Groen 7rwarts Texels in het hart^ Goedkope kinderopvang mogelijk op Texel? Georgisch ensemble was ndrukwekkend perfect Zegers komt met „persoonlijke notitie" Telefoonstoring was een „kinderziekte" Fietsertje gewond PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.320 DINSDAG 4 OKTOBER 1988 ledactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. uiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s.; Frans Hopman, Pater Wit- ^-—7 ~M m 1 0 1 m 'jn - ,1 1 oc .plein 27, Den Burg. telefoon 02220 - 5472 w» /y Abonnementsprns /19.80 per kwartaal; los 95 cent jngeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, M Bankrelaties. Amro Bank nr. 46.99.17.636 elefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Wethouder Piet Zegers denkt dat een kinderdagverblijf op Texel zonder hoge kosten voor de gemeente mogelijk is. Hij komt bin nenkort met een persoonlijke notitie, waarmee hij de discussie over dit onderwerp in de de raadscommissie en de raadsverga dering wil starten. Zegers vertelde dat donderdagavond toen de raadscommissie voor wel zijnsbeleid een oordeel gaf over de bezwaarschriften die zijn ingebracht tegen het sociaal-cultureel jaarpro gramma 1989. Blijkens dit jaarprogramma zou het Kinderdagverblijf Texel te Oudeschild pas in 1991 in aanmerking kunnen komen voor exploitatiesubsidie. Het bestuur van het Kinderdagverblijf had daartegen twee bezwaarschriften in gediend. Daarin wordt erop gewezen dat het nu voorlopig onmogelijk zal zijn aan de leidsters het minimum loon uit te betalen. Financiële reser ves om het nog twee jaar zonder subsidie uit te zingen zijn er niet. Nieuw Een Kinderdagverblijf moet niet wor den verward met een peuterspeelzaal waar er al meerdere van op Texel functioneren en waarvoor reeds een subsidieregeling is getroffen. In een peuterspeelzaal worden kinderen van 2-4 uur in de ochtend opgevangen, wat in de eerste plaats van belang is voor de ontwikkeling van het kind dat met leeftijdsgenootjes leert om gaan. Een kinderdagverblijf is veel meer bedoeld om moeders in de ge legenheid te stellen om te werken; hier verblijven kinderen van 0 tot on geveer 6 jaar gedurende de hele werkdag: van 8.00 tot 17.00 uur. Een kinderdagverblijf is op Texel een nieuw verschijnsel. In Oudeschild is Vrijdag en zaterdag deed zich in Den Burg een telefoonstoring voor, die het gevolg bleek te zijn van de digitaal schakeling van de Texelse PTT- telefooncentrale. „Een kinderziekte", aldus een woordvoerster van PTT Te lecommunicatie. Een printplaat in de centrale in Den Burg bleek niet goed contact te maken en moest worden vervangen. De storing, die vrijdaga vond begon, was zaterdagmiddag omstreeks twee uur opgeheven. Het defect trof slechts een zeer klein aantal abonnees: 32 aangeslotenen in Den Burg. Hun telefoons waren niet continu buiten gebruik. Met tus senpozen kreeg men hetzij zelf geen kiestoon te horen (zodat zelf telefo neren niet mogelijk was), hetzij kon men niet door anderen worden ge beld. men er op eigen risico mee begon nen omdat er behoefte aan was en tevens om die behoefte te bewijzen, waardoor de kans op subsidie groter zou zijn. Het dagverblijf wordt thans bezocht door 25 tot 30 kinderen, af komstig van heel Texel. Een kinder dagdagverblijf is een typische emancipatievoorziening. Vooral daar door heeft de kwestie een veel grote re politieke lading dan de meeste andere subsidieconflicten. Namens het Kinderdagverblijf pleitte mevrouw M.Visch-Bianchi uit oude schild donderdag voor een tijdelijke subsidieregeling, in afwachting van definitief gemeentelijk beleid. „Als u ons niet steunt bent u tegen kinder- dagopvang", zei ze. Daar maakten wethouder Zegers en de meeste le den van de commissie echter be zwaar tegen. De wethouder zei geen tegenstander te zijn, maar een ande re wijze van financiering na te stre ven dan het bestuur van de Kinderdagopvang thans wil. Hij had wel eens gewezen op