urocn/warts I axels in hat fourth Wer ouderensalons op nieuwe veerboot Nieuwe golf van olieslachtoffers r; a" ry cr ssssswas u»» WW HT MMMMtS Totaal ca. 36 zitplaatsen laldadigheid Aanrijding *2iffi£ amomar Stropers gepakt Uw koopsom-gulden is bij ons een daalder waard Assurantiën Hypotheken SIEBE WAAIJER Collecte voor diabetes Daders op het kerkhof.... Letsel door aanrijding Inentingen Theaterweek voor herhaling vatbaar JPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.330 DINSDAG 8 NOVEMBER 1988 ledactie Parkstraat 10 ot Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 angeveld De Roov BV-, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, W I Lf IT V f V W Bankrelaties. Amro Bank nr. 46 99.17.636 elefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 k v y Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. MEDEDELINGEN VAN B EN W veroiijt voor minder validen Ouderenverblijf Extra tochtdeur Zo zullen de salons voor ouderen en minder validen op de rijwielgangen worden ingebouwd. De tekeningen moeten in eikaars verlengde worden gezien en brengen dus de situatie op één rijwielgang in beeld. èso is van plan in de nieuwe veerboot „Schulpengat" vier mak- elijk te voet bereikbare salons voor ouderen en minder validen e maken, met zitplaats voor totaal ongeveer 36 personen. Ie salons zullen afgescheiden gedeelten van het jwieldek vormen en krijgen de beschikking over toiletten en een offieautomaat. Door een systeem van extra tochtdeuren en entilatie met overdruk, wordt voorkomen dat ouderen en invall en last ondervinden van lawaai en stank die van brommers af- omstig is. Ik verblijf krijgt een oppervlakte van ngeveer vijf bij twee meter. De bij- ehorende toiletgroepen (voorzien an invalidentoilet) worden vier bij vee meter. Tegemoetkoming ;so komt hiermee tegemoet aan de ezwaren die van de zijde van de ou- erenvertegenwoordigers waren inge- racht tegen het oospronkelijke plan Dor een veel kleinere ouderenaccom- mdatie op het rijwieldek. Teso leende dat de capaciteit toereikend ras aan de hand van tellingen van assagiers die in aanmerking zouden amen om van het makkelijk toegan- alijke verblijf gebruik te maken, maar e ouderen vochten dat aan en we- ïn op de de in toekomst sterk door mende vergrijzing van de ederlandse bevolking waardoor het antal slecht ter been zijnden zal toe- amen. Er moesten dus meer zit- iaatsen voor ouderen komen met ahoud van de ruimte die beschik baar is voor rolstoelen. Eén extra gro te salon per rijwieldek bleek gnmogelijk omdat de leidingen en ■appen in de schachten daarvoor ■sen ruimte bieden, zodat het Bureau ■aor Scheepsbouw uit Bloemendaal laarom twee salons (een voor invall en per rijwielgang heeft ontworpen. Ventilatie i iedere salon komt een koffieauto- laat en zodanige ventilatie dat er teeds overdruk is waardoor uitlaat- assen niet naar binnen kunnen. De alons zijn gelegen tussen twee auto- latische deuren, waardoor tocht vrij- rel is uitgesloten. iso heeft verder in het bestek voor st nieuwe schip laten opnemen dat B trapleuningen doorlopend moeten lorden. Ook daarom was tijdens een ijeenkomst op 1 juni j.l. door verte- i de nacht van vrijdag op zaterdag ebben onbekenden een ruit bij su- ermarkt Maas in Den Burg inge- :hopt. De politie stelt een nderzoek in. rie Texelaars in de leeftijd van 31, 8 en 17 jaar zijn in de nacht van za- irdag op zondag bekeurd wegens et uittrappen van lantaarnpalen en ndere baldadige activiteiten. genwoordigers van ouderenorganisa- ties gevraagd. De Teso-direktie heeft het plan ter in zage gegeven van de organisaties met het verzoek erop te reageren. Daarbij is meegedeeld dat de indeling van de salons, het aantal zitplaatsen en de keus van het meubilair nog niet definitief is. De eindbeslissingen worden tijdens het bouwproces genomen. Molengat Het is de bedoeling dat Teso voorlo pig alleen de „Schulpengat" vanouderen- en invalidensalons voor ziet. Mede aan de hand van de erva ringen daarmee en de financiële mogelijkheden zal te zijner tijd wor den