„Geen C te hoog" zoekt jeugdig zangtalent „Ecomare": Uitzetten van zeehonden onverantwoord -k pbaaia UAH WET RAADHUIS Oproep na-inenting Herfstvergadering voor Vrienden van het paard „OUDEREN IN HET VERKEER" Voor jeugdmusical in mei Vier winnaars bij sjoelwedstrijden Opbrengst verkoopdag van zusterkring Gewonde zwaan Inbraak Molen nu helemaal zonder wieken suken zwartgeblakerd jor vlam in de pan ezing over historie an de Wieringermeer Hissen dijk en duinenrij luisvuilproblemen Meldt ons drukke evenementen Jacob Daalderschool houdt fancy fair Verkeersbord gestolen R 19 NSDAG 1 NOVEMBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 MEDEDELINGEN VAN B EN W Woensdag 9 november wordt in het Groene Kruisgebouw in Den Burg een na-inenting gehouden tegen DTP, BMR en Rubella (rode hond). Nog niet ingeënte kinderen die hiervoor in aanmerking komen, krijgen een oproep toegestuurd. Voor de na- inentingen tegen DTP en tegen BMR betreft'het de leeftijdsklassen 1978 en 1979. De Rubella-inentmg is van toepassing op kinderen die zijn gebo ren in 1977. Men dient inentingskaart en oproepkaart mee te nemen naar het Groene Kruisgebouw. Wie wèl één of meerdere in aanmer king komende kinderen heeft die men wil laten inenten, maar nog géén oproepkaart(en) heeft ontvangen, kan tóch naar het Groene Kruisgebouw gaan op 9 november. Een vervangen de oproepkaart wordt daar dan als nog gemaakt. De na-inenting vindt plaats tussen 13.30 en 14.30 uur. Er volgt geen tweede na-inenting. Ouders/verzor gers die deze dag zijn verhinderd Vrijdagavond om 20.00 uur houden de Vrienden van Het Paard herfstver gadering in Hotel Rebecca in de Waal. De agenda luidt als volgt: opening - notulen - ingekomen stuk ken en mededelingen - pauze - ver kiezing bestuursleden en een video van Fedde de Jong. Van het bestuur zijn aftredend en herkiesbaar Willem-Jan Bakker, Anneke Eelman en Jan Geus. Aftredend en niet her kiesbaar'is Renske v/d Tempel. Kandi daten zijn Lies Eelman en Fedde de Jong. Het bestuur stelt het zeer op prijs als meerdere leden zich als kan didaat opgeven, wat tot de aanvang van de vergadering kan worden ge daan via Anneke Eelman, bel 2118. maar toch hun kmdlerenl willen laten inenten, kunnen zich tot en met 16 november wenden tot het Groene Kruisgebouw, telefoon 02220-3241 (tussen 16.30 en 17.30 uur). Inlich tingen: op werkdagen van 14.00 tot 16.00 uur op het gemeentehuis, tele foon 02220-3041, toestel 142. Vrijdagmiddag a.s. wordt in „De Buureton" in de Molenstraat in Den Burg een voorlichtingsmiddag gehou den over „Ouderen in het verkeer", aanvang 14.30 uur. De middag wordt verzorgd door de heer P. Visser van de afdeling Den Helder van Veilig verkeer Nederland. Aan de hand van dia's zal hij ingaan op allerlei verkeerssituaties en de wij ze waarop men zich dient te gedra gen om anderen en zichzelf niet in gevaar of in verwarring te brengen. De leiding van De Buureton verwacht dat voor dit onderwerp veel belang stelling zal bestaan, mede omdat de verkeersveiligheid op Texel een actue le aangelegenheid is in verband met het gemeentelijke verkeersveilig- heidsplan, waarvoor de medewerking van de burgerij is ingeroepen. Overigens zal het donderdag niet al leen gaan over het verkeer op Texel maar ook over de vaak heel andere verkeerssituaties die men in de ste delijke gebieden op het vasteland aantreft. Mensen van alle leeftijds groepen komen tegenwoordig regel matig aan de „overkant" en zullen zich ook daar in het verkeer veilig moeten gedragen. Overigens is het een misverstand dat het verkeer op Texel zoveel veiliger is dan ergens an ders. De berichten die men ook in de stilste tijd van het jaar telkens weer in de krant leest over verkeersonge lukken waarbij uitsluitend Texelaars zijn betrokken, spreken duidelijke taal. Een misverstand is het ook dat alleen ouderen onvoldoende op de hoogte zijn van de verkeersregels. De middag in De Buureton is daarom ook voor andere belangstellenden toegankelijk. De tien zeehonden die deze zomer zijn geboren in „Ecomare" zullen voorlo pig niet in de Waddenzee in vrijheid worden gesteld. De directie vindt het onverantwoord om de dieren los