Texelse Boys gaat kantine verbouwen Het was „magie" met The Platters Kinderopvang is taak voor "buders en bedrijfsleven" Wethouder terughoudend n discussiestuk aadsvergadering Visselend succes oor bowlingteams Aantal deelnemers klein maar... - Tennisdemonstratie Dorst viste best Texelse deelname FNV-demonstratie Texelse pupil was mascotte bij PSV Verboden stort van gesnoeide takken Eerste in serie voorspeelavonden Debutant Ramani schaakte creatief Ploegkampioenschap op land C. Zijm :R 1 J DAG 7 OKTOBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ske ïsdag 11 oktober vergadert de ge- senteraad, aanvang 19.30 uur in t raadhuis. I agenda: Opening. Vaststelling volgorde stemming. Vaststelling besluitenlijst raadsver- idering de dato 13 september I88. a) Ingekomen stukken, b) medede len, c) beantwoording vragen. Benoeming directeur „De Bolder". Intrekken Warenwetverordening. Investeringssubsidie S.V. De Koog. Subsidie-aanvraag werkgroep Anti scrimmatie. Beslissing beroepschrift Koninklijk xels Fanfarekorps, njl). Beslissing beroepschrift Rijkswa- 'rstaat. Investeringsvoorstel houtbewer- igsmachine „De Bolder". Aanwijzing gemachtigde verkie- ïgen Hoogheemraadschap. I. Raamsubsidie Stichting Texels useum. i. Voorbereidingsbesluiten ten be- >eve van het bouwplan van: a) het IN, windturbines aan de IJsdijk; b) heer J. van Tunen, Zuidhaffel 34, en Burg; c) de heren Blom en Krot- Mulderstraat te Oosterend. j. Overzicht in onvoorziene tgaven. Straatnaamgeving in Oosterend i Den Burg. Aangaan vaste geldlening van 2.500.000,-. Rondvraag. 9. Sluiting. et nationale jeugdtrioleagueteam jn bowling De Koogel is het nieu- e seizoen goed begonnen met drie inten in Den Helder. e eerste wedstrijd tegen een jeugd- am uit Uitgeest leverde geen pro- emen op voor de Texelse jeugd, lonique van Splunter startte met rn 163 game en ook Ludmilla Ver- put begon goed. (155) De tweede edstrijd was een stuk moeilijker te- =n de goed gooiende jeugd uit Hei- Ondanks goede prestaties van lenno Schuyl en Mark Stoer werd iet 3-0 verloren. Het herentrioleague am deed het een stuk slechter. In nmen werden twee punten ge aaid. De eerste wedstrijd tegen Vo- ndam ging nog goed: Piet Kok, 192 Klaas Veldman, 199 zorgden voor 2-1 overwinning. Daarna ging het rgafwaarts. Zowel tegen Amster- im als Heiloo werd het een 3-0 ver is. Van Schaik et bowlingechtpaar John en Marjan an Schaik speelde een dubbelhandi- aptoernooi in Loosdrecht. Tijdens de oorronde bleek dat beide bowlers er uidelijk zin in hadden. John van chaik gooide schitterende games n 182, 205 en 185. Ook Marjan an Schaik gooide zeer goed met ga- les van 189, 192 en 204. Met deze sores plaatsten zij zich als tweede oor de halve finale. Daarna ging ohn van Schaik sterk door met 202 n 211, Marjan van Schaik zakte iets ïrug. Het dubbel Van Schaik stond steeds op de tweede plaats, laar de moeilijke finalegames loesten nog komen. Marjan gooide latig, John wist er op het laatste ioment nog een 206 game uit te [raken. Zo bleef de tweede plaats ehouden met 30 pins achterstand p de nummer een. De ..Magic Platters" op dreef in hotel ..De Lindeboom". Het gala diner-dansant met het optreden van The Platters en de Irene Welter Dancers mag een succes worden genoemd wat be treft het culturele en culinaire genot. De toeloop van deelnemers was voor de organisatoren echter teleurstellend. Iets meer dan honderd mensen zaten zaterdagavond aan de sfeervol gedekte tafels in hotel ,,De Lindeboom". Het hadden er twee keer zoveel moeten zijn, net als vorig jaar toen initiatiefnemer Nico Erwich deze toevoeging aan de reeks uitgaansmogelijkheden op Texel introduceerde in nauwe samenwerking met „De Lindeboom". De organisatoren hebben echter de moed niet verloren. „Volgend jaar is er wéér een gala-diner met topartiesten!", aldus de heer M. de Vries van „De Lindeboom". Het diner-dansant heeft de organisa toren uiteraard financiële zorgen ge geven. De Vries doet daarover echter niet dramatisch. Volgens hem is de zaak toch sluitend te krijgen en is er geen reden om te staken met het jaarlijkse