Export Texels schaap nu ook naar de USSR ■x „Niet langer gebonden aan maximaal tekort f160.000, Joh C. Roeper bemiddelde bij transactie Onverwacht blijk van waardering PTT maakt feestje van omschakeling Aanschaf douche-tijdregelaar Molenkoog: PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 8 NOVEMBER 11 Omdat hij nergens op gerekend had, stond hij vrijdagochtend in zijn gewone burgerkloffie voor zijn commandant tijdens een offi cieel ,,Alle Hens" op het terrein van de Joost Dourlein-kazerne: de 38~iarige Rob Marreveld uit Den Burg. De matroos eerste klasse van de operationele/nauti sche dienst was onder valse voorwendselen naar de mariniers kazerne gelokt om hem als ver rassing een „Blijk van waardering" te kunnen geven, een officiële tevredenheidsbetui- gingdie in combinatie met een geldbedrag door de Koninklijke Marine wordt toegekend aan ma rinemensen die hun taak op uit zonderlijk goede wijze hebben verricht. Marreveld was vanaf 2 maart 1981 op De Mok werk zaam als LCA-bestuurder en be heerder kabelgat en daarnaast belast met algemeen onderhoud, zoals schilderwerk op het kazer neterrein. In deze functies had Marreveld een opmerkelijke be kwaamheid en inzet aan de dag gelegd, wat door de comman dant, luitenant-kolonel der mari niers H.G. Roffel, zeer lovend onder woorden was gebracht in het „Blijk van waardering". „Zijn zeer goede initiatieven, bijzonder positieve instelling, zeer grote vakbekwaamheid alsmede zeer groot improvisatievermogen heb ben ertoe bijgedragen dat de opleidingen bij de Joost Dourlein- kazerne op professionele en effi ciënte wijze konden worden uitgevoerd". Aanleiding voor de huldiging was het feit dat Marreveld de afgelo pen week voor het laatst op de Mok was. Hij is overgeplaatst naar de operationele school in Den Helder. Na een kort ziekbed is toch nog onverwacht van ons heengegaan mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa Marinus Bakker echtgenoot van M. L. Bakker-Hartlooper, Ridder in de Orde van Oranje Nassau op de leeftijd van 83 jaar. M. L. Bakker-Hartlooper T. Witte-Bakker D. Witte Astrid en Jeroen Texel, 7 november 1988 „St. Jan", Beatrixlaan 45, 1791 GA Den Burg Gelegenheid tot condoleren donderdag 10 no vember van 19.30 - 20.30 uur in „St. Jan". De crematieplechtigheid zal plaatsvinden op vrijdag 11 november om 10.00 uur in het cre matorium te Schagen, Haringhuizerweg 3. Na de crematieplechtigheid is er nog gelegen heid tot condoleren in het crematorium. Dinsdag 8 november De gemeenteraad vergadert in het baarheid en grotere wolproduktie. Na gedegen onderzoek werd gekozen voor het Texelse schaap, dat zeker wat de vleeskwaliteit betreft een naam heeft hoog te houden. Naast het kruisen, wil men zich in Moldavië ook toeleggen op het raszuiver fok ken van het Texelse schaap. Vandaar honderd ooien zijn meegenomen, en een groter aantal rammen dan beno digd voor kruisen. Wie ooit in dit ge deelte van de Sovjet Unie verzeild raakt, loopt dus de kans om ergens in het heuvelachtige gebied een kud de „echt Tesselse" schapen aan te treffen. Schaap benaderde Roeper om de be nodigde geschikte exemplaren bijeen te zoeken. De firma kende de Texelse commissionair in rundvee, schapen en melkgeiten al langer dan vandaag en wist dat hij alle kneepjes van de schapenexport in zijn vingers had. Roeper was niet alleen betrokken bij export naar diverse Europese landen, maar ook naar bijvoorbeeld Brazilië en het Midden-Oosten. Talenknobbel Zoals gezegd moest worden gewacht tot eind september alvorens de Rus sen arriveerden. Dierenarts Sjekir en veeteeltdeskundige Tsjornomorets van het Russische ministerie van land bouw logeerden in een hotel in Leeu warden, maar zouden het eerste weekend worden opgevangen door Roeper. Van ondernemende activitei ten kwam evenwel niets terecht. „Bij de firma Schaap had men gezegd: Roeper jij redt je wel met je talenk nobbel. Die Russen bleken echter nog geen vijf woorden over de grens te spreken. Zonder tolk was het een verschrikking, maar toch moest ik