Cjrom 'wartrjexelsin het SG en LBO vier dagen ezig met theater Gemeente vergoedt alleen preventieve logopedie Iniek projekt voor voortgezet onderwijs rDe Zon" wijkt voor fietspad if i kiwi's voor2,49 ioënga's Supermarkt in Specialiteitenslagerij Kleding brengt ruim f11.000,- op Toename en daling van werkloosheid Zusterkringen houden verkoopdag Bazaar voor jong en oud in Waalder kerk Italië in 't Proefkonijn Voetbalprogramma R 1 pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.325 VRIJDAG 21 OKTOBER 1988 ior advertenties, abonnementen, etc ngeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, foon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 lactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. luiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Harry de Graaf, Pelikaan- 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. e ongeveer duizend leerlingen van de twee scholengemeen- chappen van Texel zullen tussen 31 oktober en 3 november rat bijzonders beleven. Die vier dagen zal het gewone onderwijs ijzaak lijken, want alles staat in het teken van het theater. De eerlingen zullen niet alleen theaterstukken van allerlei soort bij ionen, maar ook een kijkje achter de schermen kunnen nemen in zelf bij het toneelspel worden betrokken. et is een initiatief van de Commis- ie Schoolvoorstellingen, die zich tot usver bezig hield met het enkele iren per jaar naar Texel halen van ïeaterstukken, van een niveau dat ier gewoonlijk niet is te beleven. De ommissie. onder voorzitterschap in Jan Willem Hidskes, wilde eens rat anders en besloot één projekt te Irganiseren en daaraan het hele (udget van f 15000,- te besteden. Workshops ,an de manifestatie wordt niet alleen eegewerkt door theatergroepen die lp de middagen voor de diverse jaar- iroepen zullen optreden, maar ook |oor opleidingsinstituten zoals de Mi- leopleiding uit Amsterdam, de thea- rschool uit Utrecht en Kleinkunstacademie. Ongeveer 25 udenten van deze instituten, twee teurs en twee docenten van de lijksscholengemeenschap (Henk ,rendsen en Wop Rienks) zullen ac- f zijn in workshops. Daarvan wor- n er per dag dag elf gehouden en o ongeveer de hele benedenverdie- ïg van de school is daarvoor nodig, et zijn deze workshops waar de erlingen zicht krijgen op allerlei chnische en andere aspecten die et theater hebben te maken maar Dorgaans achter de schermen lijven. Meedoen de Ferrever-zaal wordt opgetreden loor toneelgroep De Steil voor LBO- lassen 2a, 2b, 2c en de RSG- lassen 2 havo, 2 atheneum en 2 tavo. Enkele keren gedurende de ïanifestatie wordt het stuk „Tamar oor, Tamar na" opgevoerd, dat gaat ver incest. Geschetst wordt de si- jatie van een op het eerste gezicht oorsnee gezin waar niets bijzonders ïee aan de hand is, totdat er iets erandert in de houding van de vader n dochter Tamar in problemen raakt. Ie kijkende leerlingen worden bij het tuk betrokken omdat zij worden uit- enodigd een oplossing te zoeken oor Tamar en die oplossing zelf spe- 1 ind uitvoeren, zodat het verloop van et stuk mede door de leerlingen 'ordt bepaald. Na afloop is er een itrak begeleidel discussie met vrou- m tiiio kv ^e*els1La'»i. wen die zelf slachtoffer van incest zijn geweest. Mime In de RSG-aula is een mime- voorstellmg, verzorgd door de groep Mark Kingsford his Limited Compa ny, bestemd voor de vierde klassen. Mark Kingsford maakt gebruik van thema's als „Gangster": iemand die gebruik makend van allerlei attributen uit stripverhalen door de grote stad trekt. Ook „The lady in the red light district" waarin de prostitutie op de hak wordt genomen, is een onderdeel van dit „zwijgende" theater. Voor de derdejaarsleerlingen is er een optreden van de journaliste Marjan Berk, bekend van een column in het Utrechts Nieuwsblad met persoonlijke en kernachtige ontboezemingen over de meest uiteenlopende zaken. Deze bijdrage aan de theatermanifestatie is financieel mogelijk gemaakt door de Openbare Bibliotheek Texel. Heijermans Vierde, vijfde en zesdejaarsleerlingen van de RSG kijken naar de klassieker „Brand in de Jonge Jan" van Her man