Morgen zet ik m'n fiets in de VERVOLG VAN PAG.l Schorren Najaarswandeltocht rond Den Burg Watersportvereniging sluit het seizoen af Vrijdag bazaar in „De Schakel" Burgers gezocht voor beheerscommissie vw Bromfietsonderdeler ontvreemd We in i PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 1 NOVEMBER ij Een dukaat op de bodem van het zwembad van het Eierlandse huis. „Wij kwamen uyt den Oost Gevaeren in een boot En zeuven waeren in getal Maer zes daervan sij doot Belaeden waeren wij met gout Der heijdenen ontnomen En strijdent met het blanke swaert Sijn wij daermee ontkomen Doch niemant sal dees schat ge nieten Een demonenvloeck die rust daerop Den vinder sal het nog verdrieten Erbarmelijck is sijn heilloos lot Sieck niet opdat gij niet suit vinden Daer hepsucht is de deugt van 't kwaet De goutschijn sal U oogh verblinden Sodat men 't beter rusten laet". A. Camp Met dit fraaie rijm begon voor 96 deelnemers vrijdag na 18.30 uur een nieuwe, erg originele, maar ook zeer zware editie van de Weekend Amp- hibische Expeditie. Het speelde zich allemaal af in 1628. Er moest een schat worden gevonden, maar voor het zover was stond de Wampexers nog heel wat te wachten.... De organisatie van de achtste Wam- pex was in handen van Co Koomen, André van der Vliet, Marian van der Werff en Piet Keijzer. Van deze laat ste was het idee om de Wampex in het verleden te laten spelen. Om te voorkomen dat, zoals bij vorige Wam- pexen gebeurde, groepen achter el kaar aangingen, was een systeembedacht waarbij iedereen de opdrachten in een verschillende volg orde kreeg. De opdrachten bestonden uit rijmpjes in het „Oud-Texels", waaruit een be paalde plaats kon worden afgeleid. Daar vond men dan een post waar men een „dukaat" kreeg als de voor gaande opgave goed was volbracht en een aanwijzing waar de volgende opdracht kon worden opgehaald. Daar kreeg men tevens een noodbrief met daarop een tijd waarop deze uiterlijk moest worden geopend. De snelheid waarmee een opdracht werd vervuld was niet van belang, behalve bij enkele specifieke tijdopdrachten. Craegemaeckers Het eerste gedeelte van de Wampex '88 speelde zich af tussen Den Burg, De Waal en Oosterend. Door om schrijvingen als „Tuijnen telt men daer wel tien" (Tienhoven), „De crae gemaeckers in 't draslant" (kempha nen in Waalenburg), „Cleyne beuk in een afgraeving van sant" (leemkuil naast de Hoge Berg) kwamen de deelnemers allemaal vroeger of later terecht bij het kanaal achter Ora et Labora, waar de eerste tijdopdracht was: een flink eind roeien in een vier- persoons kano. Hoewel het instappen bij sommige groepen wel wat proble men gaf, raakte niemand te water. Ook deden zich in de duisternis geen aanvaringen voor. Vuurtorenwachters Met een stevige tegenwind moest koers worden gezet richting de vuur toren. Wachters Lieuwe Visser en Piet Stam waren de organisatie zeer behulpzaam en bleven de hele nacht in en bij de toren om vermoeide deel nemers op te vangen en hen van tekst en uitleg te voorzien Het be klimmen van de toren bij nacht was voor velen ongetwijfeld een unieke ervaring. Het was tevens de start van eennieu- we tijdopdracht. Vanaf de toren was een lichtje op het strand te zien, waar de volgende post stond. Daar ontvingen de Wampexers een rijmpje dat hen verwees naar de Palenbol in de Slufter. Enkele groepen waren niet zo bekend in dat gebied en gingen via de in gang aan de westkant. Dat beteken de een flinke wandeling en menige natte voet, daar flink water in de Slufter stond. Anderen hadden het slimmer bekeken en maakten een snelle tijd door vanaf de Krimweg te lopen. De snelste deelnemers deden over deze opdracht 20 minuten, de langzaamste groep had er meer dan twee uur voor nodig. Zwembad Na nog enkele zware kilometers rond De Cocksdorp en Eierland moesten de deelnemers te water: op de bo dem van het zwembad van het Eier landse Huis lag een dukaat. Enkele groepen die erg veel tijd hadden ver speeld in De Slufter en dus achter waren op het tijdschema werden rechtstreeks naar het eind punt van die nacht op camping De Krim gestuurd. Veel nachtrust was de deelnemers niet