Samenwerkingsvorm ussen RSG en LBO Dirk Terpstra: „Geen stijging van onroerend goed-belasting BEGR INTOCHT VAN SINT NICOLAAS PvdA wil meer aandacht voor openbare scholen GEMEENTE te Rienstra (CDA) in algemene beschouwing: Prijswinnaars Kotex-expo Zwemjeugd presteerde goed IO IVUVCIVIDCn I3ÖÖ TEXELSE COURANT PAGINA 11 Door daling van het aantal leerlingen dreigt opheffing van enke- leerrichtingen bij het LBO. Zou een samenwerkingsvorm tus- en Rijksscholengemeenschap en Lager Beroeps Onderwijs geen plossing kunnen bieden", aldus Ate Rienstra dinsdagavond na- tens de CDA-fractie tijdens de algemene beschouwingen. Hij rong er op aan dat onderzoek zal worden gedaan naar de ver- hillende bestuursvormen die mogelijk zijn, als de RSG wordt vergedragen aan de gemeente. Het CDA staat er wel achter at het een openbare instelling blijft. CDA verwacht de komende 40 veel nieuwe ontwikkelingen. Men I die zo goed mogelijk inschatten, ilidariteit met de medemens vindt fractie een hoofddoelstelling van samenleving. in extra verdieping op het raadhuis ct de fractieleden de beste oplos- ig voor het ruimteprobleem. „Er is ig veel achterstallig onderhoud aan it bestaande gebouw. Als de boel ior een verbouwing toch overhoop Drdt gehaald, kan dat dan niet be- meteen worden gedaan?", vroeg enstra. CDA-fractie heeft ooit eens ge- aagd om inzicht in de brandpreven- maatregelen, maar dat heeft men ion gekregen. Vooral de recreatie- uitgaansbedrijven moeten aan de istelde eisen voldoen, naar mening de fractie. Openbare orde openbare orde vindt men, met ime in De Koog, door medewerking ondernemers en burgers „niet rslechterd". Ook het experiment het sluitingsuur vinden de frac- leden geslaagd. Toch hopen zij dat Texelse politiemacht tenminste op arkte blijft en liefst nog wordt uit breid. flits het schoonhouden voor reke- ïg van de ondernemers in De Koog Bmt, zouden wij graag zien dat daar Kór het komend seizoen een open- paar toilet komt", aldus Rienstra. Kustwacht Sbewel de bemanning van de vuurto ren tot de helft is teruggebracht, lijkt iet doek nog niet definitief gevallen. Rienstra'. „Wij hebben iets gehoord van een uitspraak van een vaste ka- prcommissie, dat visuele waarne- ig beter is dan met instrumenten, 'u daar al iets van bekend?" minister van Verkeer en Wa- staat is uitgenodigd naar Texel te imen om de kustafslag met eigen en te bekijken. De CDA-ers hoop- dat zij niet te laat zou komen.... werkgelegenheid baart de fractie rgen. Door quotering loopt de rkgelegenheid in de visserij en in agrarische sector terug. In de re latieve sector zit nog wel werk. Ilijvende aandacht van de gemeen- is belangrijk en voorzieningen oeten worden gestimuleerd. We oeten Texel aantrekkelijk houden lor onze gasten", aldus Rienstra. "s voorbeelden van met gemeentelij- steun gereedgekomen projecten lemde hij de jachthaven, de face-lift in het centrum van Den Burg en it zwemparadijs in De Koog. Buitendorpen fet herkenbaar houden van de ixelse dorpen, met elk hun eigen irakter, vinden wij erg belangrijk. De eeste aandacht moet in de toe- imst worden geschonken aan de ntendorpen", zo sprak Rienstra nsdagavond. ij vroeg aandacht voor ondernemers e investeringen willen doen om 'aliteitsverbetering te krijgen en larbij worden belemmerd door voor- ihriften in bestemmingsplannen. Verkeersveiligheid ieinformeerd werd of al waardevolle lacties op de verkeersveiligheiden- uète waren gekomen. Zelf droeg het -DA ook nog enkele