besloten wat er op de bestaande „Molengat" zal gebeuren. Het aan brengen van de voorzieningen in het bestaande schip vergt ongeveer een kwart miljoen gulden. Een bijkomend probleem is dat het bouwen van de salons vrij veel tijd vraagt en daarom niet binnen de periode van een ge wone dokbeurt kan worden uit gevoerd. Roltrap Teso-direkteur T. Hoogerheide ziet weinig heil in de bouw van roltrap pen op de haventerreinen, ondanks de hoopgevende uitlatingen die president-commisaris Bob Bakker daarover in de laatste aandeelhou dersvergadering deed. Hoogerheide: „Ook als een roltrap wordt gemaakt, zal die geen aansluiting kunnen ge ven op de gewone salons. Bejaarden en invaliden zullen dan dus toch nog een trap opmoeten. Dat vind ik half werk en daar voel ik weinig voor". Voor roltrappen zal bij de op handen zijnde herinrichting van het haventer rein bij de aanleginrichting van 't Hornje echter wel ruimte worden vrij gehouden. Een 34-jarige Texelse wilde maandag morgen vanaf de Westerweg linksaf de Kleiweg inslaan met haar auto, maar lette niet goed op het tege moetkomende verkeer. Daardoor botste ze vrijwel frontaal tegen een 29-jarige Texelse automobilist. Beide wagens raakten zwaar beschadigd. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. RIJWIELDEK Toiletgroep Ouderenverblijf Door twee jachtopzieners zijn vorige week een 28-jarige man uit Koeken- gen en een 33-jarige inwoner van De Cocksdorp betrapt met een vangkooi. De kooi werd in beslag genomen en de nog levende fazant die er in zat kreeg zijn vrijheid terug. Vraag nu offerte voor uw hoogste pensioen! bij: W 02220 - 5207 Van 14 tot en met 20 november wordt de landelijke collecte „Geef's voor diabetes" gehouden, zo ook op Texel. In alle dorpen zal worden ge collecteerd. Diabetes (suikerziekte) ontstaat als de alvleesklier geen of onvoldoende insuline aanmaakt. Dat is een hor moon dat de lichaamcellen toeganke lijk maakt voor suikers in voeding. Mensen met suikerziekte kunnen op het oog net zo leven als andere men sen. Dat is echter maar schijn: ze moeten altijd de balans tussen voe ding, beweging en insuline in de ga ten houden. De ziekte is ongeneeslijk en er kunnen zich complicaties bij voordoen, zoals blindheid. Onderzoek naar de oorzaak, erfelijkheid en voor koming van de ziekte is noodzakelijk. Dat wordt deels gefinancierd met de opbrengst van de collecte. Binnen drie dagen is een aanzienlijke hoeveelheid vogels, voornamelijk zeekoeten, vol olie bij Ecomare bin nengebracht. Rijkswaterstaatmensen hebben nog zo'n meer vogels vol teer en olie rond Texel gezien. Ook van de andere Waddeneilanden ko men alarmerende berichten. Het lijkt op het begin van een nieuwe olie ramp. De kustwacht speurt met een vliegtuig naar daders. „Maar die lig gen natuurlijk op het kerkhof", aldus Ecomare-medewerker Henk Brugge. In deze tijd van het jaar worden ge middeld vijf olieslachtoffers per dag bij Ecomare binnengebracht. Zeekoe ten trekken na een broedperiode in de zomer in Schotland en Scandina vië naar de Noordzee. Vooral bij de stroomgaten tussen de eilanden vin den ze veel voedsel, zoals jonge ha ring. Olie is eigenlijk altijd op zee te vin den. Afgewerkte olie van schepen of hoeveelheden die „per ongeluk" bij booreilanden overboord gaan. De hoeveelheid hoeft niet eens zo groot te zijn, als het toevallig bij een groep overwinterende vogels in de buurt in het water komt zijn de gevolgen de sastreus. De grote sterfte onder de eidereenden in 1985 werd veroor zaakt door een vat met maar 200 li ter olie dat overboord was gegaan. Alarmfase 1 De vogels die met olie in aanraking komen worden „lek", hun verenkleed is niet meer waterdicht. Door het koude zeewater krijgen ze longontste king. Sommigen krijgen olie binnen doordat ze aan hun veren plukken en die sterven aan vergiftiging. Als bij Ecomare meer olieslachtoffers dan normaal worden binnengebracht, treedt „alarmfase 1" in werking. Mensen van Natuur, Milieu en Fauna beheer (NMF) worden gewaar schuwd. Zij proberen te one oruipenae zeekoet, ivas