gegund. Tot 04.00 uur kwamen groepen binnen en om 06.00 uur werd iedereen gewekt voor het ont bijt. De eerste opdracht begon om 07.00 uur. Over De Krim verspreid waren aanwijzingen verstopt waaruit kon worden afgeleid waar de volgen de post was. De wind, die bij de vorige dag verge leken nog was toegenomen, speelde menigeen parten en een vroege re genbui maakte het er niet aangena mer op. Paardrijden Allemaal in verschillende volgorde kwamen de groepen bij de Herten kamp, De Strooppot, de grafstenen op de speelweide van de Vogelmient in De Koog en het strand bij paal 20, waar in 1928 de Noorse Hoydaehl is vergaan. Er stond de deelnemers nogeen zware opgave te wachten: manege Kikkert had de paarden be schikbaar gesteld voor een rit over het Oude Dijkje! Enkele amazones Het graf van de voormalige waard van het Eierlandse huis. midden in het speelveld van de Vogelmient. onder de deelnemers begonnen opge togen aan de opdracht, maar het me rendeel van de stoere Wampexers werd toch wel wat wit om de neus bij het aanschouwen van de paarde- beesten die moesten worden beste gen. Pieter Jan Boeckel was de enige die werkelijk in de problemen kwam: zijn rijdier had weinig zin in het vol gen van zijn soortgenoten en maakte rechtsomkeert naar huis. Boeckel zag dat niet zitten en sprong er af. Wilhelmus Na de serie opdrachten rond De Koog moest koers worden gezet naar Den Hoorn. Ook het beklimmen van het torentje van het kerkje daar was voor menigeen een unieke ervaring. Bij paal 9 werd een cryptische teke ning uitgereikt die veel groepen de moed in de schoenen deed zinken. Het onmiddellijk opentrekken van de noodbrief bespaarde hen een wandel tocht van zeker tien kilometer. Het eindpunt van de Wampex kwam in zicht bij de uitreiking van een brief met daarop een verklaring van de cij fercode die bij iedere opdracht was gevoegd. Uit die brief was af te lei den dat voor de oplossing een com plete versie van het Wilhelmus nodig was. Wie daar niet aan kon komen en de noodbrief opentrok vond daarin een papier met alle vijftien couplet ten van het volkslied. Als de code goed werd ontcijferd kreeg men een omschrijving waar met enige moeite uit was te halen; De waterput in de tuin van Windyridge. Wie daar niet uit kwam of met wist dat Windyrid- Wampexers te paard Gert Pansier schat de hoogte tot de veilige begane grond. De kano's waren niet erg stabiel. Toch sloeg geen enkele groep om. hoewel dat bij sommigen kantje boord was.. ge een boerderijtje in de Dennen is bij het oude museum stond er verder alleen voor, want een tweede nood brief was niet verstrekt. Dat was de reden waarom enkele groepen pas na 16.00uur het uiteindelijke eindpunt op camping De Bremakker bereikten. „Een ernstige fout was dat, een kin derziekte van het nieuwe systeem", aldus Piet Keijzer. De kort op elkaar volgende opdrachten in een verschil lende volgorde door de groepen afge werkt werd door de deelnemers als zeer positief ervaren. Over de grote hoeveelheid fietswerk was men min der te spreken. De organisatie merkte echter op dat er niet meer fietsen in zat dan in voorgaande jaren (tussen de 100 en 120 kilometer), maar dat de harde wind het extra zwaar had gemaakt. En mensen die opdrachten fout interpreteerden hebben vaak gro te stukken omgereden. Vlieland In de weken voor de Wampex gingen geruchten over een reis naar Vlieland. Die waren niet helemaal uit de lucht gegrepen, want de organisatie is daar inderdaad over bezig geweest. „Ik blijf erbij dat het mogelijk is op Texel een leuke Wampex uit te zetten, zon der in herhaling te vallen, maar dat sluit niet uit dat we ze volgend jaar Het Texe door laats Holl: naas lies i I gesp eilan leen A. misschien tóch naar de overkant sq ren...", aldus Keijzer, die volmondig toegeeft zelf ook de nodige geruclt ten in de wereld te hebben geholp Texe Maar één groep is uitgevallen, vele gaven onderweg bijna de moed op „Ik weet het zeker, morgen zet ik m'n fiets in de krant", aldus een u geputte Wampexer bij het eindpunt Winnaar van dit jaar werd de drie man sterke groep van Nanning Kik kert. Zij haalden de schat uit de pu En nu maar