de mogelijk heid dat belanghebbende bedrijven zo'n voorziening sponsoren maar hij zei ook nog andere ideeën te hebben Daarover wilde hij nu niets zeggen, maar hij beloofde dat het aan de or de zal worden gesteld in de persoon lijke notitie Dringend raadde hij af het bezwaarschrift van het dagverblijf gegrond te verklaren want dat zou volgens hem ernstigekonsekwenties geven. „Dan willen straks alle dorpen die zo'n dagverblijf stichten ook sub sidie hebben. In Oudeschild alleen al kost het jaarlijks f 17.430,-" Dat gevaar nam commissielid Gerard van der Kooi (PvdA) voor lief. „Deze Een 13-jarige jongen uit Keulen moestdonderdagochtend naar het Gemini-ziekenhuis worden vervoerd, nadat hij in polder Eierland door een Texelse automobilist was aangereden. In het ziekenhuis werden een gebro ken been en gebroken arm geconsta teerd. Het Duitse jongetje fietste omstreeks negen uur in een groep Duitse kinderen over de Hoofdweg richting Den Burg. Hij maakte zich plotseling los uit de groep en kwam op de linkerweghelft, kennelijk met de bedoeling om daar om te keren. Een 25-jarige inwoner van De Cocks- dorp die zojuist bezig was met diens auto de groep in te halen, kon een aanrijding niet meer vermijden. voorziening draait nu een jaar en mag niet de grond worden inge boord". De overige commissieleden zeiden de noodzaak van Kinderda gopvang niet te willen betwisten, maar wilden geen exploitatiesubsidie toezeggen zolang van gemeentewege nog geen beleid is ontwikkeld. Ze zagen zich gedwongen het bezwaarschift om formele redenen ongegrond te verkla ren; de subsidieverordening in zijn huidige vorm laat subsidiering van personeel van een Kinderdagverblijf niet toe. Tine Krijnen (Texels Belang) drong aan op een tijdelijke oplossing om het dagverblijf uit de financiële nood te helpen. Tegen het ontwerp jaarprogramma waren nog tien andere bezwaren bin nengekomen. De commissieleden achtten de meeste bezwaren onge grond, conform het advies van het college. BB-kelder Unaniem bleek de raadscommissie van mening te zijn dat de BB-kelder van het raadhuis als tentoonstellings ruimte beschikbaar moet blijven. B en w overwogen sluiting omdat kunst volgens hen ook in particuliere gale- rie's getoond zou kunnen worden. De adviescommissie voor kunst- en cul tuurbeleid had in zijn bezwaarschift echter betoogd dat dit laatste een drempel zou opwerpen voor begin nende kunstenaars want voor expo seren in een galerie moet worden betaald. Bovendien, zo voegde de heer C. van Trigt er donderdag mon deling aan toe, wordt door een gale rie geselecteerd; in het raadhuis is alle kunst welkom. De commissiele den konden dat wel onderschrijven. Ferrever Ook de „Ferrever"-sportzaal, zo spra ken de commisseleden uit, moet blij ven. B en W hadden aangekondigd te zullen onderzoeken of de zaal nog wel nodig is. Niet alle sportzalen op Texel worden namelijk maximaal be nut. De Texelse Sportraad had daar tegen vrij overtuigend geprotesteerd. Daarbij werd niet alleen gewezen op de gebruiksuren, maar vooral op het feit dat in de Ferrever nogal wat „speciale" activiteiten zijn (hand- boogschieten, judo, tafeltennis) met bijzondere technisvche voorzieningen die niet zonder problemen naar een andere zaal kunnen worden overge bracht. Dat geldt bijvoorbeeld voor de spiegelwand van de jazzgym, waarvan niet veel zou overblijven als deze naar een zaal gaat waar balsporten worden bedreven. Afge zien van dit alles veroorzaakt de Fer- Lees verder pagina 2 Het kinderdagverblijf hield zaterdag open huis. Tot de bezoekers hoorden de leden van de raadsfractie van de PvdA, hier luisterend naar de toe lichting van mevrouw M. Visch (tweede van rechts). ansers, muzikanten en zangers lieten zich ..Juttartje" of Donatientjegoed smaken op het gazon bij ,,Texla" elden heeft een culturele uitvoering op Texel meer bewondering ewekt dan optreden van het Georgische staatsensemble Rustavi", gisteravond in