Cjrocn 2rwartjJexeU in het hart Bijna 10.000 gasten 3Ïj de Texelse boer Rabobank S J/olgens Stichting Vrije Recreatie: Theaterweek van RSG/LBO nu al een doorslaand succes Loodsmansduin Weekendmenu „Geen plaats voor Wereld Jamboree" Promotieavond voor Texelse WN-afdeling Getuigen gezocht PENSIOEN EN DE FISCUS Gezinsverzorging gaat verhuizen Bestuursvergadering lokale omroep iaadsvergadering Hondenexamens Zon, maan en hoog water PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.329 VRIJDAG 4 NOVEMBER 1988 dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741 liten werktijd deze week tot en met dinsdag a s Tessa de Graaff, Pater Wit- jleln 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639. or advertenties, abonnementen, etc ngeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, efoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 Telefax 02220 - 4111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Texel kan niet als lokatie dienen voor de Wereld Jamboree in 1995, Dat concluderen B en W naar aanleiding van de eisen waaraan een organisa tie van het grote internationale Scouting-kamp moet kunnen vol doen. Het college reageert hiermee op een brief die Scouting Nederland naar alle Nederlandse gemeenten heeft gestuurd. Voor zo'n organisatie komt heel wat kijken. Deelnemers van verschillende nationaliteiten zullen gedurende tien dagen kamperen in een tentenstad van tenminste 30.000 inwoners. Daarvoor is een terrein van tussen 300 en 360 hectaren nodig, ontslo ten door een verharde weg met een breedte van zeven meter. Het terrein zal reeds vanaf 1990 voor activiteiten van Scouting Nederland gebruikt worden. Naar schatting wordt de Wereld Jamboree in tien dagen tijd bezocht door 400.000 personen van wie 40 procent met de auto komt, vele voorzieningen zoals 20 subkam pen, centrale markt, speel- en ligwei- den, een helikopterveld, kamphospitaal en voedselopslag die nen aanwezig te zijn, dagelijks moe ten 25.000 scouts met bussen worden verplaatst en vanaf 1990 zul len er proefkampen van 10.000 deel nemers plaatsvinden. B en W concluderen dat zowel gigantische vervoers- als capaciteitsproblemen zullen ontstaan, en neemt daarom de brief slechts voor kennisgeving aan. In d'ouwe Ulo is maandag om 20.00 uur een promotie-avond van Veilig Verkeer Nederland (VVN). Regionaal consulente mevrouw M. de Wit- Derksen zal een lezing geven over de organisatie en het werk van VVN. Het Texelse gemeentebestuur heeft zich aangemeld voor de landelijke ac tie 25% minder verkeersslachtoffers. De ruim 150 leden van VVN op Texel moeten hun krachten bundelen om hierbij behulpzaam te zijn. Wie niet naar de promotie-avond kan komen, maar wel graag mee wil werken aan een Texelse VVN-afdeling kan contact opnemen met R. Waalewijn, tel. 02208-13303. Ook voor meer infor matie kan men bij hem terecht. Een 14-jarige fietster werd dinsdag middag op de kruising Sommeltjes- weg/Hogereind aangereden door een bestuurder van een blauwe midden klasse auto. De man, die tussen de 50 en 60 jaar wordt geschat, stapte uit en maakte het meisje, dat bij de val ongedeerd was gebleven, allerlei verwijten. Zij had echter voorrang op die plaats. De man reed weg en liet haar met een totaal verbogen fiets achter. Het enige dat het meisje zich nog verder kan herinneren is dat in de auto ook een vrouw zat. Eventue le getuigen worden verzocht de poli tie te bellen, telefoon 02220-2644. Financiële zekerheid voor later en een fiscale aftrekpost voor 1988. Wij adviseren u vrijblijvend over de mogelijkheden. Telefoon 02220 - 4341 Na kantoortijd: 4894 - 4389 of 5622 De laatste hand wordt gelegd