De organisatieproblemen van een explosief groeiende teelt Jaap Hoogenbosch leeft van en vóór lelies ,,/n korte tijd ontzettend veel mensen nodigf/ Oud-gastarbeiders telen nu Hollandse elies in Polen owler Peter Veldman aoit 835-serie „Kotex" exposeert meer dan 400 dieren JSDAG 15 NOVEMBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 9 stroom Poolse gastarbeiders naar de Nederlandse bloembollen is duidelijk: geld. Hoogenbosch: „Een Pool zei eens tegen me: of je staat of ligt in Polen, maakt niet uit. Oftewel: ze verdienen daar allemaal even weinig. De Polen die hierheen komen zijn bij zonder gemotiveerd, bereid om hard te werken. Hier kunnen ze twee maandsalarissen op een dag verdie nen. Na drie maanden in de lelies ontvangen ze evenveel als in tien jaar tijd in Polen". Jaap Hoogenbosch is zeker niet de vaste prijzen. Voor de export van de ze soorten werkt dit fantastisch; voorverkoop is voor twee, drie jaar gegarandeerd." Bestaat er gevaar dat de markt op korte termijn instort? Hoogenbosch: „Nee. In heel Nederland zijn het laat ste jaar 20 procent méér lelies opge zet, maar de vraag overtreft nog altijdhet aanbod. We worden soms gek gebeld." Een „interessante" eigenschap van lelies met betrekking tot de export, is de mogelijkheid tot invriezen. Voorts Lelies en Polen: twee onafscheidelijke begrippen in de bloem bollensector. De arbeidsintensieve Hollandse lelieteelt doet jaarlijks vele Poolse mannen en vrouwen naar Nederland trekken. Hoewel vorig jaar van overheidswege deze tijdelijke migratie aan banden werd gelegd, zijn de Oostblok-arbeïders nog niet van de Nederlandse akkers gebannen. Lelies telen stijgt namelijk explosief in populariteit zodat aan de vraag naar arbeid binnen de landsgrenzen moeilijk kan worden vol daan. Iemand die hier alles over kan vertellen, is Texelaar Jaap Hoogenbosch. De aan de Rozendijk woonachtige bloembollenkweker kan dat zelfs in het Pools aap Hoogenbosch (34) werkt al inds zijn jeugd in de bollen. Van va- er Piet leerde hij de kneepjes van et vak en nam in 1978 diens be- rijf over. Een paar jaar geleden deed aap de narcissen en tulpen aan de ant en schakelde volledig over op ilies. De produktiecapaciteit nam dit lar toe met 35 procent, en ook vo- g jaar al groeide het bedrijf met enzelfde percentage. Nooit eerder ezat Hoogenbosch 22 bunder lelies n nooit eerder had hij in de herfst 0 man personeel nodig. Een organi- atieprobleem waar hij met veel in- entiviteit een oplossing voor vond: ankzij een door hemzelf bedachte erieschakeling van sorteermachines n lopende banden heeft hij de ver werkingscapaciteit met liefst 100 rocent weten op te voeren. en zonnige dag, begin november *1988. Het toch zeer ruime erf van de Mmilie Hoogenbosch aan de Rozen- flijk vertoont veel gelijkenis met een parkeerplaats in Den Burg-centrum tijdens folklorewoensdag. Maar toch: 'n alledaags verschijnsel. Het drie jtaaanden durende lelieseizoen trekt ftn hoop volk. In de eerste plaats Rxelaars: mannen en vrouwen voor Iwie het horecaseizoen voorbij is, werkzoekenden geplukt uit het >estand van het gewestelijk arbeids bureau in Den Burg, huisvrouwen op Eoek naar een bijverdienste. Dan de ategorie buitenlanders. Niet bij de G aangesloten landen zijn het :erkst vertegenwoordigd: Polen voor- maar ook Israel en Marokko. Een laar Italianen hebben hun warme tuisland eveneens verruild voor ons Dude kikker(ei)landje. Tenslotte, dit ar voor het eerst aanwezig op ïxel, de noorderlingen: werkloze riezen, Groningers en Drenten. Een iit dat onlangs via het arbeidsbu- iau in de publiciteit kwam. aap Hoogenbosch blijkt de initiatief- emer ervan. Zijn verklaring: ,,ln de lies heb je in korte tijd ontzettend Bel mensen nodig. In mijn geval Aeelt een extra probleem: één van Ie soorten die ik teel moet eerder uit e grond dan andere lelies. Dat be eft een import-lelie uit Israel, die zo- ra de zomer op zijn eind loopt, wil aan groeien. Voor ons bollenkwe- ers is dat het moment om