Felle afwijzing nieuw relatienota-voorstel Museum sponsors Oudeschild zoekt voor buitenplan B en W Den Helder onder de indruk van De Krim Roeien met de riemen.... Nuttige discussie met Landbouwschap-voorzitter foorzitting over cermis uitgesteld Politieman als herder.... Dinsdag 24 oktober a.s. VOORLICHTINGSAVOND KETTINGZAGEN in hotel De Pelikaan. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.324 DINSDAG 18 OKTOBER 1988 Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- v Verschijnt dinsdags en vrijdags. 75. De Koog, telefoon 02228 - 266. i/* 1 S- Abonnementsprijs H9.80 per kwartaal; los 95 cent Voor advertenties, abonnementen, etc.: (jfVOCÏl 'U)CLVl 7 l X L f Ïl ffl Cl W Postgiro 652 Ungeveld De Rooy BV, Postbus 11. 1790 AA Den Burg, tA/E i O r'##' f tf V F tr %^W t Bankrelaties. Amro Bank nr. 46.99.17.636 „lefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 V_>/ Rabobank nr. 36.25.01 742; NMB nr. 67.34.60.398 Sinds de laatste raadsvergadering is de subsidie voor het Maritiem- en Juttersmuseum bekend. Dat is geen vetpot en de ambitieuze plannen voor een buitenmuseum kunnen er zeker niet van worden bekostigd. Om toch een soort „openluchtmu seum" in Oudeschild te kunnen ma ken zullen sponsors worden gezocht. Tevens wordt een beroep op de Texelse bevolking gedaan om oude spullen te schenken voor de inrich ting van de huisjes, die een beeld moeten geven van het leven op Texel, vele jaren geleden. „We moeten roeien met de riemen die we hebben en dat zijn schenkin- -let Landbouwschap zal sterk afwijzend adviseren over een lieuw wetsvoorontwerp inzake het relatienotabeleid. In het door iet ministerie van landbouw en visserij opgestelde voorontwerp wordt namelijk voorgesteld alle relatienotagebieden voortaan on- jer de Natuurbeschermingswet te laten vallen. Het Landbouw schap vindt dat hiermee aan het principe van vrijwillige nedewerking van de boeren ernstig afbreuk wordt gedaan. De jverheid c.q. de natuurbescherming zou dan namelijk de moge- ijkheid krijgen om zonder meer de bestemming van relatienota- jronden te wijzigen. )at zei Gerard J. Doornbos, voorzit ter van het Landbouwschap en de Nederlandse Christelijke Boeren en Tuinbouwers Bond, donderdagavond n De Pelikaan voor een volle zaal Texelse agrariërs, die er de algemene edenvergadering van de Gezamenlij- (e Landbouw Organisaties (GLO) op Texel bijwoonden. Doornbos gaf hier mee antwoord op een vraag van (ees Hin (Ottersaat), die zei „ra- :end" te zijn over deze kwestie: ,Voor 450 hectare relatienotagebied :ijn op Texel vrijwillige beheersove- eenkomsten afgesloten. Dat werkt ot tevredenheid, en nu zou daar ilotseling verandering in worden ge tracht. Van vrijwilligheid blijft dan veinig over, terwijl dat voor ons de tern van het relatienotabeleid is". Joornbos noemde Hin's vrees ge- schtvaardigd. „Het relatienotabeleid p basis van vrijwilligheid en reele sigoedingen is aanvaardbaar. Maar sis het nieuwe voorstel door de Tweede Kamer zou worden aangeno- I men, krijgt de overheid een stok ach- I ter de deur om de boeren te dwingen tm mee te doen." Dan zou men igrariers bijvoorbeeld kunnen opleg- jen om voor een bepaalde datum te naaien, terwijl de boer zelf liever rroeger of later maait. Thans zijn op tasis van die vrijwilligheid contracten /oor vijf jaar afgesloten. Joornbos: „Zulke dwingende maatre- jelen horen in Nederland niet thuis." Het Landbouwschap is bezig een ne- jatief advies op te stellen, terwijl het nmiddels al via een brief aan de Tweede Kamer afwijzend op het voorontwerp heeft gereageerd. Het voorontwerp bevindt zich nog in een prille „adviesronde" en het zal daar om nog wel enige tijd duren voordat een beslissing wordt genomen. Het was niet voor het eerst dat een voorzitter van hetLandbouwschap op Texel acte de presence gaf. Doornbos gekscherend: „Dat is inderdaad een gewoonte die ook in Den Haag be kend is. Je telt als Landbouwschap voorzitter niet mee als je niet op Texel bent geweest, zeggen ze daar zelfs." Doornbos maakte als landbouw- bestuurder een bliksemcarrière door; in enkele jaren tijd klom hij op van lo kaal bestuurder tot een der hoogste treden op de nationale ladder. In april dit jaar, toen hij nog geen voorzitter was, bracht hij al eens een bezoek aan Texel, in gezelschap van in Den Haag zetelende landbouwattache's. „Ik heb