knelpunten aan: e bereikbaarheid van het industrie- irrein in Oudeschild voor vrachtwa- ens van en naar de Ponthaven, de erkeersafwikkeling in de noordkop an het eiland en de Pontweg nabij 'e Koog. Als het Waterschap in de toekomst 'egen aan de gemeente moet over igen, dan moeten deze wel in goe ie staat zijn. Zou het daarom niet eter zijn als één nota wegbeheer 'ordt gemaakt voor beiden?", aldus tienstra. Een veilige oversteek voor ietsers op de kruising Pont- «eg/Hoornderweg leek hem, vooral Is binnenkort het fietspad wordt 'angelegd, een goede zaak. Begrotingstekort exel heeft een tekort van 7100.000,- •P de onderwijsbegroting. Het CDA 'oeg of daar al een oplossing voor gevonden. 'e subsidiëring van de schoolbegelei- 'ngsdienst zou naar mening van de ractie, in een meerjarenbeleid moe- en worden vastgelegd. Men wilde 'et bedrag voor alle deelnemende ge beenten gelijk stellen. ploitatie van sportkantines en dorps huizen. Vergrijzing Het aantal ouderen in onze samele- ving neemt toe. Het leek het CDA daarom een goede zaak dat nu al nieuwe woningen voor die groep worden gebouwd, dicht bij bejaarden centra. Ook het vernieuwen en opk nappen van woningen in Jan Ate Rienstra aan het woord. „Belastingverhoging is misschien een impopulaire maatregel, maar het is wel de enige mogelijkhéid om de be zuinigingen van het Rijk op hetwel- zijnswerk op te vangen", aldus Rienstra. Hij en zijn achterban wach ten met smart op de nota vrijwilli- gersbeleid. Voor zwembad Molenkoog zouden de CDA-ers liefst een onderhoudsfonds creeëren. Continuiteit in de perso neelsbezetting leek hen ook iets om na te streven. „Kunnen alle sportaccomodaties en activiteiten daarin niet eens worden geinventariseerd? Dan kan worden bekeken of men ook met iets minder lokaliteiten toekan", sprak Ate Rienstra. Ambachtcentrum Het CDA vond dat het ambachtcen trum dat deze zomer in de Doopsge zinde Vermaning te Den Hoorn draaide, niet geheel aan de verwach tingen voldeed. Men drong aan op overleg met de betrokkenen, opdat het kerkje niet leeg zou komen te staan volgend seizoen. „De commissie voorlichting inzake verslavingsproblematiek heeft met voldoende activiteiten kunnen ont plooien. Daarom moet een nieuwe commissie in het leven worden ge roepen onder gemeentelijke verant woordelijkheid", aldus Rienstra. Hij vroeg namens zijn fractie of een on derzoek kan worden ingesteld naar de combinatie drankverkoop en ex- Tijdens de zondag gehouden zwem- driekamp in zwembad „De Wiel" in Schagen presteerde de jeugd van ZPC TX '71 naar behoren. Er werden op de diverse zwemnummers liefst negen eerste plaatsen door Texelaars uit het water gevist, en tevens een aantal tweede en derde plaatsen. De strijd werd opgenomen tegen de ver enigingen Aquarius en De Renning. Op 27 november gaat de Texelse zwemclub met een grote afvaardiging naar zwembad „De Venne" op Wie- ringen voor een duel met de plaatse lijke club. De dieren die momenteel te zien zijn op de tentoonstelling van kleindie- rensportvereniging Kotex zijn over het algemeen van opvallend goede kwali teit. Dat bleek uit de zojuist bekend geworden keuringsuitslagen, die wij hieronder publiceren. 13 Fraaiste Haan of Hen Grote Hoenders Ep1 P. v/d Gracht; 69 Fraaiste haan of hen dwerg hoenders Ep.2 A J v/d Star; 254 fraaiste dof fer of duivin Ep.3 C J W Bruin; 231 fraaiste ram of voedster Ep.4 N. v. Heerwaarde; 110 fraaiste ram of voedster ,,C' klasse Ep.5 Mar- jon Bakker; 380 fraaiste vogel der TT Ep6. J. Veltkamp; 312 fraaiste „A" vogels eigen uweek Ep 7 A. v. Haastrecht, 359 fraaiste „B" vogel eigen kweek Ep.8 P Kingma; 380 fraaiste „C" vogel der T.T Ep.9 J. Veltkamp. 