de bollen 1 rooien. Dit jaar begonnen we daar- lee in de laatste week van augus- is. Voor het rooien heb je niet Dveel man nodig, maar voor de ver werking wél. Vanaf de tweede week an september ben ik wat dat betreft olop in bedrijf, ongeveer een maand roeger dan de andere leliekwekers". Overbrugging uist in de periode voorafgaand aan e herfstvakantie is het moeilijk om an voldoende personeel te komen, e scholen zijn weer begonnen en de leeste seizoenwerkers kunnen nog >t en met de herfstvakantie hun aantjes in de horeca of logiessector ehouden. De beperkingen inzake de inschakeling van Polen betekenden voor Hoogenbosch een extra handi cap. Genoeg redenen om bij het arbeids bureau te vragen om arbeidskrachten buiten de eigen Noordhollandse regio aan te trekken ter overbrugging. Na een lang gesprek ging men op het arbeidsbureau akkoord; een actieve bemiddeling werd toegezegd. In totaal kwamen 27 positieve reac ties binnen uit de provincies Fries land, Groningen en Drente. Daarmee was voor Hoogenbosch de kous nog niet af. Hij moest namelijk ook voor woonruimte zorgen. Vorig jaar kon hij zijn niet-Texelse personeel nog onderbrengen op her en der op Texel verspreide adresjes, maar dit maal had hij meer onderdak nodig. Het lukte hem onder meer om zes vakantiehuisjes op de „Uyterstekoog" in Gerritsland te reserveren; Hoogen bosch sloot huurcontracten af voor drie maanden. Daarmee kwam hij echter enigszins in de knel, toen van de 27 aangemelde noorderlingen er slechts vijftien kwamen opdagen. Huilend weg En daarvan zijn er nu nog maar ne gen over: „Zes mensen konden door diverse oorzaken hier niet aarden. Zeer vervelend waren de gevallen waarbij de mensen huilend wegliepen bij de lopende band in de schuur. Dat betrof langdurig werklozen, mensen die zeven of acht jaar niet meer aan de bak waren geweest. Ze wilden gréég, maar het ging echt niet. Heel tragisch." Niettemin verwacht Hoogenbosch dat hij volgend jaar in grotere mate een beroep op mensen uit het noorden des lands zal kunnen doen. „Ik denk dat zich een soortgelijke ontwikkeling kan voordoen als bij de Polen. Eerst kwamen er ook maar een paar hun geluk hier beproeven, maar dat breid de zich binnen de kortste keren als een olievlek uit. De noorderlingen die nu nog bij me werken, hebben het prima naar de zin. Via mond-tot- mond-reclame zullen volgend jaar on getwijfeld meer mensen meekomen", zegt Jaap Hoogenbosch. Wat had hij dit jaar zonder noorder lingen moeten beginnen? Hoogen bosch: „Rooien had geen problemen opgeleverd, maar de verwerking zou aanzienlijke vertraging hebben opge lopen." Beeldhouwer In de afgelopen jaren heeft Jaap Hoogenbosch een bijzonder goede re latie opgebouwd met zijn Poolse werknemers. Eén Pool, die nu al voor de zesde keer op Texel werkt, heeft op grond van zijn ervaring inmiddels een leidinggevende positie verworven temidden van het overige personeel. Hoogenbosch vertelt dat het door gaans niet de mensen met de minste baantjes zijn die de stap naar het Westen maken. „Vaak mensen die een goede opleiding achter de rug hebben. We hebben hier een landbouw-ingenieur, wegenbouwkun dige, psycholoog, onderwijzer en ook twee kunstenaars. Eén, 'n beeldhou wer, benut de schaftpauzes om werkstukken te maken van zijn colle ga's hier in de lelies. Binnen twee mi nuten schetst hij een levensecht portret en hij heeft al eens een schit terend gelijkend borstbeeld van pa- piermaché gemaakt." Hoogenbosch opent een aanrechtkastje in een hoek van de schuur. Trots toont hij het laatste kunststuk van de beeldhou wende Poolse leliewerker: een beeld van Hoogenbosch' echtgenote. Hoogenbosch geniet mede het respect van zijn Oosteuropese werk nemers omdat hij hun moedertaal spreekt. Geleerd van deeerste lichting Polen die in Nederland op bezoek kwam. Omgekeerd kunnen enkele Po len zich nu redden in het Nederlands. De contacten strekken nog verder: sinds drie jaar is Hoogenbosch regel matig op bezoek in Polen. Om met aanstaande