hopen dat de „demone vloeck die daerop rust" hen niet za treffen! I. Nanning Kikkert (29,2) 2. Henk- Keyser (26,4) 3. Peter van Boven (25,10) 4. Peter Hin (25,9) 5. Gert Pansier (25,1) 6. Frank Groeskamp (24.1) 7. Gatske Ikema (23,8) 8. Ja co Trap (23,6) 9. Wally van Beek (23.2) 10. Hans de Porto (22,13) II.ex aequo Tinus de Graaf en Nel Collou (22,11) 13. Erik Hin (22,10) Thijs Molenaar (21,10) 15. Peter de Hoogh (21,5) 16. Olivier Schilling (20,8) 17. Ernst-Jan de Graaf (20,1 18. Bart van Heerwaarden (19,13) 1! Willem Daman (19,7) 20. Gooitzen Kedde (19,2) 21. Erna Kuip (19,0) 21 Jasper Joosten (17,13) 23. Elko Ver meulen (17,8) 24. Remmert Drijver (17,1) 25. Koos Koopman (14,1) 26. Guido van 't Noordende (13,8) 27. Carlo Bakker (11,5) als v gen lien óe vl spits en K man beke te be dia T het hebb dit h' het t medf geen krijgt om c had als S actie de Lf op d daar rust Na d op di meuv laats verw een vlak kandidaat G. Timmer die 14 stemmen kreeg. Vermue kan geen volle periode meer uitdienen omdat hij over 2,5 jaar 65 wordt en dan aftreedt. Grondverkoop De heer J. Kikkert (Hemmerweg 12, Den Hoorn) neemt een vlak bij zijn bedrijf liggend stuk land (2,39 ha) over van het Waterschap. Het land werd gepacht door wijlen de heer D. Terpstra en kwam na diens overlijden beschikbaar. Het Waterschap vond het niet nodig het in eigendom te houden en bood het daarom bij in schrijving te koop aan. Kikkert was met f 48.100,- de hoogste inschrijver. Er waren nog zes andere inschrijvers; de laagste bood f 28.680,- De hoofd ingelanden gingen zonder commen taar met de verkoop akkoord. Vuurtorenweg Het Waterschap heeft de laatste tijd een aantal wegen voorzien van een nieuwe asfaltlaag. Het wegdek komt daarbij hoger te liggen, zodat een voor het verkeer gevaarlijke richel ontstaat tussen wegdek en berm. Daarom wordt na zo'n asfalterings- beurt de berm aangevuld met grond. De wijze waarop en de snelheid waarmee dit gebeurt is de laatste tijd enkele keren onderwerp van kritiek geweest Aanwonenden van de Vuur torenweg vinden dat als gevolg van de asfalteringen die in de loop der ja ren zijn uitgevoerd een veel te groot niveauverschil tussen weg en aan grenzend terrein is ontstaan, wat pro blemen oplevert wanneer men met zwaar rijdend materieel vanaf een erf de weg wil oprijden. Dijkgraaf Dijt deelde mee dat het anvullen van de bermen zo snel mogelijk wordt uitge voerd, maar dat het maken van een aangepast verloop bij de uitritten een zaak van de betrokken eigenaars/aan- wonenden is. Het is raadzaam dat zij dit doen in overleg met het Water schap, zoveel mogelijk gelijktijdig met de wegwerkzaamheden omdat dit het voordeligst is. Gevaarlijk De mededeling van de dijkgraaf dat met het aanvullen van de berm van de Hoofdweg in Eierland minder haast wordt gemaakt en als „stop- klus" wordt uitgevoerd, riep scherpe kritiek op van hoofdingeland Klaas Barendregt. Hij vond dat dergelijk werk onmiddellijk aansluitend op het asfalteren moet worden uitgevoerd omdat een verkeersgevaarlijke situatie niet langer mag voortbestaan dan strikt noodzakelijk is. Dijt legde uit dat een latere aanvulling verantwoord wordt geacht omdat de Hoofdweg breed en nogal verkeersarm is. Bij di- rekt aanvullen zou het nodig zijn een dure aannemer in te schakelen. Als het wat later mag, kan het in eigen beheer gebeuren. Overigens wordt wel direct (binnen een week) een smalle strook langs het wegdek aan gevuld; het ophogen van derest van de berm komt later. Er was ook een klacht (van hoofdin geland Rutten) dat de bermen nu zeer onregelmatig zijn, waardoor het maaien wordt bemoeilijkt. Naar aanleiding van andere vragen in de rondvraag werd meegedeeld dat bij demontage is gebleken dat de paalkoppen van de brug bij het Prins Hendrik-gemaal nog erger weggerot zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Het herstelwerk vordert overigens naar wens. Bij hevige regenval in de zomer (zoals in de afgelopen jaren een paar keer is gebeurd) wordt in De Westen het Zondag wordt een najaarswandel tocht gehouden door wandelsportvereniging „Het Gouden Boltje". Deze laatste tocht van het