Heijermans, gespeeld door to neelgroep 't Volk. Het is een dubbelrollenspel in één bedrijf, be doeld om te worden gebracht door een karakterspeler die alle rollen voor zijn rekening neemt, behalve die van de officier van justitie. Het stuk is een getuigenverhoor, waarbij nieuwe verassende feiten aan het licht ko men met betrekking tot een verdach te brand in het woonhuis annex sigarenfabriekje genaamd „In de Jon ge Jan" Verder wordt aan de theatermani festatie van LBO en RSG meege werkt door theatergroep Duizel die „De prins van Denemarken" brengt voor RSG-ers van het vijfde en zesde leerjaar. Kroonprins Hamlet van Dene marken komt terug naar slot Elseneur om de begrafenis van zijn vader bij te wonen. Zijn moeder her trouwt met vaders broerClaudius, die zich vervolgens tot koning laat kro nen. Via de geest van zijn overleden vader verneemt Hamlet dat deze is vermoord door Claudius. De geest eist wraak en dat is het begin van een reeks gebeurtenissen, waarbij de hoofdpersonen in het stuk strijden te gen de ouderen die hun wereld bepalen. Muziektheater Cabaratesk toneel, begeleid door drie musici. Dat is „De grote verwarring" dat voor derde en vierde jaars leerlin gen van beide scholen in de zaal van de Lindeboom wordt gebracht door het Muziektheater. Twee toneelspe lende vrienden voor het leven laten in diverse scènes zien wat die vriend schap allemaal kan opleveren. Het omvangrijke programma van de theatermanifestatie maakt verder Jit de beste boomgaarden: Wkmene, Benoni, Rode Boskoop, Cox ip., James Grieve, Elstar, Elan, Golden Jelicious, Granny Smith, Jona Gold, jarmijn, Lombart de Calville, Prima, leuls Paradijs, Gieser Wildeman, Saint 'amy. Conference, Doyenne du Comi- e en Ie hele herfst en winter lang IN NOG VEEL MEER DINGEN DIE U IN EN GEWONE SUPERMARKT NIET 'INDT, VINDT U WEL BIJ Den Hoorn, elefoon 02226 - 252 'w specialist voor echt Texels lams- lees, en Den Hoorn is dichterbij dan u enkt! Het aan de Hoornderweg staande huisje „De Zon" zal een meter of tien worden verplaatst om ruimte te maken voor het fietspad Den Burg- Den Hoorn. Met het slopen en op nieuw opbouwen van het huis zal al spoedig worden begonnen, los van de aanleg van het fietspad, omdat overeengekomen is dat het huis uiterlijk 1 maart gebruiksklaar moet zijn. „De Zon" is een rekreatief gebruikte tweede woning, eigendom van de verderop wonende familie A.G. Boer- horst. Het gebouw dateert uit de vo rige eeuw en het is het geboortehuis van de heer D. Boerhorst, de vader van de huidige eigenaar. De naam De waarde van de afgedankte kle ding die vorige week op Texel werd opgehaald in het kader van de actie „Geef Max de zak" zal vrijwel zeker worden bepaald op 45 cent per kilo. Dat betekent dat het financiële re sultaat van de actie f 11.700,- is. Hier gaat slechts f 300,- kosten af, zodat de netto opbrengst f 11.400,- is. De helft van dit bedrag komt ten goede van het „Tesselhuus" in De Koog. De rest wordt gebruikt voor uitzending van rheumapatienten naar het kuuroord Badgastein in Oostenrijk. werd er een jaar of twintig geleden aan gegeven en is ontleend aan de historie van de Doopsgezinden in Ne derland. Hetzelfde geldt voor „Het Lam", een naam die is gegeven aan een andere rekreatiewoning van de familie Boerhorst. Geen omweg „De Zon" staat precies in het tracee dat voor het fietspad is gepland. Er is nog overwogen om het pad in een bocht achter het huis om te leggen. Dat was echter geen ideale oplossing omdat de fietsende jeugd dan ge neigd zou zijn de bocht af te snijden door de rijweg op te gaan, waardoor gevaarlijke toestanden zouden ont staan. Ook het leggen van het fietspad aan de andere kant van de weg stuitte op bezwaren omdat hier kabels en leidingen liggen. Identiek Het nieuwe gebouw zal er wat be treft grootte, vorm en kleur precies zo uitzien als het bestaande, afgezien van een raam dat een andere plaats in de gevel zal krijgen. De verplaat sing kost f 110.000,-. Het bedrag wordt opgeteld bij de andere kosten die de gemeente moet maken om de voor het fietspad benodigde grond te verwerven en voor de