Welfare-vrijwilligsters ïelpen al 20 jaar lang Verheven foto Texelse ringstekers tweede in Nederlands kampioenschap JAN DEKKER wee dames van het eerste uur geëerd Koren zorgden voor goede uitvoering MOET U NA UW PENSIONERING OOK EEN KRANTEWIJK NEMEN? WAARSCHIJNLIJK WEL, VERVOLG VAN PAG. 7 Reconstructie Programma zaalvoetbal BER IJ NSDAG 1 NOVEMBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 9 eenvoudiger en goedkoper om hele series woningen achter elkaar aan te bouwen, dan stukje bij beetje. Zeker is dat het geval als wordt gebouwd op een kleine oppervlakte. De prijzen zijn dan relatief hoog, omdat er geen ruimte is om met hijskranen en ander zwaar materieel te werken. Bejaardenwoningen Op de vraag of ook overwogen is om bejaardenhuisvesting in het plan op te nemen, antwoordt Schilling: „Toen het plan werd ontwikkeld, had de Stichting Bejaardenzorg net de aan leunwoningen bij Sint Jan laten bou wen. Het was voor iedereen nog erg onzeker of die huisjes zouden aans laan. Pas later bleek dat de belang stelling erg groot was. Inmiddels was de uitvoering van het reconstructie plan toen al begonnen en was het te laat om nog bejaardenwoningen in het plan op te nemen. Het was zaak om binnen de exploitatie te blijven; met het oog op de financiële beper kingen waren we bij de woningen aan de Weststraat al gaan stapelen. Bovendien zaten we met de voor waarde dat 50 procent koopwonin gen moest zijn." Nieuwe bejaardenwoningen in Den Burg liggen nu wel in het verschiet Momenteel wordt bij de gemeente gewerkt aan een afgerond plan voor woningbouw in de nabijheid van Sint Jan, in de richting van de Landbouw school. Een ander idee waarmee in de toe komst wellicht iets wordt gedaan, betreft de bouw van nieuwe bejaar denwoningen bij de Gollards, op de plaats van het huidige Jan Dirks- zoord. Het aanleunwoningen-systeem bij bejaardenhuizen bevalt dus goed. Weinig contingenten Recontructieplannen bestaan er ook ten aanzien van Oudeschild, waar dan eveneens plaats is voor nieuwe bejaardenwoningen. Daarna zal de aandacht voornamelijk worden gericht op woningverbete ring. Bij de gemeente maakt men zich zorgen of er nog wel voldoende contingenten voor sociale woning bouw beschikbaar zullen komen. In de premie A-sfeer zal zeker nog meer worden gebouwd; de wachtlijst voor deze woningen is ongekend lang en voor „starters" zijn op Texel nog on voldoende geschikte woningen voor handen. Ook voor deze categorie is aantal te verwachten contingenten niet hoog. Volgens een officiële plan ning van het rijk kan Texel volgend jaar op slechts 28 contingenten reke nen (12 woningwet en 16 premie koop A). Kort geleden was 40 50 contingenten normaal. De Texelse afdeling volkshuisvesting zal zich echter weinig aantrekken van de nota waarin deze voorne mens zijn genoemd. „Wij blijven werken aan harde, goed onderbouw de plannen. Alleen op die manier kunnen we profiteren van door ande re gemeenten niet gebruikte contin genten, die na herverdeling beschikbaar komen." Parachutist Raymond Girbes uit Den Burg deed de afgelopen zo mer mee aan een landelijke foto wedstrijd, uitgeschreven door „Zeeman Textiel Supers". Hij maakte een opname op een paar duizend meter hoogte boven Texel, van een springende collega die een bord met een voor Zee man vleiende slagzin in zijn han den houdt. Er moesten twee sprongen worden gemaakt, voor dat Raymond het