Cjrocn ^mrL- Jéxels in het Half Texel kan nu jigitaal telefoneren Texel wil ook profiteren van investeringsimpuls ,/n een nacht 30 jaar vooruit" Geef Max e zak" lEIJDEKKERS ëtsenverkoping n week later i Gesloten vakantie B en W vragen steun van Raad voor de gemeentefinanciën Extra geld voor SOS-kinderdorp Samen bijbellezen in ,,De Poort" Noorderlingen op Texel in de lelies Olympia's Tour: tekort slechts f 900,- Candy weet hoe je de was moet drogen! nu ƒ699,— BARKER'S Telefoon IJZERHANDEL Ö2220 2346 VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1988 actie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. [en werktijd deze week tot en met dinsdag a s.Harry de Graaf, Pelikaan- 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. r advertenties, abonnementen, etc igeveld De Rooy B V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, foon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs A19.80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742, NMB nr. 67.34.60.398 steravond werden 5000 Texelse telefoonabonnees aangeslo- i op een nieuwe digitale centrale. De vernieuwing betreft de ivoners van Den Burg, De Koog en Eierland. De rest van het and, Oosterend uitgezonderd, volgt per 1 december. Op die itum zal ook een eenduidig netnummer (02220 voor heel xel) worden ingevoerd, alsmede een 5-cijferig abonneenum- sr. Voor de thans digitaal geschakelde abonnees is geen rake van een forse overgang: slechts een ander zoemtoontje rraadt dat er zojuist een gigantische technische stap voor- aarts is gezet. omschakeling verliep gisteravond heel volgens plan. Om exact .00 uur werd vanuit de moeder- ntrale in Alkmaar het sein gege- waarna PTT-medewerkers in de ntrales van Den Burg, De Koog en irland razendsnel de oude (analo- centrale uitschakelden, en de luwe (digitale) in werking stelden, gehele operatie voltrok zich in n minuten tijd. Ongeveer vier mi- ten was daarbij geen telefoonver- er mogelijk op Texel. n stap van 30 jaar vooruit in een ht", aldus een PTT-functionaris, torende tot een circa dertig per en sterk gezelschap dat gistera- td in touw was om de itaalschakeling tot stand te bren- legenstelling tot het oorspronkelij- plan zal de politie de halfjaarlijkse ling van gevonden fietsen niet zaterdag houden maar op zater- I 8 oktober. die dag zullen fietsen gekocht nnen worden door iedereen die in afgelopen jaar aangifte van ver- ising van een fiets heeft gedaan daarbij een certificaat heeft ont- igen. Tot 10.00 uur 's morgens laat gelegenheid om de fietsen bekijken. Er is keus uit maar liefst tig stuks, omdat de veiling van is overgeslagen. De veiling eft plaats tussen 10.00 en 12.00 >r isdag 11 oktober wordt op Texel jaarlijkse inzameling van afge- ikte kleding gehouden onder het itto ..Geef Max de zak". De op- ingst van de kleding komt voor de ft ten goede van het vakantiehuis or zwaar gehandicapten het „Tes- huus" in De Koog en voor de rest ii rheumapatienten die in de gele- nheid worden gesteld een kuurva- ntie door te brengen in Badgastein Oostenrijk. actie wordt weer georganiseerd uitgevoerd door de Rotaryclub xel en vele andere vrijwilligers, inaf drie uur 's middags worden zakken huis aan huis op heel «el opgehaald. Gehoopt wordt dat Texelaars ook nu weer voor een aopbrengst zullen zorgen door tij- te beginnen met het Izoeken van kleding die gemist kan arden. gen, c.q. bij te wonen. Veertien van deze PTT'ers bevonden zich bij de centrale van Den Burg, twee in Eier land, twee in De Koog en de overi gen (tien man) in de moedercentrale te Alkmaar. Het merendeel van de op Texel presente PTT-specialisten was afkomstig van de overkant. Va nuit het hoofdkwartier in Alkmaar werd de actie gecoördineerd. Zoals de lezer zich zal herinneren waren softwareproblemen in de Alk- maarse „verkeerscentrale" er de oorzaak van dat de voor woensdag 