toen een goede indruk gekre gen van de bedrijvigheid op het eiland. Wat mij opviel was de goede samenwerking tussen de verschillen de landbouwsectoren. Wat dat be treft zou Texel als voorbeeld kunnen gelden voor de rest van Nederland", aldus Doornbos. Vervolgens hield hij een langdurige inleiding over het thema „Actuele za ken in de landbouw", waarbij het „magische" jaar 1992 en het EG- beleid veelvuldig aan de orde kwa men. Iri grote lijnen kon Doornbos het eens zijn met de woorden van GLO-voorzitter Klaas Eelman aan het begin van de vergadering. Eelman zei: „Na 1992 zou er geen plaats meer zijn voor kleine bedrijven, zo wordt beweerd. Maar wat is klein? Klein qua omvang hoeft niet klein qua produktie-eenheden te betekenen. In dertig jaar EG-beleid heeft onze ak kerbouw een geweldige groei doorge maakt, maar tevens is het aantal boerenbedrijven gehalveerd. Toch vind ik dat we niet moeten doemden ken, we moeten vertrouwen houden in de toekomst. De kapitaalkrachtige bedrijven kunnen het lang uitzingen, maar die hoeven niet perse het langst te blijven. Het gaat om de meest inventieve bedrijven, die heb ben de beste kans om te overleven", aidus Doornbos. Kwaliteitsverbetering Doornbos deed een hartstochtelijk beroep op de aanwezigen om te stre ven naar kwaliteitsverbetering. „Ne derland is feitelijk te klein voor schaalvergroting, daarvoor is onze akkerbouw te intensief. Maar daarin ligt tevens de kracht van de Neder landse akkerbouw. Wij moeten speci aliseren: gebruik maken van ons klimaat, van de vele vlakke gronden en vooral ook van de prima keuring sinstituten die een hoge kwaliteit be vorderen. Dat kost tijd en energie, maar dat is het waard." Als voorbeeld noemde hij de export van pootaardappelen. Nederland is met een straatlengte voorsprong het grootste pootaardappel-uitvoerende land ter wereld, juist dankzij die hoge kwaliteit. Doornbos antwoordde dit op vragen van Bert Dros. Die vroeg tevens of „Nederland nu afstevent op een grote koude sanering". Doornbos vond dat veeleer sprake is van „een warme sa nering". In de uitspraak van minister Braks dat „40 procent van de Neder landse landbouwbedrijven zal moeten afvloeien" bracht hij een nuance aan: „De minister bedoelde 40 procent in een generatie tijd. Dat is eigenlijk niets spectaculairs, want dat is niets anders dan een optelsom van het ge middelde afvloeiingstempo van de af gelopen jaren." Lees verder pagina 2 Omringd door nieuwe eenwinsten roeit Cristel Peul met de ene riem die ze heeft.... Jk vind het afschuwelijk en ik bied nijn excuses aan", aldus Wethouder legers donderdagavond in de com- nissievergadering voor Welzijnsbeleid. )e genodigden voor de hoorzitting iver het experiment met kermis in )e Koog hadden de bijbehorende tukken namelijk niet toegezonden lekregen, waardoor een discussie «et mogelijk was. De hoorzitting is litgesteld tot dinsdag 1 november 16.00 uur. Een politieman heeft zaterdag een schaap onder zijn hoede genomen dat los liep in de Mars en schade aanrichtte aan tuinen. Nadat hij het dier in een wei bij het Kotexgebouw had ondergebracht meldde zich de "og jeugdige eigenaresse en kon het dier weer in zijn eigen weiland wor den geplaatst. Zie advertentiepagina. BARKER'S «W. IJZERHANDEL Telefoon 02220 2346 laat 't zien! telefoon 02220 - 2346 Het Helderse en het Texelse college In vakantiecentrum De Krlm. Met bewonderende en volgens som mige Texelaars jaloerse blikken wan delden burgemeester en wethouders van Den Helder gistermiddag tussen de vakantiewoningen van „De Krim". Het college van de marinestad liet zich uitvoerig informeren over de wijze waarop dit voor Texel giganti sche recreatiepark tot stand is geko men. Dat gebeurde ook tijdens een aansluitende bijeenkomst in het restaurant van De Krim, waar toe lichting werd gegeven door directeur Martin Warnaar, die met name inging op de rol die de uit Den Helder af komstige projectontwikkelaar René Coltof heeft gespeeld. Voor de Helderse gemeentebestuur ders was dat een interessant en leer zaam onderwerp want in Den Helder kwam een soortgelijk recreatieprojekt op het laatste moment niet van de grond als gevolg van barrières die door de plaatselijke politiek werden opgeworpen. Er werden zoveel waar borgen en garanties gevraagd en in de discussie hierover ging zoveel tijd zitten, dat Coltof zich