plaatje had ge schoten dat hij wenste. Vorige week bleek echter dat het de moeite waard was geweest want hij had de derde prijs gewonnen. De prijs bestond uit een magnetron-oven op, die hij woensdag j.l. bij Zeeman Textiel in Den Burg in ontvangst heeft genomen. ZEEMAN Texelse ringstekers Dick Smit en Ne- lie de Graaf met het paard Zolande zijn tweede geworden bij het Neder lands kampioenschap in Amsterdam. Tot drie keer toe moest een extra ronde worden ingelast, voor de beslissing viel en de Friese combina tie Okkema met de hoogste eer ging strijken. Het Nederlandse ringsteekkampioen schap werd gehouden op het Mu seumplein, midden in Amsterdam. Een deel van het centrum was daar toe afgezet. In de ochtenduren maak ten de 28 geselecteerde combinaties, waaronder zes van Texel, een specta culaire rijtoer langs de hoofdstedelijke grachten. Afgewisseld met diverse shows werd 's middags het ringsteekkampioenschap verreden. Met slecht één ring verschil ging de titel aan de neus van Texelaars Smit en De Graaf voorbij. De punten van de Texelaars: D. Smit 9 pt., W. Goenga 8 pt., R. Eelman 7 pt., W. Zijm 5 pt., J. de Graaf 4 pt., W.A. Siebeling 4 pt. financieel gaan de meeste Nederlanders er namelijk flink op achteruit 70% van het laatst verdiende loon is al met veel, en het kan nog veel minder zijn, als zaken zoals dienstjaren of pensioenbreuk mee gaan tellen. Deze ellende kunnen wij u besparen, als U ons eens Uw pensioensituatie laat berekenen. Daarnaast zorgen wij ook voor het beheer van al uw verzekeringen. Dit geldt niet alleen voor Uw aanvullen de pensioenverzekering, maar ook voor zaken zoals in boedel/opstal, ziektekosten verzekeringen. Kortom, kom eens langs, of bel ons om een afspraak te maken, telefoon 02220-2833 of 02220-5747 ALGEMEEN ASSURANTIEKANTOOR mes: Ider 2-De Koog ndag 30 oktober 1988 IVB xel-Hollandia T, 1-0 IVB afdeling Noord-Holland George-De Koog 2-2 idermeer-Tex. Boys 3-3 sterend-Zaanstad 3-2 xel 2-ZAP 3 2-0 Koog 2-Tex. Boys 2 4-3 Ider 5-Oosterend 2 3-0 C 5-Texel 3 3-1 xel 4-WGW 6 8-3 x. Boys 3-ZAP 9 2-1 nioren: xel Al-JVC A1 5-2 x. Boys A1-LSVV A3 6-0 Vormgeving Ambtenaar Maarten Smit van bouw en woningtoezicht: „We zijn hooguit ietsje verder opgerukt in de richting van de Keesomlaan. In grote lijnen hoefde er aan het oorspronkelijke to taalplan niet veel te worden gewij zigd. Plantsoentjes en verkeersvrije pleintjes waren van begin af aan de bedoeling. Daarnaast was ook de vormgeving en de keuze van het ma teriaal van belang. Bijvoorbeeld de bouwstijl van de woningen op de hoek Weststraat/Molenstraat geeft een goede aansluiting op de panden in de directe omgeving. Voor de meeste huizen zijn witte stenenen ro de pannen gebruikt; dat loopt als een lint door de wijk." De betrokkenen zijn achteraf blij dat ze voorrang hebben gegeven aan re constructie boven verdere ontwikke ling van De Mars. Tegenwoordig zijn minder contingenten beschikbaar, zo dat het plan nooit zo snel had kun nen worden uitgevoerd. Het is Woensdag 2-11-1988 16.45 u. Casino 3-Texel 5 (jl 17.25 u. Casino 2-ZDH (j) 18.10 u. Casino 10-Nissan 2 19.00 u. Gamma-De Krim 2 (d) 19.40 u. ZDH-De Krim 1 (d) 20.20 u. Gempo-Oosterend 2 21.10 u. Casino 6-Klif 1 22.05 u. Casino 9-De Koog 4 Zaaldienst: Texel. Donderdag 3-11-1988 17.15 u. De Koog-ZDH 2 (j) 18.00 u. Selectie A-jun.