21 september geplande digitaalscha keling moest worden afgelast. Vori ge week trachtte men krampachtig die problemen nog dezelfde nacht te verhelpen, maar dat mislukte. De operatie werd afgeblazen en tot na der order uitgesteld. Voorwaarde was dat de software problemen (waarvan de aard nog niet precies vast stond) geheel van de baan moesten zijn. Begin deze week bleek dat het geval en kon het licht voor de operatie Texel" op groen wor den gezet. Als tijdstip werd weder om woensdagavond 23.00 uur genomen. De digitaalschakeling bleek een kwestie van uitgebalan- ceerdteamwork. Veel werk was uite raard al in de voorbereiding tot stand gebracht (getuige ook het in formatiebulletin ,,Kink in de kabel" dat de betrokken telefoonabonnees in de bus kregen). Er was sprake van een gecompliceerd karwei, om dat het telefoonverkeer gewoon moest doorgaan. De PTT slaagde daarin met lof: de telefoonbezitters ondervonden geen hinder. Het is de bedoeling dat alle ..eindcentrales" (in de dorpen) en de „knooppunt- centrale" (in Den Burg) via een ring- net van glasvezelkabel met elkaar worden verbonden. Texel is door middel van twee glasvezelkabels verbonden met het vasteland. In to taal zijn er echter drie digitale ver bindingen met de overkant, omdat Texel ook met de straalzender van Den Burg via de zenders Wieringer- meer en Wormer in contact staat met Alkmaar. De digitaalschakeling van gisteravond hield in dat de oude (electro-machanische) centrales moesten worden vervangen door nieuwe (computergestuurde) centra les. Dat was het geval zowel bij de knooppuntcentrale (Den Burg) als bij de eindcentrales (De Koog en Eier land). Op deze lokaties waren werk nemers van PTT Telecommunicatie present om de omschakeling vlot te voltrekken. Dat zou in tien tot vijf tien minuten moeten gebeuren. Den Burg op aanwijzingen vanuit Alk maar, De Koog en Eierland op aan wijzingen vanuit Den Burg. Alles plat Tijdens de operatie lag het Texelse telefoonverkeer korte tijd plat. Toch konden de aanwijzingen per telefoon worden doorgegeven: per zoge naamde „inductor-verbinding". Dat is een directe telefoonverbinding bui ten de centrale om. Instanties als politie, brandweer, ambulancedienst en de alarmcentrale (in Den Helder) waren tevoren op de hoogte gesteld en zouden in noodsituaties gebruik kunnen maken van PTT- hulpmiddelen. Dat bleek (gelukkig) niet nodig. Voor de neutrale toe schouwer was de omschakeling een fluitje van een cent. En nog aardig om te zien ook: geen druk op de knop, maar ouderwets handwerk. De „operatie Texel" stond onder toezicht van de heer IJ. P. Pronk uit Den Helder, die als chef beheerseen- heid Schagen verantwoordelijk is voor de digitalisering van het Texel se telefoonnet. Toen Alkmaar om 23.00 uur het startsignaal had gege ven, ging een viertal PTT'ers de ou de schakelingen gewapend met hamers te lijf. Met behulp van een klosje hout werden alle oude scha kelingen (telefoonlijnen) „afgestopt", zodat de oude centrale definitief buiten werking was gesteld. Nadat was ge checkt of men geen abonnees was vergeten, konden de nieuwe lijnen in gebruik worden genomen. Met een handige greep werden hele series te gelijk (honderden abonneenummers) ingeschakeld. Op geen der omscha- kelpunten waren problemen gerezen, zodat na tien minuten de gehele operatie achter de rug was. Nieuws gierig werden in de centrales hoorns van de haak genomen en kon inder- Medewerkers ven PTT Telecommunicatie bezig met het inschakelen van de nieuwe centrale in Den Burg: een karwei dat razendsnel werd voltrokken, en gewoon met de hand werd uitge voerd. daad een vreemd in de oren klinken de kiestoon worden waargenomen. En verdomd: bellen was ook moge lijk, dus het systeem bleek te wer ken. Jaren vijftig De gisteravond vervangen appara tuur dateert nog van eind jaren vijf tig, toen het telefoonnet op Texel