geen redding meer mogelijk. De olie hod op meerdere plaatsen gapende wonden in de vogelhuid gevreten Kort na het nemen van deze foto werd het dier uit zijn lijden verlost. inventariseren hoe groot de ramp is, wat de oorzaak is en waar deze zich voordoet. De vogels die bij Ecomare binnenko men, veelal gebracht door strand- wandelaars of medewerkers van Rijkswaterstaat, krijgen eerst een week of twee rust. Ze worden flink gevoerd met bliek (jonge haring) in die periode. „We nemen ze zo min mogelijk in handen, want daar zijn ze als de dood voor en ze zijn erg stressgevoelig", aldus verzorger Rens van der Zwaag. Na het aansterken volgt het wassen met een speciaal oplosmiddel. Het afspoelen van de vogels na die wasbeurt is erg belang rijk, want het oplosmiddel is minstens zo slecht voor ze als de olie! Door zichzelf veel te „poetsen" brengen de dieren hun vetklieren weer op gang en wordt hun veren kleed weer waterdicht. Afmaken Tussen de nu binnengebrachte koeten en alken zitten een paar exemplaren die er erg aan toe zijn. „We besluiten niet gauw om ze af te maken, of ze moeten echt helemaal onder een dik ke laag zitten. Meestal bekijken we eerst even of ze nog wat aanster ken", aldus Van der Zwaag. De olieslachtoffers van afgelopen da gen waren in een goede conditie. Dat zegt echter niets over hun kans op overleven. Een 71-jarige fietser uit Den Burg ver leende vrijdag bij het oprijden van de Beatrixlaanvanuit de Gasthuisstraat geen voorrang op een 73-jarige auto mobilist uit die plaats. De fietser werd met licht letsel naar de dokter gebracht. Vogelleed.. Morgen (woensdag) worden tussen 13.30 en 14.30 uur nainentingen ge houden in het Groene Kruis gebouw te Den Burg. Bij de oproep in de krant van vorige week waren enkele leeftijdsklassen vergeten. De nainen- ting is voor: DTP: 1978, 1979, 1983 en 1984 BRM: 1978, 1979, 1983 en 1984 Rubella (rode hond): 1977. Oproepkaarten zijn verstuurd. Deze moet, met de inentingskaart, worden meegenomen naar het Groene Kruis- gebouw. Extra tochtdeur Vier dagen lang stonden RSG en LBO bol van het theater. Totaal ne gen professionele voorstellingen pas seerden de revue. Bijna 800 leerlingen namen deel aan deze theaterweek die zij voor herhaling vatbaar vonden. Het zit er dus dik in dat volgend jaar weer zo'n evenement wordt gehou den. De kinderziektes waarmee de organiserende schoolvoorstellingen commissie had te kampen, zullen dan tot het verleden behoren. Als een probleem werd ervaren dat de gewo ne lessen gewoon doorgingen naast de theaterbezigheden. „Wie niet met een workshop bezig was moest ge woon naar school en vooral door het huiswerk dat daarvoor moest worden gemaakt kwamen sommigen in tijd nood", aldus Jan Willem Hidskes, do cent en tevens commissielid. De workshops werden begeleid door studenten van de theaterschool uit Utrecht en leerlingen van de mime- opleiding uit Amsterdam. Volgend jaar zullen meer academies worden verzocht een aandeel te leveren. Ge dacht wordt aan een conservatorium, de filmacademie, de toneelschool en de kleinkunstacademie Ook zouden door deze instellingen enkele voor stellingen kunnen worden verzorgd. „Dat drukt de kosten een beetje, want die professionele gezelschappen die we nu hadden sloegen wel een gat in het budget", aldus Hidskes. Parodie De brugklassers hadden woensdag middag pech. De voorstelling „Ge luksvogel" door Martin Mens ging niet door omdat het boekingsbureau een fout had gemaakt. Dat werd donderdag echter ruimschoots goed gemaakt door het Muztheater, dat een parodie op de vele televisiequiz zen ten beste gaf. De vijfde en zesde klassers kregen woensdag een zeer goede bewerking van Shakespeares' Hamlet getiteld „De prins van Dene marken" te zien, door de groep Duizel. Koffieautomaat In De Lindeboom werd woensdag en donderdag „De grote verwarring" op gevoerd door Michèl en Martin voor derde en vierde klassers. Het stuk deed z'n naam eer aan, want maar weinig scholieren begrepen er iets van.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1