te laten zolang niet is bewezen dat het vaccin tegen de beruchte virusziekte afdoende beschermt. De proeven daar mee zijn nog niet afgerond. „Ecomare" huldigt dus een andere opvatting dan het opvangcentrum in Pieterburen, dat inmiddels twee keer een groep ingeënte zeehonden heeft losgelaten en er blijkbaar vanuit gaat dat deze dieren niet ziek kunnen worden. De beslissing om de Ecomare-zeehonden voorlopig vast te houden is genomen in overleg met de deskundigen die bij het vaccinatie experiment zijn betrokken zoals dr Osterhaus en dr Reijnders. Elk jaar worden in „Ecomare" tien Opnieuw kan het dorpshuisbestuur van Den Hoorn terugzien op een geslaagde sjoelavond. Een deelne mersveld van 23 sjoelers zorgde voor een ontspannen sfeer en span nende wedstrijden, met uiteindelijk vier winnaars. Opvallend was het dat de diverse scores beduidend lager waren dan die van het vorige seizoen. Waar schijnlijk speelde de snelheid van de bakken de meeste deelnemers par ten. Aan het einde van de avond werd de volgende stand opgemaakt: Individuele wedstrijd op de wedstrijd- bak: 1. Arie Dijker 576 pt. 2. Harry Bakker 542 pt. 3. Mientje Eelman 532 pt. Individuele wedstrijd op de 6 m. bak: 1. Piet Schneider 114; 2. Martin Witte 108; 3. Peter Bakker 100; Jan Kiljan 100. Groepswedstrijd op de wedstrijdbak: 1 team Ben de Bloois 1086. Groepswedstrijd, series in de 2: 1. team Harry Bakker 283. tot veertien zeehonden geboren. De afgelopen jaren werden deze dieren steeds in oktober of november in de Waddenzee losgelaten, wat ertoe heeft bijgedragen dat de zeehonden hier nog niet zijn uitgestorven. Een groot deel van de thans in de Wad denzee levende zeehonden is afkom stig uit de opvangcentra van Pieterburen en Texel. Nu de besmet telijke virusziekte in het waddenge bied huishoudt heeft het uitzetten van zeehonden die hier onvoldoende weerstand tegen hebben, weinig zin. De kans zou groot zijn dat ze de ziekte krijgen en doodgaan. Veilig In de bassins van Ecomare zijn de dieren veilig, want dank zij de stren ge quarantainemaatregelen is de ziek te hier niet doorgedrongen. Zodra vast staat dat het vaccin bescher ming biedt, zullen ze alsnog worden losgelaten zodat ze kunnen meehel pen met het weer op peil brengen van de sterk teruggelopen stand. De verkoopdag van de federatie van Doopsgezinde Zusterkringen op Texel die woensdag werd gehouden, heeft het bedrag van f7000,— opgeleverd. Op onderstaande lotnummers zijn prijzen gevallen. Deze kunnen worden afgehaald bij de familie Roeper, Ko- gerstraat 20. Lichtblauw: 624, 656, 408, 588, 417, 653, 422, 522, 437, 464, 903. Lichtgroen: 287. Musicalvereniging „Geen c te hoog" heeft plannen voor een jeugdmusi cal, die medio mei volgend jaar voor het voetlicht zal worden gebracht. Men is daarvoor op zoek naar onge veer 25 jongens en meisjes van 10 tot 15 jaar die zin hebben in zingen, dansen en acteren. Wie zich op geeft, wordt uitgenodigd voor een nadere kennismaking op zondag 13 november in dorpshuis „d'Ouwe ULO". De musicalvereniging heeft al heel lang het plan om iets „voor en door" de jeugd te doen, naast het jaarlijks instuderen en uitvoeren van een „ge wone" musical. Dat het vereiste ta lent op Texel aanwezig is staat welhaast vast. Iedereen kent die kin deren wel die zich als veelbelovende acteurs ontpoppen op schoolavon den, feestjes en andere gelegenhe den. „Toch vinden wij enthousiasme belangrijker dan talent. Natuurlijk moeten de kinderen die wij nodig hebben, redelijk kunnen acteren, zin gen en lieft ook nog een beetje dan sen, maar zelfs aan een rastalent heb je niets als de motivatie niet groot genoeg is", aldus Ruud Nooij, die sa men met Clarien Combé en Aris van Zeijlen de artistieke leiding heeft van de jeugdmusical en belast is met het uitzoeken van de jonge acteurs en actrices. Niet vrijblijvend Hij waarschuwt dat het geen vrijblij vende zaak is. Er is meer inzet en in spanning nodig dan bij een gemiddeld schooltoneelstuk. Een half jaar lang moet op zaterdagen van 10.00 tot 13.00 uur uur worden gere peteerd. Gehoopt wordt dat zich veel kandidaten zullen aanmelden uit alle dorpen, zodat de artistieke leiding