terugtrok en er van het gemeentelijke plan (dat voor zag in een recreatiepark met volledi ge centrale voorzieningen) niets terecht kwam. De Krim was niet het enige onder werp van bespreking bij het bezoek. Alleen al door het feit dat zij buurge meenten zijn, bestaan er nogal wat problemen waar beide gemeente besturen zich betrokken bij voelen en waarover men af en toe samen praat. Dat gebeurt zo gemiddeld eens per jaar, bij toerbeurt in Den Helder en op Texel, op 23 juni was het Texelse college in Den Helder geweest. Het tegenbezoek van gisteren begon om 11.00 uur toen de Helderse bestuurders voet op Texels bodem zetten. De deputatie bestond uit bur gemeester Gmelich Meijling, de wet- Lees verder pagina 2 gen, subsidies en de bewoners van Texel", aldus Cristel Paul, adjunct directeur van de Stichting Texels Mu seum (STM). Eventuele sponsors worden „beloond" door een bord met hun naam bij dat onderdeel van het buitenplan dat met hun bijdrage is bekostigd. Het Oudeschilder bui tenmuseum moet een realistische kijk op het vroegere leven geven. „Het mag beslist geen statisch geheel worden, er moet worden gelééfd". Kunst en kitch Wie een voorwerp schenkt aan het museum krijgt te horen hoe oud het is. Ook mensen die een voorwerp zelf willen houden kunnen bij het museum terecht voor een leeftijdsbe paling en adviezen over de beste ma nier om het te conserveren. „Net als in het programma: Tussen kunst en kitch", aldus Cristel Paul. Men is op zoek naar een tweede hands busje voor het vervoer van materiaal.Het museum heeft al veel interessante nieuwe aanwinsten. Het duikteam van de TX 38 heeft het museum drie aan elkaar gekoekte an kers gegeven van een wrak uit de 17e eeuw, dat voor Oudeschild in de Waddenzee ligt. Te zijner tijd zullen de drie in grootte variërende ankers worden schoongemaakt. Van voormalig Teso-medewerker J. Koning werd een tussen de 20 en 30 jaar oud en in prima staat verkerend fuikenbootje gekocht. Het bootje zal in het toekomstige buitenplan in een sloot komen te liggen bij een uitstal ling van diverse soorten netten, die het museum al heeft. Onzedig Van een tweede woningbezitter op Texel, G.Versteeg uit Den Haag, kreeg het museum de „Ome Jan", het eer ste bootje van de Wassenaarse red dingsbrigade in bruikleen. Versteeg heeft deze indertijd opgericht. Het authentieke onderstel dat bij de boot zit is van een zg. „badkoetsje" waar mee tussen ongeveer 1880 en 1920 de dames het water in werden gere den, opdat de heren maar geen onze dige, blote lichaamsdelen zouden zien bij het te water gaan. Geprobeerd zal worden het bovendeel van zo'n koetsje op het onderstel na te bouwen. Vissers hebben een vijftal spanten met dwarsleggers van een wrak uit de 18e eeuw in hun netten naar bo ven gehaald en aan het museum gegeven. Van mensen uit Den Helder kreeg men een oude potkachel en een met de hand te bedienen tarwemolen. PEN-medewerkers hadden bij graaf werkzaamheden een helemaal gave 15e eeuwse olijfpot opgegraven. Naar aanleiding van dat verhaal kwam iemand bij het museum met een pot die was opgevist op de Doggersbank. Deze blijkt niet zo oud (19e eeuws), maar is niettemin welkom voor de in richting van de huisjes in hetbuiten- plan. Daarnaast zijn vele aardewerken pijpen geschonken en zelfs een com pleet eikenhouten bed. Ook Cor Ellen kreeg een nieuwe aanwinst: Nieuwe- dieper Roel Donker regelde voor Ellen dat hij een kruiwagen en een pak pa pier kreeg van de dit jaar gezonken Zweedse ferryboot Vinka Gorthen. In tegenstelling tot voorgaande jaren zal het Maritiem- en Juttersmuseum deze hele winter geopend zijn tijdens de gebruikelijke uren. Hodshon rot niet Medewerkers van het Maritiem en Juttersmuseum zijn verontwaardigd over de mededeling van het raadslid Jan van Asselt in de afgelopen raadsvergadering, dat de voormalige strandreddingboot „Johan Hodshon" wegens gebrek aan onderdak bij het museum staat te „rotten". Ze stellen er prijs op te verklaren dat de 54 jaar oude boot steeds droog heeft gestaan en thans zelfs op de best mogelijk wijze is gestald in de loods van Rab. In afwachting van het ma ken van een betonnen vloer in laatst genoemd gebouw is de boot niet langer dan drie dagen buiten geweest. Een kruiwagen vol papier voor Cor Ellen....(fo to D.Kuiter)

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1