonzo honden voer een voedzaam pakket voor alle honden had weten te regelen, kon het weekend niet meer stuk. worden afgeleid uit het feit dat het vaak als begeleidingsorkest optreedt voor sterren als Lee Towers, Donna Lynton en Joe Borne. Casino werkt met zg. showtime intermezzo's: speciale acts in een bepaald genre zoals Glenn Miller, Back to the Six ties en Top 40. De zangeres Christa van de Zande maakt deel uit van de ze zespersoonsformatie, die op de avond dus meerdere keren is te ho ren maar als begeleidingsorkest ook aktief is op het hoogtepunt van de avond: het optreden van The Plat ters, omstreeks 23.00 uur. Het is de bedoeling dat de vier Amerikanen zorgen voor een Broadwayachtige" show, die ook attractief is voor mensen die niet worden aangetrok ken door de jaren vijftig-nostalgie waarop deze formatie met succes teert. De drie zangers en één zange res die zaterdag in De Lindeboom zijn te horen, zijn natuurlijk niet de personen die verantwoordelijk zijn voor de tot evergreens geworden hits uit 1956 en daarna, zoals „The great pretender" en „Only you". „The Platters" hebben zich voortdu rend verjongd, maar brengen nog steeds het bekende „magische" re pertoire en zijn bijna voortdurend op wereidtoernee. De presentatie van de avond is in Texelse handen: Aris van Zeijlen zal De repetities van zangvereniging De Cocksdorp beginnen op woensdag 5 oktober, van 20.00 tot 22.00 uur in het gebouwtje naast de Ned. Her vormde kerk. Nieuwe leden zijn wel kom. Het koor wordt gedirigeerd door mevr. Wijkie van der Berg. Voor meer informatie: secretaresse Corrie Boon, tel. 02222-358. de onderdelen aan elkaar praten, sa men met Hannie Groenendijk. Van Zeylen is tevens ,,Maitre de Hotel" die ervoor zorgt dat het hele diner dansant op rolletjes loopt. Nog ruimte De toeloop voor dit tweede gala di ner dansant is tot dusver minder massaal dan de vorige keer. Er zijn nog kaarten f 137,50) verkrijg baar bij De Lindeboom. Kaarten kun nen daar ook telefonisch worden besteld. Als de asfaltcentrale van Ooms bv. te Oudeschild wordt overkapt, ver schijnt aan de Texelse horizon een kolos van zo'n 18 meter hoog. De Werkgroep Landschapszorg Texel maakte hiertegen bezwaar, maar op één na alle leden van de raadscom missie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid verklaarden dat woensdagavond ongegrond. „Het gaat om permanente werkgelegen heid", aldus wethouder Schilling. Met een overkapping wil de firma Ooms bv. de installatie tegen weer sinvloeden beschermen. De onderhouds- en energiekosten zou den erdoor omlaag gaan en naast betere omstandigheden voor de werknemers zal ook de temperatuur- beheersing voor het proces beter verlopen. Bij de overkapping zal ge bruik worden gemaakt van geluids- werend materiaal. „Dan ziet het er meteen een stuk netter uit", aldus J.Klompstra, die namens Ooms bv. aanwezig was. Hans Roeper (PvdA) vond het be zwaar van de werkgroep begrijpelijk, maar voor hem woog de permanen te werkgelegenheid die wordt gebo den zwaarder. Klompstra verklaarde dat de overkapping misschien nog één twee meter lager kan worden. Dat werd door alle commissieleden toegejuicht. Riet Huitema (CDA) bleef echter bedenkingen houden. „Het wordt een kolos vergelijkbaar met een flat van zes verdiepingen, we moeten met Oudeschild met die kant op". De brandweerlieden moesten hard werken op het dek om de brand onder controle te krijgen. Geheel rechts het bedreigde rieten dak PAGINA 5 Het scheelde maar weinig of een schoorsteenbrandje in een woning in Oost (vrijdagavond) was fataal afge lopen. Het gevaar dat de rieten dak bedekking van de huurwoning vlam zou vatten, was namelijk niet on denkbaar. Dankzij tijdig ingrijpen van de Texelse brandweer kon erger