rui me keus heeft en de rolbezetting dus sterk kan worden. Als kinderen na de „auditie" van 13 november worden afgewezen, hoeft dat niet te beteke nen dat ze minder goed zijn dan de anderen. Er is nu eenmaal een be perkt aantal deelnemers nodig en niet iedereen „past" in debeschikba- re rollen. De in te studeren musical, die onder regie zal staan van Aris van Zeijlen, is inmmidels uitgezocht maar zal nog een bewerking onder gaan. Mogelijk zal de uitvoering in mei niet alleen worden gegeven in „De Lindeboom" voor algemeen pu bliek, maar ook voor de diverse scholen. Éénmalig De kinderen zullen uitsluitend voor deze jeugdmusical worden aangewor ven. Ze hoeven geen lid van de musi calvereniging te worden, het is dus een éénmalige zaak. Wel betalen ze een bijdrage van f 25,- omdat de kosten die met de voorbereiding en uitvoering van de musical zijn ge moeid, erg hoog zijn. Toch hopen de initiatiefnemers dat hun actie onbekend talent aan het licht zal brengen, waardoor men be ter zicht krijgt op het artistiek poten tieel van Texel. Als men op den duur over een aantal vaste jeugdige krach ten zou beschikken, worden de mo gelijkheden om bepaalde musicals in studie te nemen groter. In stilte wordt gehoopt dat het ooit eens mo gelijk zal zijn een musical te brengen waarin zowel kinderen als ouderen belangrijke rollen hebben, zoals „Oliver". Jongens en meisjes die enthousiast zijn, kunnen zich opgeven bij Toos Maas, telefoon 02220-2788. Ze krij gen dan later bericht op welk tijdstip ze op 13 november moeten ver schijnen De politie kreeg zaterdag een tele foontje dat op het strand ter hoogte van paal 22 een stervende zwaan was gezien. Medewerkers van Eco mare werden gewaarschuwd en die hebben zich over het dier ontfermd. Wederom is de Texelse Boyskantine het doelwit geweest van inbrekers. Deze zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag binnengekomen door een deur aan de achterzijde te forceren, waarbij ze voor ongeveer f400,- schade hebben aangericht. De fooienpot met een inhoud van f75,- werd meegenomen, evenals shag ter waarde van f80,- en snoepgoed. De molen van Het Noorden heeft nu helemaal geen wieken meer. Nadat vorig jaar al een wiek werd verloren, stond het monumentale bouwwerk er geruime tijd weinig fraai bij in af wachting van beslissingen inzake her stel en restauratie. Gistermiddag werden door molenbouwer Poland uit Heerhugowaard met een kraan van Aannemingsbedrijf Texel B.V. de laat ste twee wieken verwijderd. De 27 meter lange en nog in redelijke staat verkerende stalen roede blijft op Texel en is voor liefhebbers te koop, even als de restanten van de andere roede. „Van die roede zou je een prachtige brug kunnen maken", aldus de vrij willige molenaars Keijser. „De op brengst gebruiken we dan voor het onderhoud van de molen". De roedes zullen door een nieuwe constructie worden vervangen maar dat duurt nog wel een jaar Op dit moment is alleen een „noodrestaura- tie" aan de orde om verdere achter uitgang van het bouwwerk te stoppen. De kap, waarin bij het onge luk van vorig jaar een groot gat werd geslagen, zal worden hersteld en van nieuw riet voorzien. Tevens wordt de grotendeels verrotte „windpeluw" vervangen. Dat is een 3,5 meter lan ge en 60 centimeter dikke eikenhou ten balk, waarop de as van de molen rust. De oude peluw is door Poland meegenomen om te worden nage maakt. De foto toont de vrijllige mo lenaars bij de juist neergelaten roede, in gesprek met ambtenaar Siem Swinkels, die voor de gemeente de monumentenzaken behartigt. deel van het zwartgeblakerde en deels gesmolten keukeninterieur n huize van de familie L. Kellner, irnhardlaan 6, ontstond zondagmid- g brand door een „vlam in de n"-geval. Dat gebeurde omstreeks 00 uur tijdens het friet bakken. De immen klommen bij de afzuigkap i, waarna een plafondlaag door de :te knapte. De heer des huizes wist pan af te sluiten met de deksel, lar slaagde er niet in om deze naar liten te werken. Elders in de keuken est hij de pan op de vloer laten Hen, waardoor ook dat gedeelte n de keuken in brand dreigde te gen. Uiteindelijk wist Kellner de >or de leden van de Historische