diner dansant. Organisator Nico Erwich wil wel nagaan waarom er niet meer toeloop was. Allerlei ver onderstellingen zijn mogelijk. Mis schien was na de eerste keer het nieuwtje eraf. Het zou ook mogelijk zijn dat het aantal mensen dat voor zo'n avondje uit f 137,50 over heeft niet groot genoeg is. Misschien is de tijd van het jaar toch niet zo geluk kig. Weliswaar valt het in de rustige periode na het seizoen en voor de herfstvakantie, maar dat is ook de tijd dat veel mensen (met name uit de „doelgroep") op vakantie gaan. Het zou ook kunnen dat er drempel vrees is. De Texelaar, die graag „ge woon" wil doen en trots is op zijn spreekwoordelijke gemoedelijkheid, heeft het niet zo begrepen op „gala", want dat associeert hij met een hele avond keurig opgeprikt zitten temid den van hoogwaardigheidsbekleders waarbij hij zich misschien helemaal niet thuisvoelt. Dat laatste is in elk geval een misvatting, want het pu bliek dat dit jaar het gala diner dansant bezocht onderscheidde zich in geen enkel opzicht van de mensen die men tegenkomt op een gemiddel de Texelse toneel- of muziekavond. Erwich overweegt om de avond voortaan aan te duiden als „1 oktober-feest" en hij wil ook in de promotie de accenten wat anders leggen, zodat duidelijk wordt dat het een avond is voor iedereen. Perfekt Aan kwaliteit liet de avond niets te wensen over. Het diner was van ho ge klasse. De zes gangen streelden de tong in perfekte balans. Ook in or ganisatorisch opzicht ging alles vlek keloos. „Het liep als een trein", aldus Aris van Zeijlen, die voor de vlotte afwikkeling van het draaiboek verant woordelijk was en aan het eind van de avond best trots was.De „Plat ters" waren geroutineerd op dreef en brachten, professioneel begeleid door „Casino" een uitstekende show die met veel humor werd gepresenteerd. De officiële naam van het emsemble luidt overigens „The magic Platters". Het is zelfs verboden dat zij zich zon der meer Platters noemen, want die naam is juridisch eigendom van een andere, overigens zeer verwante groep. Er zijn namelijk meer zang kwartetten die als "Platters" door het leven gaan. Allemaal zijn ze in meerdere of mindere mate „echt", al komt in geen van de groepen meer een zanger voor die deel uitmaakte van de Platters uit de vijftiger jaren. Het was overigens niet de eerste keer dat de groep op Texel optrad. In 1981 gebeurde het in „De Toekomst" in De Koog. De optredens van de Irene Weiter Dancers vormden met dit nostalgiea- musement een zeer groot contrast. De meisjes werkten hun showtjes deels vlak voor de tafeltjes met eten de mensen af, wat voor de liefheb bers leuk was. Er waren echter ook mensen die deze „gymuitvoering" maar matig op prijs stelden en von den dat zoiets niet op een galadiner thuishoort. De organisatoren houden zich aanbe volen voor kritiek en tips, zodat daar mee een volgende heer rekening kan worden gehouden. Volle pond De reserveringen voor het diner dan sant liepen vooral in het begin zeer stroef. Pas de laatste dagen kwam er vaart in. Volgens geruchten zouden de organisatoren om de zaal in elk geval vol te krijgen „uitverkoop" heb ben gehouden door het diner aan te bieden voor f 85,-. Dat wordt door hen echter ontkend. Genoemd lager bedrag is alleen betaald door dege nen die in het programma een adver tentie hebben laten plaatsen. Alle anderen hebben het volle pond betaald. Het wedstri|dschema van het twee daags tennistoernooi voor leden van de Tennisvereniging Oosterend hangt vanaf vrijdagochtend negen uur in het kastje bij de baan. Trainer Theo van Maanen zal zondagmiddag tus sen twee en drie uur een demonstra tiepartij spelen tegen een sterke Texelse tennisser. Tijdens de maandagavond gehouden jaarvergadering hebben de leden van voetbalvereniging Texelse Boys hun fiat gegeven aan het bestuur voor een ingrijpende verbouwing van kan tine en kleedkamers. De kosten van de renovatie en uitbreiding, die in de zomer van 1989 moet worden ge realiseerd, worden begroot op maxi maal f130.000,-. Een deel van dit bedrag wil de voetbalclub via een actie (gedacht wordt