312 fraaiste ,,A" vogel eigen kweek Ep.10 A. v Haastrecht; 384 fraaiste „A" vogel op één na Ep.11 J Veltkamp, 327 fraaiste „A" vogel op twee na Ep.11a KI. v/d Veen, 71 fraaiste woerd of eend Ep.12 C Daalder, fraaiste dier in iedere diergroep jeugdlid Ep13; 380 fraaiste vogel der T.T Ep.14 J. Veltkamp, 110 fraaiste konijn jeugdlid Ep.13 Marjon Bakker; 70 fraaiste watervogel jeugdlid Ep13 H. Zoetelief. Winnaar Bondskruis, mevr. A. v Haastrecht. Winnaar Bondsmedaille, J. Veltkamp Winnaar Bondsmedaille, KI. v/d Veen Winaars Kotex wissejbekers: maxi: A. J v/d Star. Mini: H. Roeper. Prestatiepnjzen fraaiste collectie hoenders A. J. v/d Star; fraaiste collectie sier- duiven C. J. W Bruin; fraaiste collectie konij nen H Roeper; fraaiste collectie vogels J. Veltkamp; fraaiste collectie watervogels N V. T. Dirkszoord en de Willem van Beie renstraat wordt nodig gevonden. Bij de bouw van St. Jan zijn „aanleun woningen" gemaakt. „Er moet plano logisch rekening worden gehouden met uitbreiding van deze zorgwonin- genaan de andere kant van St.Jan in de richting van de landbouwschool", aldus Rienstra. Hij vindt dat de ge meente een coördinerende en stimu lerende functie moet hebben in het overleg tussen bejaardenoorden, ge zinszorg, wijkverpleging en maat schappelijk werk over thuiszorg. Afgewerkte olie De vervuiling van het milieu baart het CDA zorgen. „Waar komt de afge werkte olie van garage-, loon- en landbouwbedrijven terecht", wilde Rienstra weten. Hij had vernomen dat in de haven van Oudeschild bag gerslib van „gemene" kwaliteit ligt en vroeg hoe Rijkswaterstaat dat gaat aanpakken. „De glascontainers zijn aan vervanging toe. Misschien is het handig om er een extra containertje in te bouwen voor oude batterijen", aldus de CDA-er. Investeren vindt het CDA een goede zaak. Dat moet, om aan de vraag naar kwaliteit in de sterk veranderen de maatschappij te kunnen voldoen. „Maar het college kampt met geldge brek. Daarom worden investeringen van '89 overgeheveld naar 1990. Dat kan niet eindeloos doorgaan. Be lastingverhoging lijkt ons de enige oplossing", besloot Rienstra. De CDA-fractie zal alle door het college voorgestelde verhogingen van de be lastingen en leges steunen omdat men vindt, dat de gemeente een vooruitstrevend beleid moet kunnen blijven voeren. Zaterdag is het weer zover: de Goed heiligman komt aan in Nederland. Zo ook in enkele Texelse dorpen. De pro gramma's van de intochten zijn: DEN BURG 13.40 uur: aankomst van de „stoom boot" in de haven van Oudeschild. 14.00 uur: zaal van De Lindeboom open voor kinderen van basisschool- groepen 3 tot en met 8. 14.15 uur: vertrek Sint Nicolaas en gevolg van Oudeschild naar het Schilderend. In De Lindeboom begint het optreden van het muziektheater met „zwarte grieten en klazen" 14.30 uur: begin van de rondgang te paard via Schilderend, Weverstraat, Steenenplaats, Waalderstraat, Burger houtstraat, De Zes, Gasthuisstraat, Gravenstraat, Warmoesstraat, Door braak, Groeneplaats, Parkstraat, We verstraat, Steenenplaats, Binnenburg en Groeneplaats. 14.50 uur: d'Ouwe UIO open voor kinderen van basisschoolgroepen 1 en 2. 