werknemers kennis te maken en kennissen op te zoeken. Met een drietal ex-werknemers heeft Hoogenbosch een unieke band: zij te len Hollandse lelies in Pools akker land. Dat gebeurt met door Hoogenbosch opgestuurd plantgoed en bijbehorende chemicaliën. De Po len planten de lelies en sturen de op brengst na een jaar retour naar Texel, waar ze op Hoogenbosch' bedrijf worden verwerkt. Tevoren spreekt Hoogenbosch hiervoor met de Polen een prijs af. Het gaat niet om grote partijen; alles bijeen wordt nauwelijks een bunder opgezet. Méér is niet mo gelijk, omdat de middelen ontbreken in Polen. Jaap Hoogenbosch: „Alles gaat met de hand. Soms gebeurt het uitploegen zelfs met een paard. De grond is in aanleg prima voor lelie teelt geschikt, maar is nogal arm om dat de landbouwgronden té intensief worden gebruikt. Daardoor is de kans op ziekten ook groter." Overigens was er een flinke papier winkel voor nodig om deze samen werking officieel rond te krijgen. Volgens Hoogenbosch is hij de enige Nederlandse leliekweker die dit doet. Onlangs toonde een collega uit Bree- zand echter eveneens interesse. Gemotiveerd Het „geheim" van de jaarlijkse De ondernemer en zijn bedrijf. Op de achtergrond is een deel van de vijftig seizoenwerkers bezig aan de door Jaap Hoogenbosch zelf bedachte produktielljn van sorteermachines en lopende banden, hetgeen een verdubbeling van de produktiecapaciteit tot gevolg had. zijn de produktie-voorwaarden op Texel gunstig. „Texel heeft veel goede grond voor lelies. Vooral het oude land is geschikt, bijvoorbeeld het Hogeberg-gebied staat daar al zeer lang om bekend." Rollensorteermachine Met recht trots is Hoogenbosch op zijn vernieuwde verwerkingssysteem dat is opgesteld in één der schuren. Het betreft een produktielijn met een lengte van liefst 35 meter, 20 meter machines méér dan vorig jaar. Afhan kelijk van de maat van de leliebollen worden nu 140 a 160.000 lelies per dag verwerkt, het dubbele van vorig jaar. De grote winst zit in het laatste gedeelte van het verwerkingsproces. Nadat de bollen ruwweg waren ge sorteerd, werden ze in kisten gezet, om later op leesbanden te worden uitgezocht. Nu gaat alles in één moeite door: de bollen worden gesor teerd op maat, schoongemaakt, ge teld en uitgezocht. Niet moet worden gedacht dat Hoogenbosch een nieu we machine heeft uitgevonden of zo iets. Wél heeft hij door logisch nadenken bestaande machines met elkaar op een verrassende wijze ge combineerd, daarbij gebruikmakend van nieuwe snufjes zoals hypermo derne telmachines. De nieuwe „rol lensorteermachine" werd geïnstalleerd door een in bloembollen-apparatuur gespeciali seerde fabrikant uit Breezand. Diverse overkantse collega's („met veel grotere bedrijven dan ik") zijn in middels nieuwsgierig een kijkje ko men nemen. Zij lieten blijken gecharmeerd te zijn van de door Hoogenbosch bedachte opstelling. Jaap: „Als ze me willen naapen, vind ik dat prima. Ik ben een tevreden mens. Lelies zijn m'n hobby en m'n werk tegelijk. Ik leef ervan en ik leef ervoor." enige Texelse bollenkweker die op le lies is overgeschakeld. Ook anderen zien er toekomst in en zijn met enke le partijen begonnen. Het lelie-areaal op Texel is de laatste jaren explosief toegenomen. Hoogenbosch begon tien jaar geleden met een half bun- dertje, naast anderhalve hectare nar cissen. Thans heeft hij 25 soorten lelies op 22 bunder land Er zijn twee forse schuren bijgebouwd, één schuur heeft een uitbreiding onder gaan en hij heeft drie man vast per soneel in dienst (naast de onontbeerlijke steun van familie). Wat is er eigenlijk zo aantrekkelijk aan de ze toch arbeidsintensieve teelt, die zich bovendien wat betreft rooien en planten in een koud jaargetijde af speelt? Voor sommigen blijkt dat laatste juist een reden. Om de voor bollenboeren meestal stille winterperiode op te vul len, is de lelieteelt een oplossing. Jaap Hoogenbosch noemt de lelie teelt „om meerdere redenen interes sant". Ten eerste financieel: „Dat heeft te maken met licenties. Voor de betref fende licentiesoorten zijn landelijk af spraken gemaakt over de maximale oppervlakte die mag worden opgezet. Overproduktie is verboden. Dat heb ben we onszelf opgelegd ter bescher ming van ons produkt. Vrijwillige beperking, noemen we dit systeem. Het gevolg is een goede afzet tegen Ier Veldman van het bowlingteam Koogel heeft een record neerge- I door een magistrale 835-serie te oien, die als volgt was opge- uwd: 184, 246, 191 en 214. Te- nstander La Casserole met Marjan n Schaik (204) en John van haik (224) verloor ondanks deze stekende scores dan ook met S-1'/2. try Verseput begon met een 189 me en bezorgde Strandplevier 2 de 1 overwinning op de Kegelvreters, 'ar Remco de Beer met een 212 me begon. Jan Mantje met twee games van 181 bezorgde de Luwe Boshoek de eerste 3-2 zege op de Lamperije. Kwartet met Rina Drijver in de hoofdrol, die een 212 baanrecord op baan 1 zette, wist een 3-2 over winning op Texel BV te halen, waar Angelien Bakker nog 149 gemiddelde gooide. Hans Lasthuizen met twee goede games voor Dubbel El haalde de 4-1 binnen op De Jutter. Strand plevier 1 wist een mooie 608 serie te gooien. Met name hoofdman Harry van Splunter stond ouderwets te knallen: 214 en 202. Kakelvreugd moest dan ook het onderspit delven met 1-4. Reisburo Texel boekte een 5-0 op De Deurdouwers, mede door subliem gooien van Gre Penha 212 en een 750 serie en Joop van Hove 202 en 222. Trap en Jaspers haalde een 3-2 overwinning. Nu was Hotel de Weal het slachtoffer. IBS tegen Tabakshop Centrum 2 werd een spannende partij van uitersten. Kees Keyzer gooide voor Tabakshop Cen trum 2 een 713 serie en Dennis Beumkes voor IBS haalde een 201 game en een 722 serie. Ook Menno Schuyl met 207 stond goed te bow len. CBK veegde met 5-0 de vloer aan met het X-team. Bij Tabakshop Centrum 1 stond Mieke Flens met 209 en een 726 serie goed te knal len, daarentegen gooide Ria van Heerwaarden een 174 game voor de Spare Timers. Toch ging de 4-1 naar eerstgenoemde Hanneke Veldman begon met een 157 game tegen de Sommeltjes, die dan ook met 4-1 verloren. Bij de dondermorgen dames triolea gue gaat BTS Hordifood goed door. Hanneke Veldman, Dinie Nicolasen en Marijke Hilverda versloegen nu de met 5 dames spelende CCM met 3-1. Tabakshop Mets speelde 2-2 gelijk tegen Klavervier. Tiny Kok gooide een 173 game voor de T-Fords die zonder tegenstander speelde. Dit waren de Pins, die de wedstrijd nog inhalen. Tussen BTS Hordifood 1 en het Koo gerend werd een matte strijd gevoerd die uiteindelijk resulteerde in een 3-2 overwinning van BTS. De leden van Paal 20 kregen het zwaar te verduren door de speciale tactiek die BZP ge bruikte. BZP kon een 4-1 overwinning op hun naam bijschrijven. Marja Burgman verkeert sinds het begin van het seizoen al in goede vorm en Kleindierensportvereniging „Kotex" houdt donderdag 17, vrijdag 18, za terdag 19 en zondag 20 november de jaarlijkse tentoonstelling. Er zullen tussen de 400 en 450 dieren worden getoond: konijnen, hoenders, eenden, duiven, tropische vogels, en kanaries. Spectaculair zijn de ara's die door de heer H. Gort worden geshowd en waarvoor deze keer een speciale keurmeester aanwezig is. De bezoe- kers van de Kotex-show zullen ook ook deze keer bleek dat weer toen zij een geweldige 183 game neerzette, de Pindrillers had hier weinig tegen in te brengen en verloor met 3-2. weer kunnen kijken in een broedma chine, waarin kuikens ter wereld ko men. Een maquette geeft een indruk van de kinderboerderij die Kotex rond het tentoonstellingsgebouw aan het Paelwerck in De Mars wil maken. Tra ditiegetrouw is er een tombola met mooie prijzen. De dames van de bloemschikclub zullen ervoor zorgen dat de tentoonstelling met fraaie boe ketten wordt opgeluisterd HELP DE LEPRA BESTRIJDEN. BOE HET NU! Stort bijdrage op postgiro 50500 of bankgiro 70 70 70.929 Sochnnf «oor Loprabeoïding AmmdMn

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 9