seizoen start vanuit het „Koffiecen- trum". Weverstraat, Den Burg. De afstanden die kunnen worden ge wandeld zijn 5, 10 of 15 kilometer. Er kan worden gestart van 12.30 tot 14.00 uur. Voorinschrijving is voor deze tocht niet mogelijk. Het in schrijfgeld bedraagt voor leden tot en met vijftien jaar ƒ3,75 en ouderen ƒ4,00. Niet-leden betalen f4,50 en ƒ5,00. Het startbureau sluit na bin nenkomst van de laatste deelnemer, op z'n laatst om 17.30 uur. Volgende evenement van „Het Gouden Boltje" is de statuten-vergadering op 23 no vember. water onvoldoende snel via de sloten afgevoerd, zo bleek uit een klacht van de nieuwe hoofdingeland Giel Kuip. Hij werd uitgenodigd in het kan toor te komen praten, waar dan zal worden bekeken of via de zomer- schouw wat aan het euvel kan wor den gedaan. De watersportvereniging sluit het seizoen af met een mossel-eetfestijn op zaterdag 12 november in het clubschip. Twee gerenommeerde koks zijn aangetrokken en de mosse leters zullen op originele wijze wor den bediend. Niet alleen leden zijn welkom, ook familieleden en kennis sen mogen van de partij zijn. De avond wordt muzikaal omlijst door het duo Cees de Jong en Men- no Keijser. Tussen de gangen doorzul- len weer hoogst opmerkelijke zaken worden verloot. Wie deze avond mee wil maken moet ƒ7,50 betalen. Op geven kan bij de werkgroepleden. Het clubschip zal die avond om 17.00 uur open zijn, het mossel-eetfestijn be gint rond 19.30 uur. Geslaagd Van de I.M.O. cursus middenstand in Den Burg slaagden Tonny van Kop pen en Edo Kooiman alsnog voor hun middenstandsdiploma. Vrijdag 4 november wordt in „De Schakel" in Den Burg de jaarlijkse bazaar gehouden, georganiseerd door de bazaarcommissie van de Hervormde kerk. De opbrengst is de ze keer voor De Schakel zelf want het gebouw is aan een opknapbeurt toe. De bazaar begint om 10.00 uur. Er wordt een uitgebreide collectie artike len verkocht: handwerken, brood, ge- In de beheerscommssie van d'ouwe Ulo zitten afgevaardigden van gebrui kers van het gebouw en van de be volking. Voor deze laatste groep is het moeilijk vertegenwoordigers te vinden die een keer per maand de vergaderingen van de beheerscom missie willen meemaken. D'ouwe Ulo is een gebouw voor de hele Texelse bevolking, maar men kan alleen in vloed uitoefenen op het reilen en zei len als afgevaardigden van die burgerij zitting nemen. Wie zich kan didaat wil stellen of eerst meer infor matie wil hebben, kan terecht bij de Stichting Ondersteuning Welzijns werk, tel. 02220-4300. Vóór de be heerscommissievergadering van 16 november moeten eventuele kandida ten zich hebben aangemeld. bak, etc. Voor de bezoekers staat ook koffie met koek klaar en er kan worden meegedaan aan een verlots (3500 loten) waardoor heel aantrek kelijke prijzen kunnen worden nen, zoals de hoofdprijs ter waarde van f500,- De trekking is 's avonds tijdens het bingospel. Op de bazaar kan verder worden meegedaan aan allerlei spelletjes, ook voor kinderen Er is een rad van avontuur, schiet tent, een rommeltjesmarkt met veel leuke koopjes. Het bingospel begml om 20.00 uur. Om de bazaar te doen slagen heeft de bazaarcommissie hulp nodig, loten wil kopen, rommeltjes voor markt wil brengen en cake wil bak ken, wordt verzocht te bellen met 02220-4010 of 3052. Rommeltjes kunnen in de kerk worden ingelever op vrijdag 28 oktober van 19.00 tol 21.00 uur en zaterdag 29 oktober van 10.00 tot 12.00 uur. Cakes kun nen worden gebracht op donderdag 3 november van 14.00 tot 16.30 uil in „De Schakel". Wie wel spullen heeft maar ze niet zelf kan brengen wordt verzocht via de genoemde te lefoonnumers een seintje te geven. Van het opslagterrein voor oud ijzer aan de Ruigendijk zijn in de nacht van woensdag op donderdag brom fietsonderdelen gestolen. De dief er weinig plezier aan beleven, daard onderdelen onklaar waren gemaakt lond, van l\ king aertje ndoo tersei natie: tlassi 's Mc sony' loop l aanw foutei Marle ny Pa serste se we lunte haaldi sr dm winst te Ko: LTdre haaldi met 1 tweec met f de L2 nu ge uit te pa baan, üejure legen winsti U-dre

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2