15.00 uur: begin van poppenkast voorstelling „Alfa en Omega" in en uit de kast in d'ouwe Ulo. 15.50 uur: bezoek van Sint Nicolaas aan d'ouwe Ulo. DEN HOORN 15.30 uur: Sint Nicolaas arriveert aan het begin van de Diek en wordt daar opgewacht door muziekkorps DEK en majoretten. Per koets en voorafge gaan door de muziek rijdt de sint de volgende route: Diek, Naalrand, Kuil,Den Andel, Lage Achterom, Klif 15.30 uur: ontvangst van de Sint door de burgemeester in De Lin deboom. en Herenstraat. Bij Den Andel wordt gestopt voor het uitvoeren van een kleine plechtigheid. 16.15 uur: Aankomst in De Wald hoorn voor het begroetingsfeest. 18.30 uur: De sint vertrekt. OOSTEREND 15.00 uur: aankomst van Sint Nico laas bij garage Westend. Vorafgegaan door „Excelsior" wordt de intocht in het dorp gemaakt. Bij goed weer een uitgebreid rondje, anders langs de kortste weg naar dorpshuis De Bijen korf waar het begroertingsfeest is voor de jongste kinderen en waarbij ook anderen welkom zijn. DE KOOG De kinderen uit De Koog die bij de aankomst van Sint Nicolaas in Oude schild willen zijn, kunnen bij de Luberti-school om 13.00 uur in de bus stappen, het gaat om de kinde ren van de groepen 1 tm 4 van deze school en andere kinderen uit De koog van 4 tm 7 jaar Na het aan- komstfeest op de haven vertrekt de bus weer naar De koog, waar de kin deren een verrassing te wachten staat. Om ongeveer 15.30 uur is iedereen weer terug in de Luberti- school voor de chocolademelk. Ouders kunnen de kinderen in de school afhalen. De Partij van de Arbeid gaat akkoord met het B en W- voorstel de gemeentelijke be lastingen en rechten met twee procent te verhogen, maar maakt een uitzondering voor de onroerend goed-belasting (ogb). „Een stijging daarvan wijzen wij af, omdat er voor ons geen noodzakelijke uitga ven zijn, die dit rechtvaardi gen", aldus fractieleider Dirk Terpstra dinsdagavond in zijn algemene beschouwing. De PvdA-fractie wil ook voor het komende begrotingsjaar weer een sober financieel beleid voeren en vooral de lasten voor de mensen met de laagste inkomens binnen de perken houden. „De burgers worden via het reini gingsrecht al fors aangeslagen, voor zichtigheid is dus geboden", waarschuwde Terpstra. Hij doelde daarmee op het jongste voorstel van het college om het reinigingsrecht bovenop de voorgestelde 2 procent verhoging met /16,20 voor al leenstaanden en 726,40 voor de ove rige huishoudens op te trekken. Dat geld is onder meer nodig om de aan schaf van minicontainers mogelijk te maken. Onder het motto „maximaal hergebruik, minimaal verbranden" vindt de PvdA dat bij de aanschaf van mini-containers rekening moet worden gehouden met het geschei den ophalen van huisvuil. Inzake de vraag waar de nieuwe vuil verwerking moet plaatsvinden, sprak Terpstra zich duidelijk uit voor het in dustrieterrein van Oudeschild, zij het onder een aantal voorwaarden. Tegenover de lasten voor vuilverwer king kunnen wat de PvdA betreft kostendekkende tarieven staan. Dat zelfde geldt voor de lasten die voort vloeien uit de renovatie van de riolering en voor dienstverlenende ac tiviteiten van de gemeente. Een ho ger ogb-tarief is volgens de PvdA echter niet nodig. Op enkele begro tingsposten zou nog wel wat kunnen worden beknibbeld en sommige posten zijn in de ogen van de sociaal-democraten overbodig. Met name het structureel in de be groting opnemen van /110.000,- voor de post „monumentenzorg" gaat de PvdA veel te ver. Terpstra dinsdag avond: „Herstel en instandhouding van monumenten krijgt in onze ge meente behoorlijk veel aandacht. Maar is alles wat 50 jaar en ouder is, allemaal