-De Krim 18.50 u. Nissan-Attent 19.40 u. De Krim 3-Casino 2 20.30 u. Klif 4-De Koog 5 21.10 u. Texel 3-Rab 2 22.05 u. Texel 2-Oosterend Zaaldienst: De Koog. Vrijdag 4-11-1988 17.00 u. Casino 4-Texel 4 (j) 17.40 u. Texel 6-Oosterend 1 (j) 18.20 u. ZDH-Casino 3 19.15 u. Gamma-Ellerman (Am sterdam) 20.05 u. De Krim-Rab 20.55 u. Gamma 3-Jelleboog 21.45 u. Tex. BV 2-Gamma 2 22.35 u. Tex. BV 1-De Koog Zaaldienst: De Krim. Maandag 7-11-1988 16.45 u. Texel 8-Texel 110 17.15 u. Texel 9-Oosterend 2 (j) 17.45 u. De Koog 2-Casino 5 (j) 18.15 u. ZDH-Tex. BV 1 (j) Zaaldienst: Albert Heijn. Woensdag 9-11-1988 16.45 u. Gamma 1-Texel 2 17.25 u. Tex. BV 2-Gamma 2 18.10 u. Mantje 3-Nissan 19.00 u. Casino 1-ZDH 19.40 u. Casino 2-Gamma 2 20.20 u. Albert Heijn-Gamma 4 21.10 u. Casino 8-Jelleboog 2 22.05 u. Klif 3-De Koog 3 Zaaldienst: Casino. Donderdag 10-11-1988 17.15 u. De Krim-Casino 2 18.00 u. Selectie 18.50 u. Oosterend-Casino 8 19.40 u. De Koog 4-Texel 2 20.30 u. Texel-Casino 4 21.10 u. Texel BV 3-Casino 6 22.05 u. Casino 7-NIOZ Zaaldienst: De Muy. Vrijdag 11-11-1988 17.00 u. Casino 3-Texel 6 17.40 u. Casino 1-Texel 3 18.20 u. Attent-De Krim 2 19.15 u. Casino-Sparta 67 20.05 u. ZDH-Mantje 20.55 u. De Muy-ZDH 2 21.45 u. Klif 1-De Koog 2 22.35 u. Mantje 2-Klif 2 Zaaldienst: Jelleboog. mes: 'p. Boys-Tex. Boys 4-4 Mannenkoor en vrouwenkoor gezamenlijk zingend aan hat slot van de uitvoering van zaterdagavond. IFoto Kees Nan DoggerI. de voor twee Welfare-dames die vanaf de oprichting van de afdeling Texel in 1968 actief zijn gebleven: Eelkje Combé-Eelman llinksl en Annie zinga-Kalls. De opvattingen zijn in de loop der ja ren enigszins gewijzigd. Hedentenda- ge is produktie niet de hoofdzaak. Centraal staan de wensen van de deelnemers. Wie meer behoefte heeft aan gewoon een gezellig praatje of een wandelingetje, krijgt van de Welfare-vrijwilligsters geen nul op het rekest. borduren en andere handwerktechnie ken. Deze, met een zwaar woord als „bezigheidstherapie" aangeduide, me thode komt niet neer op handwerken alléén. Begeleiding is ook belangrijk en de vrijwilligsters moeten ook op de hoogte zijn van de ziektebeelden en andere verschijnselen die ze in de praktijk kunnen aantreffen. In het oprichtingsjaar volgden de dames een cursus, bestaande uit een theoretisch en een praktisch gedeelte. De praktij klessen werden verzorgd door een freule uit Haarlem, over de begelei dende kant van het werk verstrekten dominee en huisarts informatie. Na dat de opleiding met goed gevolg was voltooid, had Texel zijn eigen Welfare-afdeling. Eerste voorzitster was mevrouw Wolse. De enthousi aste groep begon met niets: geen geld, geen materiaal engeen deel nemers. Huisarts Van Loon bezorgde de groep meer armslag. Hij regelde een lening van ƒ4000,-. Bovendien zorgden de huisartsen dat de Welfare in contact werd gebracht met in aan merking komende Texelaars. Die lening werd door de vrouwen eerder als last dan als lust be schouwd. Ze wilden het geleende geld zo snel mogelijk terug betalen en stimuleerden daarom de mensen om zoveel mogelijk te produceren. Al vanaf het begin werden er verkoop dagen gehouden, en een uitgebreide collectie handwerkprodukten was dan ook gewenst. De Welfare Texel is momenteel een prima draaiende Rode Kruis-afdeling. Het bestuur is zeer actief en er zijn voldoende vrijwilligsters. Daarin zou mogelijk verandering komen als de kabinetsplannen voor zogenaamde „thuishulp" doorgang