werd geautomatiseerd. Vandaar de kreet „30 jaar vooruit". Immers, Texel gaat nu beschikken over de modernste voorhanden zijde appara tuur. In het district Alkmaar is Texel het tweede gebied dat „digitaal wordt". In januari van dit jaar had de plaats Lijnden in het district Haarlem de wereldprimeur. Texel loopt dus nu voorop in de wereld, zo kan men concluderen Dat wil zeggen: een deel van Texel. Pas op 1 december zullen ook Den Hoorn en De Cocksdorp als digitale telefooncentrales in dienst worden gesteld. De centrale van Oosterend volgt nog later: op 1 juli 1989. Dat <y$> Warmoesstraat 2, Den Burg telefoon 02220 - 2826 van 2 tot 16 oktober wegens B en W van Texel zijn in actie gekomen tegen het plan van de staatssecretaris van binnenlandse zaken om alleen de grotere gemeenten te laten profiteren van de „investeringsimpuls" die van regeringswege beschikbaar wordt gesteld. Het ziet ernaar uit dat de actie ondersteund zal worden door vele kleinere ge meenten in het land. De investeringsimpuls bestaat uit een bedrag van vijftig miljoen gul den. dat volgens de huidige plannen structureel (dus elk jaar opnieuw) verdeeld zal worden onder gemeen ten met 10.000 tot 30.000 woon ruimten. Kleinere gemeenten profiteren er dus niet van. Voor Texel betekent het bijvoorbeeld een jaarlijkse tegenvaller van veertig tot zestigduizend gulden. Versnippering? De staatssecretaris wil de extra steun alleen aan grotere gemeenten geven omdat volgens haar anders een zodanige versnippering plaats vindt, dat deze ten koste gaat van de effectiviteit van de impuls. Bij het bepalen van de genoemde grens is ook in aanmerking genomen dat een belangrijk aantal grotere gemeenten met 10.000 tot 30.000 woonruim ten horen tot de zg. groeikernen, snelgroeiende gemeenten en stedelij ke gemeenten met een relatief hoog investeringsniveau, waardoor ze zich voor naar verhouding zware budget taire inspanningen zien geplaatst. Volgens B en W van Texel is deze grens tussen kleine en grotere ge meenten onterecht. Dat gemeenten met meer dan 10.000 wooneenhe den (ca 25000 inwoners) naar ver houding meer moeten uitgeven, wordt ontkend. Kleinere gemeenten staan voor naar verhouding dezelfde inspanningen. Ook die gemeenten investeren bijvoorbeeld in infrastruc turele voorzieningen, met zodanige economische effekten dat er werk gelegenheid door ontstaat. Alle Ne derlandse gemeenten zullen dus wat van de vijftig miljoen extra rijksgeld- moeten krijgen. Dat strookt ook met de wens van de Tweede Kamer die voor het lopende jaar heeft bereikt dat de investeringsimpuls wel ten goede kwam van alle gemeenten. Er is geen reden om het geld voor het komende jaar anders te verdelen. Advies B en W hebben deze argumenten voorgelegd aan de Raad voor de ge meentefinanciën te Den Haag, om dat de staatssecretaris dit orgaan om advies heeft gevraagd inzake de verdeling van de vijftig miljoen en daarbij blijk heeft gegeven van zijn voornemen om het geld anders te verdelen dan tot dusver. Dat laatste is volgens B en W strijdig met het gelijkheidsbeginsel dat behoort te gelden bij de uitkeringen uit het ge meentefonds. Gepleit wordt voor het voor alle gemeenten in gelijke mate optrekken van het uitke ringspercentage. heeft geen consequenties voor de telefoonnummers: Oosterend krijgt net als de rest van Texel met ingang van 1 december aanstaande 5-cijferige abonneenummers. Nog maals de wijzigingen op een rijtje: per 1 december 1988 wordt het netnummer voor heel Texel 02220. Voor de huidige abonneenummers van Den Burg, De Waal en Oude- schild komt een 1Dus wie nu bij voorbeeld nummer 2741 heeft, krijgt straks 12741. Voor de huidige num mers van Den Hoorn komt een 19, Eierland een 11, De Koog een 17, De Cocksdorp een 16 en Oosterend een 18. De gemeente zal f 325,- beschik baar stellen voor de actie die de dia conie van de