aanleg van het pad. De totale kosten zullen voor 90% door de provincie worden ge subsidieerd. De verplaatsing van „De Zon" komt dus ook voor 90% voor rekening van de provincie. Scène uit de mime-voorstelling van Mark Kingsford melding van „De Geluksvogel" voor de eerste klassers van LBO en RSG (over een figuur die ondanks allerlei gebreken toch heel gelukkig is omdat zijn grootvader hem als een held be schouwt) en „De op tilt show". In laatstgenoemd stuk (voor eerste en tweede jaars) wordt de draak gesto ken met het tegenwoordig via de massamedia gepropageerde gedrag dat jongeren tentoon zouden moeten spreiden om .erbij" te horen. Het wordt een aanklacht tegen „modieu ze oppervlakkigheid en veronica- gebabbel". Windkracht 8 Dan is er een optreden voor eerste, tweede en derde jaars leerlingen van beide scholen door de groep „Wind kracht 8", die onder het motto „Rond Kaap Hoorn" dansen en liede ren brengt die op lichtvoetige wijze een indruk geven van het harde zee mansleven van vroeger. Aan de workshops die gedurende de manifestatie worden gehouden kan worden deelgenomen door groepen die uit twaalf tot twintig leerlingen bestaan. Op vaak indringende, origi nele en in elk geval instruktieve wijze wordt aandacht gegeven aan Science Finction (Texel in haar jaar 3015), de wereld van de glamour ("Dallasty"), tekenen en handvaardigheid (waarbij met allerlei technieken een enorm werkstuk wordt gemaakt), televisie De werkloosheid onder de mannen is ten opzichte van vorige maand ge daald met twee personen tot 171. Bij de vrouwen is het aantal werklo zen echter met 44 gestegen. De toename van werkgelegenheid in de bloembollen is er debet aan dat de cijfers bij de mannen dit jaar gunstiger uitvallen. In augustus ston den 257 vrouwen ingeschreven bij het arbeidsbureau, in september wa ren dat er al 299, dus een toename met 44. Ten opzichte van vorig jaar zijn de werkloosheidscijfers onder Texelse vrouwen gestegen met 32. Dit komt door de afloop van het sei zoen, inschrijving van schoolverlaters en van herintreedsters. In totaal is 9,5% van de Texelse beroepsbevol king werkloos. De Federatie van Doopsgezinde Zusterkringen houdt woensdag 26 oktober verkoopdag in de kerk in de Kogerstraat. leder is welkom vanaf 10.00 uur. Er is weer van alles te koop: allerlei handwerken waaronder tafelkleden en spreien, breiwerk waaronder trui en, sokken en kinderkleding. Verder bloemstukjes, levensmiddelen, boe ken, curiositeiten, huishoudelijke arti kelen en kleding. Tijdens de dag worden meerdere verlotingen gehou den waarbij aantrekkelijke prijzen kunnen worden gewonnen. Rad van avontuur en „rozenboom" ontbreken niet. In de koffiekamer kan men zich voorzien van koffie met eigengebak ken cake Net als de vorige keren be looft de verkoopdag een zeer gezellige gebeurtenis te worden, waarbij aardige koopjes zijn te halen. Wie spullen kwijt wil die op deze dag verkocht kunnen worden, kan ze maandag 24 oktober a.s. afgeven bij de kerk. en andere audiovisuele middelen (in formatie over wat er komt kijken voor een tv-programma, recla mespots, Texels journaal, videoclips en trucages). In meerdere workshops kunnen de leerlingen zich op allerlei manieren op dramatisch gebied uitleven. Jaarlijks De organisatoren wachten in span ning of of de nieuwe opzet aanslaat. Jan Willem Hidskes: „We hebben ons best gedaan en hopen dat het een succes wordt zodat we elk jaar zo iets kunnen doen" Ouders en andere belangstellenden zullen er ook iets van kunnen bele ven, want het is de bedoeling woensdag- en donderdagavond in de RSG-aula openbare „presentaties" te geven, die in de workshops zijn voor bereid. Vandaag (donderdag) wordt in de Hervormde kerk van De Waal bazaar gehouden ten bate van de kerk. Be zoekers kunnen er tot 22.00 uur terecht. De bazaar is georganiseerd en inge richt door de Hervormdevrouwenvere- niging van De Waal, die er weer iets leuks van heeft gemaakt voor jong en oud. Allerlei nuttige, merendeels zelfgemaakte artikelen worden te koop aangeboden. Er is een goed voorziene handwerktafel. De jeugd kan zich vermaken