aan een grote loterij) ophoesten. De precieze uitvoering staat nog niet vast; tekeningen zijn nog in de maak Dat er echter moet worden ver bouwd, staat als een paal boven wa ter en de leden hebben deze mening nu bekrachtigd. Het houten gedeelte van de accommodatie, die in 1975 werd gebouwd, is hard aan vervan ging toe. Van het aanvankelijke idee dat het gebouw met een nieuwe ste nen buitenmuur zou worden omhuld, moest al na een eerste inspectie door de bouwcommissie (bestaande uit Kees Maas en Koos Witte) wor den afgestapt. Bovendien werd een aantal wensen voor interne aanpas singen naar voren gebracht, die ge lijktijdig kunnen worden gerealiseerd. In een later stadium werd ook de materiaalopslag van de atletiekvereni ging nog in de plannen betrokken. Ook de Texelse Sportraad had een bergingsruimte nodig. Dat leidde tenslotte tot een plan dat in een uit breiding van vier naar zes kleedloka len voorziet, alsmede opslagruimten. Texelse Boys zou de verbouwing voor rekening nemen, waarna de desbe treffende ruimten worden verhuurd. Het genoemde bedrag van f130.000,- is van toepassing op „demeest luxu euze uitvoering, dus als alles door een aannemer zou worden gedaan en uitsluitend van onderhoudarme mate rialen wordt gebruik gemaakt", aldus het Boys-bestuur maandagavond. Door zelfwerkzaamheid kunnen de kosten echter worden gedrukt. Daar naast wordt gerekend op een kwart investeringssubsidie van de gemeente en heeft de club nog een spaarcentje gereserveerd. Er zal echter nog meer geld op tafel moeten komen. Voorgesteld werd een actie in de vorm van een grote loterij te houden, die door een drie mansschap op poten moet worden gezet. Wie in die commissie plaatsne men, is nog niet bekend. Erelid Dirk Zondag is op Wieringen gestreden om het Noordhollands Kampioen schap kustvissen. Er deden acht Texelaars mee op een totaal van 104 vissers. Beste Texelaar is Ton Dorst geworden op de negende plaats met 77 centimeter, zeventiende werd Pierre de Kroon met 58 cm. en Cor Huisman behaalde 52 cm. Jan Heet- huis 27 cm en André de Geest 26 cm. vis uit het water. Frans Bos, Rein Kuyper en Paul Verhagen wisten geen vissen te verschalken. Op zater dag 15 oktober zal bij Rockanje in Zeeland het Nederlands Kampioen schap worden gevist waaraan twee Texelaars meedoen: André de Geest en Cor Huisman. Zij hadden zich op 24 april in de voorronde aan de Af sluitdijk reeds geplaatst. Vethouder Piet Zegers vindt dat de financiële lasten van een inderdagverblijf op Texel voor het grootste deel voor rekening noeten komen van de belanghebbenden: de ouders en het be- Irijfsleven. De gemeente moet niet verder gaan dan het ver trekken van een kleine startsubsidie, maar dan zal er eerst intwoord moeten komen op een aantal vragen die de wethou- ler heeft gesteld ten aanzien van de op eigen risico gestarte da- lopvang in Oudeschild. lit blijkt uit een „ontwerp notitie" ie Zegers heeft gemaakt om de dis- ussie over het gemeentelijk beleid en aanzien van kinderdagverblijven P gang te brengen. Wat hem be- ieft komt er dus geen gemeentelijke xploitatiesubsidie voor een dergelij; e voorziening. 'e wethouder vindt Oudeschild als laats van vestiging van een dagver lijf niet erg voor de hand liggend. Jergelijke verblijven horen thuis in entra met grote economische activi st en voor zover daardaarvan sprake op Texel, is dat in Den Burg. Ze- ars acht de toekomstperspektieven Por zo'n dagopvang op Texel overi- ens niet erg groot. Als er al zoiets Wet komen voelt hij nog het meest Por een zg. gastouderprojekt. Bij de ze vorm van opvang is sprake van gastouders en vraagouders, die door bemiddeling van professionals of vrij willige krachten met elkaar in kontakt komen. De gastouder ontvangt hierbij van de vraagouder een bedrag van ongeveer drie gulden per uur per kind. Eén gastouder vangt maximaal vier kinderen op. Continuiteit is bij deze vorm van opvang niet altijd ge waarborgd, maar de bemiddelende in stantie zou kunnen zorgen voor reserveopvang. „Gezien de landelijke ervaringen lijkt een dergelijk projekt meer op maat voor de