even interessant?" De PvdA wil dat eerst prioriteiten worden vast gesteld, waarna eventueel voor 1989 /100.000,- uit de saldireserve kan worden gebruikt. Kwijtschelding Deze door de PvdA voorgestelde structurele besparing van 7110.000,- overtreft ruimschoots de inkomsten derving die gepaard gaat met een in standhouding van het huidige ogb-tarief. Niet verhogen van de ogb kost de gemeente 731.720,-. Dat geeft de PvdA ruimte om nog wat andere wensen, die door B en W met op de concept-begroting waren ge zet, te honoreren: een reeds lang be loofde fietsenstalling bij de openbare basisschool „De Bruinvis" in Oude schild Ikapitaalslasten voor 1989 72600,-), ondersteuning van het kin derdagverblijf in Oudeschild (710.000,-) en een nog onbekende exploitatiesubsidie voor de „dorpskel der" in De Koog (er wordt niet gere kend op een hoog bedrag). Ook zal de gemeente als het aan de PvdA ligt, een actief kwijtscheldingsbeleid ten aanzien van de minima moeten gaanvoeren, hetgeen minder in komsten tot gevolg zal hebben. Ge hele of gedeeltelijke kwijtschelding van gemeentelijke belastingen en rechten ten gunste van mensen met de laagste inkomens, is al enige jaren een stokpaardje van de PvdA-fractie. Via bijsluiters bij de aanslagbiljetten kunnen de mensen hierover worden geïnformeerd, opperde Terpstra. Promotiebijdrage De PvdA-voorman deelde mee de ge meentelijke bijdrage aan de Stichting VVV Texel Promotie ter discussie te stellen, mocht het Texels Verbond van Ondernemers de contractuele verplichtingen niet kunnen nakomen. ,,ln januari 1989 zal er duidelijkheid moeten komen en vóór die tijd die nen er geen voorschotten aan de stichting te worden overgemaakt." Terpstra vroeg zich af waarom er geen hogere opbrengst van de toe ristenbelasting wordt geraamd, nu de Texel-promotie z'n vruchten be- worden veiliggesteld. Een meerder heid van het college (alleen wethou der Schilling is tegen) is voorstander van deze „convenant", mits deze niet automatisch de status „nationaal park" tot gevolg heeft. De PvdA hoopt daarentegen dat de convenant de aanzet zal vormen voor een defini tieve „nationaal park"-status. „Op deze manier is het wellicht mogelijk dat deze kwestie de verkiezingen voor de komende raadsperiode niet hoeft te beïnvloeden", merkte Terpstra fijntjes op. Tevens bracht hij een nieuw argu ment voor de parkstatus in de dis cussie: als de duinen als „nationaal Dirk Terpstra gint af te werpen en seizoenverlen ging een feit is. Ook vond hij het opvallend dat in de begroting geen rekening is gehouden met een mee ropbrengst door de sinds deze zo mer strengere controle. „Houdt dit in dat hieraan in 1989 geen vervolg wordt gegeven?" Nationaal park Ten aanzien van de omstreden moge lijke aanwijzing van de Texelse duinen als „nationaal park", neemt de PvdA de bekende stelling in. Met genoegen constateerde de oppositiepartij dan ook dat „er toch wat haarscheurtjes zijn gekomen in de ferme opstelling van het college om de parkstatus blij vend af te wijzen". Terpstra doelde op de zogenaamde „convenant" die mogelijk met het ministerie van land bouw en visserij zal worden aange gaan, waardoor de subsidies voor Ecomare (totaal 7180.000,-) kunnen park" worden aangemerkt/dan is dat misschien een reden voor minister Smit-Kroes om sneller nieuwe zand- suppleties toe te passen. Volgens de PvdA een idee dat de moeite van het onderzoeken waard is. Kamperen bij de boer Inzake een andere actuele kwestie, het