vinden. Oude ren en zieken blijven tegenwoordig langer zelfstandig wonen, mede van wege de overbezetting van de bejaar dentehuizen. Hierdoor is een belangrijke rol voor vrijwillig(st)ers weggelegd. Het Rode Kruis is voor alsnog niet blij met deze eventuele zwaardere belasting van colonne- en Welfare-medewerksters. De dames Combé en Huizinga heb ben deze ontwikkelingen de afgelo pen twintig jaar van nabij meegemaakt. Als voorzitster heeft Annie Huizinga er zelfs acht jaar lang enige sturing aan kunnen geven. „Vroeger was het gezellig, nu is het nóg gezellig", zei ze zaterdag in een kort dankwoord. De oud-voorzitster (twee jaar geleden opgevolgd door mevrouw C. Vonk) werd door Rode Kruis-bestuurslid Liesbeth Rijk geken schetst als „een echte leidster, iemand die nooit verlegen zat om een toespraakje en altijd coördinerend be zig was". Mevrouw Combé was twee decennia lang haar tegenpool, maar daarom niet minder gewaar deerd. „Liefst verrichtte zij ha3r werk op de achtergrond, maar je kon altijd op haar rekenen. Bijzonder actief, echt 'n spil." lerdag 29 oktober 1988 VB afdeling Noord-Holland O/Z-Meervogels 3-1 Dme 3-SVO/Z 2 2-0 nioren: xel A2-SVAP A1 niet gespeeld sterend BI-Texel B1 0-15 xel B2-ZDH BI 1-4 xel C1 -Vios (W) Cl 7-0 H C 1-Texel C2 1-14 pillen: sterend D1 -Texel D1 3-1 xel D2-De Koog Dl 0-0 sterend El-Texel E1 3-9 x. Boys E2-De Koog E1 10-0 H E1 -Tex. Boys E3 6-5 xel E2-Texel E3 1-0 x. Boys E1-SVO E2 12-0 Koog F 1-Texel F1 0-12 sterend F2-Tex. Boys F1 1-4 I.C F1-Oosterend F1 4-1 x. Boys F2-Texel F2 1-5 Voor het eerst verzorgden het Texels Vrouwenkoor en het Texels Christelijk Mannenkoor een gezamenlijke uitvoe ring. Het gebeurde zaterdagavond in de Hervormde kerk in Den Burg en er kwamen meer dan 200 betalende be zoekers op af. Het werd een succes, wat met alleen te danken was aan de hoge gemiddelde kwaliteit van het gebodene, maar ook aan het zeer ge varieerde programma. Het was een feestelijke afwisseling van geestelijke en wereldlijke gezangen onder vaardi ge leiding van de respectievelijke diri genten Arie Groen en Martien de Visser. Beide koren traden het groot ste deel van de avond apart en om beurten op maar de drie slotnummers werden gezamenlijk gebracht en toen hoorden de luisteraars dus een ge mengd koor. „De samenwerking is ons goed bevallen; voor herhaling vatbaar", aldus mevrouw T. Welboren-Schreuder, voorzitster van het Vrouwenkoor, in haar slotwoord. t 20-jarig bestaan van de Welfare- leling van het Rode Kruis Texel rd zaterdagmiddag gevierd met i feestelijke bijeenkomst in de O-kantine. Twee dames die in 68 tot de oprichtsters behoorden sindsdien actief zijn gebleven in t Texelse Welfare-werk, werden arbij in het zonnetje gezet. Oud- orzitster Annie Huizinga-Kalis en Ikje Combé-Eelman kregen elk een 'medaille als beloning voor zoveel uw. Jintig jaar geleden nam een groep i zestien Texelse vrouwen het ini- jtief om ook op Texel een Welfare- Beling van de grond te tillen. Dit elzijnswerk voor zieken en ouden fan dagen was destijds niet nieuw; 968 bestond de Welfare Neder- al twintig jaar. De grondgedach- de Welfare is dat de nemers zich weer „nuttig" voe- door het maken van handwerk- jukten. De Welfare-vrijwilligsters ben elk enkele „klantjes" bij wie iuisbezoeken afleggen en dan de doorbrengen met breien, haken,

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 9