ze een weekend lang zien te vermaken. We zijn toen maar wat schapenwei landen langsgereden, ik heb ze Oosterend laten zien en ook de Geor gische begraafplaats. Ik merkte dat ze dat waardeerden. Op dat moment dacht ik echter: ik wou maar dat ik hier nooit aan was begonnen", vertelt Roeper. Maandag kwam echter een tolk, en die bleek een gouden greep. De man bleek een zoon van een Kl-directeur Eén netnummer per 1 december Donderdagmiddag 1 december zal feestelijk en officieel luister worden bijgezet aan de ingebruikstelling van de nieuwe digitale telefooncentrales en de glasvezelkabelverbindingen en het tegelijkertijd invoeren van één netnummer voor heel Texel. In de telefooncentrale aan de Waal- derstraat in Den Burg zal in aanwe zigheid van een grote schare genodigden om 15.25 uur de ope ningshandeling worden verricht door Ir RP. 't Hoen, bedrijfsdirecteur van PTT Telecommunicatie. Verder ver meldt het programma toespraken van burgemeester A. Schipper en direc teur drs H. Beijer (directeur PTT Tele communicatie district Haarlem), een rondleiding door de nieuwe centrale met een hapje en een drankje, optre den van de Basin Street Five dixie- landband en een lasershow. Honderd ooien en vijftien rammen van het Texelse schapenstam boek maakten vorige week een enkele reis richting Sovjet republiek Moldavië. Het transport vormde de bezegeling van een doorbraak: het was namelijk voor het eerst dat Nederlands wol vee naar de Sovjet Unie werd geëxporteerd. Dat de keuze is ge vallen op juist het Texelse schaap, betekent een erkenning van de kwaliteit van „ons" ras; de Russen hadden niets aan het toeval overgelaten en pas na grondig onderzoek kwam de definitieve se lectie tot stand. Iemand die daarover kan meepraten is Joh. C. Roeper uit Oosterend, die als contactpersoon voor de Friese ex porteur Schaap optrad. raadhuis, aanvang 19.30 uur. De afdeling Stamboomonderzoek van de Historische vereniging Texel komt bijeen in dorpshuis d'Ouwe ULO, aan vang 20.00 uur. Ook niet-leden zijn welkom. J. Knippenberg en J. Moens geven een dia-lezing over hun zeiltocht naar Spitsbergen op de Ringavond van de Hervormde vrouwengroepen in de kantine van het LBO. 20.00 uur. Voor de Vrouwenbond FNV geeft Jan Wiering een lezing met reisdia's in De Buureton, aanvang 20.00 uur. Woensdag 9 november De Fotokring Texel heeft voor leden en belangstellenden een bijeenkomst in d'Ouwe ULO; 20.00 uur. Donderdag 10 november Het algemeen bestuur van de Stich ting Lokale Omroep Texel heeft een openbare vergadering in De Buureton; 20.00 uur. De raadscommissie voor welzijnsbe leid heeft in het raadhuis een open bare vergadering, aanvang 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer bespreking van de voorgenomen aan schaf van een douche muntautomaat voor zwembad Molenkoog, de draina- Drie intensieve weken hield Roeper zich met de transactie bezig. Als commissionair is hij wel het een en ander gewend geraakt in de afgelo pen dertig jaar, maar toen vorige week woensdag de schapen op de vrachtauto werden gezet, slaakte hij een zucht van verlichting. Niet alleen de traagheid van de twee betrokken Russische experts had Roeper de handen meermaals ten hemel doen heffen, méér nog speelde de taalbar rière danig parten. Na de inschake ling van een tolk kon weliswaar het Russische vertrouwen worden ge wonnen, maar bleven de Russen vol hardden in langdurig, volgens strenge regels verlopend onderzoek, alvorens zij hun keus bepaalden. Van de ruim honderd uitgeselecteerde dieren was ongeveer tien procent af komstig van het oorspronkelijke land van herkomst, Texel dus. Van vier Texelse fokkers werden tien V/2-jarige ooien gekocht en één ram. Uit Fries land kwamen drie rammen en één schaap, de overige dieren werden uit gezocht bij Noordhollandse schapen- fokbedrijven. Om 115 geschikte dieren bijeen te krijgen, was lang geen eenvoudige klus, verzekert Roeper. „Méér had ik er echt niet bij elkaar kunnen schra pen. Tdch moet ik zeggen dat de Russen een hele beste partij mee