aan een reusachtige ..mozaïek"-Van Gogh. Ifoto J. W. Hidskes) sonen. Noordholland telt 90 bij de SVR aangesloten kampeerboeren. Texel nam dit jaar met 9856 perso nen een kwart van de gasten voor rekening, verdeeld over 18 boerener ven. Heel Nederland heeft ongeveer 1200 kampeerboeren, terwijl dit aan tal in 1985 nog 900 bedroeg. Het aantal personen dat dit jaar één of meerdere nachten bij de boer heeft gekampeerd, zou 424.787 bedragen. Navraag bij Van den Berg leert dat deze cijfers niet exact zijn, maar schattingen op basis van ervaringscij fers, gemiddelden, aantallen bij de SVR aangesloten kampeerders (dona teurs) en boeren en aantallen gere gistreerde aanvragen van donateurs. Uitgaande van drie vier personen (één gezin) per kampeereenheid zou dat voor Texel een gemiddelde van 140 180 gezinnen per kampeerboer betekenen. Van den Berg: „Texel springt eruit. Alleen in Zuidlimburg en Zeeland liggen de cijfers veel hoger." Kopieën van de brief zijn verstuurd naar GS van Noordholland, de Kam- peerraad te Amersfoort (een advie sorgaan van de overheid) en de Noordhollandse pers. De stichting voorgezinsverzorging en bejaardenhulp Texel zetelt vanaf maandag in het Ziekenfondsgebouw, Jonkerstraat 6. Het voormalige kan toor van de stichting in de Julia- nastraat is eigendom van de gemeente. Er zijn nog geen nieuwe gegadigden voor. Donderdag 10 november, is om 20.00 uur een algemene bestuursver gadering van de lokale omroep. Het dagelijks bestuur doet verslag van de verrichte werkzaamheden en geeft een overzicht over de stand van za ken nu. Er zal worden gesproken over het begin van de uitzendingen en over de financiering van de omroep na de subsidieperiode van vier jaar. Niet alleen bestuursleden, maar alle Texelaars die de lokale omroep een warm hart toedragen (en ook critici) zijn welkom. De vergadering is in de Buureton, wat meteen de mogelijk heid geeft om na afloop even een blik in de in aanbouw zijnde studio te werpen. Stenend zingt de hoofdrolspeler dat hij eenmaal In zijn kistlial dolblij is met een Fristie Ifoto J. W. Hidskes) Na twee dagen was het al duidelijk: de theaterweek van de RSG en het LBO is een doorslaand succes. Hoe wel de voorbereidingen tot in de puntjes waren verzorgd, hing het welslagen af van de reacties van de leerlingen. Die reageerden positief. De enthousiaste begeleiding door studenten van de Utrechtse theater school is zeker debet aan het succes. Ruim 300 leerlingen kunnen deze week kennis maken met theater in de meest uitgebreide zin. Naast een serie voorstellingen worden deze week een aantal workshops gehou den. Deze verschillen zeer qua onder werp. Een werkgroep over televisie verdiepte zich in het maken van een script, het spel en de opnamen voor een goed programma. Er wordt een programma van onge veer een uur gemaakt dat waar schijnlijk op de kabel zal worden uitgezonden. Kleding maken, verhalen schrijven en je eigen verhaal goed voor het voet licht brengen gebeurde in werkgroe pen met veelzeggende namen als Dallasty, Texel in het jaar 3015 en Horror. Met eenvoudige materialen als landbouwplastic, aluminiumfolie en karton werden de meest fantasti sche en bizarre uitdossingen ge maakt. Ook werden acrobatische hoogstandjes en levende piramides uit de show- en circuswereld ingestu deerd. Wat steeds voorop staat in de workshops is het aantonen dat thea termaken op wat voor manier dan ook moeilijker is dan de meesten denken. Russenkerkhof Straattoneel, decorimprovisaties en stem/beweging worden ook behan deld in werkgroepen. Door leerlingen zelf gemaakte en verzamelde de corstukken zijn op door hen zelf ge kozen plaatsen op