Ned. Hervormde kerk van Oosterend heeft gevoerd ten ba te van het zg. SOS kinderdorp. De actie voldeed aan de voorwaarden die gelden om voor een extra steuntje uit het speciale gemeentelij ke fonds voor ontwikkelingshulp in aanmerking te komen, wat betekent dat de diaconie recht had op een bij drage van 20% van het geld dat zelf bijeen is gebracht. Eéns per veertien dagen op woens dagochtend om 10.00 uur worden geinteresseerden in de gelegenheid gesteld om samen met dominee Ted Salakay en Geudo Haikens in de bij bel te lezen, het boek Jona uit het oude testament.. Het wordt geen „éénrichtingver- keer" maar zg. vragend lezen, waar bij over de tekst wordt gediscussieerd en waarbij ook de Hebreeuwse tekst aan de orde komt, alsmede de diverse vertalin gen en de commentaren daarop. Als handleiding zal onder andere ge bruikt worden „Jona" van Th.J.M. Naastepad. Samen bijbellezen gebeurt voor het eerst op woensdag 5 oktober. De in itiatiefnemers hopen op ruime be langstelling, liefst vanuit verschillende kerken, omdat het sa men bijbellezen wordt gezien als een manier om elkaar beter te leren ver staan. Voor nadere informatie en op gave als deelnemer(ster) kan men terecht bij Ds T. Salakay, telefoon 02220-2166 of G. Haikens, telefoon 02220-2435. Onvoldoende Texelaars zijn bereid of in staat om te werken in de bloem bollensector tijdens het najaar. Om in dit tekort te voorzien zijn vacatu res verspreid in de noordelijke pro vincies Friesland, Groningen en Drente. Daarop zijn redelijkveel posi tieve reacties op gekomen. Ongeveer veertig personen reageer den, waarvan inmiddels meer dan de helft daadwerkelijk naar Texel zal komen. Voor een eerste poging wor den deze aantallen niet gek gevon den bij het arbeidsbureau in Den Burg. Als de noorderlingen goede er varingen opdoen, zou dit er mogelijk toe kunnen leiden dat de groep vol gend jaar aanzienlijk groter is, zo wordt gehoopt. Het is niet zo dat door de nu gerecruteerde bollenwer- kers er geen Poolse gastarbeiders meer nodig zijn. Inmiddels zijn er al weer twintig werkvergunningen voor Polen afgegeven, en het ziet ernaar uit dat dit aantal nog zal toenemen tot circa 27 personen. In vergelijking met vorig jaar is dat een kleine da ling; toen waren officieel 35 Polen bij Texelse bollenbedrijven werk zaam. De vraag naar arbeid in de bollensector is dit jaar toegenomen, als gevolg van de uitbreiding van het bloembollenareaal. Werkloosheid De totale werkloosheid is in de maand augustus gedaald met 20 personen en bedraagt nu 257 (173 mannen en 84 vrouwen). Dat is 8,2 procent van de Texelse beroepsbe volking. De daling doet zich met uit zondering van de bouwsector bij de mannen en de horeca bij de vrou wen in alle beroepsgroepen voor. Een voorname oorzaak van deze ver betering van de werkgelegenheid is het vrijkomen van vacatures doordat vakantiewerkers in augustus zelf met vakantie gingen. Dit bood ande ren de kans om aan de slag te ko men. Dat het aanbod van vrouwelijke werkzoekenden in de horeca toch is gestegen, werd ver oorzaakt doordat eind augustus een aantal barkeepsters werkloos werden. De organisatie van de op Texel ge houden proloog en eerste etappe van Olympia's Tour door Nederland heeft een tekort opgeleverd van f 900,- B en W hebben besloten dit bedrag voor gemeenterekening te nemen door het verstrekken van een subsidie aan de Stichting Wielereve- nementen Texel. Met de organisatie is totaal f 25000,- gemoeid geweest. De orga niserende stichting is er ondanks in spanningen dus niet in geslaagd alles kostendekkend te krijgen. Het geld voor de nu toe te kennen een malige subsidie komt uit de begro tingspost „subsidiering kosten gemeentewerken". Wasdroger type D 7 R, trommelinhoud 4,5 kg. Roestvrijstalen trommel links en rechtsdraaiend N WINKELVOL IDEEENI

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1