areniging Texel en andere be- ngstellenden zal de heer J. Bremer t Wieringerwaard donderdag a.s. an lezing houden in dorpshuis fOuwe ULO. Hij spreekt over de ge- :hiedenis van de Wieringermeer en iet de relatie die dit onderwerp ^eft met Texel. e lezing volgt op het huishoudelijk ideelte van de jaarvergadering van Historische Vereniging, die om ).00 uur begint. De heer Bremer is nateur-historicus, die meerdere pu- caties op zijn naam heeft staan. Hij erkte onder andere mee aan het )ek „Volk aan het Marsdiep". door Klaas Bonne ïar moet straks ons huisvuil heen? it staat nog ter discussie plastic zak, de lege doos t flessie en het bussie rtom, wat onze welvaartstaat in vuil kan produceren if geeft aan de gemeenteraad ?er stof tot debatteren snt de vuilnisbelt raakt vol it moet men constateren schudt de zilvermeeuw aldaar denkelijk zijn veren, aar 'f zeemansvolk van Oudeschild mt nu al in de touwen ndat men daar in het verschiet n overslag wil bouwen, dat gaat ons echt te ver dus een ouwe visser. 'er bewaar ons asjeblieft or deuze grote misser. 3nt nou kenne ze wel zeggen iweskil, wees niet bevreesd aar we benne met ons water eerder bij de dokter weest. ant minister Braks die vreet al jaren beste vissies uit ons net as dank déérfoor komt nou die tzooi n milieu minister Ed nou zullen ze wel zeggen ouwe visser is gestoord gooien wel eens kabeljouwen iar nooit principes overboord. vlammen tóch te doven; de kort daarop arriverende brandweer hoefde niet te blussen. De schade was fors: keukenkastjes en een koffiezetappa raat waren deels gesmolten, andere delen waren zwartgeblakerd en zaten onder het roet, terwijl in de gehele benedenverdieping rook hing. Teso tot verenigingen: Als op Texel evenementen worden georganiseerd die veel mensen naar het eiland trekken, wil Teso graag tevoren op de hoogte worden gesteld. Het is dan mogelijk deze druktepieken op te vangen door ex tra materieel en/of mensen in te schakelen. Teso heeft een verzoek van deze strekking gestuurd aan diverse vere nigingen en organisaties op Texel die zich wel eens bezig houden met eve nementen die bij boot druktepieken van auto's en/of passagiers ver oorzaken. Aanleiding is de irritatie en vertraging die wel eens ontstaat als bij de boot in Den Helder ineens meerdere tou ringcars arriveren met sporters die op Texel meedoen aan een toernooi. Als die allemaal individueel een kaartje gaan kopen, veroorzaakt dat enorme rijen bij de loketten en begrijpelijke ergernis bij andere passagiers. Het aantal medewerkers in de loketruim ten is namelijk afgestemd op een be paalde vervoersverwachting. Als Teso tevoren op de hoogte wordt gesteld kan worden gezorgd voor tijdelijke in zet van extra personeel en/of een ex tra boot. Teso is zelf al zeer tijdig op de hoogte van andere factoren die bepalend zijn voor het vervoersaan bod en wil met deze gegevens de or ganisatoren van dienst zijn bij het bepalen van de meest geschikte da tum waarop een evenement kan wor den gehouden. Het komt er dus op neer dat de bootdienst graag betrok ken wil worden bij de organisatie van dergelijke evenementen. „Op deze manier kunnen wij elkaar helpen elk evenement, hoe bescheiden van op zet ook, al in Den Helder succesvol te laten worden. Het enige dat we vragen is ons tijdig te informeren. Dat kan met één telefoontje 02226-441, vragen naar de heer J.M. Bloem", aldus directeur T. Hoogerhei- de in zijn brief aan de verenigings besturen. De Jacob Daalderschool te Ooster end houdt vrijdag een fancy-fair van 17.00 tot 22.00 uur in school. Om 20.00 uur zal notaris Boswijk de trekking van de loterij verrichten. De hele avond worden broodjes, slaatjes en koppensoep verkocht. De uitslag van de verloting zal in de krant be kend worden gemaakt. Deze week verdween van het bunga lowpark ,,'t Hoogelandt" aan de Cali- forniëweg een verkeersbord. De houten paal waaraan het bord (bete kenis: inrijden van in beide richtingen verboden) was afgebroken. .ffMMJÖhVW '«"I De kerngezonde zeehonden die deze zomer werden geboren in..Ecomare" mogen hun comforta bele verblijf nog even voortzetten.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5