Texel opgebouwd. Zowerden fraaie decors opgebouwd op het Russenkerkhof en in de We- zentuin achter het gemeentehuis. Veel leerlingen voelden zich een beet je gegeneerd bij het straattoneel. Angst voor herkenning door vrienden en bekenden speelde daarbij mee. Een talentenjacht, het journaal en een reclame zijn gemaakt voor het onderdeel „televisie". Een zingende hoofdrolspeler bezweert op zijn doodsbed dat hij blij is met een Fristi in zijn kist(ie) Een blijvend karakter heeft het werkstuk dat de groep materiaalver werking maakt. Zo'n 80 leerlingen to veren een heuse Van Gogh van twee bij twee meter van materialen als gips, hout, kralen, karton, plastic enz. Geluiden De voorstellingen van „beroeps" le verden verschillende reacties op bij de leerlingen. Het optreden van mime-artiest Mark Kingsford was een groot succes. Hij hield het publiek in zijn greep en met name de act waar bij twee leerlingen hem moesten as sisteren bij het maken van geluiden, leidde tot veel enthousiaste reacties. Marjan Berk had minder succes bij de 14- en 15-jarigen dan bij de plat telandsvrouwen. „Het Volk" speelde op magistrale wijze een moeilijk stuk van Heyermans. Twee spelers namen samen zeven rollen voor hun rekening en met verve. Opvallend is de grote behulpzaamheid van Texelaars aan de theaterweek. Door een dubbelboeking bleek een geplande zaal niet vrij, maar de Thijs- seschool stelde haar ruimte meteen beschikbaar. Firma Schoorl, PEN, Nl- OZ en Ecomare gaven camera's en statieven te leen en in jeugdherberg Panorama konden de studenten uit Utrecht en Amsterdam worden on dergebracht. Wie geinteresseerd is in de theaterweek is donderdagavond welkom in de aula van de RSG. Om 20.00 uur zullen enkele workshops een optreden verzorgen. in 1 maart tot 9 september 1988 kampeerden naar schatting na tienduizend mensen bij de boer op Texel. Dit cijfer noemt T. van den Berg uit Meerkerk, voorzitter van de Stichting Vrije >creatie (SVR), in een brief aan het Texelse college van B en Met de brief reageert de stichting op de gemeentelijke eis gin september dat de Texelse kampeerboeren binnen tien da- n de tenten en caravans van hun erf moesten hebben verwij- rd. De SVR schrijft „verbijsterd te zijn om het gemak en de Ifzuchtigheid waarmee de gemeente een niet gering aantal eristen de deur wijst". De zon komt 6 november op om 7.44 en gaat onder om 17.02 uur. Maan: 9 november N.M. Springtij: 11 november - Gebonden aspergesoep Vlaamse stoofschotel gebakken aardappelen puree, sla, witlof stoofpeertjes, bloemkool IJs met advocaat f27,50 telefoon 02226 - 590 Hoog water te Oudeschild: Vrijdag 4 november 3.30 en 15.56 Zaterdag 5 november 4.50 en 17.37 Zondag 6 november 5.51 en 18.34 Maandag 7 november 6.40 en 19.21 Dinsdag 8 november 7.24 en 20.03 Woensdag 9 november 8.06 en 20.42 Donderdag 10 november 8.47 en 21.18 Vrijdag 11 november 9.26 en 21.51 Zaterdag 12 november 10.01 en 22.16 Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Aan het strand is het een uur eerder hoog water. idere citaten uit de brief: „Een rigo- is en, ons inziens, onnadenkend sluit, dat slecht te herleiden schijnt pure discriminatie van de op he ilbare wijze rust en ruimte bieden- kampeerboeren en hun elgroep", en: „Het is een rechtson- lijkheid van de eerste orde dat bur rs en boeren binnen een provincie kennelijk zeer subjectieve gronden n recreatiebeleid door de keel krij- n gewrongen (als er al sprake is t beleid)." Ongezouten kritiek dus t de SVR, waarbij achttien Texelse rnpeerboeren zijn aangesloten, (genuanceerd ook, zo moet worden (stgesteld. Immers, het college liet I brief met enige tegenzin de deur tgaan omdat het zelf geen moeite ld met een aantal van vijf kampee- fenheden per erf. Zoals bekend wil- s de gemeenteraad afgelopen zomer ij wijze van proef maximaal vijf Imo- ile) kampeermiddelen per boerenerf staan, hiermee vooruitlopend een wijziging in het bestem- insdag 8 november vergadert de meenteraad, aanvang 19.30 uur. |e agenda: Opening. Vaststelling volgorde stemming; Vaststelling besluitenlijst vergade- tg de dato 11 oktober 1988. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. Beantwoording raadsvragen. Reparatie voegwerk C.V.O.-school Den Burg. Aanvraag artikel 74 Wet op het ssisonderwijs Lubertischool De iog. Handbrandmeldingsinstallatie en recte lijn alarmcentrale C.V.O.-school Den Burg. Schoollogopedie. Vaststelling bestemmingsplan Den jrg-Zuid. Voorbereidingsbesluiten ten be- )eve van het bouwplan van de he- n T. A. N. Schermer, T. J. Kuip en lichting Agrarisch Museum. Overzicht Onvoorziene uitgaven. Beschikbaarstelling krediet ten hoeve van het verplaatsen van een Dning in verband met de aanleg itspad Hoornderweg. I. Aanvraag gemeentegarantie ichting Lokale Omroep Texel. Wijziging Algemene Politieveror- ■ning Texel. i. Benoeming ambtenaar burgelijke and. mingsplan buitengebied. Volgens dat bestemmingsplan is niet meer dan één kampeereenheid toegestaan. Ge deputeerde Staten van Noordholland stak daar echter een stokje voor; GS verleende geen medewerking aan de proef. De gemeente trad echter niet op tegen overtreders. Wél werd een inventarisatie gemaakt en aan de hand daarvan ging aan het eind van de zomer, toen het kampeerseizoen vrijwel ten einde was, een brief uit naar de betreffende kampeerboeren. In de brief aan B en W stelt voorzit ter Van den Berg echter dat „het ar gument dat GS geen medewerking willen verlenen, een niet terzake doend argument is. Immers, de ge meente voert in het kader van de Kampeerwet een geheel eigen be leid." Een onjuiste redenatie van de SVR-voorzitter. Het gaat in deze na melijk niet om de toepassing van de Kampeerwet, maar om tegenstrijdig heid met het bestemmingsplan. En déérover heeft GS wel degelijk iets te zeggen. Desgevraagd zegt Van den Berg: „Ik noem dit oneigenlijk machtsgebruik van GS. In de rest van Noordholland mogen wél meer tenten per erf wor den geplaatst en als de gemeente de Kampeerwet wil toepassen, dan moet dat gewoon kunnen. GS moet maar vooruitlopen op die voorgeno men wijziging van het bestem mingsplan. En als de gemeente zo graag meer tenten per elf wil, dan moet zij geen brieven gaan schrijven naar kampeerboeren maar in het ge weer komen tegen die beslissing van GS. Het lijkt er sterk op dat de ge meente haar oor laat hangen in de richting van de commerciële recreatie-ondernemers." Groeiende behoefte Van den Berg wijst erop dat kampe ren bij de boer een financieel rug- gesteuntje kan betekenen voor in moeilijke tijden verkerendeagrarische bedrijven. Als nog zwaarder argu ment voert hij aan dat sprake is van een sterk groeiende behoefte naar deze kampeervorm. Enkele door de SVR geregistreerde cijfers: in 1985 kampeerden 20.600 personen één of meerdere nachten bij de boer in Noordholland, in 1986 27.000, in 1987 36.600 en dit jaar 39.932 per- Zondag zijn IPO-examens voor vier leden van Hondenclub Texel en twee leden van Hondenclub Julianadorp. Het geheel staat onder leiding van keurmeester Tokkie uit Almere. Het begint om 9.15 uur met speuren bij De Atlas aan de Hoornderweg. Om 11.30 uur is appèl bij Rien sans peine aan de Rozendijk en rond 13.30 uur begint het spectaculaire pakwerk. Be langstellenden zijn welkom.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1