Texelse ge meenschap", aldus de wethouder, die meent dat bij dit systeem ook beter opvang in het eigen dorp kan worden geregeld. Bij een centrale dagopvang in één bepaald dorp, zullen veel ouders een auto nodig hebben om hun kind dagelijks te halen en te brengen, waardoor een bepaalde groep niet van deze mogelijkheid ge bruik kan maken. Voor de wethouder is het zeer de vraag of de gemeente op de subsi dieaanvraag van Oudeschild moet in gaan. Het is misschien beter dat de beperkte geldmiddelen worden ge bruikt om het bestaande peuterspeel- zaalwerk in stand te houden, zo oppert hij. Vragen Verder vraagt Zegers zich af waarom het dagverblijf in Oudeschild geen aansluiting heeft gezocht bij de Vere niging Kindercentra Texel, wat ter vermijding van versnippering en on doelmatig geldgebruik toch gewenst zou zijn. Ook wil hij weten waarom niet is gedacht aan een gastouder projekt of uitbreiding van de moge lijkheden van bestaande peuterspeelzalen. Verder is het niet duidelijk of de bestaande dagopvang voldoet aan de richtlijnen die de Werkgemeenschap Kindercentra Ne derland heeft opgesteld. De wethouder (die vindt dat de ge meenteraad er zich niets van moet aantrekken dat het kinderdagverblijf reeds is gestart omdat van gemeen tewege duidelijk is gewaarschuwd dat eerst beleid moet worden ont wikkeld) wil ook weten waarom het bedrijfsleven tot dusver niet isbetrok- ken bij de financiering van het Oude schilder dagverblijf. Het bedrijfsleven heeft er immers belang bij. Landelijk komt het steeds meer voor dat be drijven een of meer plaatsen in een kinderdagverblijf „huren" ten behoe ve van hun werknemers. Daardoor ontstaat de mogelijkheid om ervaring van vooral vrouwelijke medewerkers te behouden. De locale bewindsman wil weten of de kinderdagopvang ook in de zomervakantie open is; de be hoefte zou juist dan wel eens heel groot kunnen zijn. Ook zou een on derzoek moeten worden ingesteld naar de doelgroep De wethouder houdt dus duidelijk de boot af, al schrift hij in zijn notitie ook: „Gezien de maatschappelijke ontwikkelingen zal gemeentelijke me dewerking echter met bij voorbaat kunnen worden uitgesloten". Maar dat hoeft volgens hem met in te hou den dat de gemeente een stimuleren de rol speelt door het op korte termijn verstrekken van subsidies. Aan de grote demonstratie van het FNV, die zaterdag in Amsterdam wordt gehouden, kan gezamenlijk door Texelaars worden deelgenomen. Vertrokken wordt met de boot van 9.05 uur. De FNV-werkgroep heeft ervoor gezorgd dat de leden de boot- kosten vergoed krijgen. Tijdens de overtocht kunnen de hiermee ge moeide bedragen worden gedecla reerd bij Ben Staring, Jaap Huisman of Renske van IJsseldijk. Een Texels jeugdvoetballertje was on langs „pupil van de week" bij lands kampioen PSV. De 8-jarige Vincent Blom uit Den Burg mocht samen met de beroemde voetballers optrekken voor, tijdens en na de competitie wedstrijd PSV-Veendam. Vooral Ge rald Vanenburg en Ronald Koeman hadden de speciale aandacht van Vincent, die bi) SV Texel in de E-tjes voetbalt. Helemaal toevallig was zijn optreden als mascotte niet, omdat vader Aad als mede-organisator van het Gamma-kersttoernooi goede con tacten met de Eindhovense club on derhoudt. Staatsbosbeheer trad afgelopen weekend op tegen een Duitser die vrijdagavond gesnoeide takken had gestort in de berm van de Tempe- liersweg in De Dennen. Deze verbo den dumping werd gezien door anderen en gemeld aan boswachter Jan Zijm, die vervolgens de verblijf plaats van de Duitser wist te achter halen. Het blijkt nog steeds niet algemeen bekend te zijn dat ook ges noeide takken als afval moeten wor den beschouwd dat niet in het bos thuishoort. Regelmatig maken ook (vooral) Texelaars zich schuldig aan deze ongewenste vuilstort. Inmiddels heeft Staatsbosbeheer bungalowhou ders in de omgeving van De Dennen per brief hierover nogmaals geinfor- meerd. Op naleving van deze regel zal scherp worden toegezien. Witte deed het voorstel om het beno digde bedrag bijeen te krijgen via schuldbekentenissen. Het bestuur zou dit voorstel in beraad