naar huis hebben genomen. Alleen: de keus was niet zo groot meer. Ze kwamen namelijk zeer laat in het sei zoen, eind september, terwijl we ju ni/juli hadden afgesproken. Door visum-problemen waren de Russen toen echter verhinderd. Dat was jam mer, want voor het Texelse schaap is Oosterender Joh C. Roeper bracln de Russi sche delegatie in contact met Nederlandse schapenfokkers. de belangstelling enorm en dus wa ren er al zeer veel goede dieren ver kocht toen de Russen arriveerden." In april was de bal aan het rollen ge gaan, toen de firma Schaap de Rus sische order had rondgemaakt. Dit in het Friese Dronrijp gevestigde bedrijf handelt al bijna een eeuw in vee. Als een der grootste exporteurs van Ne derland op dit terrein bestaan ook al sinds 25 jaar handelscontacten met de Sovjet Unie. Tot dusver werd naar het Oostblokland uitsluitend stam boekrundvee geëxporteerd (voorna melijk drachtige vaarzen). Kruisen De schapen zijn bestemd voor de re publiek Moldavië. Het lokale veever- beteringsinstituut aldaar zocht naar een schapenras waarmee het eigen Moldavische schaap kon worden ver beterd. Oogmerken waren verhoging van de vleeskwaliteit, betere vrucht- Dierenarts Sjekir llinksl en veeteeltdeskundige Tsjornomorets houden een oogje in het zeil tijdens het inladen van de geselecteerde schapenvlaI voor het vertrek uit Nederland vorige week woensdag. (Foto: Alger Meekma) en had zodoende van huis uit begrip van agrarische termen. Dat droeg er in belangrijke mate toe bij dat lang zaam maar zeker het vertrouwen van de Russen kon worden gewonnen. Traag Roeper, die zelf van flink opschieten houdt, moest in de eerste dagen en gelengeduld opbrengen. Voor de eer ste dag had hij met tien Noordhollandse boeren afgesproken. Slechts twee bedrijven werden hele maal afgewerkt, voor een bezoekje aan de overigen was die dag geen tijd meer. Roeper: „Ongelooflijk wat ze allemaal wilden weten. Ze deden alle dieren wegen, en maakten overal aantekeningen van." De tweemans-delegatie zocht bijvoor beeld geen dieren uit die in de verte verwantschap met elkander hadden. Ook kwamen uitsluitend twee- of meerlingen in aanmerking, met het oog op het vruchtbaarheid-aspect. De wolproduktie was voor Roeper en zijn Nederlandse collega's natte vinger-werk, omdat het stamboek daarvan geen gegevens meer bijhoudt. Gevraagd hoe hijzelf zoiets ergens in een vreemd land zou aanpakken, ant woordt Roeper: „Aan één kant geef ik ze best gelijk dat ze het naadje van de kous willen weten. Maar ik zou ter plekke alleen keuren en het stamboeknummer noteren. Op kan toor kunnen die stamboekgegevens wel worden bekeken. Dan kun je veel meer bedrijven op een dag bezoe ken." De traagheid bleek ook een kwestie van de kat uit de boom kijken. De Russen wilden eerst weten welk vlees ze in de kuip hadden: voor het zelfde geld zouden ze beduveld kun nen worden. Na enkele dagen zorgde een telefoontje naar de Sovjet handelsdelegatie in Amsterdam er voor, dat de samenwerking verbeter de. De Russen bleken vanaf dat moment beter te vertrouwen in Roe- per's adviezen. Opvallend was het dat de twee kameraden in contacten met instanties waar „Rijks" voor stond snel genoegen namen met in formatie, terwijl ze bij hét orgaan, het kantoor van het Texels Schapenstam boek, nogal argwanend deden. Het leek voor hen een onbegrijpelijke zaak dat een simpel certificaat met handtekening en stempel voldoende was. Na twee weken was een partij van 113 ooien en 15 rammen bijeen ge zocht. Op 12 oktober werden de dii ren ontvangen in een weiland ergen in Friesland. Onder zeer strenge quarantaine-voorschriften vond daai de vetinaire keuring plaats. Omdat het toch de tijd van het jaar was, werden tevens drie rammen ter dek king bij de schapen gezet. Woensdi 2 november werden de dieren door een Duits transportbedrijf afgehaald voor een minstens twee dagen en nachten durende reis. De twee Russen drukten Roeper de hand: „Het zal wel de laatste keer zijn dat wij elkaar zien." Daarmee b doelden ze niet dat het meteen