kamperen bij de boer, zei Terpstra: „De (tussen)stand is nul-nul. De door een raadsmeerderheid voor gestelde proef is door GS afgewezen, waardoor alles eigenlijk weer open ligt." Terpstra stelde dat B en W het besluit ten aanzien van de proef moeten terugnemen, omdat een proef niet de basis kan vormen voor een artikel 19-procedure. Niet minder in het nieuws staat de uitbreiding van het raadhuis. De PvdA vindt dat zonder meer noodza kelijk („het raadhuis is destijds ge bouwd voor 50 a 60 mensen en nu werken er 105") en wil de voormali ge bodewoning om deze reden niet afstoten. Aan de doelmatigheid van het gemeentelijk apparaat moet ech ter nog worden gesleuteld, aldus de PvdA. Verder wil men graag een be ter zicht krijgen op de totale kosten van automatisering. Brandweer „Onverantwoord" betitelde Terpstra de gang van zaken rond de aanstel ling van de nieuwe brandweercom mandant. „Het isverbazingwekkend te moeten constateren dat de posten rampenbestrijding, oliebestrijding, po litietoezicht en inspectie voor ons Waddengebied zijn gebruikt om zijn salaris boven tafel te krijgen", zei Terpstra. Even onverantwoord noem de hij het dat voor de brandbestrij ding in de passantenjachthaven nog niets is geregeld. Terpstra deelde mee het geld voor de aanpassing van de Schumakersweg nog niet uit te geven, maar nog even te reserveren totdat de inventarisatie van verkeersgevaarlijke punten is vol tooid. Dan kan aan de hand van een prioriteitenlijstje worden gewerkt. Vliegveld Over het plan voor een eventuele verharding van de landingsbaan op het luchthaventerrein wenst de PvdA zich nog met uit te spreken. „Slechts één aspect daarvan, de beperking van het toegestane landingsgewicht, spreekt ons aan." In de ogen van de PvdA-fractie mag uitvoering van dit plan in geen geval ten laste van de gemeentekas komen. Terpstra zette vraagtekens bij de mo gelijke overname van de visserijhaven van het rijk. „Wat wilt u hier eigenlijk mee bereiken? De gewenste aanpas sing van de havenmond komt daar mee met dichterbij. Het rijk zal dat moeten betalen en déér ligt nu juist het probleem. We lopen als gemeen te bij overname forse financiële risi co's die met gemakkelijk zijn af te dekken. Denk hierbij aan het bagge ren. Mocht de haven worden overge nomen, dan moet er worden uitgegaan van een kostendekkende exploitatie Als dit met te bereiken is via een afkoopsom van de rijksover heid, dan zullen er havengelden moe ten worden geheven." De PvdA vindt het een goede zaak dat de gemeente overbodig onroe rend goed tracht af te stoten. Wat meer publiciteit zou echter geen kwaad kunnen. Voorgesteld werd om minstens één keer per jaar informa tiestands in de dorpshuizen in te richten, toegespitst op de mogelijkhe den in het betreffende dorp. Onderwijs Tot slot brak Terpstra een lans voor het openbaar onderwijs. Volgens hem dreigen vooral de openbare scholen het kind van de rekening te worden van de voortdurende overheidsbezui nigingen. „Het openbaar onderwijs moet dezelfde ruimte krijgen als het bijzonder onderwijs. Dit mede gezien de toename van de bijzondere scho len, die ook al ten koste gaat van het openbaar onderwijs. De groei van het aantal particuliere schooltjes kan te vens een bedreiging vormen voor het functioneren van de schoolbegelei dingsdienst. 'n Zorgelijke ontwikke ling, die uiterste aandacht van het college voor het openbaar onderwijs rechtvaardigt."

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 11