nemen. Tijdens de goedbezochte vergadering kregen de leden tevens te horen dat het seizoen 1987/'88 met een verlies van f2100,- was afgesloten. Dat was het eerste nadelige exploitatiesaldo sinds lange tijd. Belangrijke oorzaken waren de lagere kantine-opbrengst en het financieel tegengevallen Pinkster- toernooi. Penningmeester Gerrit Vee- ger had echter voldoende aanwijzingen dat het met de exploita tie weer de goede kant op gaat. Bin nen het bestuur was al afgesproken dat zal worden bekeken hoe de opzet van het Pinkstertoernooi kan worden verbeterd. In elk geval hoeven de hui dige en de verwachte financiële si tuatie geen belemmering te vormen voor de verbouwingsplannen, aldus verzekerde de penningmeester kriti sche vragenstellers. De bestuursleden Jan van de Ploeg (voorzitter) en Hank Witte (wedstrijd secretaris) werden unaniem herkozen. Maandag houdt de Texelse Muziek- en Dansschool de eerste voorspeel avond van dit schooljaar. Het pro gramma bestaat uit bijdragen van gitaar-, saxofoon-, piano-, mandoline-, viool- en klarinetleerlingen en leerlin gen op koperen blaasinstrumenten. Het voorspeeluur vindt zoals gebrui kelijk plaats in de voorspeelruimte in d'Ouwe ULO en duurt van 19.30 tot circa 20.30 uur. De toegang is gratis. In de interne competitie van schaak club En Passant toonde Bahman Ra mani, die dit jaar voor het eerst bij En Passant speelt, in zijn partij tegen Dirk Leegwater maandagavond in De Lindeboom een fraai staaltje van gro te schaakcreativiteit Ramani slaagde er in Leegwaters koning naar het midden van het bord te drijven, die daar in een wirwar van tactische fi nesses snel mat dreigde te lopen. Nadat Ramani met zeer inventief spel een gewonnen positie had verkregen, bleek de kaars plotseling opgebrand. Na enkele missers was het matge- vaar geweken en de partij eindigde tenslotte in remise. Dat was een wat vreemde zaak, omdat Leegwater er materieel gezien beduidend slechter voorstond en zijn remise-aanbod was dan ook enigszins ongepast. In het schaakspel geldt nu eenmaal de regel dat degene die beter staat het remi se-aanbod doet. Het aantal schakers dat na drie ronden nog op een maxi male score staat is geslonken tot twee: Auke Terpstra en Jaap Dros. Terpstra handhaafde zijn toppositie door Frits Drevel in een spannend du el aan de kant te zette. Martien Witte maakte in zijn partij tegen Dros dui delijk dat hij niet van plan was zich gelaten de afgrond in te laten duwen. En hoewel Witte in de opening enke le onnauwkeurigheidjes beging, slaag de hij er in na enkele al te voorvarende acties van Dros een kansrijke stelling te verkrijgen. Via een pionoffer compliceerde Dros de stelling, waarna Witte de beslissende fout maakte. Een goede partij speelde ook Ferry van Tatenhove tegen Wietse Pranger. De laatste posteerde een sterk paard in het centrum, maar Van Tatenhoven beschikte over een gevaarlijke meer derheid op de damevleugel. Toen de opmars van deze pionnen tenslotte begon, bezweek de verdediging van Pranger. Nico van Heeringen boekte zijn eerste zege van het seizoen ten koste van Rob Terpstra. In een lastig eindspel waarin Terpstra met één lo per drie pionnen van Van Heeringen moest zien te stoppen, trok de laat ste aan het langste eind. Uitslagen: P. Cornelissen-O. van Loo 1-0; M Rozemeijer-F. Eijgenraam 0-1; Th. Witte-K. Kistenmaker 0-1; M. Witte-J. Dros 0-1; B. Ramani-D. Leegwater Yi-V». R. Terpstra-N. van Heeringen 0-1; E. de Visser-T. van Lingen 1-0; R. VittaJi-W. Hoekman !6-Vi; F. van Tatenhoven-W. Pranger 1-0; F. Drevel-A Terpstra 0-1; H. Broekema-R. Daan %-%; G Kruithof-P Eelman afgebroken Het Noordhollands kampioenschap ploegen wordt zaterdag gehouden op het land van C. Zijm aan de Fonteins- weg in De Westen. De aanvang is zo als gebruikelijk 13.00 uur. Er worden afvaardigingen verwacht uit de Wie- ringermeer en Haarlemmermeer. De Texelse deelname wordt gevormd door kampioen Marcel Witte, Jan Wil lem Vlaming en Simon Stark. Johan Reuvers, die zich ook had gekwalifi ceerd, heeft zich afgemeld.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5