ook de laatste schapentransactie was weest (integendeel volgens Roeper) maar dat een volgende keer waar schijnlijk andere experts worden uit gezonden. Tevens werd Roeper uitgenodigd om in de Sovjet Unie langs te komen wanneer zich onver| hoopt problemen zouden voordoen Roeper antwoordde diplomatiek: koord, maar alleen als er een tolk mee mag." Tl Door de aanschaf van een systeem dat het gebruik van de douches in zwembad Molenkoog in goede ba nen leidt, acht wethouder Piet Ze- gers zich niet langer gebonden aan zijn eerder gedane uitspraak het ex ploitatietekort van het bad te beper ken tot ƒ160.000,-. Betekent dit dat de gemeente nu niet langer een limiet hanteert ten aanzien van de exploitatie van Molenkoog? Wethouder Zegers verklaart desge vraagd dat dit niet zo mag worden uitgelegd. „We zullen wél blijven pro beren om binnen die ƒ160.000,- te blijven, dat blijft ons streven. Maar door deze aanschaf, als gevolg van een voorstel door de gemeenteraad, zie ik me gedwongen méér uit te ge ven dan oorspronkelijk in de bedoe ling lag. Begrijp me goed: ik verwijt de raad niets en ga het voorstel ook uitvoeren, maar ik weet niet of het voor hetzelfde bedrag kan." Bij de overname van het bad van de RST, twee jaar geleden, zei de wet houder dat de gemeente zal proberen om jaarlijks niet meer dan ƒ160.000,- in Molenkoog te stoppen. Voor het eerste jaar dat het bad in gemeente lijke handen zou draaien (1987), werd een begroting opgesteld die zelfs een tekort van ƒ130.000,- niet over schreed. Achteraf bleek dat goed ook, want door een tegenvallend be zoek konden de in de begroting ge noemde cijfers niet worden gehaald en kwam het werkelijke tekort in de buurt van de „maximale" ƒ160.000,-. De exacte cijfers van het in septem ber afgesloten seizoen 1988 zijn nog niet bekend. Voorafgaande aan het eerste seizoen, in april 1987, had de gemeenteraad tijdens de discussie over het Molenkoog-exploitatieplan al voorgesteld om munt-automaten bij de douches van het zwembad Molen koog te installeren. Zo zou op het gasverbruik van de warme douches kunnen worden bespaard. Warme douches worden door het publiek weliswaar als een belangrijke service verlening ervaren, het nadeel is ech ter dat (jeugdige) zwemmers misbruik maken door veel te lang onder de douches te staan. Alvorens over te gaan tot het aan brengen van muntautomaten zijn de voor- en nadelen hiervan onderzocht. Enkele nadelen bleken moeilijk op te lossen. Vervolgens werd gezocht naar alter natieve systemen om tot verminde ring van het gasverbruik te komen. In 1987 is het aantal douches op be paalde tijden gehalveerd, hetgeen een besparing op het gasverbruik oplever de van 1100 kubieke meter (ten op zichte van 1986). Nadeel was dat tijdens piek-uren het aantal douches niet toereikend is, omdat de op non- actief gestelde douches niet tijdig kunnen worden bijgeschakeld. Een permanente oplossing was derhalve gewenst. Het college van B en W heeft onlangs gekozen voor een systeem, dat centraal vanuit de kas sa kan worden bediend en het ge bruik van elke douche afzonderlijk kan regelen. Het systeem kost ƒ2.242,-. In Cinema Texel draait om 20.00 voor de Cineclub en andere bio scoopbezoekers „Less than Zero", een film die een rauw en doordrin gend portret geeft van een teenagers uit Beverly Hills, kinderen van filmproducenten, makelaars en advocaten. Al vroeg hebben ze ken nis gemaakt met sex, drugs en volslagen liefdeloosheid, ze zijn uit sluitend op consumptie gericht. Gele speelt geen rol en een toevallig ge haald tentamen wordt door de ouders al gauw beloond met een sportwagen. „Het enige dat ik niet heb, is iets te verliezen", zegt een van de hoofdpersonen. De film werd geregisseerd door Marek Kanievska. Gedurende een half uur voor de aan vang van de voorstelling bestaat ge legenheid om zich als lid van de Cineclub in te schrijven. ge van de spelgelegenheid te Oude] schild en het jaarverslag inzake binnen- en buitensportaccommo daties.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2