worden voorkomen en bleef de schade beperkt tot een uitgebrand zoldervertrek en een gedeeltelijk ver nield dak. Hoewel het dus veel erger had ge kund, was de schoorsteenbrand voor de bewoners, de familie L. Boonman, een drama. De familie woonde er namelijk pas enkele da gen. Zij hadden de woning overge nomen van hun schoonzoon G.J. Betsema, die voor de verhuizing het nodige aan het huis had opgeknapt. De brand ontstond als gevolg van oververhitting van een pijp in de schoorsteen. De zoon des huizes, die alleen thuis was, had de open haard aangestoken en mede door de storm laaide de temperatuur in de schoorsteen hoog op. Toen de rest van de familie thuiskwam, vond men dat de open haard vreemd" deed. Dochter Rina Boonman ging boven poolshoogte nemen en zag dat een slaapkamer al vol rook stond. Ook sloegen er vlammetjes door de wand waarachter zich de schoorsteen bevond. Direct werd de brandweer gealarmeerd, terwijl de bewoners zelf met emmers water de brand probeerden te blussen. Toen de brandweer arriveerde kwam er rook onder de dakpannen van daan en hier en daar zelfs een rode vlammengloed. Wonder boven won der kreeg de brandweer de brand snel onder controle. Dat was hard nodig ook, omdat de rieten dakbe dekking van het aanleunende woon huis zich in de gevarenzone bevond. De wind blies namelijk pal in de rich ting van het rieten dak. Als het PEN vier windmolens plaatst op de dijk bij het inlaatmeer te Ou deschild, zal in de zomerperiode de molen die het dichtst bij de jachtha ven staat worden uitgeschakeld, om geluidsoverlast te voorkomen. Woensdag verklaarden drie raadsle den tijdens een commissievergade ring zich vóór de plannen van het PEN. Erna Eelman wilde eerst meer advies inwinnen. Er is een artikel 19 procedure nodig om de molens op de dijk te mogen plaatsen. Hier mogen volgens het bestemmingsplan geen bouwwerken van hoger dan 10 meter worden ge plaatst en de windturbines die het PEN in gedachten heeft zijn 46 me ter. Het college heeft het PEN ge vraagd of die vierde molen bij de jachthaven niet op een andere plek kan worden neergezet, maar de kosten die daarvoor moeten worden gemaakt zijn hoger dan het verlies dat ontstaat door een molen drie maanden stil te zetten. Erna Eel- man(VVD) wilde toch nagaan of de molens niet verder naar het noorden op de dijk kunnen worden geplaatst. „Zo dicht bij de jachthaven kan ik er niet mee accoord gaan". Riet Huite- ma(CDA) vond de hoogte geen pro bleem. „Ze zijn wel hoog, maar heel slank, best wel een mooi gezicht". Ze vroeg zich af of de molens niet wat dichter op elkaar konden wor den geplaatst. Ambtenaar Albert Hut zei van niet. „Dit is echt de ideale stand, in verband met onderlinge turbulentie en de maximale benut ting van de wind". Voor de cursus Algemene Muzikale Vorming voor volwassenen die dit schooljaar door de Texelse Muziek- en Dansschool georganiseerd zou worden, hebben zich tot nu toe te weinig vrijwilligers aangemeld om de lessen van start te kunnen laten gaan. Belangstellenden, die zich nog met hebben opgegeven voor de cur sus worden dringend verzocht dit de ze week alsnog te doen. Nadere informatie over de inhoud van de cur sus kan verkregen worden bij docent Bernard Teilegen, tel. 5529. Het kinderdagverblijf in Oudeschild draait al weer een jaar. Om be langstellenden een kans te geven eens te komen kijken is er zaterdag „open dag" van 11.00 tot 15.00 uur. Normaal is het dagverblijf open van maandag tot en met vrijdag van 8,00 tot 17.00 uur. De peuterspeelzaal, in hetzelfde ge bouw, is ook weer gestart en is elke dag open van kwart voor 9 tot half 12. Het adres is: De Houtmanstraat 62, Oudeschild, tel. 02220-3733/3968.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5