de burgemeester De Koning-hal. Het ras een wervelende show, die perfekt was in alle opzichten. Ve- Texelaars hadden deze buitenkans aangegrepen om het we- Idberoemde gezelschap te zien en te beluisteren. De zaal was ampvol. e reacties van die zaal lieten er sen twijfel over bestaan dat het erfekt geprogrammeerde optreden epe indruk maakte. De geestdrift ie de groep uitstraalde sloeg tel- ens als een vonk over. De mensen lapten zich de handen bijna stuk en orgden voor meerdere staande ova- es en open doekjes. Ook door zijn fwisseling was het programma bui- ingewon aantrekkelijk. Woeste, laar ook ingetogen dansen. Opzwe- ende. maar ook uiterst romantische m melancholieke muziek, zowel vo- aal als instrumentaal en dan van en perfektie waarvan men zich niet sn voorstellen dat die nog zou kun- en worden verbeterd. Er was lette- jk niets dat naar een nregelmatigheid of zelfs maar het leinste foutje zweemde. Superlatie- en schieten tekort als zou worden epoogd de kwaliteit van het gebo- ene te omschrijven en daar begin- en we dan ook maar niet aan. mdat ze op Texel waren zongen de sorleden van de groep voorafgaand an het normale programma een lied foor de weduwen en gevallenen van ixel en Georgië", waarin weemoed, erdriet maar ook vrede en liefde oorklonken. Zoals bekend wilden de Georgiërs graag op Texel optreden (als onder deel van een tournee door Nederland en omringende landen) in verband met de relatie die met de Texelaars bestaat sinds de opstand van april 1945. Om één uur 's middags arri veerde het gezelschap op het eiland, waar een eenvoudige welkomstplech tigheid werd gehouden in „Ecomare". „Ik beschouw het als een eer een gezelschap als het uwe te mogen be groeten", aldus burgemeester A. Schipper, wiens woorden werden ver taald door de heer Wachtang Kupwi- ara, de Georgische oud-minister van cultuur die nu als tolk en leidingge vende kracht aan „Rustavi" is ver bonden. Schipper wees op de culturele kwaliteit van de bezoekers en op de relatie tussen Texelaars en Georgiërs. Verwijzend naar de „ge beurtenissen" van april 1945 zei hij: „Het is duidelijk dat wij er bijzonder blij mee zijn, dat de omstandigheden waaronder wij u nu mogen meema ken, zoveel beter zijn dan toen. Er is namelijk na 43 jaar, zowel bij u als bij ons, in velerlei opzicht veel veran derd. Met het gevolg dat het vooral voor de jongeren onder ons moeilijk is zich voor te stellen hoe er toen aan zowel de zijde van de Georgiërs als die van de Texelaars, is geleden. Wij allemaal en dus ook de jongeren, mogen echter vanavond genieten van wat u ons te bieden heeft" De Georgische artiesten reageerden in hun eigen stijl op de woorden van de burgemeester. Zij zongen een hymne als dank. Ze kregen daarop uitgebreid de gelegenheid om „Eco mare" te bezichtigen en de lunch te gebruiken. Texla Een bezoek werd gebracht aan „Tex la" en direkte omgeving, een terrein waar in de oorlog het bunkercomplex was dat in de opstand een belangrij ke rol heeft gespeeld. De Georgiërs hadden daar allemaal wel eens over gehoord, zo bleek bij navraag, maar vonden het interessant om nu eens op die plaats uit de geschiedenis boekjes (er bestaat een Georgisch boek over de opstand) rond te kijken. Ze lieten zich fotograferen voor het huis „Texla" en voor de voormalige telefoonbunker op het aangrenzende terrein en vonden het jammer dat die bunker is dichtgemetseld zodat ze er niet inkonden. Juttertje De familie Van Karsen van „Texla" bood het hele gezelschap een Texels drankje aan, waarbij gekozen kon worden tussen het alcoholische „Jut tertje" en de biologisch dynamische drinkyoghurt „Donatientje". Hoewel Georgiërs allerminst afkerig zijn van Lees verder pagina 2 81 de camera en de microfoon van de NCRV op zich gerichtsprak burgemeester A. Schipper gistermiddag in „Ecomare" een welkomstwoord 11 de leden van het Georgische ensemble.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1