met de grabbel ton, de hele dag draait het rad van avontuur en er is volop koffie met cake. De komende week staat het LBO- restaurant in het teken van Italië. Verschillende gerechten die men juist niet tegenkomt in de bekende restau rants zullen worden geserveerd. Iede re dag dat het restaurant is geopend zal er een ander menu zijn. De lasag- na's, ravioli, risotto, ragü di carne, za baglione, zaleti enz. kan men komen proberen op de lunches van maandag en donderdag (12.00 - 13.30 uur) en het diner van woensdag (18.00 - 19.30 uur). Het is wel gebruikelijk dat men een dag van te voren reserveert op telefoon 02220 - 2121. Het restaurant is door de leerlingen zelf van sfeervolle versieringen voorzien die bij het land passen. Na deze week verzorgt het Proefko nijn de maaltijden van de verzorgers van workshops tijdens de theater- week van LBO/RSG. Tijdens deze week is 't Proefkonijn op woensdag avond normaal geopend. In december staat het restaurant in het teken van oud-Hollandse gerechten. De gemeente zal per april volgend jaar alleen nog maar de preventieve logopedie van de Texelse school jeugd vergoeden. Verdere behande lingen in de vorm van curatieve logopedie zullen voor rekening van ziektekostenverzekeraars komen. Sinds 1970 betaalt gemeente Texel alle logopedie voor basisschoolleerlin gen in de gemeente. Het ziekenfonds nam namelijk vanaf die datum de kosten niet meer op zich. Tegenwoordig vergoeden vrijwel alle ziektekostenverzekeraars logopedi sche behandelingen wél. Daarom is een voorstel uitgewerkt waarbij de voorziening wordt gehandhaafd maar Zaterdag 22 oktober 1988 KNVB afdeling Noord-Holland MFC-SVO/Z 14.30 uur SVO/Z 2-HCSC 6 14.00 uur Junioren: Watervogels A1-Texel A2 14.30 uur SRC B2-Oosterend B1 12.00 uur Texel BI -ZAP B2 13.00 uur ZDH B1-SRC B3 13.30 uur ZAP C1-Texel C1 13.15 uur Tex. Boys C1-ZDH C1 13.30 uur Texel C2-ZAP C2 13.30 uur Dames: De Koog-BOL 14.30 uur Zondag 23 oktober 1988 KNVB DTS-Texel 14.30 uur KNVB afdeling Noord-Holland De Koog-Sint Boys 14.00 uur Winkel-ZDH 14.00 uur Tex. Boys-DESS 14.00 uur Huiswaard-Oosterend 14.00 uur Texel 2-WGW 3 11.30 uur Tex. Boys 2-Callantsoog 3 12.00 uur Succes 6-De Koog 2 12.00 uur Oosterend 2-Zeemacht 3 12.00 uur Texel 3-HRC 7 14.00 uur ZAP 9-Texel 4 14.30 uur Junioren: Succes A1-Texel A1 14.30 uur Hollandia T A2-Tex. Boys A1 14.30 uur uur het grootste deel van de kosten niet meer door de gemeente zal worden betaald. Preventieve logopedie probeert in een vroeg stadium stoornissen op het ge bied van spraak, taal, stem en ge hoor op te sporen en te verhelpen. Voorlichting is een belangrijk deel van het werk. Deze vorm van logopedie wordt niet door ziekenfondsen ver goed. De gemeente zal dit blijven be kostigen. Het gaat om een bedrag dat tusen de f11.000,- en f15.000,- zal komen te liggen. Toestemming Curatieve logopedie wordt wel door ziekenfondsen betaald, mits er toe stemming is gegeven door een huis arts of een specialist. Dat brengt veel administratieve rompslomp met zich mee voor de schoollogopedisten, die de curatieve behandelingen graag op de scholen willen blijven uitvoeren om het contact met de leerkrachten te behouden en vervoersproblemen van „patiënten" te voorkomen. Zij moeten, als ze een curatieve behan deling nodig achten, eerst contact opnemen met de ouders en via hen met de huisarts van het kind. Deze kan een machtiging voor het zieken fonds verstrekken. Strenger Wethouder Zegers vermoedt dat het aantal kinderen dat wordt behandeld zal dalen. „De preventieve hulp blijft ongewijzigd, maar de noodzaak van curatieve zal strenger worden beoor deeld". Hij benadrukte dat de Kom- passchool geheel buiten dit voorstel staat. Het rijk betaalt voor die school alle kosten van logopedie. Dinsdag 25 oktober a.s, VOORLICHTINGSAVOND KETTINGZAGEN in hotel De Pelikaan. Zie advertentiepagina. Dames: Tex. Boys-KSV Recreatievoetbal: Cocksdorp-Oosterend Texel-De Koog 14.00 uur 10.30 uur 10.00 uur. BARKER'S IJZERHANDEL Ttlaloon 02220-2346 laat 't zien! telefoon 02220 - 2346

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1